Driemaal schande De heer Mussert als apostel der nederigheid SCHAGEN Naar een eenheidsfront over Mussert!" tegen de dictatuur Grootsche betooging van Eenheid door Democratie „ALS WIJ MAAR ANGSTIGER WERDEN De groote zaal van het Noordhol landsch Koffiehuis was te klein om de meer dan 650 belangstellenden te kunnen bevatten, die gisteravond waren opgekomen om de door de afd. Schagen van „Eenheid door Demo oratie" belegde vergadering bij te wonen. De redevoeringen van- de di verse sprekers werden dan ook door middel van een loudspeaker uitge zonden naar de voorzaal, waar een deel der enorme menigte een plaats je vond. Te half acht opent dc voorzitter der af- deeling, de heer G. G. Loggers, burgemeester van Barsingerhorn, de bijeenkomst en uit zijn vreugde over de groote opkomst, verwel komt speciaal de sprekers en zet dan in het kort het doel van E. d. D. uiteen. Spr; hoopt dat deze vergadering er toe moge bijdra gen bij de aanwezigen de vaste overtuiging te doen postvatten, dat zij allen zonder uit zondering moeten medewerken tot behoud van de kostelijke goederen die in ons staats bestel besloten liggen. Het schrikbewind der dictatuur. Het woord is dan aan ds. A. van der Hei de te Voorburg, die tot onderwerp heeft: „Ge vaarlijk streven". In een hartstochtelijk be toog geeft spr. zijn verontwaardiging te ken nen over de inlijving van het onafhankelijke Tsjechoslowakije. Hoe denkt de N.S.B. over deze gebeurtenis? Het Nationale Dagblad schreef, dat nu in Tsjechoslowakije het récht was hersteld. In dien Nederland over eonige maanden eens bij Duitschland werd ingelijfd, dan zou de N.S.B. ook zeggen: nu is het récht in Ne derland hersteld! Wat de N.S.B. pers over de annexatie zegt, was echter zelfs den heer Mussert te gor tig! Men verbaast zich echter niet over de aansluiting van Tsjechoslowakije, wanneer men den bijbel van het nationaal-socialisme kent, „Mein Kampf'V De truc der N.S.B. Spr. praat niet alles goed wat in en on der het demócratische regime gebeurt, doch zijn bezwaren gelden het feit, dat de demo cratie slecht gehanteerd wordt. De truc der Nat. socialisten is evenwel de schuld op de democratie te schuiven. „Keer de democratie den rug toe en aanvaard de dictatuur". Her haal dat voortdurend en het resultaat zal zijn dat de menschen hun critisch vermogen verliezen en het tenslotte gelooven! Fel striemt spr. deze methode. Verliezen Ds. van der Heide somt dan op, wat wij verliezen zouden, indien het geloof in de waarde der democratie als staatkundig en zedelijk beginsel verloren ging: de eerbied voor de menschelijke persoonlijkheid, welke den grondslag vormt der democratie en de liefde tot de waarheid. „Mein Kampf" zegt immers: als men een publiek succes kan behalen door een leugen, dan mag dat gerust, op één voorwaarde, dat 't een dikke leugen is. De practijk is overeenkomstig de theorie, wat spr. met voorbeelden uit de Duitsche pers onderstreept. Spr. schildert het schrikbewind der dic tatuur: spionnage. concentratiekampen, po groms, kinderen die als de Ilitlerjugend af gericht, gedresseerd, „gekneed" worden, als willooze wezens in een geweldige monster achtige machinerie. Men kan den mensch het leven tot een kwelling maken (Niemoeller), doch wan neer hij bezield is met den Heiligen Geest, kan geen enkele macht ter wereld hem doen versagen. „Ons zelf.". Maar „wij willen ons zelf zijn en ons zelf blijven". De schotjesgeest moet verdwijnen. Voor de kleine landen in Europa zullen moeilijke tijden kunnen aanbreken. Laten we dan sterke welbewuste menschen zijn, die zich nauw aan elkaar verbonden weten uit liefde voor óns volk en voor de vrijheid en vastberaden strijden tegen de dictatuur, in welken vorm die ook tot ons zou komen, zoo besluit spr. zijn met groote warmte en overtuiging uitgesproken rede, welke de toe hoorders met een krachtig applaus beant woorden. Ondergrondsch gevaar. Dr. P. H. Ritter Jr. (Utrecht), vervolgens het woord nemend, begint met de opmer king, dat vanavond de éénheid van Neder land op een eigenaardige manier in Scha gen wordt gedemonstreerd. In één plaats vergaderen twee elkander vijandige volks groepen; dit is een gevolg van de eenheids- politiek der N.S.B.! Ik heb echter geen ba zuindragers noodig, aldus spr. (bijval). Er zijn hier ook wel een paar N.S.B.'ers in de zaal en ik spreek voor hen in 't bijzonder! Wat willen wij? vraagt spr. De eenheid van Nederland, maar onbevlekt, zonder de landverraders van Van Rappard (applaus) en zónder de N.S.B., die bij elke gelegen heid haar liefde voor een vreemd land en haar afkeer voor het eigen land demon streert! De rol van Mr. Roei Herhaaldelijk door bijvalsbetuigingen on derbroken, leest spr. dan een aantal nat soc. uitlatingen voor, welke hij als landsverra- derlijk typeert. Er zijn citaten bij van een later door „Landbouw en Maatschappij" ontslagen chef-redacteur der „Agrarische Pers", (welke uitlatingen door den heer R. Hovius, aan de openbaarheid werden prijs gegeven wat den beer Hovius een der re dactieleden der „Agr. Pers" eveneens zijn betrekking kostte), van „De N.S.B.'er", een in Duitschland verschijnend blaadje en van Mr. Rost van Tonningen, den hoofdredac teur van het Nationale Dagblad. Mr. Rost was, aldus spr., door den Volkenbond be last met de regeling van Oostenrijksche fi nanciën en heeft deze positie misbruikt om contact te zoeken met den leider van den moordaanslag op Dolfuss, teneinde de an nexatie voor te bereiden. De N.S.B. vertreedt en verloochent ons nationale wezen. Mussert zegt, dat ons volk gedeeltelijk uit Engelschen en gedeeltelijk uit Duitschers bestaat. „Maar wij zijn NederlandersI" roept dr. Ritter uit. „Nederlanders met een eigen volksaard, die Mussert, den volksvijand, zullen bestrijden tot het laatste toe! Schan de, schande, schande over dezen man! (Ap plaus). De N.S.B. vangt vooral het agrarische volksdeel met haar leugens en misleidin gen en stelt den boer het Duitsche systeem ten voorbeeld. Aan de hand van statistie ken concludeert spr., dat 't er op 't Duit sche platteland allertreurigst uitziet. De X.S.B.pcrs is vol verontwaardiging, omdat de witte kool bij ons op de mestvaalt gaat, doch de waarheid is. dat die kool vroeger naar Duitschland ging en Duitschland die kool niet meer koopt! Een schril contrast, in het nadeel van het. Derde Rijk, bestaat er tusschen de Duitsche en Nederlandsche loonen en ar beidsvoorwaarden. Een zweer ...In felle bewoordingen laakt spr. de nat. socialistische hetze-practijkèn Spr. is over tuigd dat Duitschland ons zal sparen, in dien wij toonen prijs te stellen op ons on afhankelijk volksbestaan. Daartoe moeten we de zweer die tiegt on onze volkseenheid uitknijpen! Nu het nat.-socialisme in Nederland zijn tanden gebroken heeft op de volkseenheid, gaat bet, ondergronds te werk, besmet heimelijk met het sluipgif van het anti semietisme. Ik begrijp niet, dat de man, die in dat bekende rijmpje Hitier trouw gezworen heeft, en aldus hoogverraad pleegt, bij ge brek aan den kogel, nog niet in verzekerde bewaring is gesteld! zegt spr. (aoplaus). Schande over hen, die ons besluipen! Ik roep u op om 't karakter en de één heid van ons volk te bestendigen en de landverraders er uit te drukken! Een donderend applaus weerklinkt. „Aan ons is de toekomst". Na de pauze houdt dr. A. J. van Leusen (Velsen) een toespraak over bovenge noemd onderwerp. De N.S.B. heeft een po litiek opleving veroorzaakt en het. réveil onder de democraten versneld. De politiek is smakelijker geworden door de N.S.B., die werkt als peper in de zuurkool. Maar als ie die peperkorrel zelf in je mond neemt, dan spuw je hem uit!, zegt spr. De nat.-socialisten verlangen, dat dc toe stand in Nederland hoe langer hoe moeilij ker wordt, want als we maar angstiger werden, dan worden we murw, rijp voor de dictatuur! We zijn er echter niet mee klaar, de N.S.B. te critiseeren. We moeten niet vergeten, dat de N.S.B., het com munisme en aanverwante groepen leven van de mestvaalt, die we zelf achterlaten. We moeten in de le plaats die mestvaalt opruimen! We dienen het voedsel aan de extremisti sche stroomingen te ontnemen! Spr. gelooft teekenen van verbetering in die richting waar te nemen en wekt de democratie na drukkelijk op tot bezinning. „Praat Jij maar gewóónl" Laten de fascisten hun spel spelen met ba zuinen en schijnwerpers, wanneer de „groo te man" komt! Als ze er plezier in hebben, laat ze dan! Doch als ze aan ons hart ra ken, dan zeggen we: „praat jij maar ge wóón!" Het interesseert ons alleen hoe groot je hért is"! Maar de groote man kan zijn doel enkel maar bereiken over lijken... Op geestige wijze stelt spr. den waan van een dictator aan dc kaak. De dictator groeit als een dikke werkbij, die door een nerveus bij envolkje tot Koningin wordt gebom bardeerd. Maar als 't er op aan komt, blijkt dat ze maar een werk bij is. Zoo zal Mussert ook geen staatkundig ei kunnen leggen! Aan ons is de toekomst, omdat ééns de dag zal komen, waarop de mensch zijn eerstegeboorterecht opeischt om als vrij mensch zijn eigen leven te leven. Maar be ter is, 't zoover niet te laten komen en vast te houden wat we hebben! Er is geen kans voor de dictator in ons land, omdat wij gelooven in onze onver nietigbare kracht. Dr. van Leusen eindigt zijn indrukwek kende rede met eenige regels van Vondel: Is dit krijgsvier niet te smoren Door een macht van hoger handt? Ook deze rede wordt onderstreept met een langdurig applaus. Dan spreekt de heer Log gers een slotwoord, dankt de redenaars en wekt allen op, 19 April a.s. hun stem uit te brengen op democratische candidaten. Om elf uur keert een geestdriftig publiek huiswaarts. GEKOCHT. Naar wij vernemen heeft de heer C. Prins onderhands van de erven Wed. Prins ge kocht het door wijlen mw. Wed. Prins be woonde huis aan de Bierkade. DE FIRMA BOLTE BESTAAT 25 JAAR. Het was een donkere, niet te groote win kel aan de Hoogzi jde, waar de heer L. Bol te in het jaar 1914 introk. Twee étalages, ge scheiden door een smallen ingang, één win keljuffrouw en de jeugdige firmant zelf, die de klanten achter de ouderwetsche toon banken bedienden. De zaak in manufactu ren en lieerenconfectie, voorheen van den heer W. Imhulsen, was wat verloopen, doch de heer Bolte zag er „iets" in. En dat „iets" heeft hij er uitgehaald! Hoeveel energie dat moet hebben gekost, begrijpt degene, die thans het winkelpand bekijkt. Want nu zijn er vier moderne étalages, een aantrekkelijk staal bevattend van den aanzienlijk ver ruimden inventaris: hoeren- en damescon- fectie, manufacturen, tapijten, linoleum, slaapkamermeubelenDe klanten behoe ven zich niet meer door die ééne benauwde deur toonbankwaarts te wringen; twee in gangen staan hun ten dienste, leidend naar verschillende afdeclingen, alle prettig en overzichtelijk geoutilleerd. Wij zijn, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der firma, even een praatje gaan maken met den heer L. Bolte, die ons ver telde, dat hij in 1911 terstond begonnen is het pand te doen vergrooten en te moderni- seere. De clientèle breidde zich geleidelijk uit en in 1927 dorst de jubilaris het te wa gen, naast een ruimere sorteering in manu facturen en heerenmode, een nieuwe afdee ling toe te voegen, n.1. damesconfcctie, ter wijl de afd. bedden, gordijnstoffen enz. gron dig werd aangepakt. Hiertoe was het noo dig de winkelruimte te verdubbelen; het oude woonhuis werd omgebouwd en bij de zaak betrokken, terwijl achter tle zaak een nieuw keurig woonhuis verrees. De étalages ondergingen een metamorfose; kortom alles beantwoordde geheel en al aan den eisch dien het flink ontwikkelde be drijf den voortvarenden firmant stelde. Aan zienlijke personeelsuitbreiding ging met den groei der clientele gepaard en thans kan de heer L. Bolte met gerechtvaardigden trots de resultaten van zijn noesten arbeid over zien. Wij praten even over de vele moeilijk heden, die een goed zakenman het hoofd moet bieden: den eisch zich in alle onder deden van een zoo veelzijdige branche als het hier geldt, te specialiseeren, en daarbij steeds up-to-date te blijven; een goede ser vice; de kunst van adverteeren En wij weten dat 't den heer Bolte niet ontbreekt aan die bekwaamheden, welke den man die slagen wil, dient te bezitten. Van zaken inzicht en een goed begrip van de door het publiek verlangde service ge tuigt ook weer dc huidige door de jubilee- rende firma gevoerde reclame-campagne Ier gelegenheid van haar zilveren jubileum. Bij iederen aankoop tot een bepaald be drag aan dames of heeren-modcartikclcn wordt n.1. een prachtig geschenk cadeau gegeven: horloges, luxe wekkers, fietsklok- jcs. Wij hebben de geschenken gezien, alles is eerste klas fabrikaat. Wij wenschen den voortstrevenden heer Bolte nog vele succesvolle jaren toe. FA. BRüGEMANN—DEUTEKOM VRAAGT DE AANDACHT! Wie de „oude" zaak van de Fa. Briige- mannDeutekom vergelijkt met de „nieu we", die hedenmiddag geopend wordt, ziet véél veranderd, en tochiets hetzelfde gebleven! Hetzelfde gebleven is de intieme sfeer, waarin de dames zoo graag koopen, het speciale cachet van degelijkheid, maar overigens... is alles nieuwer, mooier, en be ter. Onder architectuur van den heer Jos. Overtoom is een fraai geheel ontstaan. Dc moderne pui met de mooie glas en lood- daglichtval, waarbij het geestige ontwerp in Oudhollandsch wit opvalt, doet het bij zonder goed en is een sieraad voor de Hoog zijde. Binnen is met betrekkelijk eenvoudige middelen een harmonisch geheel verkregen De betimmering is blank eiken, de wand- bekleeding en vloerbedekking in wijnrood en grijze pastelkleur gehouden, waarbij de moderne verlichting zich uitstekend aan past. In de nieuwe glazen vitrines zijn de voor de dames zoo aanlokkelijke artikelen zeer overzichtelijk uitgestald. Inderdaad... Scha gen is een fraaie, moderne zaak rijker ge worden! vbP'Jn ZAKT iajA. Hom* ^IJHHAROT Por stuk 5 et. 12 stuks 50 ct. Bij Apothekers en Drogisten. DE A.S. PAASCHTENTOONSTELLING. Het aantal inzendingen op de Paaschtentoon- stelling, welke Woensdag a.s. zal worden ge houden, is weer zeer ruim. Zoo zijn er in de rubriek vetvce niet minder dan 119 in schrijvingen; dat zich hieronder het beste van het beste bevindt, behoeft welhaast geen vermelding. Ook dit jaar zijn de nieuwe ru brieken, welke zijn ingesteld, speciaal voor mesters uit Westfriesland, een groot succes. In totaal zijn hier 49 dieren ondergebracht. De rubriek wol vee is met 33 inschrijvin gen uitstekend vertegenwoordigd. Misten we vorig jaar de inzendingen van 6 stuks „1- jarige ooien van Texelsch ras", thans zul len we deze in al hun pracht kunnen be wonderen. Een Paaschtentoonstelling zonder varkens is al even ondenkbaar als een zee zonder water: op sportieve wijze zal een groot aan tal van deze „knorders" naar de geldprij zen dingen. Er komen weer prima exem plaren! Waren er vorig jaar bij de kippen en een den 38 inschrijvingen, thans zijn er 48, zoo dat hier een flinke vooruitgang kan worden geconstateerd. Ook de konijnen zullen in flinken getale aanwezig zijn, we noteeren 93 inzendingen. Al met al blijkt uit het aantal inschrij vingen, dat de belangstelling der veehou ders voor onze Paaschtentoonstelling nog on verminderd is, terwijl van de bezitters van pluimgedierte hetzelfde kan worden ge zegd. En zoo zullen de bezoekers van a.s. Woensdag dus niet teleurgesteld worden, in tegendeel, zij zullen, zoowel wat kwaliteit als kwantiteit betreft, op hun kosten komen zooals dat nog nooit het geval is geweest! ZWIJNTJESJAGERS ACTIEF. Maakten wij Donderdag melding van een rijwieldiefstal bij de R.K. Kerk, thans moe ten wij vermelden, dat een fiets, die Don derdagavond bij den lieer C. Raven voor het huis stond, omstreeks kwart voor acht werd ontvreemd. Aangifte bij de politie bleef ook hier niet uit. Uit een en ander moge blijken, dat de zwijntjesjagers weer actief zijn, zoodat een waarschuwing, toch vooral Uw fietsen niet onbeheerd te laten staan, zeer zeker op haar plaats is. SCHAGER DAMCLUB. De op den clubavond van de Schager Dam club gespeelde partijen voor de onderlinge competitie hadden het volgende resultaat: K. Bruin—P. Blaauboer afgebr. S. Groot.esJ. de -Vries 2—0 Joh. Bremcr—J. de Vos afgebr. J. KeetS. v. Ruiten afgebr. C. KossenJ. Peetoom 11 S. VisserJ. Willemse 02 J. BroerC. Kossen 2—0 J. BroerJ. Peetoom afgebr. FOUTEN IN DE OPVOEDING. Kinderen maken fouten, maar opvoeders óók! Dat wordt den ouders in deze „eeuw van het kind" herhaaldelijk verteld! En 't is een onderwerp dat actueel blijft! Daar om heeft de Oudercommissie van de O. L. School alhier te samen met de Nederl. Ver een. v. Huisvrouw en de plaatselijke afdeeling van „Volksonderwijs" de beken de paedagoge en schrijfster Mien Labberton uitgenoodigd a.s. Vrijdag te komen spreken over „opvoedingsfouten, die voorkomen kun nen worden". De bijeenkomst wordt gehou den in huize Igesz; men zie voor nadere bij zonderheden de advertentie voorkomend in dit blad. DEN HELDER 'n WESPENNEST. Zooals uit de advertentie in dit ium*u5f blijkt is onze jonge plaatselijke tooneelv^l eeniging Nieuw Leven zoover dat zij uitvoeringsdatum heeft vastgesteld. I le Paaschdag zal het mooie blijspel vaa Henk Bakker 'n Wespennest worden op^. voerd. Onder den bekwamen regisseur, n&. taris van Veen is hard gewerkt, en onee- twijfeld verdient het pogen van Nieuw ven ons plaatselijk tooneeldilettantisnn nieuw leven in te blazen alle steun. Er wer.' ken beproefde krachten mee: de zaal moq te klein zijn! GEGUND. Ons wordt medegedeeld, dat de opbreng' van de belt is gegund aan den hoogsten b schrijver den heer A. Jonkman alhier. UITSTEL HERHALINGSOEFENINGEN. Aan den dienstplichtige Arie Deutekom door den Minister van Defensie uitstel va; het vervullen der herhalingsoefeningen ve leend tot 12 Februari 1940, waarvoor k dit jaar had moeten opkomen. Aan den dienstplichtige Jozephus Geranfo Carolus Johannes Timmermans is door de- Minister van Defensie verlenging van ui: stel van eerste oefening verleend tot in Oe- ber 1939, wegens studieredenen. EEN ELFPROVINCIëN-TOCHT. Wanneer het jaarlijksche reclameboeiii van de GAZELLE RIJWIELFABHIEK Dieren verschijnt, weten wij, dat het fie^j seizoen weer aankomt. De vorst- en sneeuw] periode is voorbij en wij gaan plannen ipj ken voor de tochten, die wij weldra we# zullen gaan maken. Waarheen? Het juist verschenen boekfl voor 1939, dat den naam draagt: „Kris kras door ons land", toont ons allerlei gelijkheden, want elke provincie biedt hajijj eigen bekoring, waarvan wij kunnen genis ten, zooals de familie in dit boekje dat p# „Gazelle" doet. Een attractie te meer in de uitgave vaj dit jaar is de er aan verbonden prijsvraag Zooals wel bekend is de firma Annevelii! de Haas in Schagcn de Gazellespecialist. Of de Paaschtentoonstelling zal zij de mooit karretjes te kust en te keur exposeeren. I)« fa. Anneveldt-de Haas zal belangstel lenden ook gaarne over de prijsvraag inlichten. CENTRALE VERWARMING LANDBOUW- WINTERSCHOOL. De levering en montage van een centrale verwarmingsinslallatie voor de Landbouw- winterschool is opgedragen aan het Ingeni eursbureau A. C. M. van Etten te "WfeesR VERBETERING WEGEN. Aan het Bestuur' van den Polder Schagei is door Ged. Staten dezer provincie v* gunning verleend tot het doen aanbreng van een gesloten wegdek op den Nesdijl en een gedeelte van den Nesweg. PLAATSING WERKLOOZEN. Ingevolge de nieuwe plaatsingsregelinjl. van werkloozen bij de werkverschaffing heeft de Rijksinspecteur voor de werkvfM schaffing voor het 2e kwartaal 1939 di volgende plaatsingen toegestaan: bij de p meentclijke werkobjecten 30 arbeiders; bij de objecten in uitvoering van derti (particuliere ontginningen, waterschappt, polders, enz.) 20 arbeiders; bij de Centrale objecten 20 arbeiders. To taal dus 70 arbeiders. BURGERLIJKE STAND. Geboren; Hendrik Pietcr, zoon van Piefer Delver en v.an Anna Schouten; Geertruidi Gfizina, dochter van Gerrit Jan Speelma: en van Marchien Brakel; Willem, zoon va: Jacob Zeeman en van Jantje Molenaar. Ondertrouwd: Jacob Braak, oud 29 jarer, stoker, won. te Alkmaar en Anna \V«ij. oud 20 jaren, zonder beroep, won. te Scha gen. POLITIE. Gevonden: een blauwe muts, een schoo! tasch, een handschoen, een portemonnaii een rozenkrans, een kinderjasje, een uitlas: van een motorrijwiel, een rij wiel plaatje twee sleutels en een bruine muts. Verloren: een vulpen, een damestaschjt een. beige handtasch met inhoud, een po; temonnaie met inhoud en een bankbiljet. „Hitier heeft mij niet noodig om Nederland te veroveren". Dnitsch- land annexeert ons echter niet, wij zijn een veel te lastig volk, ver klaart de leider der N.S.B. in Ne derland. Het zaaltje van Hotel Igesz was gister avond flink bezet, maar niet overmatig vol, toen de heer van Erp den „volksge- nooten en kameraden" aandacht verzocht voor den leider der Nationaal-sofialistisrhe beweging, den heer Mussert. die klokslag kwart over acht zijn rede aanving. Deze duurde een -uur. Spr. begon in het kort de geschiedenis van de N.S.B. te relcveeren, de N.S.B. die eigenlijk al twee jaar dood is. steeds stom miteiten heeft uitgehaald en de mentaliteit \an den Nederlander niet aanvoelt, zooals spr. zich uitdrukte. Achtereenvolgens behandelde de heer Mussert de beginselen waarop de N.S.B. steunt: het Godsvertrouwen, de liefde voor volk en vaderland en de eerbied voor den arbeid. Kerk en staat moeten harmonisch samenwerken, zeide spr., de een mag de" ander niet overheerschen. Het vergedreven internationalisme leidde tot allerlei buiten sporigheden, men ging Sacho en Vanzctti redden, daarna de Negus, Thalman, de Spanjaarden, de Chineczon en de Joden., maar vergat het eigen volk. Hulp aan het buitenland was goedkooper, men is gaarne idealist op een koopje zeide spr. Echter, wat in het hart zit, laat zich niet verstikken, een volk zonder va derland 's een troep zwervers, een vader land zonder volk een wildernis, de N.S.B. zal het volk laten inzien dat eig*en nood voorgaat. De democratische gelijkstelling is volgens spr. oorzaak v. gebrek aan eerbied voor den arbeid. Gauw gaat thans boven goed, maar als een man weer volledig man wil worden, moet men hem eerbied voor zijn arbeid toonen! Vervolgens wijdt spr. eenige woorden aan het huidige stelseV waarin z.i. slechts het brute kapitalisme vooruit komt. De krachten van ons volk zijn niet gelijk gericht, het volk wordt dienst baar gemaakt aan het kapitaal, terwijl het kapitaal dienstbaar moest zijn aan het volk. Opgang kan slechts komen door werk, veel werk. Spr. hekelt dan de ambtenarij te land en ter zee en schetst de gevolgen der kortzuchtige politiek, die de export zich doet moordt en onze beste afnemers zich doet isoleeren. De N.S.B. wil opbouw, en vóór alles de angst voor de toekomst wegne men. De N.S.B. wil het volk indeelen, en elk zijn plaats geven, er moeten geen Ka tholiek ploegende boeren en Protestantsch eggende landbouwers meer zijn. Er zal geen snertstaat mcr wezen die gebakken visch verkoopt, maar de staat die aan de kracht van zijn volk werkt. Nederland is een ge zegend land, het heeft het Indisch imperium wat moet God het volk nog meer geven? Het schuim der natie en de grootkapitalis ten schuwen de N.S.B., maar in nat. soc. geregeerde landen wordt niet gepraat maar gedaan, goed of niet, er is actie! Italië en Duitschland zijn eerste rangs mogendheden geworden, de Britsche minister-president ontbiedt niet meer, maar gaat naar Rome of Berlijn als hij wat te vertellen heeft. Men vreest dc N.S.B. onder het mom van „vrij heid" terwijl men ijverig bezig is de volks vrijheid te vermoorden. In 1937, besluit spr., dacht men de N.S.B. verslagen en zelf gewonnen te hebben, men gordde de slavenketenen echter slechts weer aan, maar ééns zal het nat. Socialis me komen wanneer het Ned. volk eindelijk zijn verantwoording begrijpt, (applaus) Schriftelijke vragen. Na de pauze behandelt ir. Mussert ingeko men vragen. Bijna zonder uitzondering betroffen de» den toestand in Duitschland en de meenin; van den leider 'der N.S.B. over de huidip verwikkelingen door de actie van dit lar.; in Europa. In het algemeen constateerde i lieer Mussert dat de vragenstellers hun vi> heid, uit de couranten hadden geput, ft zoo zeide hij, als de kranten iets schrijve over Duitschland, is het precies andersc Ten aanzien van een vragensteller, J veronderstelde dat het Europeesche p bleem zou zijn opgelost door het Duitf.»- leger naar huis te zenden, meende de h« Mussert, dat zulks wellicht ook wel in zh krantje had gestaanOp een vraag waar- om Italië zijn beste zonen naar Spanjt stuurde, en niet direct naar het „hoofdkan toor" te Moskou, antwoordde inleider te dit ook nog wel eens zou gebeuren. De heft Mussert kon niet inzien, waarom juist d< N.S.B. den weg voor Hitier naar ons lani zou banen. Dacht U dat Hitier mij noodi»' heeft? zei spreker. Spr. zou de Nederlan ders rustig achter Eenhcod door Democr»; tie, anders gezegd Eerlijkheid door Diefstal laten loopen, deze koorts moet vanzelf raaa: uitzieken vond hij. Spr. ontkende dat d! illegale zender van de aethergeuzen van d? N.S.B. zou zijn. Als men spr. zou noodzaken illegaal op te treden, zou hij dit met her sens doen. Ten aanzien van het Duitsche regime zeide spr., dat Nederland daaruit moest overnemen wat goed leek en hij waar schuwde, dat men door schelden en boycot een machtige buur als Duitschland niet van zijn erf houdt. Duitschland zal er nooit aan denken Nederland te annexeeren, de Ne derlanders zijn veel te lastig, maar zou het hier een haard van Joodsch-Marxistisch ver zet worden, dan zou Berlijn zich wellicht genoodzaakt zien orde te scheppen. De BVL zou spr., als hij de macht kreeg binnen ?i uur naar huis zenden, zijnde dit lichaam een politiek leger van A.R. en R.K. en te Joden haat hij niet, maar ze moeten ons volk niet commandeeren. „Het vaderland is van ons" besloot d<? heer Mussert, na de be antwoording van de laatste vraag. Met het zingen van het Wilhelmus werd de avond, die door de aanwezigheid van een1 prettig strijkje en door het feit dat de, mees te aanwezigen geïntroduceerd waren, een knus-huiselijk karakter droeg, om kwart na elf gesloten.

Schager Courant | 1939 | | pagina 10