Groote spanning r economische ruimte Het Britsche Offl POlCflL DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Kabinet vannacht plotseling bijeen Britsche garanties aan Warschau? Duifsch zweefvliegtuig op Hollandsche wei Toenemende anfi- Britsche propaganda Stratoliner dwarrelde als een vallend blad... België versterkt zijn fortenlinie Schol Laan, Schagen, Tel. 20. VRIJDAG 31 MAART 1939. 83e Jaargang. No. 10843. tmgave <fe« KV. Uitg.-Mij-. „Vloltondt NoordeHiwortier" HET VERRE OOSTEN. ^Heden verklaring van Chamberlain^ Onverwacht is vannacht het Britsche kabinet bijeen gekomen. Dit geeft aanleiding tot de veronderstelling, dat er verontrustende rapporten uit Polen zijn binnengekomen. Men verwacht hedenmorgen om elf uur een verklaring van Chamberlain. Tusschen Londen en Parijs heerscht voortdurend het nauwste contact. U. P. verneemt uit Londen, dat de kabi netsraad besloten heeft Polen een garantie van onschend baarheid aan te bieden. Berichten over voortgaande Duit sche troepenconcentratie hij de Poolsche grenzen zouden de beslissing van het kabinet hebben verhaast. Een dreigende waarschuwing. Het officieele orgaan van de nationaal- socialistische partij te Dantzig, heeft; in een hoofdartikel een waarschuwing gericht tot Polen. „Het groote Duitsche Rijk kan niet steeds blijven zwijgen, indien Warschau voortgaat met te dulden dat zich anti-Duitsche relletjes voordoen op een wijze, dat men zou kunnen meenen, dat het Duitsche Rijk, dat waarde hecht aan ^zijn eer, niet bestaat. De houding van Warschau ten aanzien van zekere politieke opvattingen van Weste lijke mogendheden doen veronderstellen, dat de Poolsche regeering ook bereid is, de over eenkomst van 1934 te erkennen als grond slag voor de betrekkingen met Duitschland. Indien Polen nietw enscht, dat een gron- wijziging wordt gebracht in de politiek jegens Duitschland, dan moet een einde ko men aan de anti-Duitsche strekking varf oTfi- cieelé redevoeringen en aan de oorlogs-psy- chose, welke door zekere oproepen wordt op gewekt. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau ko men ook in Oostelijk Opper-Silezië steeds meer uitspattingen van leden van chauvi nistische Poolsche bonden tegen de Duit sche minderheid voor. Italië ongerust. De Italianen zijn op het oogenblik meer in beroering gebracht door de betrekkingen tusschen Duitschland en Polen dan door de rede van Dala- dier. Zij die niet ten volle fascist zijn en niet geheel voor de as RomeBerlijn zijn, meenen, dat het grootste gevaar voor Europa uit Polen zal voortkomen. Als Duitsch land een agressieve wrok koestert over een weigering van Warschau, met zijn voorstellen rekening te hou den, en de zaak doorzet, zal, zoo ver klaren vele Italianen, de as de span ning niet kunnen weerstaan. De Duitsche „voorstellen" te War schau ter sprake. Von Moltke, de Duitsche ambassadeur te Warschau heeft gelijk bekend, dezer dagen in vriendschappelijken geest met Beek over leg gepleegd. Volkomen terecht is tegenge sproken, dat hij bij die gelegenheid van Po len (nog wel bij wijze van ultimatum) zou hebben verlangd, dat het tot het anti-Ko- mintern-pact zou toetreden. Nochtans kan nauwelijks worden betwijfeld, dat de Duit sche ambassadeur de kwestie van het prijs geven van een deel van Polen's rechten in Dantzig (vertegenwoordiging naar buiten en dergelijke) alsmede van een Duitsche ver bindingsweg of verbindingsstrook met Oost pruisen dwars door den Poolschcn corridor ter sprake heeft gebracht. Van deze beide verlangens wordt hier ge zegd, dat zij le. niet nieuw zijn, en 2e niet als eisc'hen zijn te beschouwen, doch als voorstellen moeten worden opgevat. Uit niets is middelerwijl gebleken, dat Polen geneigd is in deze voorstellen te tre den. De gehecle Poolsche pers wijst op de be langrijkheid van het bezoek van Beek aan Londen. Het gerucht, dat Beek op weg naar Lon den te Berlijn zou kunnen afstappen, wordt Te Warschau onwaarschijnlijk geacht. Men doet het voorkomen, dat een dergc lijk optreden alleen den schijn zou kunnen hebben het resultaat te zijn van Duitschen druk de vrijheid van actie van de Poolsche regeering in de Buitenlandsche Zaken te belemmeren. Door den Oostenwind naar de grens gedreven. Gistermiddag omstreeks vier uur zweefde' een Duitsch zweefvliegtuig boven Arnhem. ?P een hoogte van enkele honderden meters beschreef het toestel enkele cirkels boven de stad, om even later buiten de bebouwde kom ln een weiland van het Arnhomsche Broek een noodlanding te maken, welke goed af liep. Het toestel droeg als kentceken D10895 en werd bestuurd door den student W. IIa- uit Munster. Deze verklaarde gistermiddag omstreeks Tegenoffensief van Tsjang Kai Sjek verwacht. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de propa- ganda-campagne tegen Groot-Brittannïë", welke thans gevoerd wordt in de door de Ja- panneezen bezette gebieden van China, groo- ter omvang heeft aangenomen. De aanvallen zijn zoo grof, dat men het oorstelt, dat de persoonlijke veiligheid van Britten in het bezette gebied, in gevaar zou kunnen worden gebracht. Buitenlandsche dagbladcorrespondenten, die een bezoek hebben gebracht aan Nan king, ter gelegenheid van den verjaardag der stichting van de hervormde regeering, wer den er voor gewaarschuwd niet zonder Ja- pansch geleide „voor hun eigen veiligheid", de straat op te gaan. Arita noodigt ambassadeurs der groote democratieën ter bespre king uit. Naar vernomen wordt, heeft de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Arita, de ambassadeurs van Engeland, de Ver. Sta ten en Frankrijk, resp. Craigie, Grew en Henry verzocht, hem vandaag in zijn ambts woning te bezoeken, teneinde een bespre king te voeren van diplomatieken aard, waarvan het onderwerp echter niet onthuld Woening nog niet door de Ja panners bezet? Ondanks de Japansche beweringen van het tegendeel, heeft de Chineesche militai re woordvoerder volgehouden, dat Woening nog steeds in handen is Van de Chineesche troepen. De strijd, zoo zcide hij, woedt voort op 5 mijl ten noordoosten van de stad. De te Tokio verschijnende bladen melden met vette koppen, dat Tsjang Kai Sjek een tegenoffensief aan het Noord-Chineesche front voorbereidt en wel aan het Loncghai- front, bij Sianfoe en bü Soeijoean. Nauwer contact tusschen Rusland en Engeland Hop de Sovjet de democratische landen het best zou kunnen steunen. Moskou begrijpt Polen. Het schijnt, dat door het bezoek van mi nister Hudson aan Moskou de banden tus schen Engeland en de Sovjet Unie nauwer zijn aangetrokken. In Sovjetkringen toont men zich zeer voldaan. De geschillen op handelsgebied, welke nog beslaan, kunnen worden opgelost. Ook gelooft men, dat beide landen ver langend en weerstand tegen een aanval oj> een gezonde basis te plaatsen. De Sovjet Unie begrijpt de houding van Polen, dat niet wil toestaan, dat Russische troepen over zijn gebied trekken, ook niet als bondgenooten. Het schijnt, dat de vrienden van Polen dit land liever willen steunett niet grondstoffen en oorlogsmaterieel uit de Sovjet Unie en het is blijkbaar zeker, dat de Sovjet Unie geen initiatief zal ne men, waardoor gealarmeerd kan worden. In diplomatieke kringen is men van oor deel, dat de Sovjet Unie de democratisch© landen reeds veel zou steunen, wanneer het in geval van een oorlog zijn grondstoffen- markt sloot voor Duitschland en zijn bond genooten. Ook schijnt Engeland de hulp, welke de Sovjet-Unie in het Verre Oosten zou kunnen bieden, te waardcercn. beiden het erover eens, dat het vliegtuig brak. Ook een der motoren maakte zich los. Deze waarnemingen, tezamen met de ver klaring aangaande het zware geronk der motoren, hebben tot de veronderstelling ge leid, dat de bestuurder van de „Stratoliner" een duikvlucht met volloopende motoren uitvoerde, toen het toestel brak. „Na het beangstigende geluid, dat klaar blijkelijk veroorzaakt werd door het breken van het vliegtuig" zoo vervolgde de heer JacojDsen „hield het motorgeronk op en kwam het toestel in een duik neer. Ten slotte ging het weer in een soort glijvlucht over en schoot zoo in den grond." Motor viel uit het vliegtuig Een andere ooggetuige, mrs. John Frazier, verklaarde: ,Jk hoorde de motoren een ontzaglijk lawaai maken en holde het portaal van mijn huis uit, om naar het vliegtuig te kijken. Toen zag ik eensklaps een stuk van den staart afbreken. Ook viel er een motor uit het toestel. Het vliegtuig dwarrelde in het rond en dook toen opnieuw cn viel te gen den grond. De declen van het vliegtuig kwamen neer als confetti.' Ray Alison vertelde, dat hij het toestel een duik zag maken, 't dwarerlde toen als een vallend blad naar omlaag cn dook toen opnieuw. De heer Egtvedt, president van de Boeing Aircraft, Company kan niet aannemen, dat de oorzaak in het toestel zelf moet hebben gelegen. Het ongeluk moet volgens hem te wijten zijn aan een oorzaak van buiten af. Deelen van het toestel kwamen neer als confetti. Duikvlucht met volloopende mo toren? Aangaande het ongeluk met de „Strato liner" de Boeing 307 op Zaterdag 18 Maart j.i. nabij Seattle, waarbij de Nederlandsche iucht-vaart-deskundige ir. A. G. von Baum- hauer, van den luchtvaartdienst en P. Gui- lonard, onder-directeur der K.L.M., het leven verloren, geeft de Msb. eenige ooggetuigen verslagen. Arthur Jacobson, koopman en vredes- rechter uit Alder, die met zijn dochter naar het vliegtuig stond te kijken, toen het om ongeveer kwart over een des middags uit de wolken te voorschijn kwam, verklaarde, dat alles normaal scheen te gaan, toen hij eens klaps een knal of slag hoorde. Hij kreeg den indruk, dat de staart zich van het vlieg tuig losmaakte. Zijn dochter dacht, dat het een vleugel was, maar in ieder geval waren Dit nummer bevat 8 pagina's Een nieuw fort bij Remouchamps Naar de Times meldt, zal de Belgische re geering onmiddellijk stappen doen om het gat te dichten, dat overgebleven is in de nieuwe fortenlinie, welke den toegang tot Luik in het Maasdal beschermt. Naar ver nomen wordt, heeft de Belgische regeering n.1. besloten om met liet oog op de nazi-agi tatie van den laatsten tijd in Eupcn en Mal- médy de volgende weck te beginnen met den bouw van een fort bij Remouchamps. Dit fort zal den weg door het nauwe dal van de Amblève afsluiten en het plateau ten Zuiden van de rivier beheerschen, ten einde iedere poging te kunnen verhinderen tot omtrekking van de Zuidelijke flauk van de versterkte zone van Luik. Deze zone is ongeveer 30 km. diep. Zij omvat in de eerste plaats een linie van ver sterkte posten, langs de grens, dan volgen de linie der nieuwe forten, daarachter de ring van oude gemoderniseerde forten en tenslotte een binnenlinie van kazematten, welke de wegen beheerscht, die de stad binnenvoeren. Elk der nieuwe forten is om ringd door een diepe gracht tegen tanks. Toen de plannen voor de nieuwe forten linie werden opgesteld, aldus de N. R. Ct., was de bedoeling, dat deze linie zou bestaan uit een boog van 5 forten: een tegenover 't Zuidelijke gedeelte van Nederlandsch Lim burg, een te Neufchatel, ongeveer 6 km. ten oosten van Visé te Battice, 8 km ten noordwesten van Verviers, Pepinster en Re mouchamps. In verband met de hooge kosten van deze zware forten werd de laatste voorloopig uitgesteld. De voltooiing van het fort Rq- mouchamps zal de weerstandskracht van de grensverdediging belangrijk vergroolen, terwijl deze nu reeds, Zoowel door de orga nisatie als door haar diepte aanzienlijk beter is dan in 1914. DE BILT SEINTi Verwachting: Droog weer, och tendnevel, overigens gedeelte lijk bewolkt, iets warmer dan gisteren, zwakke tot ma tigen wind uit Oostelijke richtingen. Geen duimbreeds grond voor Hongarije! Tlso over den Hongaarschen inval. In een vraaggesprek met den correspondent van Havas heeft minister-president Tiso verklaard: Naar aanleiding van den Hon gaarschen inval heeft onze regeering een be roep op Duitschland gedaan, omdat zij de wereld wilde toonen, dat Slowakije in staat is, zelf zijn onafhankelijkheid en zijn gren zen te verdedigen. Op d§ vraag, waarom men het Hongaarsche leger het Slowaaksche grondgebied heeft la ten binnendringen, verklaarde Tiso: Op den dag van den inval meldde zich een Hongaar sche afdeeling met een witte vlag bij de Slowaaksche autoriteiten. De afgezanten over handigden den Slowaakschen commandant toen een eigenhandig door den commandant der Hongaarsche troepen geschreven brief, waarin gezegd wordt: „Met goedvinden van de Duitsche natie betreden de Hongaarsche troepen het Slowaaksche grondgebied en zij zullen halt houden bij de als .volgt getrokken lijn De Slowaaksche commandant, die trou wens door de schending van de door de Hongaren erkende grens verrast was, meen de geen tegenstand te moeten bieden. Toen wij van de gebeurtenissen op de hoogte wa ren gesteld, hebben wij, zonder iemand te raadplegen, order gegeven, de Hongaren te gen te houden. Van toen af hebben zij geen pas meer voorwaarts kunnen doen. Tiso voegde hier nog aan toe, dat Slo wakije om blijk te geven van zijn goeden wil, tot heil van den vrede, een delegatie naar Boedapest zal sturen, die inmiddels gisteren vertrokken is. Zij zal onze tegenvoorstellen overhandigen, die in één woord samengevat* kunnen worden: terugkeer tot de oude grens, gemoedigd om tot hun actie over te gaan, Op de vraag of de Hongaren waren aan- antwoordde Tiso: Ik kan u onmogelijk mijn meening op dit punt zeggen. Geen Chineesch-Russisch militair verdrag De geruchten over een militair verdrag tusschen de Sovjet Unie en China, welke de ronde hebben gedaan, worden te Moi«kou met klem tegengesproken. twee uur op het vliegveld te Münster te zijn opgestegen, waar het toestel door een motorvliegtuig tot een hoogte van 300 meter werd opgetrokken. Door den straffen Oostenwind was het toe stel in de richting van de grens gedreven ™aar de bestuurder de koers was kwijtge raakt. Bij Arnhem besloot, hij te dalen. Het toestel heeft bij de landing geen scha de bekomen en ook de bestuurder bleef on gedeerd. Na een onderzoek door de burger- en mi- htaire politie is het vliegtuig vrij gegeven. Het werd gedemonteerd en naar Münster Vervoerd. Nieuwe bomaanslagen in Engeland De Ieren weer op het oorlogspad? In den afgeloopcn nacht zijn te Liverpool, Binningham en Coventry opnieuw bomaan slagen gepleegd. Tp Liverpool is een eigengemaakte bom ontploft, welke was bevestigd aan het tra liewerk van een winkelruit Drie andere bommen zijn te Liverpool gevonden, één ont plofte, nadat een politieman het projectiel had verwijderd en terwijl de politie bezig was een andore hom onschadelijk te maken, ontplofte een derde in dezelfde straat, waar door een winkelruit werd vernield. Te Coventry is buiten een garage bij de benzinepomp een hom ontploft, waardoor een glazen dak werd vernield en te Bir- mingham is een bom ontploft, achter een blok woonhuizen. Hierdoor werden een aan tal ruiten vernield. Van Noordzee tot Zwarte Zee FUNK OVER DE NIEUWE FINANCIEELE POLITIEK. VERSCHUIVING VAN LAS TEN NAAR DE TOEKOMST. De centrale commissie van de Duitsche Rijksbank is gistermorgen voor haar eerste vergadering onder het nieuwe rijksbank- directorium bijeengekomen. De Rijksminister van Economische Zaken, tevens Rijksbankspresident, Funk, heeft hiej bij een rede gehouden waarin hij o.m. uit eenzette, dat de nieuwe regeling in de midden-Europeesche ruimte nieuwe politie ke en economische krachten heeft doen ont staan. Duitschland is thans het grootste industrieland ter wereld en tegelij kertijd zal de door de natuur aan gegeven groote economische ruimte van de Noordzee .tot aan de Zwarte Zee voor alle betrokken landen met meer succes georganiseerd kunnen worden. Het handelsverdrag met Roemenië. Ten aanzien van de Duitsch-Roemeensehe economische overeenkomst verklaarde Funk dat daarmede een economisch verdrag tot stand is gekomen, dat baanbrekend en rich- tingaangevend genoemd kan worden. FUNK. Hier rollen geen „zilveren kogels", zoo zeide Funk, maar worden de door de na tuur gegeven economische krachten en ar- beidsenergieën voor een gemeenschappelijke prestatie gemobiliseerd en methodisch in werking gebracht. Duitschland geeft cre- dieten op langen termijn in halffabrikaten en fabrikaten, die weer worden ingelost door arbeidsproducten van het Roemeensche volk. Onze producten hebben derhalve in Roemenië de functie van valuta's en de Roe meensche grondstoffen bij ons de functie van deviezen. De door den staat geregelde arbeidsprestatie is dus de basis voor de va luta-veiligheid. Wij zullen, zoo z.pide spr., onze economie niet weer afhankelijk maken van een inter nationaal gemanipuleerde valuta- en con junctuur-politiek, nu het ons gelukt is met onze eigen methoden het succes te verwe zenlijken. met Graag onderhandelingen Engeland en Frankrijk! Funk releveerde het onderbreken van Duitschlands handelsbesprekin gen met Engeland en Frankrijk en zeide, dat na de vestiging van de nieuwe orde in midden-Europa de noodzakelijkheid van voortzetting dezer besprekingen eerder grooter is geworden. In de nieuwe bankwet zal een recht van toezicht en instructie van den Fuehrer voor de Duitsche rijksbank vastgesteld worden. Voorts moet de kapitaal-deelneming aan de Rijksbank opnieuw worden geregeld. De thans nog in het buitenland aanwezi ge andeelen van de Rijksbank zullen gerepa trieerd worden en de buitenlandsche bezit ters zullen lovaal schadeloos worden gesteld Het Rijksbankaandeel zal in het geheel geen beurswaarde in den gebruikelijken zin zijn. De valuta van een land zal nooit door de circulatiebank togen den wil van het staats gezag bepaald kunnen worden, veronder steld, dat een dergelijk statsgezag voorhan den is. Niet de circulatibank, maar de staatslei ding is verantwoordelijk voor de valuta. Het nieuwe plan. De taak voor de nieuwe financieringspo- litiek kenmerkte Funk als volgt: 1. De lasten, zooveel slechts mogelijk is, naar de toekomst te verschuiven. 2. Het rijk te verschoonen van ondraag lijke rentelasten. 3. De kapitaalsmarkt weer voor 't parti culiere bedrijf ter beschikking te stellen. Dat geschiedt door het nieuwe financieele plan. Tenslotte sprak de rijksminister zijn ver trouwen uit in de nieuwe wegen der erediet en financieele politiek, die Duitschland om hoog zullen leiden.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1