Wi^üOIDIINi iliP fluie. jvnyetii en meiljei! Nu, aan briefjes is er deze week weer geen gebrek. Een torenhoge stapel ligt voor ine, een rijstebreiberg, of hoe noemen ze zoiets anders. Maar ik hoop er toch door heen te komen. Ik zal m'n uiterste best doen. Lukt het niet dan merk ik dat nog wel. Ik lees tot m'n genoegen dat ditmaal het raadsel meegevallen is. Nu, dat mocht wel eens zo'n tevredenheidsbetuiging na al die mopperpartijen van jullie. Ik was haast bang de laatste tyd een raadsel uit te zoe ken... En nu zullen we maar direct de goede prijswinnares aanwezen, dan hoeft die ook niet langer in spanning te zitten. Het boek is deze week gewonnen door: LENA DE BOORDER, Zanddijk 11, Julianadorp. En nu de briefjes. Tryntje Kreyger, Oudesluis. Nummero één deze week valt meteen maar net de deur in huis. Tryntje vraagt of ze haar poëziealbum naar me toe mag sturen en of ik daar een versje in wil schrijven en er een plaatje bijplakken. Nu vooruit maar weer. Hoe staat het met de lammetjes Trynie? Gaat het er goed mee? Piet en Tryntje de Boorder, Koegras. Nu jongs, dat was een grote brief zeg. Kolossaal, jullie hebt .ie best gedaan. Of ik het boek van Dik Trom ken? O ja, dat heeft m'n moeder me wel vijfmaal voor gelezen. En dat boek van Sjors van de Rebellenclub ken ik ook. Mooi he? En dan vragen jullie of ik van sport houd... Nu, dat zou ik denken, ik voetbal nog menig partijtje en hoop het nog een paar jaartjes te kunnen volhouden. Tot vol gende week! Pietje de Vet, Schagen. Nee maar... wat lees ik daar. Denken jullie dat een Ralley-ryder Kindervriend is. En dat heb ben Piet en Wim Schroevers verteld. Die Piet en Wim... ik zal ze eens een keertje goed aan hun oren trekken. Of het waar is...? Nu, daar zeg ik geen ja en geen nee op. Dat moet je nu maar eens uitzoeken. Dag Pietje! Lena de Boorder, Julianadorp. Dat was weer een grote brief Lena. En ge schreven op hetzelfde papier als van Piet en Tryntje. Ook van dat Sneeuwwitje papier. Ik vind het heel mooi. Nee, ik ben niet die meneer, die zo vlug tekenen kon. Wie ik wel ben... tja... de Schroevertjes zeggen dat ze het wel weten, maar of ze achter de waarheid zijn... dat zeg ik niet! Gemeen hé?? Jan Stöve, Schagerbrug. Nee, ik begrijp dat Opa nu niet meer gimmen kan met de rheumatiek (en niet zoals jij schrijft: rim- metik). Dat is geen opa's werk meer. Dat de voetbalwedstrijd Zondagmiddag een te leurstelling was ben ik met je eens. Ik heb hem maar niet eens uitgeluisterd. Jy wel? Stynie Hemke, Noord-Seharwoude. Ja de Prinses en de Prins en de kleine Prinses zijn nu allemaal weer thuis. Wat ziet die Beatrix, er lief uit hé? Dat is toch maar een schat. Zou je nog zo'n klein zusje wil len hebben Stijnie? Ik wel! Jeltje Peetoom, Noord-Scharwoude. Wat leuk Jeltje om een poëzieplaatje op de brief te plakken. Ik heb het er afgeweekt en bewaar het. Nu heb ik een aandenken aan jou! Je vjrslag over de gymavond heb ik gelezen. Nu, ik kan me voorstellen dat je moe was, zeg. Dat valt heus niet mee. Tot volgende week Jeltje! Ennie Bos, Noord-Seharwoude. 10 September ben je jarig? Nu, als ik je dan een goede raad mag geven: vraag aan vader en moeder of je het boek „Het bad reisje van Cor Slung" krijgt. Het is heel mooi en je zult er fijne uren mee hebben. Als je het dan uit hebt moet je eens schrij ven of je het niet aardig vond. Ja...? Agatha Swager, Noord-Scharwoude. Ik vind het leuk dat je me weer eens schrijft Agatha. Ik miste je al verscheidene weken. Ik wil graag die Tommy van jullie eens zien. Een hond die kan praten is een won der. Myn'Djoek heeft het nog lang zo ver niet gebracht. Die kan alleen maar met z'n staart spreken. De mensen noemen dat „kwispelen". Maar hij weet er alles mee te vragen. Dag! Trynie van Loene, Noord-Scharwoude. Heet jullie poes Moppie? Dat vind ik een origineele naam. De meeste poesen heten Moorjte en Witje en gewoon Poes. Als ik nogeens een zwarte poes krijg noem ik hem Moppie. Mag dat? Greetje Blaauboer, Oudesluis. Ja, in Schagen weten ze best hoe ze de winkels er aardig moeten laten uitzien. Dat kennen ze hier by ons wel. En ik dank je voor het compliment over ons gebouw. Vond je het zo mooi? Nu, eerlijk gezegd, Greetje, ik vind het zelf ook mooi. Tot volgende week! Martha Hayette, Kolhorn. Kyk, dat is nu al heel lang geleden, dat ik jouw naam tegenkwam Martha. Maar nu ben je er weer en daar ben ik blij om. Je had me ten minste nog niet helemaal vergeten. Dat waren twee feesten vlak na elkaar Mar tha. Heb je niet te veel gesnoept...?? Dag! Gerie Dekker, Schagerbrug. Ja Gerie, ik wil nog eens een versje in je poëzKe- album schryven. Breng het boekje van de week maar even op kantoor; je kunt het dan een week later terug komen halen. Jy verlangt blijkbaar al even hard naar de zo mer als ik. In gedachten zit ik al te broeien in de zon, en zwem ik in zee. Maar we moeten nog een paar maandjes wachten... Rika Keyzer, Schagen. Het boek „Afkes Tiental" ken ik. Ik heb het altijd heel mooi gevonden. Het staat nog in m'n boekenkast en laatst heb ik er nog in zitten bladeren. En weer vond ik het mooi. Als je nog eens een tekening over hebt Rika houd ik me aanbevolen. Ik weet hoe mooi je kunt tekenen, dus... denk je eens aan mij Corrie Keyzer, Schagen. Kun jij ook zo goed sprietlopen? Ik heb het ver in die kunst gebracht. Liep wel 20 meter zonder te vallen. Maar moeilijk is het. Ik vind het nog niet zo erg lenteachtig als ik dit schrijf. Maar misschien zijn we nu toch gauw aan het mooie weer toe en dan gaat het vlug hoor! Dan zitten we zo in de grote vacantie. Piet en Wim ochroevers, Schagen. En' hier hebben we de Schroevertjes, met wier vader ik vroeger wel eens gevoetbald heb. Maar, schrijven Piet en Wim, nu doet hij het niet meer, want hij is te oud en te dik en te stijf. Goeiemorgen.heeft jullie vader dat briefje gelezen, voor het de deur uit ging? Ik denk het niet. Want hij kan nog een best partijtje trappen. Daar heb ik on dervinding van! Dag jongens, groeten aan vader.' Gerie Kuyper, Moerbeek. Verjaardagen zijn altijd reuze dagen, dat ben ik met jullie eens. Dan krijg je tenminste nog eens wat en alle mensen, ik zelf niet uitgezonderd, krijgen graag iets. Ik wil volgende week eens horen waarmee je bedacht bent. Vergeet je het niet Diet de Graaf, Moerbeek. Dat was een grote brief Diet en met een heleboel nieuws er in ook. Ik wist niet dat je opa schipper is en twee schepen bezit. Wat fyn dat jullie 's zomers wel eens mee mogen. Heel naar Amsterdam lees ik. Nu, dat is me nogal zo'n reisje. Vind je het geen prachtige stad? Ik wel. Ik mag er heel graag zijn! Jack v. d* Cappelle, Schagen. Nee Jack, de mensen die wel eens tydelyk uit Schagen gaan, hebben daarom nog geen hekel aan onze plaats. Meneer Trapman zeker niet. Dat weet ik zo zeker als wat. Maar zou jij wel naar Bergen willen? Nu, het is er mooi en vooral in de zomer met al die mooie lanen, met de duinen vlakbij, een echt ideaal-oord. Dag Jack! Trien Tysen, Anna 'aulowna. Ja, van die tweelingen heb ik gelezen. Een jongen en een meisje he? Wat verbazend aardig zeg, als de ooievaar er twee inplaats van een brengt. Waren ze erg bly? Ik denk van wel. Dag Trien! Ali Kaper, Kolhorn, Ook al weer een grote brief. Nu, jullie doen van de week wel je best, dat moet ik zeggen. En wat je vraagt Ali, ja, ik heb ook dikwyls op het toneel gestaan. Nog kort geleden zelfs. Maar ik ben het met je eens, dat je dan wel even een raar gevoel krygt. Planken koorts noemen ze zoiets. Jan Brommer, Barsïngerhorn. Haaaa... daar hebben we de „Verloren zoon", of be ter gezegd: de verloren sportoverzicht- schrijver. Ik heb Jan al verscheidene weken gemist en ik ging juist veronderstellen dat hij ziek was, toen z'n brief op de redactie tafel fladderde. En... als vanouds een reuze fyne sportbrief. Vol over de interlandwed strijd. Een plezier om te lezen. Bravo Jan, je hebt het nog niet verleerd. Ik ben het met je eens dat het schoolelftal Schagen I de goede kant opgaat. Zouden ze kampioen wor den? Klaas Borst Schagen. Ja Klaas, ik weet er alles van. Ik weet dat jullie van Kleine- sluis verloren hebben met 61. Nou... nou... dat zijn me nogal cijfers. Ik zou daar Jan Brommer's mening wel eens over willen ho ren. Ik denk dat die niet mals is. Zeg Jan, schrijf er me eens over volgende week! Reeds nu wens ik je veel plezier Klaas in de Texelse duinen met de Paasvacantie. Wat zul je genieten. Nelly Kossen, Oudesluif». Voor mekaar die verjaardag van jou Nelly, dat krijgt me zo maar een twee drie voor haar dertiende verjaardag een fiets. Nu, ik geloof niet dat ik zoiets kreeg toen ik 13 was. Maar... ik gun het je Nelly en je zult hem best verdiend hebben. Dag! Jacob de Goede, Oudesluis. Hier hebben we Jacob, de neef van de pasgeboren twee ling. Kerel, kerel, dat zul je trots geweest zijn, ik kan het me voorstellen. Twee van die rose baby's is één wieg, wat had ik dat graag gezien. Is er al een foto door jullie van gemaakt Dina Jimmink, Schagerbrug. Ik geloof dat jullie daar in Schagerbrug fijn kunnen spelen. Dat heb ik al eens meer gemerkt. En nu lees ik weer die avonturen van jullie in de bedstee. Nu, aan plezier zal het met dat stel van jullie niet ontbreken, he? Minkie v. d. By, Barsingerhorn. Heerlijk Minkie dat je weer bijna helemaal beter bent en naar school kunt gaan. Je moet nu maar flink je best doen, dan ben je zo gauw mogelijk bij. Leuk aie Lammetjes he? Ik heb ze ook gezien. Ik kan er nooit ge noeg naar kijken! Piet en Sjaantje Zeeman. Nu Piet, hoe gaat het met de schoolvoetballerij Hoe staan de kansen? Ik geloof dat jullie school er nog goed voorstaat. Je moet me er volgende week maar eens over schrijven. Ja, het raadsel was niet moeilijk van de week. Dat heb ik gedaan omdat er de laat ste keren zoveel mopperaars onder jullie waren. Cornelia Zwaan, Schoorldam. Cornelia stuurt me een teekening van een konijn en dat heeft ze werkëlijk heel mooi en heel accuraat gedaan, fben er blij mee en heb 'm opgehangen. Als je nog eens zo iets aardigs hebt Cornelia, houd ik me aanbe volen hoor! Grietje van Houten, Oosterklief, Wierin- gen. Ik mag jou wel feliciteren Grietje, dat je weer zover van de longontsteking genezen bent. Haast nog wel hartelijker dan bij een verjaardag. Vant dat was een heel lelyke ziekte en dat je er weer van geneest is wel wat waard. En... nu maar kalm aan, en op je lichaam passen. Dat is heel belangrijk! Maartje en Cornelis Wit, Keinsmerbrug. Nee, nee, nee... ik had jullie niet voor de gek gehouden met de poezie album. Ik had er wel degelijk een versje in geschreven, maar ik heb dat overgeslagen blaadje be nut. En dus moesten jullie even zoeken. Maar wie slaat er nu blaadjes over in een poëziealbum! Dag! Bep Tysen, Anna Paulowna. Ja Bep, ik ben nu al weer nieuwsgierig naar de brief, die ik volgende week van je zal ont vangen. En weet je waarom? Omdat je zo gezellig kunt schrijven. Ik denk dat jij op school later een goed cijfer voor opstellen maken krijgt. Let maar eens op. Greetje Muntjewerf, Oudesluis. Nee maar, ik heb gevraagd aan Greetje wat ze bedoelde met „een tuf naar school". Nu hoor ik het: een tuf is een motorfiets. Nu, dat moet je ook maar kunnen raden... Kryg ik volgende week weer een brief van je Greetje Trynie Dekker, Anna Paulowna. Ja, meester Hamelink gaat weg, dat weet ik en ik weet ook dat heel wat kinderen het verschrikkelijk jammer vinden. Dat is te begrijpen, want deze meester was een fijne meester. Ik kan me voorstellen dat het jullie spyt. Jacob Bas, Anna Paluowna. Ja Jacob, uit die voetballerij van Zondag blijkt maar weer, hoe weinig staat je kunt maken op de uitslag. Jij had gedacht, vast en zeker, dat Holland de overwinning uit het vuur van de Rode Duivels zou slepen en het omgekeerde was het geval. Zo zie je maar... Tini Zeeman, St. Pancras. Fijn Tini, dat het boek naar je zin was. Daar ben ik bly om. Als je het uitgelezen hebt moet je me maar eens schrijven hoe je het gevon den hebt. Spreken we dat af? Dag Tini! Trynie Zwaag, Oudkarspel. Een nieu we vriendin. Die vraagt of ze mee mag doen. Maar natuurlijk. En volgende week hoop ik je eerste brief te ontvangen. Ik ben benieuwd. Dieuwcrtje Rys, Petter. Kolossaal... daar lees ik me dat Dieuwertje van de zo mer een week naar de Veluwe gaat. Dat noem ik eerst met recht boffen. En haar vriendin, Marie van der Vliet gaat ook mee. Nu, dat zal een fyne week worden voor die jongedames. Ik zou er best eens even bij willen zijn. Annie Rademaker, Petten. Annie heeft twee lammetjes en ze heeft ze allebei een naam gegeven: het ene heet Pukkie en het andere Hummeltje. Nu, dat zijn leuke na men. En het ene lammetje kreeg een rood lintje en het andere een blauw. Je moest er eens een foto van maken en mij dan een afdruk sturen, Annie! Francientje de Witte, Kolhorn. Dat is fyn Francientje als je een vriend van je grote broer hebt, die je wel eens aan het raadsel helpt. Is hij krlap in het oplossen, maarrrr... eerst moet je er zelf natuurlijk je best op doen. Gebeurt dat? Tot volgende week Trijnie Kuit, Wieringen. Trijnie zelf is ziek en kan dus niet schrijven. Dat wordt nu gedaan door G. HamPluylaar en dat is ook wel eens aardig. Krijg ik volgende week weer een brief van Trynie? Ik wil dan graag een heleboel horen van haar ver jaardag? Mag ik daar op rekenen? Het raadsel was goed. Annie Wit, Nieuwe Niedorp. Geweldig, wat krijg ik me daar een lange brief van Annie Wit. Ze schrijft er al haar boeken in, die ze gelezen heeft en zelf bezit. Nu, dat is een groot aantal. Je bent natuurlijk dol op lezen, net als de Kinderviend, niet Kryg ik volgende week weer zo'n groot epistel Zo jongens en meisjes ik ben er door. Tot volgende week. Oplossing raadsel vorige week Marnix van Sint Aldegonde. Goede oplossingen ontvangen vant Trynie v. L., N.-Scharwoude; Greetje B., Oudesluis; Agatha S., N.-Scharwoude; En nie B., N.-Scharwoude; Jeltje P., N.-Schar- woude; Stynie H., N.-Scharwoude; Jan S., Schagerbrug; Lena de B., Julianadorp; Pietje de V., Schagen; Piet en Trijntje de B., Koegras; Tryntje K., Oudesluis; Trien T., Anna Paulowna; Bep T., Anna Paulowna Greetje M., Oudesluis; Trijnie D., Anna Paulowna; Jacob B., Anna Paulowna; Tini Z., St. Pancras; Nico D., Oudesluis; Jan D., Oudesluis; Annie R., Petten; Dieuwertje R., Petten; Francientje de W., Kolhorn; Tronie K., Wieringen; Cornelis Z., Schoorldam; Grietje van H., Wieringen; Piet en Sjaantje Z., Minke v. d. B., Barsingerhorn; Dina J., Schagerbrug; Jacoba G., Oudesluis; Nelly K., Oudesluis; Klaas B., Schagen; Ali K., Kolhorn; Cornelis W., Oudesluis; Martha H„ Kolhorn; Geri D., Schagerbrug; Piet en Tiny A., 't Zand; Rika K., Schagen; Corrie K., Schagen; Piet en Wim S.. Schagen; Geri K., Moerbeek; Diet de G., Moerbeek; Jack v. d. C., S.chagen. Dc eerste papiermaker Elke dag gebruiken wij papier, op school, in huis en overal en we vinden papier het gewoonste, wat er bestaat, Eeuwen en eeuwen voordat de mens op het idee kwam om papier te maken uit hout, deed de wesp het al om zijn nest te bouwen Dat maak te zij uit een papierachtige stof, die zij uit hout met speeksel maakte. Pas veel later kwam de mens op het idee om uit houtslijpsel papier te maken. Ir. de spleten en scheuren van de bast van eike bomen kan je wel eens kale plekken zien, die de wespen daar door krabben en scha ven uit hebben gehaald om de kleine stuk jes hout te halen, die ze, na ze flink ge kauwd te hebben, voor hun nest gebrui ken. In deze nesten brengen ze ook de lar ven van insecten, die ze door een steek verlamd hebben en die als eten moeten die nen. Allerlei soorten vliegen, en vooral ook bladluizen zijn het hoofdmaal van een wesp Maar ook kleine spinnen eten ze graag. Met grote spinnen hebben ze meer moei te Dikwijls ontstaan er grote gevechten tussen een wesp en een grote spin en heel vaak wint de spin die strijd. De snin past allerlei listen toe om de wesp in de val te lokken en in de eerste plaats moet ze zor gen een beetje uit de buurt van de wesp te blijven, zodat zij niet kan steken. Een zoöloog schreef eens in een Londens blad, hoe hij een strijd tussen een spin en een wesp bijwoonde. „De wesp was in een spinneweb gekomen", vertelde hij. en zat daar vast. Zy deed erg haar best om uit het web los te komen en het leek er werkelijk even op, dat het zou lukken. Maar op dat ogenblik kwam de spin vlug uit het midden van het web en begon een stevig weefsel van draden om de plaats te spinnen, waar de wesp zat. Driemaal ging ze om de wesp heen en iedere keer werd het moeilijker voor de gevangene om vrij te komen. Toen ging de spin tot de aanval over en bond draden om de vleugels van het insect. Intussen deed de wesp alle moeite om de spin te steken maar het hielp allemaal niets en na een paar minuten leek de wesp meer op een mummie dan op een wesp. Zij was helemaal ingeweven in zilveren dra den en er was bijna niets meer van het lichaam te zien. Toen durfde de spin dich terbij te komen en even later zoog ze de wesp uit, waarna ze hem weer liet hangen en zo als lekker boutje in haar voorraads kamer bewaarde!" Nieuw' Raadsel Horizontaal: (v. links n. rechts) 1. Getal. 3. Zeehond. 5. Vlaktemaat. 7. Handwerk. 10. Ander woord v. daar. 11. Lidwoord (Fr.) 12. Bewegings kunst. 15. Riviertje in ons land. 16. Herstelplaats van schepen. 17. Boom. Verticaal: (v. hoven n. beneden.) 1. Meisjesnaam. 2. Waar men iets maakt. 3. Bekendmaking om iets te verkopen, 4. Vis. 6. Deel van een schip (van mast). 8. Drank. 9. Tamme vogel, 12. Wiel. 13. Lidwoord (Nederl.). 14. Kledingstuk. DOOR EDGAR BURROUGHS 128, Nadat Tarzan zijn plan om naar De Ver boden Stad te gaan en Helen en Magra te be- rij den had ontvouwd, riep Chon zijn pries- ers om hem te volgen. En zo bracht Tarzan 'zyn vreemde strijdkrachten, mensen en apen, naar het gevaarlijke oord, vanwaar nooit iemand was teruggekeerd In de nabijheid van Athair gekomen, besloot Tarzan eerst even op verkenning uit te gaan. Hij zag schild wachten op de stadsmuren staan. Een plot selinge aanval zou onmogelyk zyn, hij zou 1 echter niet wachten tot het donker was ge worden, hij moest alles riskeren en een wan hopige strijd aanbinden! Zelfs als zijn hope loze onderneming zou gelukken, dan viel het nog te betwijfelen, of hij de toegang tot de stad tijdig genoeg zou kunnen forceren, om Helen en Magra te redden. De beide meisjes waren door hun bewakers reeds voor de wrede koningin gebracht. „Er zijn vele ma nieren, waarop jullie gedood kunnen worden," riep de koningin uit, „en in het eerstvolgende uur zal ik beslissen, op welke wijze jullie ter dood gebracht zullen worden. Intussen zullen jullie je laatste levensuren doorbrengen in de kerker onder het paleis!"

Schager Courant | 1939 | | pagina 15