Koopkracht O Plannen voor eigen boerenleenbankgebouw? ||UITENLANDSCH. VERZICHT I van Schagen Een ritje met trein 1839 Gijzeling van bakker toegestaan Voorloopig halt! Woensdag 5 April 1939 Derde blad Stijgend volksinkomen omgeving Behalve in Sint Maarten en Warmenhuizen Niet minder belangrijk dan de vraag, welke wij in ons artikel van Zaterdag stelden, of het aantal be lastingplichtigen in een bepaalde gemeente toe- dan wel afneemt, is het te weten hoe hoog de inkomens van deze tot betalen in staat en ver plicht zijnde ingezetenen zijn, en of deze inkomens zich in stijgende dan wel in dalende lijn bewegen. Of, met andere woorden naast de vraag op hoeveel schouders de gemeen schappelijke lasten gelegd kunnen worden, is het ook van belang te weten hoe sterk déze schouders zijn. Globaal is dit af te leiden uit de officieele gegevens over het gemiddelde inkomen van de belastingplichtigen in elke gemeente. ,Voor Schagen en omliggende plaatsen laten wij deze gegevens voor het laatste en voor laatste belastingjaar hier volgen, en wij stellen ter vergelijking daarnaast de ge middelden van land en provincie. Gemiddeld inkomen Toena- 1937 1938 me Nederland f 2.075. f 2.099.— f24.— Noordholland 2.160.— „2.210.— 50.— SCHAGEN 1.757.— 1.820.— „63.— Anna Paulowna 1.595. 1.616.— „21.— Bai-si ngei-hom 1.521.— 1.550. „29.— Callantsoog 1.364.— 1.390.— „26.— Sint Maarten 1.420.— 1.456.— „36.— JVarmenliuizen 1.625.— 1.673.— 48.— Niet te vlug concludeeren. In deze opgave blijkt het gemiddelde in- Ikomen der belastingbetalers dus over de gehcele linie te zijn gestegen. Daaruit zon der meer te besluiten tot een gunstige con clusie over de ontwikkeling van het volks inkomen in de genoemde plaatsen zou ech ter onjuist zijn. Bij de beoordeeling van de ze cijfers moet n.1. bedacht worden, dat het gemiddelde inkomen kan stijgen door twee zéér verschillende oorzaken. Ten eerste kunnen inderdaad alle, of althans een deel >'an de belastingplichtigen een gi-ooter in- Tolaal inkomen der belastingpl. 1937 1938 SCHAGEN f 1.3S1.000.f 1.390,000.— Anna Paulowna 1.139.000.— 1.187.000. •Bifsingei-hom 499.000.511.000. Ciilantsoog 218.000.— 23S.000.— Sint Maarten 204.000.— 181.000.— .Warmenhuizen 384.000.311.Q00. In Schagen is de stijging verhoudingsge- tvijze dus het geringst. Tegenover een tota le toename in Schagen, Anna Paulowna, Barsingerhorn en Callantsoog van 89 mille staat een daling in Sint Maarten en War menhuizen van 96 mille, zoodat het totale volksinkomen in onze streek ook in het laatste belasting jaar nog weer opnieuw ge- .daald bleek te zijn. Veranderingen in het hoofdelijk inkomen. .Tenslotte vermelden wij nog de verande- Hoofdelijk inkomen komen hebben verworven. In dat geval is de stijging van het gemiddelde inkomen een positief-gunstige omstandigheid. Maar het gemiddelde inkomen kan ook gestegen zijn doordat uit de groep belastingplichtigen'een aantal voorheen reeds bescheiden inkomens zijn weggevallen, bijvoorbeeld cïoor een toegenomen werkloosheid of ver arming uit anderen hoofde. Deze lage inkomens drukten voorheen het gemiddelde, hun wegvallen doet het gemid delde (der overblijvenden) derhalve stijgen. Maar in dit geval is deze stijging natuurlijk géén aanwijzing voor een gunstige ontwik keling van het totale volks-inkomen ter plaatse. Contrasten. De boven aangegeven stijgingen van het gemiddelde inkomen moeten dan ook be schouwd worden in verband met de veran deringen in het aantal belastingplichtigen in elke gemeente. Doen wij dit, dan leiden de cijfers tot de volgende conclusies: In Schagen was de daling van het aantal belastingplichtigen zoo gering, dat ze geen oorzaak kan zijn geweest van de aanmer kelijke toename van het gemiddelde inko men. Ten onzent moet het gezamenlijke volksinkomen zich dus wel terdege in gun- stigen zin hebben ontwikkeld. In Anna Pau lowna, Barsingerhorn en Callantsoog gaan een stijging van het aantal belastingplich tigen en een stijging van het gemiddelde inkomen samen, hetgeen dus zeer gunstig moet worden genoemd. In Sint Maarten en Warmenhui zen daarentegen moet de toename van het gemiddelde inkomen geheel worden toegeschreven aan de sterke inperking van het aantal belasting plichtigen, zoodat in deze beide ge meenten van een goede ontwikke ling van het volksinkomen geen sprake kan zijn geweest. Totaalcijfers. Wij laten hieronder nu een opgave vol gen van het gezamenlijke inkomen der be lastingplichtigen in elk der vergeleken ge meenten over het laatste en het voorlaatste belastingjaar. Gestegen met f 9.000. '3.000.— Gedaald 12.000.— 20.000.— 23.000.— 73.000.— 1937 1938 Nederland f 312.— f 317.— Met Koord Holland 435.— 444.— SCHAGEN 333.— 342.— Anna Paulowna 194.— 200.— Barsingerhorn 231.— 245.— Callantsoog 214.— 236. Sint Maarten 156.— lS§ Warmenhuizen 162.— 133.— In Schagen ligt het hoofdelijk in komen dus beduidend boven het rijksgemiddelde. (Dat het provinci ale cijfer nog weer zooveel "hooger ligt is geheel te danken aan het Gooi en Kennemerland. 'Bovendien was de stijging ten.onzent ook Mat grootcr, hetgeen dus zeker bevredigend genoemd moet worden. In de omliggende plaatsen ligt het hoofdelijk inkomen aan- ringen, die in het hoofdelijk inkomen aan den dag traden. Zooals bekend is, komt in dit inkomen per hoofd der bevolking, bere kend door het totale belastbare inkomen over de geheele bevolking om te slaan, het duidelijkst de koopkracht in elke gemeente en de wijzigingen,' die daarin gekomen zijn, tot uitdrukking. Ook hierbij vexmelden wij ter vergelijking de gemiddelden van rijk en provincie, terwijl wij tevens aangeven met hoeveel pet. dit hoofdelijk inkomen in het laatste belastingjaar gestegen of gedaald bleek te zijn. 1.6 pet gestegen 2.7 l 3.1 6-— 10.2 11.5 gedaald 17.9 merkelijk lager, waarbij het opmerkelijk is, dat de beide gemeenten, die in 1937 reeds het laagste cijfer hadden, nog weer een stevigen teruggang moesten boeken, terwijl de gemeenten met een hooger hoofdelijk in komen juist een stijging konden registi'ee- ren. De tegenstellingen in koopkracht en le venspeil tussehen de verschillende gemeen ten in onze omgeving blijken in het laat ste belastingjaar dus nog weer vergroot te zijn. WIERINGERWAARD Vergadering Coöp. Boerenleen bank. Maan dagavond vergaderde de Coop. Boe renleenbank WA. onder leiding van den hr. H. K. Koster in het Wapen van Wieringer- Svaard. Aanwezig 38 leden. Ouder gewoonte, aldus voorz., is de op komst weer niet al te groot. Laten we aan nemen dat zij die er wel zijn, uit belang stelling zijn gekomen. Het beeld van de re kening is beter dan de toestand om ons been. Er is dit jaar weer een winst ge maakt van f 1800, zonder hoogere rente te "vragen en hooger rente uitkeeren dan de banken rondom ons. Onze bank verkeert al- zoo in een zeer gelukkige positie. De finan- cieele toestand in onze gemeente is gelukkig nog niet zoo zwart als op vele andere plaatsen. De heer P. Visser Az., die ook weer voor (leze vergadering als secretaris werd aange wezen, las de notulen van de vorige verga dering, welke onveranderd werden vastge steld. Mededeelingen. Medegedeeld werd, dat bij de gehouden onverwachtsche controles in 1938 steeds al les in orde was bevonden. De renten der spaargelden blijven ongewij zigd. Vorig jaar werd besloten dat voor spaargelden boven f 5000 slechts 1 pet. ren te werd uitgekeerd. Raad van Toezicht en bestuur stellen voor dit beSrag te verhoogen tot f 10.000. Vorig jaar waren we bevreesd dat we te veel geld zouden krijgen. Een tweede voorstel is hieraan verbonden, n.1. dat het bestuur zal bezien het plaatsen van gelden door personen, die niet gewoon zijn van de bank gebruik te maken en daarvoor dc rente vast te stellen, eventueel in afwijking van de gewoonlijk geldende. Beide voorstellen werden goedgevonden. De heer C. R. Blaauftoer, die met de hee- ren Cor Waibocr en van der Kolk de reke ning hadden nagezien, deelde mede, alles in orde te hebben bevonden en adviseerde tot goedkeuring. De kassier lichtte enkele posten toe, wat betrof de diverse ontvang sten en uitgaven. Jaarverslag. Uit het Jaarverslag hebben we het volgen de aangeteekend. In 1938 werden 2 leden af geschreven wegens overlijden, 13 nieuwe le den traden toe. zoodat op 31 Dec. 1938 het ledental 121 bedroeg. Van de diensten dei bank werd door 304 spaarders gebruik go maakt. Het hoogst ingeschreven bedrag was f 10721.37, het laagste f 1.01. Er werden 5 nieuwe voorschotten verstrekt, terwijl 4 voorschotten werden afgelost. Op het einde van 1938 waren 8 voorschotten loopende tot een bedrag van f 13038.75. Aantal loopende credieten 55. Er werden 2841 dagboekposten behandeld. De ontvangsten bedroegen f 1769032.68, uitgaven f 1761285.41, het reser vefonds bedroeg f 23654.43, winst f 1816.45. Wanneer besloten wordt deze winst aan 't reservefonds toe te voegen wordt het eind bedrag f 25470.88. De eindbedragen van de rekening zijn in ontvangst en uitgaaf f 1372695.38. Van de balans f 390241.34 en van -de ba lans van de spaarbank f 340996. Het bestuur stelde voor om van de winst f 100 te voteeren voor 10 aandeelen a f 10. voor het zwembad, welk voorstel door den heer Daan Kaan nader werd toegelicht. Het brengt geen financieele moeilijkheden, al leen een geldelijk offer van 2 a 3 gulden rente. Allen voor. De heer J. Saai vroeg inlichtingen over het eindcijfer van het reservefonds. Moet de gemaakte winst steeds bijgevoegd worden? Kan er geen grens worden bepaald? Uitvoerig wordt door den voorzit ter toegelicht waarom een flink re servefonds wenschelijk wordt geacht Men weet niet vooruit, wat er in de toekomst gaat gebeuren. Verscheide ne gemeenten rondom ons hebben zelf een bankgebouw. Dit kon in de toekomst ook hier wel eens blijken noodig te zijn. Verkiezingen. Dan volgen een serie verkiezingen. De heer P. J. Visser werd met algemeene stemmen herkozen als bestuurslid. De heer C. Rezel- man eveneens als lid van den Raad van Toezicht, terwijl de twee jongste leden van den R. v. T. werden gekozen als plaatsver vangende bestuursleden. Door den heer P. J. Visser werden twee verslagen uitgebracht van gehouden verga deringen in 1938. De heer Visscher werd opnieuw bij acclamatie benoemd als afgevaardigde voor dit jaar, terwijl ten slotte de heer N. Eriks nog werd gekozen als pl.verv. lid der fin. commissie. Rondvraag. De leening aan 't zwembad. De heer C. J. Blaauboer zeide onlangs ge lezen te hebben dat de bank een zekere som geld heeft geleend aan het zwembad tegen een rente van 3 pet., terwijl andere men- schen 3% moeten betalen. Is dit misschien een abuis geweest van den verslaggever? Voorzitter zeide dat niet het zwembad, doch het Witte Kruis het geld leent. Wat de rente betreft, dit is geen abuis, dit is inder daad 3 pet. Voor het bestuur is het niet mo gelijk het geld voor 3 pet. te plaatsen. Stu ren we het naar Utrecht, dan brengt het minder op. De heer Blaauboer vroeg of dan solide personen ook niet kunnen leenen voor 3 pet. Uit de toelichting door den voorz. blijkt dat dit moeilijk gebeuren kan. Na eenige wederzijdsche dankbetuigingen sloot voorz. deze jaarlijksche bijeenkomst. LANGEND1JK OUDKARSPEL EEN ONJUIST GERUCHT. Burgemeester Wüjnveldt verzoekt ons mede te deelen, dat de loopende geruchten als zou hij solliciteeren naar het burge meestersambt te Sint Maarten onjuist en totaal uit de lucht gegrepen zijn. Aan dit vriendelijk verzoek voldoen wij natuurlijk gaarne. SINT MAARTEN ONTSLAG GEVRAAGD. Wegens vertrek van hier naar Haarlem, is door den heer Jb. Schermerhorn tegen 15 April ontslag aangevraagd als Opper- brandmeester dezer gemeente. SCHOORL ZANGCONCOURS IN MOOI SCHOORL. Het jaarlijksche concours van den Noord- hollandschen Zangersbond zal dit jaar wor den gehouden in mooi Schoorl. Op bet prachtig gelegen sportterrein zullen op 9 en 23 Juli 18 gemengde koren* uit Noordholland kampen om den eerepalm. Het zijn de ge mengde zangvereenigingen uit Aartswoud, Texel, Schagen (kerkkoor en dameskoor), Heerhugovvaard, Warmenhuizen, Wieringcn Bergen, Zuidscharwoude, Wieringerwaard, Kolhorn, Hoogkarspel, Venhuizen, Oost woud, Nieuwe Niedorp, Andijk West, Hau- wert en Schoorl. Van verschillende zijden werden reeds medailles beschikbaar gesteld voor dit con cours. De burgemeester van Schoorl, Baron van Fridagh, aanvaardde 't ecrevoorzitterschap, terwijl verschillende vooraanstaande perso nen uit dc gemeente in »het ecre-comité zit ting zullen nemen. De regeling zal verder berusten bij het hoofdbestuur,, het bestuur van Schoorl's gemengd koor en een nog te vormen con cours-comité. Het beloven een paar mooie en drukke dagen te worden voor Schoorl: velen toch zullen deze beide dagen naar dit mooie plekje aan den duinrand trekken, niet al leen aangelokt door de schoone natuur, maar ook gedreven door de gedachte van Schiller: „Wo man singt, da lass' dich nieder, Böse Menschen haben keine Lieder." gesteld worden, alsook een model station uit 1839 en een locomotief en drie perso nenrijtuigen uit dat jaar. I-let publiek zal in de gelegenheid worden gesteld een rondrit met dezen oudenvetschen trein te maken. Verder zijn een aantal werkloozen bezig met het vervaardigen van miniatuur trein- Ijes, seinhuisjes, stationsgebouwtjes, spoor bruggen, wissels, seininstallaties, enz. enz. Overwogen wordt, een groep personen in historische kleeding uit Haarlem per trein te laten brengen aan de Spoorwegtentoon stelling. Op de groote spoorwegtentoon stelling in de hoofdstad. Op het. terrein van het voormalige Paleis voor Volksvlijt wordt sinds eenigen tijd hard gewerkt aan de inrichting der tent- toonstelling „De Trein 18391939", welke zooals bekend van 8 September tot en met 1 Octoher a.s. gehouden zal worden ter gelegenheid van het eeuwfeest der Ne- derlandsche Spoorwegen. Op deze tentoonstelling zullen een volle dige D-trein, de grootste locomotief der Spoorwegen en het moderne materiaal op- Wegens overtreding ondernemers- overeenkomst. De ondernemersovereonkomst voor het bak- bersbedrijf 1939 verbiedt in art. 30 het ca deau- of premiestelsel tóe te passen of ca- deaux of premies te geven, direct of indi rect ter vergrooting van het brooddebiet. Een bakber in de Jacob van Lennepstraat te Amsterdam paste in weerwil van dez^e bepaling het premiestelsel toe. Hij gaf spaarboekjes aan zijn klanten uit, elkè vveelc stortten zij 10 cents en met Pasehera zou zijn dan honderd eieren en twee kren- tebroodon ontvangen. Mr. T. J. Verschuur als voorzitter van de commissie bedoeld in art. 12 van de wet op het algemeen verbindend en onverbin dend verklaren van onderncmersovereen; komsten, gevestigd te 's Gravonhage, dag vaardde den bakker in kort geding. Eischer vroeg den president den bakker te bevelen1 het uitgeven van spaarboekjes, het. aanne men van spaargelden, al of niet als inla gen van de boekjes, te staken. Voorts vorderde eischer een dwang som van f 50.voor iedere over treding en het toelaten van gijze ling voor den maximumtijd van zeven dagen indien na liet consta- teeren der overtreding de dwang som binnen 24 uur niet was betaald De president deed gisteren in dit korte geding uitspraak, dc gedaagde was niet. ter zitting verschenen, zoodat eischer had vol staan met een toelichting van de dagvaar ding. Eisch toegewezen. De president wees het gevraagde verbod toe, hij verklaarde het von nis uitvoerbaar bij voorraad. De dwangsom bij niet naleving van het verbod wees hij eveneens toe, doch hij bepaalde de maximum gijzeling op drie dagen, een gijzeling, die hij volgende overtredingen wéér kan worden toegepast. De president overwoog in zijn vonnis, dat hier sprake is van een spoedeischend gfr- val, daar vele bakkers in de buurt schade ondervinden van gedaagdes handelingen. De Belgische verkiezingen VOOR HET NATIONAAL-SOCIALISME ALS EXPORT-ARTIKEL GEEN VRAAG MEER. Op het politieke slagveld is hard gestre den de laatste dagen. En hoewel Hitier Za terdagmiddag zijn best heeft gedaan om de dingen zoo onschuldig mogelijk voor te stellen, zou het kunnen zijn, dat zijn rede fungeerde als dekmantel voor do zwaarste nedei'laag, die hij gedurende zijn bewind heeft moeten incasseeren. Want Duitsch- land heeft daaraan valt niet te twijfelen eieren voor zijn geld gekozen. Het heeft den sprong op Polen, nu het Engeland en Frankrijk en vermoedelijk Rusland en Roe menië achter dit land wist, niet gewaagd. Het is natuurlijk het verstandigste in zulke gevallen te vex-klaren, dat het iets derge lijks ook nooit van plan was geweest en de Führer heeft dit dan ook prompt gedaan. De rede ademde echter verki-opte woede, men krijgt den indruk, dat Hitier zijn plan nen verijdeld zag en dat hij zijn toegeven dat in wezen zwakheid beteekent trachtte te verbergen achter een vuurwei-k van groote woorden en pathetische verkla ringen, waaiin de Duitsche kracht, die in kerkelijkheid had tekort geschoten, werd verheerlijkt op een wijze, zooals Hitier dat nu eenmaal kan. Het aantal dreigementen was legio, verrassingen zijn echter uitge bleven. Zelfs is het niet gekomen tot de door sommigen verwachte opzegging van het vlootverdrag met Engeland. De verschillende passages kunnen wc hier onbesproken laten, het gaat ons alleen om de kern van dc zaak. En deze komt hiei-op neer, dat voor het eerst aan Hiller een halt is geboden en dat de Führer daarvoor is te ruggedeinsd. Natuurlijk wil dat slechts zeggen: voor loopig. Of het een definitieve ommekeer zal beteekenen in de Duitsche poliliek die nen we af te wachten. Waarschijnlijk lijkt ons dat niet. De binncnlandsche toestand 's vermoedelijk zoo zwak, dat dc regeering ■deeds opnieuw zal trachten de aandacht daarvan af te leiden door zooeenaamde buitenlandsche successen te bevechten. Waarbij we moeten bedenken, dat Hitier vermoedelijk expansie en uitbreiding der Duitsche economische betrekkingen als één en hetzelfde beschouwt. Wanneer we Hitier hooren zeggen, dat Duitschland recht heeft op de uitbreiding van die economische be trekkingen, dan zijn we bereid dit te be schouwen als een redelijke wensch. Men zal er vermoedelijk echter goed aan doen ten deze ecnigc voorzichtigheid te betrachten. Immers, wanneer men in Berlijn van mee ning is, dat een dergelijke uitbreiding al leen kan worden verkegen door steeds nieu we gebieden bij Duitschland in te lijven, dan krijgt de zaak een heel ander cachet. Te Berlijn zou men, indien de billijkheid der economische verlangens wordt erkend, echter wel eens kunnen redeneeren als volgt: „Jullie geeft ons recht op economi sche ontwikkeling toe, dan erkennen jullie ook ons recht op annexatie van die staten en gebieden, welke daarvoor naar onze meening in aanmerking komen. Het een sluit logisch het andere in". Interessant zal het zijn om na te gaan, hoe een en ander inwerkt op de Duitsch- Italiaanseho vriendschap. Er is niet de min ste twijfel aan, of de Duce zou de voorkeur geven aan een samengaan met. Hitier tegen de rest van Europa. Om de doodeenvoudige reden, dat bij een zegepraal op Engeland en Frankrijk veel, bij een overwinning op Duitschland weinig te halen valt. We kennen echter Mussolini's maatstaf. Hij heeft die in zijn jongste rede doen we ten. Dc cenige factor, die voor den Duce telt, is kracht. En dus zal hij zich aanslui ten bij dengene, die hij als de sterkste be oordeelt. De toestand van dit oogenblik dunkt ons in 't kort als volgt te kunnen worden weer gegeven: Met Duitschland tegen de rest van de wereld zouden de vooruitzichten voor Italië hachelijk zijn, met de rest van de wereld tegen Duitschland alleen mag Italië zich zeker achten van de overwinning. Het zoet gefluit, dat de vogelaar Hitier in zijn rede dan ook liet hooren en dat be stemd was voor zijn vriend Mussolini, zou wel eens nutteloos kunnen blijken. Intus- schen we moeten afwachten. Er is echter weinig twijfel aan of de bui- tcnlandsche vooruitzichten voor Hitier wor den slechter. Het ziet er naar uit, dat voor hem dc vraag van „zijn of niet-zijn" ten slotte zal worden bepaald door den binncn- landschen toestand. Helaas zijn er velen, die do Duitsche samenleving beschouwen als een failliete boedel, waarvan misschien nog wel iets te maken valt. indien haastig het roer wordt otngeeooid en de onproduc tieve oorlogsvoorbereiding en fantastische bouwwoede wordt stopgezet. De toestand wordt inderdaad precair. Dat Hit Ier nu reeds het eerstkomend par tijcongres heeft gedoopt met den naam vaxi „partijcongres van den vrede" wordt hiel en daar verdacht gevonden. Het merkwaar dige feit doet zich n.1. voor dat de Führer meestal dan over vrede spreekt, wanneer hij iets in zijn schild voert. Dit is wellicht de reden, dat overal in het buitenland wordt aangeraden uiterst waakzaam te blijven. België heeft Zondag j.1. een nieuw par lement gekozen en, met het oog op de ver kiezingen, die aanstonds in Nederland zul len worden gehouden, zijn de uitslagen ook voor ons interessant. Inderdaad mogen de ze veelbelovend worden genoemd. Ook bij de Belgen schijnt langzamerhand de zin voor werkelijkheid terug te keeren en dege nen, die den export van fascisme en natio- naal-socialisme naar Belgic hebben gefi nancierd, hebben Zondag de onprettige ge volgtrekking moeten maken, dat hun goede geld werd belegd in een hopelooze onderne ming. De groote verliezer was de heer Degrelle, de Belgische Mussert, dje zijn clubje députés zag slinken van 21 op 4. Deze 17 zetels kwamen in hoofdzaak terecht bij de Katho lieken (10 zetels) cn de liberalen (10 zetels,) die daarmee vermoedelijk ongeveer terugwonnen, wat ze destijds aan de fascisten hadden verloren. Door een en ander heeft de Katholieke partij thans ne gen zetels meer dan de sociaal-democraten, die in de vorige kamer de sterkste partij vormden. Zooals men zich echter zal herinneren was de inzet voor deze tusschentijdsche verkiezingen de Vlaamsch-Waalsche kwestie die in een zoodanig stadium was gekomen, dat geen regeering meer mogelijk bleek. Of hierin door de behaalde resultaten ver andering is gekomen, dienen we af te wachten. Rooskleui-ig schijnen de vooruit zichten vooralsnog niet. De Vlaamsch-natio- nalen keeren in ongeveer gelijke sterkte te rug, de tegenover hen staande liberalen, die hun aanhang hebben in Wallonië en Brus sel en die dus Waalschgezind zijn, hebben gewonnen. Ten aanzien van de Vlaamsch- Waalsche aangelegenheid zijn ook de Ka tholieken onderling verdeeld, terwijl de so cialisten, in wier gelederen de tweespalt het minst tot uitdi*ukking kwam, enkele ze tels hebben verloren. Waar de Waalsche cultureele autonomie in menig opzicht de inzet is geweest van de verkiezingen, zijn de gemoederen ten deze wellicht eer meer opgezweept, dan gekalmeerd en de stem men, die men hoort, zijn er allerminst ze ker van, dat de moeilijkheden de wereld uit zijn. De eenige verandering van gewicht is, dat Katholieken en liberalen te samen een meer derheid kunnen vormen, als gevolg waar van de socialistische invloed op de finantiën zonder eenigen twijfel veel geringer zal zijn dan onder de vorige regeering. Het kabinet Pierlot heeft in tussehen zijn ontslag ingediend en gedurende de eerstko mende dagen zullen we nu getuige kunnen ziin van pogingen tot het vormen van een nieuw ministei'ie»

Schager Courant | 1939 | | pagina 9