hebben goedgevonden: Publicatie verkiezingsuitslagen Roosevelts boodschap niet doelloos Boeren aan bommen ontsnapt Roode Kruis heeft verpleegsters noodig Roosevelt had zijn reden Donderdag is Hitier jarig I VERTILT: j Voor onze redacfiebnrep-x op Woensdag a.s. BIJZONDERE BERICHTGEVING. De verkiezing voor leden van de Prov. Staten op a.s. Woensdag belooft een gebeur tenis van binnenlandsch politiek belang te worden van den eersten rang. De groote te genstellingen welke zich meer en meer in de tegenwoordige samenleving openbaren, doen de belangstelling voor de uitspraak van Koning Kiezer sterk toenemen. Wij heb ben maatregelen genomen om aan ons re dactiebureau den uitslag niet alleen van onzen eigen kieskring, maar ook die van alle andere kieskringen in ons land in ver rassend snel tempo te publiceeren. Een loudspeaker zal den uitslag bekendmaken, terwijl overzichtelijke tabellen de toeschou wers van uur tot uur op de hoogte zullen houden van den gang van zaken in het geheele land. Wil hopen de rustpoozen door gezellige muziek te bekorten en vertrouwen dat als 't weer medewerkt, weer honderden zich voor onze redactiebureaux zullen ver dringen om van de regelmatig binnenko mende verkiezingsberichten kennis te ne men* Ook na weigering der dictatuur- staten blijft de beteekenis groot. Naar aanleiding van het commentaar in De Duitsche en Italiaansche pers op de boodschap van Roosevelt acht men het in Amerikaansche kringen waarschijnlijk, dat de voorstellen door Berlijn en Rome verwor pen zullen worden. Het ministerie van bui- tenlarudsche zaken weigert evenwel iets te zeggen. In diplomatieke kringen wijst men op de goedkeuring van de Zuid-Amerikaansche Staten en men is van meening, dat indien de door Roosevelt voorgestelde economische conferentie bijeenkomt, de Vereenigde Sta ten als basis van onderhandelen de herhaal delijk door Huil uiteengezette economische beginselen, welke door handelsverdragen zijn bekrachtigd, zullen stelle'h, nl. terug keer tot een liberale economie en afschaf fen van de autarkie. Wat de politieke vraagstukken betreft is de eenige aanduiding in de boodschap van Roosevelt, dat de Vereenigde Staten zich hierin niet zullen mengen. Sommigen zijn van meening, dat zelfs wanneer de dictatoren zouden weigeren ze kere denkbeelden van de boodschap een groep van vredelievende staten zou kunnen vereenigen Bovendien zijn. 't Witte Huis na staande kringen van oordeel dat een dei redenen van de boodschap is geweest d vrees, dat de dictatoren door de langdurig debatten over de herziening van de neutra- liteitswet zouden meenen, dat de Vereenig de Staten werden lamgelegd door de isola- tionisten. Schrik op een Schotsch erf. Naar de correspondent van de Daily Ex press uit Forfar in Schotland bericht, zijn vier mannen op wonderbaarlijke wijze aan den dood ontsnapt toen een vliegtuig van de Royal Air Force door tot nu toe onopge helderde oorzaak acht bommen naar bene den liet vallen, die op een boerderij terecht kwamen. De landbouwer John Christie en drie knechts waren juist bezig graan te dor- schen, toen plotseling een bom door het dak van de boerderij sloeg, met een hevigen knal ontplofte en het geheele huis in een dichte rookwolk hulde. Gelukkig werd geen der mannen getroffen. Doodelijk verschrikt en half bedwelmd door den scherpen rook, strompelden zij naar buiten, waar hun een nieuwe sensatie wachtte: een tweede bom was nl. in een schuur geslagen. Daarmede hield de bommenregen nog niet op, zes pro jectielen drongen enkele meters in den grond, voordat zij ontploften. De explosies werden tot ver in den omtrek gehoord en van alle kanten kwamen mcnschen toesnel len om hulp te verleenen. Het bleek bij na der onderzoek, dat het bommen waren, die gebruikt worden voor het leggen van een rookgordijn. Deze bommen hebben een ge wicht van ongeveer 5 kg. Een der knechts is, aldus de Tel., wel op het nippertje aan den dood ontsnapt. Enkele seconden voor de onverwachte bommenregen begon, be vond hij zich juist op de plek, waar een der projectielen terecht kwam. Uiteraard wordt door de militaire autoriteiten een streng onderzoek ingesteld. Het hoofd van het. ziekenhuiswezen van het Nederlandsche Roode Kruis doet een be roep op particuliere verpleegsters, die niet werkzaam zijn in of verbonden zijn aan een ziekenhuis en geen andere verbintenis heb ben, om zich aan te melden bij de afdeeling ziekenhuiswezen van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Prinsesse- gracht 27, 's Gravenhage, onder opgave van haar diploma, met eventueele aanteekenin- gen, ten einde zich in geval van mobilisa tie ter beschikking te stellen van het Roo de Kruis, Binnen vijf dagen zou een nienwe agressie volgen. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de Amerikaansche president tot zijn optreden is gekomen nadat hij met het ka binet de waarschijnlijkheid had besproken welke wordt aangeduid in mededcelingen van den geheimen dienst der Vereenigde Staten, volgens welke in de volgende vier of vijf dagen zekere agressieve daden zouden kunnen worden verwacht. Een grootsch leest In voorberei ding. Waar tusschen heden en den 20stcn April, den vijftigsten verjaardag van Adolf Hitier, noch slechts vier dagen liggen, wordt in heel Duitschland, maar in het bijzonder in Berlijn met koortsachtigcn ijver de laatste hand gelegd aan de feestelijke voorberei dingen en versieringen. Berlijn biedt den Führer als bijzonder feestge schenk „dc helft van de Oost-West as" den grooten zeer verbroeden ver keersweg dwars door de wereldstad. De helft, omdat men met het gedeel te dat van liet vroegere keizerlijke paleis en hel einde van de Linden naar het Oosten loopt nog niet ge reed is. Maar het thans voor het ver keer in gebruik te nemen westelijke stuk, dat 10 km. lang is, is verreweg het belangrijkste, zoodat inderdaad van een historische gebeurtenis op bet gebied der stedelijke architectuur kan worden gesproken. Een trotsche intocht. Donderdag a.s. zal de boulevard in zijn volle breedte voor het verkeer worden open gesteld en als eerste zal de Führer met zijn gevolg van de Brandenburger Poort door den gemoderniseerden Tiergarten tot aan het kruispunt Knie rijden, de verplaatste Sieges- saule zonder bouvvstaketsels in verhoogde en zeer decoratieve positie kunnen bewonderen en het effect eener overdadige massa fraaie sierlantaarns op zich kunnen laten inwerken. Gereed is de Via Trumphalis echter nog lang niet. Nieuwe trotsche gebouwen, die de vele allesbehalve indrukwekkende overblijfsels uit on-artistieke bouwperioden op den duur zullen moeten vervangen, zijn nog pas in enkele exemplaren opgetrokken en nog door kranen en schuttingen omlijst. De meeste nieuwe verkeerslampen, die men volgens Amsterdamsjh systeem schijnt te gaan aan leggen, ontbreken thans nog. Variaties op een oud thema. Een programma voor de viering van Don derdag is nog niet bekend gemaakt maar men weet, aldus de N.R.Crt. dat 't van vori ge jaren wat betreft de hoofdpunten, para de, vuurwerk, receptie, fakkeloptocht enz. haast niet zal afwijken. Belangwekkend is slechts dat ditmaal ve le eere-gasten uit het buitenland zullen ko men. Natuurlijk in hoofdzaak uit die sta ten met welke het Duitsche Rijk zich bij zonder verbonden voelt. Van Duitsche zijde doet men over deze eere-deputaties nog geen mededeeling, maar uit het buitenalnd heb ben zich toch reeds velen aangemeld. Zoo gisteren een uit Bratislawa die uit den Slo- waakschen minister-president dr. Tiso, den utnister van buitenlandsche zaken D"r* ansky, den minister van Nationale verdedi- ing, Catlos, den minister van propaganda, Mach, den chef van den staf der Hlinka garde, Murgas en den leider der Hlinka academie, Kirschbaum, zal bestaan. De zeer vergroote tribunes voor de groote parade zullen ditmaal wel een zeer schitte rend 'beeld te zien geven als delegaties uit Spanje, Italië, Hongarije, Japan, en-z. er in nationale uniformen zullen verschijnen. Voor het overige is de bevolking der hoofd stad op vele verrassingen voorbereid. De Duitsche minister voor propagandc, dr. Goebbels, is gistermiddag na zijn lange va- cantie in de Grieksclie cn Egyptische wate ren in Berlijn teruggekeerd, tijdig genoeg om persoonlijk nog de laatste hand te kun nen leggen aan de feestelijke voorbereiding. Belgisch-Nederlandsche handelsbesprekingen Een nieuw verdrag op komst. Te Brussel zijn onderhandelingen ge voerd tusschen vertegenwoordigers van de Nederlandsche en van de Belgische regec- ring met het doel een nieuwe overeenkomst te sluiten inzake de invoer-contingenten. Deze nieuwe overeenkomst zou op 1 Mei a.s. in werking moeten treden. Burgos voor moeilijke beslissingen Frankrijk teleurgesteld over de on gerustheid om Gibraltar. In Frankrijk heeft, men volgens de N.R.Ct. voldoende roden tot ernstige ongerustheid. Om te beginnen de reis van het Duitsche eskader naar de Spaansche"kust, de bedrei- ging tegen Gibraltar en 'de agitatie om Tan ger. De reis van de Duitsche schepen geeft tot allerlei onderstellingen aanleiding, zon der dat de een meer vrees aanjaagt dan dc ander. Men neemt algemeen aan, dat, wal ook gebeure, de.Engelsch-Fransche zeemacht die van de totalitairen de baas is. Men meent, dat Duitschland daarmee aan uiteen- loopende drijfveeren gehoorzaamt: verster king van de Spaansche eischcn, en mis schien zelfs het in veiligheid brengen van Duitsche schepen voor het geval zij in de Noordzee aan een plotseling gevaar onder worpen worden; in geval van een aanval op Gibraltar deel neming daaraan, bedreiging, ingeval van een botsing, van de groote verbindingslijn tusschen Engeland en de Kaap en verhinde ring voor Groot-Brittannië om zijn vloot in de Middellandsche Zee te versterken, ten einde de taak van Italië te verlichten. De Temps merkt op, dat, als Berlijn in derdaad een oorlog onder het oog zou zien, het hoogst onvoorzichtig zou doen met een deel van de zeemacht naar de Spaansche kust te zenden en zich in de Noordzee aan een overval van Engeland, bloot te stellen. Het antwoord op de vraag hangt grooten- dcels van Burgos af. Het is bekend, dat de bladen en groepen ernstig zijn teleurgesteld, die Burgos allang steunden en de Fransche regeering hard vielen, dat zij tot het laatste schroomde, om verbinding met het rechtsche Spanje te zoeken. De teleurstelling komt vooral voort uit de onzekerheid, waarin de Spaansche regeering de Fransche laat. Voet&al N.H.V.B.-ELFTAL WINT TE SNEEK. Het N.H.V.B.-elftal speelde een oefen wedstrijd tegen het elftal van den Frie- schen Voetbalbond op het terrein van L.C.S. te Sneek. Het Noordholl. elftal won dezen wedstrijd met 3—2. Zaterdag namen wij de opstelling op. Deze was echter gewijzigd cn als volgt: J. Vink (Beemster), C. Baars (Alkmaar), D. Visser (D.R.C.), C. van Dun- gen (H.R.C. 4), J. Ke'rssens (K.V.V. 3), K. de Moes (de Rijp), J. Nannis (Oudesluis), K. Nielcn (Krommenie Boys), F. Slikker (Ou desluis), C. Teer (Twisk), C. Hoogland (Vrone). ST. PANCRAS. VRONE IR.C.Z, 3—2. Twee door militairen dienst. zeer onvol ledige ploegen bekampen elkaar. Vrone won met 3—2. Xennli SCHAGER TENNISCLUB. Zondag speelde de Schager Tennisclub haar eerste competitiewedstrijd tegen Koog Zaandijk II te Koog Zaandijk. De uitslag luidt als volgt: le dames enkel: mej. Igeszmej. Veenis 3—6; 2—6. 2e dames enkel: mej. Bronder—mevr. de Vries 60; 64. le hecren enkel: de heer Chr. Nonnekes de heer Veenis 97; 26; 46. 2e hecren enkel: de heer P. Timmerman- de heer De Vries 26; 36. dames dubbel: mej. Igesz—mej. Bronder— mevr. De Vriesmej. Veenis 16; 36. heeren dubbel, de heeren H. J. v. Veen— Chr. NonnekesR. de VriesR. Frant 26; 57. le mixed: mej. Igesz—de heer H. J. v. Veenmej. Veenisde heer Veenis 16; 3—6. 2e mixed: de heer en mevr. Nonnekes mevr. De VriesR. Frant 57; 36. Totaal uitslag: 17. Uit onze Omgeving ZIJPb STOLPE. ONGEVAL. Gistermiddag omstreeks 5 uur kwam langs het fietspad de wielrijder J. lloudewind, wonachtig aan den Ruigenweg vanuit de richting St. Maartensvlotbrug. Nabij de Stolpervlotbrug stak hij plotseling o\er, zon der richting aan te geven, waardoor hij werd aangereden door een auto uit Anna Paulowna. Het ongeval kwam oogenschijn- lijk nog vrij goed af. De onfortuinlijke wielrijder werd door den heer Dekker uit Schagerbrug naar dr. Boerma vervoeru en kon daarna naar huis terugkccren. Zijn arm schijnt uit den kop te zijn. WUiRINüEN O.K.K. Onze mandolinever. O.K.K. is onder be gunstiging van liiooi weer naar den Haag geweest, ter deelname aan het groot mu ziekconcours, om daar uit te komen in dc eereafdeeling. De reis geschiedde als zoo vele malen, onder leiding van haar direc teur den heer P. Jongkind. Toen het oogenblik was aangebroken dat de dames hun plaatsen innamen en het prachtige vaandel werd ontplooid, behan gen met vele eerste en eereprijzen, viel een eigenaardige stilte over de zaal. Zoowel de leden van O.K.K. als het aanwe zige publiek in de zaal was zichtbaar ont roerd, immers Wieringen was vele jaren favoriet op cle concoursen. En ook ditmaal konden de O.K.K.'ers zich schitterend hand haven zij kwamen met een zeer hoog pun- tenaantal uit den strijd n.I. 234, terwijl 200 punten reeds een eerste prijs geven. Een aanhoudend applaus beloonde dan ook de Wieringers voor hun schitterende prestatie. Velen feliciteerden den directeur van O.K.K. met dit groote succes. Een woord van hulde zij hier op zijn plaats voor de pianiste Mej. Tr. Bruul. De dag werd besloten met een bezoek aan Bouwmeesters revue. VISSCHERSVEREEN. „D.E.T.V." Onder leiding van den heer J. J. Tijssen hield gistermiddag bovengenoemde vereeni- ging in hotel De Haan te Ilippolytushoef een vergadering. De opkomst is goed. Wegens ziekte van de secretaris den hr. Jb. Lont Dz. hebben we den lieer de Vries secretaris Visschersfonds bereid gevonden, zegt voorzitter, om het secretariaat zoolang waar te nemen. Wij wenschen den lieer Lont met deze tevens een spoedig herstel Onder de ingekomen stukken was een schrij ven over eenige vergunningen in de Wie- ringermccr. Een schrijven tot de directie der Zuiderzee-werken om aan de werkha- vcn 8 cn aan de visschershaven 7 trappen te plaatsen was \erzondcn. Op dit verzoek werd goedgunstig be schikt. Vervolgens was de stemming aan de orde voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. Nadat eerst een groslijst was gekozen werd een of- ficieele lijst samengesteld. De volgorde der candi.datcn is: 1. J. Tijsen, 2. J. Lont JGz., 3. G. Dirks, 4. M. Kooij, 5. P. Bakker. Na rond- \raag volgde sluiting. CALLANTSOOG VERGADERING S.D.A.P. Zaterdagavond heeft de afdeeling Cal- lantsoog van de S.D.A.P. in hotel „De Haan", een openbare vergadering gehouden, waar- Zaterdagmiddag is Willem de Boer, oud-lid der bemanning van de „Dorus Rijkers" op Huisduinen ter-aarde-besteld. De heer de Booy, secretaris van de N.Z. HolL Reddingmaatschappij spreekt aan de groeve van den zeeridder. M B 8fi 6 Ce*—Kf i mmv Te veel gevraagd BEKENDMAKING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHAGEN; Gelet op het bepaalde in het vijfde lid van artikel 9 der Winkelsluitingswet 1930, Staatsblad No. 160, zooals deze is gewijzigd bij de wet van 27 Juli 1934, Staatsblad No. 450; Gedurende don tijd, dat ingevolge buiten gewone oproeping dienstplichtigen onder de wapenen zijn, ontheffing te verleenen: a. van het bepaalde in cle artikelen 2, 4 en 5 der Winkelsluitingswet 1930, Staatsblad No. 460, voor wat betreft den verkoop van voorwerpen en stoffen aan de militaire overheid; b. van het bepaalde in artikel 2, onder b en c van genoemde wet, voor wat betreft den verkoop van voorwerpen en stoffen,ter voorziening in eigen behoefte, aan militai ren, behoorende tot onderdeelen van de weermacht, opgeroepen ter verzekering van de uitwendige veiligheid des lands. Schagen, 15 April 1939. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNEL1SSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. in als spreker optrad de heer N. T. Swier* stra uit Hoorn. Te kwart na acht opent de. voorzitter, de heer P. Volkers, de zeer matig bezochte bij eenkomst en geeft het woord aan den spre ker. De heer Swierstra behandelt in het eerste gedeelte van zijn toespraak het werk der Pro vinciale Staten, o.a. in verband met de elec- triciteits- en waterleidingbedrijven en de Pro vinciale Ziekenhuizen. Na de pauze geeft spreker een overzicht van den Eeonomischen toestand, de internationale politiek en de landspolitiek. Het kleine gehoor was zeer aandachtig voor do uiteenzettingen. ANNA PAÜLOWNA VERGADERING COMM. PARTIJ. Op een ongewonen tijd, Zondagmiddag, vergaderde de afd. der C.P.N. in Veerburg. „De nood der landarbeiders en de a.s. ver kiezingen", was het onderwerp, dat de eer ste spreker, de heer G. van Wijle van Wie- ringen, behandelde. Spr. betoogde, dat het kapitalisme de ge volgen van de crisis afwentelde op de ar beidersklasse en dat de landarbeiders met de langste werkdagen en laagste loonen et1 wel 't slechtst aan toe zijn Hij weet dit aan hun minder krachtige organisatie, die ook moeilijker tot stand is tc brengen dan bij an dere beroepen. Toch zal door gezamenlijke»' strijd een menschwaardiger bestaan veroverd moeten worden. De S.D.A.P. en 't N.V.V. wil len echter dien gezamcnlijken strijd met da Communisten niet en spr., die candidaat is voor de Prov. Staten, is om dat candidaat- schap door het hoofdbestuur van z'n vakor ganisatie geroyeerd. Hij wekte op stelling te nemen tegen deze houding van niet willen samenwerken en daaraan uiting te geven, door te stemmen op de communistische lijst. Ivo Beuzemaker, voorzitter der C.P.N. en lijstaanvoerder in N.H., was de tweede spie kcr. Deze wees allereerst op de beteekenis van de a.s. Prov. Statenverkiezing, die de zen keer uitgaat boven de gewone beteeke nis, omdat zij een uitspraak van het volk kan zijn, waaruit de regeering kan opmaken dat men het met haar beleid niet eens is, Dat beleid heeft tot gevolg gehad, aldus spr, dat een kleine groep rijken rijker werden, de armen armer. In de twee jaren van ople ving '37 en 1 38 is'het totale bezit met 2 mil- liard gestegen, maar wat kregen de arbei ders daarvan? Het plan Westhoff, waaraan spr. hierna aandacht schonk, wil 90.U00 menschen aan grondwerk zetten, maar vraagt niet of ze een ander vak geloerd hebben en er dus wel geschikt voor zijn, liet, loon zal iets hoo- ger clan de steun aan wcrkloozen zijn. Het zal dan ook geen welvaart, geen verhoogde koopkracht brengen (van dat loon zal ook weer belasting moeten worden betaald), het brengt loondruk. Spr. gaf daarna zijn inzicht in de interna tionale gebeurtenissen van den laatsten tijd. Nadat spr. nog een paar vragen had be antwoord, volgde sluiting der vergadering. BILJARTEN. Onder groote belangstelling speelde de bekende jeugdige biljarter, Keesje de Rui ter, Zaterdagavond in de zaal van den heer Slikker. Keesje speelde twee partijen van 225 punten, cle eerste tegen, den heer N. Stammes van Nieuwe Nicdörp, cle twee de tegen den heer D. Boekei van Schagen. Beide partijen won hij met het fraaie ge middelde van 15; zijn hoogste serie was 73 en de beide tegenstanders stonden op on geveer 140 toen hij de partijen beëindigde. De kleine baas mist nog routine en is wat nonchalant, doch z'n techniek, vooral in het kleine spel is reeds groot. Hij mas seert uitstekend, wat ook bleek bij <"t kunststooten, die hij na afloop der partijen demonstreerde. WARMENHUIZEN, 15 April. Uien 3.20, id. grove 3.50, roode kool 8-* 10,30, gele kool 3.605, Deensche witte kool 3.004.20, bicten 2.40. Aanvoer: 525 Kg. uien, 21.200 Kg. roode kool, 13.000 Kg. gele kool, 33.200 Kg. Deensche witte kool, 23 Kg. bieten. MEDEMBLIK, 15 April. Witlof I 19.80—21.70, idem II 16.30—18.10, idem UT 10.30—11.60 per 100 Kg. ALKMAAR, 17 April. Ter veemarkt waren heden aangevoerd! 108 vette koeien f HO—270, 407 nuchtereö kalveren (slacht) f 412, 19 vette schapen f 17—26, 342 vette varkens per Kg. 46—49 ct. BROEK OP LANGENDIJK, 17 April. 330 kg. Rabarber 4.70; d. witte kool 3.50 —4.30. NOORDSCHATHVOTTiE, 17 April. 450 kg. uien 3.70 drielingen 1.50; grove 3.60 6500 kg. w. witte kool 4.20—4.30

Schager Courant | 1939 | | pagina 4