Daladier tijdelijk dictator van frankrijk Hongaren melden triomf in Menie Hitier in Berlijn terug Ziekenfondsoorlog Zes dorpen komen er in den N.O.-Polder Roept Duitschland een brutaal halt toe! Marktberichten De Kamer en Senaat keuren de volmachten-ontwerpen goed. Niet meer praten, maar doen! ZooaLs te voorzien was, heelt de Fransche Kamer het nieuwe vol- niachtenontwerp goedgekeurd en wel met 321 tegen 264 stemmen, practisch is hierdoor Daladier dicta tor van Frankrijk geworden en kan hij elke maatregel nemen, welke hij in het belang van 's lands verdediging noodig oordeelt. Men verwacht in den loop van deze week reeds een aantal belangrijke besluiten, welke allereerst de 40-urige werkweek zul len opheffen en daarnaast de oor logsindustrie een nieuwe prikkel zal geven. Tweemaal heeft Daladier Zaterdag nog gesproken. Veel wijzer is de Kamer echter niet geworden. Reeds nu liet Daladier door schemeren, dat slechts zwijgen naar buiten, niet praten maar doen dus, op 't oogenblik Prankrijks redding kan zijn. Hij verklaarde dag en nacht het oog op de grens gericht te houden. Ook de Senaat heeft de plannen der regeering goedgekeurd. De regeering heeft alzoo voorloopig tot 30 November de handen volkomen vrij. Italië heeft critiek... Lavoro Fascista noemt de wet op de vol machten voor de regeering van Daladier, evenals de overige Italiaansche pers dat doet, een „dreigenden en uitdagenden maat regel". Het blad schrijft: dit nieuwe initiatief van Daladier klinkt als een uitdaging. Het vormt een factor tot verstoring van den vrede en een zinloozon stap naar oorlog. HU ZAL DINSDAGAVOND CHAMBERLAIN ANTWOORDEN. Felle toon der Duitsche pers tegen Engeland. Kleine naties tracht men te sussen. Gisteravond is Hitier te Berlijn terugge- keerd. Een ontzaglijke menschenmenigte wu op de been. De leidende persoonlijkhe den van zijn staf ontvingen hem. Goering sprak. Het geheele Duitsche volk legt den hei ligen eed af, zeide hij, het geweldige, dat de Fuehrer geschapen heeft, nooit los te laten, erkome, wat komen wil. Wanneer dit groote afgunst en wangunst heeft gewekt, wij staan daarboven! 'Toen Hitier het station verliet, donderden Saluutschoten. Temidden eener jubelende menigte reed Hitier daarop naar de rijkskanselarij. Hier aangekomen trok hij zich voor het voeren van dringende besprekingen terug, nadat hij eerst tot driemaal toe in gezelschap van Goering. en voii Ribbentrop, op het balkon was verschenen om de hulde van de menig te in ontvangst te nemen. Volgens het Hsbd. zal Hitier Dins dagavond zijn herhaaldelijk uitgestel de politieke rede houden en daarbij speciaal Chamberlain antwoorden. Felle toon der Duitsche pers. Klaarblijkelijk bereidt de Duitsche pers jleze rede voor, door zeer felle artikelen te gen Chamberlains rede en de politiek der groote democratieën. Fransche generaals logen De Deutsche diplomatisch-politi- sche korrespondenz schrijf* o.a.: door Fransche generaals is de leugen in de wereld gebracht, dat Duitsch- land een aanval op Zwitserland en Nederland in den zin heeft. De ver spreiding van het bericht, dat offici- eele Duitsche kringen de verdeeling van België voorbereiden, behoort tot hetzelfde hoofdstuk van kwaadspre kerij. Steeds weer in anderen vorm wordt gepoogd, aan Duitschland voornemens toe te kennen, die, als aan de inblazingen gehoor zou wor den gegeven, zouden leiden tot een principieel standpunt tegenover Duitschland. Ook op andere wijze tracht men thans in Duitschland de kleine naties gerust te stel len. In een officieuze nota, welke is gepu bliceerd door de Danziger Vorposten, wordt gezegd: De volken, die een politiek van strikte neutraliteit handhaven en zich niet laten opnemen in een coalitie van mogend heden, hebben in waarheid niets te vreezen. voorts worden in alle bladen de vermeende Duitsche eischcn aan Roemenië tegengespro ken. in Amsterdam Half millioen Amsterdammers geen specialistische hulp meer! Begin der algemeene vijandelijk heden in Nederland? De groote strijd tusschen de Mij; voor Geneeskunst en de Onderlinge Ziekenfond sen nadert meer en meer. Te Amsterdam worden feitelijk reeds voorpostengevech ten geleverd. De moeilijkheden tusschen de Amsterdam- sche ziekenfondsen en de specialisten zijn in een acuut stadium gekomen en naar- het zich laat aanzien zullen de specialisten le den der Ncderlandsche maatschappij tot be vordering der geneeskunst per 1 April a.s. hun medewerking aan de ziekenfondsen be eindigen. Daar dit besluit alle te Amster dam werkzame fondsen, tien in getal, be- v ft' za' op datum voor meer dan de helft der iMnsterdamsche bevolking naar andere specialistische hulp moeten worden omgezien. Nader overleg heeft niet tot een bevredi gende oplossing geleid. Het mag waarschijn ujk worden geacht, dat de burgemeester y"" Amsterdam bereid zal worden gevonden tot net verleenen van do bemiddeling, die nem door de fondsbesturen is gevraagd. De specialistische verzorging van niet minder aan <ieo.000 Amsterdammers staat hier im mers op het spel» Hongaren, Russen, Oekraïners en Polen vechten WOESTE GUERILLA-BENDEN BE ZETTEN DE BERGEN. Het Hongaarsche Telegraaf-Agent- schap te Boedapest meldt, dat vol gens een door den chef van den ge- neralen staf gepubliceerd bulletin, de bezetting van Roethenië door de Hongaren voltooid is en dat het militaire bestuur in het gebied is in gevoerd. De Hongaarsche premier heeft den Duitschen Rijksminister van buiten- landsche zaken, von Ribbentrop, per telegram dank gebracht voor „de herhaalde medewerking aan het her van een sinds 20 jaren bestaand onrecht". Admiraal Horthy, die Zaterdagmorgen aan de grens der Karpatische Oekraine aankwam zal als opperbevelhebber der Hongaarsche troepen het veroverde gebied bezoeken. Internationaal krijgsrumoer. De bezetting van Roethenië is niet zonder slag of stoot geschied. De Karpathen zijn op vele plaatsen tot een waar slagveld her schapen, waar niet slechts de Ockrainers zwaren tegenstand boden aan de Hongaren, doch ook Russen en Ockrainers onderling verbitterde gevechten leverden. In de woeste bergen heerschte een verwoede guerilla. Heele gezinnen zijn uitgemoord, arresta ties en executies onder de Oekrainsche nati onalisten hebben in massa plaats. Een Poolsch blad bericht, dat de Honga ren door Poolsche vrijwilligers werden ge holpen. Bij Sighet liepen 350 Oekrainers na een hevig gevecht over naar Roemenië. Tweehonderd Hongaren zijn gesneuveld en een groot aantal gewond. Niet wordt bevestigd, dat door de voltooiing der bezetting de rust in Roethenië is weer gekeerd. Roemenië afzijdig. De Roemeensche Kroonraad had inmid dels besloten, de hand niet te steken in het Sub-Karpathische wespennest Het grens gebied wordt echter versterkt Franco de vrede aangeboden Julian Besteiro, minister van buitenland- sche zaken van den Verdedigingsraad, heeft Zaterdagavond voor den Madri^eenschen ra diozender een beroep gedaan op Franco, vredesonderhandelingen te beginnen. Uitlatingen in rechtsché kringen wijzen er op dat Franco slechts een zegevierende vrede zal aanvaarden. Gezanten worden teruggeroepen Openlijk of in bedekte termen. De landen, die thans weer scherp tegen over elkaar staan, roepen hun gezanten openlijk terug of laten ze onder een of an der voorwendsel het land, waar zij ge accrediteerd zijn, verlaten. De Duitsche regeering heeft, nadat Enge land zijn gezant uit Berlijn had terugge roepen, Wederkeerig von Dircksen, haar ge zant te Londen, naar Berlijn ontboden. Grandi, de Italiaansche gezant, is uit Lon den naar Rome vertrokken, en geeft als motief op, dat hij de fascistische herden- kingspl£fchtigheden te Rome gaat bijwonen. Vanavond vertrekt de Fransche gezant Pierre Coulombre uit Berlijn. Niet onopgemerkt kan ook blijven de plotselinge terugkeer van Koning Leopold uit Zwitserland naar Brussel. Officieel wordt daarvoor als reden opgegeven 'n ern stige griepaanval van zijn zoontje. Kavels grooter dan in de Wieringermeer De polder zal zich zeer sterk als een afzonderlijk gebied ontwik kelen. Nu staat reeds vast hoeveel bewo ners straks de Noord Oost polder zal bevatten en ook wadr zij zich zullen hebben te vestigen. De helft van de vijftigduizend toekomstige polderbewoncrs zal zich in zes reeds geprojecteerde dorpen, de andere helft op het land nederzetten. De jongste aflevering van het Driemaan delij ksch Bericht betreffende de Zui derzeewerken bevat, aldus het Hsbl. daaromtrent om. de volgende bijzon derheden: De minister van Waterstaat heeft het ver kavelingsplan voor den polder vastgesteld, Op de drie gemalen moeten de drie hoofd kanalen gericht zijn ten dienste van de bemaling; zij worden echter tevens aan de scheepvaart dienstbaar gemaakt. Zij zijn dus op een ongeveer in het midden van den polder gelegen punt verbonden en aan hun uiteinden worden behalve gemalen ook schutsluizen gebouwd. Ongeveer loodrecht op deze hoofdkanalen staan doodloopcnde zijkanalen, eveneens bestemd voor afwatering en scheepvaart. Een van deze zij kanalen zal tot in de on middellijke nabijheid van Kuinre worden doorgetrokken. Het geheele kanalennet is geschikt voor schepen van ruim 200 ton met dubbele vaart in de hoofd- en enkele vaart in de zijkanalen. Kavels grooter dan in „de Meer". Iedere kavel zal aan een verharden weg liggen. Bij de verkaveling zijn de beginselen, aangegeven door de commissie Lovink, ge volgd. Elke kavel grenst met één korte zijde (vóórzijde) aan een verharden weg. De af watering heeft plaats naar de langs de lange zijden te graven kavclslooten, welke op hun beurt het water afvoeren naar de langs de achter (korte)-zijde te graven tocht; De kavclbreedte zal grooter zijn dan in de Wieringermeer en is gesteld op 300 M., waar door de kavels een oppervlakte krijgen van 800 maöl 300 m. of 24 ha. De aanwezigheid van een brug bij de Ramspol biedt gelegenheid den polder met Kampen en Zwolle te verbinden. Er ontstaat daardoor een hoofdas, eenerzijds op deze bei de plaatsen gericht en anderzijds via Lem mer op Snoek en Leeuwarden, welke as waarschijnlijk tevens eenig doorgaand ver keer tusschen Friesland en het centrum des lands zal trekken. Verder zullen aanslui- tingspunten van het wegennet aan dat in het oude land gevonden worden bij Kuinre, Blok zijl, Vollenhove en Kadoelen. De drie hoofdkanalen zijn op Urk, Lemmer en de Voorst gericht. De hoofdas reikt van Lemmer tot Ramspol. Dorpen. In den polder zullen eenige dorpen noodig zijn, waarvan één het reeds genoemde hoofd dorp is. De polder met zijn groote oppervlak te en zijn van het omliggende land afwijkende karakter, zal zich zeer sterk als een afzonderlijk gebied ont wikkelen. Deze ervaring is bij alle oudere groote polders en evenenes bij de Wieringermeer opgedaan. De bevol king gevoelt zich in de eerste plaats polderbewoner. Het hoofddorp moet dus gelegenheid bie den tot het koopen van velerlei benoodigd- heden, afzet van producten, financieele transacties, voortgezet onderwijs, zieken- huisverpleging, .enz. Ook het verenigings leven op landbouw-, cultureel-, sociaal ge bied, enz., kan daar zijn zwaartepunt vin den. Alleen bij concentratie zullen al deze instellingen zich voldoende krachtig kun nen ontwikkelen. Daarnaast zijn nog vijf, regelmatig om de hoofdplaats verdeelde kleinere dorpen ont worpen, die tot taak zullen hebben de ver zorging van hetgeen meer tot de dagelijk- sche levensbehoeften behoort. Het aantal inwoners. Op grond van een uitvoerige studie kan de verwachting worden uitgesproken, dat de polder op den duur ongeveer vijftigdui zend inwoners zal kunnen krijgen waarvan ongeveer de helft op het platteland zal wonen en de rest in de dorpen. Voor de hoofdplaats wordt daarbij gerekend op on geveer tienduizend inwoners, terwijl de vijf overige dorpen ten slotte gemiddeld mis schien drieduizend inwoners zullen tellen. Roemenië in 't brandpunt der Fransche belangstelling. De Fransche bladen wijden zeer veel aan dacht aan de gebeurtenissen waarbij Roe menië is betrokken. Alle zijn van oordeel, dat Duitschland thans een definitief „halt", duidelijk en brutaal moeten worden toege roepen. Sommige bladen zijn het er niet over eens, of Koning Carol al dan niet een boodschap hééft gezonden aan den Engelschen Koniftg. De „Matin" en de „Petit Parisien" verkla ren, dat het Britsche kabinet deze bootl* schap heeft bestudeerd, volgens den Ma- tin zou de boodschap inhouden, dat „ener giek de voorwaarden van het ultimatum aan Roemenië van de hand werden gewezen door "dén kroonraad, die bijgewoond werd door den koning en de militaire chefs'. De „Matin" schrijft verder, dat de oproep van Koning Carol, die steun van Engeland vraagt, de vastberadenheid van Roemenië te kennen geeft om liever te strijden dan een amputatie van zijn gebied te ondergaan. De bladen, die bestrijden dat Koning Ca rol zich tot Engelaud heeft gewend, zijn toch van oordeel, dat gevaar voor Roeme nië niet denkbeeldig is. Zoo schrijft de Ex celsior: „Een feit lijkt zeker, de Roemeen sche ongerustheid vloeit voort uit zijn nieu we strategische stellingen tegenover Duitsch land, dat thans de militaire posities in handen heeft en het vroegere oorlogsmate riaal van Tsjechoslowakije. Dank zij deze posities kan Duitschland ieder oogenblik nieuwe slagen toebrengen aan zijn zwak kere naburen." TREINKAARTEN VOOR AMBACHTS SCHOLIEREN. Naar de Msb. meldt, komen de treinkaar- ten voor ambachtsscholieren met ingang van 1 Augustus a.s. te vervallen. Vaet&al PETTEN 2—WIE RIN GE RW AARD 2, 1—4. In deze matige partij toonde W. zich on betwist de sterkste, temeer daar de anders toch stugge P.-verdediging er niet in was. Dit vond natuurlijk mede zijn oorzaak in de kracht van den W.-aanval, waarin spelers als Oostindië en Slikker een doorloopend gevaar beteekenen. Een fout van P.'s doel- verdediger bracht W. het eerste doelpunt, terwijl na 'n goede goal één der back's we derom een punt cadeau gaf. Kossen slaagde er in uit een voorzet van links de eer te redden. Na de hervatting had P. 't voordeel van den wind, doch wist daarvan niet te profi- teeren. Daar W. nog eenmaal het net wist te vinden, eindigde deze koude ontmoeting in een welverdiende overwinning voor W. VRONE-NIEUWS. Vrone 2 speelde om 12 uur tegen Mevo 2. De groenzwarten stelden niet teleur en wonnen met 43. Ruststand was 20. Na de thee scoorde Mevo voor het eerst uit een strafschop wegens hands. En toen Vrone spoedig daarop scoorde, dienden de Alk- maarders weer van repliek. Het werd ten slotte voor de Vronianen een happy-end, zoodat het elftal eenigszins uit de gevaar lijke zone is geraakt. Wordt do volgende wedstrijd ook gewonnen, dan zal men zelfs nog een behoorlijke plaats op de rang lijst kunnen innemen. SPORTERS II—SCHAGEN 2 2—5 Het is Schagen 2 volkomen gelukt re vanche te nemen voor de destijds geleden nederlaag. De reserves kwamen zeer sterk uit met spelers als Middelbeek, A. de Wit en D. Schoorl. Het was te voorzien, dat de Horineezen een zware pijp zouden rooken en dat is dan ook gebeurd. Met cijfers, die aan duidelijkheid niets te wenschen over laten, bleef geel zwart in de meerderheid. De Vries c.s. zijn thans uitgespeeld, de der de plaats is hun deel geworden» SCHAGEN SCHAPENMOEDERVREUGDE Een schaap van den heer Berkhout is een bijzonder schaap: het heeft het levenslicht geschonken aan vier flinke welvarende lam meren. Een bijzonderheid dus, deze nieuwe aanwinst voor de wolmarkt. ANNA PAULOWNA FEESTAVOND B.K.C. Er is geen club in 't Noorden, Die B.K.C. kan slaan! Dat was natuurlijk het lied Zon dagavond den feestavond van B.K.C. ter eere van het behalde kampioenschap. En even natuurlijk was het, dat er, nu de „Breezand Kleine Sluis-combinatie" na kranig werk, zoon mooi resultaat heeft be reikt, zoo maar vanzelf een vroolijke, prettige stemming was onder de le den en de groote schare trouwe B.K.C.-aanhangers, die de zaal van den heer Slikker vulden. Na het openingswoord van den heer C. Kaan is een rij van sprekers aan het woord geweest. De heer Van Ketel (Schagen), sprak na mens den N.H.V.B. Naast dank voor de gastvrijheid voor de proefwedstrijden van den N.H.V.B., bood spr. gel uk wenschen en een prachtige bloemenmand aan. Wieringerwaard werd, daar de voorz. ver hinderd was, vertegenwoordigd door den heer A. Saai. Zijn club hoopt wel en niet op succes voor B.K.C. in de komende promo tiewedstrijden. Wel omdat men B.K.C de promotie gunt, en niet, omdat men haar graag in de eigen afdeeling houdt. De heer A. Weijers, mede-oprichter van de Breezander voetbalverecniging, vertelde een en ander uit de Poldersche voetbalhistorie. Voor de scheidsrechtersvcreeniging Den Helder e.o. sprak de heer De Snayer, die de kracht van B.K.C. s bestuur roemde. De arbiters hebben maar een kleine vcrecnl- ging en dus geen sterke kas. Groote' bloe menmanden kon hij dus niet aanbieden, maar 50 van het „kapitaal" hadden zij toch aan bloemen willen besteden, om uiting te geven aan hun dank voor de prettige sa menwerking. De heer A. Kramer, vroeger hoofd der school alhier, was er trotsch op, dat hij de eerste trainer was van de Kleinesluizer voetballers en later z'n krachten gaf aan bet schoolvoetbal. en nu in het kampioens elftal spelers terugziet, aan wien ook hij leiding heeft gegeven. De hr. Mol, thans hoofd der school, zorgt nu voor het schoolelftal ('t heeft pas met 61 van Schagen gewonnen), de toekomst van B.K.C. Na allerlei geestige beteekenissen voor de letters B.K.C. gegeven te hebben, eindigde spr. met der. wonsch, dat de ver- eeniging bij de promotiewedstrijden ook de Beste Kampioens Club wordt. Het bestuurslid Schenk roemde den pret- tigen geest op de trainingsavonden en hul digde de elftalcommissie, maar bovenal den lieer v. d. Burg, die zooveel voor de vereeni- ging doet, zelfs met z'n auto spelers uit Amsterdam Jjpalt, om zeker te wezen, dat 'zé' op'Tijd .klinnen zijn. De heer Paarlberg (Oudesluis) wond er geen tloekjes om. Nu Dosko in de 4e klas komt. hoopt men dat B.K.C. er in blijft! Maar bloemen bood toch ook Dosko aan, en- feliciteeren deed zij ook, alleen de over gang naar de 3e klasse moest maar uit blijven! Voorzitter, die de velschillende sprekers steeds terstond en zeer behendig beant woordde, deelde nog mede, dat er ook bloemen waren van M.F.C. (Medemblik), D.T.S. (Oudkarspel) en Nieuwe Niedorp. Film. Een zeer geslaagd deel van den avond werd de filmvertooning van B.K.C.'s wed strijd tegen Schagen. Alle eer aan de firma Niestadt van Schagen, die de opname maak te. Het daverend applaus noopte zelfs tot een herhaalde vertooning. Cadeaux. Het bestuur bood aan leden van le elftal en trainer foto's van het elftal aan (belooiae ze ook aan het 3e, als het kampioen werd). Aanvoerder Prins overhandigde aan den trainer den heer 11. de Boer, een sigaretten koker met inscriptie en aan z'n echtgenoote een klokje. Trainer aan 't woord. De trainer dankte voor de van verschil lende zijden tot hem gerichte woorden en de cadeaux. Spr. wees er op, dat het elftal vrij constant heeft gespeeld en dat geeft recht om op een gunstig resultaat bij de ko mende promotiewedstrijden te mogen ho pen. Het kan dus het moet! De speler, Jac. van Wees, merkte nog zeer ad rem op, dat de supportersvereeni- ging door niemand nog genoemd was. En toch kan slechts door den steun van de supporters genoten worden van de leiding van den trainer. De heer C, Kaan bezong nog op een be kende melodie de verdiensten van alle spe lers en den grensrechter (die wel eens een standje krijgt, omdat hij te eerlijk is!), C. Prins vertelde van de mascotte, de heer J. Mulder droeg: „Voor de rechtbank of 't rijbewijs" voor en toen sloot voorzitter het officieele gedeelte, maar men bleef nog lang in vroolijke stemming bijeen. LANGENDIJR BROEK OP LANGENDIJK. De veiling-telefoniste gehuldigd. In verband met het feit, dat de veiling telefoniste mej, Mien Vroegop de bruid is geworden, hadden enkele kooplieden de aardigheid bedacht het interieur der veiling te versieren, hetwelk een feestelijken aan blik opleverde. Onder de centrale, waarvan het bruidje de namen der kooplieden afroept, om te te- lefoneeren, was tusschen de versiering de navolgende rijm geplaatst: Mien, jij met je blonde haren, En je opgeruimde humeur, Wil je ons nu heusch verlaten, Heb je nu genoeg van ons gezeur, 't Spijt ons meisje, we zien je noode Van ons mannen henen gaan, Maar dit willen wij nog zeggen: Je hebt uitstekend je plicht gedaan. Voor en aleer tot het veilen der producten werd overgegaan, werden door den veiling leider S. de Boer en Jan Kramer als ver tegenwoordiger der Koophandel, naast de gelukwenschen woorden van waardeering gesproken, voor de wijze waarop de bruid zich tijdens de S-jarige periode van haar taak als yeilingtelefonistc heeft gekweten. Hiermede geven wij U kennis van het over lijden van onzen Broe der en Oom. den heer PIETER WINK, in den ouderdom van 80 jaar. Namens de Familie WINK. Dirkshom 20 Maart '39. Teraardebestelling zal plaats hebben op Don derdag 23 Maart n.m. 2 uur te Dirkshorn. Te koop: VOERAARDAPPELEN C. GEELIGS, Veenveg 6f Anna Paulowna. WIERINGERMEER Motor-ongeval. Tijdens de verduisteringsproef heeft een motorongeval plaats gehad. Door de duister nis misleid, reden de heeren Mobach en De Vries (beide dienstdoende ambtenaren) van den weg af en tegen een betonnen paaltje. Een der beide motoren werd tamelijk ernstig beschadigd. De beide heeren kwamen er ge lukkig met eenige ontvellingen af. SLOOTDORP. Schaaknieuws. Door de Wieringermeerschakers werd voor de vierde klas competitie van de West-Fr. Schaakb.. de laatste wedstrijd gespeeld tegen A.S.V. „De Toren" te Andijk. Het resultaat was een 8—2 nederlaag. Hierbij moet in aan merking worden genomen dat de W.M.S. niet in hun sterkste formatie hebben ge speeld, daar verschillende leden verhinderd waren. Het seizoen is nu ten einde en he.t resul taat is, dat de helft van alle wedstrijden is gewonnen, terwijl verleden jaar alle wed strijden werden verloren. HERV. JONGELINGS VEREENIGING. Alhier werd de jaarvergadering gehou den van de Hcrv. Jongel.ver. De avond had een feestelijk karakter. Het openingswoord werd gesproken door den heer Boersma, voorzitter. Gezamenlijk werd daarna het Loflied ge zongen. Medegedeeld werd, dat door omstandighe den de Chr. Muziekver. geen medewerking had kunnen verleenen. Als inleider sprak toen de heer Dobben- berg, met als onderwex-p: Ps. 18:23. Met aandacht werd deze inleiding aangehoord. De inleiding eindigde met het gezamenlij ke zingen van gez. 89:4. Als seci'etaresse van de Meisjesver. las Mej. Dobbenbex-g daarna het jaarverslag van deze ver. voor. Hieruit blijkt dat de vereen, mevr. Hoogendoorn zeer dankbaar is voor verleende hulp en gemaakte propaganda. Ook wordt nog de naar Texel gemaakte ple zierreis besproken. Bij .de rondvraag welke hierna werd ge houden bleek, dat het woord aan verschil lende sprekers moest worden verleend. Alle spx*ekex-s en spreeksters wcnschten de J.ver. een zegenrijken arbeid, een toename in le dental en tijdperk van bloei toe. Hierna pauze, tijdens welke de aanwezi gen i'ijkelijk op chocolade en koek werden onthaald. Na de pauze had de vergadering weer een feestelijk aanzien. Nadat eerst nog door eenige sprekers de kerkvervolging en de hervorming was be handeld, ging men over tot het verloten van twee prachttaai*ten. Lustig werd daarna meegezongen met be kende liedjes als Varia-varia, enz. De opvoering van een blijspel „Haastige spoed is zelden goed", hetwelk toen volgde, was een waar succes. Ook de voordracht, door drie heeren, viel in den smaak. Het tooneel werd daarna donker, dwaal lichtjes verschenen en vei*trokken weer, ge dragen door onzichtbare personen. Lichtjes als deze, zoo helder in het duister, konden moeilijk iets anders voorstellen dan ab stracte begrippen, als Moederliefde, Trouw, Godsdienstzin enz. Als slot kwamen de leden der Meisjesver. op het tooneel, gekleed in smetteloos wit. Zij stelden zich op in keurige formatie en werden toen afwisselend belicht. Het effect was index-daad verrassend. De heer T. Boersma sprak hierna het slotwoord en eindigde op de gebxnxikelijke wijze. ALKMAAR, 17 Maart. Kaasbeurs. Kl. Edammer 40 plus, aan bod 4480 stuks, verkocht 3830 stuks, midden- prijs f 17.50, hoogste prijs f 19.—. Aanwezig 1 fabriek. WARMENHUIZEN, 18 Maart. Roode kool f 5.20—8.20, gele kool f 4.90— 5.90, Deensche witte kool 2.803.50, drielin gen, uien 1.60—2.20, uien 3.20—3.50, grove uien 2.90—3.70, bieten 0.70—3.20. Aanvoer: 82.100 Kg. roode kool, 23.100 Kg. gele kool, 20.700 Kg. Deensche witte kool, 4800 Kg. uien, 1900 Kg. bieten. HOORN, 18 Maart. Graan beurs. Rogge f7.75, tarwe 47, gerst 6.508.50, haver 6.757 per 100 Kg., grauwe erwten 2834, Mans-holt 18—25, Wij- ker vale 1416, bruine boonen 28—30, wittq boonen 2023 per H.L., karwijzaad 13, maanzaad 15 per 50 Kg. Zeer weinig aan voer, meer vraag. ALKMAAR. 20 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 61 vete koeien 125—275; 374 nuchtere kal veren 4—12; 8 vette schapen 26.50—29; 265 vette varkens 0.485.2 p. kg.; handel vlot. NOORDSCHARWOUDE, 20 Maart. Uien 2.50—3; drielingen 1.80—2.10; grove 3.103.30; peen 4.70—5.50; kleine peen 2.10 —2.40; kroten 1.70—; roode kool 5.70—8: gele knol 4.20—5.70: d witte kool 2.40—3.70 BROEK OP LANGENDIJK, 18 Maart. Aanvoer: 8900 Kg. uien 2.80—3.10, grove 2 60-2.90, stek 1.10, 1300 Kg. peen 3.60—4.40, kleine peen 2.10, 3900 Kg. kroten 2.20—3.10, 54000 Kg. roode kool 5.60—8, gele kool 4.50— 6.14, D. witle kool 2.80—3.70. BROEK OP LANGENDIJK. 20 Maart. Uien2 80—3.10, drielingen 1.90—2. grove 3 3.24,e stek 6070 ct., roode kool 7.60, gele kool 5.80

Schager Courant | 1939 | | pagina 3