De Langendijker Groenten Centrale achter het Centraal Bureau Simplex rijwielen, roestvrij bewerkt, 46- Woensdag 22 Maart 1939 Tweede blad C Wijlen de heer Klant herdacht j Verhooging van de minimum prijzen voor het binnenland. Moderne bewaarmethoden voor kool besproken. - Propa ganda voor de bollenveiling. - De Oostelijke Proefpolder leverde een hartige discussie op. - Instemming met degenen, die den aanleg daar willen tegengaan. De Veilingsvereexxiging ue Langendijker Groenten Centrale hield haar jaarvergade ring gistermiddag te half twee in het lokaal van den heer J. Bouwstra te Sint Pancras. Onder de aanwezigen merkten wij op, de burgemeesters van Broek op Langendijk en van Sint Pancras, de heeren Schelhaas en Kroonenburg, den voorzitter van de Prov. Commissie v. d. Veilingen, den heer Nijssen, den heer ir. Rietsema, rijkstuinbouwconsu- lerit, den heer ir. Hazeloop, oud-tuinbouw- consulent, de heer Herwijnen, ambtenaar van den Plantenziektenkundigen Dienst, den lieer Witteveen, Hoofd der Chr. Tuin bouwschool te Broek op Langendijk, den heer Stuffers, Hoofd der O. L. school en tuinbouwonderwijzer te Koedijk, de heeren K. Molenaar en J. Kliffen, voorzitters der zusterveilingen, den heer Pastoor, betaal meester der veiling, en den heer Keizer, vei-, lxngbeambte. Herdenking van den heer Klant Nadat de aanwezigen zich van hun zetels hadden verheven, herdacht de voorzitter de heer De Boer, den overleden secretaris van de Prov. Commissie, wijlen den heer P. Klant. Wat de tuinbouw in hem verloren heeft, zal men eerst later hegrijpen. De overledene heeft voor den N. Hollandschen tuinbouw in zijn verschillende functies zeer veel ge daan. Moge zijn opbouwende geest in onze vergadering voortleven. Hij ruste in vrede! De. voorzitter sprak een woord van wel kom, in het bijzonder tot de gasten. Voorz. deelde mede, dat van den voorz. en secr. van het Centr. Bureau bericht van verhin dering is ontvangen. De toestand in den tuinbouw. Voorz. herinnerde aan het begin van het winterseizoen 193S—1939, toen heel wat af wijkende kwaliteit kool onverkocht is ge bleven. De kwaliteit was voornamelijk aan deze veiling, ver van best; veel kool was er welke door een gebrek of ziekte direct als afwijkend moest worden geveild. Voor den tuinder beteekende dit verlies. Afleve ren tegen den minimumprijs bij een te kleine oogst geeft geen loonende teelt. Ant woord op het verzoek om op de afwijkende kool van 14 Nov. tot 31 Dec. steun uit te keeren is nog niet ontvangen. Het staat er niet gunstig voor. Voorz. schetste de ontwik keling van den afzet na de strenge vorstpe riode. Hierbij gaf voorz. een toelichting op de wijze, waarop het cont...ingent voor Duitschland verdeeld is over de vier maan den. Trots alles dat er gedaan is om een regelmatigen afzet te bevorderen hebben wij toch kunnen constateeren, dat de afzet in het laatst van de maand stagneerde, voor al einde Februari. De oorzaak hiervan en ook van de prijsdaling in begin Maart kan men slechts gissen. De vraag voor ons pro duct daalde zoowel voor het buitenland als voor het binnenland. De abnormaal hooge koolprijzen, waarover in het binnenland wordt geklaagd, kan voorz. niet abnormaal vinden. 5 a cent per kg. is toch niet ab normaal, die prijs is noodig voor een loo nende teelt. Misschien dat er echter iets aan de distributie hapert. Wij zijn, aldus voorz., dankbaar gestemd, «at de bewaarkool een redelijke prijs heeft opgebracht, le omdat ons artikel gevraagd en 2e omdat er geld kwam, waarmee nog iets betaald kon worden, zooals landhuur, bemesting enz. De aanvoerregeling werd hierna bespro ken. Voorz. wekte de leden op, de aanvoer zooveel mogelijk over de zes dagen van de week teverdeelen. Het is wel gebleken, vooral op de zusterveilingen, dat dit nuttig en noodig en vooral in het belang van de tuinders is. Ten aanzien van het nieuw aan te leggen parkeerterrein is voorz. dankbaar voor het besluit van den raad van Broek op Lqn- Rendijk om zich borg te stellen voor de lee- nmg. van f 50.000. Vertrouwen in de leiding van het C.B. gewenscht. Het voorstel van het Centraal Bureau, om ter bevordering van den afzet der tuinbouwproducten eon i°nf's te vormen, be sprekende, zeide voorz., dat men het volle vertrouwen moet hebben in de leiding van net Centr. Bureau, welke alleen het belang van den tuinbouw beoogt. Het bestuur van net C. B. weet, dat deze zaak veel van nem zal vergen en dat er vele moeilijkhe den te overwinnen zullen zijn, maar hij weet, dat het, een noodzaak is, waarom het z'ch als hoofdorganisatie verplicht acht, deze taak op zijn schouders te nemen. Het is onze plicht, al het mogelijke te doen ver- tering aan te brengen in den afzet van de tuinbouwproducten en een einde te ma- Ken aan het vernietigen van voor mensche- «Jke consumptie geschikt voedsel. Dat het niet de bedoeling is, den handel uit te scha kelen, maar ter zijde te staan, is wel ge bleken. De tuinbouw stelt op hoogen prijs hetgeen ter bevordering van den afzet door de exporteurs wordt en is gedaan. De publieke verhuringen. Een zaak, welke verbetering behoeft is het systeem van de publieke verhuringen. De prijzen worden op de verhuringen steeds opgedreven, met gevolg, dat er geen be staan op kan worden gevonden. Het is toe te juichen, dat hier de mogelijkheid komt, dat er wèl een bestaan op wordt gevonden. Het is toe te juichen, dat hier de mogelijk heid bestaat van arbeider patroon te worden, dit ging veelal gepaard met overbieden op de verhuringen. Al die dingen zijn aanlei ding, dat het land te duur gehuurd wordt en men op de verhuring zijn bestaan reeds verliest. Als voorbeeld voor een betere ver huringsmethode wilde spr. stellen de wijze waarop dit in de Wieringermcer geschiedt. Behalve de ingevolge de pachtwet ingestel de pachtcommissies zou spr. door elke tuin bouwvereeniging een huurcommissie willen zien ingesteld, die de verhuur van het land regelt op een basis, dat de mogelijkheid be staat, er een bestaan op te vinden. Voor land, dat voor het eerst verhuurd zou wor den zou men een prijs kunnen vaststellen en daarvoor gegadigden oproepen. Mien zou het dan kunnen geven aan hem die 't waardig is en het in zijn bedrijf noo dig heeft. Een dergelijke wijze van verhuren zou van groot economisch belang zijn. Voorz. hoopte, dat dit ook aanleiding mg zijn, dat bij publieke verkoopingen getracht zal wor den. verbetering te verkrijgen. Voorz. hoopte dat in de economische toestand de winter voorbij is'en de lente gaat beginnen. De notulen van de vorige vergadering wer den, op advies van de commissie, goedge keurd. Ingekomen was een brief van de fa. Kra mer over de vluggere lossing bij de zuur- koolfabrieken. Verandering is nic.t mogelijk in verbandpi et de vastgestelde werkuren. Alle medewerking wordt toegezegd. Voorz. deelde mede, dat de plannen voor het parkeerterrein zijn goedgekeurd. De aanbestedingscijfèrs werden medegedeeld. Van het Werkfonds is nog geen bericht ontvangen. Nu kan men de gelden van een particulier tegen 3 pet. bekomen. Het bestuur werd gemachtigd, de gelden op te nemen. Voorz. deed nog een mededeeling over den koolvoorraad. In de aannemingssom is het bestraten en de aankoop van de terreinen niet inbe grepen. Daarmee gaat nog een bedrag van f 26.000.gemoeid. Het jaarverslag van den secretaris, waar van wij kort geleden reeds een uittreksel publiceerden, werd vervolgens vastgesteld. Rekening 1938. De rekening van den penningmeester, den heer C. Spaans, werd hierna behandeld. De exploitatierekening van de afd. Groenten- veiling sloot op een totaal bedrag van f 27.774.71, met een batig saldo, na af schrijving van f 5073.32 op gebouwen en inventaris, van f 2675.59, dat aan de reserve Wordt toegevoegd. De exploitatierekening van de afd. bloem- bollenveiling sloot op een totaal van f 4265.99. met- een winst van f 1165.68. welke wordt, afgeschreven op nadeelige 6aldi van vorige jaren. De heer Jb. de Vries rapporteerde namens- de commissie, dat alles in orde was bevon den, waarna goedkeuring volgde. Het minimumprijzenfonds is f 42.500. De schuld van de bollenveiling is f 5000.—, deelde de penningmeester mede. De volgende algemecne vergadering zal worden gehouden te Hensbroek. Verbetering van den afzet van tuinbouwproducten. Het volgende punt van de agenda was het voorstel van het Centraal Bureau voor de Veilingen in Neder land, om het bestuur te machtigen tot het nemen van al die maatrege len, welke het noodig acht ter be vordering van de belangen van den tninbonw en den afzet zijner pro ducten en tot het nemen van voor de veilingen bindende besluiten ter uitvoering van bedoelde maartrege- len; over te gaan tot stichting van fonds ter bestrijding van event. kosten, verbonden aan deze maatre gelen; de bijdragen van de aangeslo ten veilingen te bepalen voor een maal op 1 pot. van den veiling som- zet 1938. Voorzitter lichtte het voorstel uitvoerig toe. Het gaat om den afzet te bevorde ren, waarvoor wij, aldus voorz., allen voor kunnen zijn. De producten van den tuin bouw hebben nog op de binncnlandsche markt nooit gedemonstreerd door hun goed koopte, zooals bijv. de kaas indertijd. Ck^r voor het buitenland kan hiermede iets wor den bereikt, door verbetering van den af zet, het bereiken van de contingenten en het. zoeken van nieuwe afzetgebieden. Het is een zaak van vertrouwen in het bestuur van bet Centr. Rureau. De beer Blanuboer. Koedijk, vroeg hoe het zou zijn, als er veilingen waren, die niet mee wilden werken. Zouden wij voor hen de kastanjes uit het vuur halen? Voorzitter: De minderheid zal zich bij de meerderheid moetenn eerleggen. De heer De Vries, Sint Pancras, vroeg, jioe men er tegenover stond, om naar Rus land te exporteeren, Het Centraal Bureau stond daar 4 jaar geleden afwijzend tegen over. Spr. wees er op, dat men wel sleep- booten en haring naar Rusland verkoopt. Spr. ziet wel mogelijkheden in dit groote land. Spr. heeft zelf proeven genomen met de verzending van groenten naar Rusland. Iemand uit Aalsmeer is er in geslaagd, eeni ge vasten voet te krijgen voor de Aalsmeer- sche bloemen. Spr. zou willen aandringen op de erkenning door Nederland van de Sovjet Unie. De voorzitter dacht, dat dit laatste wel de handelsverbindingen zal bevorderen. Waj hebben nooit begrepen, waarom men Rus land niet wilde erkennen. De heer W. J. Balder, Broek op Langendijk, ontwikkelde de bezwaren zijner vereeniging Men vraagt de machtiging over de produc ten. In do blikgroenten ziet zijn vereen, een groot bezwaar tegen de afzet van stapedpro- 'ducten. De omzet bestaat voor een groot gedeelte f 5S3000 uit aardappelen. Daarvoor is f 50.per H.A. heffing geheven, hetgeen f 25000 bedraagt. Dit is een zoo groot be drag dat men het bedrag der aardappelen, hij het 1% buiten beschouwing wilde laten Ook de vertegenwoordiging van de kool streek is ter sprake gekomen, warna het voorstel werd afgewezen. Broek zal tegen stemmen. De Voorzitter antwoordde dat het een stimulans voor de prijzen op de markt is, dat een afzetgebied buiten het gewone aan de markt komt. Wat de concurrentie van de blikgroenten betreft zou men wel kun nen besluiten, een gedeelte van de produc ten te vernietigen om het voor de andere bejer te maken. Als het dien kant uitgaat, is de tuinbouw vex-loren. Dan kan men wel ophouden met bouwen op de dure akkers. Uitschakeling van de aardappelen is niet mogelijk. Het gaat alleen om den omzet van de veiling. De heer Nijssen vertegenwoor digt ons in het C B. Hij is daarvoor zeer geschikt en verstaat zich altijd met de in siders als het gaat over onze producten. De heer Madderorn, Schermer, wilde bij de Regeering aandringen om meer van Duitschland te koopen i.p.v. in Amerika. Spr. wees op de uitvoer van groenten in ons land door andere landen. De voorzit ter zeide, dat de organisatie wel invloed heeft op de Regeering. Van alle kanten wordt aangedrongen pp het koopen van Duitsche waren. Wat de concurrentie door andere landen betreft, moet men niet verge ten, dat Nederland steeds concurrent van die andere landen is. Voor den invoer wordt reeds gewerkt om daarop controle uit te oefenen. De heer Bij post, Sint Pancras, vond de inschrijving in de Tuinderij te vaag. Er staat niet, dat meri zich zal beperken tot de doorgedraaide producten. Spr. wees op de gevaren van de vroege kool, als er geen afzet voor is. Hij heeft liever dat ze worden, vernietigd voor vee- voex\ dan op den akket. Door de inblikking van groenten en tomaten zullen onze pro ducten overbodig worden. Men zal steeds blikgroenten gaan eten. Voorzitter zeide, dat het onmogelijk is, dat liet C. B. zich alleen bemoeit met de döoigedx-aaide px-oducten. Het Centr. Bux*eau moet klaar wezen vóór "ze dooi'draaxen. On ze kool is, zonder liet C.B. al op de achter- gx-ond. Daaroixi zal men het C.B. noodig hebben om nieuwe afzetgebieden te zoeken voor oxxzc grove tuinbouwpx-oducten, als we doorgaan, elk jaar 7000 wagons kool te produceeren. Burgemeester Schelhaas zeide, dat het C. B. door de nood der tijden genoodzaakt is, iets te doen, omdat het steeds slechter is geworden. Het is de taak van den tuifxbouw voor do instandhouding van den tuinbouw te strijden. Daarvoor moet men vertrou wen stellen in de leiding van het Centx*. Bureau, evenals in de oorlogsjai'en. Laten wij dit ook nu doen. Het is wel een ingrij pend voorstel, we hebben onze vrijheid lief, en geven niet graag de. markt over ons pro duct uit handen. Maar de noodtoestand is er thans. In den heer Nijssen, hebben wij het volste vertrouwen. In de Raad van Ad vies heeft bovendien de heer De Boer zit ting. Spr. wekte op, het voorstel aan te ne men (Applaus). De heer A. Hoogland zeide, voor gestemd te heben, omdat het niet goed gaat met den tuinbouw. Wie moet dat doen? Daai'voor is de centr. veilingsorganisatie het aangewe zen lichaam. Langs dezen weg is verbete ring te krijgen; het C.B. staat dicht bij de Regeering. Als het C.B. het doet, doen we het zelf, zeide spr. Het is niet goed, over bepaalde px-oducten te spreken. We zijn alle) aangesloten bij het Centraal Bureau. We zijn allen kinderen van het C.B. Daar zullen geen stiefkinderen bij zijn, is spr.'s meening. Het procent is niet veel. Als het iets beter gaat heeft men het zoo terug. We kunnen niet zoo doorgaan. Er moet iets gebeuren. Daarvoor is liet C.B. het aan gewezen lichaam. De heer Madderorn, Schermer, besprak de handelsverhouding tusschen Nederland en Duitschland. Spr. zou willen vragen of er naast de clearing nog andere invloeden zijn, die ongunstig werken op den stand van de clearing. De invoer uit Dutschland is toch grooter dan de uitvoer. In Duitschland is nog wel gelegenheid om meer tuinbouwproducten te plaatsen. De stand van het handelsverkeer is daorvoor volgens Duitschland een beletsel. Voorzitter herinnerde aan de centralisatie van den inkoop in verschillende landen. Daar moet een centx-ale verkoop tegenover gesteld worden. In den Raad van Advies zitten ook de heeren J. Kliffen en Th. Roosje, als vertegenwoordigers van de gro ve tuinbouw. De vertegenwoordiger van Hensbroek wees op het groote nut van de reclame. Groote firma's geven schatten uit aan reclame, nxaar.,. verdienen er nog grootere schatten aan terug. Spr. ried aan, het voorstel aan te nemen. De beer W. Butter, Koedijk', dankte het Centr. Bureau voor het, genomen initiatief. De heer De Vries, St. Pancras, zou willen vooi'stellen, de rente-transfer te verlagen. Er is 3.000.000.000 gulden in Duitschland belegd. Die rente moet over de clearing be taald worden. De bankiers gaan met ons zweet te bed!! Hierna werd het voorstel met de stemmen van de vereenlgingen Broek op Langendijk en Sint Pancras (Zuid) aangenomen. Verhooging van de minimum prijzen. De afdeeling Heerhugowaard van den L.T.B. stelde voor, er bij het Centr. Bnreau v. d. Veilingen ten sterkste op aan te dringen, de mini mumprijzen voor de tuinbouwpro ducten te verhoogen tot ongeveer den productieprijs. Het bestuur is van oordeel, dat het voor de tuinders wel wenschelijk is, dat de mi nimumprijs voor de producten den kost prijs meer benaderdt. Ondanks de vele moeilijkheden, die hieraan verbonden zijn, is het bestuur wel genegen, dit voorstel van den Noordermarktbond op de vergadering van het Centx-aal Bureau te steunen, vooral wat betreft het binncn landsche gedeelte. Voorzitter gaf nog een korte toelichting op dit pi'ae-advies. De heer Jb. de Vries, St. Panci'as, wilde een amendement indienen, n.1. om den mi- nimumprijs van de witte kool op f 1.25 vast te stellen, en de vergocdingsprijs op f 1. van liet vei'kochte gedeelte wilde hij f 0.25 per 100 kg. in een fonds storten, evenals eenige jaren geleden. Spr. wilde de witte koolx-cgeling doen duren tot 15 October i.p.v. 1 November. De voorzitter antwoordde, dat dit iets an ders is. Dat is een bepaalde regeling, welke is gekomen, nadat, men actie heeft gevoerd voor de regeling als de heer De Vries bedoelt. De heer De Vi'ies zeide, dat f 1.25 den kost prijs meer benadert dan f 0.90. Voox-zitter geloofde, dat de Regcering niet verder zal gaan dan f 1..Het buitenland speculeei-t reeds op de thans geldende mi nimumprijzen. De heer Tromp, Heerhugowaard, lichtte het voorstel toe. De prijzen varieeren zoo stei'k, dat men wel eens een lagen prijs maakt, terwijl de gemiddelde prijs hooger is en er geen steun komt. Het voorstel van den N.M.B. dient gesteund te worden. De heer A. Hooglaxxd wilde, om de bezwa ren voor het buitenland te omzeilen, de mi- qimum-prijzen op de veiling, haxxdhaven; kan de productieprijs niet voor export ge haald worden, dan de artikelen voor alle pi-ijzen vex-koopen en het ontbrekende bin nen 14 dagen aanvullen uit het Landbouw crisisfonds. De voorzitter wees op de bezwaren, ver bonden aan het vooi'uit bekend maken van de prijzen. Moeilijkheden bij het vervoer in een vorstperiode. De West te Koedijk, stelde voor, dat bij monsterveiling in een vorst periode de handel zorgt voor het vervoer vanaf de schuren naar de veiling en de vervoercentra. Het is meermalen gebleken, aldxis de toe lichting van „De West", dat de tuinders bij een vorstpex-iode zeer moeilijk vrachtauto's kunnen krijgen, in tegenstelling met den handel. Al was het vervoer door de tuin- deis naar de vervoercentra geregeld, dan bleek dit juist in tegenovei'gestelde i-ichting zooals dc handel het wenschelijk en noodig vond. Met gevolg: stagnatie der lossing "van de auto's en moeilijkheden bij de lading. Hieraan kan gemakkelijk worden tege moetgekomen, door vooruit een vastgesteld bedrag per 100 kg., b.v. 10 cent, beschikbaar te stellen, datd oor den tuinder aan den koopex-, via het betaalkantoor moet woi'dcn afgedragen. Het bestuur is van meening, dat dit voor stel wat te ver gaat, door het vex-plichtend te stellen. Hierover zal ovei'eenstemming moeten worden vei-kregen met den handel. Het bestuur is bereid, het voorstel zooveel mogelijk te bevorderen. Men ging met het prae-advies accoord. Moderne bewaarmethoden. Het volgende vooi'stel van „De West," behelsde, een onderzoek in te stellen naar de resultaten en kosten van de moderne bewaar plaatsen van de stapelproducten. Hierover een uitvoerig rapport uit, te brengen, waarbij met de mo gelijkheden zoowel van het indivi- dueele als van het organisatorische rekening is gehouden. De diverse eischen welke aan de produc ten gesteld worden, alsmede de verbetering van de techniek en de concurrentie van de speculatieve bewaarders in koelhuizen vra gen over dit onderwerp een meer diepgaan de studie, waarbij met allerlei mogelijkhe den rekening dient te worden gehouden. De heer Rietsema verkreeg hierna het wooid en sprak de rede uit, welke wij nog kort geleden in ons blad hebben opgenomen Spr. adviseerde, vooral goed advies in te winnen, voor men ertoe overgaat tot het verbouwen van een koolschuur. Spr. behan delde achtei'eenvolgens de methode, welke wordt toegepast bij den heer Veerman, bij het Noordscharwouder. station (van fruit), het systeem van de fa. Kxamer te Zuidschar- woude, dat van den heer Bonnet en de koel huis-be waring. Het ligt in de bedoeling een drietal koolboeten in te richten, één volgens de gewone methode, één volgens de meer moderne en één volgens het systeem Bonnet. De koelhuisbewaring besprekende, zeide spr., dat men het koelhuis wel kan benut ten om andere producten te bewaren als er geen sluitkool in is. Wanneer men kan aantoonen, dat een koelhuis nuttig voor de streek en voor het land kan zijn, (we leven in een zwaren tijd,) dan kan misschien een beroep op het Werk fonds worden gedaan, zeide spr. Ir. Hazeloop, oud-tuinbouwconsulent, juich te het besluit t.a.v. de verbetei-ing van den afzet van de tuinbouwpi-oducten toe, het kwam spr. voor, dat het beter was, gi'ootex-e koelhuizen te bouwen. Hij hoopte, dat er on derzoekingen mogen leiden tot een betere bewaarmethode voor de kool. N.a.v. een paar vragen gaf de heer Riet sema nog een toelichting. Hij ried voor alles aan, eerst advies in te winnen bij den deskundigen rijkstuin- bouwconsulent, niet bij ir. Rietsema. De bollenveiling. De heer K. Molenaar sprak hierna over de vraag, of het in het belang van de kwee kers is, de veiling hier te handhaven en uit te breiden. Spr. beantwoordde deze vraag bevestigend. Het is goed, dat men in den omgeving een veiling heeft, die zelf door de kweekers kan worden bezocht, om verge lijkingen te maken met producten van an dere kweekers enz. Het geeft een groote be sparing aan vracht pl.m. f 1100 of 2 cent per 100. Ook het veilingspercentage is veel lager, dat geeft een bespaiing van pl.m. f 1700 of 3 cent per 100 stuks, totaal dus een bespa ring van 5 cents per 1^) stuks. In deze omgeving staan pl.m. 200 H.A. tul- HOOFDPIJN EN KIESPIJN Hartjes van Mijnhardt stillen vlug. Doos 30 en 50 ct pen, hetgeen ongeveer 30 millioen lever bare bollen oplevert. De aanvoer was in '38 ruim 5 millioen dus kan dat nog worden opgevoerd. Het is voor de tuindei's van belang de veiling omhoog te brengen. Hier is een gelegenheid, de onkosten en uitgaven te verminderen. Op aller medewerking wordt gerekend! (Applaus). Rondvraag. De heer J. Kliffen en burgemeester Kroo nenburg dankten voor de ontvangen uitnoo- diging. Een afscheid. De heer Schaap, Ursem, deelde mede, dat zijn vereen, heeft besloten, zich van de L.G. C. af te scheiden, doordat men zich meer oriënteert op Avcnhorn. Spr. betreurde dit persoonlijk zeer. Hij dankte het bestuur voor de genoeeelijke samenwerking. Hij wenschte de L.G.C. het allerbeste toe. De proefpolder te Zuidscharwoude. De heer W. Butter, Koedijk, wees er op, dat de proefpolder te Zuidscharwoude niet die belangstelling heeft als aan de West zijde. Spr. hoopte dat Prov. Staten van N.- Holland zich niet zullen onttrekken aan hun'-voörftemen om verbetering in het G.A. te brengen. Spr. vroee. waarom tijdens de ziekte van den heer Van Die iemand als keurmeester was benoemd van buiten het dag. bestuur. De heer Jb. de Vries, St. Pancras, bracht het wegen ter sprake. Soepelheid dient te worden betracht. Spr. wilde bevorderen, dat het parkeerterrein goed gebruikt Wordt. De heer De Vries vroeg, waarom de proefpolder aan de Oostzijde wordt gemaakt Is er overeenkomst tusschen het land aan Oost en Westzijde. Waarom wordt volgens de gemeten maat i.p.v. met sneezenmaat betaald? Moeten de tuinders een offer aan de gemeenschap brengen, of andersom? Spr. is er van overtuigd, dat er geen overeen komst is tusschen den grond aan de Oost en die aan de Westzijde. De practische tuinders ziin niet gehoord in een commissie. De pol der aan de Oostzijde is voor het plan van nul en geenen waarde. Spi\ wilde aandringen dat Prov. Staten ook betalen (applaus.) De voorzitter zeide. dat de ingelanden niet dwarsboomen. Als er fouten gemaakt zijn dan is dit gebeurd door Ged. Staten. Men was van gedachte, dat de tuinders niet gedupeerd zouden worden. Veel minder dan de dagprijs, veel minder dan de hypotheek, die er op staat, wordt geboden. Ged. Staten hebben niets gevraagd aan de belanghebbenden. Een plasdankje. Misschien dat de heer Butter een „plasdankje" van den heer Kooiman krijgt. Wij gaan er niet mee ac coord! (applaus) De heer Butter zeide, dat het hem niet om plasdankjes te doen is. Maar Ged. Sta ten gaan toch af op de adviezen van den Technischen dienst! We moeten opbouwend werken en niet het heele plan verloren laten gaan om en kele tuinders. De groote tuinbouw staat er niet gunstig voor, ondanks alle middelen welke worden toegepast. Neem die woorden „plasdankje" terug, mijnheer de voorzitter. Voorzitter heeft niet gezegd, dat- het den heer Butter daarom te doen was. We zullen ons niet laten af slachten en onzen laatstcn rijks daalder besteden om dat te voorko men (Instemming.) Aan den controleur van het U.C.B. heeft men heel wat gehad. Er zal, nu 't met den heer Van Die wat langer duurt, een ander worden aangesteld. Met het gesprokene over het parkeerter rein gaat voorz. accoord. De heer K. Molenaar dankte voor de woorden aan wijlen den heer Klant gewijd. Ook de andere gasten voerden nog het wooi'd, dankende voor de ontvangen uit- noodiging enz. De heer Nijssen, voorzitter van de Prov. Commissie, besprak nog eens de plannen" van het C.B. die er op gericht zijn, dat*de tuinbouw weer op eigen beenen kan staan Daarna sluiting.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5