„IJzeren bezem door de Agrarische Pers!" Langendijker Groentenvcilingen TERLEP's DROGISTERIJ RAED-PRAET Heerhugowaard Woensdag 5 April 1939 Tweede blad Voorzitter „Landbouw en Maatschappij" contra dr. Rifter de vuist op tafel. Dr. P- H. Bitter Jr. heeft tijdens de op 24 Maart j.1 .te Schagen gehouden groote be tooging van „Eenheid door Democratie" o. ja, gewezen op de nationaal-socialistisch in vloeden, in den Nationalen Bond „Land bouw en Maatschappij". Zooals later in ons artikeltje „Pikante pers-perikelen" uitvoerig uiteengezet, ging het hier in hoofdzaak om de landsverraderlij'ke uitingen door een ontslagen chef-redacteur van de Agrarische Pers gebezigd. Toen dr..Ritter echter dezelfde kwestie, op de hem eigen vinnige manier, 29 Maart j.1. aanroerde op een verkiezingsvergadering van de Liberale Staatspartij te Meppel, be vond zich ook de voorzitter van Landbouw en Maatschappij, de lieer E. Z. Oldenbanning, onder zijn ge hoor. Deze heer liet het er niet bij zitten en voerde na afloop der rede van dr. Ritter, met dezen een fel debat. De Meppeler Courant meldt hierover o.m. het volgende: De lieer Oldenbanning protesteerde er te gen, dat men het bestuur van den Bond ge lijk' schakelt met den ontslagen redacteur. Spr. zou de gedachte van Dr. Ritter uitdra gen en wilde thans reagceren, met opzeg ging van zijn lidmaatschap van de Libe rale Staatspartij. Spr. meende, dat Dr. Ritter woorden ge zegd had, alsof het bestuur de zaak niet voldoende onderzocht zou hebben. Spr. ver klaarde voor de vergadering en voor God, dat deze woorden een leugen zijn. Zuivering Agrarische Pers nood zakelijk. De voorz., Mr. v. d. Rhoer, wilde gaarne accepteeren de woorden van don heer Ol denbanning, dat hij en z'n medebestuursle den niet geweten hebben van de landsver- raderlijke bedoelingen van den nu ontsla gene. Spr. verwachtte dat Dr. Ritter het daarmee eens zou zijn. Dit geval bewijst echter weer, hoe uiter mate voorzichtig men moet zijn met de aanstelling van zijn redacteuren. Bij het lezen van artikelen meende spr. te hebben kunnen constateeren, dat ze niet altijd vol komen nationaal waren. Dat de man zóó «zuiver was, zullen de heer Oldenbanning en de andere leiders niet geweten hebben. Deze kwestie heeft geleerd, dat een absolute zuivering noodzakelijk is. De heer Oldenbanning heeft zich door zijn ernstige verklaring van schuld gezuiverd, maar spr. ver wachtte, dat die zuivering ook met ijzeren bezem zou worden toegepast in het Agrarisch persbedrijf, opdat de goede wil door practische daden wordt bewezen. Spr. zou er prijs op stellen, dat de heer O. lid van de partij bleef. De heer Oldenbanning verklaarde, dat zoo gauw.de zaak bekend was, de man (be doeld wordt de chef-redacteur J. de Nobel) ontslagen was. Het bestuur was met deze uitlatingen niet op de hoogte. Namen van menschcn, die een goede klank hebben in Nederland, hebben De N. altijd gedekt. Spr. meende dat het bestuur vrij uit ging. Als er onjuiste figuren bij de Pers zijn, gaan ze er uit. Meerdere personen, die niet züver waren, zijn direct ontslagen. Voor een jong bedrijf, dat altijd van ver schillende zijden tegenkanting heeft gevon den, is het erg moeilijk goede krachten te krijgen. Trekt Dr. Ritter zijn woorden niet in, dan handhaafde spr. zijn bedanken. Dr. Ritter verweert zich. Dr. Ritter meende, dat er geen woorden terug te nemen waren. De uitlegging van spr.'s woorden is niet in overeenstemming met de uitlegging, die de heer Oldenbanning er aan gaf. Spr.'s bedoeling was te zeggen, dat hij het uitermate betreurde, dat er bij de Agr. Pers menschen van dit kaliber ver bleven. Dat was niet ccn rechtstreeksche beschuldiging van het bestuur. Spr.'s woor den waren een uiting van teleurstelling zijnerzijds, dat in landbouwende kringen, in het orgaan van L. en M., welke zooveel goeds voor de boeren beeft gedaan, derge lijke elementen konden binnensluipen. De heer Oldenbanning: Ook van onze zijde is dat betreurd. U gaat af op de Meppeler Courant (spr. bedoelde natuurlijk het inge zonden stuk in de Meppeler Courant. Red. M.C.) Als u zich daarop baseert, dan bent u oppervlakkig ingelicht. Dr. Ritter zou gaarne de hulp van den heer O. willen inroepen, dat het bestuur de ze zaak zou brengen voor een objectieve rechtbank of eereraad, in het belang ook van het Nederlandsche volk. De heer Oldenbanning: In het Agrarisch Nieuwsblad heeft de lieer Ter Haar (hoofd redacteur van de Agrarische Pers) behoor lijk van antwoord gediend. Dr. Ritter mag er een onderzoek naar instellen, waarop deze laatste verklaarde, dat hij daar gaarne gebruik van zou maken. Spr. zou de laatste zijn, die zijn ongelijk niet wilde erkennen, wanneer bleek, dat hij inderdaad ongelijk had. Waar er echter een zoo ernstige aan klacht is, dient die aanklacht ernstig te worden onderzocht. De Voorzitter geloofde dat de heer Olden banning nu wel weer lid wilde worden. De heer Oldenbanning: Ik wil eerst eens afwachten wat het onderzoek van Dr. Rit ter. oplevert. Dr. Ritter (heftig met de vuist op tafel staand): Als ik een onder zoek verricht, doe ik dat in het be lang van het Nederlandsche volk en niet op grond van het al of niet bedanken van den heer Oldenban ning. Tot zoover de Meppeler Crt. Het wachten is nu op het onderzoek van dr. Ritter. De plannen van het C.B. het probleem van den afzet is een aan houdende zorq steun moet uit eindelijk verdwijnen er moet iets qebeuren qroote meerder heid der tuinders ziet zulks in men kan niet alles overlaten aan vrije spel maatschappelijke krach ten belanqrijlte sommen qevo- teerd voor verkrijqen loonend tuinbouiobedrijf moeilijkheden echter qroot vcrwachttnqen dus niet te liooq spannen Langendijk wacht met belangstelling af loop van zaken deze tveek niet slecht oploopcnde prijzen voor roode kool tot dicht bij de f 13.aanvan kelijk ook beter voor qele kool stijqinq zette zich. echter niet voort later terugloopend met Deen- sche witte onqevccr zelfde qanq qcen loonende prijzen laqe prij zen voor uien later iets minder slecht peen was duur bieten zelfde prijzen witlof qoede prijs aardappels qoedkoop aanvoer spinazie, prei, raapstelen en radijs. In de laatstgehouden vergadering van het Lont raai Bureau van de veilingen is wel uuidelijk uitgekomen, hoe men in vooraan staande tuinderskringen denkt over de hui zee situatie van den tuinbouw en ook over tie der toekomst, als men den loop van saken maar aan zijn lot overlaqt. Het pro bleem van den afzet blijft nog altijd een aanhoudende zorg voor den tuinbouw. De steun, -waardoor de tuinbouw op de been Wordt, gehouden, moet, zoodra het mogelijk is, verdwijnen, omdat hij verstarring in het bedrijf teweeg brengt en meer en meer j-en, zij bet ook onbewust, gevoel teweeg brengt, alsof steun bij den tuinbouw be koort. En als men dan telkens aan den tuin bouw ccn deel van zijn afzetgebied ziet ont trekken ,of anderzins buitcnlandschc maat delen worden getroffen, waardoor een ontplooiing van dezen eertijds zoo belang- rilken tak van bedrijf wordt tegengehou den; dan is hqf, duidelijk, dat naar middelen moot worden omgezien, ten einde nog vee tere aftakeling te voorkomen. Zoo werden dan ook de ingrijpende voorstellen van het Lont raai Bureau op de laatste algemeene vergadering begrepen en het bleek wel, dat verreweg het grootste gedpelte van tuinbon- wend Nederland er over dacht als de Lan gendijker Groentenvcilingen, waar ook eeni- ge tegenstand was, maar waar de groote meerderheid +o,ch de wcnschelijkheid en noodzakelijkheid inzag, dat er iets moet wor den gedaan. Alles over te laten aan het vrije spel der maatschappohjke krachten cn dus gelaten af te wachten, hoe de chaos in het economische leven den eventueelen ondergang ook aan den tuinbouw zou voltrekken, het zou den voormannen in de tuin bouworganisaties onwaardig zijn. Er zijn nu honderdduizenden guldens be schikbaar gesteld aan het Bestuur van het Centraal Bureau om den strijd om een loonend bedrijf aan te binden. Dc munitie is alzoo aanwezig en het zal er nu maar van afhangen, of de mogelijkheid van sin- gen aanwezig is. De strijd zal inderdaad zwaar en moeilijk zijn, want de tegenwer kende krachten op velerlei gebied zijn zoo groot, dat de verwachtingen op een uitein delijk succes niet al te hoog gespannen be- hooren te zijn. De Langendijker tuinders zullen deze pogingen, om het bedrijfsleven weer gezond te maken, met intense belang stelling volgen, daar zij ongetwijfeld wel het hevigst dc slagen hebben gevoeld, die dc onmeedoogcnlooze crisis den tuinbouw hebben toegebracht. Hun innige wensch is het, dat het pogen moge slagen, want met groote bezorgdheid zien zij anders de nade rende" toekomst tegemoet. Zeker, de laatste week is voor een deel onzer tuinders niet slecht ver- loopen. Doch de goede prijzen zijn een gevolg van omstandigheden, die niet permanent zijn, doch zeer wil lekeurig den loop van zaken op on ze veilingen gunstig hebben beïn vloed. Bovendien profiteert slechts een klein deel der tuinders van be tere prijzen. Zeer goed liep het in de afgcloopen week met de roode kool. De aanvoeren waren ongeveer dezelfde als de vorige week. Aan de Broeker veiling werden rond 19 spoor wagens aangevoerd, aan die te Noordschar- wonde ongeveer 2,4. In hel begin der week sloten de bestede prijzen zich aan hij die der vorige week: f 7.50—9.50 te Broek en f 7.5010.40 te Noordscharwoude. De aan voeren waren toen echter van dien aard dat de prijzen toen moeilijk een maatslof kon den vormen voor een bepaalde stemming: Volgende dagen was daar beter peil op te trekken. Er ontstond goede vraag, vooral ook uit het buitenland en het gevolg was Uit onze Omgeving HOOGWOUD AARTSWOUD GESLAAGD. Onze plaatsgenoot D. Koorn Wz. slaagde aan de Ambachtsschool te Hoorn voor het eindexamen bankwerker-monteur. WEELPOLDER In de vergadering van den Weelpolder werd o.a. goedkeuring verleend aan de ver laging rente eener gcldleening a 3 als mede aan de wijziging van het Ambtenaren Reglement. Ontvangen was de rekening van slootwerk in werkverschaffing ad. f 68.36 Verder werd de rekening over 1938 goedgekeurd op de volgende cijfers: ontvangsten f 704.49 uit gaven f 652.71 saldo f 51.78. BARSINGERHORN KOLHORN. PROPAGANDA-AVOND STAATS PENSIOEN. Eersten Paaschdag geeft de Bond voor Staatspens., afd. Kol hom, een propaganda- avond in de zaal van den heer F. Groet. Voor dezen avond heeft het bestuur de too- neelvereen. „Morgenrood" van St. Pancras uitgenoodigd, om met het bekende propa gandastuk „Onder één dak" van Fabricius voor het voetlicht te treden. Het zal den B. v. dezen avond zeker aan belangstel ling niet ontbreken. Zie voorts de adv. in ons nr. van gisteren. HARENKARSPEL PAARDENFONDS „ONZE BELANGEN". Het Bestuur van bovengenoemde vereeni- ging vergaderde gisteren voor het opmaken der rekening over het eerste kwartaal 1939. Er waren verzekerd 323 stuks paarden met een verzekerde waarde van f 85005. Er zijn tamelijk veel paarden afgekeurd moe ten worden, waartoe, volgens de meening van het Bestuur, het ongestadige, koude weer, zeer zeker het zijne heeft bijgedra gen. De omslag werd bepaald op f 2-60 per f 100.verzekerde waarde. WAARLAND UITSLAG AANBESTEDING. Dezer dagen werd aanbesteed' het bouwen van een woonhuis te Waarland aan den Kerkweg, voor rekening van mcj. Wed. G. Stoop te Waarland. De uitslag was als volgt: Klaver en Molenaar te Koedijk, in massa f 2658.— A. Schram, St. Pancras idem 3650. C. de Geus, Broek op Langendijk id. 3590.— W. Giltjes, idem 3555. J. Tromp, Oudkarspcl, idem 3530. D. Veul, 't Zand idem 3400. Jaspers, Keet en v. d. Gulik, idem 3398. Gebr. Boekei, Oude Niedorp, idem 3172. H. Metselaar, Zuidscharwoude, id. 3108. Boots, te Oudorp idem 2994. Timmerwerk af zonde rlijk: G. Boekei, te Verlaat Oude Niedorp f 1575. K. Bruin te Oudkarspcl 1750. A. Kardinaal tc Noordschanvoude 1795. K. Schuiit te Noordschanvoude 1820. W. Giltjes te Broek op Langendijk 1825. Metselwerk afzonderlijk: II. Metselaar te Zuidscharwoude f 1312.50 C. de Geus Broek op Langendijk 1350. J. Tromp te Oudkarspcl 1450. Schilde rwc rk a f zon de rli j k Blom en Klomp te Waarland f 255. C. ter Hofstede te Zuidscharwoude -278. C. van Trienen te Waarland 295. Wees er zuinig op! Wanneer reeds na korten tijd lezen of handwerken Uw oogen vermoeid worden en gaan tranen, dan is dat een teeken, dat U een bril noodig heeft of dat Uw glazen vernieuwd moeten worden. Ga hiervoor naar 't vertrouwde adres. Een TERLEP's BRIL is een weldaad voor Uw oogen! Moderne brillen met bolle glazen in klap-étui, reeds vanaf f 3.50. OPTIEK- EN FOTOHANDEL, Gediplomeerd Opticien. HOOGZIJDE 103 SCHAGEN. Ziekenfondsleverancier. Wat een nare geschiedenis! Het is al weer eenige maanden geleden dat wij den burgemeester en den secretaris van Heerhugowaard het verwijt vérre van zich hoorden werpen, dat zij de werkver schaffingen stagneerden door ambtelijke, voor de rijksinspectie bestemde stukken lan ger in te houden dan noodig was Aan de hand van een dossier trachtten dc heeren ons aan te tooncn, dat als de werk verschaffing stagneerde, dit oorzaak vond in dc starre bureaucratie van de Rijksinspec tie. Deze zou van de vele wegen, welke naar Rome, in dit geval naar werkgelegenheid voor de arbeiders leiden, steeds de allerlang ste cn allermoeilijkste kiezen. De heeren hebben ons toen overtuigd, dat zij van goeden wille waren en wij hebben het niet onder stoelen of banken gestoken, dat wij de beschuldigingen aan. hun adres geuit zeer ongemotiveerd vonden. Ook toen ons al heel spoedig bleek, dat de inspecteur niet zóó zwart en de beide heeren voornoemd niet zóó wit waren als ze deden voorkomen, omdat o.a. bleek dat de eerste cir culaires van de inspectie (niet in 't dossier aanwezig!) inderdaad maan den op de gemeentesecretarie zijn blijven liggen, hadden we geen re den op de zaak terug te komen. Men was het tijdens een conferentie, waar aanwezig .waren B. en W., de rijks inspecteur en de vertegenwoordigers van werkgevers cn werknemers, ge heel eens geworden, dus waarom ons er dan verder nog mee in te la ten? Helaas, de raadsvergadering van Vrijdag j.1. heeft een allerzonderlingst licht gewor pen op de arbcidsmethode van de esecretarie De secretarie wordt met eigen wapens: tc veel ambtelijk geschreeuw en te weinig za kelijke wol doodgeslagen. Het is zeer jammer dat de burgemeester door ziekte de vergadering niet kon pre- sideeren, en het. is te hopen, dat. hij zoodra hij daartoe in staat is, klaarheid zal bren gen in de gemeenteaangelegenhedcn, die door een weinig soepele houding van den secretaris cn een goed bedoelde, maar on handige opmerking van wethouder Krom, nog duisterder zijn geworden! Waarlijk, zoo het nu staat zullen de ge meentenaren zeer weinig vertrouwen in de regeerkunst van hun voormannen kunnen hebben, ze zullen óók juiste uiteenzettingen ten aanzien van overgeheveld werkverschaf fingsopzicht niet meer gelooven, en dwaze geruchten over een „inval" van hoogerhand op het raadhuis en „ontzetting" van den burgemeester uit deze of gene functie zullen gretig gehoor vinden. een geanimeerde markt. Met kleine schom melingen gedurende de opvolgende dagen waren de noleeringcn op het eind dei- week aan de Broeker veiling f 9.1011.80 bij een aanvoer van bijna 7 spoorwagens cn aan die van den Noordcrmarktbond f 9.3012.80 bij een aanvoer van bijna 8 spoorwagens. Uit deze noteeringen, blijkt, dat de eerste kwaliteit van de sorteering van 2 tot 4 pond f 9—12.80 heeft opge bracht, de grootere iets minder, terwijl voor tweede kwaliteit prijzen van ongeveer f S10 werden besteed. Dc gele kool gaf een eenigszins ander beeld te zien. De eerste helft der week was er goede vraag naar dit product cn met de roode kool steeg ook de gele in prijs. Voor eerste kwaliteit van de sorteeringen 2 tot 4 pond werd f 6.S07.50 betaald, terwijl ccn belangrijk deel nog iets hoogere prijzen op bracht, oploopcnde tot f 8.10 en f 8.70. Deze verbetering was van korten duur, want al spoedig liepen de prijzen terug cn op het eind der week werd te Noordschanvoude f5.706.80 en te Broek op Langendijk f 5.20 f 7 betaald, zoodat de beste kwaliteit van de meest gewilde sorteering van f 6.50—7 opbracht, de grootere iets minder en twee de kwaliteit van f 0.701.50 minder gold dan eerste. Aan de. veiling te Broek werden ongeveer 20 spoorwagens verhandeld en aan die te Noord schar wou de 25. Met de Deensclie wil te kool liep het On geveer als met de gele. Ook voor deze koolsoort viel een flinke prijsstijging te con statecrcn, een stijging die nog heteekenend uitkwam hoven die van 't einde der vorige week. Zoo werd aan de Broeker veiling al dadelijk f 5.205.70 betaald en te Noord schanvoude f 4.20—5.60. Deze verbetering zette zich voort noch handhaafde zich en de laatste helft der week werden weer prijzen besteed, tiie zich bewogen tusschen f 3.50 en f 4.S0. Het meeste is verkocht voor f3.60 tot f 4.30, wat zeer zeker voor dezen tijd geen loonende prijzen kunnen heeten. Mochten de overhouders van uien nog hebben gehoopt op een opleving na de ca- tastrophale daling, dc gang van zaken heeft, ook deze weck die hoop wel den bodem ingeslagen. Er zijn gelukkig maar weinig uien meer, wat wel bleek uit de geringe aanvoeren: ongeveer 1 spoorwagen te Broek en 3 tc Noordschar\<oude. Voor grove uien werd f 3.29—3.50. soms oploopcnd tot f3.90 a f4.20 betaald. Middelmaat bracht f 2.60 3.40 op, terwijl de laatste dagen nog iets hoogere prijzen werden besteed, die stegen toto ver de f 4. Drielingen varieerden van de- f 1.602, voor enkele partijtjes iets meer. Nep gold f 2.20. terwijl voor stek 70 cent tot f 1.— werd betaald. Wortelen waren heel duur. Er is maar weinig voorraad meer, terwijl er flinke vraag naar dat product is. Voor grove breekpecn werd f 5.50—6.30 betaald, voor kleine f 3.204.40. met voor enkele partij tjes iets minder. Ook kwamen maar wei nig bieten aan de markt. De prijzen ble ven gelijk aan die der laatste weken: f 0.80 —2. tot f 3.40, afhankelijk van kwaliteit. Voor spinazie werd betaald f 12-14.40e soms iels minder. Witlof bracht voor goede kwali teit beste prijzen op: f 15.5023. mindere kwaliteit lager, Raanstelen goldenvan 90 cent tot f 120. Radijs f 2.70. prei f 11.10— 13.50. Aardappels waren goedkoop: blauwe Eigenheimers: f 1.701.80 tot f3.Beve landers f 2. Aanvoeren van laais|genoem de producten waren gering. DEN HELDER De gemeente kan slecht van haar geld af. Het waren ernstige beschuldigingen, die ernstige menschcn als de katholieke heer Tromp cn de afgevaardigde van Plaatselijk Belang, de heer Dekkers, politieke tegen voeters dus, eensgezind het college en den secretaris naar liet hoofd wierpen. En maar al te gemakkelijk maakten de wet houders en de secretaris er zich vanaf. Kan kerpitten, zei wethouder KooijIngedien de nota's waren niet model, niet volgens voorschrift, een „haalschuld" hebben wij een leverancier niet achterna te brengen, de secretarie is geen aanwijsburcau, be weert de secretaris, met andere woorden: de ambtenaren zijn er niet voor het publiek, het publiek is er voor de ambtenaren. Zonderlinge, weinig bevredigende ant woorden, waarbij om in sporttermen te spre ken, wethouder Krom den bal in eigen net schoot „Ik heb vele bevelschriften .ge- teekend, de laatste dagen" zei hij. Juist, dus na of vlak voor de verga dering van B. en W. voor dezen raad. Een bewijs dus, dat de reke ningen zich hebben opgestapeld en men gauw schoon schip wilde ma ken, om gevreesde lastige vragen tijdens de raadszitting te ontloo- pen... Model x x 't Gaat ieelijk mis in de Heerhugowaard.... Het schijnt ons toe, dat sedert de komst van den heer van den Wildenbcrgh, een on getwijfeld zéér knap gemcenteadministratief vakman, een wedstrijd in het slikken van paragrafen is ontstaan tusschen hem en burgemeester Sutman Meijer. Jaren geleden hebben we den laatsten er al eens op gewezen, dat het een gevaarlijke zijde had, al het oud-modische uit de admi nistratie van zijn voorganger van Slootcn. direct op te ruimen, en geleidelijk aanpas sing aan nieuwe ideëen liem veel gauwer het vertrouwen der zeer-zich-zclf-zijnde Heer I-Iugowaarders zou doen winnen. De methode-Spierings schreven wij toen... Burgemeester Sutman Meijer is ongetwij feld een knap burgemeester, energiek, werk lustig en voortvarend, die Heerhugowaard naar zijn beste weten dient. Maar en dat hebben wij altijd zijn zwakke zijde gevonden hij heeft neiging Heerhugowaard te re- geeren alsof het een plaats van 50 duizend inwoners is. De heer van den Wiklenhergh heeft die neiging ook en dan kan het komen, dal een rasechte Blauwe Rcigerpolderaar in eens al zijn Westfriesche nuchter heid in de schaal werpt door dood- leuk op te merken: ,,'t Ben knappe kin-elsr niaar ze "broede"mekaar mal "inct der geleerdigaid." W'aaröm? 't Wil er bij ons niet in, dat. een reke ning, die niet geheel conform paragraaf zooveel, alinea zooveel, artikel zooveel ,daargestcld" is, eerst moet worden overge schreven door den vierden ambtenaar, ge controleerd door den derden dito, geverifi eerd door den tweeden dito, geparafeerd door den eersten dito, naar den burgemees ter geëxpedieerd cn daartoe van zijn paraaf voorzien door den secretaris, en tenslotte zoolang wordt, gekeerd, tot ze onderstboven in het mandje met nóg te behandelen stuk ken blijft liggen. 't Kan anders, 't kan beter, 't Verweer van ziekte is inderdaad een verweer, maar hoe doet een particulier bedrijf, dat er prijs op stelt zijn goeden naam te behouden, als zijn crediteuren-boekhouder ziek is? 't Laat 't werk overnemen, werkt desnoods een nacht door, maar betaalt! En op tijd. Van die vergaderingen wacht de raad nog notulen! Stel u voor, dat wij vandaag drie raadsverslagen tegelijk opnamen van al die laatstgehouden vergaderingen... Hoe kunnen notulen juist zijn, als ze weken na een vergadering worden samengesteld? Wij kunnen ons indenken, dat de notulist, niet als wij door ijzeren noodzaak gebonden, zijn vergadering „persklaar" maakt. Maar ook hier geldt toch het heilige moe ten! Bepaald meelijwekkend is hel te hooren dat zélfs de betaalde kwartjes van Rormne aan den gemeentelijken schat kist bodem zitten vastgeroest... Dat moet torb niet voor komen, dat geld uit zulk een benauwenis gestort, cn reeds lang besteed, niet. de te genwaarde aan bonnen, aan dc leveranciers niet wordt uitbetaald? Wat. zou de minister hiervan zeggen? Het is ons bekend dat enkele onafhanke lijke middenstanders, reeds om een voor beeld te stellen, niet anders dan contant zullen leveren aan de gemeente, als het zoo doorgaat. Het is ons bekend dat het polderbestuur ernstig overweegt hetzelfde te doen met de leverantie van tweedehandsch klinkers, die ze niet eens graag kwijt wil, maar de ge meente steeds om een genoegen te doen, af staat. Wat moet dit lichaam tenslotte anders, als zijn rekening van het vorige jaar is af gesloten en daar nog een onbetaalde ge meentelijke post van f 1700 op prijkt? De secretaris deed een zwakke poging thans, nu alle mandaten de deur uit zijn, verdere eventueele stagnatie op rekening van den gemeenteontvanger tc schuiven. Dit lijkt ons geheel ongemotiveerd! Zal de ontvanger de beschikking hebben over 'zooveel geld ineens? De lieer Tromp wenscht niet alleen be lofte, maar ook uitvoering. Juist! Maar wij hopen ook en hebben er zelfs •ertrouwen in dat burgemeester .Sutman Meyer dé eerstvolgende raadsvergadering met hetere argumenten kan komen, de zaak recht te zetten, dan zijn plaatsvervangers. Nu leek het nergens op!

Schager Courant | 1939 | | pagina 5