Naar een betere toekomst zonder steun De Nederlandsche tuinbouw -! CENTRALISATIE VAN DE GOEDE REN NOODZAKELIJK. Het eerste eerelid benoemd. Aangedrongen op verbetering van den binnenlandschen afzet. Groote belangstelling van de zijde der Kamerleden. Verschillende belangrijke tuinbouwaangelegen- heden besproken. Het rapport over de aardappelheffing aan vaard. Een brief aan den Mi nister over de voor den tuinbouw funeste toepassing van de Tarief machtigingswet. Samenwerking met den L.T.B. In „KrasnapolSky" te Amsterdam hield de Nederlandsche Tuindersbond zijn 6e alge- xneene jaarvergadering, onder leiding van den lieer W. J. van Kampen. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den Rijksinspecteur van den Tuinbouw, ir. Van de Plassche, als vertegenwoordiger v. den Minister en den dir.-gen. van den land bouw, de Kamerleden Van der Sluis, Rost van Tonningen, Ebels, Wijnkoop en Dieters, de rijkstuinbouwconsulent voor Amsterdam, ir. Van der Helm en een vertegenwoordiger van Landbouw en Maatschappij, de rechts kundig adviseur Mr. Winkel. Voorzitter opende de vergadering met har telijk welkom tot de aanwezigen, in het bij zonder de gasten. In de afgeloopen jaren is bewezen, dat een vakbond van tuinders op de basis van den Ned. Tuindersbond mogelijk is. De bond groeit steeds en is gezond. De financieele toestand van den Bond besprekende, wees spr. er op dat het noodig is, dat de financiën verstevigd worden, bijv. door de Bouwsteen actie. Voorzitter betreurde het heengaan als secretaris van den heer A. Blom, die zeer veel voor den opbouw van den N.T.B. heeft gedaan. Voorzitter stelde voor den heer Blom als eers'.e eerelid te benoemen. (Instemming.) Het jaar 1938 was niet beter dan de voorgaande jaren, het was een getrouwe copie daarvan. De tuin bouw wil niet dat hij steeds gesteund moet worden; er moeten economische voorwaarden komen, die den tuinder een bestaan ver schaffen. Zoolang zal de steun niet gemist kunnen worden. De ondermijning der bedrij ven is door de millioenenverliezen van 1938 voortgegaan. De vorstschade is niet opge vangen kunnen worden door de bedrijven. Voorzitter besprak de tegenstrijdig werken de krachten. Aan de eene zijde wil men den tuinbouw verlichten, bijv. door de vaste las- tencomm., wanrodor men weer dikwijls on aangenaamheden en schade moet berokke nen aan vrienden en fam. Dergelijk onrecht stuit ons tegen de borat Het moet niet zoo zijn, dat goedwillende burgers de dupe wor den van het vaste lastenprobleem. Het moet worden beschouwd in nationaal verband. De Pachtwet geeft door dergelijke geval len ook onaangename consequenties. Be rechtspositie van den tuinder bespre kende, vestigde de voorzitter de aandacht op de noodzakelijkheid, dat den tuinder een wettelijk verzekerden onbezorgden ouden dag wordt verschaft. De vrouwen- en kinder arbeid gaat in den tuinbouw nog steeds voort. Ook daarin verbetering aan te bren gen is een groote sociale taak voor de orga nisatie weggelegd. Hierna behandelde voorzitter den binnen landschen afzet. Er is geen overproductie, maar onderconsumptie. Ordening van de distributie is noodig. in het belang van pro ducent. middenstander en consument. De buitenlandsche afzet is een levens kwestie voor den tuinbouw. De sleutel, wel ke wij gebruiken willen om de buitenland sche deur te openen, past niet meer in het slot. Nederland moet niet meer alleen zien naar het aantal guldens dat er voor de goe deren terugkomt. Daarvoor dient in de plaats te komen een internationalen goede ren ruil. De export dient gecentraliseerd te worden, al zal dit schokken teweeg brengen. We moeten de zaak meer gecentraliseerd zien. De uitvoer van Nederland naar Duitschland is teruggeloopen van 700 tot 280 millioen. Ook het handelsverkeer met Amerika wet tigt de centralisatie van den export, evenals meer aandrang moet worden uitgeoefend op meer export naar Zwitserland, met welk land de handelsbalans passief is. Voorzitter vroeg zich af, of de Nederl. tuinbouw maar altijd het sluitstuk moet zijn bij het handelsverkeer met het buitenland. Dpsrdoor zou de tuinbouw verloren gaan. Conserveering van overschotten achtte voorzitter een groot algemeen belang. Hel plan van het Centr. Bureau juichte spr. toe. al vindt hij deze poging wel wat schuchter. De instemming van den Ned. Tuinbouw met de Tariefmachtigingswet was, omdat men den minister meer vrijheid wilde ge ven, doch deze wet wordt nu zoo toegepast, dat de tuinbouw de klap op moet vangen van de bevordering van de industrialisatie. Dat spijt voorz. zeer. Wii zien Nederland als agrarisch land. Door de industrialisatie wordt -den Ned. tuinbouw den nek omge draaid. (Applaus). Het is jammer, dat er een politieke zaak van gemaakt wortd. Het is een economisch belang, de ongebreidelde industrialisatie tegen te gaan. Wanneer het plan-Westhoff hier naast stelt, komt men tot eigenaardige conse quenties. Moeten de overschotten nog meer vergroot worden? Wij ziin er niet tegen, maar dan moeten ook agrarische perspec tieven worden gezocht om het Plan tot_ een zegen voor het Nederl. volk te doen zijn. De overname van de crisismaatregelen door het bedrijfsleven juichte voorz. toe, als er een goedplan voor de verbetering van den Ned. tuinbouw komt. Anders heeft men er niet aan en kunnen we de erfenis niet aanvaarden. Voorz. hoopte, dat er spoedig goede richtlijnen komen. De steunmaatregelen zijn voorz. zeer onsympathiek, omdat ze niet economisch zijn. Het mag een over brugging zijn, 't verlies van den tuinbouw wordt niet opgeheven. Er moeten perspec tieven komen. Het nieuwe handelsverdrag met Duitschland geeft die perspectieven niet. Voorz. betreurde dit zeer. Door com pensatie-transacties zou de tuinbouw zijn producten wel kunnen afzetten, maar dit mag nu eenmaal niet, vanwege de clea ring. Daarom moet men om steun vragen aan de Regeering. De tuinbouw in Nederland staat tech nisch stil; het buitenland gaat voort en brengt de tuinbouw op hooger technisch peil. De Nederl. tuinbouw is de bode met de hittenwagen, de buitenlandsche de con- curent met de auto. Dat zal funest zijn voor den tuinbouw. Voorz. hoopte, dat men door verbetering van het vakonderwijs en ver betering der perspectieven in de toekomst zijn plaats weer kan innemen. De notulen en het jaarverslag werden vastgesteld. De balans sluit op een totaal bedrag van f628.51. Het kapitaal van den bond be draagt f293.46. De rekening 1939, sluitende op een to taal bedrag van f5820.50, geeft een winst aan van f744.95. De begrooting is samengesteld tot een to taal aan ontvangsten en uitgaven f6450, met een post van onvoorzien van f 367.50. Aldus vastgesteld. Bestuursverkiezing. De aftredende bestuursleden, de heeren Van Kampen en Vennik, werden herkozen. Tot bestuurslid werden gekozen de heeren Wetewaal te Groningen en Kas. St. Anna Parochie. Centralisatie van den handel. Het H.B. stelde voor. al het mogelijke in het werk te stellen om den handel gecen traliseerd te doen geschieden. Speciaal met het oog op de internationale goederenruil en gezien de ontwikkeling van de huidige economische omstandigheden, acht het H. B. het dringend noodzakelijk. De heer Van der Gaag, Loosduinen, wees op de verschillende moeilijkheden, welke zich nog zullen voordoen, eer dit ideaal bereikt is. De heer De Vries. Sint Pancras, vestigde de aandacht op de exportmogelijkheid naar Rusland. Spr drong aan op erkenning van dit groote land. De heer Ham, Wijdenes, juichte het voor stel toe. Spr. drong aan op samenwerking met het Centraal Bureau v. d. Veilingen. Wij moeten vooruit, niet meer terug naar het oude! De binnenlandsche koopkracht moet verhoogd worden. De heer C. Borst, Oudkarspel, wilde de organisatie verstevigen om meer invloed te krijgen bij de dingen, die komende zijn, herinnerende aan de ervaringen met de N. U.M. De leden hebben hier ook een taak! De voorzitter zeide, dat men een lijn moet zien. Van het huis, waar wij bij moeten blijven, volgens den heer Van der Gaag, wordt ons bijna al de huur opgezegd, en de toegang ontzegd. De waarde aan goederen moet in ons land verhoogd worden, hetgeen de koopkracht ook vermeerdert. Het voorstel werd aangenomen. Conserveering van het overschot. Het volgende bestuursvoorstel was, om alle mogelijke middelen ter hand te nemen die kunnen leiden tot verbeteren van de binnenlandsche distributie van tuinbouw producten. Verbetering is dringend noodza kelijk, daar er meer afzetmogelijkheid be staat. De distributie is echter oneconomisch en duur. Dit voorstel werd zonder eenige bespre king aangenomen. De binnenlandsche afzet van tuinbouwproducten. Het H.B. wilde bevorderen, dat een over schot van tuinbouwproducten zooveel mo gelijk wordt geconserveerd. Zoowel op mo- reele, sociale, als economische gronden is toet H.B. de meening toegedaan, dat, gezien de beschikbare werkkrachten, overschotten van tuinbouwproducten moeten worden ge conserveerd en niet aan vernietiging dienen te worden prijsgegeven. Verscheidene heeren voerden hierover het woord. De heer C. Borst, Oudkarspel wees in dit verband op de concurrentie, welke hier door tusschen de groenten uit de verschil lende streken. Hij zou gaarne zien, dat deze inblikking benut werd om waar naar niet aan de markt zijnde landen te zenden, bijv. Rusland. De heer Van der Gaag. Loosduinen, was het daarmee eens. Als het in het binnen landsche verkeer gebracht wordt, is het be ter de groenten te laten verrotten, al klinkt dit hard. Spr. vestigt de aandacht op af zetmogelijkheid in Ned. Indië. Voorzitter merkte nog op, dat er bij cen tralisatie van den afzet de conserven niet in binnlandsch verkeer worden gebracht, het voorstel werd aangenomen. Van een tiental afdeelingen, w.o. Oud karspel, Koedijk en Zuidscharwou- de, waren voorstellen ontvangen om aan te dringen op verhooging van den kleinen tuinderssteun. Verschillende bedragen worden genoemd. Het H.B. acht het noodig, dat de kleine tuinderssteun wordt uitgebreid, zoodat meerdere en ook grootere bedrijven ervan kunnen profiteeren, door inschakeling van een D-groep. De heer A..Hoogland uit Sint Pancras lichtte het prae-advies nader toe. Men zou dan komen tot een algemeene tuinders steun. De afgevaardigde van Barendrecht vond het een schande, dat de klei ne tuinders met zoo'n klein bedrag, 19.— per week worden afgescheept. Waarom zoo'n ellende bij de tuin ders, als er te Rotterdam in één jaar 19 milllonnairs zijn bijgekomen. (Applaus.) De heer Hoogland merkte op, dat deze f9.wordt berekend naar theoretische normen. De heer Borst, Oudkarspel, bepleitte ver grooting van de groep, welke voor de kleine tuinderssteun in aanmerking komen. Na nog eenige besprekingen werd het prae-advies van het H.B. aangenomen.. De vaste lasten. T.a.v. het voorstel van Anna Paulowna, om er bij de regeering op aan te dringen dat deze sanctie kan geven tot verplichte be vriezing van de vaste lasten in den tuin bouw, voornamelijk van het gedeelte boven de thans geldende verkoopwaarde, zeide het H.B. in zijn prae-advies, dat dit probleem landelijk gezien moet worden, waarbij de inschakeling van een staatshypothcekbank onder de oogen dient te worden gezien. De heer Hoep, Anna Paulowna, lichtte het voorstel toe; het bedoelt verliezen voor de crediteuren te beperken en afslachting van den tuinder te voorkomen. De heer Butter, Koedijk, wilde bij den Minister aandringen om dit probleem op te lossen. Voorzitter zegde toe, dat den Minister ver zocht zal worden, verstrekkende maatrege len te nemen, omh ierin een oplossing te krijgen. Anna Paulowna stelde verder voor al het mogelijke te doen de verplichte inlevering van f 4.— per are voor de late tulpen van de Regeering betaald te krijgen. Het H.B. is' het hiermee eens en wijst er op, dat alle in aanmerking komende orga nisaties trachten ook nu nog, dus na de af wijzing, den Minister te bewegen dat hij de f 4.— per are voor zijn rekening neemt. Hiermede ging Anna Paulowna accoord, hoewel het weinig hoop geeft. Drie afdeelingen stelden voor, aan te drin gen op wederinvoering van de loonbijslag- regeling. Het H.B. meende, dat dit in con flict zou komen met de gevraagde uitbrei ding van den kleine-tuinderssteun en het standpunt van den N.T.B., „uitbetaling tot 100 van den kostprijs plus matige winst en oogstrisico". Het is beter, te ijveren voor uitbreiding van den kl. tuinderssteun. Op een voorstel van Koedijk wordt hetzelf de prae-advies uitgebracht. Dit prae-advies werd aangenomen. De heffing op vroege aardappelen. Negen afdeelingen stelden afschaf fing voor van de aardappelheffing. De afd. Zuidscharwoude zou, als dat niet gelukken wilde, willen aandrin gen op .heffing per kilo. Het bestuur verklaarde het ongewenscht te vinden, deze materie nogmaals in haar geheel tc behandelen. Het bestuur was van meening, dat slechts geijverd dient te wor den voor hetgeen in het rapport der door den N.T.B. ingestelde commissie is samen gevat. Dc heer Van Straten, Kimswerd, zeide, dat de Minister de Kamerleden niet meer wijs moet maken dat de heffing in den kost prijs is opgenomen. De heer Brander, Hoogkarspel, zeide, dat hij slechts dan voor de aardappelregeling zou kunnen zijn, als men er door een groote actie niet in slagen kan, de heffing weg te krijgen. De heer Hoogland wilde in de heffing per kg. rekening houden met de opbrengst en de prijzen gedurende het aardappelseizoen. De heer Schermer, Hoogkarspel, wilde een percentage doen heffen. Spr. betwijfel de of het rapport in vervulling zal gaan. Als dit niet geschiedde, wilde spr. de hef fing terugvorderen. Na nog eenige besprekingen besloot men, het rapport als richtlijn te aanvaarden. Steun op vroege aardappelen. Het bestuur wilde met kracht blijven wer ken voor de inwilliging van het voorstel van de afd. Berkhout, om den steun op de vroe ge aardappelen van na 15 Juli tot den pro ductieprijs uitgekeerd te krijgen. De uitge keerde toeslagen zijn inderdaad veel te laag Op de vraag van den heer Brander, Hoog karspel, of de heffing op de aardappelen voor die bedrijven geen zware belasting was, moest de heer Hoogland bevestigend ant woorden. Daarna stapte men van dit onderwerp af. De minimumprijzen boven de vergoed ingsprijzen. wilde de afd. 's Gravenland en omstreken. Vergoedingsprijzen zijn geen handelsprijzen; de handelsprijs behoort ongeveer verband te houden met den productieprijs. Hij moet liggen tusschen de richt- en de vergoedings prijzen. Het bestuur ontried dit voorstel, omdat dit afspraken tusschen kooper en verkooper in de hand zou kunnen werken. De vergadering ging hiermede accoord. De afdeelingen Wijdenes en Beverwijk wilden het verkoopen van bloembollenteelt- vergunningen tegengaan. Wijdenes wilde de vergunningen tegen den geldenden prijs doen innemen door de Centrale, die ze weer aan jonge kweekers disponibel stelt. Het H.B. is het met het voorstel Wijde nes eens. De Centrale zou de vergunningen weer tegen denzelfden prijs waarvoor zij ze overnam, voor daarvoor in aanmerking komende kweekers moeten disponibel stel len. Met dit prae-advies kon de afd. Wijde nes zich vereenigen. Er wordt inderdaad zwendel met de teeltvergunningen bedre ven. De heer Hauwert, Bovenkarspel, wilde er voor waken, dat de teelt vergunningen in andere hand dan die der kweekers ko men. Daarop moet de Centrale toezien. Inmiddels is de heer Jac. Groen Az.. Tweede Kamerlid, ter vergadering gekomen. De tuinzadenkwestie. Naar aanleiding van eenige voorstellen deelde het Bestuur mede. dat het nogmaals wil probeeren, ook de tuinzadenteelt onder teeltvergunning gesteld te krijgen. Het bestuur stelde yoor, een commissie samen te stellen, om deze zaak te onder zoeken, waarmee de vergadering accoord ging. De afd. Venhuizen stelde voor, bij de coöp. aan- en verkoopvereniging „Centr. Bureau" een nieuwe tak van bedrijf, het in coöperatieven zin verkoopen van de door de zaadte lers gekweekte tuinzaden, in te las- schen. Ook hierover zal dezelfde commissie een nader onderzoek instellen. De hefling voor den kindertoeslag. Het protest van de afd. Hauwert tegen de 2% heffing voor het toeslagfonds geeft het H.B. aanleiding mede te deelen, dat men de heffing van 2% desgewenscht op het uit te betalen loon kan verhalen. Eenheid in de keuring. De organisaties doen al" het mogelijke om aan een goede oplossing van de strijd tus schen N.A.K. en B.K.Z. medé te werken luidt het prae-advies op een voorstel van Venhui zen om meer eenheid in de keuring te bren gen. De heer K. Bakker, Venhuizen, toonde met sprekende cijfers aan, dat er wel degelijk van machtsmisbruik van den handel sprake is. De prijzen welke worden besteed door B.K.Z. en N.A.K. gekeurd zaad, bewijzen dit: (Applaus.) Het prae-advies werd aangenomen. Een voorstel tot statutenwijziging in ver band met de verkiezing van bestuursleden, werd verworpen. Herziening in de kostprijzen voor koudegronds- en glasproducten. voorgesteld door 's-Gravenlande en Omstre ken en Barendrecht achtte het bestuur nood zakelijk. Men zal op deze zaak terugkomen in het orgaan. Economische economen. Het bestuur is bereid, dr. Dijk in andere economen te verzoeken, in het orgaan „De Nederlandsche Tuinbouw" hun ideeën betr. betere economische verhoudingen, in 't bij zonder het agrarisch gedeelte uiteen te zetten, luidde het prae-advies op een derge lijk voorstel van Noordscharwoude. In antwoord op een vraag, of er al eens verzoeken zijn gedaan antwoordde voorzitter bevestigend. Maar er worden nogal behoor lijke vergoedingen gevraagd voor die arti kelen. Daar zijn het economen voor (gelach) Perioden van veertien dagen bij de steunberekening. stelde Koedijk voor te berekenen tegen den kostprijs van den gemiddelden oogst. Het steunbedrag dient ongelimiteerd te zijn. Het Bestuur acht dit op 14 dagen stellen van de termijn onbereikbaar, daar dit even zeer tot ongewenschte toestanden zou leiden er dient rekening te worden gehouden het product. De heer W. Butter, Koedijk, verdedig het voorstel zijner afdeeling. Het is van;, lang, dat de tuinders binnen zeer korte tijd hun product betaald krijgen om hf bedrijf te kunnen voortzetten. Het prae-advies werd aangenomen. De bond is voor staatspenaioe staat in het prae-advies op een voorstel vj de afd. Limnien, dat aandringt op een v. doende staatspensioen van den fuinder 60-jarigen leeftijd. Bij acclamatie werd dit voorstel aau^eni men. Onbegonnen wt is het ageeren van afschaffing van den q mertijd, aldus is de geest van het prae-aj vies op een voorstel van de afd. Limrae Het bestuur kreeg vrij mandaat. Huidige tarieimachtigingstgl funest voor den export. Voorzitter las een brief voor, welke at den Minister van Economische Zaken is vb zonden. De inhoud hiervan luidt: „De Nederlandsche Tuindersbond» in vergadering bijeen op Dinsdag 28 Maart 1939 in Krasnapolsky te Am sterdam, geeft als zijn meening te kennen dat de huidige toepassing van de tariefmachtigingswet funest moet worden geacht voor den ex port van tuinbouwgewassen en de zoo noodzakelijke uitbreiding daar van, spreekt uit dien hoofde daar over zijn groote ongerustheid en te leurstelling uit, en gaat over tot de orde van den dag." Moed houdti De heer Ir. van de Plassche dankte nt mens den Minister en den dir.-gen. van da Landbouw voor de uitnoodiging. Spr. hoop te, dat de tuinders den moed niet zullei verliezen. De woorden van den voorz., dl de tuinbouw technisch stil staat zal sp: aan den minister rapporteeren. De Nej Tuinbouw zal zoo goed mogelijk in staat moeten worden gehouden, om ondanks dl moeilijkheden, in de toekomst gereed te zijn Een lichtpunt is, dat er aan het produt van den Ned. Tuinbouw behoefte bestaai De heer Jac. Groen zeide, dat hetgeen in het gedeelte van de vergadering dat spr heeft kunnen bijwonen, besproken is, hen een richtlijn zal zijn voor zijn arbeid in dt Tweede Kamer. In de rondvraag vestigde de heer Onder water er de aandacht op, dat de afdeelin gen niet gerechtigd zijn arbeidscontracten af te sluiten. De statuten moeten daarlo» worden aangevuld. Het H.B. werd gemachtigd deze wijzigin gen aan te brengen. De heer Harmscn, Aalsmeer, wilde dei minister nogmaals verzoeken de Russischi afzet onder het oog te zien. Daarna sluiting. GRONINGEN, 28 Maart. Graanbeurs. Inlandsche rogge 7.85 7.90, haver (wit) 6.756.90, zwarte haver 6.90—7, groene erwten 9.75—10.15, karwijzaad 2931, kanariezaad 67, ronde mais 8.50 8.70, platte mais 8.25—8.45, lijnzaad witbloei 8.25—9.25, idem blauwbloei 8.25—9.25. Aanvoer klein. Stemming vast. PURMEREND, 28 Maart Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 partijen, wegende 46000 Kg., handel matig, hoogste prijs f 18. 4 stapels kleine Boeren kaas f 19.50, 1 stapel volvette f 22. 1028 Kg. boter f 1.33—1.44 per kilo. Runderen, totaal 564 stuks: 200 vette koeien 6068 ct. per Kg., matig; 180 geldekoeien f 110170, ma tig; 168 melkkoeien f 180—260 per stuk, matig; 12 stieren 40—52 ct. per kilo, matig; 14 paarden f 80170 per 6tuk, stug; 38 vette kalveren 6090 ct. per kilo, matig; 1415 nuchtere kalveren: voor de slacht f 4— 10, voor de fok f 1218 per stuk, matig; 179 vette varkens voor de slacht 4749 ct. per- kilo, vlug; 55 magere varkens f 18—28 per stuk, matig; 425 biggen f 10—18 per stuk, matig; 1129 schapen f 23—30 per stuk, ma tig; 61 bokken f 310 per stuk, matig; 8900 piepkuikens 85—90 ct. per kilo, 4200 oude kippen en hanen 37y2i3M>. ct. per kilo. konijnen f 0.302 per stuk, 500 eenden 2055 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar. Coöp. Centrale Eierveiling Purmerend. Aanvoer: 130.000 eendeieren 2.752.80, 85.000 kipeieren: 6566 Kg. 3.50—3.60, 63—64 Kg. 3 40—3.50, 60-62 Kg. 3.35—3.55, 56—57 Kg. 3.30-3.35, 53—55 Kg. 3.25—3.30, 45—49 Kg 3.303.40. ROTTERDAM, 28 Maart. Veemarkt. Totaal-aanvoer 4857 stuks, t.w.: 8 veulens, 990 magere runderen, 1015 vette runderen, 20 vette kalveren, 116 gras- kalveren, 2177 nuchtere kalveren, 22 lam meren, 198 schapen, 13 varkens, 74 bokken en geiten. Prijzen per Kg.: vette koeien 72 5836-46 ct., vette ossen 665836-46 ct., stieren 6054—60 ct., vette kalveren 105— 9060-70 ct.. schapen 504332 ct., lamme ren 5647—42 ct., graskalveren 52—40 ct., nuchtere kalveren 31—26—21 ct., slacht- paarden 5446—36 ct. Prijzen per stuk: schapen f 25—19—17, lammeren f 22—16— 12, nuchtere slachtkalveren f 7—64, nuch tere fokkalveren f 20—16—13, slachtpaarden f 240—200125. werkpaarden f 350275135 hitten f 255195145, stieren f 265195 145, kalfkoeien f 280—215150, melkkoeien f 275205—150, varekoeien f 195160140. vaarzen f 170-150-110, pinken f 130-110 —90, graskalveren f 5535—25. bokken en geiten f 1205. Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer groot, handel kalm, prijzen onveranderd, alleen 2e kw. koeien iets la ger, pr. koe 76 ct., pr. os 70 ct. Stieren, aanvoer iets ruimer, handel matig, prijzen: prima iets lager. Vette kalveren, aanvoer gering, handel tamelijk, prijshoudend, pri ma 1.15. Schapen en lammeren, aanvoer korter, handel kalm. eoed prijshoudend. Nuchtere slacht- en fokkalveren, aanvoer iets grooter, handel levendig, ruim prijs houdend. Paarden, aanvoer iets ruimer, handel vlot. prijzen slachtp. iets hooger werkp. en hitten goed prijsh. Kalf. en melk koeien, aanvoer ruimer, handel kalm, prij zen onveranderd. Varekoeien, aanvoer ge lijk vorige week, handel kalm, prijzen cos- stant. Vaarzen en pinken, vorige week, handel slecht, niet hooger. Graskalveren, vorige week, handel lui, pri ken en geiten, aanvoer week, handel vlug, prijzen De veemarkt werd mede in Paaschtentoonstelling druk aanvoer gelijk prijzen voonl aanvoer ge# ijzen vast. Bét gelijk vörip. iets duurde, verband met dl bezocht. LANGENDlll NOORDSCHARWOUDE. LUCHTBESCHERMING. Door de Vredesgroep „Langendijk" werd gisteravond een openbare vergadering g» houden ten lokale van den heer J. de Bak ker. Een 70-tal personen waren aanwezig, hoofdzakelijk vrouwen. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, den heer J. Meeldijk, die in het bijzonder de spreekster, Mevr. H. van GeunsGodfried uit Sappemeer een harte lijk welkom toeriep. Door een dameskoortje werd medewerkini verleend door het zingen van eenige Vre desliederen, hetwelk ten zeerste gewaar deerd werd. Door den heer J. van Alfen werden v volgens eenige door hem zelf gemaakti verzen gedeclameerd, welke in het teek« der vredespropaganda stonden. De luchtbescherming staat in het feeker van haat en vijandschap, zeide spr. Dit ii in strijd met alle godsdienst en moraliteit Iedere regeering die vast houdt aan im periale en nationale belangen moet *4 vasthouden aan deze schandelijke oefe ningen. Of het land nu zoomaar moet word* overgegeven? Spr. memoreerde de verovering var, Tsjecho-Slowakije en zeide, dat tegenover het geweld, de geestelijke strijd staat. Ds. Niemöller en vele anderen geven hiermede een voorbeeld. Spr. deed een beroep op de intellectueel» vrouwen en moeders om den geestelijken strijd te voeren, opdat eens gezegevierd zal worden. Er is maar één land, de aarde. Er is maar één volk, de menschheid. (Ap plaus). Hierna werd gepauzeerd, waarna gelegen heid werd gegeven tot het stellen van vra gen. Nadat de heer J. van Alfen nog enkel» verzen gedeclameerd had, volgde sluiting. OUDKARSPEL. STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 25 Maart stonden bij den agent der arbeidsbemiddeling ingeschreven 50 werklooze arbeiders. Over de week van 20 t.m. 25 Maart wa ren geplaatst bij de gemeentelijke werkver schaffing baggeren 22 arbeiders, slooten 1 arbeiders terwijl 13 werkloozen in de steun regeling liepen en 5 uit hun bondskassen trokken. TOESTEMMING COLLECTEN. Door B. en W is aan de Afdeeling La» gendijk Noord van den Algemeenen Nede.' landschen Vrouwen Vredesbond toestem ming verleend tot het houden van een eollee te, door middel van den verkoop van speld ies en aan het Comité in Oudkarspel val „Simavi" (Steun in medische aangelegen heden voor Inheemschen). is eveneens toe stemming verleend tot het houden van een collecte.

Schager Courant | 1939 | | pagina 6