Beveiliging Amsterdam Geen scheuring in het Britsche kabinet POLEN DUITSCHEN DAGBLAD VOOR HOLLAND'5 NOORDERKWARTIER Vijftien snelvaarkanonnen noodig onder druk Ongeluk of misdaad te Koedijk Versterk de nationale eenheid Hevige strijd in Slowakije Laan, Schagen, Tel. 20. DINSDAG 28 MAART 1939. 83e Jaargang. No. 10840. uitgave «fef KV. Uitg.-MiT. „Holland» Noorderkwartier" ('i'CoinMni 1 van Vrijwillige luchtafweer actief! ONDERNEMERS EN PARTICULIEREN MOETEN HET GELD BIJEENBRENGEN. MUNITIE VOOR REKENING DER RE GEERING. Het Comité Vrijwillige Luchtafweer Amsterdam is tot de conclusie gekomen, dat voor een afdoende beveiliging van de hoofdstad in het bijzonder voor de bescherming van de groote industriecentrale benoorden het IJ noo dig zijn vijf batterijen snelvuurkanonnen van 4 c.M. (vuur- snelheid 120 schoten .per minuut), iedere batterij bestaande uit drie stukken geschut, tezamen dus 15 snelvuur kanonnen. De aanschaffingskosten bedragen, zooals wij dezer da gen reeds meedeelden, in totaal rond f 1.000.000.waarbij zijn inbegrepen de kosten voor de vuurleidingen (zoek lichten, luisterapparaten, enz.) en de benoodigde munitie voor 400 schoten per kanon. Munitievoorraad 2000 schoten per kanon Het Comité Vrijwillige Luchtaf weer Amsterdam werd gesticht op initiatief van de Vereeniging In- dustriebelangcn Amsterdam-Noord en in samenwerking met de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam en de Vereen. Nationale Veiligheid daar ter stede. Regeeringssteun verzekerd- De oprichting van dit comité geschiedde naar het voorbeeld van Delft, Zaandam, Friesland en thans ook Rotterdam en werd in niet geringe mate gestimuleerd door de verklaring van den minister-president en van den minister van Defensie, dat de lands verdediging zich richt op de handhaving van de zelfstandigheid van den staat niet minder, maar ook niet meer en dat het stelsel van plaatselijke vrijwillige luchtaf weer den steun der regeering heeft. In een onlangs gehouden eerste vergade ring van dit comité zijn voorloopigc plannen tot verwerkelijking van het gestelde doel ontworpen, waarbij men in hoofdzaak tot boven omschreven conclusie kwam. Het comité werd daarbij voorgelicht door militaire deskundigen, van wie met name genoemd dient te worden de commandant van den luchtverdedigingskring Amsterdam luitenant-generaal H. A. F. G. van Ermel— Scherer. Het geld. Uit den aard der zaak heeft het comité aanstonds overwogen op welke wijze de be noodigde gelden bijeengebracht kunnen worden. Diverse mogelijkheden werden daarbij besproken en tenslotte werd men het er over eens, dat getracht moet worden 200 firma's en parti culieren te vinden, die ieder f 5000 beschikbaar willen stellen. Het co mité heeft de goede verwachting, dat in verband met het groote aan tal direct belanghebbenden bij een afdoende luchtafweer, het bedrag op deze wijze bijeengebracht zal kun nen worden. Het ligt in de bedoeling de onderscheide ne vereenigingen van industrieelen, groot- en kleinhandelaren, enz. in de hoofdstad uit te noodigen, bijeenkomsten te houden, tij dens welke luitenant-generaal van Ermel Scherer voordrachten zal houden omtrent doel en organisatie van de op te richten vrij willige luchtafweer. Daarna zal een vergadering van belang hebbenden worden uitgeschreven en zal de burgemeester van de hoofdstad, dr. W. de Vlugt, worden uitgenoodigd deze bijeen komst te leiden. In deze vergadering zal zoo noodig nog een nadere toelichting der plannen wor den gegeven en zal tenslotte een eerelijst circuleeren, waarop zij, die het belang der organisatie inzien en daadwerkelijk willen meewerken, kunnen inschrijven. Geschut wordt niet opgevorderd. Ten aanzien van den steun, die het comi té van de zijde der regeering ontvangt, kan nog worden medegedeeld, dat namens het departement van Defensie is verklaard, dat het aan te schaffen geschut in oorlogstijd vrij blijft van vordering. Het blijft dus ter plaatse, tenzij het in handen dreigt te val len van den vijand. Personeelskwestie. De regeering zal de munitievoorraad op voeren tot een hoeveelheid, genoeg voor 2000 schoten per kanon en ook de munitievoor ziening in de toekomst en in oorlogstijd is geheel voor rekening van de regeering. De bedieningsmanschappen zullen zooveel mogelijk worden gerecruteerd uit het perso neel der fabrieken, op welker terreinen het geschut zal worden opgesteld. Hiertoe zal de medewerking worden ingeroepen van de directies van de betreffende fabrieken. Dit personeel zal opgenomen worden in den luchtafweerdienst van den B.VX. De regeering zorgt voor instructieperso neel. Zij draagt ook de oefeningskosten. Per batterij zullen 26 man noodig zijn. Het totaal aantal manschappen, noodig voor de vrijwillige luchtafweer, bedraagt dus 130. Tenslotte kan nog worden gemeld, dat deze op te richten Vrijwillige Luchtafweer vol komen harmonisch zal aansluiten op den defensiegordel Hembrug, Schiphol, Ouder kerk. Heden een verklaring van Chamberlain FRANKRIJK WERD GEEN NA TIONALE DIENSTPLICHT BE LOOFD! - WEL VERPLICHTE LICHAMELIJKE OPVOEDING. - ENGELSCHE BELANGSTEL LING VOOR DE MAGINOT- LINIE. De parlementaire redacteur van Press Association verwacht, dat Chamberlain heden in het Lager huis een verklaring zal afleggen be treffende de diplomatieke onder handelingen tusschen Groot Brit- tannië, Frankrijk, Rusland en Polen. De Lobbycorrespondent van Reuter meldt intusschen. dat het overleg inzake een gemeenschappelijke, an- ti-agressieverklaring normaal voort gaat en het Kabinet den minister president in deze zaak eensgezind blijft steunen. Het probleem van den dienst plicht. In tegenstelling met persgeruchten, waar van wij gisteren melding maakten, deelt de Lobbycorrespondent van Reuter thans mede, dat Engeland aan Frankrijk geen toezeg ging gedaan heeft betreffende dienstplicht in vredestijd. Ook de alarmeerende berichten over een dreigende scheuring in het Brit sche Kabinet in verband met het vraag stuk van den dienstplicht worden door Reuter ontzenuwd. Genoemdo kwestie be schouwt men in het kabinet zoo luidt de jongste mededeeling in het geheel niet als urgent, en er is geen verschil van meening tusschen de staatslieden tol.uiting gekomen. Eerst zal het vrijwillige nationale register herzien worden, waarbij zich aanwijzingen voordoen, dat hieruit neiuwe ontwikkelin gen zullen voortvloeien en een veelomvat tend plan inzake verplichte lichamelijke opvoeding van de jeugd tot de mogelijk heden behoort. Duff Cooper pleit Inmiddels heeft Duff Cooper, de oud-minister, een warm pleidooi ge houden voor het mobiel maken van de heele Engelsche weerkracht. Met het oog op de duidelijke bedoeling der dictatoren Europa en de wereld door geweld te overheerschen. is, aldus Cooper. het oogenblik voor organisatie van den te genstand gekomen. Te dien einde bepleitte hij de vorming van een meer beperkt kabinet, waarin alle par tijen vertegenwoordigd zouden zijn. „Voor een dergelijke regeering aldus vervolgde hij zou het gemakkelijker zijn te komen tot een maatregel, die uit een oog punt van nationale veiligheid van overwe gend belang is: Zij zou er op kunnen staan, dat iedere Engelschman de nationale zaak alle diensten bewijst, waartoe hij in staat is. Ik zeg niet, dat wij moeten ei- schenfc dat ieder dienst neemt in het leger, maar ik bedoel, dat wij het beginsel moeten afkondigen, vol gens hetwelk de staat in buitenge wone tijden het recht heeft van iederen strijdbaren man militaire diensten te verlangen. Dat zou een aanzienlijke uitwerking hebben op den indruk, dien de wereld zou heb ben van onze houding en onze vast beradenheid." Duff Cooper zeide ten slotte, dat het „krankzinnig" zou zijn onder de bestaande omstandigheden Rusland terzijde te hou den. De besprekingen te Moskou. Gedurende zijn verblijf te Moskou heeft Hudson, de Britsche parlementaire secre taris van overzeeschen handel, verscheidene besprekingen gehad met Mikojan en Litwi- nof, volkscommissarissen van buitenland- schen handel en buitenlandsche zaken, en Molotof, voorzitter van den raad van volks commissarissen. Er is vriendschappelijk van gedachten ge wisseld over de internationale politiek, waarbij beide partijen elkaar in kennis stelden van het standpunt harer regeeringen en punten van contact ten behoeve van de consolidatie van den vrede naar voren kwa men. Het persoonlijke contact, tot stand geko men tusschen Hudson en de leden der Sov jet regccring, zal, zoo meldt Tass uit Mos kou, ongetwijfeld bijdragen tot de bevesti ging der RussischBritsche betrekkingen en tot de internationale samenwerking voor een oplossing van het vredesvraagstuk. Dit nummer bevat 12 pagina's Britsche stafofficieren naar Maginot-linie. de Naar Reuter op het ministerie van oorlog verneemt, zal generaal Gort, de chef van de generalen staf. vergezeld van een aantal hooge Britsche officieren, enkele dagen in Frankrijk doorbrengen en bij die gelegenheid troepenmanoeuvres bijwonen en een bezoek brengen van de versterkingswerken van de Maginot-linie. Beek gaat Chamberlain polsen Het Poolsche volk zal strijden voor zijn onafhankelijkheid. Drie eischen van Duitschland? POLEN VERTROUWT OP EIGEN KRACHT! Volgens de Daily Express heeft Hitier aan Polen drie eischen ge steld en wel: 1. Afstand van Dantzig. 2. Een vergunning tot het aanleg gen van een autoweg door den Poolschen corridor. 3. Afstand van Oderberg in Teschen dat door Tsjecho Slowakije aan Polen was afgestaan. In Berlijn worden deze berichten als pertinent onwaar gekwalificeerd en gezegd dat ze „zoo fantastisch zijn,-dat zij zelfs niet behoeven te worden tegengesproken." Ten aanzien van Dantzig voegt men hier aan toe, dat de commissie van drie, bestaan de uit Frankrijk, Engeland en Zweden, in 1935 de regeling der meeste kwesties, waar voor zij bevoegd was, heeft overgedragen aan Polen en Duitschland, hetgeen tot be sprekingen tusschen deze beide landen leid de. In politieke en diplomatieke krin gen te Warschau blijft men niette min gelooven, dat het vraagstuk- Dantzig de vorige week van Duit- sche zijde aan de orde is gesteld, doch dat dit polsen geen aanleiding heeft gegeven tot werkelijke onder handelingen en nog minder tot eischen in den vorm van een Duitsch ultimatum. Het is mogelijk, dat het feit, dat de Pool sche ambassadeur te Berlijn Donderdag en Vrijdag te Warschau is geweest, tot de. ver spreiding der geruchten heeft bijgedragen, zegt men. De geest in Polen onder de bevolking en onder het leger is echter wel zeer in tegen spraak met al deze officieele ontkenningen. De Senaat heeft Zaterdag verschei dene wetten betreffende de nationale defensie aangenomen. Hierin wordt o.a. bepaald, dat Poolsche staatsbur gers in geval van oorlog een deel van hun vermogen zullen moeten offeren. Voorts werd het PoolschLitausche handelsverdrag geratificeerd. Een rede van senator Katelbach lokte veel applaus uit, toen de spreker van Litauens moeilijkheden gewaagde en daaraan toevoegde: Sta mij toe uit naam van dit huis onzen buurman in het noorden de verzekering te ge ven, dat de gebeurtenissen, welke de Litauschen natie heeft ondergaan, scherp en diep worden gevoeld in het hart en in den geest van het Pool sche volk. Dantzig is geen Memel Hoewel de autoriteiten er naar streven vij andige demonstraties tegen Duitschland te voorkomen, gelukt hun dat niet overal. Te Tjesjen aan de grens van Tsjecho-Slowakijc werd b.v. een demonstratie gehouden, waar bij Poolsche huisvrouwen en dienstmeisjes vooraan liepen. Later groeide de stoet door studenten en anderen aan tot ongeveer 15.000 personen. Men droeg opschriften me de, waarop o.a. te lezen stond: „Dantzig is geen Memel". De toon van de Poolsche pers is volgens den corr. van het Hdbld. te Warschau een van: Wij zijn bereid en vertrouwen op eigen kracht. De Polen begrijpen het tragische voorbeeld van Tsejcho-Slowakije en daarom is Polen bereid tot een oorlog, zelfs tegen den sterksten tegenstander." De Poolsche regeering laat volgens de jongste berichten ook langzamerhand haar bonding „van niets te weten" varen Het re- Q-eeringsorgaan, de Gazeta. Polska, staat op nieuw stil bij „liet realisme der Poolsche politiek", waarbij het er den nadruk op legt, dat Polen weinig verwacht van verklarin- DE BILT SEINT! Verwachting: Eenige regen of motregen, be- betrokken, iets zachter, matige, tijdelijk krachtige, oostelijke tot noordoostelijke wind. Vonnis van de Alkmaarsche rechtbank luidt: Vrijspraak De Arrondissementsrechtbank te Alkmaar heeft hedenmorgen vonnis gewezen in de zaak tegen den arbeider B. te Bergen, be schuldigd zijn drie kinderen te hebben ver dronken door met opzet een auto nabij Koe dijk in het Noordhollandsch Kanaal te heb ben gereden. De uitspraak was: vrijspraak De officier van justitie had 14 dagen ge leden levenslange gevangenisstraf geëischt. gen alleen en dat de Westelijke mogendhe den vaak een golf van verontwaardiging hebben doen ontstaan en plechtige verkla ringen hebben afgelegd, om daarna terug te vallen in hun passiviteit. De militaire voorbereidingen worden, vol gens een Reuterbericht uit Warschau, voort gezet, doch worden nog omringd met de grootste geheimhouding. Betoogingen voor de landsver dediging. Gisteren zijn op verschillende plaatsen in Polen betoogingen gehouden, georganiseerd door de politieke partijen, om aan te drin gen op de landsverdediging. Te Lwow hebben de oudstrijders betoogd en te Poznan hebben 10.000 boeren ver klaard bereid te zijn bun bloed te storten voor de verdediging van de eer en de be langen van Polen. Gelijksoortige betoogingen zijn gehouden in dc steden van Silezië en Teschen, welke cindigdpn met het zingen van het anti-Duitsclie lied „Rota". In een boodschap aan een vergadering van Poolsche vrouwen zegt de weduwe van Pil- soedski: ,De vrouwe van Polen zijn bereid om schouder aan schouder met hare broe ders te strijden op het slagveld". De kwestie Dantzig. Te Bromberg zijn anti-Duitsche relletjes geweest waarvan de omvang zoowel door Duitsehe als door Poolsche officieele instan ties als gering wordt beschreven.^ Men neemt aan dat de kwestie Dantzig in "Mei door den Volkenbond behandeld zal wor den. J.e Journal" verneemt uit Londen dat daar gisteren echter uit Duitschland werd ge meld, dat de Duitsehe regccring Vriidag il. een nota zou hehben overhandigd aan de regeling van het vraagstuk van Dantzig. zonder rekening te houden met den Volken bond. Duitschland zou hebben voorgesteld aan het riik zekere rechten te geven, den hooee- commissaris af te schaffen on Polen het recht te laten de haven van Danzig te ge brinken. Beek, de Poolsche minister van buiten- 'andsche zaken die volgende week naar Londen vertrekt schijnt eerst te willen in- 1 formeeren hoe ver Londen en Pariis willen gaan. want de tot nu toe gevolgde Poolsche politiek van slingeren tusschen Duitsch land en de Sovjet-Unie kan niet worden voortgezet. De Polen zijn voorloonig althans vastbe sloten zich te verzetten tegen iedere nogine van Duitschland de Poolsche corridor te bezetten of Danzig te annexeeren. KONING LEOPOLD VERZOEKT DE PERS: Op de jaarvergadering van de Belgische persvereeniging heeft, naar de Tel. meldt, de voorzitter, Joseph Demarteau, medege deeld, dat de koning hem 22 dezer had ont vangen en het volgende had verklaard: „Vooral onder de huidige omstandigheden is het de taak van de pers, in het binnen land het gevoel van nationale eenheid aan te wakkeren. Gezien de moeilijkheden, die wij doormaken, moeten de burgers toenade ring tot elkaar zoeken. Die toenadering moet de pers aanmoedigen. Dan kunnen cle ern stige gebeurtenissen in het buitenland voor ons land tenminste het verheugende gevolg hebben, dat onze binnenlandsche eenheid wordt versterkt en komt er uit het kwade ook iets goeds." Terwijl de diplomaten te Boedapest over vrede praten, voeren Slowa- ken en Hongaren oorlog! Terwijl de gemengde Hongaarsch Slowaakschc commissie te Boeda pest bijeen is en „vredesonderhan delingen" voert, wordt in Oostelijk Slowakije lustig gevochten. De strijd is opnieuw ontbrand en de Honga ren doen verschillende, tot heden nog vergeefsche aanvallen. De Slowaaksche minister van defensie heeft de officieren van luchtmacht en lucht afweer der lichtingen 1932 tot en met 1936 cn het personeel van het luchtafweergeschut der lichting 1931 tot cn met 1936 opgeroepen. Officieel wordt medegedeeld, dat in de ge vechten van de afgeloopen dagen 23 Ilon- gaarsche militairen en burgers zijn gedood en 55 gewond. De verliezen der Slowaken zijn niet bekend, doch 360 Slowaaksche sol daten én 211 Tsjechen zijn gevangen geno men. Beide partijen beschuldigen elkaar, weer begonnen te zijn. Het Hongaarschc tclograaf-agentschap rtoe't mede, dat de Slowaaksche troepen Zondag de grens hebben geschonden, eerst op twee kilometer ten Oosten van Mecenzcff, later door aanvallen op do Hongaarsche grens wacht te Nagykazmer en Alsomihalvi. Volgens Slowaaksche berichten onderna men de Hongaren nieuwe, blijkbaar goed voorbereide aanvallen in den sector Micha- lovcc-Sohrance. vrijwel op hetzelfde oogen blik. dat het laatste lid van de Slowaaksche delegatie zich van Bratislava op reis begaf naar Boedapest. In Slowaaksche politieke kringen veronder stelt men. dat de Hongaren pogen zooveel mogelijk Slowaaksch gebied bezet 'te krijgen, teneinde druk uit te kunnen oefenen op de Slowaaksche onderhandelaars bij de grens- afbakening. De officieele Hongaarsche berichten zijn zeer gematigd. De Hongaren toonen zich ver zoeningsgezind en de regeering zou geen moeite doen de openbare meening op te zweepen.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1