anti -agressie- verklaring Het scherm zakt Duitsche pets smaalt op Polen SPAANSCHE DRAMA DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Britsch-Fransche Nog voor 't weekeinde! Geen wapengeweld, zegt Lord Plymouth De gezondheidstoestand van Prinses JuÜana over het Franco bezet Madrid cr€jnii#u ui Laan, Schagen, Tel. 20. WOENSDAG 29 MAART 1939. 83e Jaargang. No. 10841. ÜHg«wr der KV. Uitg.-MiT „Molton* Koorderi<wort.ef- verwacht „WAT ENGELAND WIL. GAAT VERDER DAN RAADPLEGIN GEN", ALDUS CHAMBERLAIN. ln antwoord op een vraag van het Labourlid Greenwood heeft Chamberlain in het Lagerhuis een verklaring afgelegd, waarin hij zei- de: „De regeering zet actief de raadplegin gen met andere regceringen voort ten opzichte van de problemen, die het gevolg zijn van de recente gebeurtenissen. Op de vraag of de aan sommige mogendheden voorgelegde verklaring raadpleging ten doel had, dan wel ol zij ook militaire verplichtingen met zich mede bracht, zeide Cham- berlain: „Uit de vroegere verklaringen zal men begrepen hebben dat wat de re geering voor den geest staat, een heel eind verder gaat dan raadple gingen". Chamberlain voegde hieraan toe, dat hij Ojidit oogenblik geen verdere bijzonderheden jvecschte te geven. „Den anderen regeeringen is duidelijk ge maakt, wat de Britsche regecring bereid is dóen. De regeering is zich volkomen be ft» van het dringende dezer aangelegen- ifid en van de wenschelijkheid om zoo acoedig mogelijk tot een conclusie te komen. Iris echter meer dan één regeering bij be trokken en de beslissing is niet alleen een I Enj?elsche beslissing Naar de Londensche correspondent van de N.R.Crt. meldt, bestaat er i goede kans, dat de Engelsche en Fransche regeeringen nog voor het eind van deze week, dus nog vóórdat kolonel Beek te Londen aankomt, een nadere verklaring zullen afleg gen betreffende hun houding tegen over nieuwe aanvalsdaden in Euro pa. In plaats van de viermogendhe- i denverklaring zou dus begonnen worden met een verklaring van de twee Westelijke deinocratien al- i leen. De verhouding tot Polen. De mogelijkheid bestaat en daar wordt hier zeker rekening mee gehouden dat een openlijk aanbod Polen tegen eiken aan- v&l te beschermen, voor zoover Polen ge lijksoortige verplichtingen in het Westen op zich neemt, genoeg zou zijn om de pro- Fransche elementen, met name het Poolsche leger, zoodanig te versterken, dat Beek on danks zijn eigen inzichten gedwongen zal worden een dergelijk aanbod te aanvaarden. Om Tsjechoslowakije's onafhan kelijkheid. Op een motie van den liberaal Davies in het hoogerhuis, o.m. bepleitend, maatregelen te nemen tot herstel van Tsjecho-Slowakije's onafhankelijkheid, zeide de ondersecretaris voor buitenlandsche zaken, lord Plymouth: Het is volkomen duidelijk, dat een dei-ge lijk herstel alleen tot stand gebracht zou kunnen worden door wapengeweld en noch de Bi-itsche regeering, noch de staten waar mede zij overleg pleegt, hebben eenig voor nemen in die richting. Het doel der gcdach- tenwisseling van de Bi'itsche regeering is zuiver defensief." Davies trok later zijn motie in. Stemmen voor een nationale re geering op breedere basis. Verscheidene afgevaardigden van de meer derheid, o.w. Duff Cooper en Churchill, heb ben een motie ingediend, voor de vorming van een nationale regeering op zoo breed mogelijke basis die de beschikking krijgt over volmachten opdat Engeland in zoo kort mogelijken tijd een zoo groot mogelijke krachtsinspanning kan verdragen. Legervergrooting in studie. Minister Ho re Belisha heeft in het Lager huis op de vraag, of hij de vergrooting van het territoriale leger tot 2 millioen man zou willen' overwegen, geantwoord, dat de regeering bepaalde voorstellen in studie heeft. Zij beschuldigt van ophitsing, ongemotiveerde verdrukkingen der Duitsche minderheden. Dreigende waarschuwingen Hoewel de Poolsche regeering alle moeite doet anti-Duitsche betoogin gen te vermijden, volgt de Doitsche peis een door haar reeds meerma len toegepaste methode onder het motief „Ophitsing in Polen" om de openbare meening in Duitschland in een bepaalde richting te sturen. Zoo is bijv. de Nationale Zeitung van oordeel, dat „uitspattingen van dezen aard en de terughoudendheid van de autoriteiten op den langen duur een ondraaglijken last vormen voor de vriendschapsbetrekkingen tusschen Polen en uitschland. De officieuze Diplomatische Korrespon- dewz publiceert ecu waarschuwing tegen Polen, die in vrij dreigenden toon is gesteld. Het blad concludeert, dat Warschau be paald niet meer veel hecht aan de betrek kingen met Berlijn. Wanneer men in Po len meent, aldus het blad, dat het niet noodig is rekening te houden met de le vensrechten en de eer van het Duitsche volk, dan zou dat even betreurenswaardig voor de toekomstige harmonische ontwik keling in de Eui-opeesche ruimte als zeker ook schadelijk voor de Poolsche natie zelf zijn. Het is inderdaad bekrompen, wanneer men in zekere Poolsche steden gelooft, dat het volkomen in orde is Duitschers smade lijk te bejegenen of te vervolgen, hetgeen niets anders kan beteekenen dan een uit spraak ten gunste van den geest van Ver- sailles. Het blad besluit: Polen moet zelf weten, welke successen het de tot dusverre ge volgde lijn van zijn politiek gebracht heeft en in welke mate zijn onafhankelijk heid en zijn reputatie in de wereld daarbij gegroeid zijn. Het lijkt twijfelachtig of een verlaten van deze lijn een gunstige uit werking zou kunnen hebben, ook al stu ren vreemde sireneklanken in een andere richting. Duitschers in Polen ongerust. De Duitschers in Polen maken zich eri> stig ongerust over de massa-ontslagen, die hun bevolkingsgroep in Polen treffen. Dui zenden Duitschers schijnen thans broode loos te zijn. 700.000 gasmaskers. Gemeld wordt, dat de Poolsche organisa tie voor de luchtbescherming reeds een be gin heeft gemaakt met de uitdccling van 700.000 gasmaskers te Warschau. In Polen wordt de nieuwe Litthausche regeering gun stig beoordeeld. De militaire en moreele be reidheid van Polen is nog steeds het thema van persartikelen en van openbare uitin gen van verschillenden aard. In het gcheele land worden door de vereenigingen vader landslievende resoluties aangenomen ter wijl de bijdragen voor het defensiefonds binnenstroomen. Te Bydgoscz zijn 11 onrustzaaiers, meest leden van de Duitsche minderheid, gear resteerd. Zij worden beschuldigd valsche ge ruchten te hebben gepubliceerd en de gemoe deren te hebben opgezweept in verband met de jongste internationale gebeurtenissen. De Poolsche kranten kondigen een Bin- nenlandsche leening tot ontwikkeling van de luchtvaart en de passieve verdediging aan. Witos terug. /oud-minister-president Witos, leider der volksbeweging de Poolsche boerenbe.lie ging is" in Polen teruggekeerd na meer dan acht jaar in ballingschap geleefd te hebben. Op het congres der voorziters van de af- deeimgen van kamp der nationale eenheid heeft generaal Skwarczynski een redevoe- ring gehouden over den internationalen toe stand en de houding der Poolsche opebare meening. Hij spoorde tot eenheid vertrouwen in de regeei-ing aan. IN ALLE OPZICHTEN UITSTEKEND. 's-Gravenhage, 28 Maart. De geneesheeren van Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Juli- ana verklaren, in verband met de zwangerschap, die thans tot onge veer de helft gevorderd is, dat de gezondheidstoestand van Hare Ko ninklijke Hoogheid in alle opzich ten uitstekend is. Dr. J. DE GROOT. Dr. C. L. DE JOXGH. Dit nummer bevat 8 pagina's Onze jeugdherbergen jubileeren! MEER DAN EEN MILLIOEN OVERNACHTINGEN IN TIEN JAAR TIJDS. „De jongeren worden sneller zelfstandig dan voorheen", al dus prof. van Poelje. Zooals wij onlangs reeds mededeelden, herdenkt de Nederlandsche Jeugdherberg centrale op 5 April a.s. haar tweede lustrum en het is met tevredenheid, dat zij kan te rugzien op een periode van voortdurenden bloei. Immers in verrassend korten tijd wist zij haar bestaansrecht te veroveren en een instituut te scheppen van waarlijke natio nale beteekenis. Bij een jubileum behooren cijfers en sta tistieken. In den zomer van 1929 werden reeds twaalf jeugdherbergen in gebruik genomen, die in het eerste jaar reeds 8575 overnachtingen hoekten. Op het oogenblik heeft men de beschikking over niet min der. dan 65 jeugdherbergen met een totaal aantal overnachtingen, sinds de oprichting, van ruim een millioen! DE BILT SEINTi Verwachting: Betrokken tot zwaar bewolkt met plaatse lijk eenige regen, zwakke tot matige veranderlijke wind, weinig verandering in temperatuur. Prof. van Poelje. De voorzitter der Centrale, de directeur- generaal van het Onderwijs, prof. dr. G. A. van Poelje, heeft in een dezer dagen gehou den bijeenkomst nog eens op de groote be teekenis van het Jeugdherbergwerk gewe zen. De professor vond het interes- L sant te constateeren, dat de laatste jaren de gemiddelde trekkersleeftijd is gedaald tot zestien jaar, volgens spr. een bewijs, dat de jongeren sneller zelfstandig wordenden dan voorheen. Een taak op internationaal ge bied. Belangrijk is de taak, die de jeugdher bergen in internationaal opzicht vervullen, omdat ze leiden tot een zoozeer gewenschte uitwisseling van de jeugd van vele landen In 1938 kwamen er niet minder dan 16.000 buitenlanders op bezoek, of 8K pet. van het totaal aantal trekkers van dat jaar. Tenslotte wees de voorzitter nog op de nauwe samenwerking der J. H. C. met de scholen, daar vele jeugdherbergen als schoolbuitenhuizen gebruikt worden en het contact met verschillende bedrijven, dat ten doel heeft de jeugdherbergen in dienst te stellen van de jonge werklieden, die er eeni ge vacantiedagen zullen kunnen doorbren gen. Wil men de taak van de jeugdher bergen omschrijven, aldus besloot prof. van Poelje, dan zal men moe ten zeggen, dat zij hebben mee te werken om de wel eigengereide, maar sterk en tot offers en sober heid bereide jeugd van thans te vormen tot toegewijde burgers van een nieuwe samenleving, waarin het licht achter de zwartste wolken glanst. Naar wij vernemen, zal de feestelijke her denkingsbijeenkomst te Amsterdam op 1 April a.s. worden opgeluisterd door een toe spraak van den minister van onderwijs, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne. De burgeroorlog geëindigd PRAAG EERT ZIJN DOODEN. Praag herdenkt hen, die ln den Wereld oorlog gevallen zijn. Aan den voet van het monument voor den C ibekenden Soldaat legde de legercommandant, generaal Blaskowitz, een kran" Onder hen die de plechtigheid bijwonenj bevinden zdeh de generaals Sirovy en Fiala. Franco HET REPUBLIKEINSCHE LEGER GEEFT ZICH ONVOORWAARDE LIJK OVER. Na een belegering van 2Va jaar te hebben doorstaan, heeft Madrid, de Spaansche hoofdstad zich op ge nade of ongenade aan Franco over gegeven. Franco heeft daarmede den oorlog gewonnen. Het speelfc geen rol meer dat op enkele plaatsen nog verzet wordt geboden. Gistermiddag richtte Union Radio, de zender die thans in handen der rechtschen is, de volgende boodschap tot de repu- blikeinsche strijdmacht: „Tegenstand is thans nutteloos. Wij doen opnieuw een beroep op al len, opdat er geen bloed vloeit. Gij kunt rekenen op de rechtvaardig heid van den Caudillo. Wanneer Franco pardon belooft, houdt hij woord. Het is nutteloos zich te ver zetten en wij noodigen de republi- kleinen uit zich onverwijld over te geven." Om vijf uur zijn de troepen van Fi-anco begonnen Madrid te bezetten. Kort daarna was zonder slag of stoot de geheele univer- siteitswijk reeds in handen der rechtschen. In de voornaamste straten en op de plei nen van de hoofdstad heerscht een onbe schrijfelijke drukte. Voor het regeeringspa- leis juicht een ontzaglijke menigte de lei ders van de Falanx en Requetes toe, die van de naburige fronten naar Madrid zijn gekomen om getuige te zijn van de over winning van Franco. Valencla zal volgen. De nationale verdedigingsraad is te Va- lencia bijeengekomen. Beraadslaagd wordt over een spoedige overgave van Valencia. -Alle leden van den Raad bevinden zich te Valencia, met uitzondering van Besteiro, die in een radiotoespraak heeft verklaai'd dat hij te Madrid blijft om de bevolking door het moeilijke oogenblik heen te helpen. Politieke gevangenen bevrijd. Zoodra de troepen van Franco de hoofd stad waren binnengetrokken werden de po litieke gevangenen, die nog in de gevange nissen te Madrid zaten, op vrije voeten ge steld. Het zijn voor het meerendeel jonge lieden, die lid zijn van de Falanx. Op straat hebben zich volgens de corres pondenten van Reuter en United Press on beschrijflijke tooneelen van enthousiasme afgespeeld. De menschen omhelsden elkaar, zij juichten, dansten en zongen. Een merk- waardig verschijnsel was een muziekcorps, nog in republikeinsehe uniform gestoken, dat lustig nationale liederen blies. Union Radio deelt mede, dat Kolonel Lo- zas, de commandant van de zestiende devi- sie, benoemd is tot militair gouverneur van Madrid. Overal in de straten wapperen thans wit te en rood-gouden vlaggen. Felicitaties. De overgave van Madrid wordt door de Duitsche pers in gi'ooten opmaak gemeld. Men noemt den val van de stad een neder laag voor de democratische staten. Voor de toekomst van Europa is deze dag, aldus het blad, een dag van vertrouwen en vreugde. De Italiaansche pers prijst uitbundig de dapperheid der Italiaansche soldaten, die zooveel tot dc overwinning hebben bijgedra gen. Men herinnert eraan, dat Italiaansche vliegers in Spanje 9^3 Fransch-Russische toestellen hebben omlaag geschoten en slechts SS toestellen hebben verloren. Mussolini is luide toegejuicht Hij ver scheen op het balcon van/ het Palazo Vene- tia en zeide: „De infanterie van Franco en de Italiaansche legionarissen zijn Madrid binnengetrokken. De Spaansche oorlog kan van nu af als geëindigd beschouwd worden en geëindigd met een nederlaag van het bolsjewisme. Zoo zal het. allen vijanden van Italië en het fascisme vergaan." Hitier heeft Franco een gelukstelegram gezonden» Dolle koe zet een heel dorp op stelten Het gevaarlijke beest, na een wil de jacht doodgeschoten. Een dol geworden koe heeft gistermiddag tusschen drie en vier uur het Zuidholland- sche dorp De Lier gedurende eenigen tijd danig in rep en roer gebracht. Het beest was met een veewagen van de markt te Rotterdam overgebracht naar De Lier en bestemd voor den slager De Bruin aldaar. Zoodra de koe uit den wagen was gehaald, bevrijdde zij zich van haar hegeleider en rende de buurtschap „De Nieuwe Tuinen" in. Eenige om standers, die van de vlucht getuige waren, zetten het op een loopen om het beest te vatten, doch zij mochten hierin niet slagen. Nabij de woning van den heer Van Harmeien wilde een 20-jarige jongeman de koe grij pen, doch de vluchteling bleek hier in het geheel niet op gesteld te zijn en beloonde haar belager met een stevigen stoot van de horens tegen het been. Met hevige pijn ging de jongen het huis van den heer Van Harmeien binnen. De koe vervolgde haar weg in de richting van het z.g. Achterlaantje. Hier bezocht het beest de woning van den heer Voskamp, waar het groote schade aanrichtte. In de groote broeikas achter het huis waren twee zes tienjarige jongens aan het werk, die, zoodra zij de koe zagen aankomen, het verstaan- digst meenden te doen,- zich zoodanig te ver bergen, dat het beest hen niet in de ga ten kreeg. Zij gingen daartoe achter in het z.g. warenhuis languit op den grond lig gen. Een van hen, H. de Bruin, wist echter niet aan het waakzaam oog van de koe te ontsnappen. De woesteling rende pardoes op den jon gen af, nam hem op de horens en hierp haar prooi hoog tegen het dak van de broeikas. Gelukkig kwam de jongen tegen het hout werk en niet tegen het glazen deel van het dak terecht. Doch nauwelijks was het slacht offer op den grond terecht gekomen, of de koe stormde wederom op den jongen af en duwde hem tegen den zijkant van de kas. Op dat oogenblik evenwel werd het bees,t doodelijk getroffen door een schot van een der inwoners van De Lier, die het dier had gevolgd en De Bruin, die in doodsangst, ver keerde, op deze wijst wist te verlossen. Dè .jongen is er vrij goed afgekomen.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1