CjTÜOU II t Polen verzet zich No. 1 van Lijst 1 Er is werk in overvloed! Tegen de politiek Colijn - Het plan van den Arbeid! STEMT OP DE S.D.A.P. A. W. MICHELS DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER tegen Duitschen invloed Congres voor lichamelijke opvoeding begonnen Geen verbreking der Albanies troon Victor Emmanuel aangeboden Een gebed voor den vrede Pierlot kabinetsformateur Buigt Mussolini voor den druk uit Londen? Als soldaten naar huis schrijven ARBEID VOOR HET VOLK WELVAART VOOR DEN MIDDENSTAND Laan, Schajren, Tel. 20. DONDERDAG 13 APRIL 1939. 83e Jaargang. No. 10833. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Rellondi Noofderkwortier" Gerucht omtrent nieuwe Duitsche j plannen tegengesproken. j Een artikel in de Völkische l-o- bachter heeft den indruk vekt dat de Poolsche ambassadeui j Berlijn, Lipski, die gisteren naar Warschau is teruggekeerd, nieuwe voorstellen van Duitschland had meegekregen. Geruchten hieromtrent worden thans tegengesproken. Sedert zijn laatste onderhoud met den Duitschen minister van Buitenlandsclie Za ken, von Ribbentrop, op 7 April heeft Lips ki geen bezoek meer aan het ministerie ge bracht. Naar verluidt zou dit onderhoud, waarbij werd gesproken over de militaire maatregelen van Polen, zeer stormachtig verloopen zijn. Lipski wordt heden te Ber lijn terug verwacht. De Duitsche ambassadeur in Warschau, von Moltke, die naar Berlijn was vertrok ken, is thans weer op zijn post teruggekeerd. Tenslotte bevinden volgens berichten uit goede bron, die echter niet van officieele zijde bevestigd zijn, verscheidene leden van het Poolsche consulaire corps in Duitsch land, zich thans te Warschau. Zij hebben de Poolsche regeering verslag uitgebracht over de tegenwoordige situatie in Duitsch land, met name van den toestand der Pool sche minderheid. Een en ander doet veron dcrslcllen dat de spanning niet is vermin derd. Streng optreden tegen onder- grondsch gewroet van Duitschers De Poolsche autoriteiten schijnen aan de plaatselijke overheden order te hebben ge geven, alle ondergrondsche activiteit van de Duitsche elementen in Polen krachtig te onderdrukken. Zoo heeft de rechtbank te Lodz twintig personen tot een boete van 20 zloty veroor deeld, wegens het dragen van uniformen, o.a. van dc tradionecle witte kniekousen. diplomatieke betrekkingen tijdens een bijeenkomst van een Duitsche groep. Voorts zullen binnenkort voor de rechtbank te Gniezno twintig meisjes te recht moeten staan, omdat zij klandestien een plaatselijke afdecling hadden opgericht van den Bond van Duitsche meisjes, die in Polen verboden is. Het Duitsche Nieuws Bureau meldt: Aan de Poolsch-Dantzigsche grens is het tot schandalen gekomen tijdens welke ongeveer 100 Duitschers uit Polen over de grens naar Dantzig zijn gevlucht. Zij werden naar Praust overgebracht, in de school onderge bracht en door de nalionaal-socialistische volkswelvaart verzorgd. Volgens verklaringen der vluchtelingen gaan dc vervolgingen dei- Duitschers in hoofdzaak uit van de „Polnische Westmar ken Verein" die zich van oudsher bijzonder heeft onderscheiden door een anti-Duitsche politiek. Ambassadeurs ontvangen. De Poolsche minister van buitcnlandsche zaken, Beek, heeft gisteren de ambassadeurs van Frankrijk, Engeland en Japan ontvan gen. Het Poolsche regccringsorgaan, stelt vast dat „de brugccn tuschen Engeland. Frank rijk, en Italië niet verbrand zijn." „Voldongen feiten" mogen een onover brugbare kloof tusschen Duitschland en En geland hebben veroorzaakt, voor Italië geldt dit niet. Laatstgenoemd land zou 't Britsch Italiaansche pact. waarbij het veel belang heeft, willen redden. Engeland wil eveneens versterking van de Duitsch-Italiaansche so lidariteit voorkomen. De Spaansche kwestie zal moeten doen blijken, of de Italianen zich met Engeland en Frankrijk willen 'verstaan, of dat het hun er alleen om te doen is, strategische punten tc bezetten. Deze verklaring bevestigt dus de ziens wijze der Engelschen, die ook in de Spaan sche kwestie den toetssteen voor Mussolini's houding zien. EEN PERSONEELE UNIE TUS SCHEN ITALIË EN ALBANIË OP KOMST. De constitueerende vergadering van Albanië heeft besloten bet huidige regime af te schaften, de grondwet in te trekken en aan Victor Emma nuel, koning van Italië en keizer van Abessinië den troon van Albanië aan te bieden. Er zal dan een per- soneele unie worden gesloten tus schen Albanië en Italië. Een nieuw kabinet is gevormd. De leden van het nieuwe kabinet zijn on middellijk na de vergadering in het Itali aansche gezantschapsgebouw ontvangen door den Italiaanschen minister van buitenland sclie zaken, Ciano, die inmiddels was gear riveerd. Deze verscheen daarna op het bal kon en noodigde het publiek uil den koning- keizer en den duce te huldigen. In een motie had de constitueerende verga dering gewezen op het opbouwende werk van den Duce en het fascistische Italië voor de ontwikkeling en het welzijn van Albanië, waarom werd besloten liet. leven en lot van Albanië nauwer te binden aan het leven en lot van het fascistische Italië door banden van de grootste solidariteit. De fascistische raad heden bijeen. liet besluit der constitueerende Albance- sche vergadering is een van de redenen dat de grootc fascistische raad is bijeengeroepen voor lieden 22 uur, de ministerraad voor Vrij dag 10 uur, dc kamer van Fasces en Corpo raties voor Zaterdag 16 uur en de Senaat voor Zaterdag 18 uur. Bevel voor Zondag: vlaggen uit! Mussolini heeft bepaald, dat ter viering van de unie tusschen Italië en Albanië Zon dag 16 April van zonsopkomst tot zonson dergang de vlaggen van beide landen moe ten worden uitgestoken. Medegedeeld wordt, dat heden in de Westminster Abdy op het oogen- blik waarop het parlenieni bijeen komt gebeden zal worden voor den vrede. Uiteenzetting van Koning Leo- pold betreffende de beginselen die aan het nieuwe regeerings- program ten grondslag moeten liggen. Gisteravond is in het Belgische Koninklijk paleis onder voorzitterschap van den Ko ning een conferentie gehouden, waaraan on der meer werd deelgenomen door de minis ters Pierlot, dc Schrijver, Wautcrs, Gutt en Richard, door oud-minister Spaak, door den gouverneur van de nationale bank, Jans sen en door Max. Chamberlain neemt nog slechts goede trouw aan, indien de Ita liaansche soldaten inderdaad uit Spanje vertrekken. Mussolini heeft gisteren generaal Gambara. den commandant der Italiaansche vrijwil ligers in Spanje ontvangen Gambara bracht verslag uit over vraagstukken betreffende de repatrieering en den datum van repatri- eering der Italianen. Voor vandaag is de groote Fascistische Raad bijeengeroepen en men neemt aan dat een der voornaamste redenen daartoe is de betrekkelijke noodzaak van Mussolini om een rede te houden. Naast het pronken met de .verovering"-van Albanië en het aanbie den van de Albanecsche kroon aan Victor Emanuel, zou hij echter, teneinde Chamber lain tegemoet te komen, de verzekering her halen dat de Italiaansche troepen ten spoe digste uit Spanje zullen worden terugge trokken. Hij zou deze repatrieering van 30'.000 Italianen willen doen samenvallen met de plechtige marsch die het einde van den burgeroorlog zal bcteekenen, en welke op 2 Mei gehouden zal worden. Chamberlain op zijn beurt wil slechts na deze verzeke ring de goede trouw van Italië erkennen en aannemen dat slechts economische nood zaak Italië dwong Albanië te bezetten. Al leen op die voorwaarden zal 't Italiaansch- Brif<-<>,,<1 verdrag van kracht blijven. Repatrieering reeds begonnen. Met liet s.s. Franco Fassio zijn 300 offi cieren en zwarthemden die in Spanje heb ben gestreden, alsmede officieren, technici en adbeiders van de luchtvaartbasis der Ita liaansche legionaires op de Balearen, naar Italië teruggekeerd. Zij zullen te Napels ge demobiliseerd worden. Dc Italiaansche pers blijft echter verkla ren. dat de Italiaansche legioensoldaten slechts zullen vertrekken, wanneer Franco hen zal wegzenden. Verder wordt officieel het bestaan van een persoonlijk schrijven van Mussolini aan Chamberlain, waarom trent in de Britsche pers berichten waren verschenen, tegengesproken. PIERLOT. Later heeft Pierlot, die een onder houd met den koning had gehad, de volgende verklaring tegenover de pers afgelegd: „De Koning heeft een uiteenzet ting gegeven van zekere beginselen, die den grondslag van het program ma der komende regeering moeten vormen. Na de bijeenkomst heeft de Ko ning mij opgedragen een nieuwe regeering te vormen Ik ben echter niet voornemens onmiddel lijk medewerking te zoeken. Ik zal eerst met een klein getal persoonlijkheden, be- hoorende tot de verschillende politieke groe pen, besprekingen voeren over de opstelling van het programma. Ik vernacht, dat die voorafgaande faze, indien mijn voorstellen een gunstig onthaal genieten, niet lang zal behoeven te duren en Vrijdag geëindigd zal zijn. Ik zou dus Zaterdag een begin kun nen maken met besprekingen over de me dewerking dergenen, die deel zouden moe ten uitmaken van de regeering. Het is dui- nummer bevat 8 pagina's Vl/EERBERICHT DE BILT SEINTt Verwachting: Iets minder warm dan gisteren, gedeeltelijk be wolkt, droog behoudens kans Op onweer, vooral in 't Oosten, meest matige Z. tot Z.W. wind. Alg. vooruitz.: Toenemende be wolking en eenige regen met kans op onweer. delijk, dat wij er naar moeten streven zonder verwijl tot een resultaat te komen". Pierlot had in den middag een bespre king met leiders der Roomsch-Katholieke partij en daarna een kort onderhoud met den minister van defensie, Denis, gehad. Hedenochtend komen de leden der regee ring in kabinetsraad bijeen. Chamberlains rede wordt uitgezonden Over Londen Regional. Indien Chamberlain zijn verklaring voor het Lagerhuis hedenmiddag tijdig aflegt, zal zij, volgens de Tel., in het program van London Regional om 4 uur 20 Amsterdam- schen tijd worden uitgezonden,. Gedeeltelijke vrijstelling van vorto Het Staatsblad no. 385 bevat een besluit van 12 April 1939, houdende aanwijzing van de stukken, welke onder genot van vrijstel ling van port kunnen worden verzonden. Hierbij is bepaald, dat met ingang van 12 April 1939, tot nadere beschikking, vrij stelling van port wordt verleend voor de verzending, door en aan in werkelijken dienst zijnde vrijwillig dienenden en dienst plichtigen, beneden den rang van tweeden, luitenant (luitenant ter zee der 3e klas) en de met hen in rang gelijk gestelden, van: a. briefkaarten, met uitzondering van die, welke berichten omtrent handelszaken of 1)© stellingen of aanbiedinge van handels- of fabrieksgoederen bevatten; b. nieuwsbladen en bijvoegsels, welke vol doen aan de in artikel 1 van de postwet voor deze stukken gegeven omschrijving, niet zwaarder dan 100 gram. VICTOR EMMANUEL. Tc Tirana is het eerste detachement vrij willige militie voor de nationale veiligheid gevormd. Het bestaat uit Itaba'ansehe kolo nisten en leden der fasces. In de „Giornale d'ïtalia" schrijft Gayda, dat het besluit der Albanceschc constituee rende vergadering, koning Victor Emma nuel de kroon van Albanië aan te bieden, de integriteit en de nationale individualiteit van Albanië handhaaft en een krachtige ver- ceniging van arbeid en oriëntatie tusschen beide landen mogelijk maakt. Deze vcrceni- ging werd sedert eenigen Ljd gewcnscht door het Albanecsche volk voor dc bescherming van zijn belangen, die overeenstemmen met de thans algemeen erkende belangen van Italië. Dc Italianen schijnen er in hun Arabische berichtgeving vooral op te wijzen, dat er geen sprake va., zijn zal dat den Albaneezen bij de uitoefening van hun godsdienstige plichten ook maar in het minst moeilijkhe den in den we- zouden worden gelegd, ter wijl zij tevens het feit, dat Zog als Mnhome- daan een Katholieke vrouw heeft getrouwd, en dc verplichting heeft aangegaan, zijn kin deren katholiek te doen doopen, niet onver meld laten. Zog is daarmede voor de Maho- medaansche luisteraars veroordeeld- Koningin Geraldine buiten gevaar. Volgens dc laatste berichten uit Larissa is koningin Geraldine van Albanië thans bui ten gevaar. Gisteren was haar toestand door het op treden van kraambedkoortsen minder goed. De oplossing van het probleem der lichamelijke opvoeding voor ons volk moeilijker dan voor andere volkeren, aldus prof. van Poelje. f In dc groote aula van het Koloniaal In stituut te Amsterdam is gisterochtend met een plechtige openingszitting het Neder- landsch Congres voor Lichamelijke Opvoe ding begonnen Eerste spreker was prof. dr. G. A. van Poelje,'directeur-generaal van het onder wijs, en voorzitter van het algemeen comi té. die in zijn welkomstwoord o.m. het vol gende opmerkte: Van belang is, dat bij den zorg voor het opgroeiend geslacht, door wien deze ook wordt uitgeoefend, dp zorg voor het licha melijk welzijn niet verwaarloosd mag wor den. en dat daarbij de medewerking van de overheid zeker niet kan worden gemist. Hoe staat het met de schoolop voeding? Ten aanzien van het vraagstuk van de lichamelijke schoolopvoeding is de overtui ging, dat onze organisatie en arbeidsmetho- den verre van ideaal zijn, geenszins nieuw De groote satiricus Jonathan Swift hield al een pleidooi voor een goede lichamelijke opvoeding. Het belangrijkste is, dat hij niet gedacht heeft aan hel onveranderde onderwijs, waaraan een beetje licha melijke zorg word! toegevoegd, maar aan een onderwijs, dat zich in zijn geheel richt op de alzijdige belangen van den completen mensch. De inrichting van ons congres doet dui delijk zien, dat het onze bedoeling is om het vraagstuk van de lichamelijke opvoe ding in deze algemeene betcekenis aan de orde te stellen. Een landsbelang. Desniettemin ligt de betcekenis van dit congres, dat, aldus spr., naar wij hopen en vertrouwen nog door vele andere zal wor den gevolgd, hierin, dat het 't vraagstuk van cle lichamelijke opvoeding in zijn al gemeenheid aan dc orde stelt, als een on derwijskundig, medisch en sociaal paeda- gogisch probleem. Dat bij deze probleemstelling ook de mo gelijkheid niet vergeten wordt, dat onder bepaalde omstandigheden in het algemeen landsbelang op dc lichamelijke paraatheid van geheel het volk een beroep kan worden gedaan, spreekt vanzelf. Ondertusschen staat daar tegenover voor geheel ons volk ook onwrikbaar vast het besef der waarde van het individu, een be sef, dat niet in de ideeën der Fransche re volutie, maar in de christelijke leer zijn voor ons volk onwrikbaar fundament vindt. Zoo is dc oplossing van het probleem der lichamelijke opvoeding voor ons volk moei lijker dan voor andere volkeren, die zonder meer de volledige onderwerping van het individu aan de gemeenschap aanvaarden. Onoplosbaar is het echter geenszins, zelfs is de oplossing urgent De minister spreekt. Dc minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine sprak vervolgens het openings woord. Het belang der problemen blijkt naar allen kant, zoodra men er in slaagt den ouderlingen samenhang op juiste wijze te bepalen. De klassieke eiscli „een gezonde geest in een gezond lichaam" is gehanteerd door hen, die vóór alles een gezond lichaam vergen, opdat de geest gezond kunne zijn, maar evenzeer door hen, die vóór alles vra gen, dat in ieder geval de geest gezond zij, die in het gezonde lichaam woont. Voor een tegenstelling is hier echter geen aan leiding. Tegenover degenen, die verstande lijke ontwikkeling voorstaan, stellen zich anderen, die in afkeer van het intellectualis me allereerst op karaktervorming aandrin gen. Dat de lichamelijke oefening het ka rakter stalen kan door gemeenschapszin, volharding, tucht, orde springt in het oog. Doch ook hier is slechts voor zuiver afwe gen, niet voor tegenstelling plaats.' Dc minister verklaarde tenslotte het con gres voor geopcnfl.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1