Spannende strijd tusschen België en Holland Van de 9 goals scoren de Roode Duivels er 5 Van spel en spelers Onze defensie niet zoo safe als gewoonlijk Referee geeft 2 doelpunten weg De 55e officieele wedstrijd tusschen de nationale ploegen van Nederland en België is geëindigd met een 54 overwinning der Roode Duivels, een zege, welke alles- jlns verdiend mocht worden genoemd, maar waarby wy onmiddellijk zouden willen opmerken, dat het eigenaardige spelverloop in deze ontmoeting ongetwij feld van grooten invloed op het eindresul taat Is geweest. Na de overwinning tegen Hongarije is dus deze nederlaag gevolgd. Een nederlaag tegen België is nooit oneervol en zeker niet als de eindcijfers er op wijzen, dat er heftig gestre den is om de zeSe> 200 heftig. als wellicht in jaren niet net geval is geweest. Het gevolg was evenwel, dat er hard, soms zeer hard, is gespeeld, en dat wij heel wat unfaire trucjes kregen te aanschouwen. Laten wij direct zeg gen: aan beide zijden was dat het geval en de stemming in het veld kon, mede door de al te strenge leiding van den heer De Lasalle, verre van goed worden genoemd. Doch daar op komen wij, evenals op de oorzaken dezer nederlaag, dadelyk terug. De wedstrjjd. Het Antwerpstadion was al vroeg in den middag: met vele tienduizenden bezet; opstop pingen kwamen niet voor en wat dat betreft is zoo'n voorwedstrijd BelgiëNederland juniores uitstekend. De bespeelbaarheid van het terrein werd er niet beter op en met reden mag men de vraag stellen, of men in de toe komst deze voorwedstrijden niet moet laten vervallen of een andere regeling voor derge lijke ontmoetingen in het leven roept. Omstreeks half drie was het stadion vrijwel geheel gevuld met naar schatting 58.000 toe schouwers, waarvan 16.000 Nederlanders. Om tien minuten voor drie kwamen de Oranje hemden het veld op, Anderiesen voorop. Het Wilhelmus werd door de duizenden landge- nooten uit volle borst meegezongen. Toen kwam Stijnen met zijn mannen, de Roode Duivels, doch het Belgische publiek gaf bij het spelen van de Brabangonne een mislukte demonstratie van community-sin- De Fransche scheidsrechter, de heer De Lassalle, bijgestaan door twee Fransche grens rechters, riep de beide aanvoerders bij zich. Stijnen won den toss en liet zijn mannen met den wind schuin in den rug aan de eerste helft beginnen. Vente trapte om precies drie uur (Belg. tijd) af en de eerste aanval werd door onzen lin kervleugel opgezet, waar De Harder uitste kend voorzette, doch Badjou den bal keurig onderschepte. Maar de Belgen namen onmid- j dellijk het initiatief over en het was Braine, die het eerste schot op het Hollandsche doel loste, doch het leder ging naast. En bij dezen eersten Belgischen aanval bleef het niet, want Braine en Voorhoof combineerden in het mid denveld uitstekend, maar ook de Lierenaar faalde op het juiste moment: zijn schot ging ver naast. In den Hollandschen aanval zat meer perspectief en nadat een corner, door de Harder goed genomen, was weggewerkt, pas seerde Smit keurig door het midden naar Vente. Deze gaf direct aan Drager over, maar diens voorzet werd hopeloos door Van der Veen gemist. Ook Smit, die nog kwam aanstormen, kreeg het leder niet in zijn macht en trapte hoog over. Vente was zeer actief, want hij wisselde enkele malen handig met Drager van plaats, waardoor de defensie van België danig in de war werd gebracht. België leidt. Het spel golfde in hoog tempo op en neer. De linkervleugel van België combineerde uit stekend, Stam werd gepasseerd. Isemborghs gaf het leder keurig aan Capelle af, die een effectvol schot loste, waarnaar Van Male tevergeefs greep. Via den binnenkant van de paal belandde het leder achter dén Rotterdamschen keeper. Fiévez behoefde er niets meer aan te doen: de bal was al achter de lijn. België had na negen minuten de leiding! De Roode Duivels bleven het initiatief be houden en weer dreigde er gevaar voor ons doel, doch nu kon Stam op handige wyze red ding brengen. Van een overwicht van een der ploegen was geen sprake en zoo verliep het eerste kwartier met sterk wisselend spel, in een nerveuze sfeer, welke zoo kenmerkend is voor de goede BelgiëHolland-ontmoeting. Een zeer gevaarlijk moment ontstond er na negentien minuten voor het Hollandsche doel. Met prachtig samenspel ging de Belgische voodhocde door de Nederlandsche defensie heen, Schubert werkte slecht weg, waardoor Isemborghs schitterend kon voorzetten. Fièvez hopte in, Van Male. op de knieën vallend, kon het leder slechts half lceeren, een doelworste- ling ontstond en als door een wonder ontsnap te het doel van Nederland aan een door boring! Anderiessen moest na deze précaire oogen- blikken even het veld verlaten om verzorgd te worden. In die enkele minuten was België veel sterker en Van Male kon een kopbal van Capelle slechts met groote moeite er uit hou den. Schubert bleek een zeer zwak begin te hebben. En zijn verkeerd wegtrappen veroor zaakte opnieuw een gevaarlijke situatie voor het Nederlandsche doel. Na ruim 20 minuten spelen Anderiesen was inmiddels terugge keerd kreeg België eenig overwicht in het veld. De stand gelyk. Maar juist in die periode viel de gelijk maker. De Harder liep door op een slecht naar voren geplaatsten bal. Hy passeerde RAYMOND BRAINE, de „dirigent" van de Belgische ploeg. Van Alphen en gaf den bal laag voor. Stynen raakte, op 2 meter van doel staan de, den bal maar half en Vente was er zeer snel by om een schot te lossen, on houdbaar voor den volkomen verrasten Badjou, 11. 25 minuten waren er toen gespeeld. Dit vrij onverwachte doelpunt inspireerde de Oranjeploeg tot enkele goede aanvallen. Een corner werd geforceerd en even later trachtte Vente van een kleine kans te profiteeren door laag in te schieten, maar hij vond Bad jou op zijn post. Het spel bleef zijn aantrek kelijk karakter behouden. Van der Veen kreeg een prachtige kans van Smit, toen hij op enkele meters afstand van Badjou het leder uitstekend kreeg toege speeld, maar de Heraclesman richtte slecht en zijn schot ging over. Fiévez scoort. Zoo verstreek het eerste half uur. Een fout van Schubert werd het Nederlandsche elftal opnieuw noodlottig. Hy werkte zoo slecht weg, dat Voorhoof gemakkelijk het leder naar den vrijstaanden Fiévez kon afgeven. In het duel met Caldenhove bleef de Belgische rechtsbuiten overwinnaar. Hij stormde alleen op Van Male af, die wel uit zijn doel moést komen. Via den paal belandde het schot van den kleinen Belgischen rechtsbuiten in het Nederlandsche doel. België had na 34 minuten opnieuw de leiding. Een buitenspeldoelpunt? Er rezen enkele moeilijkheden met den scheidsrechter, in .het bijzonder over de toe passing van den bultenspelregel, terwijl de verstandhouding in het veld zeer veel te wen- schen overliet. Na 40 minuten kon Capelle den voor sprong van België vergrooten, toen de geheele Hollandsche verdediging bleef staan wegens buitenspel. Maar de grens rechter, wien de heer Delasalle om advies vroeg, had niets gezien en onder protest van het Nederlandsch elftal ken de de heer Delasalle het doelpunt toe. Een strafschop voor Nederland. Deze 31 achterstand prikkelde het Neder landsch elftal buitengewoon en enkele zeer gevaarlyke aanvallen werden opgezet. De bal bleef maar voor het Belgische doel, doch steeds was er een Belgisch been of hoofd, waar het leder tegen aan kwam. Het eene sensationeele moment volgde op het andere en de spanning vond haar hoogtepunt in een doelworsteling, waarby Van Calenberg den bal met de hand scheen aan te raken. In het wirwar van spelers was dat voor ons niet te constateeren, maar ditmaal stond de heer Delasalle er vlak by hy liep n.1. slecht mee en kende een straf schop toe. Smit kogelde onhoudbaar in. Dit doel punt werd twee minuten voor rust ge scoord. Het Oranje'-elftal kwam terug en Smit kreeg een nieuwe kans om te scoren, doch zijn schot ging hoog over. Zoo brak de rust aan met een 32 voor sprong der Belgen. Een emotioneele eerste helft was achter den rug, wat zou de tweede drie kwartier brengen? De tweede helft. De Belgen waren na de hervatting onmid dellijk gevaarlijk. Een omhaal van Braine be landde tegen de lat en even later kreeg de Beerschotspeler opnieuw een kans, doch hij profiteerde er niet van. Smit werd nogal hardhandig tegen den grond geloopen waar door hy zich aan den knie verwondde, het geen hij bij het loopen hinderde. Na een tweetal corners voor België kwam Ned- rland er weer iets beter in. Draeger mocht twee hoekschoppen achter elkaar nemen, doch deze leverden niets op. De Oranjevoorhoede kwam, nu goed com bineerend terug. Van der Veen kreeg het leder fraai toegespeeld, maar faalde met zyn schot. Smit miste een kans vlak voor doel. De druk op het Belgische doel werd steeds groo- ter en ieder oogenblik werd de gelijkmaker verwacht. Iscnborghs wist eenmaal door te breken en zyn voorzet werd door Van Male slechts half geraakt. Op het laatste moment kon Schubert nog redding brengen. En al weer waren de Oranjehemden voor het Bel gische doel te vinden, doch daar verdedigden Paverick c.s. met den inzet van alle krach ten. Men wist stand te houden en na ruim een kwartier wist de Belgische voorhoede het spel te verplaatsen. Twee hoekschoppen waren er het gevolg van, doch ook aan deze zyde had men geen succes. Geiyk, 3—3! En toen opeens kwam de gelijkmaker. Van de achterhoede ging het leder naar den in teruggetrokken positie spelenden Smit. Even een paar passen met den bal, daarna een zuivere pass door het mid den. Tusschen de beide Belgische backs door stormde Vente naar voren, een schot, maar het leder werd door de paal gekeerd. Draeger was echter naar binnen gekomen en maakte onhoudbaar gelijk (3-3). Nu was nog alles mogelijk. Maar de Bel gen gaven den moed geenszins op. Zij kwa men gevaarlijk voor het Nederlandsche doel en toen Van Male een niet te moeilijk schot slechts half keerde, dacht iedereen opnieuw aan een Belgisch doelpunt. Maar als door een wonder ontsnapte het Nederlandsche doel aan een doorboring. België leidt opnieuw. Maar het bleek slechts uitstel van execu tie te zijn. Want bij de volgende doelworste ling kon de bal wel worden weggewerkt, doch Braine bemachtigde het leder opnieuw. Raymond loste een hard schot, Voorhoof die zich vlak voor onze defensie had opge steld, maakte een schijnbeweging, liet het leder vervolgens passeeren en tusschen de verschillende Oranjespelers door vloog de bal langs den verrasten Van Male, 43. De Nederlandsche verdediging, die zich ook in de tweede helft geenszins herstelde van een uiterst zwak begin, liet zich direct daar na weer verrassen en wij telden reeds een vijfde Belgische goal, toen Blomvliet nog op de lijn redde. Onbegrypelyk, 44. En het onbegrijpelijke geschiedde. Een keurige combinatie tusschen De Har der, Draeger en Vente was de Belgische verdediging te machtig: vlak voor doel kreeg Vente opnieuw den bal toegespeeld en de gelijkmaker lag reeds in het net, 44. Nog veertien minuten waren er toen nog te spelen en opnieuw was weer alles mogelijk. KICK SMIT benutte onhoudbaar den dubieuzen strafschop. Nog nooit was er de laatste jaren in een NederlandBelgie-ontmoeting zoo'n enorme spanning geweest. Van der Veen geraakte geblesseerd, doch kon spoedig weer meespe len, Trouwens, talrijk waren de lichte bles sures en dit vond zyn oorzaak in de harde, soms unfaire speelwijze van enkele Neder landers en Belgen. Vooral Blomvliet maakte het veel te bont en indirect was het zijn schuld, dat Nederland ten slotte nog ver loor. België wint. Toen hij weer eens te hardhandig op Braine was ingeloopen en enkele spelers reeds bleven staan voor het fluitje van den scheidsrechter wegens free kick, bleek de heer Delasalle niets gezien te hebben. Er werd bliksemsnel doorge speeld, het Ieder kwam bij den nu plot seling vrystaanden Voorhoof, die niet aarzelde en Van Male van dichtby pas seerde, 5—4. In de laatste tien minuten zakte het peil -.anmerkelijk. de strijd was gestreden, het zeer hooge tempo deed zijn invloed gelden. Nog deden zich enkele spannende momenten voor, doch verandering in den stand kwam er niet, zoodat de Roode Duivels met 54 den wedstrijd wonnen. IERLAND—HONGARIJE 2—2. Cork, 19 Maart. De interlandwedstrijd usschen Ierland en Hongarije, welke te Cork is gespeeld, eindigde in 22 gelyk spel. Een wedstrijd tegen de Hongaren is toch heel wat anders dan een ontmoeting tegen de Belgen! De Hongaren demonstreerden het goede shortpassing, in niet al te hoog tempo uitgevoerd, waartegen het frissche open, typisch Nederlandsche spel een kans kreeg. Maar de sterke eigenschappen van dit Hol landsche spel, tempo, snelheid, open spel, ge paard aan geestdrift en uithoudingsvermogen, bezaten de Belgen in gelijke mate, ja in enkele perioden waren zij Oranje daarin de baas. De Belgen wisten dezen Zondagmiddag in het Deurne-Stadion het goede antwoord te geven: Nederland werd met eigen wapens bestreden en met succes. Hebben enkele Belgische spelers o.i. niet altijd even fair gespeeld, dat behoeft dan nog geen reden te zijn, dat onze landgenooten op dezelfde wijze reageerden. Wij willen hier spe ciaal wijzen op Blomvliet, die verscheidene malen op ongeoorloofde wijze zijn tegenstanders aanviel, waardoor hij soms niet eens gestraft werd, omdat de scheidsrechter de overtreding niet geconstateerd had. De spelers. In het Nederlandsch elftal was Van Male vrij zwak. Zijn optreden was aarzelend en het kenmerkende was, dat hij de achterhoede niet dirigeerde in de gevaarlijke momenten, zooals hij dat wilde. Blomvliet heeft vele malen nuttig werk ge daan, doch wij voelden ons in de eerste plaats genoopt op zijn minder aangenaam optreden te wijzen, omdat die heel vaak niet door den beugel kon. Ook Caldenhove was in minder goeden vorm. Was het, omdat Schubert vrijwel voortdurend faalde of kon hij den rechtervleugel van Bel gië werkelijk niet meester worden? In zijn spel misten wij de rustige zekerheid van den gerou- tineerden achterspeler. In de middenlinie was aanvoerder Anderies sen verreweg de beste. Maar zyn spel komt ;egen de Belgen nooit 200 goed tot zijn recht als tegen een andere ploeg. Ook nu deed hij, vooral in verdedi gend opzicht, weer voortreffelijk werk en men moet toch eigen- 'ijk bewondering heb ben voor zyn uithou- iingsvermogen, want gedurende vrijwel den geheelen wedstrijd er in zeer hoog tempo gespeeld. Schubert was in de eerste helft zeer zwak Direct en indirect ANDERIESSEN waren enkele doelpunten aanzijn zwak weg werken te wyten. In de tweede helft ging het iets beter, doch hy kon het hooge tempo der tegenstanders niet geheel volgen. Zijn afgeven leek soms naar niets, hy was geenszins een stuwende kracht, waardoor de linkervleugel, in het bijzonder De Harder, weinig aan hem heeft gehad. Stam was niet zoo zwak als Schubert, maar heelemaal voldaan heeft de Hagenaar toch ook niet. De voorhoede was nog het beste deel van de ploeg, al bereikte geen der spelers hun vorm van Zondag 26 Februari, toen tegen Hon garije gespeeld werd. Trouwens, de Belgische middenlinie en de achterhoede gaven den Oranjehemden weinig gelegenheid hun normale spel te ontplooien. Zoowel Draeger als De Har der werden zwaar gedekt, waardoor wij slechts zelden van de goede rushes dezer buitenspelers hebben kunnen genieten. Beiden hebben zich verdienstelijk geweerd en er in de gegeven om standigheden van gemaakt, wat er van te maken viel. Vente was een nuttige middenvoor. Hy was erg bewegelijk en wist van de kansen gebruik te maken. Ook hij had zijn „Hongaarschen" vorm niet te pakken, maar over het algemeen was de Feyenoorder toch ruim voldoende. Dat kon ook gezegd worden van Smit, die weer als van ouds zwoegde, doch wiens nuttig opbouwend werk vaak teniet werd gedaan door het razend snel op den bal zitten onzer tegen standers. Van der Veen vormde met Draeger niet zoo'n goeden vleugel als in den vorigen landenwed- stryd. Toch heeft ook hij zeer goed werk ge daan en het pleit toch wel voor onze voor hoede om tegen de zeer sterke achterhoede en de defensief prima spelende middeplinie der Belgen nog vier doelpunten te maken. Wat het Belgische elftal betreft, in de ach terhoede was Paverick de beste speler, ja zelfs een der beste spelers van het veld. In de middenlinie blonk Van Alphen uit. In de voorhoede viel het spel van Capelle, wiens verkiezing algemeen in België was afge keurd, byzonder mee. Braine en Voorhoof dirigeerden de voorhoede en aangezien er vaart in den aanval zat, dreig de er steeds gevaar voor het Hollandsche doel. Dat kwam niet in het minst door het goede spel van den kleinen en niet meer jongen Fiévez, die talrijke malen zyn teamgenooten de prachtigste kansen bood. BRUSSELAMSTERDAM 1—2. Het Amsterdamsche elftal heeft Zaterdag middag op volkomen verdiende wyze met 21 van Brussel gewonnen. De Amsterdammers speelden technisch een betere party voetbal en gedurende een groot gedeelte van den wedstrijd waren onze landgenooten in het veld in de meerderheid. Het samenspel vlotte in sommige perioden uitstekend en veelal legde de Amsterdamsche ploeg het spel aan de tegenstanders op. Voorts reageerde men bij de Amsterdammers veel sneller, het tempo werd menigmaal hoog opgevoerd, en het was alleen te betreuren, dat de aanvallen niet beter waren afgewerkt. De verdediging was betrouwbaar, terwijl in de middenlinie Leem- huiB opviel. In de voorhoede was Hazeweyer uitstekend (hij scoorde beide doelpunten), ter wijl Bijl slechts bij momenten gevaarlyk was. Wat er in den N.H.V.B. omging 2 G: Helder 4—Tex. Boys HRC 6HRC 5 3 G: Atlas 2Helder 5 HRC 7—Texel 3 JVC 2Succes 3 Petten 2W.waard 2 ADSPIRANTEN. Afd. P: BKC a—Helder a Afd. R: Helder f—Helder d HRC e—HRC f Succes bHelder e HRC gHelder Tweede k-asse G. Helder 4 heeft het eerste deel van haar sportieve taak vervuld. Ze won thuis met 6-3 van Tex. Boys. Nu krijgt BKC 2 nog bezoek van Helder 4. HRC 5 klopte HRC 6 met 5—1. Derde klasse G. W.waard won uit met 41 van Petten 2 6—3 1—5 uitgesteld. 4—3 4—3 0—3 1—6 8—0 af gel. 1—1 en deed dus geen misstap. Atlas 2Helder 5 werd uitgesteld. HRC 7 bleef op' het nippertje baas over Texel 3 (4—3). Watervogels 2 13^ 10 2 1 48—29 22 Helder 4 12 8 1 3 40—31 17 HRC 5 13 7 1 5 36—28 15 Cocksdorp 13 7 2 4 41—28 14 Texel 2 13 5 2 6 38—33 12 HRC 6 13 3 2 8 26—46 8 BKC 2 13 2 3 8 27—42 7 Tex. Boys 14 4 1 9 29—53 7 Cocxsdorp twee verliespunten wegens niet opkomen. ANTWERPEN—ROTTERDAM 4—3. In een op een behoorlijk peil staanden wed strijd welke talrijke doelpunten opleverde, heetf het Antwerpsche elftal met 43 van de Rotterdamache ploeg gewonnen, nadat de rust met een 31 voorsprong der Schelde- stadbewoners was ingegaan. De overwinning der Antwerpenaren was zeker verdiend, daar het ploegverband der gastheeren beter was. Helder-combinatie-Joodsche vluchtelingen XI W'meer 5-2 Een elastische keeper. Ondanks het gure weer, hebben de Joodsche uitgewekenen, die momenteel in de Wierin- geimeer woonachtig zijn en een sterke Heider- combinatie, hoofdzakelijk bestaande uit spelers van het tweede en derde elftal, gistermorgen een fiksch partytje gevoetbald. Met veel ijver en enthousiasme waren de „Meer" bewoners begonnen en hun Kwieke middenvoor wandelde tot twee maal toe door de Helder-verdediging heen, om evenveel malen zijn ploeg aan een doelpunt te helpen. Vreugde op de *ribune bij de talrijke aanhangers die gekomen 'waren om hun favorieten aan te moedigen. Maar naarmate de speeltijd vorderde, moest keeper Wunsch meer en meer handelend op treden en de manier, waarop hij dat deed, was zoo goed en ook soms zoo komisch, dat het ondanks hardnekkige pogingen van de Heider- voorhoede, tot even voor de ru.-'t duurde eer Burger en Vermeulen tesamen doelpunt no. één in het net liepen. In de tweede helft. was het hek van den dam. Gesteund door den wind en door de betere techniek werd Helder langzaam maar zeker sterker. Een kwartier hield de vermoeide Joodsche ploeg nog dap per vol, toen, was het uit. v. Tongeren (2 X). Siersma en een eigen inzet brachten den slot- stand op 52, van een wedstrijd daarin de Wieringermeerders evenwel toch getoond hadden, dat zij byv. in de 2e kl. NHVB lang geen slecht figuur zouden slaan. len. BROUILLARD—TENET ONBESLIST. Lou Brouillard en Edouard Tenet, titelhou der van het Europeesche Kampioenschap in het middengewicht, kwamen in een gevecht over 10 ronden tegen elkaar uit voor het half- zwaargewicht. De strijd eindigde onbeslist. Wielrennen België-Nederland te Antwerpen In het Sportpaleis te Antwerpen vonden Zaterdagavond internationale wielerwedstry- den plaats, waarby als hoofdnummer een om niumwedstrijd tusschen Kaers en van Vliet op het programma stond. Behalve op de 1000 m. tegen het horloge moest van Vliet in Kaers in de andere nummers zijn meerdere erkennen. Parijs-Nice beëindigd Archambaud winnaar. Gisteren is de laatste etappe van den weg wedstrijd ParijsNice gereden, welke gewon nen werd door Bonduel. Archambaud plaatste zich als zesde op dit traject, maar wist toch eerste te blijven in de algemeene rangschik king en heeft den rit naar de zon 1939 daar door gewonnen. De uitslagen luiden: CavaillonNice: 1. Bonduel 7 uur 18 min. 46 sec. 2. Lapébie. 3. Diggelman. 4. Pirmez. 5. Camellini. 6. Ar chambaud. 7. Merviel. 8. Desmedt. 9. Zimmcr- man. 10, Bernard. 11. T. van Schendel. 12. van Nek. 13 Masson en 14. Munier, allen denzelf den tyd. ÏÏloioMpoAt Terreinrit België-Nederland door Nederland gewonnen Gisteren werd in de nabyheld van Leuven 'n internationale terreinwedstrijd verreden tus- sche België en Nederland. De teams beston den uit 8 rijders, terwyl het totaal der vijf besten van ieder land beslissend was. Het team van de Koninklijke Nederlandsche motorwiel- ryedrs Vereeniging heeft dezen strijd met groote meerderheid gewonnen met een voor sprong van 37 min 9 sec. De vijf beste rijders van Nederland, waren J. Bovee, J. van Rijn, J. C. Renooy en C. de Haan. Hun totaaltijd bedroeg 6 uur 31 min. en 16 sec. De 5 besten van het Belgische team waren de rijders Thuillier, Ickx, Gemirick, Edyson en Frenay. Hiin tijd bedroeg zeven uur acht min. 25 sec.

Schager Courant | 1939 | | pagina 7