Slo waken? Hij bemint me me niet Wij lazen voor U.... Wie zijn eigenlijk de Werklooze besteelt zijn vader Woensdag 22 Maart 1939 Derde Wad SLOWAKIJE ONDER HEERSCHAP PIJ VAN HONGARIJE. HET LE VEN DER SLOWAAKSCHE BOE REN. MEER ANALPHABETEN DAN ERGENS ANDERS IN EU ROPA. De gebeurtenissen der laatste dagen hebben dé belangstelling der geheele wereld geconcentreerd op Slowakije. In het volgend artikel iets naders over dit eigenaardige volk. Ze bewonen een prachtig land! In het Zui den en Westen bestaat het uit humüsrijke akkergrond; in het Noorden en Oosten is het nog bedekt met honderdduizenden morgens dicht oerwoud. Het Tatragebergte is even Schilderachtig als de Alpen en bevat gróo- te rijkdommen aan mineralen. Aan de grens heeft men zelfs petroleum gevonden. ■Oorspronkelijk was het land der Slowaken $en grensprovincie van het Groot-Moravische flijk. Eerst in het jaar 1031 is het door een verdrag afgestaan aan de Magyaren. Sinds dien is het tot 1918 in Oostenrijksch-Hon- gaarsch rijksverband gebleven. De Hongaren hebben de Slowaken nooit onnoodig hard en wreed behandeld. Ze hebben weliswaar ook nooit veel gedaan voor hun cultuur; maar ze hebben taal noch gebruiken onder drukt. In de oogen van Boedapest was Slo wakije een onuitputtelijk reservoir van goed koops arbeidskrachten. Als een Slowaak wilde studeeren of in rijksbetrekking ko men, dan stond hem dit vrijmaar hij moest Hongaarsch lecren. Deed hij dat, dan ston den de hoogste posten in het koninkrijk voor hem open. Huwelijken tusschen de beide rassen kwamen veelvuldig voor, vooral in de eeuwen van de Turlcsche heerschappij over Hongarije, toen de Hongaren uit hun eigen streken verdreven werden en hun hoofdstad van Boedapest naar Pozsony, het tegenwoordige Bratislava of Presburg ver legd hadden. Zij waren nooit individueel on afhankelijk. Toen de Turken eindelijk verjaagd wer den, bleven vele Magyaren in Slowakije, waar ze zich vermengden met de oorspron kelijke bewoners. Tot op den huidigen dag is de groote meerderheid van dit volk echter ontstellend onwetend gebleven; men telt er meer analphabeten dan in eenig ander land in Europa. Een Slowaaksche upper-ten be staat er zoo goed als niet; want alle Slo waken, die hoogerop gekomen zijn, w#rden vanzelf gemagyaseerd. Ook tegenwoordig hevihdt zich het grondgebied overwegend in handen van de Hongaarsche aristocratie, die het land laten bebouwen door de Slowaak sche hoeren. En daar deze pas ongeveer 60 jaar geleden bevrijd werden van het lijf eigenschap, hebben ze nog niet die trap van individueele onafhankelijkheid, nog niet die graad van elastisch denken bereikt, die een vrije natie kenmerken. En daaruit is ook de politieke tragicomedie te verklaren, die zich jhans in dit land afspeelt. Hoe de boer leeft. De Slowaaksche boeren leven, zooals hun Voorvaders, in huizen, die twee kamers groot zijn en vervaardigd van in de zon gebrande tegels of van leem met stroo. Ze bebouwen hun akkers op primitieve wijze; maar ze kunnen toch ruimschoots voorzien in hun levensbehoeften. Is de oogst goed, dan kun nen ze zelfs geld oversparen Ze bezitten land (van één tot 300 morgens); maar zijn, tengevolge van hun onwetendheid zoo wan trouwend tegenover alle nieuwe technische uitvindingen, dat ze van den zeer vruchtba ren bodem nog niet het volle profijt trekken! Doch dat zullen ze thans wel anders leeren van de Duitschersü Ze verbouwen hoofdza kelijk tarwe, rogge, gerst, haver, mais, worte len, aardappelen en klaver en houden koeien, ossen, paarden en varkens. Overal ziet men groote troepen ganzen; ganzeveeren vormen een voornaam onderdeel der bruidsschatten iVan de Slowaaksche meisjes. De crisis tusschen Praag en Bra tislava. Heel anders staan de zaken er !n het 'gebergte, waar uitgestrekte bosschen afge wisseld worden met armoedigerweiden. Sinds onheuglijke tijden hebben de bewoners van deze streken werk gevonden als landbouwer in de vruchtbare vlakten van Hongarije. Van hun verdiensten tijdens de zomermaanden konden zij en hun geheele gezin het heele jaar leven. Voor den oorlog hacïden ze het vrij gé- makkelijk, daar de Hongaarsche grondbe zitters Magyaren, Duitschers en Joden hen met open armen ontvingen. Ieder voor jaar opnieuw had de Slowaaksche invasie plaats. Mannen, vrouwen en kinderen in hun schilderachtige kleederdrachten en met groote pakken die hun heele hebben en hou wen bevatten, trokken Hongarije binnen. Te gen het begin van den herfst trokken ze weer naar huis, om in hun armoedige hut ten den winter in de Karpathen door te bren gen. In de Tsjecho-Slowaaksche republiek konden ze echter nooit genoeg werk vinden. Het feit, dat ze afgesneden waren van het Hongaarsche achterland, vormt een der hoofdoorzaken van de crisis tusschen Praag en Bratislava, die tot den huidigen toestand geleicl heeft. Bolwerk der Katholieke kerk. Slowakije is een bolwerk der Katholieke kerk. De godsdienst vormt een essentieel deel van het nationale leven en de kerkelijke feestdagen zijn eigenlijk de eenigc feestdagen der Slowaken. Hun priesters, van wie er een monseigneur Tisso dezer dagen zoo'n belangrijke rol heeft gespeeld (het is wel eens aardig in dit verband te .wijzen op het verschil in de houding van dezen Hitier- vriend en de officieele houding van het Va- ticaan) zijn de eigenlijke aanvoerders en raadgevers van dit eenvoudige boeren volkje. De rol der Joden. Een zeer belangrijke rol in Slowakije heb ben de Joden gespeeld. De geheele handel van het land lag in hun handen. Zij waren bankiers, advocaten, doktoren en kooplieden. Ook de heereboeren waren over het alge meen Joden, die vele duizenden morgens land van de Hongaarsche grondbezitters ge pacht hadden. Sommigen bezaten ook eigen landerijen. Daar de meesten gestudeerd had den aan de landbouw-hoogeschool, waren ze op de hoogte met de nieuwsje methoden. Ze legden zich voornamelijk toe op de sui kerbiet-industrie. Ze oogstten 20 tot 50 meer dan de andere boeren uit dezelfde streek en het is gemakkelijk te begrijpen, dat ze daardoor zeer onbemind waren. De strijd tegen hun moderne metho den en hun ondernemingsgeest heeft ertoe bijgedragen Hitier populair té maken in, Slowakije-. Helaas zullen de arme Slowaken onder vinden, dat ze van den regen in den drop geraakt zijn 11 - 5 - Frankrijk bestelt vier forpedobooten De Fransche minister voor oor logsmarine, Campinchi, heeft gelast vier torpedobooten met een water verplaatsing van 17-72 -ton op stapel te zetten. De vier schepen zullen „In- tepide"; „Aventurier"; „Temëraire" en „Opiniatre" gedoopt worden. Op den dag van de Duitsche weermacht werd te Praag een grootsche parade gehouden. Men ziet hier Hitiers troep en voorbijtrekken, De Tsjechen en de wereldtentoonstelling Het paviljoen wordt volgens het oorspronkelijk plan afgebouwd. De Tsjechoslowaaksche kamer van koop handel heeft medegedeeld, dat zij van de Duitsche autoriteiten te Praag bericht heeft ontvangen, dat het werk aan het Tsjecho slowaaksche paviljoen op de wereldtentoon stelling van New York kan worden voort gezet. Men meent, dat het oorspronkelijke plan zal worden uitgevoerd en dat niets aan het paviljoen zal herinneren aan het nationaal-socialistische protectoraat. Geen enkele anti-Duitsche propaganda zal even wel worden toegestaan. De leiding van de tentoonstelling heeft medegedeeld geen enkele officieele mededéc ling inzake het paviljoen te hebben ontvan gen. DR. MARSTON VINDT EEN MERK- WAARDIGEN LIEFDESMETER UIT. ALICE HUSTED HET EERSTE BLONDE „PROEFKONIJNTJE". NEW YORK, Maart 1939. Toegegeven, dat menigeen het wen- schelijk zal vinden, over graad en echtheid van het bemind worden om zoo te zeggen wetenschappelijke in lichtingen te krijgen of deze wensch zich langs „machinalen" weg laat vervullen, mag betwijfeld wor den. Echter beweert een Amerikaan natuurlijk een Amerikaan! een 'dergelijke „machine* uitgevonden te hebben. Dr. William Marston noemt zijn uitvinding „liefdesdetec tor" en heeft haar reeds tot verbluf fing van alle aanwezigen aan het American Institute gedemonstreerd. - t f ïïietf Eal -niet onddriocht worden, of dr. Marston den mond ietwat vol en de aange legenheden van het hart ietwat licht geno men heeft in ieder geval voorziet hij zijn zonderlinge machine van een soort garantie bewijs. Hij verzekert, dat het apparaat onder alle omstandigheden in staat is te bewijzen; 1. of een echtgenoot zijn vrouw (of omge keerd) inderdaad bemint en zoo neen, waarom niet; 2. of iemand uit liefde of om der wille van den snooden Mammon gehuwd is; 3. of de liefde, indien aanwezig, slechts van physieken of ook van geestelijken en psychisclien aard is. Dr. Marston schijnt derhave een vijand van alle poëzie te zijn. Hij wil klaarblijkelijk het oeroude liefdesorakel, het madeliefje, uit de de wereld van twijfel en hoop bannen Hij wil het spel van „Hij bemint mij, hij be mint mij niet" overbodig maken. Hij zegt: „Laat de onbetrouwbare bloemblaadjes rus ten, neemt mijn detector en gij zijn op de hoogte!" Motto: „Geen vuur zoo heet, dat Marstens detector het niet weet! Het hart of het been De uitvinder heeft natuurlijk getracht, zijn beweringen door het stellen van een voorbeeld te bewijzen. Derhalve nam hij naar het American Institute maar meteen een proefkonijntje in de gestalte van de blonde en blauw-oogige AliCe Husted mede. De jon ge dame verklaarde sinds weken slapelooze nachten door te brengen over het probleem, of zij een student uit Seattlc of een reclame- expert uit New York zou huwen. Beiden hadden haar ten huwelijk gevraagd, maar zij kon het maar niet met zichzelf eens wor den over de vraag, van wien zij nu in het diepst van haar hart het meest hield. „That's allright!" zei dr. Marston, „dat zullen wij dan eens nagaan." En reeds bond hij de goede Alice een instrument, dat hij „pneumograaf" noemde, in de omgeving van het hart om de borst en en ander apparaat om het rechterbeen! Daarna schakel de hij den electrischen stroom in, volgde de bewegingen van een wijzer en stelde onmid dellijk met veel overtuiging vast: de in waarheid uitverkorene is de heer uit New York. Voor de aanwezigen bleef slechts on duidelijk, wat daar langs electrischen weg bij miss Alice nu eigenlijk de beslissing ge bracht had het hart of het been Waarheid of bluf? Dr. Marston heeft reeds 25 jaren geleden den z.g. „leugendetector" uitgevonden. Op hétzelfde technische principe is de „liefdes detector" gebaseerd. Uit de meeting van be paalde menschelijke reacties kan men vol gens den uitvinder, bepaalde conclusies trek ken ten aanzien van het „waarheidsgehalte" van gevoelens en verklaringen. Niet ontkend kan worden, dat in derge lijke experimenten wellicht een vonkje waar heid schuilt, maar dan ook slechts een vonk je. De rest is bluf. De ziel openbaart zich niet op den meter van een „liefdesdectcctor" of eenig ander apparaat. Iets geheel anders is het met de moderne psycho-technische keuring, die ook in Neder land meer en meer wordt toegepast en die dank zij geniale apparaten op bepaalde ge bieden het menschelijke reactievermogen met groote nauwkeurigheid kan vaststel len. Maar dezen „liefdesdetector", dezen ge- luksmanometer, mogen de Amerikanen voor zich behouden. Wij blijven liever bij ons ma deliefje Twee jaar geëischt. Op 24 Januari j.1. veroordeelde de recht bank te Utrecht een werkloozen jongeman, die zijn vader zou hebben bestoien tot een gevangenisstraf van twee jaar. Verdachte, die reeds eerder met de Justi tie in aanraking is geweest, hield vol, dat hij onschuldig was. Hij teekende hooger beroep aan en gisteren stond hij voor het gerechtshof terecht. Opnieuw betoogde hij zijn onschuld. Op 8 September had zijn vader f 180.gemist uit een geldkistje. Dienzelfden dag was ver dachte tweemaal per taxi vanuit Utrecht naar Amsterdam gereden, waar hij met vrienden en vriendinnen de bloemetjes had buitengezet. Hij hield echter vol, dat hij maar heel weinig geld had uitgegeven. Eén der getuigen, een vriend met wien verd. een deel van den bewusten dag had doorgebracht, legde thans een andere ver klaring af als voor de rechtbank. Hij leed aan geheugenzwakte. Maar voor hij zijn verklaringen aflegde, bereidde hij er den president op voor, dat hij aan geheugenzwakte leed... Wél wist hij nog, dat verdachte geld had geleend. Nu beweert u weer, dat u f 100.bij u hebt gehad, maar vroeger hebt u steeds ge zegd, dat u slechts f 10 a f 15.bezat, toen u met verdachte uitging. U zegt nu wel, dat u aan geheugenzwakte lijdt, maar «lat behoedt u niet voor een vervolging wegens meineed als u ons staat voor te liegen. Getuige: Ik had werkelijk f 700.en ik heb aan verdachte drie of vier gulden gege ven, misschien iets meer... Verdediger: U hebt hem toch geld geleend om de last te betalen, omdat verdachte heelemaal blut was? Getuige: Herinner ik me niet meer. Verdediger: En hebt u niet gezien, dat iemand verd. in de Amstelstraat geld gaf? Ook dit wist getuige niet meer. Pres. (tot getuige): Vroeger hebt u eens gezegd: „Die B. is een groote boef, ik gun hem drie jaar". En iemand, die zijn vader besteelt, verdient zoo'n straf inderdaad. Vroeger dacht u blijkbaar anders over uw vriend dan op het oogenblik. Ook van die uitlating herinnerde de jeug dige getuige, die in de strafgevangenis te Haarlem is gedetineerd wegens een diefstal zich niets meer. Onvriendelijk. Een meisje, waarmee verd. te Amsterdam uit was geweest, verklaarde, dat hij niet buitengewoon royaal was geweest. Een andere vrouw wist echter te vertel len, dat de jongeman flink in zijn geld. zat. In zijn portefeuille had hij een pakje bank biljetten. Pres.: En hoe zou hij aan al dat geld ge komen zijn? Getuige: Hij beweerde veel met smokke len te hebben verdiend. Requisitoir. De Procureur-generaal, zeide in zijn re quisitoir, dat verd. niet duidelijk heeft kunnen maken, hoe hij aan het geld geko men is, dat hij in Amsterdam heeft ver teerd. Het reclasseeringsrapport luidt zeer ongunstig, verd. is reeds eerder wegens ver mogensdelicten veroordeeld. De vader van verd. leefde in tamelijk behoeftige om standigheden en het gestolen geld moest hij weer aan iemand anders afdragen. Gezien de ernst van de feiten en het gedrag van verd. vorderde de procureur-generaal bevestiging van het vonnis (twee jaar gevangenis straf.) De verdediger achtte het bewijs niet ge leverd en concludeerde tot vrijspraak. Arrest 5 April. Hongaren bezetten de Karpathlsche Oekraïne. VANAF DE STRAAT IS 'T ANDERS Ter gelegenheid van de inlijying van Tsjechoslowakije door Duitsch- land hcesch de Duitsche school aan <le Dreibholzstraat te Den Haag, een school die in stand gehouden wordt door het Nederlandsche Rijk en een Nederlandsche gemeente, de hakenkruisvlag. De Nederlander (Chr. hist.) schrijft hierover: „De memorie van Antwoord op de Onderwijsbegroting van dit jaar zegt ervan, dat „de hier (d.w.z. in het voorlopig verslag) genoemde Duitse school in werkelijkheid een Ncder- lundse school is." En als de minister dat zegt is dat natuurlijk zo. Maar bekijkt men deze school als gewoon mens zo van de straat dan ziet het geval er toch anders uit. Zou een Nederlandse school in deze dagen een Duitse vlag uithangen uit vreugde over de inlijving van delen van Tsjechoslowakije? Dat wil er bij ons niet in. En nu we met eigen ogen die vlag hebben zien wapperen zouden wij geneigd zijn te verklaren, „dat de eerder genoemde Nederland se school in werkelijkheid een Duitse school is." Waaruit de lezer ziet, dat elke zaak twee kanten heeft en dat de werkelijkheid er anders uit ziet als men haar beschouwt van het departement of van de straat". In de Avondpost (lib.) lezen wij: „Onder allerlei smoesjes wordt dit door ons gezag getolereerd. Maar dat nu bij deze overweldiging van Tsjechoslowakbe, waar over de gehele beschaafde werelo diep-ver- ontwaardigd is, de vlag opnieuw aan deze school wordt uitgestoken (en .wie weet wat Uit de Pers van heden de kinderen wordt medegedeeld). Dit is zo erg en zo ergerlijk, dat wij vragen hoe groot de nationale slapheid wel moei zijn, om dit te tolereren en er niets tegen te doen. Van tweeën één: or het is een Nederland se school en dan kan zo iets niet worden ge duld, of het is een Duitse school, en dan kome zij niet langer voor onze rekening. Laten Duitsland of de Haagse Duitsers die school dan zelf betalen. Welk Kamerlid neemt deze zaak nu eens flink ter hand?" „WE HEBBEN ZELF EEN POLIEP". Het Handelsblad (lib.) schrijft: Zooals men weet, heeft het Kon. Ned. Landbouw Comité zich niet willen aanslui ten bij de Ned. Anti Poliep Actie (N.A.P.A.) Wij hebben toen de veronderstelling geuit, evenals b.v. „Schakels", dat men deze hou ding wel zal hebben aangenomen, omdat men in dien kring zélf bezig is, een „poliep" van fiksch formaat te fokken, n.1. de groote centrale inkoop-coöperatie Centraal Bureau uit. het Ned. Landbouw Comité, welk mil- lioenenlichaam zijn bemoeiingen thans ook is gaan uitbreiden tot verwerking en ver koop. Reeds is een zaad-bedrijf aangekocht, terwijl men zich eveneens op het terrein van de bacon zal gaan begeven. Over deze veronderstelling was men wei nig gesticht, doch bij het doorlezen der no tulen van den Veenkolonialcn Boerenbond (hoofdbestuursvergadering van 1 Maart j.1.) vonden wij onder „rondvraag" het volgende: „De heer Veldkamp (Oude Pekela) zegt, dat in spr.'s afdeeling de opmerking naar voren is gekomen, dat de voorzitter van het K.N.L.C. een uitspraak heeft gedaan in verband met de bestrijding van trusts en kartels. Spreker meent, dat in dezen me» alle leden achter die uitspraak staan. „De voorzitter antwoordt, dat het de bedoe ling van den voqrzltter van het K.N.L.C. zal zijn geweest, er op te wijzen, dat men eerst de hand in eigen boezem moet steken, vóór men accoord gaat met het streven van de Napa. Men meent, dat de zaak met eeni- ge voorzichtigheid moet worden behandeld." Hier wordt derhalve, aldus het Hsb., door een onverdachten agrariër zij het in be sloten kring precies dezelfde veronder stelling geuit, n.1. „we moeten voorzichtig zijn met die poliep-bestrijding, want we heb ben er zélf één." HET KRUIT DROOG. De Maasbode (r.k.) gelooft niet, dat Duitschland, behoefte heeft aan een drang naar het Westen. Bovendien: „Eén stap van den Duitschen nationaal- socialist over onze grenspalen roept geheel de ontzagwekkende macht van Engeland, van zijn dominions en zijn bondgenoot en onfeilbaar als bij tooverslag in het geweer. Slechts een wanhopige zou daarmede geen rekening houden, want de historie is daar om het te getuigen: een Engeland, dat de tanden op elkaar zet, wint, op den duur, eiken oorlog." Verder schrijft het blad: Het Duitsche volk rilt bij de. gedachte aan de mogelijkheid zelfs van een nieuwe uithongeringstortuur, als waaraan het van 1914 tot 1918 baast tot dreigende uitsterving toe werd onderworpen. De Msb. besluit: Zijn .wij eenerzijds er volkomen gerust op, dat Duitschland geen moment aan aan randing van ons grondgebied of van ons recht of van onze economische positie denkt en kunnen wij dus het hoofd koel houden, anderzijds valt niet. te ontkennen, dat een hoogspanning tot bei-stens toe. als thans in een omenschelijk bewapende wereld lioerscht, ieder oogenblik kan leiden tot een uitbarsting, die door niemand werd ge- wenscht, maar die ook door niemand meer te keeren was. Dat wij niet in een dergelijke uitbarsting betrokken worden blijft mogelijk: onze neu traliteit kan voor beide partijen een voor- Meel zijn, maar de kans is zeer zeker veel geringer dan in 1914. Het hoofd koel, de hand paraat, en dus ook, het moet nu eenmaal, het kruit droog.

Schager Courant | 1939 | | pagina 9