Onwettig Tsjecho Slowakije genaast! Duifschland mag niet verder gaan Australië achter Engeland Fransch afgezant naar Rome? De Marine populair As Rome-Berlijo niet meer zoo stevig? Slowakije Groot lapansch offensief in China Wien het IJse'meer geen brood brengt Viermooendheden verklaring in voorbereiding. Ook Amerika doet mee. SOVJET-RUSLAND WIL BIN- DENDE OVEREENKOMST. - ENGELAND AARZELT NOG. De omsingeling van Duitschland nadert haar voltooiing. Volgens de laatste berichten zal naast de anti agressieverklaring door Engeland, Frankrijk, Rusland en Polen te tee kenen, Amerika voor zichzali een gelijke verklaring afleggen. Vier mogendheden roepen dus Duitsch land thans een duidelijk halt toel De Dultsche neiging naar het Oosten heeft de anderen eindelijk tezamen gebracht. Officieel zou. naar verluidt niets bekend worden voor Woensdag of Donderdag. Ge heel eens zijn deibondgenooten het onderling nog niet. Terwijl de Russen en Polen wen- schen dat het document clausules zal bevatten, welke de onderteeke naars binden tot optreden, meent men, dat Britsche kringen meer voe len voor een onmiddellijke algemee ns verklaring, die niet de mogelijk heid uitsluit van definitieve militai re verplichtingen, of zelfs van een internationale conferentie, later, wanneer de onderteekenaars zulks wenschen. Italië. Groote belangstelling toont men in de houding van Italië, welke ongetwijfeld op gehelderd zal worden door de rede, die Mus- solini Zondag zal uitspreken. Het vertrek van Attolico( den Italiaanschen gezant, uit Berlijn naar Rome heeft commentaar gewekt in diplomatieke kringen. De Poolsche en Turksche ambassadeurs hebben heden met Halifax beraadslaagd. Bonnet die den Fran- schen president bij zijn bezoek vergezelt, zal morgen een bespreking voeren met Ha lifax, waarbij zij waarschijnlijk de verkla ring zullen bespreken en den concreten vorm, die daaraan zou kunnen worden ge geven, De Roemeensche gezant, Tilea, die morgen naar Boekarest vertrekt, heeft ook een bezoek gebracht aan het Foreign Of fice. Zuid-Afrika waakt en wacht. De minister-president van Australië, Ly- ons, heeft medegedeeld, dat het Australi sche kabinet de Britsche regeering kan ver zekeren, dat het bereid is mede te werken aan de pogingen tot regeling van den internationalen toestand en het Britsche streven naar vrede en veiligheid van harte steunt. Ook Zuid-Afrika is waakzaam! Uit Kaapstad meldt Reuter, dat Hertzog gister voor het Parlement heeft verklaard, dat Groot Brittannië de dominions voortdu rend op de hoogte houdt van de ontwikke ling van de internationale situatie. Enge land heeft de regeering van Zuid-Afrika ech ter nog niet geraadpleegd, of zij het stand punt van de Britsche regeering in de tegen woordige omstandigheden deelt. Zuid-Afrika waakt en wacht! Laval als onder handelaar genoemd Het gerucht doet te Parijs de ronde, dat een niet-officieel boodschapper naar Italië zal worden gezonden met een speciale op dracht. De namen van oud-minister-presi- dent Laval, die met Mussolini. heeft onder handeld over het Noord-Afrikaansche ver drag, en van graaf de Chambrun, oud-am bassadeur te Rome worden genoemd. Laval ontkent evenwel, dat hem over deze zaak gesproken is. Men is zich ervan bewust, aldus de Msb., dat men spoedig een besluit zal moeten nemen, aangezien Mussolini Zondag a.s. zal spreken. Offioieele tegenspraak. Officieele kringen zeggen niets te hebben vernomen van een plan, dat een niet-offici- eele boodschapper naar Italië zou worden gezonden met een speciale opdracht. Nieuwe autoweg door Hitiers nieuwste schepping Een oud plan zal verwezenlijkt worden. Te Praag verluidt, dat een van de eerste gevolgen van de Duitsche bezetting van Bo- hemen en Moravië de aanleg van een nieu wen autoweg zal zijn, die van het westen door Bohemen, Moravië en Slowakije naar de Roetheensche grens zal loopen en die aan den anderen kant zal aansluiten bij den Duitschen rijksautoweg te Eger. Met den aanleg van den weg is men echter tot dus ver nog niet begonnen. Naar men verwachi zal men ook met koortsachtige haast een be gin maken met dep aanleg van den Noord zuidelijken autoweg, die Brcslau via Tsjecho Slowakije met Weenen zal verhinden en die van het grootste belang zal zijn voor het vervoeren van troepen in de richting van Hongarije. Onze Oost Dank zij de leiderskwaliteiten van den vlootvoogd in Indië en den vi- ce-admiraal Fürstner. Aandrang op handhaving van deze vlagoffi cieren. Aan een hoofdartikel in het Bataviaasch Nieuwsblad is het volgende ontleend: In den laatsten tijd werd er van verschil lende zijden, zoowel in de pers als in spraak makende kringen, krachtig op aangedron gen om zoowel ten aanzien van den vloot voogd in Indië als van den vice-admiraal J. Th. Fürstner (in Holland) af te wijken van den gebruikelijken gang van zaken, door béide vlagofficieren te verzoeken voor loopig in 's lands dienst en in hun functies te blijven doordienen. Eenerzijds, doch dan ook zeer in cidenteel, is hiervoor alles te zeggen. Want afgescheiden van de per soonlijke zijde van deze aangelegen heid, is zakelijk duidelijk gebleken en in en buiten de marine ook tot uiting gekomen, dat het beleid van deze vlagofficieren de juiste richting aangeeft. Men vergete daarbij niet, dat de leiding der marine, vooral hier in Indië, sinds het ongelukkige gebeuren met wijlen de Zeven Provinciën tegenover een bijkans onmoge lijke taak heeft gestaan. Na dat gebeuren werd de marine hier vrij welgeboycot. Het vertrouwen in haar en in haar leiding was volkomen verdwe nen. Thans, zeven jaar later, is die marine populair, is iedereen overtuigd, dat er goed en hard gediend wordt, dat de zeevarende vloot niet slechts vaart, maar ook varen kén, dat de leiding ook leidt en goed leidt, Mussolini en het Italiaansche volk beginnen den asgenoot met andere oog en te zien. Berlijn noemt een en ander belachelijk! Alles wijst erop dat Mussolini de laatste bewegingen van zijn asgenoot zwaar op den maag liggen. Het Italiaansche volk staat vrij sceptisch tegenover het brute doordrijven van Duitschland en het is voor Mussolini's prëstige zeer noodig dat hij nu weer eens aan de beurt komt. Symbolisch is het, dat Mussolini Hitier geen gelukste legram bij de bezetting van Tsjccho-Slowa- kije zond. Langzaam maar zeker is de men taliteit in Italië bezig te veranderen. Vreest, het, dat, zooals hetzelf gedurende den wereldoorlog Duitschland in den steek liet, Duitschland op den duur Italië zal verlaten en bijv. rechten op Triest zal la ten gelden, teneinde een directe verbinding met de Middellandsche Zee te verkrijgen? Vreest men ook dat Oostenrijksch Tirol, dat in Italiaansche handen is, de vriendschap zal doen luwen? De Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Attolico, is naar Rome vertrokken, om Mus solini verslag uit te brengen over de jong ste gebeurtenissen. Attolico vertrok in alle stilte en het nieuws van deze Rome-reis vindt men niet in de Duitsche bladen. Reuter verneemt dat Attolico een onder houd had met Hitier vóór zijn vertrek. Naar verluidt waren Goering en von Rib- bentrop daarbij tegenwoordig. In welingelichte kringen wordt verno men, dat Attolico een boodschap van Hit- Ier naar Mussolini overbrengt. Verwacht wordt, dat de ambassadeur Vrij dag te Berlijn terug zal zijn. Men lacht te Berlijn echter met de veronderstelling van sommigen, die in de Rome-reis van Atto lico een bewijs meenen te zien van een ver koeling in de vriendschap der as-partners. Inmiddels is de vergadering van den groo ten fascistischen raad geëindigd na 2 uur en 5 minuten geduurd te hebben. Latei- zal een communiqué worden gepubliceerd. schijn-onafhankelijk Het krijgt zelfs een grondwet. Politieke Duitsche kringen toonen een zeer merkwaardige reserve ten aanzien van het statuut van Slowa kije. Het schijnt dat zij willen ver mijden in het buitenland en vooral bij de toekomstige cliënten", van deze Duitsche federatie, den indruk te wekken, dat het statuut door Duitschland wordt verleend. Het lijkt waarschijnlijk, dat na de Duitsch- Slowaaksche besprekingen het ver band tusschen Duitschland en Slo wakije zal worden gepubliceerd in den vorm van een Slowaaksche grondwet, die plechtig te Bratislava zal worden afgekondigd, hetgeen den schijn zou redden van den onafhan- kelijken staat. Geen Duitsche bezetting. Men spreekt tegen, dat Slowaaksch ge bied bezet is door de Duitsche troepen, on danks de serieuze berichten, die daarover uit Slowakije zijn ontvangen. Duitschland streeft er naar Polen gerust te stellen, dat de bezetting van de Karpathische Oekraïne door de Hongaren niet kan beschouwen als de verwezenlijking van de gemeenschappe lijke Poolsch-Hongaarsche grens, zoolang Slowakije op min of meer verdekte wijze onder volstrekte militaire controle van Duitschland blijft. Vice-admiraal J. Th. Fürstner. dat de marine een onontbeerlijk weermiddel vormt. In die zeven jaren is de leiding erin geslaagd door een uitstekende voorlichting en propaganda, welke de marine steeds na der tot het publiek bracht, het vertrouwen te herwinnen en bovenal, te doen vergeten wat toen is gebeurd. Mannen, die daartoe in staat zijn, beschik ken over meer dan normale leidersgaven. Dergelijke leiders zijn in de ambtelijke, mi litaire en maritieme structuur zeldzaam. Bovendien zijn zij in tijden zooals wij thans beleven onontbeerlijk. En'dus moet zoolang mogelijk in 's lands belang van hun werk kracht en bekwaamheid profijt worden ge trokken, ten spijt van de mogelijke promotie kansen van anderen en de domme kracht der voorschriften en bepalingen. Amerika vonnist: Washington weigert het Duitsch protectoraat over Bohemen en Moravië te erkennen. De Amerikaansche nota aan Duitschland, waarin geweigerd wordt de wettigheid te er kennen van het Duitsche protectoraat is een copie van de verklaring van Sumner Welles van Vrijdag j.1., waarin Duitschland's daden van moedwillige wetteloosheid en willekeu rig geweld veroordeeld worden. Na de ontvangst te hebben beves tigd van de Duitsche mededeeling, zegt de nota: „De regeering der Ver- eenigde Staten hoeft er kennis van genomen, dat de bedoelde provin cies thans de factor onder bestuur der Duitsche autoriteiten staan. De regeering der Vereenigde Staten er kent niet, dat er ecnige wettige ba sis bestaat voor den aldus aangege ven status". Voortgaande zegt de no ta, dat de opvatting van de regee ring der Vereenigde Staten Vrijdag j.1. duidelijk gemaakt is. Voor infor matie der Duitsche regeering werd een copie van do verklaring van Sum ner Welles ingesloten. Een ambtenaar van het staatsdepartement heeft verklaard, dat de regeering der Ver eenigde Staten weigert de wettigheid te er kennen van Hitler's daden jegens Tsjecho- slowakije, hetgeen geacht kan worden tevens betrekking te hebben op de diplomatieke vertegenwoordiging van Tsjechoslowakije. De Tsjechische legatie te Washington is nog open, na de weigering van Hurban om haar uit te leveren aan de Duitsche autori teiten. Tokio meldt verschillende successen In samenwerking met de Japan- sche strijdkrachten in Noord China en de vloot hebben uitgezochte een heden van het Japansche expeditie- leger in Midden China Maandag j.1. een algemeen offensief ingezet op zeer groote schaal. Zij staan tegenover 800.000 man Chineesche geregelde en ongeregel de troepen, die volgens persberich ten uit Sjanghai over een front van meer dan 1000 km. verdeeld zijn. In een communiqué van de marine wordt medegedeeld, dat vliegtuigen der Japansche marine in actie zijn geweest en den vijand groote schade hebben toegebracht. Ook hebben onlangs Japansche troepen de overblijfselen der Chineesche troepen in het gebied langs de rivier Han, in het Noorden van het district Woehan, een vernietigen den slag toegebracht. Domei meldt verder uit Hankau. dat bij de eerste gevechten na vier maanden aan het fronf langs de rivier Sioe (in het Noord Westen der provincie Kiangsi) de Japansche troepen Maandagochtend vroeg een alge meen offensief hebben ingezet. Om drie uur gistermiddag werd gemeld, dat de Chineesche troepen werden terug gedrongen. Sjioetjen Foe, op 7 k.m. ten Noorden van Woening gelegen, is Maandag middag in het bezit der Japanneezen geko men De Chineesche stellingen in Lopans- jan, Tsjapglingkoeng en Wangnausjan zijn snel door de Japanneezen bezet. Japan begunstigt zijn vrienden. Un Press meldt uit Sjanghai dat 'n woord voerder van de pro-Japansche regeering aldaar verklaard heet dat wanneer Japan de jongste weder open zal stellen zekere pri oriteitsrechten zullen worden verleend aan de vriendschappelijk gezinde mogendheden, zooals Duitschland en Italië, terwijl een uitgesproken discriminatie zal plaats vin den van de landen, die zich als een pu blieke vijand gedragen, namelijk Engeland, Frankrijk en Rusland. Die moeten het visscherijbedrijf verlaten. Het doel van den Zuiderzeesteun. Op 17 dezer werd ten kantore van den Rijksdienst te Amsterdam ter uitvoering van de Zuidcrzeesteunwet onder voorzitter schap van ir. G. F H. Houbcn, directeur van dezen dienst, opnieuw een vergadering der contactcommissie voor de lJselmeervis- scherij gehouden. Besproken werden de ervaringen, welke de IJselmeervisschcrij in het jaar 1938 heeft opgeleverd. Hooger opbrengst dan in 1937. De directeur van den Rijksdienst toonde aan de hand van de op- brengstcijfers van het IJselmeer aan, dat de totaal besommingen niette genstaande de verhooging van de maat op aal. welke een belangrijk minderen aanvoer, in gewicht ge rekend, tengevolge had, voor de - IJselmeervisschers, die met kans op welslagen bezig zijn hun bedrijf te vervormen, een hoogere opbrengst in geld in 1938 vergeleken bij 1937 hebben doen zien. Overtredingen. Van de zijde der visschers werd algemeen aangedrongen op een verscherping van het toezicht der visscherij-poiitie, en, met het oog op den handel in ondermaatsche visch, tevens op een strengere controle door Rijks- en gemeentepolitie. De Inspecteur der Visscherijen wees er op, dat de bestrijding der diverse overtredingen zijnerzijds met kracht geschiedt en dat in het komende seizoen het toezicht nog effectie ver zal zijn. Visschers zijn koppig! Steun aan de visschers te Vollenhove, wier bedrijf door de drooglegging van den N.O.-polder steeds meer achteruit gaat, wordt ongcwenscht geacht. De meeste Vol- lenhovensche visschers hebben den wenk van regeeringswege, hun bedrijf te verlaten, steeds in den wind geslagen! In dit ver hand merkte de Directeur van den Rijks dienst op, dat vele jongere visschers reeds in een betrekking zijn geplaatst. Gevraagd werd voorts, om de exportmoge lijkheden van zoetwatervisch te bevorderen, speciaal voor de blei. De bedrijistoeslag. Teil slotte werden enkele wenschen kérr- baar gemaakt van uiteenloopenden aard over de regeling van den bedrijistoeslag voor de IJselmeervisschers, waarbij de di recteur van den rijksdienst zeide, dat deze bedrijfstoeslag, gelet oo de verwachtingen voor de lJselmeervisscherij, in algemeenen zin bedoelt het bedrijf tot een loonend be drijf te doen zijn en dat mitsdien in beginsel moet worden aanvaard, dat degene, die met den bedrijfstoeslag niet kan rondkomen, zijn bedrijfsuitkomsten zal moeten zien op te voeren dan wel het bedrijf verlaten. Tocslagregeling zal er nimmer toe mogen leiden, dat personen, van wier bedrijf in de toekomst geen redelijke resultaten vallen te verwachten, door den toeslag ten onrechte in het bedrijf worden gehouden. Uit onze Omgeving ALKMAAR UITBREIDINGSPLAN ALKMAARDER HOUT. De gemeente Alkmaar voelt niet veel voor uitbreiding in de richting Heiloo voor zoover het de grond betreft die is gelegen achter den Hout. De reden daarvan moet vermoedelijk worden gezocht in het feit, dat het hier terreinen betreft, die in handen zijn van particulieren en die een ernstige concurrentie zouden kunnen opleveren voor den bouwgrond welke in het bezit is van het grondbedrijf. Een destijds ontworpen uit breidingsplan, waarbij een villawijk zou ontstaan, werd na hevigen strijd tusschen overheid en bezitters van den grond door de Kroon vernietigd. Sindsdien rust de zaak. De gemeente kwam niet op tijd met een nieuw plan. waarna deze taak voor re kening kwam van de provincie. Er deed zich toen de mogelijkheid voor, dat de om leg van den Rijksweg om Alkmaar mis schien de noodzakelijkheid zou scheppen het tracé van den eventueelen nieuwen weg te leggen dooi deze buurt. Hoewel deze waarschijnlijkheid, welke telkens als mo tief werd gebezigd voor nieuw uitstel, thans wel is buitengesloten, is toch weer voorge steld aan den gemeenteraad een besluit te nemen, geldig voor den traditioneelen ter mijn van een jaar, om voorloopig bebou wing van dit terrein te voorkomen. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Gisteravond werd te Heiloo een afdeeling opgericht van de beweging E. D. D. Op de vergadering, die uitstekend was bezocht, werd het woord gevoerd door den heer van Stam. Er meldden zich een groot aantal nieuwe leden aan, zoodat de nieuwe afdee ling -kan beginnen met ruim 40 leden. ANNA PAULOWNA BREEZAND HOE HARD HET WAAIDE. Door den krachtigen, stormachtigen wind is gisteren van een der aan de Zandvaart in aanbouw zijnde huizen een gedeelte van een muur omgeworpen en de dakspanten afgerukt-. SCHAGEN ZAKENNIEUWS. Zooals uit de advertentie in dit nummer I blijkt heeft de firma Doeke Wit haar schil. dersbedrijf stopgezet. Het is den heer Wit I wel aan 't hart gegaan verzekerde hij ons, 'maar de andere afdeeling van de zaak (de specialiteit zouden we haast zeggen!) den verkoop van behang en eigen bereide verf begint alle beschikbare tijd op te eischen. i De heer Wit is dus voorloopig schilder ge. rold, maar blijft de behangerij nog aanhou.- I den. EEN JUBILEUM. Op 1 April a.s. zal de bekende Westfrifc sche Paardenslagerij van den heer de Ruyter sinds 17 jaar in de Molenstraat, en daarvoor 8 jaar in de Landbouwstraat, 25 jaar be? staan. Wij komen op fiit jubileum nog na der terug. SCHOOLNIEUWS Aan de R.K. School moet, zooals be kend, door groei van het leerlingental een lokaal aangebouwd worden. Zoolang dit nog niet klaar is, zal volgens besluit van B. en W. een der klassen van die school kunnen beschikken over het lokaal der Openbare School, waarin thans de neutra le bewaarschool gevestigd is. Voor de kleuters zal dus ergens anders onderdak gezocht moeten worden. KOEDIJK WEER EEN NIEUWE VEREENINGING, Plattelandsvrouwen organiseeren zich. In café Butter was gisteravond een ver gadering belegd ten einde te komen tot op richting van een vereen, voor plattelands vrouwen. De bijeenkomst werd geopend door Mevr. KramerGovers, die in het bijzonder wel kom heette mevr. Visser uit Wieringerwaardj die als spreekster zou optreden. Mevr. Visser heeft op duidelijke wijze het streven van den Bond uiteengezet. Vooral óp het gebied der Kindervoeding, aldus spr., ligt voor ons een groote taak. Maar ook woningbouw en woninginrichting, land- bouwhuishoudonderwijs, mondverzorging op de school, om maar eens iets te noemen, I zijn kwesties, die onze belangstelling verdie- ijen. Nadat spr. enkele cijfers over de grootte van den Bond had gegeven, eindigde zij met de woorden: „Als je een prachtig voorbeeld geeft, heb je niet voor niets geleefd". Het woord was hierna aan de vergade ring. Naar aanleiding van de besprekingen zeide mevr. Visser, dat de bond van Platte landsvrouwen geen afbreuk doet aan be staande vcreenigingen, integendeel, er wordt samenwerking gezocht. Politiek wordt streng geweerd. Tevens werd nog gesproken over de con tributie, welke voor sommigen moeilijk zal zijn te betalen, doch mevr. Visser meende, dat hiervoor wellicht een oplossing zou kun nen worden gevonden. Tenslotte gaven zich 31 dames als lid opg Hetbestuur werd als volgt samë'hgesteld; mevr. KramerGovers, voorz., mevr. Bolde-', wijn—Stam, penningrn., mevr. OotjersOver secretaresse; mevr. VisserMolenaar en ,mevr. HartogGoldhcrg, bestuursleden. De spreekster deelde nog mede, dat men zich bij moeilijkheden kan wenden tot dé consulente, mevr. Waiboer en dat het a.s. congres zal worden.gehouden in de Graan- beurs te Alkmaar. Mevr. KramerGovers richtte vervolgend woorden van dank tot mevr. Visser, waar na sluiting volgde. ZIJPE SPAARFONDS OPGERICHT. In deze gemeente is opgericht het alge meen Zijper Spaarfonds, waaraan 23 mid denstandszaken deelnemen. Het is de be doeling spaarzegels ter waarde van 25 cent uit te geven, welke tegen goederen kunnen worden ingewisseld bij de aangesloten za- 1 ken Voor afgifte vaon de bonnen zal in ieder j dorp iemand worden aangesteld. Het voor- loopig bestuur van het fonds bestaat uit de heeren K. Zwart te 't Zand, C. Brug- man te 't Buurtje, P. Hooij te Schager-i brug en N. J. Silvcr te Oudesluis. SCHAGERBRUG. Tooneeluitvoering. A.s. Zondagavond wordt alhier de tweede seizoenbijeenkomst gehouden van de vereen, „Nut en Genoegen". De plaatselijke tooneei- vereenigïng „Euphonia" zal voor het Nut een opvoering geven van de klucht in drie be- drijven: ,,'n Partijtje Poker". Stellig wacht den bezoekers een hoogsl j prettige avond. Voor bijzonderheden zie men de advertet tic in dit nummer. WARMENHUIZEN, 21 Maart. Roode kool 5.70S.50, gele kool 4.105.70, D. witte kool 2.10—3.50, drielingen, uien 1.201.30, uien 2.503.20, grove uien 2.50— 3.40, bieten 0.§0—2.80. Aanvoer: 61.000 Kg roode kool, 15.000 Kg. gele kool, 35.200 Kg. D. witte kool, 2500 Kg. uien, 1700 Kg. bieten, MEDEMBLIK, 21 Maart. Deensche witte kool 2.903.30, roode kool 6.207.60, gele kool 5.105.20,p er 100 Kgi, uien 1.20—1.40 per 50 Kg. Witlof I 23—23.50, idem II 19—19.50 per 100 Kg. BROEK OP LANGENDIJK, 22 Maart. t. Aanvoer: 6000 Kg. uien 2.20—2.S0, drielin gen 1.301.60, grove 2.20—2.80, raapstelen 1.20—1.30, witlof 19.40—21.40. 23000 Kg. roode kool 5.60—8.30, 22000 Kg. gele kool 4.60—5.7fc 27.000 Kg. D. witte kool 2.S0—3.40. NOORDSCHARWOUDE, 22 Maart 700 kg. Bevel. 2—250; 400 kg. uien 230- 2S0; drielingen 90190; grove 290—310; 3000 j kg. peen 150580 kleine peen 250; 600 kg. kroten 80350: 55500 kg. roode kool 6850 9700 kg. gele kool 470—610; 64200 kg. d. wit te kool 260—370 BROEK OP LANGENDIJK 21 Maart 13800 kg. drielingen 190—260; drielingen 110130; grove 2260; gele nep 190 stek 60 650 kg. peen 5510; kleine neen 230 1325 Kg. krotpn 1.90—3.30, 54000 Kc. roode kooli 5.607.80, gele kool 4.505'.80. 4700Ö Kg. D. witte kool 2.60—3.70.

Schager Courant | 1939 | | pagina 12