'taliaansche actie 1 tegen Albanië verwacht! r Britsche vloot gevechtsklaar DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Joeg o-Slavië tusschen de nijptang V.f De Bilt krijgt een standje Geen huiswerk meer op Zaterdag en Zondag Prins Berahard leidt persconferentie Laan, Schagen, Tel. 20. WOENSDAG 5 APRIL 1939. 83e Jaargang. No. 19847. «fe* W.V. „HoWoed» Wowdwlwoi*»' Koning Zogoe I van Albanië GEHEIMZINNIGE MILITAIRE MAATRE GELEN IN ITALIë. - CONCENTRATIE VAN TROEPEN IN DE NABURIGE HA VENS. Een nieuwe kwestie schrikt de gemoederen op: er zijn teekenen, dat Italië van Albanië een protectoraat wil ma ken en reeds bezig is troepen te concentreeren te Bari en Brindisi, de tegenover Albanië gelegen Italiaansche havens. Uit Tirana, de hoofdstad van Albanië, worden deze uit Londen afkomstige berichten tegengesproken en gezegd, dat in ieder geval Albanië nooit een schending van zijn onafhankelijkheid of integriteit zou dulden. De Britsche regeering verklaart moeilijk te kunnen aannemen, dat Italië troepen op de Albaneesche kust zal landen. Dit zou een schending beteekenen van het Britseh-Italiaansche accoord, dat voorziet in handhaving van den status quo in het Middellandsche Zee-gebied. Het is duidelijk, dat een en ander vooral ook zal moeten worden be schouwd in verband met de strate gische positie van Joego-Slavië, dat zeer waarschijnlijk de zijde der de- mocratiën zal kiezen. Als Albanië Ilaliaansch protectoraat, wordt, krijgt de as-politiek op de Balkan een groote strategische macht. Joe- - go-Slavië zit dart als het ware tus- schen een nijptang. In het Westen bij Triest: Italië, in het noorden: Duitscliland-Hongarije en straks in het zuiden het Italiaansch-Al- baansch protectoraat. De bezetting van Albanië zou dan ook een recht streeks antwoord kunnen beteekenen van de „as" op de aan Engeland toegeschreven omsingelingspogin gen. Ook de Roemeensche positie verzwakt er door. Niet vergeten mag ook worden, dat Albanië groote minerale rijkdom men heeft, welke Italië en Duitsch- land zeer wel te pas zouden komen. Geheimzinnige militaire bedrij vigheid. Te Rome waren volgens U. P. gisteren teekenen te bespeuren van gezamenlijke mi litaire toebereidselen van de as RomeBer lijn voor het geval de democratische mo gendheden inderdaad zouden trachten, Duitschland in te sluiten. Italië heeft een begin gemaakt met een aantal geheimzinnige manoeuvres van de zee-, land- en luchtmacht. De berichten over samentrekking van troepen te Bari en Brindisi werden gevolgd door berichten, volgens welke Italiaansche vliegtuigeskaders gisternacht met onbeken de bestemming de luchthavens hebben ver laten. Volgens zekere geruchten, die even wel door Tirana worden tegengesproken, zou een aantal van deze vliegtuigen in Al banië geland zijn. Ook wordt gemeld, dat er infanterie ver voerd wordt naar de Dodecanesos, in het bijzonder naar Rhodos, waar Goebbels eeni- gc dagen geleden is aangekomen. Deze eilan dengroep is geducht versterkt en uitgerust met nieuwe artillerie. Uit gewoonlijk zeer betrouwbare bron Wordt voorts vernomen, dat nieuwe troe pentransporten van Napels naar Lybiö ver trokken zijn. Deze schepen zouden ook Spaansche havens aandoen. Al deze militaire maatregelen worden vol gens verklaringen van gezaghebbende Ita liaansche kringen uitgevoerd in volledig overleg met Duitschland. Naar verluidt zouden dertig duizend man naar Bari en Brindisi gezonden zijn, waar onder bersaglicri, die bekend staan als de boste Italiaansche infanteristen.- Een compromis? Volgens de eerste moeilijk te controleeren berichten uit Tirana zouden de Italiaansche autoriteiten de Albaneesche regeering heb ben medegedeeld, dat binnenkort op grond van het Italiaansch-Albaneesche verdrag van 1927, op grond waarvan Italië, wanneer Albanië van buitenaf bedreigd wordt, dit land militaire medewerking kan verleenen, te Valona aan de Albaneesche kust Italiaan sche troepen zullen worden ontscheept. Dit zou tegen 5 of 6 April geschieden. De Albaneesche regeering zou geantwoord hebben, dat zij eenige inmenging absoluut overbodig acht, maar geneigd zijn een com promis te aanvaarden. De correspondent van de Times te Rome acht dit aannemelijk Er zou dan komen een soort protectoraat., dat Italië meer zeggenschap zou geven en ditl and in staat zou stellen, de Albanee sche rijkdommen vollediger tot ontwikke ling te brengen. Van het geld, dat tot dus ver in dit land is gestoken, hebben Italië zoo min als Albanië veel voordeel getrok ken. De economische positie is den laatsten tijd voortdurend slechter geworden en men gelooft, dat. onder het volk groote ontevre denheid heerscht. De voornaamste adjudant, van koning Zog generaal Zef Sereggi die als zeer pro-Ita- liaansch bekend staat, is kort geleden tot gezant~te Rome benoemd, en sedert zijn aan komst heerscht op de Albaneesche legatie groote bedrijvigheid. Dc koning heeft er wellicht in toegestemd, in zijn eigen belang een protectaraat te aanvaarden. In dat ge val zouden de Italiaansche troepen wellicht alleen in gereedheid worden gehouden om in het uiterste geval te worden gebruikt. Rome weet officieel van niets. In gezaghebbende Italiaansche kringen wordt niet de minste aanduiding gegeven over de verhouding tusschen Italië en Al banië, en evenmin over de geruchten, dat binnenkort Italiaansche troepen aan de kust van Albanië zouden worden ont scheept. Naar evenwel vernomen wordt, is de nieuwe Albaansche gezant te Rome, gene raal Zei-Sereggi, die te Rome pas sinds eenige dagen vertoeft, per vliegtuig naar Tirana vertrokken, in gezelschap van een medewerker zijner legatie. Londen houdt zich nog afzijdig. Van Britsche zijde worden alle geruchten ever een stap van Lord Perth in verband met wijzigingen in de ItaliaanschAlba neesche betrekkingen beslist tegengespro ken. De ambassadeur, die wegens ziekte een maand lang geen bezoek aan Ciano heeft gebracht, heeft gisteren een bespre king van volstrekt algemeenen aard gevoerd Hoe dit zij, in aanmerking genomen dat Italië er reeds 15 jaar naar streeft Albanië te annexeeren, mogen de gebeurtenissen ze ker wel met meer dan gewone belangstel ling worden beschouwd! Kroaten zullen tevreden gesteld worden Naar goede verhoudingen in Joego slavië. De besprekingen tusschen de Joego-Slavi- sche regeering en de Kroaten komen door de geruchten rond Albanië in een bijzonder licht te staan. Komt men tot overeenstem ming, dan is 't vrij zeker dat Joego-Slavië zonder meer de zijde der democratische groote mogendheden zal kiezen bij een eventueel geschil. Te half een is een communiqué aan de pers verstrekt, waarin wordt gezegd, dat tijdens de besprekingen tusschen den mi nister-president Tsvetkowitsj en Matsjek, welke op 3 en 4 April te Zagreb zijn ge houden, alle vraagstukken, welke betrek king hebben op den toestand der Kroaten in den staat en hun rechtmatige verlan gens zijn besproken. De besprekingen zijn in hartelijken toon verloopen en beiden zajn in groote trekken tot overeenstem ming gekomen op welke wijze deze vraag stukken moeten worden opgelost. De on derhandelingen zullen onmiddellijk na Pa- schen worden voortgezet Zachte winter, géén nieuwe haardl Een eigenaardige opmerking bereikte het Bureau van de Gooisclie Kamer van Koop handel van een harer berichtgevers in de liaardenindustrie. Geklaagd werd over het feit, dat het K. N. M. I. in de Bilt reeds se dert een aantal jaren zachte winters voor spelt, door welke voorspelling de omzetten in het najaar ongunstig beïnvloed worden. Niet geheel zonder leedvermaak is, naar het Hdbld, meldt, geconstateerd, dat, althans voor December 1938, deze voorspellingen er geheel naast, zijn geweest. (Intusschen, zoo voegt de secretaris der Kamer er tusschen haakjes achter, kan men moeilijk verlangen, dat het Instituut anders voorspelt dan het meent, dat juist is, alleen om daarmede som mige industrieën te gerieven. Wel zou ge vraagd kunnen worden publicatie dezer voorspellingen op langen termijn, die toch weinig zekerheid bieden, geheel achterwege te laten). 2500 jeugdige Rotterdammers ge lukkig. Na afloop van de Paaschvacantie zal ouders van leerlingen der zeven openbare middelbare scholen welke Rotterdam telt, een brief bereiken, waarin aangekondigd wordt, dat de leerlingen met ingang van den nieuwen cursus in September a.s. geen huiswerk in de weekeinden meer zal wor den gegeven. Deze regeling omvat ongeveer 2500 leerlingen en is ingesteld, ten eerste om de zelfwerkzaamheid der pupillen te be vorderen en ten tweede in het belang van het familieleven, terwijl de jongelui nu ook meer tijd krijgen voor rust, ontspanning, sport en spel. Men zal ook een proef nemen met deze vrijstelling van huiswerk tijdens het week einde voor de Gymnasia en het U.L.O.-on- derwijs. MEDEDEELING VAN DEN BRIT- SCHEN MINISTER VAN MA RINE. Geruchten over een „bliksemoffensief" van Hitier De Britsche minister van marine Lord Stanhope heeft gisteravond tij dens een filmvertooning terloops een opmerking gemaakt, welke van zeer groote draagwijdte is: niets meer of minder dan dat de Britsche vloot alle voorzorgsmaatregelen getroffen heeft, die men op dit oogenblik noo- LORD STANHOPE. dig acht. Lord Stanhope zeide woor delijk: Even voordat ik het gebouw van de Admiraliteit verliet, moes ten orders worden gegeven, dat de vliegtuigafweerkanonnen van de vloot bemand moesten worden. Dat verklaart, waarom er hier zooveel leege stoelen zijn. Aan een vertegenwoordiger van de pers verklaarde lord Stanhope, volgens het Hbld., later: „Het officiecle antwoord op uw vraag is, dat de vloot voorzorgsmaatregelen neemt en dat zij als steeds gereed is. Deze niededeeling bevestigt, hoezeer men te Londen op zijn qui vive is. De directe aan leiding tot deze maatregel zou zijn, dat uit Berlijn verluidde, dat Hitier van plan zou zijn reeds a.s. Zaterdag een snellen overval op Engeland te doen en zonder eenige vooraf gaande waarschuwing en zonder eenige oorlogsverklaring de Engelsche vlootbases zou doen bombardeeren om door een onver wacht vernietigend offensief een „bliksem- oorlog" te winnen. Dit bericht is dadelijk niet meer dan een gerucht genoemd, zooais er de laatste weken zoo vele de ronde hebben gedaan. Engeland laat thans echter niets meer aan het toeval over. Sinds de bezetting van Praag door de Duitschcrs zijn bier zoowel de vloot als het leger onder een kleine mobilisatie gehouden en ook voor de Paaschvacantie zijn bijzon dere maatregelen genomen. Het bericht, dat zelfs in een nieuwsbulle tin van de B.B.C. is medegedeeld, heeft na tuurlijk in breeden kring groote ongerust heid gewekt, en zonder ecnigen twijfel zullen er heden in het Lagerhuis vragen over wor den gesteld. DEFECTE LOGGER OP SLEEPTOUW. De trawlkotter Sch. 33, schipper L. v. d. Toorn, ontdekte gisternacht de motorschok ker Sch. 49, schipper D. Ras. die met een gebroken krukas 10 mijlen uit de kust, W. N.W. van Scheveningcn aan de trawl lag. De Sch. 49 was niet bij machte zelf het trawlnet binnen te halen, zoodat de Sch. 33 hierbij assisteerde. Nadat het vischtuig geborgen was heeft hij de Sch. 49 gister nacht om 2 uur op sleeptouw genomen en na 3M uur slepen behouden te Schevenin- gen binnengebracht. De eerste transatlantische passagiersvliegboot van de Deutsche Lufthansa, de „See adler. Dit nummer bevat 12 pagina's 'EERBERICHT DE BILT SEINTt Verwachting: Zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaringen, enkele regen buien, meest matige Z.W. tot W., later wellicht N.W. wind, iets kouder dan gis teren. Alg. vooruitzichten: Aanhouden van het onzekere weer. Over de Nederlandsche padvinderij. In het hoofdkwartier van „De Nederland sche Padvinders" is vandaag te Den Haag een persconferentie gehouden in verhand met het streven van de centrale leiding van de padvindersbeweging in ons land tot ver breiding van „het verkennen voor jongens"! Deze conferentie stond onder leiding van Z.K.H. Prins Bernhard in zijn kwaliteit van Koninklijke commissaris der padvinders in Nederland. In zijn openingswoord consta teerde de Prins, dat steeds is gebleken, dat ook de pers belang stelt in de padvinders beweging, welke ten doel heeft mede te wer ken aan de opvoeding der jeugd tot goede burgers van ons land. Doordat de zelfopvoeding en de paraatheid om anderen te helpen er zoo op den voorgrond treden, is, al dus zeide Prins Bernhard, de pad vindersbeweging geheel in den geest van de moreels herbewapening, waarop door H.M. de Koningin zoo zeer de aandacht is gevestigd. Nadat de Prins persoonlijk aan dé aan wezigen een klein souvenir als herinnering aan de Jamboree had overhandigd, verleen de hij 't woord aan den heer C. R. T. Baron Kraijenhoff, hoofdkwartierscommissaris voor pers en propaganda, die een nadere uiteen zetting gaf van het streven der centrale lei ding. Prins Bernhard. De groei der beweging. Het voornaamste middel, waarover de be weging de beschikking heeft oui het verken nen voor jongens (het eigenlijke werk dus) zuiver te houden is, aldus baron Krayenboff wel het buitencentrum te Ommen, waar cursussen voor de leiders worden gehouden Deze zoogenaamde Gilwell cursussen wor den gegeven door leiders, die op hun beurt op het moedercentrum Gilwell Park in Engeland, onder directe leiding van den Chief Scout opgericht, hun opleiding heb ben ontvangen. Toen deze cursussen, waar mede in 1923 een aanvang is gemaakt, in de beweging begonnen door te werken, nam het aantal padvindersgroépen jaarlijks sprongsgewijs toe. In 1925 was het. aantal padvinders in ons land nog slechts 4000, in 1930 6000, in 1935 16.000 en thans 26.000. Ongeveer drie duizend leiders en leidsters geven zich belangeloos alle moeiten om de wekelijksche bijeenkomsten met de jongens in 't belang van de karaktervorming, de lichamelijke en. geestelijke ontwikkeling van de jeugd, zoo goed mogelijk te doen sla gen. De groote zorg van de centrale leiding is de uitbreiding van het leiderscorps en het verhoogen van het peil van dc training in de groepen door de voorlichting en oplei ding van do leiders. Om dit te kunnen ver wezenlijken wordt getracht de vaste inkom sten van de vereeniging op te voeren en door het geven van meerdere bekendheid aan doel en werkwijze van de beweging, leiders te trekken. Spr. gaf tenslotte aan hoe men zich deze propaganda voorstelt. Na de persconferen tie vereenigden de aanwezigen zich aan een eenvoudige, koffietafel, waaraan ook Prins Bernhard deelnam.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1