In de Prov. Staten geen daverende politiek SCHUDT UW LEVER WAKKER KING - ponderdag 6 April 1939 Tweede blad Uit onze omgeving KOEGRAS JULIANADORP een kat in een vreemd pakhuis. De heer de Vries hij den Bond van Plattelandsvrouwen. Dinsdagavond werd door de afdeeling Eoegras van den Bond van Plattelands vrouwen een bijeenkomst gehouden in de jaal van het café „Prins Hendrik" van den lieer A. Doorn. In de gezellige zaal waren dames anwezig. De voorzitster mej. A. E. de Vries opende met welkom, waarna werd medegedeeld, dat het Hoofdbestuur bericht heeft dat een tweedaagsclie bijeenkomst zal gehouden worden voor 't geheele land op 1 en 2 Juni a.s. in de provincie N. Holland. Men krijgt dan de deelneemsters uit, de andere provin cies te logeeren. Tegen de middag arrivee- ren zij te Alkmaar, waar 's namiddags een vergadering is. De tweede dag is bestemd voor een ex cursie naar een interessante plaats in dit gewest. Wieringerwaard stelde voor om naar Middenmeer te gaan en dan de excur sie te volgen door de Wieringermeer De da mes behoeven dan eerste niet naar Alk maar te gaan doch kunnen zich ter plaatse laansluiten. Het bezoek aan de confectiefabriek van iie Gebr. Meyer te Den Helder kan op 19 lApril a.s. plaatshebben. Verder heeft het Crisis-Zuivelbureau te 'g-Gravenhage bericht, dat het een cursus van 3 lessen organiseert, over melk en zui- yelgebruik. Deze cursussen worden gehou den in een keuken van de Huishoudschool te Den Helder. Wat het congres te Alkmaar nog betreft, pp verzoek van de deelneemsters uit Zee land wordt de excursie door de Wieringer meer gehouden. Er werd vervolgens gepauzeerd; de op gaven voor de excursie en het bezoek aan de confectiefabriek van de Gebr. Meijer werden genoteerd, er waren reeds 35 opga yen. En daarna was het woord aan den beer J. de Vries. Spr. welde zich als een kat in een vreemd pakhuis, het was met eenigen schroom, dat hij aanwezig was, dat zijn {dochter voorzitster was heeft echter den doorslag gegeven. Wat ik u voordraag, zei- de spr., is waar gebeurd, ik doe het in het Westfriesche dialect, omdat ik daar van houd. Op de hem eigene wijze droeg de heer de Vries voor „De noodlottige 5 cen ten" van Arie Stam en Jan Wit uit Nieu we Niedorp, gevolgd door „Een lastig raad 6el" enz. Het zal niemand verwonderen, dat (leze Westfriesche schetsen, gegrepen uit het leven, zeer in den smaak vielen en vooral hij hen, die dit dialect kennen. Met dank aan den heer de Vries voor zijn bereidwil ligheid, werd deze genocgelijke avond door de presidente gesloten. CALLANTSOOG ter opwekking en verkwikking SCHAGEN PEPERMUNT FIRMA TONNEMA Ge. SNEEK HOOGWOUD MUTATIES KERKBESTUUR. In de Dinsdagavond gehouden vergade ring van het Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk is in de vacature M. Vries tot Presi dent-Kerkvoogd benoemd de heer G. W. Jimmink. Door de notabelen is in de vaca ture J. Brouwer tot Kerkvoogd benoemd de heer Joh. Baken. Het college van kerk voogden is thans door deze benoemingen weer compleet. Door de kiesgerechtigden zal straks moeten worden voorzien in de vacatures van twee notabelen als gevolg yan bovenstaande benoemingen. onderhandsche verkoop Naar we vernemen heeft de heer M. Mooij Jnzn. zijn land ondershands verkocht aan de KV. Mij. Het Zwanenwater te Haarlem. Arbeidsbemiddeling in maart 1939 Ingeschreven stonden aan het begin der maand 26 werkloozen ingeschreven werden 22 arbeiders, geplaatst zijn 3 arbeiders en luit anderen hoofde afgevoerd 18 arbeiders zoodat einde Maart nog 27 werklooze ar beiders stonden ingeschreven. Hiervan zijn 7 bouwvakarbeiders en 20 landarbeiders. C. KATER GEPENSIONNEERD. Met ingang van 1 April j.1. heeft de beer C. Kater, doodgraver dezer gemeente, den gemeentedienst verlaten met pensioen. Bijna 25 jaren is de heer Kater als zooda nig werkzaam geweest. Bij zijn afscheid is hem door het gemeentebestuur een fraaie Sigarendoos aangeboden. PAASCHDRUKTE. Verschillende zomerhuisjes zijn voor de Paaschvacantie in gebruik genomen, of er worden voorbereidselen getroffen voor de bewoning tijdens het Paasch-weekend. Zijn we goed ingelicht dan zal Hotel-Pension >.De Groote Villa" tijdens 't Paasch-weekend ook geopend zijn. SINT MAARTEN „NUT EN GENOEGEN". Dinsdagavond vergaderde de vereen. „Nut «n Genoegen" alhier ten huize van den beer A. Zwakman. Bij de opening bracht voorz. een welkomst groet aan leden en pers, waarna lezing en goedkeuring der notulen volgde. De rekening, nagezien door de heeren J. iv. d. Ham Jr. en Sr. werd goedgekeurd met ©en batig saldo van f 64. Bij de bespreking der werkzaamheden Voor de a.s. Nutsavond was men het er over «ens, dat het voor de vereen, nuttig zou zijn als er eens iets anders dan voordrach ten, enz. ten tooneele werd gevoerd, zoodat na eenige bespreking werd besloten om den heer Dr. v. d. Sleen uit Haarlem te verzoeken om in November a.s. een lezing te willen houden over verschillende lan den, toegelicht door lichtbeelden. Hierna sluiting. ZIJPE - BURGERBRUG. EEN UNICUM. De verschillende klassen der o. 1. school ainier bevatten momenteel 12 tweelingen, 6 paren van twee. Op een school met een leer- luigental van minder dan 100, mag dit wel W* een unicum beschouwd worden! L.O.L. VAN LANGEREIS WINT DEN WISSELBEKER. Zooals we reeds eerder meldden, werd door de drie tooneelvcreenigingen, n.1. die van Hoogwoud, de Gouw en L.O.L. van de Langereis een wedstrijd gehouden om een wisselbeker. Voor dit seizoen heeft thans L.O.L. den beker in het bezit gekregen. Elk der vereenigingen heeft haar nu een jaar mogen bezitten. In het volgende seizoen zal dus de rondo opnieuw beginnen en we zijn nu al be nieuwd wie de beste eindspurt zal maken. De jury bracht ook een critisch versalg uit van alle spelers. Daarbij bleek dat L.O. L. geen slecht figuur heeft gemaakt. In het bijzonder werd genoemd Mevr. Dekker, die twee rollen vervulde en dit op uitmunten de wijze deed. Dan werden in écn adem geprezen de jongeheeren C. de Maijer en H. Bood, die al even uitstekend spel gaven. Mej. Corrie Groot werd ook met ecre ge noemd, haar spel was voortreffelijk, even als dat van mej. Knol. De andere heeren konden niet zoo bekoren. De rollen waren niet zoo voor deze heeren geschikt. We mogen zeker niets afdingen op de capaciteiten der andere vereenigingen maar wanneer L.O.L. de beker niet had gekre gen, dan zou het. het publick \yel wat te gengevallen zijn. BENOEMING. Tot Commissaris der Nutsspaarhank is, in de vacature S. Glas, benoemd de heer J. Glas Gz. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot Charles Pijcke slaagde voor het einddiploma van de Ambachts school te Hoorn. 'ANNA PAULOWNA SCHUURBOUW GEGUND. Voor den heer J. Heiligenberg zal aan den Balgweg een schuur gebouwd worden, welk werk is opgedragen aan den heer P. Schouten, metselaar en den heer J. Hoep, tinumerman. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: E. L. Sturtewagen van Am sterdam; R. Breman van Wieringermeer; D. C. Balvers van Ter Aar; J. L. Wortel van Amsterdam; H. Verhoef van Den Hel der; G. Th. Weijers van Lisse; K. Boonstra en echtg. van Dantumadeel; M. Jongejan- Bood van Zijpe: A. Spierdijk van Zijpe; K. de Visser van Biervliet. Vertrokken: S. StuiveWalraven naar Den Helder, M. v. d. KuylVeenstra naar Den Helder; N. Bakker naar Ned. Indië. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johann Comclis, zoon van R. Oltmans en D. A. Philipsen, Frouwke Maai ke, dochter van F. Broers en R. Lamfers; Arend, zoon van P. de Vries en M. A. Kra nenburg. Ondertrouwd: P. J. Baltus en B. Cobussen Getrouwd: J. Stins en G. F. Mereboer; L. P. van der Kuyl en M. Veenstra; N. Hoorns man en M. de Graaf. Overleden: J. Bergman, oud 56 jaar, wed. M. W. Koot-de Goede oud 74 jaar. POLITIE Verloren: Bos sleutels. GevondenRijwielplaatje. BOUWVERGUNNINGEN. B. en W. verleenden bouwvergunningen aan: C. Kruiken voor een woonhuis aan den Meerweg; Mej. J. Louwe, Zijpe, voor een duöbel woon- en winkelhuis aan den Nieu- weweg; L. Blaauboer voor een schuurtje aan de Leliestraat; N. V. v.h. L. van Staal duinen voor een bloembollenschuur aan den Meerweg; Jos. M. P. Stiegerj Breda, voor een Bloembollenbergplaats aan den Schor- weg; J. ten Wolde, Molenvaart, voor een kippenboct; Prov. Noordholland voor een transformatorgebouwtje aan de Burg. Lo- vinkstraat. KEURING. M. J. van der Werf, ingeschrevene voor de lichting 1940, is door den keuringsraad voor goed ongeschikt verklaard voor het vervullen van den dienstplicht. BREEZAND. EEN BLOEMBOLLENSCHUUR Het bouwen van een bloembollenschuur voor Gebr. v. d. Zalm alhier is gegund aan de heeren Broers, voor metselwerk, Mos voor timmerwerk en Kaandorp voor wat betreft het loodwerk. GEGUND. Het bouwen van een woonhuis voor den heer Kuik, alhier is voor timmerwerk ge gund aan den heer Mos en voor metsel werk aan den heer Broers, beiden alhier» Slechts constructief werk, zonder dolzinnige plannen, in het belang der gemeenschap is. de taak van het Prov. Be stuur, zegt Gedeputeer de Michels. VERKIEZINGSVERGADERING VAN DE S.D.A.P. IN HET NOORDHOLLANDSCH KOFFIEHUIS. „Niet moeten wij ons laten ontmoe digen door hetgeen er in het buiten land geschiedt, en daardoor belang stelling in de binnenlandsche ge beurtenissen verliezen, aldus ving de eerste spreker op de verkie zingsvergadering van de S.D.A.P., de heer Michels, lid van Ged. Staten van Noord Holland, zijn rede aan. Dit geldt in 't bijzonder voor de a-s. verkiezingen van de Prov. Staten, waar zeer veel van afhangt. Immers niet alleen worden uit de Prov. Staten de leden der Eerste Ka mer verkozen, maar ook wordt uit Prov. Staten het college van Ged. Staten samengesteld. Dit college heeft grooten invloed op de gemeentelijke beslissingen, maar wanneer het een maal gekozen is, neemt het ander zijds zelf een zeer onafhankelijke positie in! Spr. zet deze positie vervolgens nader uit een. Wat zou men hebben aan een eclatante overwinning bij gemeenteraadsverkiezingen als even te voren een college van Gedepu teerden was gekozen, dat alle besluiten in sociaal-democratischcn zin weer ongedaan kan maken! Naast de directe practisohe beteekenis is verkiezingstijd ook een tijd van getuigen en uitdragen van beginselen. Men ziet wat er in het buitenland gebeurt, maar het is on juist een dictator anders te zien dan in het raam van liet kapitalisme, een stelsel waar tegen de sociaaldemocraten steeds streden, strijden en zullen blijven strijden. Wie daar mee instemt toone dit op zijn stembiljet! Het werk der Prov. Staten zet spr. vervolgens tot in details uiteen. Hij behandelt de geschiedenis van de Staten, wier vergaderingen vroeger niet de minste belangstelling hadden. Terecht ook, want op de griffie, ging na de zomerzitting de win terslaap in! De socialisten brachten daar volgens spr. verandering in, al houden zij geen daveren de redevoeringen, omdat daar de Prov. Sta ten de plaats niet voor is. Sinds 1910 hebben de soc. dem. zich hoofdzakelijk geworpen op de antieke waterschapswetgeving, waar door vroeger degene met de meeste grond het meeste verstand en de meeste stemmen had. Er is gestreefd naar enkelvoudig stem recht, waarbij veel is bereikt. Verder is ge streefd naar subsidie van vakonderwijs. Er wordt thans f 441.000 per jaar voor uitgege ven. Geijverd is ook voor verbetering der positie van het provinciale personeel. Met succes, volgens spr.! Over het algemeen zochten dus de Soc. Democraten de paden, waarin ook de pro vincie kon treden in de algemeene politiek van ons land. Spr. weidt uitvoerig uit over alle acties, waarbij de S.D.A.P.-fractie in de Staten den toon aangaf, als volksgezond heid, werkverschaffing, land- en tuinbouw- credieten, het in- en verkoopbureau, wegen en kanalen, de prov. bedrijven, zorg voor geesteszieken enz. Noordholland staat in vele opzich ten vooraan, niet in het minst door het krachtige werk der S.D.A.P. in de Staten, zegt spr. Veelal wordt de S.D.A.P. wanbeheer verweten, spil ziek zijn, een hekel te hebben aan sluitende begrootingen enz. Zonder aan de arbeidsvoox-waarden te tor nen is echter het groote tekort op de Prov. ziekenhuizen van 1922 thans gehalveerd. Toen was er een tekort van 1 y<2. millioen bij een belastingbij- dx-age van 4 millioen, en een vaste bijdi-age der gemeenten ad f 1040. Thans is er een tekort van f 750.000 en de gemeenten betalen f 675. Dit is het werk van twee sociaal-demo- craten-bestuui-sleden geweest; die niet met het domme potlood bezui nigden, maar rationeele arbeidsmetho- den invoei'den. Spr. releveert dan hetgeen gedaan wordt voor het Geestmerambacht naar het plan Zeeman, teneinde nieuwe cultures te bren gen inplaats van de verstarde koolbouw. Een nieuw ontginningsplan. Ook zijn er ontginningsplannen in een gebied bij Amsterdam, een millioenenwerk, doch alles is nog slechts een druppel op een gloeiende steen, immers alles blijft Provinciale werkverschaffing. Daarom zijn deze verkiezingen ook een maan-woord aan de regeering, slechts het rijk kan zulke wer ken uitvoei-cn, dat het eenig resultaat geeft. Met de politiek van Colijn „sluitende be grooting in gave guldens", komt men er in geen 100 jaar, slechts het Plan van den ar beid kan hier uitkomst brengen. Het geld ligt te roesten in de banken, er moet iets gedaan woorden, de uitspraak thans betee- kent een goed of afkeuring van het regee- ringsbeleid! De balans van de N.S.B. Van de beloften van 1935, we moe ten van de rente slavernij af enz. is nog weinig gekomen. Men moet, aldus spr. niet elk woord op een verkiezingsvergadering op goudschalen wegen, er wordt wel eens meer wat beloofd wat men in de praktijk niet kan nakomen. De N.S.B. maakte het echter te erg, zij liep weg om verantwoor ding te ontwijken en voert in het algemeen volgens spr. een zonderlinge politiek, breekt af maar bouwt niets op. Het politiek be nul ontbreekt de heei-en volkomen zegt spr. Positieve ai'beid is in de Staten noodig, za kelijk moet men zijn, zonder daverende po litieke speeches te houden! Wie anders doet komt er niet. Daarom, eindigde spr. stemt lijst één, een andere koers is noodig! Direct na de heer Michels (waarom niet even een pauze na diens diepgaande, ge documenteerde rede van vijf kwartier, ver- slagg.) spreekt de heer S. de la Bella, lid van de le Kamex-, over DE ALGEMEENE POLITIEK. Beter dan in de beste redevoering zegt spr. geeft de praktijk lessen in alle vakken: economie en staatsinrichting. Er is een groote tegenstelling tusschen overcompleet eenerzijds en gebxxïk anderzijds. Het tegen woordige stelsel maakt dit mogelijk, daar om moet het verdwijnen. Het houdt slechts x-ekening met de winst, brengt ons van de eene cx-isis in de andex-e, en is niet ingesteld op de behoeften der bevolking. Spr. herin nert aan de ontzettende gevolgen van de crisis 1929. Diep ingrijpen is noodig, ook om de gaten door de crisis geslagen weer te dichten. Vx*ije economie heeft men willen toepassen ten aanzien van de crisisoplossing maar vanzelf, volgens de liberale opvatting verdwijnt de crisis niet meer, want de hee- le wex-eldsituatie is veranderd. Spr. zet dit nader uiteen: rationalisatie, expansiezucht en bewapening hebben alles anders gemaakt. De achtereenvolgende Nederlandsche re- geei-ingen sinds 1929 hebben de consequen ties niet aanvaard er is slechts Aangepast onder leiding van minister Colijn. Spr. be- critiseert uitvoei'ig de regeeringspolitiek der laatste jaren. Er is veel tijd vexspild bij de groote werken politiek, het Plan van den Arbeid is veroordeeld, eerst wax*en ze vol gens de regeering geen werkobjecten, latex- wel, maar toen was er geen geid. Weer la ter was er wel geld maar was het niet te krijgen. Steeds zocht de regeei'ing uit vluchten, het plan Westhof analoog aan het plan van den ai-beid kwam, er is nog een gx-oote steden plan van Hidde Nijhof maar er wordt niets aangepakt. De regeering heeft geen regeerkracht op dit gebied, zoo gauw de bewapening geld cischt, zijn er géén bezwaren! Waarom? In alle jaren is de werkloosheid weinig verminderd, anders dan door afvloeiing naar Duitscliland en door dienstplichtver lenging. Spr. zoekt alle ellende in dit eene feit: De koopkracht is kapot. Zij is in acht jaren met 150 millioen ver minderd, ondanks bevolkingstoename van S00.000 zielen. Slechts door werk op groote schaal uit te voeren, kan koopki-acht wor den ingespoten bij plattelanders, arbeiders en middenstanders! Wat de staatsinrichting, vrijheid of dicta turen betreft, heeft men meer geleerd dan goed is, zegt spr. Dictatuur beteekent opheffing van vrij heid van denken, het gaat om bestaan of niet bestaan der beschaving. Wie had zich zeven jaar geleden barbax-y, als thans in Duitscliland en Italië geschiedt, kunnen voorstellen? De N.S.B. noemt spr. niet-nationaal en niet-socialistisch, zij is het grootste natio naal gevaar en de grootste sociale mis stand. Aan de hand van talrijke voorbeel den hekelt spr. de toestanden in de dicta- tuurlanden.' Het gevaar van de N.S.B. zit niet in haar invloed op de Nedex-landers, maar door haar verwantschap met de par tijen in Duitschland en Italië. Daarom is de groote taak bij elke verkiezing de in vloed van het fascisme terug te dringen! Geestelijke herbewapening, mits goed gefor muleerd, kan het begin van een nieuwe gedachte zijn. Spr. belicht de democratische en com munistische gedachte naast de fascistische uit verschillende gezichtshoeken en besluit dan met een opwekking bij de .a.s. verkie zingen zijn taak en verantwoording te be grijpen. DEBAT. De heer Piet Gx-ootes, Nieuwe Niedorp, vindt de rede van den heer de la Bella weinig Marxistisch, en becritiseert de soci aal-democratische politiek. Het plan van den Arbeid noemt spr. handhaving van het kap. stelsel. Spr. meent dat de sociaal-de mocratie niet anders wil dan in de regee ring te worden opgenomen, wat tot gevolg zal hebben dat de soc. democraten de sme rige baantjes krijgen op te knappen. Spr» wijst op de soc. dem, methoden in Frank rijk en België, die het volk afkeurt, vindt het afschuwelijk dat de soc. dem. aan Oranjeviering doen. In het algemeen vindt debater de positie van de S.D.A.P. zwak, en de politiek futloos en kan zich niet be grijpen dat deze menschen zich nog volge lingen van Marx en Troelstra durven noe men. Spr. wekt op de R.S.A.P. te stemmen! Weth. Bijlsma (voorzitter) heeft gaarne debat toegestaan, maar 't was niet de be doeling er een reclamespeech voor de R.S. A.P. van te maken, merkt hij op... Te algemeen, te vaag en te op pervlakkig noemt de heer de la Bella debaters betoog. Met algemeenheden brengt men de proble men de wereld niet uit. Het gaat om reëele politiek, concrete dingen, gezien in 't raam van de machtsverhoudingen van het ooaen- blik. Spr. beantwoordt den lieer Grootes ver der naar de meening van de zaal afdoende. Wethouder Bijlsma, die ook de vergade ring met een krachtig woord heeft geopend betrok in zijn dankwoord aan de sprekers, ook de arbeiderszangvereeniging. Deze had onder leiding van haar dirigent, den heer Tan Kos belanglooze medewei-king verleend door het zingen van een tweetal strijd liederen. Daarna werd de matig bezochte bijeenkomst gesloten» ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen, lederen dag moet Uw lever minstens een liter ga! In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber In. De meeste laxeermiddelenzijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bü apothekers en drogisten, f. 0.7a. EEN UITSTEKEND GESLAAGDE ESPERANTO-LEZING. Met Roland Dupuis naar Parijs en de Fransche Riviera. Wie gisteravond omstreeks kwart voor acht bij den heer Igesz, alhier, binnenstapte, voelde zich dadelijk thuis in de gezellige met groen-witte vlaggetjes versierde zaal. Niettegenstaande het slechte weer zaten de vele aanwezigen gezellig met elkaar te babbelen in de welluidende wereldhulptaal, het Esperanto. Om acht uur opende de voorzitter van de afdeeling Schagen van de F.L.E. de verga dering met een hartelijk woord van welkom, waarna hij de aanwezigen uitnoodigde om gezamenlijk, staande het lied: „La Espero" te zingen. Uit naam van alle Fransche Esperanto- vrienden groette nu de heer Dupuis de aan wezigen. In zijn pi'opagandistisch woord haalde hij nog een aardige noot over spi'aak- verwari'ing aan. Een Engelschman die in Pa rijs passagiei'de, vroeg aan een Elzasser den weg naar de Eifeltoren. Onmogelijk konden zij elkander begrijpen. De uitspraak van den Engelschman was verre van correct, doch het dialect van. den Elzasser was geheel on verstaanbaar voor hem. Toen hij daarna een Bi'eton aansprak, werd hij ook al niet wij zer. En zoo gebeurt het dagelijks nog hon derden malen. De heer Dupuis besloot zijn inleiding dan ook met de wooi'den: „Lernu Esperanton, kaj la mondo kusas antau vi malfermita, hetgeen beteekent: Leert Espe- raixto en de wereld ligt voor u open. Hij noemde in zijn lezing Parijs, de Ko ningin der Wereld en zeide, dat Parijs niet is Frankrijk, doch slechts Parijs. De spreker boeide zijn gehoor buitengewoon door zijn levendige taal, terwijl ook de aanwezige niet- Espei-antisten werkelijk genoten van de prachtige lichtbeelden. Vooral die van de „Are de Triomphe, Champs-Elysées en de Opéra hadden iedci's bewondering. Na de pauze verplaatste men zich naar de gouden kust der Middellandsche Zee. de Rivïèra. Prachtig wai'en de filmbeelden. Monte Carlo werd bezichtigd vanaf de rotsen bood deze stad een waarlijk .sprookjesachti- gen aanblik. Met ware voldoening kan de afdeeling Schhgen van de Federatie van Arbeiders-Es perantisten op dezen interessanten en leer- zamen avond terugzien. TIJDELIJK ONDERWIJZER. U.L.O.-S CHOOL. Naar wij vernemen, ligt het in het voor nemen van het gemeentebestuur het per soneel aan de U.L.O.-sdhool, na het ontslag van den heer C. Wardenaar, aan te vullen met een tijdelijke leerki'acht. Hiervoor zal waarschijnlijk de heer D. de Veer, thans tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school alhier, worden aangewezen. EXPOSITIE KLEUTERSCHOOL. Gistermiddag had in twee lokalen van de O. L. school alhier een expositie plaats van werkstukken, door leerlingen van de Kleu terschool en den Knutselcursus, beide on der leiding van mej. A. Tiddens, gemaakt, We hadden wederom mooie inzendingen te bewonderen. Uit den aard der zaak zijn de jongens en» meisjes van den Knutselcursus het verst gevorderd met het beoefenen der „kunst nijverheid", als we 't zoo eens noemen' mo gen. Vooral wat er op het gebied van leer- bewerking door hen gepresteerd is, ver dient een complimentje: wat een keurige taschjes en étui's. Bij de afdeeling celotex- voorwerpen ontdekken wej alleraardigste eigen-ontwerpen. Bijzondere belangstelling verdient de stand ..Huisvlijt"; hier bewijzen de leerlingen, zelfstandig wexkelij.k mooie dingen te kunnen vervaai'digen, getuige eenige knappe water- en verfteekeningen en uit hout gesneden, bontbeschilderde sprookjesfiguren. Een „tien" voor den de coratieven troubadour! De kleuters fabriekten dit keer poppcnlka- mers; hoe moet zoo'n intei'ieur met een hcu- sche piano, en miniatuur-bewoners, bij het „bouwen" en meubelen op de fantasie van de 5- en 0-jarigen gewerkt hebben. Nieuw zijn ook de hondenhokjes van papier èn... de teekeningen, waarop de kleinen hun in drukken van de Schager Paaschtentoonstel- ling hebben weergegeven. 't Blijkt, dat de Schager jeugd tusschen kramen en koeien haar oogen goed den kost heeft gegeven! Zoowel des middags als des avonds ge noot de tentoonstelling een druk bezoek van oudei*s en andere belangstellenden. ALKMAAR MILITAIRE VOORBEREIDINGEN. Met de verduisteringsmaatregelen bij vlieg- tuigaanvallen blijft, men zich te Alkmaar ernstig bezig houden. We vernamen van verschillende kanten omtrent helangi-ijke orders aan plaatselijke firma's, waarbij goe deren werden besteld die noodig zijn om de overheidsgebouwen deugdelijk te kunnen verduisteren. Daarnaast is ons hekend, dat de laatste dagen talrijke publieke gebouwen zijn op genomen in verband met de vraag in hoe verre ze in aanmerking kunnen komen voor legering van militairen.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5