Xfoe doetje qoedl Dr.Dushkind DE LAMP DE WERELD Memeiland wil terug naar Duitschland Radioprogramma in^ weinig woorden Postvlucbten op Indië Nederlandsche kustvaarder io nood Vier jaaf Hitler-vrede Een auto heeft defensieve waarde in de Woestijn .Memel onder de hakenkrulevlag. Gistermiddag is in aanwezigheid van bij na de geheele Memelduitsche bevolking het standbeeld van Keizer Wilhelm I, dat zes tien jaar geleden verwijderd was, weer te Memel opgericht. In de stad woeien bijzon der veel hakenkruisvlaggen. Onder de aan wezigen bevond zich o.m. ook de leider der Memelduitschers, Dr. Neumann, de Duitsche consul-generaal en de leden van het direc torium, benevens de leiders der Memelduit sche organisaties. De leider van den Memel- duitschen Kriegerbund, Dr. Schwarze, hield een rede, waarin hij o.m. zeide: De Memel- Duitschers hebben in zes verkiezingen voor de geheele wereld bewezen, dat zij tot den Duitschen staat en het Duitsche bloed be- hooren. Nooit meer zullen de Memelduit schers door politieke grenzen zich het recht laten ontnemen om zich uit te spreken voor een Duitsche wereldopvatting. Spr. besloot met een gelofte van trouw aan Hitier en aan den leider de Memelduitschers. Dr. Neu mann, hetgeen de instemming had van de menigte. Toen Dr. Neumann ten slotte het plein verliet om de revue te passeeren over de organisaties riepen de menschenmassa's hem toe: Wij willen terug naar Duitsch land. DINSDAG 21 MAART 19S9. Hilversum I, 1875 en 801,5 m. AVRO-Uitzendlng. 6.80—7.00 RTU. 8.00 Orgelspel. 8,15 Berichten, gramofoonmuziek, 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Bart van Dlnteren. 11.00 Wenken voor de huishouding. 11.30 Ensemble Bert van Dinteren. (Ca. 12.15 Berichten). 12.30 Omroeporkest. In de pauze: Gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.45 Knipcursus. 3.45 Viool en piano. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 AVRO-Salonorkest en solist (Ca. 6.30 Berichten). 6.30 Causerie „Mislukte levens en onvervul bare wenschen". 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO's Meisjeskoor met pianobegeleiding 7.30 Engelsche Les. 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal, mededee- lingen. 8.20 Gramofoonplaten. 8.30 Bonte Dlnsdagavondtrein. 10.00 Radiotooneel. 10.20 De Twilight Serenaders. 11.00 Ber. ANP, hierna tot 12.00 Gramofoon muziek. Hilversum n, 415.5 m. KRO-Uitzending. 4.00—5.10 HIRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Ber.) 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Het KRO-orkest. 1.00 Gramofoonmuziek. I.20 Vervolg concert. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.05 Causerie „De toestanden in het hierna maals". 4.20 Gramofoonmuziek. 4.25 Causerie „Plaats en taak der vrouw in de maatschappij van morgen". 4.40 Gramofoonmuziek. 4.55 Causerie „Gedachten zijn niet tolvrij." 5.10 De KRO-Melodisten en solist. 5.45 Gelukwenschen. 6.05 Vervolg concert. (Om 6 30 Berichten). 6.35 Sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Cyclus „Naar de nieuwe Gemeenschap^'. 7.45 Causerie namen de FIKA „Kinderleed". 8.00 Berichten ANP, mededeelingen) 8.15 Lijdensmeditatie. 9.30 Het KRO-symphonie-orkest en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gregor Serban en zijn Roemeensch orkest. II.0012.00 Gramofoonmuziek. Vertrek van Aankomst ie I fhecm-efs)61 |RanK- Mrt. |sinEap. 18 Mrt, (hcenrfis) N"8 18 Mrt' lBasra 18 Mrt (terugreis) 18 Mrt' |Basra 18 ttêènrlfs'1 |NaPcls 18 Mrt' |Alc*- 18 Mrt- UeTugTeis) |Metlan 18 Mrt' lRa™ 18 Wegens slecht weer is de Reiger gisteren te Napels gebleven. Passieve verdedigingsoefeningen in Lyon, Een belangrijke oefening in passieve verdediging is in Lyon gehouden. De be woners van een deel van het eerste ar rondissement werden overgebracht naar Civrieux en Anse, op 15 K.M. van Lyon, i Alles verliep vlot. Tsjechisch gezant te Washington wijkt niet, De Tsjechische gezant Hui-ban bezet nog steeds de legatie van Tsjecho-Slowakije. In gezaghebbende kringen te Washington wordt verklaard, dat de regeering haar volledigen moxaelen steun aan Hurban zal geven om te voorkomen, dat de legatie in Duitsche handen komt. Amerikaansche vliegtuigbouw op voet van oorlog. In regeeringskringen wordt me degedeeld, dat de vliegtuigproductie en de opleiding van vliegtuigbestuurders vrijwel I op voet van oorlog gebracht zullen worden. Jaarlijks zullen 20.000 gegadigden hun eer- I ste opleiding voor de luchtmacht kunnen I kijgen. Oud-premier van Irak ter dood veroordeeld, Officieel wordt medegedeeld, dat Hik- l mat Soeleiman, oud-premier van Irak, we- 1 gens samenzwering tegen den staat ter dood veroordeeld is. Twee andere beschul- I digden zijn veroordeeld tot zeven en acht jaar dwangarbeid. Dictatoren zullen vallen. De vroegere pre* sident van Tsjechoslowakije Benesj heeft in een toespraak tot de Union League Club I den val voorspeld der dictators. Hij voeg- I de hier aan toe, dat de fouten, gebreken I en ondoelmatigheid der dictatorschappen thans onvermijdelijk een nieuwe reactie I zullen geven. Bezoek van President Lebrun gaat door. Er wordt geen enkele wijziging ovenvo- gen in de regelingen, welke getroffen zijn voor het officieele bezoek, dat de president der Franscho republiek en mevrouw Le brun aan Londen zullen brengen, waar zij Dinsdagmiddag worden verwacht Anti-Duitsche betooging in Warschau. Zaterdagmorgen heeft zich te Warschau voor liet ministerie van buitenlandsche zaken een anti-Duitsche betooging voor gedaan. De betoogers, ten getale van on geveer 800, meerendeels jongelieden, rie* pen: „Weg met Hiller". Voorts oefenden zij critiek op het buitenlandsche politieke beleid der Poolsche regeering. Bereden politie wist de betoogers te verdrijven. Britsche minister in Polen. Minister Hud« son is te Warschau gistermiddag in ge zelschap van Ashton Gwatkin en Sir Pe ter Quentin aangekomen voor het voeren van economische besprekingen. Men meent te weten, dat o.a. gesproken zal worden over de kwestie van export-cre- dietgaranties, alsmede over een regeling, waardoor Polen gemakkelijker toegang tot de koloniale grondstoffen zou kunnen krijgen. Polen wil onafhankelijk blijven. Zooals elk jaar ter gelegenheid van Sint Joseph, het feest van den schutsheilige van Pil- soedski, heeft de president der republiek te Zamek, in tegenwoordigheid van Smig- ly Rydz en de leden der regeering, een rede gehouden. Onze politiek, zoo zeide Moscicki o.a. is onafhankelijk. Van onzen kant zullen wij ons tegen alle geweld en tegen iedere buitenlandsche bescherming verzetten. Amerika werft recruten voor de luchtmacht Het leger der Vereenigde Staten heeft een wervingscampagne ingezet om te voor zien in de noodige recruten, die moeten worden opgeleid als bestuurders van meer dan 3000 vliegtuigen, die door het congres extra zijn toegestaan. Er zijn officieren aangewezen, die zich zullen belasten met Herdenkingsdiensten in Slowakije. Ia Slowakije is de verkrijging van de onaf hankelijkheid herdacht. In alle kerken werden speciale diensten gehouden. Prinselijk Gezin morgen weer thuis Men meldt ons van officieele zijde dat het Prinselijk Paar en Prinsos Beatrix morgen in den loop van den dag ten paleize Soestdijk worden te rugverwacht van hun vacantiever- blijf in Zwitserland. Het motorschip „Brandaris" maakt slagzij Vele reddings- en sleepbooten ter assistentie uitgevaren. Gisteravond omstreeks acht uur zijn ten Noorden van den vuurtoren bij Bollum op Ameland, ongeveer zes zeemijl uit de kust, noodseinen waar genomen. Volgens een nader bericht waren deze afkomstig van het mo torschip „Brandaris" een Neder- landsche kustvaarder, die vermoede lijk te Groningen thuis hoort. Een ander schip schijnt in de nabijheid te zijn. De „Brandaris" zou slagzij maken en heeft dringend om hulp verzocht Onmid dellijk zijn van Terschelling de motorred dingboot Brandaris van de Noord-Zuid-IIol landsche Rcddingmaatschappij en dc sleep boot Holland van de reederij Dooksen ver trokken. Voorts is de motorreddingboot In- sulinde van Oostmaliorn ter assistentie uit gevaren. Van liet eiland Borkum heeft een sleepboot van Bugsir koers gezet naar de aangegeven plaats. Nog nader wordt gemeld, dat de „Bran daris" zich dwars van Ameland bevindt. Het schip is waarschijnlijk met klei geladen. Een Poolsch stoomschip heeft draadloos van de noodsignalen melding gemaakt. De uitgevaren redding- en sleepbooten waren er tegen middernacht, nadat zij ruim een uur de omgeving hadden afgezocht, nog niet in geslaagd het in nood verkeörcnde motorschip „Brandaris" te ontdekken. Er stond een stevige Noordenwind en de zee was vrij onstuimig. Ook op hot eiland, waar men tusschen half acht en half negen lichtkogels had waargenomen, heeft men na dien tijd geen enkel signaal meer gezien. Aan boord van de „Brandaris" bevinden zich waarschijnlijk vier opvarenden. Omstander redt twee menschenlevens Auto te Gouda in de gracht gereden. F.en personenauto, waarin een echtpaar uit Den Ilaag was gezeten, is Zaterdagavond achteruit in den Kattensingel te Gouda ge reden, toon de bestuurder de scherpe bocht ian den Jan Kattenbrug naar de Nieuwe Vaart niet in eens kon nemen en bij het terugzetten op het gaspedaal in plaats van op de rem trapte. Het voertuig verdween geheel onder water. Van de toegeschoten personen begaf zich de 29-jarige aannemer F. Koster uit Waddinxvecn te water. Hij dook in de diepte, maar slaagde er niet in het portier te openen. Na weer op den kant te zijn geklommen, dook hij nog eens en was toen gelukkiger. Hij wist den portier- kruk om te draaien, waarna eenigc andere personen met een haak de deur opentrok ken. De moedige redder heeft hierna de beide inzittenden onder water uit de auto gehaald. Het echtpaar had tevergeefs ge tracht het portier te openen, doch het kon blijven ademhalen, daar zich tegen den kap van do auto nog een laag lucht bevond. Beiden, die eenige minuten onder water hadden gezeten, waren geheel ongedeerd gebleven. Ook de redder, al had hij heel wat water naar binnen gekregen, was er goed afgekomen, zoodat dit angstig ongeluk dank zij het. optreden van den heer Koster, bijzonder goed is afgeloopen. Zelfs een hond, die zich ook in den wagen bevond, kon nog gered worden. De geredden werden bü omwonenden van droge kleeren voorzien De auto zou gisteren uit het kanaal worden worden gehaald. EERSTE AUTOMATISCHE BLOKSTELSEL MET LICHTSEINEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Heden zal, naar de Msb. meldt, het eerste automatische bloktoestel met lichtseinen bij de Ned. Spoorwegen in dienst worden ge steld en wel op de lijnen Den HaagVoor schoten en Den HaagLoolaan. Elfduizend metaalbewerkers in de oppositie ZAL HET TOT EEN STAKING KOMEN? Heden vergaderen de hoofdbestu ren der vakbonden. Tusschen directie en arbeiders van de scheepswerven Wilton-Feijenoord, Rotterdamsche Droogdokmij., Nieuwe Waterweg en P. Smit, Jr., heerscht op liet oogenblik een uitermate gespan nen verhouding. De directies wen schen de eischcn der metaalwerkers- bonden tot betere arbeidsvoorwaar den slechts gedeeltelijk in te willi gen. Zaterdagavond hebben de werk nemers de bondsbesturen gemachtigd tot het stellen van een ultimatum aan de directies der werven. Heden zullen de hoofdbesturen der bonden te Amsterdam vergaderen en den toestand nader onder de oogen zien. Komt het inderdaad tot een ultimatum, en daarna tot een sta king. dan zal deze circa 11.000 me taalbewerkers omvatten. Het ligt voor de hand, dat de regeering alles in het werk zal stellen, om toespitsing van het con flict te voorkomen, daar op de be trokken werven thans belangrijke orders voor Defensie in uitvoering zijn en vertraging hierin natuurlijk zeer ongewenscht zou zijn. Mussolini helpt Maastrichtsche kerk Marmer geschonken. De pastoor van de St. Antoniuskerk te Scharn-Maastricht heeft indertijd aan Be- nito Mussolini het verzoek gericht hem uit de Italiaansche marmergroeven het noodige marmer te schenken voor de aankleeding van de in aanbouw zijnde R.K. parochie kerk, welke in een arme wijk van Maas tricht, op de grens van Scharn ligt. Musso- linie heeft dit verzoek ingewilligd en pastoor Jansen heeft thans bericht ontvangen dat de benoodigde hoeveelheid marmer in de kleu ren rood en amandelkleurig geel (voor vloer en trappen van het priesterkoor) en keizergroen en groen-geaderd voor de ko lommen der nieuwe kerk, begin Mei te MaastrichtScharn kan worden verwacht. Deze mcdedceling is namens Mussolini ge daan door den directeur van het Italiaan sche Industrie-departement te Rome. Het marmer wordt geleverd uit de groeven van Apuania in de nabijheid van het vroeger© Marmora. Benesj vormt een voorloopige Tsjechoslowaaksehe regeering Gisteren heeft de consul van Tsjechoslo wakije to Los Angeles, Janowski, medege deeld, dat oud-president Benesj binnenkort de vorming bekend zal maken van een voor loopige Tsjechoslowaaksche regeering. welke zal zetelen in de yereenigde Staten. In een gisteren gehouden radiorede ver klaarde Benesj tot zijn laatsten ademtocht voor het Tsjechische volk en zijn rechten te zullen blijven vechten. VOORRAADVORMING IN VREDESTIJD! Naar aanleiding van de brochure van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid over het bevorderen van voedsel-voorraden bij de consumenten is door Koopmans' Meelfabrie ken te Leeuwarden een Voorraadtrommel vervaardigd, gevuld mot een aantal van die fabrikaten, welko voor do voorraadvorming in aanmerking komen. De trommel heeft een warm-gele kleur en is niet ontsierd door reclame. Aan de binnenzijde van het dek sel staan enkele practische wenken en een plattegrond van de inhoud van de trommel. Bovendien wordt het receptenhoekje voor smakelijke meelspijzen en gebak bijgesloten De inhoud bestaat uit 15 pak diverse fabri katen, die recht op staan en dus gemakke lijk één voor één uit de trommel genomen kunnen worden, zonder dat de andere van hun plaats geraken. De trommel kan jaren dienst doen, mits de huisvrouw steeds zorg draagt de pakken, die zijn opgeraakt, weer aan te vullen. AMERICAN CIGARETTE Hitier schreef in het geschied boek van Europa als volgt: 21 Mei 1935: Ik ontkende de wensch tot annexatie van Oostenrijk. I Mei 1936: Ik verklaar de geruchten over een voornemen mijnerzijds Oostenrijk binnen te vallen voor leugens. II Maart 1938: Ik bezet Oostenrijk. 7 Maart 1835: Ik verzeker Tsjecho-Slowakije van mijn vredelievende bedoelingen. 1 October 1938: Ik annexeer het Sudetenge- bied tot dusverre tot Tsjecho-Slowa kije behoorend. 28 September 1938: Ik verklaar na Sudeten- Duitschland geen territoriale eischcn in Europa meer te hebben en verklaar geen prijs te stellen op niet Duitsche onderdanen. 30 September 1938: Ik garandeer bij het protocol van München de Tsjechische staatsgrenzen. 15 Maart 1939: Ik trek Tsjechoslowakije binnen en lijf het practisch geheel bij Duitschland in. 18 Maart 1939: Ik voer economische bespre kingen met Roemenië, ik voer ze met klem, ik sta nog 300 K.M. van de rijke Roemeensche petroleumbronnen. 20 Maart 1939: Regeering stelt onderzoek In naar het Nederlandsche mate riaal. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn gedurende de laatste maanden door den minister van Economische Zaken, in overleg met den minister van Financiën, voorbereidingen getroffen teneinde bij gele genheid van de aangifte voor de motorrij tuigenbelasting in Mei 1939, over te kunnen gaan tot een onderzoek inzake het gebruik van motorrijtuigen hier te lande en het verbruik van motorbrandstoffen en smeer middelen in het belang van de economische verdedigingsvoorbereiding. Een dezer dagen zal aansluitend aan de getroffen voorbereidingen, in de Nederland sche Staatscourant worden opgenomen een beschikking van den minister van Economi sche Zaken, waarbij de medewerking van de houders van motorrijtuigen ten behoeve van dit onderzoek wordt gevorderd. Tc beginnen met het belastingjaar 1939- 1910 zal bij de aangifteformulieren voor de motorrijtuigenbelasting een vragenformulier worden uitgereikt en vooizoover noodig, aan de kantoren der rijksontvangers worden verkrijgbaar gesteld. Tegelijk met het inle veren van het aangifte-formulier voor dc motorrijtuigenbelasting behoort dit vragen formulier te worden ingediend, na door of namens den houder van het motorrijtuig volledig te zijn ingevuld. Ecnig verontrustend karakter draagt de maatregel dan ook in geen enkel opzicht. Het is echter duidelijk, dat tijdig voorzie ningen moeten worden getroffen zooals ook andere landen die treffen opdat de regeering door een noodtoestand, niet on voorbereid kar worden overvallen. Een gonden sarcophaag ontdekt. De Fran- sche professor Montet van de Universiteit van Straatsburg heeft te Tanis nabij Za- gaig de nog geheel ongeschonden zijnde grafkelder van koning Pejsennes van de 22ste dynastie ontdekt. De hoogleeraar, die den grafkelder alleen binnenging, zag daar op een kalksteenen altaar de geheel van zuiver goud zijnde sarcophaag van den vorst liggen. Ernaast lagen twee rijen met juweelén versierde geraamten. die mate heeft hg my nooit in zyn vertrou wen genomen." „Maar waarom vraagt u het niet aan zyn vrouw?" zei een zachte stem. Beide mannen schrikten, Sir Reginald sprong op. „Mevrouw Monck!" „Ja!" zei Stella en bleef een oogenblik in de opening van het openstaande raam staan en keek hem aan. Toen kwam ze met uitge strekte hand nader. De morgenzon scheen op haar gelaat. Ze zag zeer bleek en had donkere kringen onder de oogen, maar bleef heel mooi. „Ik hoorde uw stemmen," zei ze, Sir Regi nald aanziende, terwijl haar hand in de zgne rustte. „Ik was eerst niet van plan om te luisteren. Maar ik werd ertoe verleid, omdat u over mgn echtgenoot sprak en... ik be zweek voor de verzoeking." „Me dunkt dat u daartoe alleszins het recht heeft," merkte Sir Reginald op. „Dank u!" anwoordde ze vriendeiyk. Ze wendde zich van hem naar Bernard en gaf hem een kus. „Ben je weet beter? Peter ver telde mg, dat het niet ernstig was. Ik zou wel eerder naar je toe zijn gekomen, maar ik heb heel lang geslapen en daarna... had Everard my noodig." „Everard:' riep hy uit. „Is die dan hier?" „Ga zitten!" mompelde Sir Reginald, ter wijl hij haar een stoel toeschoof. Maar Stella bleef staan met de hand op Bernard's schou der. „Dank u. Maar ik ben niet gekomen om hier te biyven, maar alleen om u te vertellen, wat Bernard u niet kan mededeelen, zonder zgn woord te breken.." „Maar lieve kind!" viel Bernard uit. Maar Sir Reginald kwam onmiddellgk tusschen- beiden. „Neen! neen, wat lk u bidden mag. Laat haar spreken. Ze wenscht dat te doen en ik... wensch te luisteren." Stella's hand drukte iets sterker op Ber nard's schouder, als wilde zy daaruit kracht putten. ,U hebt het recht het te weten, Sir Regi nald," zei ze, „en alleen om mynentwll is alles voor u verzwegen. Maar ik heb te lang door de woestgn gedwaald om bevreesd te zijn voor een steen meer of minder. Ten eer ste dan, wat betreft de verdenking die op hem rustte en die hem ertoe heeft gedreven zijn ontslag uit het leger te„ vragen. U dacht en iedereen dacht, dat hg Ralph Ifacre in de ■bergen l.ad vermoord. Ik dacht het ook." Haar stem trilde even. „En van mg was het allerminst te verontschuldigen, want hg zwoer mg dat hy onschuldig was, ofschoon hg de geheele waarheid niet wilde... niet kon vertellen. Maar de waarheid was eenvoudig deze: dat Ralph Dacre niet dood was!" „Ah!" riep Sir Reginald zachtjes uit. Ber nard richtte zich op en vatte de hand die op zgn schouder rustte, maar sprak geen woord. Stella ging op vasten toon voort, terwijl zij moedig in de oude oogen keek, die haar gadesloegen. „Hg, Everard kwam tusschen ons beiden, omdat hg slechts veertien dagen na ons hu- weigk bericht kreeg, dat Ralph in Engeland I nog een vrouw in leven had. Misschien moet ik u tevens meedeelen, ofschoon dit tot de I zaak zelve niets afdoet, dat mijn huwelylc met Ralph Dacre een vergissing was. Ik trouwde met hem, omdat ik mg ongelukkig voelde, niet omdat ik hem liefhad. Ik zon digde en werd gestraft." „Arm kind!" zei Sir Reginald vriendelijk. De tranen schoten haar in de oogen, maar ze drong ze terug. „Everard zond hem van mij weg en gelastte hem spoorloos te verdwijnen, en toen kwam hij zelf, als inlander vermomd, naar mij toe, en vertelde mg, dat hij dood was. Ik veronderstel dat dit niet goed van hem was Maar ook hij is zwaar gestraft. Maar hij wilde mijn trots ontzien. En ik was irotsch. Nu is daar geen spoor meer van over. Alles wat daarvan nog in mg leeft is voor hem. opdat hij weer in zgn eer worde hersteld. Ik vrees, dat ik u alles slecht vertel, Vergeef me als ik langdradig ben." „We hebben geen haast," antwoordde Sir Reginald met dezelfde vriendelgke stem, „en u vertelt het heel duidelijk." Ze glimlachte weer flauwtjes. „U is wel vriendelijk. Dat maakt het voor mg veel gemakkelgker. U weet hoe uitstekend hij zich kan vermommen. Ik heb hem nooit j herkend. Wordt vervolgd.) I Feuilleton door Ethel M. Dell 82. „Maar, wanneer ons in den nacht tevoren, allen de keel was afgesneden, zou ons dat niet veel hebbeh geholpen," zei Bernard. Sir Reginald barstte in lachen uit. „Maar manlief, we hebben ons best gedaan. En in elk geval, dat is niet gebeurd, dus heb je niet te klagen." „Ja maar, ziet u, ik ben een der weinigen die getroffen werd," verklaarde Bernard, „en dat maakt waarschgnlijk dat ik er eenigszins critisch tegenover sta. Dus had u iets ergers verwacht?" „Zeker!" Sir Reginald sprak nu weer heel bedaard. „Wanneer we er niet op voorbereid waren geweest, .zou heel Muxkestan nu in opstand zijn." „En inplaats daarvan 'hebben ix nu alleen een paar schoten en een oproertje, dat al9 een nachtkaars is uitgegaan, zooals Tommy zegt," merkte Bernard op. „En u hebt zelfs den Radjah niet te pakken gekregen!" „Daar heb ik geen moeite voor gedaan," zei sir Reginald. „Maar ik zal n eens ver tellen wien ik wel zoek, ofschoon ik vrees, dat in de verkeerde richting te doen." Bernard's oogen glinsterden bgna guitig. „Ik meende al, dat mijn gezondheidstoestand niet de hoofdaanleiding was tot uw bezoek," zei hg. „Neen!" antwoordde Sir Reginald eenvou dig. „Ik kwam eigenlgk omdat ik u in ver trouwen wilde nemen en u verzoeken dat wederkeerig te doen." „Dat dacht ik wel!" hernam Bernard hoofdschuddend. „Maar ik vrees, dat dat niet zal gaan. Ik mag niets zeggen!" „En wanneer ik u nu vertel, dat het in het belang van uw broer zou zijn, dat stilzwijgen te verbreken?" vroeg Sir Reginald. Bernard keek hem van onder zijn dikke wenkbrauwen aan. „En mijn belofte schen den?" vroeg hij langzaam. „Vergeef me!" zei Sir Reginald. Hg dronk haastig zijn glas leeg om zijn ver legenheid te verbergen, maar 't volgende oogenblik glimlachte hg weer. „Daar had je mg te pakken, padre. Ik neem mgn verzoek terug. Ik zou dat niet hebben gedaan als ik den man zelf te spreken kon krijgen. Maar hy is verdwenen en zelfs Bar nes, die alles weet. kan ons niet zeggen waar wij hem moeten zoeken." ,Dat weet ik ook niet," zei Bernard, „in

Schager Courant | 1939 | | pagina 2