4r DE WERELD Frankrijk mobiel Toen Hacha het document teekende Sterkste locomotief ter wereld Duitschlaod richt zich op Zuid Amerika De „Arncud" verbitterd op minister Romme Rans op luchtlijn met Lissabon stijgt Moreele herbewapening en staatspensioen De dreigende stagnatie op onze scheepswerven Tegen de lamp geloopen Een burgemeester bemiddelt Postvluchteo op Iodië weinig woorden Daladiers decreten afgekondigd. ue Fransche Staatscourant publiceert thans een aantal decreten, welke Maandag door den president der republiek zijn ondei'- teekend. Hierbij wordt o.a. bepaald, dat het officierscorps voor 1939 31.060 officieren zal tellen, hierbij niet ingesloten de officieren van den generaien staf, den dienst der wa penindustrie en de gendarmerie. Verder is de regeering gemachtigd gedeelten van de lichting, welke haar diensttijd heeft ver vuld, onder de wapenen te houden. Het land wordt vervolgens ingedeeld in 20 militaire districten, waarvan de grenzen bij decreet zijn vastgelegd. Materieel voor Defensie. Andere decreten voorzien in de versnel ling van het vervaardigen van materieel voor de landsverdediging. De ondernemingen kunnen verplicht worden bestellingen voor de landsverdediging vóór te laten gaan, in dien de autoriteiten dit verlangen. Met ingang van 22 Maart wordt verboden mliitaire inlichtingen bekend te maken, welke niet door de regeering zijn gepubli ceerd. Dit heeft betrekking op alle inlich tingen over het Fransche leger, zoowël te land, in de lucht als ter zee, de eenheden der passieve landsverdediging, het materi eel, zoowel in studie als in gebruik of in fabricatie. Voor de openbare werken krijgen werken, welke door den minister van landsverdedi ging van belang voor de passieve verdedi ging van het land zijn verklaard, voorrang. Onteigeningen kunnen volgens een versnel de procedure tot stand worden gebracht. Tenslotte kan de schatkist ondernemingen welke voor de landsverdediging arbeiden, zoo noodig te hulp komen. Duitsche pers ontkent de berich ten van de „Daily Telegraph". Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „Teekenend voor het gebrek aan skrupu- les, waarmede van Britsche zijde thans weer naar de leugen gegrepen wordt om een anti- Duitsche stemming te verwekken, noemt men hier een bericht van den diplomatieken correspondent van de „Daily Telegraph", waarin een relaas van het onderhoud te Ber lijn tusschen Hacha, Chwalkowski, Hitier, Göring en von Ribbentrop wordt gegeven. Dit maakwerk, aldus wordt hier verklaard, dat in alle détails zuiver het product van fantasie is, draagt zóó duidelijk het stempel van de leugen en verraadt zóó openlijk het doel, dat daarmede nagejaagd wordt, cïat het overbodig zou zijn er van officieele zijde stel ling tegen te nemen. Opmerkelijk is het, dat dit product geschreven werd hoewel men wist. dat de radio-omroep te Praag, nog vóór Hacha te Berlijn was aangekomen, mede deelde, dat de president voornemens was de verklaring van hereeniging van Bohemen en Moravië in het historische verband mét 't Duitsche rijk mede terug te brengen". Trekt 40.000 ton bij een snelheid van 75 K.M. per uur. In de Zwitsersche 1 ocomoticvenfahriek Wintherthur en de machinefabriek Oerlikon is men thans bezi? met de afwerking van de sterkste locomotief, welke tot dusver ter wereld werd gebouwd. De nieuwe locomotief, bestemd voor de Zwitsersche bondsspoorwegen, zal 12.000 P.K. onlwikkelen en zal,' voordat zij in dienst wordt gesteld, te bezichtigen zijn op de in Mei a.s. te openen groote nationale tentoonstelling te Zürich Ondanks het feit, dat de nieuwe locomotief meer kracht kan ontwik kelen, dan de grootste Duitsche en Amerikaansche locomotieven, is het gewicht veel lager. Terwijl de sterk ste locomotief van de Pennsylvania Railroad, die 5500 P.K. ontwikkelt de nieuwe Zwitsersche locomotief is een dubbele machine van twee maal 6000 P.K. een gewicht van ongeveer 220 ton heeft, zal de Zwit sersche „Mammoeth" in zijn go- heel met zijn tweemaal 6000 P.K. kracht het betrekkelijk geringe ge wicht van slechts 244 ton hebben. De nieuwe locomotief zal bij een snel heid van 75 K.M. een trekkracht hebben van 40.000 K.G. Met de speciale St. Gotthard- locomotief van bet jaar 1931 kan bij een snelheid van 62 K.M. een trekkracht van 38,300 K.G. bereikt worden. De opdracht tot den bouw van deze loco motief werd in November 1937 gegeven. Met het vervaardigen van het mechanische deel was men tot midden-Januari van dit jaar i. cl. locomotieven fabriek Wintherthur bezig Daarop werden de beide lichtgroen getinte in gematigde stroomlijn gehouden deelen der locomotief naar Oerlikon vervoerd, waar het electrische deel wordt gemonteerd. De motoren hebben reeds proefgedraaid en hebben geheel aan de verwachtingen be antwoord. Eerewacbt van oudsfrijders Een treffende demonstratie van trouw aan Tsjeoho Slowakije te New York. Gisteren hebben Tsjechische oudstrijders de wacht betrokken voor het Tsjechische consulaat, waar de consul. Holv, nog ver toeft. De mannen waren gekleed in de uni form van het Amerikaansche legioen of van Sokol en droegen horden met het op schrift: „Wij protesteeren tegen het geweld tegen Tsjecho Slowakije". De oudstrijders verklaarden de eerewacbt gedurende ver scheidene dagen te zullen betrekken. Nieuwe vrijheid daagt! Jan Masaryk over de dictatoren. De vroegere gezant van Tsjecho Slowakije te Londen, Masaryk, heeft voor de univer siteit van Californie een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de ineenstorting van de dictatoriale staten onvermijdelijk is, omdat deze staatsvorm het resultaat is van ernstige economische moeilijkheden. Thans nadert het oogenblik, waarop het totalitaire bewind ineen zal storten, poli tiek, economisch, moreel en sociaal heeft het zijn tijd gehad. Na de vloedgolf der dic tatoren zal een nieuwe vrijheid volgen! OM IN HET GEVLEI TE KOMEN.., De „Bremen" en „Europa" gaan op Zuld-Amerika varen. De schepen „Bremen" en „Europa" die tot nu toe op Noord-Amerika hebben geva ren, zullen thans op Zuid-Amerika gaan varen. In de Vereenigde Staten zegt, men, dat deze maatregel is genomen om de volgende redenen: Ten eerste is het aantal passagiers afge nomen. Ten tweede is de vracht op de Ver eenigde Staten verminderd tengevolge van de verhooging met 25 procent van de in voerrechten op Duitsche goederen door de Vereenigde Staten. Ten derde vreest men, dat de schepen in geval van een conflict in Europa in beslag genomen zullen worden en Ten vierde wenscht men de Zuid-Ameri kaansche staten, waarmede Duitschland meer dan ooit de economische betrekkingen wenscht te versterken, te vleien. Zwarthemden zullen Rome overstroomen Zij zullen Mussolini hooren spre ken. In den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. zullen 50.000 zwarthemden der oude kaders uit geheel Italië in Rome aankomen, om aan wezig te zijn in het Olympische Stadion, waar Mussolini hen zal toespreken. In 57 extra-treinen zullen zij in Rome aankomen, waar reeds toebereidselen getroffen wor den om deze „squadristi", ter gelegenheid van den twintigsten verjaardag der oprich ting van de „fasces" waardig te ontvangen. JAPANSCHE VROUWEN MOETEN HAAR HOED AFNEMEN. Een speciale commissie van het Japan- sche ministerie van onderwijs en opvoeding heeft een nieuwe etiquette opgesteld, vol gens welke Japansche vrouwen, die naar de Westersche mode gekleed gaan, voortaan haar hoed zullen moeten afnemen, in de gevallen waarin men van mannen hetzelfde verwacht. - Binnenkort zal deze étiquette een officieel karakter verkrijgen door regeeringsinstruc- ties aan de gouverneurs der provinciën en aan de hoofden van meisjesscholen. Vrouwen, die volgens de Japansche tradi tie gekleed gaan, dragen geen hoeden. Mannen zullen het hoofd hebben te ont- blooten alvorens zij politieagenten aanspre ken. Christelijke werkgevers bestrijden bedrijfslasten In alleruiterste noodzaak slechts verhooging van inkomstenbe lasting. Het Christelijk Werkgeversverbond, dat Woensdag 29 Maart te Utrecht zal vergade ren, zal speciaal bespreken een advies be treffende de belastingplannen der regeering. Het verbond komt o.a. tot de volgende conclusies: 1. Bezuiniging op overheidsuitgaven. 2. Verdere vermindering van lasten op het bedrijfsleven. 3. Geen extra-winstbelasting te heffen van rechtspersonen, geen rentebelasting, geen huurbelasting. 4. In alleruiterste noodzaak verhooging van inkomstenbelasting. Tot ontslag van 60 arbeiders ge dwongen. De directie van de Kunstzandstecnfahriek „Arnoud" te Hillegom, heeft Zaterdag j.1. als gevolg van de bekende beslissing, waarbij het haar onmogelijk gemaakt wordt hel tweeploegonstelscl in haar onderneming toe te passen, aan zestig arbeiders ontslag moe ten verleencn. Dc ontslagenen kregen, naai de Msb. meldt, een door de directie getee- kend getuigschrift mee van den volgenden inhoud: „Wij betreuren hot in hoogc mate tot ont slag te moeten overgaan. Er is hier volop werk. De Minister van Sociale Zaken heeft ons echter onrechtmatig gedwongen ons be drijf in te krimpen en dat gij thans werk loos wordt, is hiervan een rechtstreeksch gevolg en geschiedt dus op last van den mi nister, wiens taak het is de werkloosheid te verminderen." De nieuwe Nederlandsche gezant te Burgos zal waarschijnlijk moei te doen De K.L.M. heeft de plannen voor een luchtverbinding met Lissabon nog steeds niet opgegeven. In ver band hiermede, verneemt bet R. Nwsbl. thans, dat de mogelijkheden tot uitvoering van deze plannen thans veel gunstiger zijn, nadat de Nederlandsche regeering die van generaal Franco heeft erkend. Het is niet geheel uitgesloten, dat de luchtlijn naar Lissabon nog spoe diger tot stand zal komen dan al gemeen, na Franco's weigering om over zijn gebied te vliegen, wordt verwacht. Het niet-verleenen van de toestemming om over Franco's Spanje te vliegen, eeni- gen tijd geleden, das slechts een gevolg van den toen nog heerschenden oorlogstoestand in het Noorden van het Iberisch schier eiland en niet van onwelwillendheid van de autoriteiten te Burgos jegens Nederland in het algemeen en de K.L.M. in het bij zonder. Dat de toestemming niet werd ver leend, was in het belang van de K.L.M. zelve, aldus redeneert Franco. Officieels voorspraak. Het is zeker, dat de nieuwbenoemde Ne derlandsche gezant te Burgos spoedig na zijn ambtsaanvaarding de kwestie van de luchtverbinding Amsterdam—Lissabon via Spaansch grondgebied, weer aan de auto riteiten zal voorleggen en het is niet on waarschijnlijk, dat deze officieele voor spraak meer succes zou kunnen hebben dan de door de K.L.M. gevoerde onderhandelin gen, die intusschen nog voortduren en als gevolg van een en ander er thans vrij gun stig voorstaan. Men herinnert zich, dat de luchtlijn naar Lissabon de eerste daadwerkelijke stap van de K.L.M. was op den luchtweg naar West- Indië, welke lijn men thans zoo spoedig mo gelijk tot stand wil brengen. Hoewel het vliegen over Spaansch grondgebied in het uiterste geval niet strikt noodzakelijk is de K.L.M. kan bijv. ook van de westkust van Frankrijk af over zee naar Lissabon vliegen is het toch altijd beter niet land- vliegtuigen zooveel mogelijk water-trajecten te vermijden. Bond voor Staatspenslonneering wendt zich tot H.M. de Koningin Het Hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering heeft, naar aanleiding van de door H.M. de Koningin gehouden rede over moreele en geestelijke herbewa pening, de Vorstin een schrijven gezonden, waarin Harer Majesteit allereerst dank woz-dt gebracht voor Haar oproep. Het schrijven wijst voorts op de gedwon gen werkloosheid der ouden van dagen en besluit: Dc Bond voor Staatspensionneering spreekt de hoop en de verwachting uit, dat in Ne derland de tot macht gekomen partijen en personen onder den indruk van de Rede van H.M. de Koningin eindelijk het recht zullen erkennen op een eenigermate verzorgden le vensavond van hen, die aan de huidige maatschappij hebben gebouwd en in den geest van de apostolische vermaning: „Draagt elkanders Lasten" bereid zullen worden gevonden om met daden hun ge zindheid te toonen om hierin afdoende ver andering te brengen. Voorstellen van den Rijksbemid- delaar. De Rijksbcmiddelaar prof. mr. A. C. Jo- sephus Jitta heeft aan beide partijen, betrok ken bij het dreigend conflict in den scheeps bouw te Rotterdam, het volgende voorstel doen toekomen: Over de loonen van de volwassen arbei ders zullen partijen overleg plegen. Mocht deze bespreking niet tot overeenstemming leiden, dan zal de rijksbemiddelaar partijen tot een conferentie onder zijn leiding op roepen. De werkgevers zullen de loonen van de jeugdige arbeiders, nadat de toegezegde verboogingen zullen zijn aangebracht, vast leggen in een algemeene regeling, welke desnoods voor elke werf verschillend kan zijn. Wanneer beide partijen hem bericht heb ben, dat zij met het bovenstaande accoord gaan, zal prof. Jitta die binnen een week het antwoord van partijen hoopt te ont vangen deze tot een nieuwe bespreking oproepen om de overige geschilpunten aan de orde te stellen. Timmerman doet doodelijken val Van negen meter hoog dak om laag gestort. De timmerman S., werkzaam op de fabriek de Schelde te Vlissingen, is gisteren van een negen meter hoog dak gevallen. Met ernstige verwondingen is de man in het ziekenhuis opgenomen, waar hij later is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen» Prinselijk Gezin weer op Soestdijk Hartelijke begroeting te Nijme gen. Gistermorgen te ongeveer acht uur reed de Duitsche D-trein het station Nijmegen binnen, waarin zich het Prinselijk Paar en Prinses Beatrix bevonden op hun doorreis van Grindelwald naar Soestdijk. Veel in woners van Nijmegen waren op het perron aanwezig, die het Prinselijk Paar hartelijk begroetten. De trein had eenigc minuten vertraging. Prins Bernhard verscheen voor het geopen de venster en dankte voor de toejuichingen. Prinses Juliana en gevolg bleven in hun compartimenten. Na eenige minuten reed de trein, onder gejuich van het publiek, het station uit. Reeds vroeg in den ochtend is het Prin selijk Paar op Soestdijk teruggekeerd. Om streeks kwart over negen stapte het Prin selijk Gezin te den Dolder uit den trein van waar per auto naar Soestdijk werd gereden. De Prins zat zelf aan het stuur. Omdat de lampen te goedkoop waren De president der Amsterdamsche arr. rechtbank heeft in een kort geding een vonnis gewezen, dat van beteekenis is voor den strijd tegen de prijsknoeierij. Een firma te Amsterdam verkocht gloei lampen van de N.V. Apex Lampenfabriek te Utrecht beneden de door deze N.V. vastge stelde verkoopsprijzen. De Apex Lampenfabriek gevoelde zich door de handelwijze van bedoelde firma be nadeeld en vorderde, aan deze firma de on verwijlde staking van den verkoop tegen andere prijzen dan de vastgestelde, te beve len. De president heeft deze vordering der NV. Apex toegewezen, terwijl aan de bedoelde firma een dwangsom van f 100 werd opge legd, te betalen aan de N.V. Apex, voor elke lamp, welke in strijd met dit verbod nog door haar zou worden verkocht. De juweelendiefstallen in Den Haag Twee van de vijf verdachten op vrije voeten gesteld. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gis teren in radkanier te beslissen gehad het al of niet verlengen van de preventieve hechtenis van de vijf personen, die zich tot nu toe in bewaring bevonden in verband met de juweelendiefstallen daar ter stede. De Officier van Justitie mr. B. H. Rou'f- faer heeft de gevangenhouding van alle vijf verdachten gevorderd. De raadkamer heeft ten aanzien van de twee verdachten van Wijk en de Gier on middellijke' invrijheidstelling gelast, ten aanzien van de overige verdachten werd be paald dat deze in preventieve hechtenis zul len worden gehouden. De verdedigers zullen van deze laatste beslissing hooger beroep aanteekenen. Amsterdamsche ziekenfondsen gaan nog niet ln op het mani fest der specialisten. De Amsterdamsche ziekenfondsen deelen het volgende mede: De Burgemeester van Amsterdam, Dr. W. de Vlugt heeft op het tot hem gerichte ver zoek om te willen bemiddelen in het tus schen de Amsterdamsche Specialisten Ver- eeniging en de Ziekenfondsen gerezen ge schil, Bericht, dat Z.Ed.achtbare bereid is hieraan te voldoen. In vei'band hiermede hebben de Zieken fondsen gisteren besloten vooralsnog niet in te gaan op de publicatie van de Amsterdam sche Specialisten-Vereeniging, waarvan wij gisteren melding maakten. Alhoewel in dit perscommuniqué der Spe cialisten een aantal aanvechtbare passages voorkomen, waarin een voorstelling van za ken wordt gegeven, die naar het oordeel van de Amsterdamsche Ziekenfondsen zeker cor rectie behoeft rneenen de besturen der zieken fondsen, dat het juister is thans niet in weer legging daarvan te treden, aangezien deze zaak thans aan het oordeel van den bemid delaar is overgelaten. De volledige honorarium-eisch der specia listen gaat echter dc finantieele draagkracht der ziekenfondsen te boven. Nederland wordt hoffelijk jegens vreemdelingen Nederlandsche amatenrgidsen- bond in actie. Vaak is ons land verweten weinig hoffelijk jegens vreemdelingen te zijn. De amateur- gidsenbond tracht deze smet op onzen naam weg te wisschen, door op alle manieren de vreemde toeristen bij te staan. Sinds zijn oprichting heeft de bond bijna 10.000 automobilisten geholpen. Met Paschen heeft de bond een actie voor bereid om vreemdelingen, die voor een be zoek aan de bloembollenvelden naar ons land komen, te helpen. Met den steun van de organisaties in den raad van advies ver tegenwoordigd, eenigc plaatselijke vereeni- gingen voor vreemdelingenverkeer en den bond van bloembollen-exporteurs is ook pro paganda in het buitenland gevoerd. Buitenlandsche automobilisten, die met Paschen naar ons land komen, krijgen bij de grens een zegel, die op de voorruit kan geplakt worden en waarop het woord „gast" voorkomt. In verschillende steden zijn langs de grootc toegangswegen posten opgesteld, waar leden van den bond den automobilist hun diensten zullen aanbieden» Buizerd (heenreis) Uil (terugreis) Wielewaal I (heenreis) I Nandoe (terugreis) Oehoe (heenreis) Emoe (terugreis) Vertrek van Aankomst te Rang. 21 Mrt. Singap. 21 Mrt, Athene 21 Mrt. A'dam 21 Mrt, Basra 21 Mrt. Jodhp. 21 Mrt. Jodhp. 21 Mrt. Bagd. 21 Mrt. A'dam 21 Mrt, Napels 21 Mrt. Band. 21 Mrt. Medan 21 Mrt. Moordenaar opgehangen. De Londensche moordenaar Harry Armstrong, die ter dood veroordeeld was wegens moprd op Peggy Irene Pencost in 'n hotel in Lam- j betlï, is gisterochtend terecht gesteld. Militaire maatregelen in Syrië. Sedert I gisteren is de stad Damascus militair be zet, de troepen hebben de betoogers uit- t eengejaagd en de barricades, welke waren opgeworpen uit auto's, steenen en prik keldraad, dat onder electrischen stroom I stond, uit den weg geruimd. De voornaam- r ste agitatoren zijn gearresteerd en de mili« tairen maken thans met zandzakken ver- I sterkingen op de strategische punten in de stad. Bata in Italië. De Tsjechische schoenen-1 fabrikant Jan Bata is via Leibach naar Triest doorgei'eisd. In politieke kringen te Belgi'ado beweert men, dat hij 15 millioen I kronen heeft kunnen meenemen. Volgens I de bladen zou Bata een tweede schoenfa- r briek in Joegoslavië willen oprichten waar j S.000 arbeiders te werk gesteld zouden worden. Wie wordt Amerika's president? Elliott Roosevelt, de zoon van den president, I heeft gisteravond verklaard, dat vice-pre- I sident John N. Garner op het oogenblik de beste kans maakt om door de democra- I ten candidaat gesteld te worden voor het j presidentschap bij de verkiezingen van 1940. 40.000 Italiaansche landbouwers naar Duitschland. De eerste af deelingen der in totaal 40.000 Italiaansche landbouwers, die dit jaar naar Duitschland zullen vei1- i trekken om aldaar op boerderijen te wer ken, zijn in ejetra treinen vertrokken. De komende dagen zullen de andere afdeelin- gen vertrekken. Weer Oekrainsche uitzerdingen uit Weenen. Vernomen wordt, dat de Weensche zender na eenige dagen onderbreking de dagelijksche uitzendingen in de Oekrain sche taal hervat heeft. Protest tegen annexatie van Roethenië. Vei'tcgenwoordigers van de vijf groote Oekrainsche partijen in Polen hebben gis teren een gemeenschappelijke resolutie aangenomen, waarin gcpi'otesteerd wordt tegen de „illegale annexatie" van'Subkar- pathisch Roethenië door Hongarije. Tsjechische legatie in Warschau weerspan nig. Dr. Juraj Slavik, gezant van Tsje- choslowakije te Warschau, heeft gewei gerd liet gebouw der legatie te ontrui men. Ilij heeft een nota gezonden aan de Poolsche regeei*ing, waarin hij verklaart, dat hij zich nog steeds beschouwt als ver tegenwoordiger van de vrije Tsjechoslo- waaksche republiek en slechts er in zou toestemmen het legatiegcbouw in handen der Duitsche autoriteiten te geven, op uitdrukkelijk verzoek van de Poolsche regeering. Noninterventiecommissie gedeeltelijk non- actief. Naar wij van particuliere zijde vernemen, zou het hoofdkwartier te Lon den van de noninterventiecommissie voor de controle ter zee heden zijn medewer kers hebben aangezegd, dat de controle is geslaakt. De arbeidsduur in Frankrijk. Het minis terie van arbeid deelt mede, dat door de jongste decreten geen verandering ge bracht is in de wetten betreffende den arbeidsduur, die op veertig uur per week gesteld blijft. De speciale regeling voor ondernemingen, die voor de defensie wer ken, is erhter tot 30 November verstrekt. i De Brisch-Poolsche handelsbesprekingen. De Britsche minister van overzeeschen handel Hudson heeft gisteravond ver klaard, dat de onderhandelingen bevredi gend verloopeu. Poolsch-Fransch handelsaccoord. De Fransch-Poolsche handelsbesprekingen hebben tot een accoord geleid, dat mor gen op het ministerie van handel onder teekend zal worden. Klkvorschenherdenking. Uit Tokio in Ja pan ontvangen we een beschrijving van een onlangs in een Boeddhatempel aldaar gehouden kikvorschenherdenking voor de kikvorschen die in 193S voor biologische en anatomische doeleinden waren ver bruikt. Hun getal werd op 10.000 geschat. Van de Laio-universiteit namen 60 hoog leeraren aan deze herdenking, die voor hen een boetedoening was tot delging van hun schuld aan het verbruikte gedierte, deel. Een monument werd bij de viering onthuld. De geheele viering werd in den vorm eener godsdienstoefening gehouden. Havascorrespondent moet Hongarije verla ten. De autoriteiten te Boedapest, hebben gistermorgen den permanenten correspon dent van het Havasbureau verzocht, bin nen 24 uur Hongai'ije te verlaten. Een re den werd niet opgegeven, doch uit een mededeeling van het Hongaarsche tele- graafagentschap kan worden opgemaakt, dat het besluit is genomen naar aanlei ding van de berichten van den corres pondent over de in Hongarije gedecre teerde mobilisatiemaatregelen»

Schager Courant | 1939 | | pagina 2