r RADIO Ongeluk of misdaad? R EM PI I WEEHOPEN Schoolstaking te Enschedé „Zwitserland neutraal en gewapend' iPJLcyfun op ^ee... iioArn acut vaal DOOR EDGAR RICE BURROUGHS 130. De bewakers waren meer geamuseerd dan verschrikt, toen zij de vreemde strijdkrachten zagen, waarmede Tarzan naar Athair was opgetrokken. „Wit," lachten zjj, „zouden zulke aanvallers kans zien de stadsmuren te doorbreken en tegen ons ten strijde te trek ken?" Zij waren verwonderd, toen ze zagen, dat er zich onder de aanvallers een groot aantal mensapen bevond, die op bevel van Tarzan de priesters over de stadsmuren heen hielpen, waarna Tarzan met zjjn vrienden en de apen volgden. De aanvallers lieten zich aan de andere kant van de stadsmuur naar bene den zakken. Naar het voorbeeld van Tarzan vocht ieder lid, mens of dier met de moed der wanhoop. Maar zij waren in aantal niet op gewassen tegen het zeker vijf maal zo sterke leger der Athairianèn. Plotseling verscheen koningin Atka op een balcon om de strijd gade te slaan. Zij was er van overtuigd, dat haar legers de indringers spoedig zou hebben overwonnen. „De man, die kans ziet Tarzan te doden, mag wensen, wat hij wil en ik aal zijn wens vervullen," riep ze» Vele soldaten vielen nu Tarzan aan, in de hoop hem te kun nen verslaan. Vrijspraak en onmiddellijke in- vrijheid&stelling. Zooals wij alreeds in een gedeelte van onze oplaag van gisteren konden melden, deed de Arrondissements Rechtbank te Alk maar uitspraak in de zaak tegen J. B., van beroep arbeider, wonende te Bergen, die er van beschuldigd was, in de maand Januari van het vorige jaar, onder de gemeente Koe dijk, een auto, waarin behalve hij zelf als bestuurder, gezeten waren zijn vrouw en zijn vier jeugdige kinderen, met opzet te water te hebben gereden met het doel zijn gezin van het leven te bcrooven. Drie kin deren vonden den verdrinkingsdood in het Noord-Hollandsch Kanaal, terwijl verd. zijn vrouw en een baby konden worden gered. De Officier van Justitie, mr. v. d. Feen de Lille, had veertien dagen geleden wegens moord, levenslange gevangenisstraf geëischt. Do sfeer in de Recht&zaal was haast nog meer gespannen dan voor twee weken. Toen heerschte er bij het publiek de sensatie van een langdurig proces; thans wachtte de talrijke menigte op de publieke tri bune met groote spanning op de uitspraak van de Rechtbank. Op het oogenblik, dat de verdach te werd binnengeleid, ken men een speld hooren vallen. Verdachte zelf was evenals bi] de behandeling zijner zaak zéér kalm en nam op de beklaagdenbank plaats, na een blik te hebben geworpen op het pa- bliek achter in de zaal. Vlak daarop opende de bode de deur van de Raadkamer en verscheen de Rechtbank Een ieder verhief zich van zijn zetel, om na een korten hamerslag van den presi dent, mr. Ledeboer, z'n plaats weer in te nemen. De president las onder ademlooze stilte het vonnis voor en zeide, dat de Recht bank niet tot de overtuiging was gekomen, dat hier een misdaad was begaan. Welis waar was door de getuigenverklaringen van mej. Maria D. en pater de Hart bewezen, dat verd. wel eens het plan had gekoesterd zijn gezin van het leven te berooven, doch door de beide deskun4igen op automobielge- bied werd verklaard, dat op den bewusten avond een ongeval niet uitgesloten kon worden geacht. Rechtdoende was de Rechtbank tot de conclusie gekomen, dat de ten- laste gelegde moord niet wettig en overtuigend bewezen kon worden geacht en sprak daarom verdachte vrij van het hem tenlaste gelegde Tevens gelastte de Rechtbank ver- dachte's onmiddellijke invrijheids- stelling. Verdachte bleef er even kalm onder; op de publieke tribune werd een gemompel gehoord. Ken uiting van bevrediging met deze uitspraak? Ruim een uur later vertrok verdachte uit het Gerechtsgebouw; een bundeltje in bruin papier verpakt, onder den linkerarm Nog lang dromden de menschen in een druilerigen motregen samen, voor het ge bouw, teneinde over de zaak na te praten. Het einde? Of dit het einde van deze zoo geruchtma kende zaak beteekent, mecncn wij te moe ten betwijfelen. De mogelijkheid is zéér groot, dat de Officier van Justitie van dit vrijsprekend vonnis in hooger beroep zal gaan bij het Hof te Amsterdam. Ongetwijfeld neemt B. dan een veel betere positie in, omdat een vrijgesproken ver dachte, die in hooger beroep terecht staat, slechts met algemecne stemmen veroor deeld kan worden. Joelend naar het stadhuis. Gistermorgen is het oevrgroote deel der 150 leerlingen van de Hooger Textielschool te Enschedé in staking gegaan als protest tegen het feit, dat de gemeenteraad dr. Postrna uit Utrecht, die nr. 1 op de voor dracht stond, heeft benoemd tot directeur der Hoogere Textielschool. De leerlingen wenschtcn nr. 2 der voordracht, dr. Mat- taar, die vele jaren leeraar aan de H.T.S. is geweest en die zeer gezien is, als direc teur. Zij zijn gistermorgen na de pauze in op tocht naar het stadhuis getrokken, waar zij tevergeefs trachtten den wethouder van onderwijs te spreken te krijgen. Zij joelden en vormden een spreekkoor, waarna zij naar een lunchroom trokken, waar zij ©en petitionnement teekenden, dat o.m. naar Ged. Staten zal worden gezonden. De leerlingen, die uit alle deelen des lands afkomstig zijn, zijn voornemens eerst heden weer naar de lessen te gaan. Het protest gaat ook tegen het feit, dat dr. Postrna nog in het textielbedrijf moet worden ingevoerd. Het land wil niet deelnemen aan eenige coalitie. De „Gazette de Lausanne" schrijft onder het opschrift „Zwitserland neutraal en ge wapend" o.a: „De FranschBritsche verklaring, welke door Zwitserland niet werd gezocht en welke Bern niet officieel ter kennis werd gebracht, doet geen afbreuk aan onze tra- ditioneele neutraliteit. Neutraal door eigen wil heeft Zwitserland de verplichting op zich genomen zelf zijn onaantastbaartieid te verdedigen Verlangend met al zijn huren goede betrekkingen te onderhouden, wil Zwitserland niet deelnemen aan eenige coalitie, welke zich in Eu ropa zou kunnen vormen en de mi litaire voorbereiding, welke wordt voortgezet ten koste van zware of fers, is het bewijs voor den abso- luten wil van gewapende neutrali teit. Het is waar, dat de neutraliteit van Zwitserland in het belang van Europa is en het is natuurlijk, dat de groote mogend heden een studie maken van de hulp, welke zij ons land spontaan zouden kunnen bie den, wanneer zijn grondgebied zou worden overweldigd. Daarom is de FranschBrit sche verklaring met voldoening door de Zwitsersche openbare meening ontvangen, evenals iedere andere maatregel, welke onze neutraliteit kan versterken en bewa ren. Toch blijft het onze plicht alles te doen wat in onze macht is om met eigen middelen de militaire verdediging te verze keren. Man mishandelt zijn kind Veroordeeld tot 21/» jaar gevan- genistraf met aftrek v. preven tieve hechtenis. De rechtbank te Arnhem heeft gisteren den 29-jarigen koopman H. J. te Arnhem veroordeeld tot twee en een half jaar ge vangenisstraf, met aftrek van voorarrest. De man heeft een kindje van negen maan den zoodanig met het hoofd tegen den muur geslagen, dat het is overleden. De eisch luidde één jaar, eveneens met aftrek van voorarrest. Muskiet steekt den Oceaan over En brengt de malaria naar Ame rika. „Gevaarlijker dan eenig expeditiekorps van de planeet Mars". In zijn jaarrapport, aldus meldt de New- Yorksche correspondent van de „Daily Te- legraph" verklaart de president van de Rockefeller Foundation, dat de recente inva sie van Zuid-Amerika door de „anopheles gambiae", een muskiet, die de malaria overbrengt., en die tot dusver slechts in Afrika ■werd gevonden, een veel grooter gevaar voor de Westersche beschaving vormt dan eenig expeditiecorps van de planeet Mars. Tot 1930 was deze muskiet op het Westelijk halfrond onbekend. Zij moet het Zuidelijk deel van den At- lantischen Oceaan zijn overgestoken met een vliegtuig of met een van de snelle torpedojagers, die van Dakar in Fransch West-Afrika naar Natal in Brazilië voeren ter voorbereiding van den Franschen luchtdienst over het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan. De soort -werd het eerst ontdekt in 'de stad Natal in 1930 en acht jaar later had zij 90 pet. van de bewoners van het Jagu- aribcdal besmet. Het aantal gevallen be droeg in totaal 50.000, waarvan tien procent met doodelijken afloop. Ten aanzien van het gevaar, dat de mus kiet naar Noord-Amerika wordt overge bracht, zegt het rapport: als de „gambiae" door de waterrijke dalen van de Parnahyba en de San Francisco rivier zou breken, vreest men, dat het onmogelijk zou zijn te voorkomen, dat zij zich over een deel van Zuid-, Midden- en zelfs Noord-Amerika ver spreidt. Het Parnahybadal ligt 800 K.M. van Natal en de muskieten zijn dit reeds halverwege genaderd. AFGRIJSELIJKE KINDERMOORD. De 23-Jarige J. C. K. te Rijswijk, gemeente Maurik, is gisteren door de Arnhemsche rechtbank conform den eisch veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, omdat zij van haar pasgeboren tweeling één kindje heeft gedood en het lijkje met het andere kind, dat dood geboren was, in het water heeft geworpen. J THEE d oetjegoed PROGRAMMA DONDERDAG 30 MAART 1989. Hilversum I, 1875 en 301,5 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Berichten), 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest en soliste. (In de pauze: Declamatie. Om 12.15 Ber.), 12.30 De Vagebonden en soliste. (In de pauze; Orgelspel). I.30 AVRO-Aeolian-orkest, 2.00 Voor de vrouw. 2.30 AVRO-Aeolian-orkest. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.30 AVRO-Aumsementsorkest, Schuricke* Trio en solist. 6.30 Berichten, sportpraatje. 7,00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dance-Band. 7.30 EngeLsche les. 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal, mede* deelingen. 8.20 Concertgebouw-orkest en Bolist, (Om 9.10 Muzikale causerie). 10.35 Disco-nieuws. II.00 Berichten ANP, dansmuziek (gr.pl.), 11.4012.00 Orgelspel. Hilversum H, 415,5 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00—12.00 NCRV, 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.15 Ber.). 10.00 Gramofoonmuziek, 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (1.001.20 Gramofoon- muziek). 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. ;(1.001.20 Gramofoon muziek). 5.00 Handenarbeid voor de Jeugd. 5.30 Amsterdamsch Salonorkest en gramo foonmuziek. (Ca. 6.30 Berichten). 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten 8.15 Reportage. 9.00 Orgelconcert. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. FEUILLETON. Een zeemansverhaal doort Jaap Moulijn Hfl ziet de zwarte IJmuider loodsboot langzaam liggen overhalen op de Noordzee- deining en de vlet met de loods naar de ge stipt wachtende „Middelerveld" toe roeien. In het Noordzeekanaal doemt de donkere boeg van de gesloten Hembrug voor zijn oogen op. Een half uur hebben ze ervoor gelegen. Tom moest op de bak uitkijken en dadelijk waarschuwen als de brug werd open gedraaid. Alleen stond hij daar, in den herfst avond starend over het donkere, vlakke land met zijn twinkelende lichten. Een drukkend gevoel van eenzaamheid sloeg toen plotse ling op hem neer. Hij kon zich niet voorstel len, dat hg pas gisteren Arnhem en zijn ouderlijk hu s had verlaten. Wat leek zijn goede oude stad in Gelderland hem ver, ver weg en onbereikbaar... Hij ziet zijn huis en zijn kamer, waarvan de ramen op de Betuwe uitzien. Hij ziet zijn ouders in de gezellige suite... de figuur van kapitein Terwal... het leutige snuit van Willem Tuinman... Dan wordt het projectiedoek donker... Tom is ingeslapen. n. De derde stuurman-marconist Tom van Tuilen zit in de radiohut voor zijn tafel. H\j heeft de koptelefoon op en luistert of er uit de geheimzinnige wereld van ether en golf lengten ook een stem klinkt, die iets te zeg gen heeft aan het motorschip „Warns- veld" van de Atlantische Lloyd, op weg van Port Said naar Tunis. Of, om het meer ge definieerd te zegggen: van Tandjong Priok naar New York. Want de Warnsveld is ge charterd door de Java New York Lijn en in- plaats van straks, voorbij Gibraltar, rechts af te slaan, de weg op naar huis, zullen ze rechtdoor varen over de Atlantic, die enorme lap water tusschen twee werelddeelen, waar van de staag doorstaande, lange deining nooit rust, maar iedere minuut ieder schip, dat zjjn weg ploegt naar de overzijde, eenige malen opheft als naar een nooit te bereiken hoogte, en het daarna laat neerzinken in een dal, waarvan het even later toch de andere helling weer beklimt. Maar voor de Warnsveld moedig haar kop in de grauwe grijsheid van de Atlantic zal steken, heeft zjj eerst nog een duizend mijlen Middellandsche Zee te doorvaren, wier golven een kleurrijker en zonniger aspect bieden. Het schip zit op dezen morgen ten Zuiden van Kreta en al is de bemanning door dat vooruitzicht van straks bij Gibraltar recht door te moeten, juist niet in de opgewekte stemming van een thuisreis, toch hangt er een sfeer van stille tevredenheid over de dekken. Alles ziet er zoo netjes uit aan boord en de regelmatige, snelle vaart door de zonnige zee geaccentueerd door de dofdreunende cadans van de motor beneden en het bruisende boeg water, brengt vanzelf deze speciale sfeer over het schip. Het is dezelfde genoeglijkheid als die van den heereboer, die in zijn beste spullen en met een sigaar in het hoofd op een zon nige Zondagmorgen door zijn keurig geploegd land uit de kerk naar huis wandelt. Waar is de rauwheid van het leven op zulke oogen- blikken Ook Tom voelt zich behaaglijk. Hij houdt bovendien van het werk in de marconihut,, dat zijn bekoring nog niet voor hem verloren heeft. Er schuilt romantiek en mysterie in die stemmen van heel, heel ver, die dragen over landen en zeeën, die dat kleine wereldje op het groote water in contact houden met de menschenwereld achter de kim aan wal, en die zoo noodig dadelijk helpers op kunnen roepen om te snellen naar dat samenlevinkje, in een stalen scheepsromp gevat, als het soms in nood mocht verkeeren. Nee, Tom voelt zich niet „maar een sleuteltikker". Hoe dikwijls heeft hij, als de bedekte lucht de observatie van hemellichamen verhinderde, door middel van de etherstem, die geen onwaarheid bleek te spreken, toch het bestek in de kaart kun nen zetten. En hoeveel veiliger werd daar door de navigatie niet, als er geen sprake behoefde te zijn van varen op de gis, zooals vroeger toch maar gebeurde, tot in de buurt van dreigende rotskusten toe, waar valsche, onbekende stroomen het schip naar noodlot tige plaatsen konden sleuren, nog voor het dieplood in staat was te waarschuwen, dat ge vaar dreigde. Tom heeft zoojuist gewerkt met een Neder land-boot op de uitreis naar Java. Gezien heb ben ze elkaar niet, de Warnsveld en de Tabinta want dit laatste schip zit een dertig mijl om de noord. De ether-conversatie had niet veel te beduiden. Het kwam neer op de gewone praatjes: Wat is Uw bestemming? Waar komt U vandaan? We wenschen U verder goede reis! Alleen vroeg de Tabinta-marconist nog of de Warnsveld hun weggeloopen scheepskat soms ergens had gezien, waarop Tom prompt terugseinde: Mimi zoo juist door kok omgewerkt tot kalfsfricandeau! Dat mèg eigenlijk allemaal wel niet volgens de voorschriften, maar nou ja, zulk een praatje op zee tusschen landgenooten is zoo opwek kend. En nu luistert Tom naar verdere wetens waardigheden, maar er is op 't oogenblik niets te beleven. Bijna automatisch stemt hij op ver schillende golflengtes af en onderwijl kruipen zijn gedachten langs de laatste vier jaren van zijn leven, die begonnen zijn met zijn eerste reis op de Middelerveld van Rotterdam naar Am sterdam. Wat is de t(jd omgevlogen, zoo ach teraf bekeken tenminste. Maar toen hij pas als leerling voer, leek dat heel anders. Hoe lang schenen die eerste maanden niet, of er nooit een eind aan zou komen! Binnen de twee weken was de Middelerveld van Amsterdam naar Newport News gevaren en toen ze daar bin nenkwamen leek het Tom of hij al minstens twee maanden op de Atlantic had gehobbeld. Maar het was natuurlijk een kwestie van wen nen; al gauw schoot de tijd beter op. Hij en zijn drie collega's voelden zich afwisselend zeer tevreden en zeer ontevreden, erg netjes en erg smerig, geapprecieerd en in een hoek gesme ten, als mensch behandeld en als voetveeg, tot veel in staat en voor niets te gebruiken, geluk kig en ongelukkig. Maar gaat het zoo eigenlijk niet het heele leven door? Tom herinnert zich nog een Zondag, waarop hij om tien uur brandschooi en netjes opgedoft in uniform aan dek zat buiten de leerlingen hut, tervjjl hij om elf uur als een klomp vuil uit een vulling*) onder in ruim II opdook, een voudig niet te naderen van de stak. tot aan zijn nek druipnat en smerig. Hjj was door den len stuurman verkoren deze duik te nemen, teneinde de leiding, waardoor vanuit de ma chinekamer de vullingen leeggepompt worden en die verstopt bleek te zitten, weer vrij te maken. Ja, voor zulke baantjes Is een stuur mansleerling, speciaal op Zondag, buitenge woon geschikt. Want hij kost niets ^an over werk, terwijl een matroos direct begint te „schrijven",, zooals dat heet omdat het over werk in een speciaal boekje wordt genoteerd. En de doorsnee-eerste stuurman levert in Am sterdam liever een overwerkstaat in met een laag, dan met een hoog totaal bedrag. Want in het laatste geval krijgt hij er stellig v,tat van te hooren. Dus: stuur maar een leerling de vullingen in Zondags! Bovendien is het goed voor de jongelui, ze leeren er wat van! aldus vaak de drog reden. Wat een riool is in een straat, ls ongeveer een vulling in een schip., De arme matroos- kan er nog wat mee verdienen! zou een milder redeneering zijn. Maar dit wordt de stuurlui wel afgeleerd, Alles is winst op de groote vaart! In Newport Nèws heeft Tom de enorme ko lentips hun massa's van dertig ton tegelijk in de scheepsruimten zien braken. Hij heeft het Panamakanaal doorvaren en het bijna boven- menschelijke van dit werk aangevoeld. Hij heeft de zon zien opkomen in Golden Gate bij binnenkomst te San Francisco en door het zand gebaggerd in het regenlooze Iquique in Chili, waar de Chili-salpeter wordt geladen en waar de mensch vervuild is door gebrek aan zoet water. Op de Kaap Verdische eilanden heeft hij plotseling een intens heimwee gevoeld naar het uitzicht vanaf de Arnhemsche heuve len over de Betuwe, maar inplaats van naar huis te gaan en het te kunnen aanschouwen, voeren ze rond de Kaap naar Durban, waar hij het heeft zien lichten in alle richtingen tege lijk: boven de heuvelen van Natal en boven de kim van den Indischen Ooceaan. In de Roode Zee hebben ze den wind doodgevaren, zoodat de roergangers flauw vielen gedurende hun roer- torn, terwijl ed tegenleggers genoten van de bries. In Calcutta heeft hij een autocht ge maakt door de dichtbevolkte inlandsche wjj- ken. Hij heeft er de lijkverbranding gezien en de heele bevolking heeft achter de langzaam rijdende auto aangehuppeld en om een fooi verzocht. Hij heeft genoten van het klassieke, levende beeld der gracieuze, heupwiegende, Engelsch-Indische vrouw, haar kruik op het hoofd dragend, gesteund door de sierlijk gebo gen arm. Hij heeft op zijn kousen de duizenden Boeddhabeelden der Shwe-Dagon Pagode in Rangoon bezocht en haar gouden koepel in de zon zien schitteren. Hij heeft de mystieke sfeer van het verre Oosten aangevoeld, maar ook geconstateerd, dat het in Holland zinde- lrjker en kleinburgerlijker is. Het laatste voor al drong goed tot hem door toen hq, nadat zijn. vaartijd van een jaar vol was, weer in Am sterdam studeerde voor zijn derde rang, die hij tamelijk vlot wist te behalen. (Wordt vervolgd

Schager Courant | 1939 | | pagina 8