Gemeente veldwachter Prins gehuldigd HET VOLKSVERMOGEN SCHUDT UW LEVER WAKKER Ziekenhuisverpleging krijgt 'n controleerend geneesheer r Donderdag 13 April 1939 Tweede blad Met anderhalf millióen gestegen OOK HET AANTAL VERMOGENDE INWONERS TOEGENOMEN. Blijkens nieuwe, van de belasting-admi nistratie afkomstige en door liet Centraal Bureau voor de Statistiek bewerkte gege vens, is in het laatste jaar niet alleen het aantal gegoede ingezetenen in Schagen en de omliggende gemeenten toegenomen, maar bovendien is het gezamenlijk bezit van de ze vermogende inwoners met bijna ander half millioen gulden gestegen! Zooals bekend, zijn uit hoofde van hun vermogen slechts zij belastingplichtig, wier bezit ten minste zestienduizend gulden be draagt. Van zulke inwoners huisvesten Scliagen, Anna Paulowna, Barsingerhorn, Callantsoog, Sint Maarten en Warmenhui- zen er in het voorlaatste belastingjaar ge zamenlijk 374; in het laatste jaar bleek dit aantal gestegen te zijn tot 398. Het volgen de staatje geeft aan, hoe deze aantallen over de verschillende genoemde gemeenten ver deeld waren. Aanslagen in de vermogensbelasting: 1937 1938 Schagen 137 144 Anna Paulowna 104 110 Barsingerhorn 59 62 Callantsoog 14 16 Sint Maarten 21 24 Wiarmenhuizen 39 42 Alle genoemde gemeenten blijken dus in den vooruitgang op dit punt gedeeld te hebben. In hoeverre de „verbeterde aangif ten" na de bekende belastingschandalen uit de zaken Schoorl op deze conclusies van in- yloed zijn, laten wij in het midden. Daar de toename uiteraard mede bein- vloed werd door de fluctuaties in het zie lental, verdient het aanbeveling om tevens na te gaan hoeveel kapitaalkrachtigen er in elke gemeente per duizend inwoners zijn en welke vermeerdering dit aantal in het laatste belastingjaar ten opzichte van het voorafgaande heeft ondergaan. Onderstaand staatje maakt dit duidelijk. Aanslagen per 1000 inwoners: Vormeer- 7.2% 4.5% 1937 1938 Schagen 33.— 35.4 Anna Paulowna 17.7 18.5 Barsingerhorn 27.3 29.7 Callantsoog 13.7 15.9 Sint Maarten 16.- 18.3 Wannenh uizen 16.5 17.9 16.- 14.4 8.4% Ofschoon in een aantal van de omliggen de dorpen de procentueele vermeerdering van 't aantal vermogende inwoners groot er blijkt geweest te zijn dan in Schagen, wo nen hier toch verhoudingsgewijze nog heel wat meer gegoeden. Overigens moet bij de beoordeeling van deze cijfers bedacht wor den, dat in kleine gemeenten met betrekke lijk weinig vermogende ingezetenen reeds een geringe vermeerdering van het aantal tot groote procentueele verschillen aanlei ding kan geven. In de cijfers van Callants oog komt dit duidelijk tot uitdrukking. Ook het gemiddeld bezit van de aangesla- genen heeft veranderingen ondergaan. Hoe deea waren blijkt uit de volgende op gave: Gemiddeld vermogen der aangeslagencn: Schagen Anna Paulowna Barsingerhorn Callantsoog Sint Maarten W armen h uizen 1937 45 mille 35 1938 34 26 32 30 47 mille 38 36 25 28 29 In Schagen, Anna Paulowna en Barsinger horn blijkt het gemiddeld vermogen te zijn gestegen, in Callantsoog, Sint Maarten en Warmcnhuizen daarentegen blijkt het een vermindering te hebben ondergaan. In Schagen gaan een vermeerdering van het aantal vermogenden en een stijging van hun gemiddeld bezit samen, en dit beide in vrij beteekenende mate. Dit wijst op een ste vige vergrooting van het totale volksver- mogen in onze gemeente. In Anna Paulow na is dit nog iets sterker, in Barsingerhorn iets minder sterk het geval. In Callantsoog en Wiarmenhuizen kan de daling van het gemiddeld vermogen der aan geslagenen geheel worden toegeschreven aan de vermeerdering van hun aantal. De voor het eerst aangeslagen inwoners hebben blijk baar een bezit, dat geringer is dan het ge middelde, waardoor zij op dit gemiddelde een neerwaartschen invloed uitoefenden. In Sint Maarten is dit nog veel sterker het geval. Tenslotte laten wij hieronder nog een op gave volgen van het totale, in elke ge meente gevestigde vermogen in het laatste en het voorlaatste belastingjaar, waaruit te vens blijkt hoeveel de vooruitgang in el ke plaats geweest is. Totaal vermogen der aangeslagcnen: Vermeer- 1937 1938 doring Schagen f 6.115.000 f 6.731.000 f 616.000 A. P'lowna f 3.6S6.000 f 4.140.000 f 454.000 B'horn f 1.986.000 f 2.250.000 f 264.000 Gaïl'oog f 35U.000 f 405.000 f 46.000 S. Maarten f 670.000 f 680.000 f 10.000 W'huizen f 1.162.000 f 1.222.000 f 60.000 In verband met de belastinggrens van zes tienduizend gulden moeten de nieuw aange- slagenen in Sint Maarten minstens 'n halve ton bezitten. Dat desondanks het geheele ter plaatse gevestigde vermogen met slechts tien mille is gestegen wijst erop, dat ande re inwoners van deze gemeente in bezit moeten zijn achteruit gegaan. In de overige gemeenten heeft de bezitsvermeerdering zich over alle, of althans over vele aangeslage- nen uitgestrekt. SCHAGEN De Wieringermeer nog steeds het zwakke punt. Zenden de doktoren daar hun patiënten al te ving naar het ziekenhuis? ÏN WIERINGERWERF GAAN ER VOOR HUN PLEZIER NAAR HET ZIEKENHUIS! De vereeniging voor Zickenhuïsverpleging „Schagen" vergaderde gisteravond in het café van den heer Baars. Bij ontstentenis van den voorzitter, den lieer van Barnevcld, is de leiding in handen gegeven van den heer Wissckerke. OPENING NOTULEN. Voorzitter betreurt in zijn openingswoord de geringe opkomst, gezien het ledental van over de 2000. Dit is wel diep treurig, zegt spr. De notulen der vorige vergadering geven geen aanleiding tot discussies en worden goedgekeurd. INGEKOMEN STUKKEN. Er zijn geen ingekomen stukken. Medegedeeld wordt dat het bestuur de noodzaak voelt een brandkast aan tc schaf fen. Er is offerte gevraagd bij de plaatselijke firma's. Het zal f 175.moeten kosten, waar voor oen Lips brandkast veëkregen kan wor den. Machtiging tot aankoop wordt verleend. Voorgesteld wordt een controleerend ge neesheer voor de Wieringermeer aan te stel len. Men stapt daar naar het oordeel van het bestuur er te spoedig toe over de patiënten naar een ziekenhuis te zenden. Als proef wilde men dokter v. d. Sluis aanstellen. Deze is bereid dit tegen billijk tarief te doen. Er is dan controle op de handelingen der geneesheeren aldaar. Voor patiënten die plot seling vervoerd moesten worden, is een ge neesheer uit Bergen aangezocht, om dan in Alkmaar te controleeren. De kosten van dok ter v. d. Sluis zijn f 1.50 per visite', van den patiënt aan huis, f2.voor bezoek aan de Wieringermeer, plus 10 a 15 cent per Kilo- nieter, dokter Blok uit Bergen vraagt f2.00 voor de Alkmaarsche controle. De medewerking is zóó zóó Van de Wicringermeerdoktoren, meent het Bestuur. De gemeente Wieringermeer heeft aandrang uitgeoefend en betaalt uiteindelijk het tekort voor de afd. Wieringermeer terug. In Schagen wordt niet gecontroleerd, anders dan door de plaatselijke geneesheeren, licht het bestuur den heer Schneider toe, in Alk maar zorgt daar Dr. Blok voor. De heer Schneider vindt 10 a 15 cent per K.M. wat veel. Voorzitter licht toe dat daarin gecompen seerd is het tijdverlies. De heer Schneidei meent dat de dokter er dan 12 cent per K.M. aan verdient. Autorijders-leden vertellen den heer Schnei der dat een auto wel even meer per K.M. kost. De heer Van Rijswijk vindt het aanbod zeer aannemelijk. Het voorstel wordt aangenomen. JAARVERSLAG 1938. De heer Bolte, secretaris brengt het Jaar verslag uit. Gereleveerd worden allereerst de bekende bestuurswijzigingen uit bekende noodzaak voortgekomen. Een overzicht wordt gegeven van wat de vereeniging in de 12^ jaar van haar bestaan heeft verricht. Er zijn totaal 836 personen verpleegd met een aantal verpleegdagen van 14433, waar voor f 41.000 is betaald. 216 leden zijn ge opereerd, waarvoor f 16.200 is betaald, zoodat totaal is uitgegeven f 57.000.Het jaar 193S is niet zoo gunstig geweest als 1937, de Wieringermeer gaf een gunstiger beeld, nochtans is het moeilijk voor deze afdeeling een sluitend geheel te krijgen. Het gemeentebestuur van Wieringermeer zal terugbetalen het bedrag dat boven de f 1000.— is uitbetaald. De ex ploitatietekorten van Medemblik, Wierin- ringemeer en Wi erin gen waren resp. f 1000, f 1000, f 500 en f 500. Het bestuur ziet voor deze gemeenten de toekomst jveinig rooskleurig, ook reeds door het abnormaal groote aantal gevallen van opname. Van gemeentewege werd daarom voorgesteld een controle in tc stellen. De omslag bedroeg voor 193S voor Schagen f 2.50, voor de Wieringermeer f 3.voor operatie resp. f 2.40 en f 3.Het aantal betalende leden in Scliagen bedraagt 1307, plus 349 kinde ren, die niet betalen, totaal dus 1656. Het aantal leden der operatie-afdceling is 609. In de Wieringermeer zijn 854 aangeslote nen, plus 387 kinderen, totaal 1241. Het aan tal operatieverzekerden aldaar bedraagt 81. Totaal is het aantal leden der vereeniging per 1 Jan. 1938 2897 of 24 minder dan op 1 Jan. 1938. Het aantal operatieverzekerden bedraagt op 1 Jan. 1939 690, gelijk aan 1 Jan. 1938. Voor verpleging werden uit Schagen uitgezonden 53 verzekerden, met 95S verpleegdagen, kostende f 2874.Er werden 17 kinderen verpleegd met 129 ver pleegdagen kostende f 240.—. Van de afd. Wieringermeer werden verpleegd 54 perso nen, met 742 ligdagen, kostende f 2209.50. Hier werden 24 kinderen verpleegd met 276 verpleegdagen, kostende f 539.Aan ope ratiekosten werd voor Schagen betaald f 11S6.25, voor Wieringermeer f 265.—. Er werden geopereerd voor Schagen 12 personen, voor Wieringermeer 7 personen. Kasoverzicht. De finantieele positie der vereeniging is gezond, vooral wat de afd. Schagen betreft. Van het Paaschten toonstellingscomité is een zeer gewaardeerde gift van f 125.ont vangen. De erven Lap schonken een opvor- derbaar salarisbedrag van f 50.—. De re serve is ondergebracht op de Rijkspost spaarbank. Het saldo op 31 Dec. 1938 be droeg f 2796.06, waaronder is begrepen een vordering op de gemeente Wieringermeer van f 643.95, wegens exploitatietekort 1938, plus nog f 1000.welke aan de afd. Wie ringermeer zijn voorgeschoten. Het totaal- bezit bedroeg alzoo f 3796.06. Den heer Bolte wordt dank gebracht voor zijn keurig en overzichtelijk jaarverslag. De hoer v. d. Hoven zegt. dat als er steeds in de Wieringermeer een tekort is, men be ter de afdeeling kan opheffen. Voorzitter merkt op, dat de perspectieven juist nu gunstig zijn en het gemeentebe stuur van Wieringermeer opheffing zou be treuren. Langzamerhand zal de verhouding Wieringermeer-Schagen wel beter worden, In de toekomst zal misschien in de W.meer wel een eigen verzekering komen, maar 't is voor alles beter dat toch de zaken gelei delijk verloopcn. FINANTIEEL VERSLAG. De finantieele commissie rapporteert tot goedkeuring der rekening. Aldus geschiedt, rnct dank aan den penningmeester, den heer Burger. Het beheer was weer keurig, zegt de heer Schneider. De contributieontvangsten, verpleging be droegen f 5870.10. operatie f 1671.85, aan verpleeggelden is uitgegeven f 5852.50, ope ratiekosten f 1240. De rekening sluit in ontvangsten en uit gaven op f 10.444.31. VERKIEZING BESTUUR. Periodiek aftredend en herkiesbaar zijn de heeren L. Bolte en K. Krapman. Beiden worden herkozen, met overgroote meerderheid van stemmen. VERKIEZING LID FIN. COMMISSIE. Gekozen wordt de heer K. Beunder, VERKIEZING SECRETARIS. De heer Bolte wordt met algemeene stem men herkozen. REGLEMENTSWIJZIGING. Voorgesteld wordt het model der federatie aan te nemen. Voorzitter licht toe dat de tegenwoordige statuten en reglementen verouderd zijn. Er zijn diverse bestuursconferenties geweest, en tezamen met dokter v. d. Sluis is de zaak serieus behandeld. Penningmeester doet eenige mededeelin- gen over de voornaamste wijzigingen. De contributie zal op ecnigszins andere wijze geheven worden. Voor één kind zal halve contributie worden gerekend, overigens blijft het gelijk. Thans is het eerste kind vrij. Het nieuwe reglement bepaalt, dat een maal per jaar 35 ligdagen per patiënt wordt gegeven, het oude rcglemten gaf 2 x 35 lig dagen per jaar. Het bestuur wijst erop, dat dit erger lijkt dan het is, een verpleging van twee maal 's jaars komt sporadisch voor. De heer Lingeman vindt de verandering zeer ingrijpend. Als 't zoo sporadisch voor komt, waarom het dan te veranderen? Andere leden onderschrijven zijn woorden. De secretaris licht toe dat thans toch ook per geval maar één ziekenhuisverpleging wordt gegeven. De vereeniging staat met de uitkeeringen nog altijd aan de spits. Het bestuur wijst nogmaals op de conse quenties. Voorz. stelt, tenslotte voor de eerste ligperi- ode op 35 dagen, de 2e op 21 dagen te Die- palen, zoodat over een jaar gerekend acht weken wordt gegeven. Voor medische obser vatie wordt eenmaal 35 dagen per jaar ge geven. Dit voorstel wordt met op een na alg. stemmen aangenomen. Tegen blijft dc heer Schneider. Voortaan zal gelegenheid gegeven worden per kwartaal, half jaar of jaar de contribu-» tie te betalen, naast de heffing per maand. De reglementswijzigingen worden verder goedgekeurd. Er zijn in de Wieringermeer wel zonder linge dingen gebeurd. In Wieringerwerf woont een vrouw, aldus voorzitter, die twee maal per jaar voor haar plezier zeker, naar 't Ziekenhuis gaat en dan als 't lukt nog een keer voor de gemeente! VERGOEDINGEN. Aan de orde is dan de vaststelling der vergoedingen over 1938 van de secretaris sen en penningmeester. Deze worden vastgesteld als volgt: de heer Burger f 160, de heer Bolte f 50, de heer Feijke, Wieringermeer f 35. De heer Burger doet enkele medcdeelin- gen over dc federatievergadering in Mei '38. Er waren toen 800.000 federatief verzeker den. AFGEVAARDIGDE. Tot afgevaardigde naar de Jaarvergade ring der federatie wordt benoemd de heer Bui^er hij acclamatie. RONDVRAAG. Deze levert slechts eenige huishoudelijke vragen op, waarna sluiting volgt. ALKMAAR ZUIDSCHAR WOUDE DEURWAARDER BENOEMD. Bij beschikking van den Minister van Justitie van 11 April 1939 is benoemd tot onbezoldigd deurwaarder bij de Arrondisse mentsrechtbank alhier, ter standplaats Alk maar: D. Haasbroek, thans belast met het waarnemen van bovengenoemde functie. W1ER1NGEN POLITIE. Verloren: een donkerblauwe gabardine ceintuur. Inlichtingen Gem.-Bode. 25 jaar bij de politie Ten raadhuize werd de heer Prins, gemeenteveldwachter, gistermorgen op bijzonder hartelijke wijze gehul digd, ter gelegenheid van zijn 25-ja- rige dienstvervulling bij de politie. Drie prachtige bloemstukken, één van den burgemeester, één van Maatschappelijk Hulpbetoon en één van de ambtenaren der gemeente, versierden de raadzaal, toen de Jubilaris- met zijn echtgenoote door twee zijner collega's de raadzaal werd binnen geleid. Met den burgemeester was de gehee le raad aanwezig; verder merkten we op den gemeente-ontvanger, den gemeente-op zichter, het hoofd der school, den gemeente secretaris met de volontairs, de heeren J. Kramer en W. Luvting als vertegenwoor digers van de ingezetenen, gemecnte-politie uit omliggende gemeenten, den brigadier der Rijksveldwacht, den heer Leegwater, en familieleden. Toespraak van den burgemeester. ...De burgemeester sprak den Jubilaris en zijn vrouw allereerst toe als hoofd der poli tie. Hij herinnerde er aan, hoe 25 jaar gele den de politieke hemel even Ibewolkt was als thans en sprak de hoop uit, dat de Voorzienigheid moge verhoeden, dat nu, als toen, het ergste zou gebeuren. Komende op het heugelijk feit van het 25-jarig jubi leum herinnerde de burgemeester er aan. dat de heer Prins, toen hij als gemeenteveld wachter hier werd benoemd, nog andere ge meenten hem voor dit ambt begeerden, wel een bewijs, dat de antecedenten van den heer Prins al van dien aard waren, dat hij een zeer gewilde candidaat voor dat ambt was. Spr. roemde de goede hoedanigheden van den jubilaris, wees op de groote verdien sten, die hij als politieman had, op den tact, om met dc burgerij om te gaan, het beleid zijn prestige te bewaren en toch de gewenschte soepelheid te betrachten, zon der nochtans ooit zijn plichten als politie man te vergeten. Groote maatschappelijke deugden hebben hem het vertrouwen van autoriteiten, burgerij en collega's geschon ken. Het vertrouwen heeft hij nimmer be schaamd: in zijn plichtend is hij niet te kort geschoten. De taak van een politieman is zwaar en verantwoordelijk: neemt men te veel, dan is men spoedig met critiek gereed, geeft men te veel, ook dan blijft den politieman de critiek niet gespaard. Meer en meer wer den stijgende eischen aan een politieman gesteld, om opgewassen te blijven tegen de moeilijke taak, voor het veel omvattend werk: zorg voor vorming en ontwikkeling en niet slechts naar het uiterlijk, zorg ook om te streven, wat hij in het openbaar te doen en ook te... laten heeft; om zijn taak behoorlijk te vervullen en zijn stand te eeren en te verheffen. Van dc politie wordt verwacht en ge- eischt: onpartijdigheid, zelfstandigheid, hulpvaardigheid, humaniteit, beleid en voor zichtigheid, als het kan, maar doortastend heid als het moet. Zoo vestigt zij bij het publiek de over tuiging van beleid- en tactvol optreden. Krappe maatregelen zijn zelden noodig, als tijdig maatregelen niet zijn verzuimd! Veel is in de laatste 25 jaar voor de politie ver anderd, niet alleen ten aanzien van haar plichten, maar ook van haar rechten. Naast een behoorlijke jaarwedderegeling met recht op pensioen, desgewenscht op 55-jari- gen leeftijd, rustdagen, vacantie, enz. Spr. uitte zijn groote bewondering voor de wijze, waarop de jubilaris steeds gestreefd heeft naar een richtige uitoefening van zijn politietaak en de betoonde plichtsbetrach ting. Dit te mogen zeggen in tegenwoordig heid en met instemming van den gemeen teraad, van de gemeente-ambtenaren, van collega's en rijkspolitie, van de burgerij, ver heugt spr. zeer. Hij zegt den jubilaris dank voor zijn moed, beleid en trouw. Zich richtende tot de echtgenoote van de zen, wijst burgemeester er op, dat zij de taak van veldwachtersvrouw ook moedig en trouw heeft vervuld en zich aangepast aan de omstandigheid, dat het politievak nu niet direct huiselijk is te noemen. Bij nacht en ontij wordt de terugkomst van den man verbeid, gezwegen van de onrust wanneer „optreden" noodzakelijk was. Spr. herinnert aan de moeilijkheden en weder waardigheden, die de echtgenoote van den heer Prins heeft doorgemaakt. Hij hoopt, dat zij nog vele jaren aan de zijde van haar echtgenoot zal mogen beleven. Met ge paste woorden biedt burgemeester hun een fraaie schilderij aan, geschonken door den raad, in de hoop, dat deze nog lange jaren een aangename herinnering zal oproepen aan dezen voor beiden onvergetclijken dag. Daarna wordt de wijn rondgediend. Een rij van sprekers. Dc lieer Nieuwenhuis, gemeenteveldwachter te Broek op Langendijk, brengt den burge meester dank voor de volle en spontane medewerking, tot huldiging van den heer Prins. Dezen roemt hij als een voortreffelijk collega, met wie de meest prettige en vriendschappelijke samenwerking bestaat. Namens de collega's en de Rijksveldwacht wordt een theekast aangeboden. De heer Leegwater van de Rijksveldwacht voegt zijn wenschen bij de reeds geuite, wijst op de vele goede eigenschappen van den jubileerenden politieman, op zijn kame raadschappelijke omgang, zijn welwillend heid en hulpvaardigheid: nooit wordt tev geefs een beroep op Prins gedaan! De heer Post, gemeente-secretaris, roemt ook de prettige samenwerking, zijn opgc ruimd en prettig humeur en de wijze, w op hij zijn ambt vervult. De heer J. Kramer spreekt namens een aantal ingezetenen, die spontaan bereid ble ken, aan de huldiging van den heer Prins die bij de burgerij zoo hoog staat aange schreven, te willen meewerken. Namens hen bood hij een divan met kleed aan. De lieer Leurink, oud-gemeenteveldwach ter te Noordscharwoude, thans te Bussuni, was expres van daar overgekomen, oni den jubilaris zijn gelukwenschen aan te bieden. Hij teekende den heer Prins als een man van weinig woorden, die precies weet, waar hij staan moet. en die de vraagbaak van velen is. Woorden van dank. De heer Prins heeft allen bedankt, in het bijzonder den burgemeester en de raads leden, alsmede zijn collega's en de verte genwoordigers der burgerij voor de harte lijke wijze, waarop zij dezen dag tot een onvergetelijke hebben gemaakt. Wethouder Du Burck roemde de kwalitei ten van den heer Prins en sprak den wensch uit, dat, bij het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, hij de gemeen te niet zou verlaten, doch haar in andere kwaliteit zou blijven dienen. Nadat een zwager nog een woord van dank en hulde had gesproken, heeft de bur gemeester allen bedankt voor de hartelijke wijze, waarop zij aan deze hulde hebben meegewerkt. Na deze officiëele plechtigheid werden, allen ten huize van den jubilaris ontvan gen, waar nog verschillende bloemstukken stonden, als een teeken van hulde aan den jubilaris, vele schriftelijke felicitaties waren ingekomen en nog menige speech werd af gestoken, die de beteeken is van dezen dag voor den heer en mevrouw Prins vertolk ten. 's Avonds brachten de 2 muziekgezel schappen den jubilaris een serenade. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen, lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Elscht Carter s Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. ZUIDSCHAFWOUDE. VERGADERING N.T.B. Ten lokale van den heer J. Jansen ver gaderde de afd. van den Ned. Tuindersbond onder voorzitterschap van den heer P. de Geus. Als eenig punt op de agenda kwam voor bespreking van de C.A.O. Na een uitvoerige toelichting van den voorzitter in zake den loop van zaken om trent de onderhandelingen met betrekking tot dit onderwerp en verschillende discus sies uit de vergadering werd besloten geen bemiddelingsvoorstel te aanvaarden, maar het aanbod in dc zoogenaamde B-klassc te worden ingedeeld, te handhaven, tengevolge waarvan een arbitrale uitspraak zal ko men. De motieven, waarop, deze beslissing steunde, werden in het bijzonder ontleend aan het feit, dat de in deze gemeente ver bouwde producten meer overeenkomen met die van de meer Noordelijk gelegene dan met Broek op Langendijk b.v., waar de vroege aardappelen 14 dagen eerder klaar zijn dan hier, waardoor de beste arbeids krachten door de werkgevers daar worden opgeëischt en de andere dus voor het la tere aardappel-rooien overblijven. In de discussies kwam nog naar voren een aanschrijven, verleden jaar aan de tuin ders gericht vanwege de arbeidersorganisa ties, behelzende den plicht der werkgevers om de overuren van 56 tc vergoeden. Afkeuring werd er over uitgesproken, dat een vooraanstaande in de arbeidersbewe ging, dieb lijkbaar niet onschuldig was aan die aanschrijving, zelf bij een bouwer had gewerkt en op het niet-uitbetalen van die overuren geen enkele aanmerking maakte en er dus volledig genoegen mee nam. Verschillende besprekingen werden nog gehouden over de gevolgen, welke voor ver schillende bedrijfsvoerders zijn ontstaan door het oproepen onder de wapenen. Be sloten werd degenen, die in dit geval ver- keeren, te helpen op de wijze, zooals dit wordt gedaan door de leden van Onderlinge Hulp bij Ziekte, nl. voor elkaar het werk te verrichten. Met het Bestuur van de Toe komst zal deze zaak nog nader worden be sproken, ten einde dit zoo algemeen moge lijk bij de neutrale tuinders door te voeren. In dit verband werd nog besloten, het Hoofdbestuur te verzoeken, er bij de regee ring op aan te dringen. da( voor die be drijven. welke door oproeping onder de wa penen van den leider zijn gedupeerd, een arbeider wordt beschikbaar gesteld voor re kening van de regeering. Aan het gemeente bestuur zal worden verzocht, in deze mede werking te willen vqneenen. Daarna sluiting. VOORLICHTINGSDIENST VOOR DEN TUINBOUW. We vernemen, dat aan den assistent van den Voorlichtingsdienst voor den tuinbouw, den heer K. de Boer, als werkgebied is aan gewezen de gemeenten Zuid- en Noord scharwoude en Oudkarspel en verder tot St. Maarten. DE OOSTELIJKE PROEFPOLDER Ofschoon de wettelijke termijn, binnen welken, na den datum van indiening van bezwaren ten overstaan van een Commissie uit Ged. Staten, een K. B. over dc al- of niet-goedkeuring der onteigening van lande rijen voor den Proefpolder zou hebben be slist, reeds een paar weken is verat raken, hoort men hier nog maar niets van deze beslissing. Velen zouden wenschen, dat ze er ook in het vervolg niets meer van hoor den.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5