Medische keuring voor automobilisten niet meer door huisarts Uit Alkmaar Modeshow Lienesch DANCING VEERBURG Er komen acht soorten rijbewijzen Geen herkeuring of - examen bij vernieuwing rijbewijs Voorloopige oefenvergunning voor motorrijders. Zoo Juist is de z.g.n „Wegverkeers- beschikking" verschenen, een uit vloeisel van de Wegenverkeerswet 1935. Volgens deze beschikking, waarvan de datum van inwerking- treding nog niet bekend is, komen er acht soorten rijbewijzen en wel: 1. Voor motorrijwielen zonder zijspan. 2. Voor motorrijwielen met of zonder zijspan. 3. Voor motorrijtuigen op 3 wielen (uit gezonderd motorrijwielen met zijspan en motorrijtuigen a) ingericht voor het vervoer van meer dan 7 personen, b) bestemd of ge bezigd voor vervoer van personen tegen vergoeding c) ingericht voor het vervoer van goederen, d) waardoor een aanhangwa gen, geen kampeer of kofferwagen zijnde, wordt voortbewogen. i. Voor motorrijtuigen, op 3 wielen, an ders dan genoemd onder 2 en 3. 5. Voor motorrijtuigen op 4 of meer wie len met een eigen gewicht van ten hoog ste 3500 kg., voorzien van luchtbanden en niet behoorende tot de onder 2 van a—d ge noemde motorrijtuigen. 6. Voor motorrijtuigen op 4 of meer wie len met een eigen gewicht van ten hoogste 3500 kg., voorzien van luchtbanden, met uit zondering van voertuigen ingericht voor vervoer van meer dan 7 personen van sa menstellen van trekker en oplegger en van voertuigen die een aanhangwagen voort trekken (geen kampeer- of kofferwagens zijnde.) 7.Voor motorrijtuigen op 4 of meer wie len, voor zoover niet genoemd onder 5 en 6. 8. Voor motorrijtuigen, die aan bepaal de, in verband met een lichamelijk gebrek van den bestuurder, noodzakelijke in het bewijs omschreven, eischen voldoen. De kosten voor de rijbewijzen zullen na der worden bepaald. Ingevolge de Wegen verkeerswet zijn de rijbewijzen 5 jaar gel dig. Zwaardere medische eischen voor busbestuurders. Voor het verkrijgen van een rijbewijs is een medische keuring vereischt, door een anderen arts dan den huisarts. Er is een uitgebreide lijst samengesteld van minimum eischen op medisch terrein. Enkele normale eischen zijn als volgt: Minimum gezichtsscherpte met beide oogen (na correctie met ten hoogste 6 of +6) met een minimum van 1/10 op het slecht ste oog; hooren van fluisteren op 4 m. afstand door de beide ooren samen; éénzijdige totale doofheid veroorzaakt geen ongeschiktheid mits het andere ook de fluisterstem op 4 m. verstaat. Voor bestuurders van autobussen, touringcars, vrachtauto's en auto's met aanhangwagens gelden zwaar dere medische eischen dan voor an deren. In sommige gevallen kan een specialistisch onderzoek vereischt worden. Tegen een afwijzende medi sche verklaring kan men in beroep komen bij den minister van Water staat. Oude rijbewij'zen geldig. Zij, die reeds in het bezit zijn van geldi ge rijbewijzen of van rijbewijzen, niet ouder dan 5 jaar, waarvan alleen de geldigheids duur is verloopen, behoeven geen keuring of rijvaardigheidsproef te ondergaan. Voor rijbewijs 1 is een oud rijbewijs B ver eischt, voor de overige rijbewijzen een oud rijbewijs a. Nochtans kan altijd nog een nieuwe rij vaardigheidsproef worden vereischt, indien er reden is om aan te nemen, dat de aan vrager van een rijbewijs niet aan de ge stelde eischen van geschiktheid en bekwaam beid voldoet. Voorloopige oefenvergunning. Bestuurders van motorrijtuigen op 2 of 3 wielen, kunnen voorloopige oefenvergun ning voor 30 dagen krijgen van den burge meester van hun wooplaats. Deze vergun ning geldt alleen voor sepciaal aangewezen wegen en voor voertuigen, waarbij besturen onder toezicht niet mogelijk is. Voertuigbewijzen. De opgave van een nummer voor een mo torrijtuig geschiedt voortaan door afgifte van een voertuigbewijs door den inspecteur generaal van het verkeer. Het voertuigbe wijs wordt niet afgegeven dan wanneer blijkt, dat het voertuig aan bepaalde ei schen voldoet en hier te lande is vervaar digd of op regelmatige wijze is ingevoerd. Voor het onderzoek naar bovengenoemde eischen worden in nader door den minister te bepalen districten bureaux opgericht. Het voertuigbewijs met het daarbij be hoorende kenteeken (nummer) blijft, bij 't motorrijtuig. Bij verandering van eigenaar wordt het voertuigbewijs op den nieuwen eigenaar overgeschreven. „Sara, je rok zakt af.." Buiten gieren de Maartschc buien, niaar (binden in huize Lienesch, Langestraat is 't lente, zomer Daar geuren hyacin then in de gezellig ingerichte show-zaaltjes en trippelen vrouwen voorbij, die de voor- jaars- en zomerjurken op volmaakte wijze dragen, de mannequins. Zij oogsten de be wonderende, óók de naijverige blikken van de talrijke dames, die zich gistermiddag eens kwamen oriënteeren op het punt van de aanstaande mode. De mannequin het gebaar waarmee zij u gracieus op de bij zonderheden van haar toilet wijst, is los en coquet, haar tred is veerkrachtig, elk ha- rer bewegingen soepel, doch zij heeft er dit jaar iets bij moeten leeren. Ze tipt den zoom van haar namid dagjaponnetje op en vertoont u de witte kanten van een ouderwetsche onderjurk of de zwartkanten strook van een donker onderkleedje zij duwt den neus in een bouquetje kunstbloemen, dat ze, ter completee ring van een naief Dirndl-jurkje in de hand houdt, ze manoeuvreert met. haar crinoline tusschen de rijen tafeltjes en stoelen èn t glimlacht zelfverzekerd De toeschouwster vraagt zich af of ook *ij zich aan grootmoeders kanten onderrok ken en met tule bekleede hoepels wagen zal en of ook zij voortaan bloemruikers mee op visite zal nemen! Doch er zijn gelukkig ook een massa „gewone" costuumpjes, minstens zoo flatteus en in zóó groote verscheiden heid, dat iedere ijdeltuit, er iets voor haar lype, haar figuur bij kan vinden. Want de Lentemode is niet zoo streng als anders; ze wil slechts, dat men, naast de vele bekende modellen, zoowel bij de mantels als de ja ponnen, wat attentie schenkt aan het feit, dat de swagger ruimer valt en langer dan in 't verleden, de rokken van breede gestikte plooien, fijne plissé's of „klokken" voorzien zijn, dat breede ceintuurs, ajour- en tres- garneering een streepje vóór hebben en men den langen gekleeden zomermantel moet gaan vergeten. Het zwart blijft in zwang en, naast veel rood en blauw, zien wij lila, grijs en een prachtige cyclamen-tint. Behalve effen wollen stoffen en rijk-bedrukte zijdjes, ont dekken we frotté-achtige en cheviot mantel- Pakjes en tailleurs. Effecten. Een bijzonder effect maakt een grof-ge- hlokte, zwierige wollen swagger in zwart, Wit en grauw, met doorgestikte ronde re vers en doorgestikt boordje, over een sim pel wit japonnetje, waarbij een groote fcwart glimmende stroohoed wordt gedragen. „Beeldig" is het eenige woord voor een donkerblauw zijden toiletje, waaronder een Schotsch ruiten onderjurk „afzakt", terwijl een groote strik van hetzelfde frissche Schotsch de taille accentueert. Prettig, dat de firma Lienesch ook weer aan de gezette dames gedacht heeft. Voor haar is er. gedemonstreerd op eenige maten 46, zéér veel gekleeds. Tot slot van de welverzorgde show klee- den de mannequins zich in gala, Zij schrij den voort in wijde en lange avondtoiletten gesneden uit tule, taft, Engelsche kant, ver sierd met ruches, strooken en bandfluweel. Hot décolleté is v-vormig. We bewon deren een strakke creatie in alle kleuren van den regenboog, we applaudisseeren voor de crinoline. We proeven als „dessert." van de thé-complet een^ verrukkelijk croquetje •a ons blijft als één der voornaamste in drukken van deze revue bij de aanblik van de aardige lentehoeden: rood. geel en blauw gelakte botervlootjes en kop-en-schoteltjes gelijk, balanceerend op de pruiken der ele gante vrouwen, die ons dezen middag weer zooveel origineels en chiques hebben laten zien. ORIGINEELE OUDE KAUKASISCHE KLEEDEN. Het is algemeen bekend, dat de fa. N. Masée en Zonen op het gebied van kleeden en tapijten altijd iets bijzonders brengt. Thans is het deze firma gelukt in het be zit te komen van een klein partijtje origi- neele oude Kazaks. Op het gebied van Oostersche Tapijtknoop kunst staat juist bovengenoemde soort be kend als de mooiste en fijnste. Deze oude Kazaks zijn door kenners zeer gezocht, doch door weinig aanbod slecht te bekomen. Men is thans dus in de gelegenheid het bekende soort te bekomen, dat van 15 tot 30 Maart worden geëxposeerd in het be kende magazijn op het Ritsevoort. WARMENHU1ZEN VERGADERING N.T.B. De Ned. Tuindersbond vergaderde in de zaal van den heer Slikker. De voorzitter opende en bracht het droeve bericht van het overlijden van den heer Klant. Een oogenblik stilte werd daarop in acht genomen. De heer Kaan uit Oudkarspel voerde hier na het woord en wees op het nut van or ganisatie. Hebben wij als tuinders als categorie Ne derlanders behoorende tot de werkers, geen recht op een menschwaardig bestaan? vroeg spr. Hebben wij er niet evenveel recht op als een. tarweboer! Door ieder weldenkend mensch zullen deze vragen met ja moeten worden beantwoord, welnu dan dient ook de kostprijs voor onze producten gegaran deerd te worden. In zedelijk en moreel opzicht hebben wij er voor te zorgen dat de geheele Nederland- sche Tuinbouw zich organiseert. Dan kan worden bereikt dat het bedrag benoodigd voor den tuinderssteun, niet aan een vaste limiet zal worden gebonden. Spreker hoop te dat allen dit goed zullen inzien en be grijpen en dat men niet als een enkeling zal blijven rondloopen. Hiermede eindigde spreker zijn kernachtige rede en gaf de aan wezigen gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan nog eenig gebruik werd gemaakt. Hierna sluiting. KOEDIJK TUINBOUWVER. „DE WEST." Gisteren had in het lokaal van den heer D. C. Butter een algemeene vergadering plaats van de tuinbomvver. „De West." De voorz. de heer Visser opent met wel kom, speciaal aan den heer Stuffers, tuin- bouwonderwijzer. Notulen worden goedgekeurd. De voorz. deelt mede dat de heer J. Mod der door het bestuur is benoemd als bode. Van den Noordermarktbond is een schrij ven binnengekomen over het verbouwen van Zeeuwsche blauwe aardappelen, er werd in het schrijven verzocht de plaatsen op te geven, waar men ze wenschte te po ten, om mogelijke nadeelige gevolgen voor andere soorten te voorkomen. Aan het verzoek zal worden voldaan. Vervolgens is er een schrijven, van hel hoofd der gemeente, waarin verzocht wordt medewerking te verlecnen bij de luchtbe scherming in oorlogsgevaar. Het voorlezen van dit stuk door voorz. wordt enkele ma len onderbroken door gelach uit de verga- Heden overleed, in de volle verzekerdheid des Geloofs, onze ge liefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoe der. Johanna Moolenaar Bergman, in den ouderdom van 58 jaar. Uit aller naam, BERNARD MOOLENAAR. Breezand. 15 Maart '39. De begrafenis is be paald op Zaterdag 18 Maart. Vertrek vanaf sterfhuis nam. 2 uur. S.v.p. geen Dezoek. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onze lieve Vrouw, Moeder en Grootmoe der, M. BOEKELKleljne, betuigen wij onzen hartelijken dank. Fam. BOEKEL, Weere, Winkel, Maart 1939. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank aan allen die belangstelling toonden bij de geboorte van onzen Zoon. A. KF.PPEL. J. KEPPELKaper. Schagerbrug, Maart 1939. ANNA PAULOWNA. ZONDAG 19 MAART. 3.30—6.30 en 8—2 Johnny Black (5 man). Direct gevraagd: 2 bekwame metselaars bij D. DE LEEUW, aannemer, St. Maartensbrug. Mevr. VAN BIEMEN vraagt tegen 1 April een dagmeisje leeft. pl.m. 16 jaar. Aanmel ding t.m. Zaterdag 18 Maart bij A. WIEDIJK, Barsinger- horn. Te koop: NETTE HUISHOUDSTER Een mooie HERDERSHOND gevraagd bij vader en zoon. - bij K. BREED Kz., Petten, N.H. P. v. d. STEEN, Sint Maarten. Te koop: 40 zak puik beste BL. EIGENHEIMERS, bij J. ASMA, Stroet, St. Maar ten. dering en een stem: Waarom komt de bur gemeester zelf niet? Voorz. wil het schrijven niet verder in behandeling nemen, als men over zoo'n ern stige zaak lacht. De heer P. Zwetsman vindt dat dit schrij ven hier niet thuis hoort; het is geen tuin- bouwbelang, ik kan er wel om lachen!, zegt spr. Voorz. vindt het tenslotte maar beter er niet meer over te praten. In het debat dat vervolgens ontstaat over het voorstel van het Centraal Bu reau van de Veilingen om 1 pet. van den omzet af te staan voor bevordering van den export, steunt voorz. dit voorstel. Als mede-afgevaardigde voor de alge meene vergadering worden benoemd de heeren A. Jongsma, M. Muis, Joh. Blaau- boer en G. Klomp tot plaatsvervanger De heer Ir. Rietsma, Rijkstuinbouwcon- sulent, houdt, hierna een inleidne over: Koeling voor bewaarplaatsen Stapelpro ducten, welke met groote aandacht wordt gevolgd. Van de gelegenheid tot vragen stel ben maken verscheidene gebruik. Voorz. dankt den spreker voor zijn rede en richt aan het eind der bijeenkomst een hartelijk afscheidswoord tot den heer C. Beets, den vertrekkenden bode. Hierna sluiting. KERKELIJK BERICHT. Gistermiddag had een Kerkelijke verga dering plaats, waarin C. Beets als sec.— penningmeester zijn laatste afrekening deed, die keurig in orde was. Ook vond het afscheid plaats van G. Meijer als Notabel en als Koster. De president Kerkvoogd J-b. Kramer, sprak xvaardeerende woorden tot de beide heeren en wenschte hun nog vele aange name jaren toe in huize „Westerlicht." Met algemeene stemmen werd A. J. Schip per benoemd tot sec.penningmeester. De kerkv. Kramer hoopte op dezelfde pretti ge samenwerking als met zijn voorganger te mogen rekenen. W1ERINGERMEER SLOOTDORP De heer G. Versluis werkzaam bij land bouwer Mulder, aan den Belkweg kreeg bij het zaaien met een zaaimachine een pen dwars door zijn hand. Dokter Hoogkamer naaide de wond. WIERINGEN HOLLANDSCHE MIJ. VAN LANDBOUW. Dr. E. L Lansink buitengewoon bestuurslid, P. F. Kuut, Eere lid. Gisteravond vergaderde in hotel „Cen traal" van den heer S. Kaan de afd. Wierin- gen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De voorzitter, de heer O. J. Bosker, ver welkomt hartelijk den heer dr. E. L. Lan sink, dien het bestuur op deze vergadering voorstelt als buitengewoon bestuurslid te benoemen, in de plaats van den heer dr. L. Hoedemaker. Voorzitter deelt mede, dat het bestuur geen voorstel zal doen inzake het agenda punt: afsluiting van een collectieve rege ling betreffende loonen en verdere arbeids voorwaarden voor de landarbeiders. Wat het verzoek van de Middenstands- vereeniging betreft, om ook inzendingen uit andere gemeenten voor. de tentoonstelling op te nemen, zegt spr., dat men hier steeds oenigszins tegen op heeft gezien, daar wat fokmateriaal aangaat, de .andere gemeen ten meestal hooger staan dan de Wieringer- boeren. Bij de ruilverkaveling wordt er zooveel mogelijk naar gestreefd om bij iedere boer derij zoet water te brengen. Het peil b.v. bij de nieuwe begraafplaats is —20 N.A.P. en op Oosterland 60 N.A.P., een groot ver schil dus. De notulen hierna voorgelezen, worden goedgekeurd. Ingekomen zijn eenige brieven, verband houdende met de C.A.O. waarin de wen- schelijkheid wordt geuit om een commis sie te benoemen. Ook is er een uitnoodiging van de Werk nemersorganisatie voor een bespreking met een commissie des middags 2 uur in café Veerdig. Tot leden der commissie worden vervol gens benoemd de heeren N. Mulder Dz., M. Bakker, W. Mosterd Sz., N. Kool, J. Veerdig J. Kooij en P. Veerdig. Uit het finantieel verslag blijkt dat. de ontvangsten waren (saldo f 142.99), f 668.78, uitgaven f 478.56, alzoo een batig saldo van f 190.22. De tentoonstelling. Uitvoerig zet de voorz. der Middenstands- vereeniging zijn standpunt uiteen ten aan zien van de tentoonstelling. Wij moeten niet bang zijn voor concurrentie zegt spr. Onze plaatselijke lammeren- en veulenmarkten kenmerkten zich door... leege hokken. De heer D. Jac. Mulder meent: het is Wie- ringer tentoonstelling en hij moet voor de Wieringers blijven. Voorzitter zegt, er kan vanavond hierover toch nog geen beslissing genomen worden, daar eerst het bestuur van de Fokvereeni- ging gehoord moet worden. Hiermede is dit punt voorloopig afgehan deld. Bestuursverkiezing. De aftredende be stuursleden de heeren O. J. Bosker, M. P. Lont en C. Mulder Mz., werden allen herko zen. De voorzitter stelt voor om in plaats van Dr. Hoogkamer Dr. Lansink als buitenge woon bestuurslid te benoemen. Dit voorstel vindt algemeene instemming, waarna Dr. Lansink dankt voor het vertrou wen in hem gesteld. Vervolgens wordt de gronduitgifte in de Wieringermeer nog besproken, waarbij de heeren P. Veerdig en O. J. Bosker hoofdza kelijk het V/oord voeren. De heer Veerdig wil een brief naar de Tweede Kamer zenden en op audiëntie bij den Minister gaan. Onvruchtbaarheid bij runderen. Na de discussie verkrijgt de heer Lansink het woord en behandelt „Onvruchtbaarheid bij onze runderen". Spreker schetst ons uit voerig en duidelijk hoe de storingen zoowel bij de moeder als bij den vader kunnen voor komen. Na de lezing die een aandachtig gehoor had, wordt een gestelde vraag door den heer Lansink naar genoegen beantwoord. Aan het einde van de vergadering geko men, stelt voorzitter voor om den heer P. F. Kuut te benoemen als eerelid. Instem mend applaus. Hierna sluiting. SCHAGERBRUG. Aanbesteding. Na gehouden aanbesteding is de herbouw van de onlangs afgebrande boerderij van de fam. D. Jimmink te Bergen aan de Grootesloot alhier opgedragen, wat het timmer- en metselwerk enz. betreft aan den heer D. Eriks te Burgerbrug, en bet schil derwerk aan den heer P. J. Renooü te Schagerbrug, ANNA PAULOWNA. Bouwvergunning. B. en W. verleenden vergunning aan Gebr. Haver voor den houw van een schuur en broeikasje aan de Zandvaart. SCHAGEN, 16 Maart. 2 Paarden f 200—300, 8 geldekoeien, ma gere 115180, 27 idem vette 160—250, 22 kalfkoeien 200—250, 2 vaarzen 150—175, 491 nuchtere kalveren 412, 30 vette scha pen 26—31, 185 overhouders 12—16, bok ken en geiten f 0.2512, 6 vette varkens p. Kg. 46—47 ct., 63 biggen f 9—17, konijnen 0.75—1.50, 8 kippen 0.80—1.20. AMSTERDAM, 15 Maart. Veemarkt. 231 vette kalveren, le kw. 6266 ct., enkele hooger, 2e kw. 5460 ct., 3e kw. 46—52 ct. per Kg. levend gewicht; 156 nuchtere kalveren f 4—7 per stuk. 81 varkens, wegende van 90-110 Kg. 5758 ct., zware varkens 56—57 ct., vette varkens 54—55 ct. per Kg. slacht gewicht. MEDEMBLIK. 14 Maart. Deensche witte kool 3.203.30, per 100 Kg., uien 1.05 per 50 Kg. kroten, kleine 2.80 —3, Witlof I 21.30-22, II 17.10—17.50, III 1190 per 100 Kg. MIDDENMEER, 15 Haart. Graanbeurs. Witte haver 6.256.70, groene erwten 9.5010.50, blauwmaanzaad 2728, karwiizaad 2729. WARMENHUIZEN, 15 Maart. Roode kool 56.80. gele kool 56.70. D. witte kool 33.10. uien 3.60, grove uien 3.50. Aanvoer: 37.300 Kg. roode kool, 20.000 Kg. gele kool, 2075 Kg. Deensche witte kool, 700 Kg. uien. ZWAAG, 15 Maart Veilingsvereen. „Bangert en Omstreken". Winterjan 2132, Present van Engeland 253i. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Maart. Voorloopig bericht. Uien 2.50—3.10; drielingen 1.501.70; gro ve 2.90—3.20: stek 0.80—1 20; peen 4.60; klei ne peén 2.10; kroten 1.803.80; roode kool 5.267.40; gele kool 5.306.20; d. witte kool 3.20—3.80. NOORDSCHARWOUDE. 16 Maart Uien 2.903.40; drielingen 1.902; grove 33.40; peen 34.20; kleine peen 1.502.30 kroten 0.50—3.60; roode kool 5.20—8.10; ge le kool 5.10—6.50; d. witte kool 3.20—3.90. LONDENSCHE WOLVEILINGEN. Londen, 14 Maart (Reuter) Tijdens de heden gehouden eerste veiling der Maart serie werden 7237 balen aangeboden en 6587 verkocht. Voor de goede sorteering, die voornamelijk uit Nieuwz.eelandsche Crossbreds bestond, bleek goede vraag te bestaan, zoodat flink verkocht werd, in hoofdzaak aan den binnenlandschen handel. Vergeleken met bet slot der Januari- serie waren de prijzen voor Australische Mirinos onveranderd, die voor Nieuwzee- landsche Crossbreds over het algemeen gunstig voor de verkoopers, terwijl de prijzen der slipes eveneens onveranderd tot vijf procent hooger waren. VRIJDAG 17 MAART. The Star of Hope Mission. Alkmaar, Gebouw: Waakt en Bidt, 's av. 8 uur, de heer Sevensma, v. A'dam.

Schager Courant | 1939 | | pagina 3