Duitschland trekt een wissel op 't Gaat „Middeleeuwsch" toe op onze scheepswerven •BELASTINGBONS ALS GELD V rede in Spanje DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER inflatier de toekomst Op volle kracht naar Duitsche koloniën Plan-Westhoff afgebroken Laan, Schagen, Tel. ZATERDAG 25 MAART 1939. 83e Jaargang. No. 10838. Uitga»* der N.V. Uitg.-Mir. „RoHonch Noorderkwartier" nl Wet op de financiering der na tionale politieke taken. Voor vertegenwoordigers van de pers heeft de Dultsche staatssecretaris in het rijksmi nisterie van Financien, Reinhardt, gister middag mededeeling gedaan van de zoojuist verschenen „wet op de financiering van de nationale politieke taken van liet rijk", dat aangeduid kan worden als nieuw finan cieringsplan." In zijn toelichting verklaarde Rein- Jiardt, dat de bedoeling van het nieuwe plan is om de financieele hehoefte van het rijk principieel niet meer te dekken door het uitgeven van rentedragende leeningen, maar door het uitgeven van niet rentege- vende belastingbons. Evenals de rijksleeningen vormen deze belastingbons een opgenomen voorschot op in de toekomst te in nen belastingen. De bons zullen bij de betaling van rijksbelastingen door liet rijk aanvaard worden. Rijksleeningen zullen nog slechts In zoo verre worden opgelegd als de toestand op de credietmarkt het om economische redenen gewenscht doet voorkomen. Volgens de nieuwe wet zijn het rijk, de /tóijen, de gemeenten en de gemeenteorga- nistffies, de rijksspoorwegen, de rijkspost, de rijksautowegen en andere rechtsperso nen e.d. lichamen verplicht leveranties en andere prestaties van industrieele onderne mingen tot een bedrag van 40 pet. van de rekening in belastingbons te betalen, bij re keningen van niet minder dan 500 R.M. Belastingbons als munt. De industrieele ondernemer heeft het recht leveranties en andere prestaties, die een industrieel ondernemer aan hem heeft gezonden of jegens hem heeft verricht, tot 40 pet. van het rekeningsbedrag in belas tingbons te voldoen, d.w.z. hij mag de be lastingbons doorgeven. Er zullen twee soorten bclastingbons wor den uitgegeven. Belastingbon 1 zal zeven maanden na de uitgifte door de openbare kassen in betaling aangenomen worden, be lastingbon 2 na de 37ste maand. Belasting bon 2 zal dan in betaling worden aangeno men tegen 112 pet. van de nominale waarde. De bclastingbons 1 geven voor het geval, dat de industrieele ondernemer ze een tijd lang in portefeuille houdt, belangrijke hc- lastingvoordeelen. Zoo kan hij, al naar den tijd, dat hij de bons in zijn bezit heeft, 20 tot 35 pet. van de waarde der bons gebrui ken voor buitengewone, belastingvrije af schrijvingen op aan slijtage onderhevige be drijfsgoederen. Ter bevordering van den export zal het percentage bij industrieele ondernemers der exportindustrie gemiddeld met 10 pet. ver hoogd worden, wanneer de uitvoeroinzet minstens 25 pet. van den geheelcn omzet uit maakt. Staatssecretaris Reinhardt achtte de voor- deelen zoo groot, dat hij verklaarde, dat de vraag naar belastingbons zeer groot zal zijn. Het belastingbonssystecm kan ccnigc ja ren lang gebruikt worden. Het grootste deel der bedragen, die aldus verworven worden, zal eerst in den loop van tientallen jaren bij de betaling van rijksbelastingen gebruikt worden, en wel dan, wanneer de groote na tionale politieke taken ter beveiliging v. de toekomst van het Duitsche volk vervuld zul len zijn en de rijkshegrootingstoestand de aanvaarding in betaling van belastingbons zonder meer zal toestaan. Het geheele openbare beheer moet zich tot nader order beperken tot de taken, die ter waarborging en bevordering van liet al gemeen welzijn tegenwoordig onvermijdelijk zijn. Ten aanzien van de van een toeslag voor ziene belastingbons 2 is het van belang, dat zij beleend kunnen worden en dooi- dc ban ken kunnen worden verhandeld. Zij zullen reeds na verloop van drie jaar geheel naar het rijk terugvloeien. Belasting op hoogere inkomens. Om het tekort aan belastinginkomsten van het rijk te vereffenen, dat door het gebruik van de belastingbons ontstaat, zal, zoolang de begrootingstoestand van het rijk dat noo- dig maakt, een belasting op hoogere in komsten worden geheven en wel, voor de eerste maal, voor het kalenderjaar 1939. De basis hiervoor zal zijn de meerdere in komsten van het vorige jaar in vergelij king met het daaraan voorafgaande jaar, zulks voor inkomsten die niet lager zijn dan 3000 r.m. Deze belasting op vergroote inkomsten zal uniform' 30 pet. bedragen van dat gedeelte van het inkomen, waarop de belasting be trekking heeft. Het tijdstip, waarop dit van kracht wordt, zal waarschijnlijk 1 Mei a.s. zijn. Het geheele systeem der belastingbons geldt ook voor het land Oostenrijk en het Sudetenland. De invoering van de belasting op hoogere inkomsten in Oostenrijk en de Sudetenduitsche gebieden blijft voorloopig voorbehouden. Werk genoeg in portefeuille 1let werkfonds beschikt non over tal van plannen. Een tünnelfonds vóór Amsterdam, waarvoor het rijk geld beschikbaar stelt. Er is reeds^heel wat .gedaan in Nederland! Als een der belangrijkste objecten van het werkfonds wordt in het verslag loopende van 1 April 1938 tot 1 Januari 1939 ge noemd de tunnelverbinding tusschen dc oevers van het IJ te Amsterdam. De regec- nins zal f 17.600.000 beschikbaar stellen, op verschillende voorwaarden. Als één van deze voorwaarden kan thans reeds worden genoemd, dat dc tunnelcxploitalie sluilend zal moe ten zijn. In verband hiermede zal een tunnelfonds moeten worden ge sticht met een commissie van toe zicht, bestaande uit twee vertegen woordigers van het Rijk en twee van de gemeente Amsterdam. Het verslag noemt dan een reeks cijfers waaruit de belangrijke taal van het werk fonds voor de volksgemeenschap spreekt. Por 31 Dec. 193S was in totaal vastgelegd een bedrag van f 155.046.596.60, waarvan voor de gemeenten f 75.4SG.435.98. Raming werkgelegenheid Voor 1939 wordt aan werkgelegenheid geraaind bijna 40 milliocn. Er zijn thans nog 495 plannen voor openbare werken in behandeling, waarvan oen belangrijk aantal reeds in een vergevorderd stadium verkeert. Het aantal in 1938 hij het Werkfonds in gediende plannen bedroeg 430. Door het bureau van het Werkfonds werden aan de nunisterieelc commissie voorgelegd 243 Plannen. Goedgekeurde plannen. Onder de goedgekeurde plannen vinden wij o.a. opgenomen: bouw gymnasium Alk maar f 263.000 en eenige belastingkantoren, waarvan de bouwkosten eveneens in hon derdduizenden loopen. Verschillende plan nen wachten nog op uitvoering omdat met de arbeidersorganisaties nog over de loo- nen onderhandeld moet worden, o.a. dc Groote Kerk-restauratie te Alkmaar, waar voor f 348.S00 is uitgetrokken, waar van als bekend f 104.400 van de gemeente. Verkiezingen en werkverschaffing Verzuimuren worden vergoed. De regeeringspersdienst meldt: Ten behoeve van de bij de werkverschaf fing tewerkgestelde arbeiders is voor de a.s. verkiezingen van de leden der Prov. Staten en van de gomeenleraden de volgen de regeling getroffen. a. Voor zoover de werkverschaffing ligt in de gemeente, waar de tewerkgestelden hun stemplicht moeten vervullen, vangen de werkzaamheden op den dag van te stem ming aan uiterlijk om 10 uur v.m. Vergoed worden twee uren, berekend naar de voor die gemeente geldende loonnorm(cn). b. Indien de werkverschaffing buiten de gemeente ligt en de arbeiders eiken dag op en neer gaan, zal door de rijksinspec teurs voor de werkverschaffing in overleg met het gemeentebestuur in e'k voorkomend geval worden vastgesteld, hoe laat de arbei ders op den dag der verkiezing uiterlijk op het werk moeten zijn. Slechts het aantal verzuimuren mag worden vergoed en wel op dc basis van de voor de gemeente geldende loonnorm(en)» Onderhandelaars naar Burgos. Franco zou vandaag Madrid bin nentrekken. Naar de „Corriere della Sera" nit Burgos meldt, zouden aldaar gister middag leden van den verdedigings- raad van Madrid zijn aangekomen om te onderhandelen over een over gave van Madrid aan Franco. De on derhandelingen zouden gehouden worden in het gebouw van het vlieg veld van Burgos. De leden van den verdedigingsraad zouden de overgave van Madrid, de ontwapening van het republikeinsche leger en de er kenning van Franco als het staats hoofd van Spanje hebben aangebo den. Voor eenige republikeinsche ex tremisten zouden zij verlof tot uitwij king naar het buitenland verzocht hebben. De onderhandelingen, zoo verneemt het blad verder, worden van republi keinsche zijde geleid door den com missaris van binnenlandsche zaken van den verdedigingsraad, Garillo, en door den vroegeren gouverneur van Carthagena, Ortega. De bespre kingen zouden ertoe geleid hebben, dat nog heden aan het front van Ma drid de witte vlaggen geheschen zul len worden. De intocht van de na tionalistische troepen in Madrid zon zijn vastgesteld op Zaterdag 25 Mrt.® De republikeinsche gedelegeerden zouden zich verder verplicht hebben alle toebereidselen tot het in de lucht laten springen van gebouwen, enz. te staken. De vredesonderhandelingen zouden reeds in vergevorderd stadium zijn. Te Rome heb ben de desbetreffende berichten groote vol doening gewekt. Pétain overhandigt Franco zijn geloofsbrieven. Maarschalk Pétain heeft gistermorgen om 11 uur aan generaal Franco zijn geloofsbrie ven aangeboden. Bij de overhandiging zijner geloofsbrieven heeft maarschalk Pétain er zijn voldoening over geuit, dat hij „in zeer belangrijke om standigheden het contract kon hervatten met een wapenbroeder van weleer, die thans in de geschiedenis is getreden". Hij zeide verder: „Spanje en Frankrijk, die buren zijn in Europa en Afrika, waar zij door gelijke be langen tot elkaar gebracht worden, kennen het gelukkige voorrecht elkander niets te benijden te hebben en slechts bezield te zijn door den wensch naast elkander in onafhan kelijkheid en vrede te leven". Eerst thans zal Duitschland de eischen recht laten gelden! Op de bijeenkomst van de districtsleiders en dc „Gauamtslciter" op den „Ordensburg" Sonthofen heeft de rijksleider generaal Rit- ter von Epp over den Duitschen kolonialen eisch o.a. gezegd, dat het wegnemen van de koloniën, die voor Duitschland een onuit puttelijke reserve aan ruimte en grondstof fen bcteckendcn, tot een geweldig exportver- lies had geleid en de vernietiging van de Duitsche industrie en economie ten doel had gehad. Dit nummer bevat 16 pagina's DE BILT SEINT. Verwachting: Meest zwaar be wolkt. Geen neerslag van beteekenis. Zwakke tot ma tigen wind uit uiteenlooperi- de richting, weinig veran dering in temperatuur. BITTER VON EPP. Von Epp wees beslist het argument van buitcnlandsche in het bijzonder Engelsche kringen van de band, dat een teruggaaf der Duitsche koloniën van weinig nut voor Duitschland zou zijn. Eveneens keerde hij zich togen de tacti sche bedenkingen, die in den laatstcn tijd waren geopperd tegen de Duitsche kolo niale aanspraken. De ontstemming, welke de Duit sche successen in het Oosten en het Zuid-Oosten in dc anti Duitsch ge oriënteerde kringen hebben veroor zaakt, kan Duitschland niet in het minst beletten zijn aanspraken op koloniën thans eerst recht te doen gelden. Als het grootste cultuurvolk van Europa zoo verklaarde von Epp, heeft Duitschland ook het recht aan het bezit der wereld op passende wijze deel te nemen. Doch Defensiebelangen staan op het spel! Een uiteenzetting door den voor zitter van den Alg. Ncd. Metaal- bew erker sbond. Nederland heeft een sensationeel arbeidsconflict. Sensationeel, omdat, indien dit conflict niet wordt opge lost, niet slechts tal van arbeiders gezinnen eenerzijds en ondernemers anderzijds gedupeerd worden, doch omdat hierbij 's.lands belangen op het spel staan, n.1. het uitvoeren van Defensie-orders! Wij doelen hier, zooals de lezer reeds begrepen heeft, op de strub belingen bij de Rotterdamsche scheepswerven waar thans tal van orders ten behoeve van de landsver dediging in uitvoering zijn. De betrok ken partijen voeren hedenmiddag ten departemente een bespreking met den Rijksbemiddelaar, prof. ir A. C. Josephus Jitta. Inmiddels hadden wij in de hoofd stad een persconferentie met de drie samenwerkende metaalbewerkers- bonden, bij welke gelegenheid de voorzitter van den Alg. Ncd. Mctaal- bewerkersbond de heer H. J. van den Born niet schroomde, dc arbeidstoe standen op de Rotterdamsche wer ven middeleeuwsch te noemen. Willekeur. Een regeling van de arbeidsvoorwaarden in de groot-metaalindustrie bestaat heele- maal niet, aldus de heer v. d. Born of wordt eenzijdig door den werkgever vastge steld. En ten aanzien van deze regelloosheid spant Rotterdam te kroon. Practisch komt het hierop neer. dat de loonhepaling geheel willekeurig geschiedt. Men treeft wat men kwijt wil zijn. Maar de arbeider heeft noch door middel van zijn organisatie, noch individucel invloed op het voor hem geldende loon. Is een arbeider werkloos en wordt hij loor de arbeidsbeurs opgeroepen om zich bij, »en werkgever te vervoegen, dan heeft hij, >p straffe van inhouding van de steun, het 'non te aanvaarden wat de werkgever hem biedt. De werkgevers weigeren verder, in over leg met dc vakorganisaties voor de jonge ren een loonschaal vast te stellen. Opzegging per uur. Het is den arbeiders voorts een doorn in 't oog, dat zij per uur kunnen worden opge zegd en de vacantïe voor hen, die géén vol jaar in dienst zijn, een gunst is. Op dit punt weigeren de werkgevers elke regeling. Hierna behandelt spr. het naar zijn meening allerergste van den bestaanden toestand in de metaalindustrie te Rotcrdam n.1. het ver bod, dat werkg. werklieden van elkaar kun nen overnemen. Wanneer men zich dit systeem goed indenkt, zoo zegt bij, dan ziet men zich verplaatst naar dc Middeleeuwen, toen de hoorigheid en de lijfeigenschap be stonden. De arbeider, eenmaal werkzaam bij werk gever A., moet bij dezen in dienst blijven, zoolang werkgever A. dit verlangt. De arhei der kan, ook al. is hij werkloos, niet vrije lijk over zijn arbeidskracht beschikken. Dit noemt de Bondsvoorzitter, juist in ver band met de opzegging-pcr-uur, een bruut systeem. Het woord wachtgeld kennen de werkge vers niet Be werkgevers weigeren De bonden willen naast een loonsverhoo- ging, die, gezien de uitkomsten over 1938, door de bedrijven te dragen is, een regeling brengen in den chaotischen toestand. De werkgevers weigeren, zijn alleen ge neigd loonsverhooging toe te kennen van 1 tot 3 cents per uur aan de jongeren, maar van regelen, willen zij niets weten.. De heer van den Born deelt ons tenslotte mede. dat minister Romme zich niet in het dreigend conflict had willen mengen. Het voorstel van den Riiksbemiddclaar werd door de vakbonden afgewezen. (Dit voorstel is zoo juist door den Metaalbond (de werkgevers} aanvaard en behelst een voorloopige oplossing Red.) Zooals bekend, hebben de werknemersor ganisaties zich in 's lands belang bereid verklaard, het ultimatum dat Woensdag 29 Maart a.s. afloopt, in te trekken, indien beide partijen zich aan een arbitrage niet bindende uitspraak willen hinden. Tot zoover de beer v. d. Bom. Elfduizend arbeiders zijn bij dit ernstige conflict be trokken. Zal a.s. Woensdag het lied van don arbeid on de werven'van Wilton Feyen oord, de Rotterdamsche Drdogdok Mij. en de machinefabriek P. Smit Jr. in dc Maas stad, niet weerklinken Geen vermeerdering van verlies- gevenden landbouw! In een gisteren in den Dierentuin te 's Gravenhage belegde vergadering van 't Kon. Instituut van Ingenieurs, is het rap- port-Westhoff in behandeling genomen, De eerste spreker, mr. dr. E. J. Beumer, op perde ernstige bezwaren tegen het plan- Westlioff, dat hij eenzijdig noemde; behalve cultuurtechnische werken vragen immers ook industrie, woning- en scheepsbouw en 't maken van verdedigingswerken de aan dacht. Het is, staatsrechtelijk gezien, niet geoorloofd ter wille van bestrijding van werkloosheid de structuur der Xederlancl- sche samenleving eenzijdig, in bepaalde richting, te wijzigen. Spr. betwijfelt of de cijfers, van het rap port juist zijn. Het is den staat voorts niet geoorloofd, met belastinggeld bedrij ven te scheppen, die tot in lengte van da gen gesteund zullen moeten worden. Ook achtte spr. een woord van waarschu wing noodig, waar het gaat om wetten, die in eenigerleï vorm aantasting van den eigendom regelen. Nederland blïjve een rechtsstaat. Als de produotie wordt uitgebreid. Vervolgens verkreeg het woord dr. S. E. B. Bierema, die de moeilijkheden schetst, welke, bij uitbreiding van onze cultuur gronden, ontstaan in verband met onze prijs- en productieregelingen in den land bouw. Men bedenke, aldus dr. Bierema, dat ook op de bestaande cultuur gronden zonder bepaalde cultuur technische maatregelen door een meer rationeele bemesting en be weiding een aanzienlijke productie- vermeerdering mogelijk is, gepaard met een vergroote werkgelegenheid. Er is daarom geen reden zoo sterk den nadruk te leggen op de ver krijging van nieuwe en van verbe terde gronden als in het rapport- Westhoff geschiedt. Een uitvoering in een minder geforceerd tempo schijnt aanbevelenswaardig. Del aatsfe spreker, dc lieer C. J. P. Zaal- herg, merkte op, dat onze werkloosheid voor 10 pet. landarheiders bevat, en voor 50 pet. industrie-arbeiders. Vermeerdering van vèrliesgevenden landbouw verzwakt het geheele bedrijfsle ven en wellicht het gezondste deel van de landbouw het meest, aldus spr., die ten slotte tot verruiming der werkgelegenheid bepleit een meer rendabel maken van land bouw, industrie, scheepvaart en visschcrij door verlaging van productiekosten en ver hooging van kwaliteit. Slowakije blijft op zijn stuk staan Het wil de oude grenzen hand haven. Over den toestand in Slowakije zijn tegen strijdige berichten. Officieel verluidt dat de Hongaarsche troepen geheel zijn teruggetrok ken, na het bekend worden van het Duitsch- Slowaaksche verdrag. Anderzijds wordt be richt, dat in het Oosten hier en daar nog wordt gevochten. De minister van buifcnlandsche zaken van Slowakije heeft het Hongaarsche antwoord op dc nota, welke gisteren is gezonden, ont vangen. In dit antwoord verklaart de Hon gaarsche minister van buitcnlandsche za ken, Csaky, dat een ernstig onderzoek zal worden ingesteld naar de incidenten, welke zich aan de grens hebben voorgedaan. Slowakije geeft niet toe! Dc Hongaarsche regeering heeft aan de Slowaaksclie regeering voorge steld een gemengde commissie in het leven te roepen, welke belast zou moeten worden met de afbakening van dc SlowaakschKarpatisch Oekrainische grens. De ministerraad heeft met algemee- ne stemmen het Hongaarsche voorstel verworpen. De Slowaaksche regoe- ring wenscht de handhaving der grenzen, zooals die in den ouden staat Tsjechoslowakije hebben be staan. De in Slowakije afgekondigde amnestie nor politieke vergrijpen geldt niet. voor personen, die na den Tsjechischen putsch ge arresteerd zijn.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1