RAED-PRAET SCHAGEN D-E' IN DE PIJP. Een groote dag voor de gymnastiek Maandag 20 Maart 1939 Tweede blad Handjeklap om een dokterswoning 1 Is eigenlijk niet zoo gek een raad van «erbiedwaardige mannen des middelbaren Jeeftijds en vrouwen in haar tweede jeugd te .vergelijken met een clubje schoolmeisjes, dat ria poëziealbumpjes laat rondgaan om er 'honneponnige versjes in te schrijven. Zoo yan het soort: Twee open oogjes Een hartje van goud Een zilver geweten Zorg dat je 't houdt Want heeft onze Raad geen open oog vopr jde belangen van onze burgerij? Heeft hij geen hart van goud voor de armen in liet algemeen en voor de Roomsch-Katholieke armen in het bijzonder? Heeft hij geen zilve ren geweten, en spreekt daarom dat geweten, niet veel en dikwijls, ofschoon boven het zil veren spreken toch nog altijd het gouden zwijgen gaat? En zorgt hij tenslotte niet dat hij houdt wat hij heeft: een miserabele straatbedekking, een kaduke muur bij de kerk, een sloot aan 't Noord, die ruikt als een Boldootflesch, maar alleen een beetje anders, kortom alles wat men elders graag kwijt wil? Wie zal het daarom onzen burgemeester kwalijk nemen, dat hij in het antwoord aan dokter Nanninga, inzake de handjeklap over een nieuw medisch paleisje, nu eens den ambtelijken toon heeft laten varen, zoo we Vernamen? En met medeweten van den raad in de Comité-nababbel, vóór allen behalve de heer Van Erp, die nooit slaapt, in den dut zijn gedommeld, den dokter in vaerzen, (be grijpelijke eenvoudige poëzie) geantwoord heeft,? Meneer Buiskool zou geadviseerd hebben sans préjudice natuurlijk te schrijven: 'k Verspil nu geen woord meer, ■- Plannen vergaan, Maar onze vriendschap Blijft altoos bestaan. Meneer De Vries wilde daaraan toevoegen: Leef vroolijk en gelukkig Bestrijdt nu uw verdriet, 't Lot is eenmaal nukkig, Verlies de moed maar niet Meneer Wissekerke was feller en stelde Voor: Een beetje van waarde Die armenpraktijk, Geen villa's op aarde Dan over mijn lijk Maar tenslotte werd men 't eens over het Volgende: Tk hoop dat deze dag U zooveel goeds deed schenken, Dat gij nog langen tijd Moog aan dezelve denken. Nietwaar? Troostend en bemoedigend, een tikje sarcasme van de opposanten en door het woord „dezelve" tóch geheel in ambte lijke stijl. De dokterswoning! 't Was den burgemeester Mr tegengeval len, dat de raadsleden die na zijn drie en negentigste grappigheid in comité, eindelijk in slaap waren gevallen en wien snork-snork het edelachtbaar hoofd op borst en boezem was geneigd, toen hij nu vroeg: „Allen voor een dokterswoning?", zoo hélder wakker waren. Een typisch voorbeeld hoe ons opperhoofd buiten de gemeente leeft, want wanneer hij zooals ongetwijfeld de raadsleden de eens gezinde afkeuring onder ae burgerij over een dergelijk dwaas ergerlijk plan had be luisterd, zou hij i de mooie teekening van meneer Rezelman stilletjes in porte feuille hebben gelaten. En niet met twee handen t' aanbod van dokter Nanninga om geld voor diens woning tegen 2% te lee- nen, hebben willen aanvaarden. Salarisverhooging. Bezien wij immers het voorstel van B. en W. critisch, dan komt het neer op-een-niet onbelangrijke, goed gecamoufleerde, salaris verhooging. Dokter Nanninga geniet naast zijn salaris als armendokter, vrij wonen in de gemeente chirurgijn swoning aan de Laan, hoek Land bouwstraat. De som, welke daarvoor in zijn pensioen grondslag is uitgetrokken, bedraagt f 800, doch dit bedrag is indertijd hoog opgevoerd, teneinde den vorigen gemeentearts een eenigszins behoorlijk pensioen te waarbor gen, en dient hier dus als basis buiten be schouwing te blijven. Stellen wij de huur waarde van het door dokter Nanninga thans bewoonde pand op rond f 600, dan zijn wij zeker niet ver van de werkelijkheid af en schatten eer te hoog dan te laag. Door den voorgenomen nieuwbouw zou "t pand minstens op f 20.000 moeten worden getaxeerd, hetgeen, naar zeer matige nor men een huurwaarde van f 1200 per jaar vertegenwoordigt. Volgens deze simpele berekening zou dus, wij herhalen het, de aanneming van het voorstel van B. en W., een salarisver hooging van f 600 per jaar hebben betee- kend. Immers dat dokter Nanninga voor een zeer soliede leening met jaarlijksche gere gelde aflossingen „slechts" ZV2 pet rente vraagt, is géén offer. Velen, die landerijen en effecten bezitten zouden zich met een dergelijke belegging zeer gelukkig achten. Gerechtvaardigd? Wat bij deze zaak moet worden afgewo gen is slechts of deze salarisverhooging, welke ten laste der gemeeruschap komt, ge- rechtvaardigd is. En dan moet zeker het antwoord ontken nend luiden. Was het groote huis noodig voor de uit oefening van uitslutend een gemeentelijke armenpractijk, dan ging het verweer van wethouder Buiskool zeker op. Dan zouden daarvoor „vele praktijkver- trekken aangepast aan de moderne weten schap" noodig kunnen zijn geweest en zou een apotheek geen luxe kunnen worden ge noemd En dan zou, inderdaad, de gemeente ter wille van de armen, een greep in de gemeentelijke schatkist dienen te doen. De zaak staat echter anders en B. en W. weten dat. Schagen is geen groote stad waar een gemeentearts zich uitsluitend aan de armen kan wijden. Dokter Nanninga trekt zijn hoofdinkom sten uit de bus- en particuliere praktijk en als deze medicus, mede daardoor, een groo- tere en moderne inrichting noodig acht dan betale hij die zelf! Dit geldt eveneens voor de apotheek, waaruit zeker niet onbelangrijke winsten voortvloei en. Ook de aangevoerde besparing op de on derhoudskosten snijdt geen hou.t Om een groot, luxe en modern gebouw, zooals B. W. willen stichten, goed te onder houden, is zeker een gelijk, bedrag noodig als thans voor het oude huis aan ondehoud wordt betaald. Een oude schuit. Zeker, wij zijn het roerend met wethou der Buiskool eens: De tegenwoordige dok terswoning is „een oude schuit" en alles wat er nog aan wordt verbouwd is wegge gooid geld. Wij willen echter; minder hoojfciscH zyn De dokterswoning, zooals de gemeente-archi tect, de heer Rezelman, die heeft ontworpen. dan de burgemeester, die, omdat dokter straks een jonge vrouw krijgt, de nieuw bouw „voor de eer van Schagen" noodig acht. Dit is een misplaatste galanterie, daar ze gaat ten koste van een gemeente, die slechts met moeite de eindjes aan elkaar kan knoopen. Gebouwd moet er worden, dat onderschrij ven wij volkomen, en het gelukkige project van den gemeentearchitect den heer Rezel man, dat wij in dit nummer afdrukken, verdient zeker te worden uitgevoerd. Maar dan dienen B. en W. zich erst nog eens met dokter Nanninga te verstaan en bij «-den Raad met een voorstel te komen, dat beter, dan het thans gelukkig door den Raad verworpene, rekening houdt met de elementen waaruit des,, dokters inkomen is opgebouwd en die ten slotte de behoefte van de groote ambtswoning bepalen. EEN DRUKBEZOCHTE RECEP TIE, EEN UITVOERING VAN DE BOVENSTE PLANK, ALS INZET VAN DE JUBILEUM FEESTEN BIJ HET ZESTIG JARIG BESTAAN ONZER GYM- NASTIEKVEREF.NIGING. Lycurgus in de bloemen, directenr Keesman onderscheiden Een muzikale bulcte van de Harmonie was Zatèrdagmiddag de inleiding van de feestelijkheden,door onze plaatselijke gym- nastiekvereeniging Lycurgus ter gelegen heid van het zestigjarig bestaan te houden Een zeer druk bezochte receptie en een zéér goed geslaagde gymnastiekuit voering, behooren reeds weer tot het verleden. Een groot zomerfeest wacht nog. De receptie. Een glunderend bestuur, een schat van bloemen, tal van bekende gezichten, dat is de eerste indruk als we Zaterdagmiddag de zaal binnenkomen. Héél Schagen en omge ving was er( héél Schagen en omgeving sprak! De burgemeester het college van B. en W. was voltallig aanwezig opent het bombardement van geluksprojectielen en doet uitkomen, hoe Lycurgus een reeks van jaren de trots en sier van Schagen en wijde omgeving is geweest. Een fraaie bloemen mand vergezelt het gemeentelijke compli ment. De heer van Eekeren, secretaris van het K.N.G.V., is de tweede officieele persoon die spreekt. Hij noemt Lycurgus het centrum van Hollandsch Noorderkwartier, de spil waarom alles draait, een parel aan den kroon van het K.N.G.V., een parel, wiens waarde thans gewaardeerd wordt door het aanbieden van den zilveren penning van het K.N'.G.V. Dan richt de heer Van Eekeren zich tot den directeur van Lycurgus, den heer S. Keesman, de technische spil van vijf vereenlgingen. een kracht in de gymna&tiekwereld, waarop het verbond trotsch is. On der daverend applaus overhandigt de heer Van Eekeren den heer Kees man de medaille van verdienste van het K.N.G.V. De heer Mr. D. Breebaart heeft als voor zitter van den turnkring fiollandsch Noor derkwartier de moeilijke taak een yeyeeni- ging te prijzen, waarmede hij in bovenge noemde kwaliteit ruzie lieeft. Het wit der onschuld, het rose als genegenheid,, kleuren in de aangeboden bloemen, moge een tee- ken zijn, dat wij liet niet zoo kwaad bedoe len, zegt spreker. Bloemen speechen bloemen speechen! Het bombardement gaat nu over in een mitrailleurvuur van goede wenschen en hartelijke woorden. Er zijn vereenigingon vertegenwoordigd, die op het eerste gezicht weinig met gymnastiek te doen hebben, maar vele sprekers weten toch een keten te smeden van gemeenschappelijk belang. Zélfs de heer J. II. Scliene, die het Paasch- vcctentoontellingsbestuur vertegenwoordigt. Bij Lycurgus hoe slanker en eleganter hoe mooier, bij ons hoe vetter hoe beter, maar.... allebei houden we Schagen hoog, zegt hij onder daverend gelach. Een rij van sprekers! Helaas, we kunnen, nu 't roerig Europa zooveel van onze plaatsruimte vergt, niet anders doen dan ze vermelden en moeten de inhoud van de hartelijke redevoeringen in den pen houden. We hooren dan spre ken: De heer Nicstadt, voorzitter van den Plaatselijken Middenstand, die een voorzit tershamer aanbiedt, de heer Starreveld, voorzitter van de Harmonie (bloemen!), de heer Mr. Dr. Buiskool namens Schager Operettgclub, tennisclub. Algemeen Belang (bloemen!), cle heeren C. Roggeveen voor de Harddraverijvereeniging Westfriesland (en-, veloppe met inhoud), L. J. Roggeveen, na mens oud-leden (enveloppe met inhoud), Melker namens eereleden (enveloppe met in houd). Veen namens Pro Patria, Den Hel der) (bloemen), Rodermond namens O.K.K., Den Helder (bloemen), K. Leguit voor Sparta (bloemen), de Pee voor Nidi, Dirkshorn (bloemen), D. Klos, voorzitter van de R.V.S. (bloemen), Sleutel voor Olympia. Wieringer- waard (bloemen), R. Baaijeren namens (lc Chr. gymnastiekver. Excelsior, Schagen, de eere-voorzitter, de heer Jb. Roggeveen, Knol, oud-voorzitter en leider, en de oud- secretaris Winkel. Voorts waren er talrijke gelukstelegrammen, brieven én bloemen o.a. van de gymnastiekvereniging te Burger- brug. Anna Paulowna, Sportbond Schagen, Wieringen, Oudkarspel, den Oever, Schager- brug en Winkel, de kegclclub, de Schager IJsclub, het Ned. Herv. Kerkkoor, de eere leden Koster en Blee en van de heeren Schenk en Boon. Als steeds was de bedie ning door den huize Schenk tijdens de re- ceptie keurig in orde. Voorzitter Molenaar had een zware taak alle sprekers te beantwoorden. Hij sloeg er zich kranig door. Mogen,, wij elkaar nog lang bij jubilea en andere gelegenheden de eer bewijzen, welke Lycurgus dezen middag is gebracht, besluit hij. EEN GOED GESLAAGD AVONDFEEST. De uitvoering, die voor een geheel gevul de zaal werd gehouden, had met één, maar vele hoogtepunten en maar zelden zakten de prestaties van alle groepen van groot tot klein dus, onder een hoog gemiddelde. Directeur Keesman is voor dezen avond al zeer gelukkig geweest mot de keuze vau zijn. oefenstof! De heerenafdeeling, aangevuld met eenige sportmakkers uit Dirkshorn, en Winkel en met medewerking van Bruno Höffman, de monstreerde Nils Bukhoefeningen, hoogrek en hoogbrug. De afdeeling is hard vooruitgegaan, spe ciaal het hoogreknummer en de Nils Bukh oefeningen waren zeer goed! Een oefening met een grooten ring een nieuw snufje doet nog wat vreemd aan, de oefenstof lijkt vrij primitief en de eindstand maakt een wat ouderwetschen indruk. Wellicht als de turners dit nieuwe „toestel" wat beter door hebben, dat het ons ook beter bevalt. Zeer goed waren, hoepeloefeningen en knotsoefe ningen van de dames, de ingewikkelde oefenstof had men volkomen onder de knie. Een dans op Frühlingsstimmen werd wat te gymnastisch opgevat, de souplesse ontbrak wel eens. De kleine heeren moeten het tegen de kleine dames afleggen, al hebben wij ook bij hen veel goeds voor de toekomst gezien. Het brug en paardnummer.van de jon gens slaagde beter dan de vrije oefening, die maar-matig was. Op de meisjesafdeelingen kan de direc teur trotsch zijn! De grooteren, eerste en tweede afdeeling, werken met begrip en overgave, hun eerste nummer vrije oefenin gen was al zeer goed, keurig hun demon stratie lage brug en hun fleurig reidansje met de figuur 60 tot ?lot, was naar veler oordeel, ook het onze, wel het glanspunt van den avond. De allerkleinsten hebben ook verbazend hun best gedaan. Zij kunnen ook al héél wat, die peuters! Tot slot nog een goedbedoelde opmerking, zonder in 't minst afbreuk te willen doen aan de zeer te waardeeren poging, meenen wij toch, dat nu meer en meer gewoonte wordt de vrije en knotsoefeningen instru mentaal te begeleiden, men dit zeer moe- W£DXTRIJD VfRLOREN.., MAAR Douwe Eqbert* EdifeTJesche Heeren-Saai en Oud-Hollandsche Pijptabak Anno 1753 lijke werk een vakpianist moet opdragen. Sommige nummers, o.a. de vrije oefeningen van de kleinste meisjes en de slotdans van de dames zouden dan nog beter tot hun recht gekomen zijn. Twee aardige momenten waren er nog: de heer de Boer bood namens de groote le den een door mevrouw Prins vervaardigde marschvlag aan en Freddy Groot bracht na mens de meisjes eerste en tweede graad, den directeur een bloemenhulde.^ Directeur en voorzitter waren 'zeer dank baar, maar, zoo zeide de laatste in zijn slotwoord: het vaandel waaronder wij in goede cn kwade tijden opmarcheer den, blijft naast do nieuwe vlag een eere plaats houden. Thans trouw aan beide, hoopt Lycurgus ook verder de groote zaak der gymnastiek met alle krachten te die nen. Zoo zij het! BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jannie, dochter van Klaas Ho nig en van Aaltje Kuiper; Jan Arie, zoon van Henderikus Aris Veuger en van Petro- nella Wezel. Ondertrouwd: Adriaan Hermen Beemster, oud 25 jaar, kruidenier, wonende te Heiioo en Grada Blaauboer,«oud 22 jaar, zonder be roep, wonende te Schagen. Overleden: Cornelis van Oorschot, oud 72 jaren, weduwnaar van Anna Spreeuw; Abra ham-Borst, oud 64 jaren, echtgenoot van Jannetje Bakker, Hcnricus Paulus Huber- tus Carolus Timmermans, oud 52 jaren, ech- genoot van Martina Maria Simplicia Leo Petrus Dorbeck. \VARMENHUIZEN BESTUURSVERGADERING CENTRALE VEILINGSVEREENIGING „WAR- MENHUIZEN EN OMSTREKEN." Het bestuur vergaderde onder leiding van den heer K. Molenaar. De heer Molenaar opende de vergadering en wijdde enkele woorden aan den zoo plot seling overleden betaalmeester en secreta ris den heer P. Klant. Medegedeeld werd dat de laatste steun- uitkeering aan de veiling zal bedragen f 1657.S9. Vervolgens kwam aan de orde de agenda van het Centraal Bureau van Veilingen in Nederland. Het Bestuursvoorstel om aan het Cen traal Bureau 1% van den omzet af te dra gen ten einde te komen tot een betere af zet van onze producten, vond niet veel te genkanting. De voonstqllen van Grootebroek, Hoog- karspel en Warmenhuizen worden tegelijk behandeld daar ze hetzelfde beoogen. De voorz. is 't met 't preadvies niet eens en zal blijven vechten voor afschaffing, althans vermindering tot f 30.per H.A. Ook de andere leden zijn het hiermede eens en vin den de heffing onbillijk en overbodig. Het voorstel van Broek op Langendijk vond nogal bestrijding. Besloten werd dat voortaan 4 afgevaar digden de vergadering van Het Centraal Bureau zullen bezoeken om een beter in zicht te krijgen in de gang van zakgn. Bij de rondvraag werd de crees geuit dat de Regeering deze zomer de inmaak van doorgedraaide groenten zal ter hand ne men, die ze dan in den winter in den han del zal brengen waardoor onze stapelpro ducten weer een gevoelige concurrent zul len krijgen. Hierna sluiting. HET BESTUUR VAN LYCURGUS. Zittend van links naar rechts: E. van Barne- veld, Jb. Roggeveen, Eerevoorzitter, Jb. Molenaar, voorzitter, mevrouw Boonacker. Staande van L n. r.: Ja. de Boer, Jn. Watertor, Mej. A. Bakker, S. Jimmink.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5