Nationale eenheid in 't Britsche Lagerhuis gedemonstreerd D C DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Lebrun stelt zich weer candidaat Voorzorgsmaatregelen in Italië Engeland en Frankrijk eensgezind in alles Troebel vischwater Koning Gazy van Irak verongelukt Ontwerp van de nieuwe school te Breezand Ook Roemenië een garantie? Laan, Schagen, Tel. 20. DINSDAG 4 APRIL 1939. 83e Jaargang. No. 10846. 01*90** êe9 N.V. Uitg.-Mif. „HoHonek Noordeffcworfier" onverdeeld goedgekeurd Engeland wil geen omsingelingspolitiek De zitting van het Britsche Lagerhuis is gisteren wel een zeer gedenkwaardige geweest en werd tot een de monstratie van nationale eenheid. Alle leden, .zelfs de felste opposanten, als Eden en Churchill, schaarden zich aan de zijde van Chamberlain, nu hij zich openlijk heeft doen kennen als een voorvechter voor een nieuwe politiek tegen aanvallen. In een krachtige rede herhaalde Chamberlain nogmaals, dat Engeland geen omsingeling van Duitschland beoogt, maar 'n politiek van zelfbehoud en zelfverdediging nastreeft. Chamberlain zeide, dat zijn verklaring van Vrijdag een geweldige afwijking was van de tot dusver gevolgde buitenlandsche politiek van En geland en een hoofdstuk op zichzelf zal vormen, als eens de geschiedenis van deze dagen wordt opgeschreven. Het debat werd geopend door den arbei ders-afgevaardigde Greenwood. Hij deed uit komen dat Engeland thans een machtige en onneembare vesting tegen agressie was ge worden, dat de arbeiderspartij geen jabroer is geworden, maar thans vertrouwen in Chamberlain's politiek heeft. Daarna kwam de minister-president aan het woord, die behalve het bovenaangehaalde nog zei- de: Mijn verklaring is gekenschetst als een wloopige polis, in afwachting van, een volledige assurantiepolis. Ik zelf heb er den Mdruk op gelegd, dat de verklaring van voorbijgaan den, tijdclijkcn aard was. Een po lls is noodig, omdat de verzekeringen van "Duitschland in rook zijn opgegaan. Dit land zou geen andere volkeren willen overheer- ichen, is mij uitdrukkelijk door den Führer gezegd. Het is waar. dat men ons thans ver telt, dat er andere redenen zijn, zoo als historische associaties, vrees voor aanvallen. Dit zijn misschien uitste kende redenen, maar zij zijn niet in overeenstemming met de tevoren ge geven verzekeringen. Het is onver mijdelijk, dat zij twijfel deden rijzen, of niet straks nog andere redenen zouden worden gevonden voor ver dere expansie. Laat mij hierop den nadruk leggen: wat ook het resultaat mag zijn van de bespre kingen, thans tusschen Engeland en die an dere landen gevoerd, zij houden geen bedrei ging voor Duitschland in, zoolang Duitsch land een goede buur zal zijn. „Wat wij voeren, is een politiek van zelf verdediging". Chamberlain verklaarde vervolgens even als in September 1938, nog steeds een man des vredes te zijn. Onder luide toejuichingen eindigde hij zijn rede aldus: Ik vertrouw, dat onze actie, die ingezet, maar niet geëindigd is, zal blijken gericht te zijn tegen en niet op den oorlog, waarmede niets gewonnen, niets genezen en niets vol bracht, wordt, maar op een meer gezonde wereld, waarin de rede de plaats van het geweld zal innemen en bedreigingen plaats zullen maken voor goede en redelijke argu menten, Lof van Eden en Churchill. Eden en Churchill zwaaien Chamberlain grooten lof toe; nadat reeds de arbeidersaf gevaardigde Sinclair een zeer gematigde re de had gehouden en den nadruk op samen werking met Rusland had gelegd. Ook ver zocht deze afgevaardigde spoedig een ver klaring ten aanzien van Nederland en Zwit serland. Churchill nu, zeide het volkomen eens te zijn met Chamberlain. Het is prach tig, zeide Churchill, dat ons land eindelijk door den eersten minister erheen geleid is te verklaren, in duidelijke bewoordingen en met bijkans algemeeno stemmen, dat de verdediging van de Europeesche vrijheid en de heerschappij van het recht een zaak vormen, waarin Groot Brittannië alles zal durven en alles zal doen." „Dit" zoo vervolgde Churchill, „is de ver rassende ommekeer der laatste paar weken Wat gebeurd is, heeft niet alleen gevolgen gehad voor de regeering, maar is geken merkt door een herleving van den nationa- len geest, die ons zelf verbaasd heeft, even als de vreemde landen. Het lijdt geen twijfel, dat het pro ces van opbouwen eener wederzijd- sche veiligheid moet voortgaan.* Hier ophouden met een waarborg aan Polen zou beteekenen halt houden in Niemandsland. Ten aanzien van de houding der regeering Jegens Rusland zeide Churchill: „Zij schijnt goed uitgedacht te zijn. Rusland is diep ge- Ktffen door de Duitschc nationaal socialis- twche ambities. Niemand kan zeggen} dat er geen hechte gelijkheid van belangen be staat tusschen de Westelijke democratien en Rusland. Wij moeten alles nalaten om een hinderpaal op te werpen voor het na tuurlijke spel der belangen. Roemenië, Po len en de Baltische landen kunnen zich gerustgesteld gevoelen, omdat de groote massa van Rusland vredelievend achter hen staat en grooten steun kan bieden." Ook Lloyd George juichte van harte de ommekeer in de Britsche politiek toe. Eden zeide o.a. dat de wezenlijke waarde der nieuwe politiek gelegen is in zijn af schrikwekkende werking. „Daaruit volgt, dat hoe grooter onze voorbereidheid is hoe doeltreffender ook de afschrikking en hoe grooter de bijdrage, die wij aan dep vrede kunnen leveren. Nu wij die politiek inslaan in deze pkase van onze toenemende kracht, zal dit beteekenen, dat de kansen geringer worden, dat iemand zal wagen ze uit te dagen." Voor den aandrang gezwicht. In een schrijven aan Jeanneney heeft pre sident Lebrun medegedeeld, dat hij besloten heeft zich weer candidaat te stellen voor 't presidentschap der, republiek Men verwacht thans, dat de meeste an dere candidaten zich zullen terugtrekken. Het oproepen der lichtingen. Te Rome heerschte er in de afgeloopcn dagen een ietwat gedrukte stemming in verband met het groote aantal mannen van de lichtingen 1901 (1921) tot 1912 (1932), die een briefkaart hebben ontvangen om zich in hun militaire districten te melden. Zeker worden er in deze dagen zeer veel soldaten onder de wapenen, geroepen, doch het feil dat vrijwel al diegenen, die bewijzen kunnen dat zij een vaste betrekking hebben, zonder veel moeite onmiddellijk een maand uitstel, of als men wil verlof, kunnen krijgen, be wijst wel dat men hier te doen heeft met voorzorgsmaatregelen, die op zichzelf nog geen dreigend karakter dragen. Naar het Hsb. verneemt, gaan van de sol daten die onder de wapenen blijven en dat zijn dus voor een groot deel mannen, die geen vasten werkkring hebben de meesten. naar Libyë; KRACHTIGE TAAL VAN LORD HALIFAX IN HET HOOGER- HUIS. In het Hoogerhuis heeft de minister van buitenlandsche zaken, Halifax, gisteren een verklaring afgelegd over de buitenlandsche politiek. Hij her innerde aan Chamberlain's verkla ring van Vrijdag j.1. betreffende de Poolsche onafhankelijkheid, en voeg de hieraan toe: „Ons contact met de Fransche regeering is voortdurend in deze benauwde tijden zeer nauw ge weest. Onze beide regeeringen voel den zich op alle punten één en de regeering heeft steeds op de snelle en bereidwillige medewerking van de Fransche regeering kunnen rekenen.' Ten aanzien van Rusland zeide Halifax: „De regeering is zich ten volle bewust van het belang van de houding der Sovjet-regee ring en zij hecht waarde aan goede betrek kingen met haar. Wij moeten liet feit voor oogen houden, dat de betrekkingen van som mige staten met Rusland ingewikkeld zijn, doch ik kan het Huis, wat dc Engclsche re geering betreft, de verzekering geven, dat deze moeilijkheden niet bestaan. Polen. Halifax herinnerde aan de komst van kolonel Beek en zeide: „Toen de Britsche rcgecring den toestand bestudeerde en naging, hoe zij het best een rol zou kunnen spelen bij de bevordering van een vreedzame en ordelijke regeling van de internationale kwesties, deden bepaalde omstandigheden de mogelijkheid veronder stellen van gevaarlijke ontwikkelingen in de betrekkingen tusschen Duitschland en Po len". De beslissing van Engeland wierp veel stof op. Het optreden van de Britsche regee ring is in sommige kringen voorge steld als de wensch Duitschland te omsingelen. Niets kan verder van de waarheid af zijn. Do kwestie is, dat midden in Europa een sterk Duitsch land ligt, en dat zijn buren bezorgd heid koesteren ten aanzien van zijn bedoelingen en van plan zijn uit zelfverdediging gemeenschappelijke maatregelen te nemen. Dit resultaat is het gevolg van een instinctieve reactie, en is zeker niet in het leven geroepen door eenig voorstel van buiten af. Als in Duitschland be weerd wordt, dat deze vrees slechts voorkomt uit een verkeerd begrip van de bedoelingen der Duitsche regeering, uit een te groote bereid heid in welke kringen ook, van de Duitsche politiek, het slechtste te denken, dan moet ik opmerken, zeide Halifax. dat, terwijl in alle kringen onmiddellijk opluchting zou worden gebracht door de overtuiging, dat dit inderdaad zoo is, van de buurstaten op het oogenblik nauwe lijks verwacht kan worden, dat zij in 't geheel geen rekening houden met het onderwepr van de lessen van het verleden. Onze toezegging aan Polen beteckent een nieuwe belangrijke koerswijziging in de Brit sche politiek. Wij hebben deze verplichting niet in eenigerlei geest van ^vijandigheid je gens eenig land op ons genomen, doch in de hoop en in het vertrouwen, dat wij door al dus te handelen, de zaak van de Europeesche stabiliteit en vrede kunnen versterken. Rusland heeft het recht den Japanners concessies op visch- gronden te weigeren. Het geschil dat Japan en Rusland over de visscherij-kwestie hadden en dat heel wat stof heeft doen opwaaien, is, zooals wij gis teren meldden, nu definitief geregeld. Rusland bleef op zijn standpunt staan en wilde om strategische redenen niet langer meer de Japanners toestaan in de Siberische wateren te visschen (zie de op de kaart ge ruit aangegeven vischgronden.). Zooals men weet. bezit Japan weinig goe- _de vischgronden, de voortbrengselen der zee spelen een buitengewoon groote rol in de voeding yan Japan, vandaar dat de Japan ners heden, 4 April, bij de inschrijving te Wladiwostok zullen tegenwoordig zijn. Volgens welingelichte zijde, zou de^Sow- jet-Unie dc Japanners een aantal nieuwe vischgronden willen toestaan, die buiten de zee van Qchotsk en de straat van Tartarije gelegen zijn. Koning Gliazï van Irak is omstreeks mid dernacht ten gevolge van een auto-ongeval om het leven gekomen. Links ziet men het school woonhuis, daar naast het gymnastiekgebouw, waarin is ondergebracht een brandweergarage. (Deze is gelegen tusschen het woonhuis en de gymnastiekzaal en doet dus dienst als ge luidssafe, waardoor het gedreun van de. marcheerende en gymnast iseerende Bree- zander jeugd minder gemakkelijk tot in het woonhuis zal doordringen). Aan de achter zijde der gymnastiekzaal zijn behalve de toiletten ook de kleedkamers gelegen en is de ruimte voor de centrale verwarmings-in- stallatie met kolen-silo. Onder een hoek van 90 graden sluit hier bij het eigenlijke schoolgebouw aan, dat vier klassen bevat met (een groote verbetering!) de ramen op het zuid-en, een kamer voor ontvangst van bezoekers, administratie, het opbergen van leermiddelen en geneeskun dig onderzoek. Tenslotte is er een fietsen bergplaats. Wat dc omgeving aangaat, zijn de plan nen als volgt: het urinoir op den hoek van Zandvaart en Burg. Lovinksvaart wordt verplaatst naar den overkant en komt dus bij het veilinggebouw; genoemde hoek wordt meer afgerond (een verkeersverbetering, die noodig is!) en ter plaatse wordt een beplan ting aangebracht, waarachter de moestuin, bchooremi bij liet schoolhuis, komt te lig gen, terwijl die tuin door een muurtje ge scheiden ligt van het overige terrein. Dit nummer bevat 8 pagina's U/EERBERICHT DE BILT SEINT» Verwachting: Zwaar bewolkt tot betrokken, met nu en dan regen, later gedeeltelijk op klarend, matige tot krachti ge Zuidoostelijke tot Zuid westelijken wind, weinig verandering in temperatuur Geruchten over onderhandelin gen met Turkije om beschikking te krijgen over de Zwarte Zee. Naar verscheiden Engelsclie bladen uit Boekarest vernemen en volgens United Press door mededeclingen van volkomen be trouwbare zijde bevestigd wordt, hebben koning Carol van Roemenië en zijn kabinet besloten, een garantie van Engeland tegen evcntueclc agressie te aanvaarden, in den geest van de garantie, welke aan Polen is verleend. Roemenië is, volgens dc Tel., verzocht de verzekering te geven, dat het terstond Polen tc hulp zal komen, indien dat land mocht worden aangevallen. Te Boekarest zou er geen bezwaar tegen bestaan, zulk een toezegging te doen. Ook wordt reeds gesproken over onder handelingen met Turkije, dat den toegang tot de Zwarte -Zee beheerscht, ten einde de zekerheid te krijgen, dat landen, die Roe menië te hulp willen komen, vrije door vaart voor hun oorlogsschepen zullen krij gen door de Dardanellen en den Bosporus. Van Poolsche zijde, aldus dc diplomatieke correspondent van de „Daily Telcgraph", beseft men volkomen van hoeveel bctceke- nis dc vrije Zwarte Zee-route voor Polen kan zijn, als het, in geval van een conflict met Duitschland, niet meer de verbindin gen via Gdynia (dwz, via de Oostzee- zo- zou kunnen handhaven. Het Rijnvaartprobleem opge ..s Een Nederlandsch—Belgisch haven bestand. De regeeringspersdienst meldt: Gisteren werd te Brussel door gevolmach tigden van de Nederlandsche, Belgische en Fransche regeering een overeenkomst getee- kend tot regeling van verschillende vraag stukken btcreffcnde de Rijnvaart en meer in het bijzonder dat van het Rijnverkecr van en naar Straatsburg, waarvoor het douane-re gime (surtaxe d'origine et d'cntrepöt) gelei delijk gelijk zal worden, onverschillig of het verkeer van de Nederlandsche dan wel van de Belgische havens gebruik maakt. In een gelijk streven naar wederzijdsche verstandhouding, dat door dc Fransche re geering slechts kon worden bevorderd, heb ben de Nederlandsche en Belgische regee ringen een havenbestand gesloten op den grondslag van den status quo op het gebied van do Rijnvaartpremie. Zij hebben wijders besloten tot instelling van een gemengde NederlandschBelgische commissie tot be- studeering van de mogelijkheid om in ge meen overleg de haventarievcn van Antwer pen, Gent, Rotterdam en Amsterdam vast te stellen. Bij het sluiten van deze overeenkomst heb ben de drie regeeringen zich laten leiden door haar wensch de gemeenschap in zake de Rijnvaart op de basis van volledige ge lijkheid van rechten te handhaven.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1