Grasland en kuilgras OUDERS A-c*,., 't HOEKJE De Prins doopt de „Prinses Beatrix" Schager Courant?? (door ir. G. 7. Lienesch, Rijkslandbouw- consulent voor Noordholland te Schagen) Niet alleen de tarwe heeft het deze winter _iêt weten vol te houden, maar ook het erasgewas laat de gevolgen van de echte winter duidelijk zien en momenteel lijkt het er op, dat het geen vroeg voorjaar zal V De minder goede grassen, zooals meelraai, zachte dravik en tuintjesgras zijn finaal doodgevroren; dit is echter op zeer veel weilanden eveneens het geval met een van onze beste weidegrassen, namelijk het En- gelsch raaigras. In de open zode heeft zich nu heel veel jnos genesteld, en daar zijn we weinig mee gebaat! Vele graslandgebruikers hebben dit voor jaar heel wat stalmest uitgereden tegen het begin van deze maand, waarschijnlijk in de hoop dat de vroege toediening beloond zal worden door een behoorlijke hooiopbrcngst in Juni. Aangezien het land er beslist on gunstig voorstaat, lijkt het mij noodig toe de bemesting nu ruimer te nemen dan ge woonlijk. Het is toch zaak de nóg aanwezige gras sen de beste ontwikkelingsmogelijkheden te bieden. Waar dit nog niet geschied is, kan oien alsnog fosforzuur geven naar 400 kg. super of slakkemeel per ha. Het klinkt wel wat gek om nu nog over het gebruik van slakkemeel te praten, maar goed genomen proeven hebben uitgewezen, dat ook laat toegediend slakkemeel nog een zeer goed 0ffect heeft. Bestrijding van het mos. Aangezien de fosfaatbemesting wel groo- fendeels achter de rug zal zijn, past het be ter over de stikstofvoorziening te spreken. Naast de gunstige werking op de ontwikke ling van het grasgewas werkt stikstof te- eens de bestrijding van het mos in de hand. .Vooral indien men het mos eerst eens flink losmaakt met behulp van de ketting-egge, en daarna de stikstof toedient! Ook op de met stalmest behandelde perceelen zou ik adviseeren wat extra stikstof te geven. Voor stikstofverlies behoeft men niet te vreezen, zelfs niet als men de kunstmest vlak na het Stalmest spreiden toedient! Heeft men beschikking over gier, dan acht Ik het de meest verkiezelijke wijg indien men de gier juist dit voorjaar brengt naar dié «perceelen welke veel mos bevatten. Komt de gier uit een behoorlijk dichte kel der, dan kan men volstaan met een be mesting naar 12 kubieke meter per ha. Op perceelen, waarvan men kuilgras denkt te winnen, mag de gierbemesting gerust zwaar der zijn. Er is de laatste tijd al weer eenig rumoer ontslaan om het kuilgrasvraagstuk en dc keuze wordt voor de praktijk wel erg las tig gemaakt! Eenerzijds is het kuilgras een zeer econo misch voedermiddel, anderzijds zijn er te recht bezwaren uit een oogpunt van kaasbe reiding. Wat moet men nu doen? Het lijkt mij het beste ook hier weer een middenweg tc kiezen. Het nieuwer graslandgcbruik kan het kuilgras nóg niet missen, zoolang het kunst matig drogen van gras nog in een proef stadium verkeert! Maar men behoeft bij het perceelsgewijze gebruik van glasland nu niet bepaald on- noodig veel kuilgras te winnen indien men de bezwaren voor de kaasbereiding erkent! Door een juiste beweidingstechniek en Toegepaste ensi- lagcmethode Hollandsche kuilen Suikcrkuilen Zuurkuilen Totaal 1 HOLLANDSCHE KUILEN. Totaal onderzocht 258 monsters. Van deze 258 monsters bleken er 77 een pH te heb ben van 4.2 of lager. In dit aantal van 77 met een pH lager dan 4.2 kwamen 7 monsters voor van ver-, broeide kuilen. Deze 7 kunnen door extra eiwitverliezen niet als geslaagd worden be schouwd. Uiteindelijk is dus het aantal ge slaagde kuilen 777 is 70 stuks, hetgeen 27.1 van het totaal aantal Hollandsche kuilen is, B. SUIKER KUILEN. Het totaal aantal suikerkuilcn bedroeg 78. Gesplitst naar het percentage suikertoe- \ocging krijgèn we de volgende cijfers: Percentage suiker- pH 3.9 4.2 4.5 4.8 5.1 5.4 toevoeging: Toev. tot 1% suiker 4 2 1—1 Toev. tofc 2% suiker 13 5 2> Toev. 2% suiker en meer 29 11 5 2 2 1 Totaal 46 18 6 4 3 1 Van de 78 monsters van suikerkuilen wa ren blijkens bovenstaande tabel 64 met pH van 4.2 en lager. Van deze 64 waren er 2 van verbroeide kuilen en kunnen door extra eiwitverliezen niet als geslaagd worden be schouwd. Als geslaagd blijven dus over 62 kuilen van de totaal 78 of 79.5 C. ZUURKUILEN. Van deze categorie werden onderzicht to taal 36 monsters, volgens onderstaande ta bel gesplitst naar de soort van .het gebruikte zuur en de pH. Soort van zuur pH 3.9 4.2 4.5 4.8 5.1 5.4 oordeelkundige bemesting zal men enkele perceelen, bestemd voor kuilgraswinning, ook in de richting van vroege hooiwinning kunnen drijven. Het behulp van 40 vierpoot- ruiters per ha. zijn die enkele perceelen dan ook tot behoorlijk hooi te krijgen. Dit eischt wel eenig inzicht en wat meer moeite dan kuiigrasbereiding, maar het komt tegemoet aan fabrieksbezwaren. Het is hier de plaats niet er verder op in te gaan. Op ieder be drijf liggen de omstandigheden weer an ders, en moet het geheele weidesysteem be zien worden, maar als suggestie meen ik dit toch naar voren te moeten brengen. Evenals in 1937'38 zijn ook de afgcloo- pen stalperiode een aantal kruilgrasinons- ters onderzocht op zuurgraad. Nu het aan tal graskuilen heel wat minder was dan in de voorgaande periode, zal het duidelijk zijn, dat ook ons aantal monsters geringer was. Tegenover de 464 monsters van 1937'38 is het aantal van 372 van deze winter zeker goecj te noemen. Van meer waarde acht ik evenwel het feit, dat de uitslag nu zooveel gunstiger was. Zonder de gunstige cijfers te kennen is dit wel verklaarbaar. De zoogenaamde „gelegenheiclskuilers" kwamen er in 1938 niet aan te pas; daar voor was de ontwikkeling van het gewas te ongunstig. We hebben nu vooral met de „Bonafide" graskuilers te maken gehad, met diegenen, welke doelbewust een perceel klaar maakten voor de kuilgraswinning. Nu het gewas vrij traag groeide, kwam liet ook al eens voor dat men het wat meer liet uit groeien dan anders. Hierdoor werd in het algemeen wat minder eiwitrijk materiaal verwerkt, en dit laat zich nu eenmaal heter kuilen, dan het sterk eiwitrijke product. Voor- en nadeelen van het kuil gras. In vergelijking met 1937'38 is de voor uitgang in kwaliteit van het monslerrnate- riaal werkelijk van beteekenis te noemen. Toch wil dit verder niets zeggen omtrent het gevaar, dat we kunnen verwachten van het optreden van boterzuurbacteriën. Al is de zuurgraad nog zoo gunstig zoodat boter- zuur vrijwel afwezig is, dan kunnen er nog steeds sporen van deze bacterie aanwezig zijn, welke zich onder voor hen gunstiger omstandigheden gaan ontwikkelen cn ver meerderen. Naast deze slechte eigenschap mogen we zeker ook wijzen op de goede kant van het kuilgras, wat betreft het vitamincgchalte. Iedere boer, welke op eigen bedrijf boter maakt, weet dat hij in de periode van het kuilgras voederen boter kan bereiden met een kleur, welke overeenkomt met die van grasboter. Voor consumptiemelkers is zeker ook van beteekenis dat de melk een duide lijk roomiger kleur heeft zoolang er kuil gras wordt gevoederd. Er zijn zoo argu menten tegenover elkaar te stellen, waarme de men kan bewijzen wat men graag wcnscht; maar uiteindelijk gaat het toch om het economisch motief en dan moet men tot de conclusie komen, dat ook hier het teveel schaadt, zoowel voor als tegen het kuilgras. Hieronder volgen enkele cijfers naar aan leiding van de onderzoekingen, welke deze winter hebben plaats gehad. Hierbij worden de monsters in 3 groepen ingedeeld naar de kuilprincipes, welke zijn gevolgd. Het onderzoek van kuilgrasmonsters is begon nen ongeveer per 1 Dec. '38. De laatste mons ters werden onderzocht op 4 Maart 1939. To taal werden onderzocht: 372 monsters. Een eerste splitsing van dit totaal, naar de toegepaste ensilagemethode levert het volgende resultaat: Totaal ph3.9 4.2 4.5 4.8 5.1 5.4 monsters 258 70 37 40 37 30 48 66 78 20- 46 18 6 4 3 1 36 10 24 5 3 3 1 372 100 107 63 46 37 51 68 A.I.V. zuur Biosyl Silo-Dusarit Totaal 22 2 3 1 1 2 2 1 1 1 24 5 3 3 1 wenschelijkheid van toevoeging van zuur of suiker. Hoewel een slagingskans van 1 op 4 bij ge woon inkuilen zeker vrij hoog is te noemen, vooral in vergelijking met het vorige jaar, toen die kans slechts 1 op 20 bleek te zijn, mag niet uit het oog verloren worden, dat een zekerheidspercentage van 25 onder alle omstandigheden te riskant genoemd moet worden. De Rijkslandbouwconsulcnt, voor Noordholland te Schagen, Ir. G. J. Lienesch. HEER-HU GOW AARD Van de 36 onderzochte monsters van zuur muilen zijn er 29 met pH lager dan 4.2. Verbroeide kuilen kwamen in deze cate gorie niet voor. Het percentage geslaagde zuurkuilen is derhalve' 80.5 Voordat het eigenlijke kuilseizoen gaat aanbreken hoop ik nogmaals op deze aan gelegenheid terug te komen, vooral in ver band met de techniek van het ensilccren bij de diverse methoden. De gcgeyyi cijfers wijzen duidelijk" op de Vergadering „Witte Kruis". Gisteren vergaderde „Het Witte Kruis", afd. Heerliugowaard, in het café van den heer Rus alhier, onder presidium van den heer Th. v. d. Meer. Spr. herdenkt het oud- bestuurslid, wijlen den heer C. Hartog. De heeren H. Hoogland en G. Dirkmaat zijn als afgevaardigden geweest naar de alge- meene vergadering te Amsterdam, bij mon de van den heer II. Hoogland werd rapport uitgebracht. De voorzitter dankte de heeren voor het keurige rapport. Een commissie tot nazien der Jaarrekening 1938, bestaande uit de heeren P. Morsink en C. Gunter, bracht hulde aan den penning meester en hadden alles keurig in orde be vonden. Uit het jaarverslag bleek, dat alles niet is gegaan zooals wij het wel hadden gcwcnscht aldus de heer Hoogland; een groot aantal contributiekaartcn komt nog steeds als on betaald terug, hetwelk van invloed is op het werk der vereeniging. Spr. brengt na mens het bestuur dank aan het gemeente bestuur voor het uitgekeerde subsidie; aan de donateurs voor hun bijdragen: aan de Afd. Wijkverpleging en „Witte Kruis". Het ledentaantal was het verloopen jaar gegroeid van 671 tot 685. Een woord van dank werd ook gericht tot de wijkverpleeg ster mej. Smit. 1867 bezoeken heeft deze afgelegd, waar van 154- voor de groep t.b.c. Per 1 Jan. wa ren voor t.b.c. in behandeling 14 gezinnen met 12 patiënten. Het consultatiebureau hield 22 zittingen met een aantal consulta ties van 241 of gemiddeld 11 per zitting. Bestralingen met de lioogtezon hadden 84 VOOR DE De z.g. „meerderheidsjongen" Ik zou u dan thans de schildering van W. E. van Wijck geven, zooals die den meerderheidsjongen zag: „Hoe ziet de meer derheids jongen er uit? Hij is lang van stuk maar slappedanig. Z'n knieën staan een beetje naar elkaar toe en zijn rug is gebogen of hij voor 't lijntje liep. Als hij staat, staat hij ergens tegen aan en als hij zit, dan hangt hg. Zijn armen flod deren als leege mouwen langs zijn lijf en zijn handen zijn paars en nat en verwaar loosd; ofschoon hij zijn nagels heeft afge- kauwd of -geplukt, draagt hij aan een der vingers voor hij twintig jaar oud is, een zegelring van hol goud, maar zonder naam cijfer; veelal heeft hij lidteekens van mis vormingen van vingers en nagels. Hij heeft een harde stem en een veronachtzaamd ge bit, dat trouwens heel dikwijls ook niet bij zijn mond schijnt te behooren, wat afmetin gen en aantal der tanden betreft. Hij loopt slungelachtig op scheefgetrapte schoenen, hij heeft eksteroogen en lepel- teenen en des winters vuile voeten. Hij voedt zich met aardappelen en een onma tige hoeveelheid wittebrood en hij heeft steeds een of andere lichamelijke behoefte; hij moet olienootjes eten of caramels snoe pen of wateren of rooken of wat ook. Hg draagt verscheidene lagen van ondergoed en des Zondags een grijs pak, waarin hij zich gedwongen beweegt. Hij is onbeschrijflijk onhandig; indien dit voldoende werd ingezien dan zou de vraag of handenarbeid al dan niet een facultatief vak op de lagere school moet zijn, bijna in dien zin opgelost worden, dat alle andere vakken eer facultatief zouden worden ge steld dan dit. Sleutels draait hij kapot, schroeven te vast aan, lichtschakelaars den verkeerden kant op, deurknoppen ver wringt hij. Als hij schrgven moet, dan zit in een oogenblik de heele boel vol inkt en als hij een boek gelezen heeft, ligt het uit elkaar. Dingen, waarvan men nooit ver moed zou hebben, dat ze ooit kapot zouden gaan, bezwijken bij zijn komst. Ik heb het hier volstrekt niet over baldadigheid of tuchteloosheid; men behoeft niet tot ende mische vernielzucht te concludeeren voor de verklaring van het hier meegedeelde. Zgn handen zij er om te bewijzen, dat zgne onhandigheid de oorzaak is van het feit, dat zgn weg geteekend is door kapotte rom mel. Hg moet altgd wat koopen en zal dus nooit iets bezitten. Hg is volkomen on kunstzinnig, een jongen van 16 jaar komt niet dan bij groote uitzondering naar mu ziek luisteren, maar hij geniet uren achter een van een krassende gramofoon en slen tert een heelen middag achter een piere ment. Een pierement is een draaiorgel. Om een indruk te krijgen over zgn smaak op het gebied der beeldende kunsten, bezie men slechts eens een winkel, waar „schil derijen, in olieverf, in lijst en per "paar" worden verkocht of de ansichtkaarten met vrouwen met een hangslot door den mond of fietsende dames met reusachtige zit vlakken, met verzopen kerels met hooge hoeden; of nog erger de als „kunst" aan geboden kaarten, een dame alleen of een heer en een dame met een grijzen achter grond met palm of sentimenteel kind. Wat zal toch eens -het nageslacht over onze cul tuur moeten denken? Men bezie de meubel winkels, de behangselpapierzaken, de bazars, de wandteksten, het aardewerk. Huis na huis is leelijker naarmate het „mooier" is; er is niets persoonlijks in zijn ouderlijk huis te vinden. Met zijn literair en smaak is het al evenzoo gesteld: hij leest nooit een gedicht en de „Kleine Johannes" vindt hg flauw. Mooi vindt hij Raffles, de „gentlemendief". dief". Bovenstaande schildering van den meer derheidsjongen is hiermee nog niet volledig. In de volgende bijdrage hoop ik het restant te geven om daarna een en ander nauwkeu riger te bezien, want, dit zij vooraf opge merkt, het hier geteekende beeld is in som mige opzichten wel wat al te scherp. sclfe volk zijn, wij moeten allen ons wren karakter uitbouwen en niet aan 't handje van een voorman en leider loopen! In tegenstelling met Nederland noemt spreker Zwitserland waar de bevolking net als hier ook in zeer veel partijen en geloo- ven is verdeeld, maar waar alle kindeen Roomsch of Chistelijk, sociaal-democratisch of Calvinistisch heel broederlijk naar één school gaan naar de openbare school. Toen hier ter lande het monsterverbond Schaepmans-Kuipers tot stand kwam toen begon de splijtzwam in de schoolstrijd we lig te tieren. Het. kind echter, de toekomst, moeten wij toch zeker te hoog achten om hot te gebrui ken als een pion op het politieke schaak- bord. Neen, de schoolstrijd is niet Christelijk, en laten wij daarom de openbare lagere school dragen door de branding naar een be tere toekomst (applaus.) Na de pauze declameerde ds. Wcstmeijse eeni gedichten o.a. Lievelingsvogel en Gou- denbruilofs en droeg nog met veel succes eenige schetsen voor. De heer Metselaar sloot dozen mooien avond met een dankwoord tot den spreker. ALKMAAR DFAFSPORT. In de te Alkmaar gehouden algemeene vergadering van den Bond van Harddrave- rijvereenigingen in Nederland (op de korte baan) werden de aftredende bestuursleden, de heeren A. C. Roggeveen, J. A. Miedema, A: Blom Hz. en K. Prins, herkozen. Uitgemaakt werd, dat de provinciale kam pioenschappen dit jaar als volgt zullen wor den verreden: Hoorn (N.-Holland), Hilver sum (Z.-IIolland), Ilarendcrmolen (Gronin gen) en Wolvega (Friesland1!, De naam van den Bond werd gewijzigd, waardoor ook lange baanvereenigingen als lid kunnen toetreden: hij heet nu „Bond van Harddraverijvereenigingen in Neder land", zonder dus de toevoeging „op de korte baan". LANGENDIJK maal plaats, 6 kinderen en 2vrou\ven wer den hiermede behandeld. Ook de bestrijding der Malaria werd onverzwakt voortgezet. Spr. vraagt namens het bestuur aller me dewerking voor het reeds begonnen jaar. Vooral het op tijd terug brengen van het geleende materiaal en het op tijd bij eerste aanbieding der kwitantie door den bode, zou de taak van het bestuur zeer vergemakke lijken. Daardoor zou er misschien nog meer kunnen gedaan worden dan thans voor hen die zulks noodig hebben. Wanneer dit door een ieder wordt betracht dan zal het moge lijk zijn dat 1939 een voorspoedig jaar is. Bij monde van den voorz. wordt secreta ris dank gebracht voor liet keurig verslag waaraan dc uiterste zorg was besteed., Uit de jaarrekening van den penningmees ter tcekenen wij aan dat' het batig saldo „Witte Kruis" per 1 Jan. 1938 bedroeg f 1014.S8, dat aan totale ontvangsten was binnengekomen in clusief saldi 1937 f 3486.35 dat de uitgaven hadden bedragen f 2583.60, zoodat per 31 Dec. 1938 een saldi aanwezig was van f 947.75. Voor de afd. wijkverpleging bedroegen de ontvangsten f 1629.53, met een uitgaaf van f 1831.27. zoodat de uitgaven f201.74 de ont vangsten overtroffen. De afd. T.B.C.-bestrijding had een ont vangst van f 1021.37 tegen een uitgave van f 1833.24, nadeelig saldo f811.87. Zoodat het totaal nadeelig saldo over alle groepen be draagt de somma van f 165.86. Het bestuur stelde voor een bedrag groot f200 uit het Bouwfonds terug te brengen in den gewonen dienst, om zoodoende dit tekort te dekken, hetwelk door de vergade ring wordt aangenomen. Voorzitter brengt ook den penningmeester dank voor zijn omvangrijken arbeid. Door den Magazijnmeester is schriftelijk verslag uitgebracht en medegedeeld dat er in 1938 486 artikelen waren uitgeleend. Wijkverpleegster en bode merken op, dat er zoovele artikelen in omloop zijn en maar door de leden worden vastgehouden. Dr. Zwart vraagt bij de rondvaag, hoe het gaat met de goederen, welke worden gebroken. De voorzitter zegt, dat wanneer e artikelen noodig zijn de boeteheffing en weigeren, veel moeilijkheden met zich brengt. Hiena niets meer aan de orde, sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan allen voor dc medewerking inzonderheid zuster Smit voor haar onver- moeiden arbeid en liefderijke verpleging. KOEGRAS JULIANADORP. Uitslag aanbesteding. Door den heer Th. N. Noot Mz. werd aan besteed het verbouwen van zijn winkelhuis enz. Hiervoor waren 5 biljetten ingekomen, n.1. P. de Graaf Jz. f3292.P. Veeter f3305.D. de Graaf Jz. f3319.E. Zon f 3400.W. C. Koppen f 3845.allen wonen- tij} alhier. Het werk is aan den laagsten in schrijver, den heer P. de Graaf Jz. opgedra gen. SCHAGEN DE FA. VAN GEELEN IN NIEUW GEWAAD. Als vanmiddag de geheimzinnige witte lakens van de ramen verwijderd zullen zijn, zal de zaak van de fa. Van Geelen aan de Laagzijde meer dan ooit in het teeken der belangstelling staan. De etalages zijn ver nieuwd, en hoe! De glasplaten in de etalage links hebben moeten plaats maken voor dof mahoniehout betimmering. Mede door de nieuwe wijn- roode wandbckleeding heeft deze uitstalkast een zeer voornaam cachet gekregen. Het zilverwerk komt er schitterend in uit. De etalage rechts is in lichter tinten gehouden, en ook dit is het opstellen zeer ten goede gekomen. In den winkel zelf zijn glazen vi trines gekomen, eveneens afgewerkt met dof mahoniehout.. Overbodig te zeggen dat ook de verlichting aan de nieuwe kasten en vitrines is aangepast. Dc heer Van Gee len toonde ons nog even een nieuw snufje, een ring metingebouwde horloge! Feestelijk gebeuren op Vlissing- sche werf. Heden heeft Z.K.H. Prins Bernhard van de geestelijk gepavoiseerde Vlis- singsche werf „De Schelde" het jong ste motorschip van de Stoomvaart maatschappij „Zeeland" de „Prin ses Beatrix" te water gelaten. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op den minister president, Dr. H. Colijn, vi- ce-admiraal ,J. Th. Furstncr, chef van de Marinestaf, kapt. t. zee II. J. v. d. Stad, commandant der maritieme middelen te Vlissingen en tal van autoriteiten uit de sc li e e p v aar t we r e 1 d. Het nieuwe schip. De hoofdafmetingen van het nieuwe schip, dat tegen 1 Juli in de vaart zal wor den gebracht, een zusterschip van de „Ko ningin Emma" zijn: lengte 115.80 m., breed te 14.33 m., holte 8.53 m., de max. diepgang is 4.12 m. De inhoud bedraagt ca. 4100 bruto registerton. Het max. aantal passagiers is bepaald op circa 1800. De bemanning zal uit 58 koppen bestaan. De proeftochtsnelheid is vastgesteld op 23 mijl Bouw en inrichting maken het mogelijk het schip te gebruiken voor toeristenvaarten gedurende de zomer maanden in de Europcesclie zeeën. Nadat Prins Bernhard luide toegejuicht door de aanwezigen, op de tribune had plaatsgenomen, heette de heer B. E. Ruys, president-commissaris van „De Schelde" Zij ne Koninklijke Hoogheid, welkom, waarna de heer Th. H. de Meester, pres.comm. van de Stoomvaart Mij. Zeeland den Hoogen Gast uitnoodigde den doop te verrichten. Uit verschillende foto's mochten wij zien, aldus spr., hoe Uwe K.H. mede de eerste pasjes heeft geleid van ons jonge prinsesje. Wij hopen, dat Uwe K.H. met even veel suc ces den eersten gang zult geleiden naar dit nieuwe schip, dat den naam „Prinses Bea trix" zal mogen dragen. De Prins nam daarna de laatste beletselen voor de tewaterlating van het fraaie motor schip weg, dat daarna statig in zijn ele ment gleed. W1ERINGEN Het Cristelijke karakter Oven bare school. Gisteravond had de oudercommissie der Openbare lagere school te Hippolvtushoef een avond belegd in Cinema De Haan, waar als spreker ds. Westmcyse uit Rotterdam optrad. De voorzitter der Oudercommissie den hr. C. Metselaar Pz. heette de aanwezigen wel kom en in 't bijzonder den spreker. Hiermede verkrijgt ds. Westmeijse het woord. Spreker schetst ons op de manier hem eigen, hoe het openbaar onderwijs de nationale eenheid de vrijheid van gedach ten brengt. Het openbaar onderwij» ft in de laatste jaren echter gelijk geweest aan een hoofd van jut, het voorwerp hetwelk steeds de slagen krijgt. Het Openbaar onderwijs onderwijst in alle maatschappelijke en Cris telijke deugden, er wordt daar aan de kin deren gegeven wat des kinds is. En als er dan in den tegenwoordigen tijd veel ge sproken wordt over geestelijke herbewape ning dan behoeft het openbaar onderwijs zich daar niets van aan te trekken. Dit toc'n deed dit reeds eeuwen! Het -zet het volk niet in hokjes en verscheurt niet de een heid, maar het brengt juist de menschen tot elkander. Ket is wel merkwaardig dat wij dat kleine Nederland wat het onderwijs aangaat, in zoo'n uitzonderingspositie ver- keeren er zijn hier op 't schoolgebied toe standen als nergens ter wereld. Een heel frappant geval noemde de spre ker ons en wel de gemeente Oostwedde waar de 32c school geopend is. De openbare school kan het gezicht van het Nederland- ZUIDSCHARWOUDE. Kerk verkiezing, Als notabel bij de Ned. Hervormde Kerlc alhier is gisteravond gekozen de heer K; G. Reinders. ALKMAAR, 24 Maart, Graanmarkt. Aangevoerd 372 H.L.'e^ waarvan soort en prijzen als volgt: 27 HL. voertarwe 6.50—7, 67 HL gerst 7.25, gerst chev. 8.108.40, 144 HL haver 77.30, 54 HL boenen, w.o.: paarde 9.25, bruine 30 —38, citroen 15—28, duiven 11.25—13, witte 22—29 en tuinbooncn 9—10, 1 HL mosterd zaad, prijs niet genoteerd; 31 IIL karwij- zaad 26.50—31, 5 HL blauwmaanzaad 29.50, 43 HL erwten, w.o.: kleine groene 7—9.25, groote groene 15, gauwe 4246 en vale 16 —24. Alles per 100 Kg. Handel goed. ALKMAAR, 24 Maart. Kaasmarkt. Aangevoerd 32 stapels, zijnde GO.OOO Kg.: Fabriekskaas kleine 1S.50 Handel matig. ZWAAG, 24 Maart. Veilingsvereen. „Bangert en Omstreken". Present van Engeland 2:133. LEEUWARDEN, 24 Maart, Veemarkt. 52 Enterstieren f 60160, 74 Twenterstieren f 160340 per stuk, 430 vette koeien f 120—265 per stuk, 3867 ct. per Kg., 1125 melk- en kalfkoeien f 115— 265, 95 pinken f 50—160, 15 vette kalveren f 1860, 1503 nuchtere kalveren f 37, 610 vette schapen f 9—25, 137 weideschapen f 9—17, alles per stuk, 416 vette varkens f 45155 per stuk, 4051 ct. per Kg., 36 magere varkens 2245 ct. per Kg., 111 kleine biggen f 9—17 per stuk, 27 bokken en geiten, 22 paarden. Totaal aanvoer 4653 stuks. Zuivel. Nagelkaas 815, Goudakaas 34, Edammerkaas 2040, aanvoer 2737 Kt. Veilingboterl.201.18, aanvoer 0/3> 5.6, 0/12 vaten. Eierhandel. Kipeieren: aangevoerd: 23.000 Kg., prijs 314414 ct. per stuk. han- delsprijs 55621/?. ct. per Kg. Fendeieren: aangevoerd 500 Kg., prijs 3—3^4 Per stuk, handelsprijs 4045 ct. per Kg. Pluimvee. 10 slaclithanen f 0.601, 70 slachtkïppen f 0.501.10, 75 jonge hanen f 0.751.25 per stuk. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen. - Edammer kaas 20 plus 88.50, 40 plus 15.5016, Goudsche kaas 20 plus S—S.50, 40 plus 15.50—16, Volvette kaas 40 plus 20.50 21.50,Broodkaas 40 plus 15.5016, Leid- sche kaas 20 plus 8.50—9. Stemming kalm. ALKMAAR, 24 Maart. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aan bod 4360 stuks, verkocht 4360 stuks, prijs f 1718. Ed. Kruid, aanbod en verkocht 300 stuks, prijs f 18.Totaal: aanbod en ver kocht 4600 stuks. Aanwezig 1 fabriek. WARMENHTTZEN. 24 Maart. Roode kool 6.108.70. gele kool 4.706.40 Deensche witte kool 2.203.70. Aanvoer 33.200 Kg. roode kool, 10.500 Kg. gele koo* 16.200 Ks. D. witte kool. ALKMAAR, 24 Maart. Aardanpclen 2—3, andijvie 2431, bietei 1.104.10, gele kool 48, kropsla «S.50- 9.10, prei 9.1014.10, peterselie 4.0010.4f rabarber 1017, raapstelen 0.801.40, radë 2.504, roode kool 5.509. selderie 6r spinazie 0.781. spruiten 10.50, uien W wortelen 2-80—5.80, witlof I 10—12, idem I 7—9. NGORDSCHARWOUDE, 25 Maart. Uien 2.40—2.S0, drielingen 1.601.80, gre ve 33.50, peen 4.405.60. kleine peen 2.1 —3.10. kroton 0 80—3.40, roode kool 7—10.V gele kool 5.607.70. De veiling duurt voor BROEK OP LANGENDIJK, 25 Maart. Voorloopie bericht. Uien 2 403.3f drielingen 1.30—1 60, grove 2.80—3 30, ste' 60 ef. Peen: A 2.80—3.10. B 5.40—6, C 5.5f witlof 21.50, kroten 0.80—3.90, roode koe 10.10. gele kool 5.207.10, Deensche witt kool 3.80—4.90. Waarom bonwt U niet aan de toe komst van Uw zaak? Waarom adverteert U niet in de

Schager Courant | 1939 | | pagina 13