Wij lazen voor II Banne Barsingerhorn Radioprogramma De Tuinbouw-Onderlinge Fascisme en „Landbouw en Maatschappij'' Maandag 17 April 1939 Tweede blad Uit onze Omgeving Geen recht van bestaan meer Vergadering van Stemgerechtigde Ingelan den van de Banne Barsingerhorn op 15 April 1939, voormiddags 10 uur ten huize yan den heer A. de Graaf. Aanwezig 5 Stemgerechtigden. Voorzitter de heer D. Blaauboer Jz. §ecre- Jaris de heer A. Wiedijk. Voorzitter opent, met de gewone plicht plegingen. Ingekomen is een schrijven van Ged. Sta ten met betrekking tot .evcntueele ophef fing van de Banne. G. S. mecnen dat de Ban pe weinig recht van bestaan meer heeft. Voorzitter deelt mee, dat het bestuur in principe met dit idee kan meegaan, doch heeft geoordeeld, dat de lasten in ieder ge val niet hoogcr zullen mogen worden. Ged. Staten is met dit idee van het. bestuur reeds in kennis gesteld, doch daarop is nog geen nadere definitie ontvangen. Ingekomen is een schrijven van den Hoofd ingenieur, Dir. v. d. Prov. Waterstaat met betrekking tot de heffing van omslag voor de oppervlakte, dat nu kanaal is geworden. In het Bijzonder Reglement staat, dat de oppervlakte, welke als water op den legger bekend staat niet in den omslag is begre pen. Het betreft een oppervlakte van 12.22.79 HA. De heer J. S. Schoorl vraagt of het bedrag dat de Banne nu minder kan heffen ook minder aan de Gemeente behoeft te worden betaald. Voorzitter zegt dat dit niet het geval is. doch een verzoek kan aan het Gemeentebe stuur worden gericht. De heer Schenk zegt, dat de Gemeente wat het wegenonderhoud betreft, door de weg langs het kanaal zeker ontlast is. Er is dus wel een motief om tot de Gemeente een dergelijk verzoek te richten, waartoe dan ook besloten wordt. Overeenkomstig een daartoe ingekomen schrijven, wordt besloten tot wijziging van bet Ambtenarenreglement. Rekening 1938. De rekening wordt na gezien en bij monde van den heer J. Schoorl wordt geadviseerd de rekening goed te keu ren. Overeenkomstig dit advies wordt de reke ning vastgesteld in ontvangst op f6906.31 en uitgaaf op f 6770.75, al zoo met een voord, sa'cio van f 129.56. Voorzitter brengt de Commissie dank voor baar werk en den Penningmeester voor het j'ichtige beheer. Bcgrooting 1939. Voorzitter leest de begrooting, post voor post. Aanleiding tot bespreking geeft de begrooting niet, zoodat deze wordt vastgesteld in ontvangst en uit gaaf op f 6S50.met een post voor onvoor zien van f 105.19 en een omslag van f 6. per H.A. De rondvraag levert niets op, waarna sluiting volgt. LANGENDIJE OUDKARSPEL. CANDIDATEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD. De uitslag van de gehouden voorstemming Voor de R.K. candidatcnlijst voor den ge meenteraad was als volgt: 1. B. 'Bomnier, 2. P. Rijper, 3. P. Groen, 4. Nic. Ooijcvaar, 5. Jn. Kos, 6. S. Tromp en 7. Jn. Spanjaart. De beide aftredende leden zullen dus weer aan het hoofd van de lijst geplaatst worden. NOORDSCHARWOUDE. SCHAKEN. Zwart: Wit: ïe klas: P. de Ruiter—J. J. Kroon 2e klas* Dr. H. WilminkC. Witsmeer G. KeppelJ. Deutekom K. de VriesJ. Deutekom J. BouwensM. Kuilman M. KuilmanJ. Bouwens 4e klas: H. de RijkeP. Mienis Juniores: W. Muller—W. Glas S. KnegtH. Kuiper P. GlasG. Langedijk J. KalverdijkJ. v. Hout G. DanklofH. Piersina J. KalverdijkH. Piersma P. HcidsmanP. Steenhorst B. VisserH. Ootjers Jb. KroonH. Dullemond 0-1 0-1 1—0 V2-i/o y2-y2 1-0 1—0 1—0 y>-y2 0—i 1—0 0—1 1—0 1—0 0—1 LANGENDIJK. UIEN-EXPORT. Nu het uienseizoen zoo goed als afgeloo- pen is, wekt een overzicht van den uitvoer, ook in vergelijking met dien van het vorige seizoen, ongetwijfeld belangstelling. In het seizoen 193S—1939 is in totaal 129.064.000 kg. uien uitgevoerd tegen 78318000 kg. in dat van 1937—1938. De grootc uitzaai van uien was een gevolg van de buitengewoon hooge prij zen, welke in het vorige jaar werden be steed. Zooals altijd gedurende de laatste jaren, was ook nu weer Engeland onze voornaam ste afnemer. Van de 129.084.000 kg. gingen niet minder dan 109.161.000 kg. naar dat land, d,i, ongeveer 85 Daarop volgde Bel gië met 10.384.000 kg., Duitschland en Ier land volgden daarop met 3.525.000 kg. en 3.180.000 kg Naar West-Indië gingen 1.024.000 kg., terwijl dc uitvoer naar de ove rige landen beneden 1.000.000 kg. bleef. De uitgevoerde hoeveelheden waren voor het grootste deel afkomstig van Goercc en Overflakkee, nl. 73.058.000 kg., Schouwen en Duiveland volgde daarop met 14.058.000 kg. Daarna hadden Tholen en St. Philipsland met 13.007.000 kg. den grootsten export en Noord- en Zuid-Beveland met 12.944.000 kg. Noordholland voelde 7.6111 000 kg. uit. HEFFING OP INGEVOERDE AARD APPELEN. In tuinderskringen is men maar matig tevreden over dc beschikking van den Mi nister van Economische Zaken, waarbij wordt goedgevonden het prijsverschil voor aardappelen, waarvan de invoer plaats vindt in het tijdvak aanvangende met 1 April 1939 en eindigende met ingang van 11 Juni d.a.v., vast te stellen op f3 per 100 kg. netto en voor aardappelen, waarvan de invoer plaats vindt in het tijdvak, aan vangende 11 Juni en eindigende 1 Augus tus 1939, vast te stellen op f5 per 100 kg. De tuinders zijn van oordeel, dat de datum van 11 Juni veel te laat is en dat de be schikking voor hen veel meer effect zou sor- teeren, als die was gesteld op 15 Mei, zooals dit het vorige jaar plaats vond. Zij zijn er van overtuigd, dat dc importeurs wel zullen zorgen, dat er voor 11 Juni voldoende bui- tcnlandsche aardappelen zijn waarvoor dan slechts een heffing van f3 zal zijn betaald Dit zal den prijs der vroege aardappelen ongetwijfeld drukken en zij zijn van oor deel, dat reeds van 15 Mei af een heffing van f5 per 100 kg. op buitenlandsche aard appelen behoorde te worden gelegd. Als straks de markt weer met Malta en andere aardappelen wordt overstroomd is er voor de Hollandsche aarctappelkweekers weinig kans hun product tegen een loonenden prijs te verkoopen! W1ER1NGERWAARD GROSLIJST VASTGESTELD. De groslijst van de kiesvereeniging Plaat selijk Belang, voorheen de Vrijz. Dem., voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing is vastge steld als volgt: 1. J. Glas; 2. A. Brak; 3. T. Rens Az.J 4. J. Bijpost Tz.; 5. R. Bijpost Jz.; 6 G. Bijpost; 7 K. Kalf Jr.; 8. M. Louw; 9. J. Eriks en 10. D. Swart. WITTE KRUIS. Door het bestuur van het Witte Kruis, is tot tijdelijk secretaris-penningmeester be noemd de heer P. Breed alhier. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Als datum voor de stemming gemeente raad, is door B. en W. bepaald: 15 Juni 1939. ST. MAARTEN. (Eenigenburg.) STAATSPENSIOEN. Zaterdagavond hield de afdeeling van den Bond voor Staatspcnsionncering een propa- ganda-avond in café Strooper. Na opening door den voorzitter, den heer J. Glas, hield de lieer C. de Vries, voorzitter van de federatie Hollands Noorden, een kor te, krachtige propaganda-rede, welke met aandacht werd aangehoord. Vervolgens voerde de propaganda-club 't stuk: „De kwetsbare plek" op, De rollen wer den alle zonder onderscheid, vlot gespeeld, terwijl de grimage van mevr. Locvens, als altijd, keurig verzorgd was. Het was dan ook een genotvollen avond, welke volkomen is geslaagd, temeer daar hierdoor tevens weer eenige nieuwe leden werden geboekt. OUDE N1EDORP BURGERWACHT. Dc Burgerwacht Oude Niedorp—Nieuwe Niedorp vergaderde in café Pep ping aan de Weel. Aanwezig 21 leden. Voorzitter burgemeester Bosma, secretaris de heer F. C. Jong. Na opening werden de nieuwe Statuten en het Huishoudelijk Reglement artikelsge- wijze behandeld en vastgesteld. Naast de nóg zittende bestursleden Bur gemeester Bosma, F. C. Jong en J. Bakker Sr., werden 4 jongeren gekozen, n.1. W. J. Keesom te Nieuwe Niedorp, Th. J. Stade- gaard te 't Veld, H. Busker, de Weel en L. Bleek'er te Zijdewind. Een nieuw korpsreglement werd vastge steld. Als commandant blijft gehandhaafd de heer W. H. Bierman te Zwarteweg, die reeds jaren als zoodanig werkzaam is. DE REVUE FORTO-FORTO. Gisteravond werd onder tamelijke belang stelling de vierde en laatste uitvoering gege ven van de revue,, Forto-Forto", door de gymnastiekvereeniging „Hercules en Hygiëa" Ook dezen avond liep alles vlot van stapel en is er weer genoten van muziek, balletten, gymnastiek, voordrachten, zang enz. DE CANDIDATEN DER R.K. STAATSPARTIJ. De candidatcn van dc R.K. Staatspartij voor den gemeenteraad zijn bij referendum als volgt vastgesteld: 1. P. Duijves (aftr.), 2. L. Schrijver (aftr.), 3. Th. L. Bruijn, 4. N. Groot, 5. G. Koopman, 6. C. Bakker, 7. A. Schuffelen, S. N. Schuit, 9. J. Kos Wz. ZUIDSCHARWOUDE. R.K. CANDIDATEN VOOR DEN GEMEENTERAAD. De candidatcnlijst van de R.K. Kiesverecn, voor den gemeenteraad is als volgt vastge steld: 1. C. Kramer (aftr.), 2. Jb. Weel (aftr.), 3. D. van Kleef (aftr.), 4. P. Bergen Az., 5. W. Duijs, 6.J. van Kleef, 7. F. Keizer, 8. J. Broers, 9. J. Brocrscn, 10. Th. J. Laas. BRIDGEN. Bij den ten lokale van den heer P. Kra- hier gehouden bridge-wedstrijd, was de uit slag de volgende: Even lijn: 1. M. Goudsblom en Jb. Zijp, 8 punten; 2. G. van Rijn en K. Sijpheer, 9 punten; Oneven lijn: 1. Jn. Kramer en mevr. Berk- houwer, 7 punten; 2. C. Borst en K. Heidsma 8 punten. LAATSTE NUTSBIJEENKOMST. Ons departement van de Mij. tot Nut van het Algemeen hield Zaterdagavond zijn laat ste bijeenkomst in dit seizoen in dc zaal van den heer R. Breed. De opkomst liet veel te wenschen over. Deze avond zou gevuld worden door eigen krachten en het is gebleken dat dit zeer goed mogelijk is. Om te beginnen speelde Klaas Kaan op de piano dc 2c Rapsodie van Lizt, hetgeen al een mooie inleiding was. Dan werden door den lieer Chr. v. d. Kolk Jr. eenige fragmen ten voorgedragen uit het werk van den op voedkundige Jan Ligthart. Een viertal fragmenten heeft de heer v. d. Kolk, die over een mooie stem beschikt, voorgedragen. Hierna kregen we een drietal schitteren de vioolsoli te liooren van mevr. Hofstc, waarbij de heer Hofsté haar zeer verdien stelijk accompagneerde. Het Ie nummer was Grossmutterchen van H. Neckc, gevolgd door Traumbilder van Lumbye en Gammel Jager, een karakterstuk. Dit was inderdaad heel mooi. Door dc dames H. Schellinger en A v. d. Ham werd een voordracht ten beste gegeven, getiteld „Twee vriendinnen", waar bij de lachspieren danig in beweging wer den gebracht. Ook na de pauze hebben wc hartelijk kunnen lachen om een aardig tooneelstukje, wat door eenige jongelui op waardige en vlotte manier werd opgevoerd. De voorzitter, dc heer D. Kaan had bij de opening den wcnsch te kennen gegeven dat zou blijken, dat de thuisblijvers ongelijk hadden gehad. We kunnen wel verklaren dat deze wcnsch is vervuld. Dc afwezigen hebben inderdaad een prettige avond ge mist. ONFORTUINLIJKE VOETBALLER. Het elfjarig zoontje Cor van den heer P. B., alhier, die met een paar kameraadjes aan het voetballen was, heeft daarbij zijn arm zoodanig bezeerd, dat overbrenging naar 't ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk bleek te zijn. Een aldaar genomen foto wees uit, dat de arm niet was versplinterd, doch gebroken. Nadat de dokter de arm heeft ge zet, mocht de jeugdige voetballer weer mee naar huis terugkeeren. WINKEi. UITSLAANDE BRAND. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontstond brand in de zadelmakerij van den heer Van Groos. De bewoners moesten on middellijk na het ontdekken van den brand het perceel yerlaten. De vrijwillige brand weer van de gymnastiekvereeniging „Spar- ta" was spoedig ter plaatse en bestreed met drie slangen op de waterleiding de brand. Het gedeelte van het perceel bewoond door den heer Dekker wist men staande te hou den, doch is van binnen vrijwel geheel uit gebrand: de zadelmakerij met woning be woond door den heer van Groos is geheel uitgebrand. Beide bewoners zijn verzekerd tegen brandschade. De Burgemeester was op het terrein van den brand aanwezig. De oorzaak is vermoedelijk het fel bran den van een kachel. SINT MAARTEN BRANDWEERBENOEMINGEN. Door B. en W. dezer gemeente is tot op- perbrandmeester, in de vacature Jb. Scher- merhorn, benoemd de heer P. de Geus Cz. terwijl in diens plaats tot brandmeester is aangesteld de heer D. Koning alhier. EEN COLLECTE. Aan de Nationale Reclassceringsvereeni- ging is toestemming verleend tot. het hou den van een collecte in de Maand Mei a.s. COALITIE- EN LANDSBELANG. De Katholieke pers heeft zich niet ac- coord betoond met 't antwoord van dr. Co- lijn aan dr. Deckers terzake van het feit, dat Nederland niet bij dc Pauskroning vertegen woordigd was: Het Volk (S.D.A.P.) schrijft nu: Indien, gelijk men van katholieke zijde steeds weer stelt, het gezantschap bij den Paus zulk een groot belang voor Nederland vertegenwoordigt, waarom stelt dc katho lieke Kamerfractie deze zaak dan niet rond weg aan de orde? Of gaat, bij haar het coa litie-belang boven het landsbelang? „GRANDIOOZE ONTDEKKING - ROOMSCH EN ROOD VERNIETIGD!" I Onder dit hoofd schrijft de Maasbode (r.k.): De N.S.B.-lijstaanvoerder in Zuid-Holland, tevens vertegenwoordiger van den heer Mussert ter Tweede Kamer en last not least diens verknochte penvoerder in het z.g.n. „nationale" dagblad, moet momenteel wel verkeeren in een paroxisme van opwinding nu de fatale termijn van 19 April, de dag der afrekening, nadert. Nog zoo pas heeft dc heer Rost van Ton ningen voor de zooveelste maal gedecre teerd, dat het „politiek katholicisme" dient te worden uitgeroeid; maar nu heeft hij iets grandioos ontdekt, waardóór hij met één slag 'n einde denkt te maken aan „roomsch en rood" tegelijk. Op de voorpagina van het blad van 13 April trekken 'n drietal cliché's dc aandacht het gebouw van de socialistische Arbeiders pers aan het Hekelveld te Amsterdam, een plattegrondteekening er van en dan nog een foto in de drukkerij genomen. De lezer, die zich afvraagt wat dit te beteekenen heeft krijgt ter toelichting de „onthulling" uit de hypothecaire registers, dat door de Nederlandsche Bank aan de Arbeiderspers een hypothecair crediet van 5 ton is ver leend op het perceel Hekelveld 15! Deze nuchter-zakelijke transactie geeft den lijstaanvoerder der N.S.B. voor Zuid- Holland aanleiding tot dc exclamaties: „De stem van den arbeider in goud gesmoord" en „Arbeiders Pers versjacherd aan groot kapitaal!" Het mooiste komt echter nog als de lijst aanvoerder der N.S.B. voor Zuid-Holland als volgt los barst: Democratische Arbeiders! I Gij zijt verkocht aan het grootkapitaal. De erfenis van Pieter Jelles Troelstra is door uw leiders, dc z.g. voormannen der S.D.A.P., aan het kapitalisme vcrspacherd. De Nederlandsche Bank, de burcht van het internationale kapitalisme heeft door een hypothecair crediet van 500.000 gulden op liet pand Hekelveld 15. Amsterdam, de macht over uw pers verkregen. Dc leider van de Nederlandsche Bank is de Roomsch-Katholieke Staatspartijer Mr. Trip. Gij zijt dus niet alleen verkocht aan het grootkapitaal, gij zijt de knechten geworden van het politiek katholicisme. Het verbond dat uw S.D.A.P. met de politieke inquisitie hier te lande sloot, treedt in al zijn naakt heid aan het daglicht. Gij zult voortaan in uw arbeiderspers geen regel kunnen lezen, die niet door het internationale grootkapitaal en door dc Roomsch-Katholieke Staatspartij is goedge keurd! Tot zoover dit meer dan overspannen pro za, aldus de Msb. Zou de schrijver zich werkelijk verbeel den dat zulke tastbare onzin ook maar met één vezeltje vastzit aan de reëcle „waar heid" specialiteit der N.S.B.7 DINSDAG 18 APRIL 1939. Hilversum L 1875 en 415,5 m. KRO-Uitzending. 4.005.10 HIRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Ber.) 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 Het KRO-orkest (1.00—1.20 Gr&mo- foonplaten). 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.05 Causerie: „Wat is de waarde van de spiritistische overtuiging?" 4.30 Koorzang. 4.35 Berichten. 4.40 Gramofoonmuziek. 4.45 Causerie: „Geestelijke en moreele her bewapening en de Bellamy-gedachte". 5.10 De KRO-Melodisten en solisten. 5.456.05 Felicitaties. 6.10 De KRO-Melodisten en solisten. 5.456.05 Felicitaties. 6.10 De KRO-Melodisten en solist. 6.35 Berichten, sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Cyclus „Naar de Nieuwe Gemeenschap". 7.45 Gramofoonmuziek. 00 Berichten ANP, mededeelingen. .15 KRO-symphonie-orkest en solist. (9.00 9.20 Pianovoordracht). 10.05 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 De KRO-Boys en solist (11.00—11.10 Gramofoonplaten) 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H, 301,5 m. AVRO-Uitzending. 11.0011.30 v.m. en 6.30—7.00 RVU. 8.00 Willem Hespe's kinderkoor (opn.) en orgelspel. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. 9.00 Omroeporkest en solist (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Voor de vrouw. 11.00 Causerie: „Voedingsleer eu warenken nis (1)". 11.30 De Romancers, soliste en gramofoon platen (ca. 12.15 Ber.). I.00 Omroeporkest. 2.00 Zang met pianobegeleiding. 2.20 Pianovoordracht. 2.45 Knipcursus. 3.45 AVRO-Amusements-orkest (opn.). 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest en solist. 6.28 Berichten. 6.30 Een schoolmeester vertelt over school, gezin en maatschappij. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 De AVRO-Dance Band. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal, mede deelingen. 8.20 Gramofoonmuizek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 Radiotooneel. 10.20 Disconieuws. II.00 Berichten ANP, Dansmuziek (gr.pl.). 11.4012.00 Gramofoonmuziek. Zaterdag werd te Amsterdam de jaarlijk- sche algemeene ledenvergadering gehouden van „De Tuinbouw Onderlinge" bedrijfsver- eeniging ingevolge de Land- en Tuinbouwon- gevallenwet 1922. Aan het ter vergadering uitgebrachte ver slag over hel boekjaar 1937-1938 (1 Novem ber t.m. 31 October) ontleenen wij o.m. het navolgende: Het aantal leden bedroeg aan het einde van het boekjaar 7012, vertegenwoordigende een verzekerd loonbedrag van f 15.479.324 (vorig jaar f14.854697). Aangifte werd ge daan van 2287 ongevallen, waarvan 2115 ge vallen als bedrijfsongeval konden worden erkend. Tot leden van het bestuur werden herbe noemd de hecren S. de Boer Kzn., te Zuid- scharwoude en J. Valkering Tzn., te Lim- men, te mijl als plaatsvervangende bestuurs leden werden herkozen de heeren J. R. M. de Bie, te Zundert en A. van 't Hart Sr. te Rotterdam. Ter vergadering werd de heer J. Ootjers Azn. te Noordscharwoude, die gedurende 25 jaren in een plaatselijke commissie zijn medewerking aan de vereeniging heèft ver leend, gehuldigd. Uit handen van den pre sident-directeur, den heer dr F. E. Posthu- ma, ontving hij als blijk van waardeering een oorkonde met herinneringsmedaille. Vervolgens richtte de voorzitter het woord tot dr. Posthuma, die op 1 Mei als presi dent-directeur van de Tuinbouw-Onderlinge zal aftreden Spreker merkte op, dat de ver eeniging den president-directeur zeer zal missen, doch dat zij diens wensch om thans voor jongeren plaats te maken, had te res pecteeren. Het scheiden is echter, vooral nu de band zoo lang bestaan heeft, wel zeer moeilijk. Dr. Posthuma sprak vervolgens persoon lijk een afscheidswoord uit, waarna de ver gadering werd gesloten. SCHAGEN JUBILEUM BOND VAN PERSONEEL OVERHEIDSDIENST. Zaterdagmiddag werd het 25-jarig bestaan van de plaatselijke afd. van den Bond van Personeel in Overheidsdienst gevierd met een receptie in het Noord Hollandsch Kof fiehuis. Onder hen die de jubileerende afdeeling kwamen complimenteeren, merkten wij op vertegenwooi'digers van de vakbondafdee- lingen, van den Arbeiderssportbond en de Vara. Het hoofdbestuurslid, de heer Staal gaf tijdens de receptie een overzicht van hetgeen in de afgeloopen kwarteeuw door den Bond werd hereikt en sprak zijn waardeering uil voor de afdeeling Schagen, die met negen leden begon en er thans 99 telt! Spr. noemt Schagen de meest actieve afd. van het land en biedt het bestuur bloemen aan. Hartelijke woorden van hulde richt spr. tot den heer Jb. Burger, die tevens zijn zilveren jubileum U rookt graag? WRIGLEY'S P.K. na elke p\jp» sigaar of sigaret, verdubbelt het rookgenot. Het verfrischtde adem en houdt de tanden schoon en sterk. Kauw de verkwikkende P.K. na eiken maaltüd, het sterkt Uw ze nuwen en bevordert de spijsvertering. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bij de hand. H T Veel genot voor weinig geld: S cent. De troebele zaak „zelis niet in schijn verhelderd Ook de Meppeler Courant heeft het com muniqué opgenomen, waarin het incident tusschen de Agrarische Pers en dr. Ritter oor gesloten werd verklaard (zie Sch. Crt. d.d. 14 Apil onder het hoofcl „Dr. Ritter en de Agrarische Pers). De Meppeler Crt. is door het stuk echter in 't geheel niet tevre den gesteld, zooals uit haar commentaar blijkt, dat wij hier laten volgen: Het kan ons, en met óns vermoedelijk zeer vele leden van „Landbouw en Maat schappij" als van de Liberale Staatspartij, niet erg bevredigen. Het spijt ons, het te moeten zeggen, maar dit communiqué ves tigt den indruk, dat het heele „onderzoek" niets anders is geweest dan een conferentie tusschen een aantal belanghebbende perso nen bij de Agrarische Pers eenerzijds en twee vooraanstaande figuren van de Libe rale Staatspartij in Drenthe die met de zaak waar het om ging natuurlijk volkomen onbekend waren en Dr. Ritter anderzijds. Bij een onpartijdig en serieus onder zoek mag men toch verwachten, dat alle partijen gehoord worden. Zijn hier de partijen Hovius, Dc Nobel en andere betrokken partijen ge hoord? Uit dit communiqué blijkt hiervan met geen enkele letter. Zoo het nu is, zal een onpartijdig toe schouwer zich eigenlijk niet los kunnen maken van den indruk, dat op deze confe rentie niét de kwestie-De Nobel en wat daaraan vastzit, primair is geweest, maar dat de mogelijkheid zou kunnen bestaan, dat partijpolitieke factoren het is jju eenmaal vlak voor de verkiezingen hier een zekere rol hebben gespeeld. We betreuren dit ten zeerste en we zullen daarin niet alleen staan. Een breed opgezet en serieus onderzoek met een overtuigende conclusie hoe die dan ook zou zijn had zeer verhelderend kunnen werken. Een onderzoek als dit heeft de troebele zaak voor menschen met een gezond verstand niet in het minst verhelderd. Zelfs niet, zoo besluit het blad, in schijn. als bestuurslid viert. Spr. biedt den heer Burger een week vacantie aan, door te bren gen op een der vacantic-oorden. Van het bestuur der afd. ontvangt de Ju bilaris een haardfauteuil. Namens de moderne arbeidersbeweging voert het woord de heer J. J. Bakker, die zijn felicitatie eveneens van bloemen doet vergezeld gaan, benevens van een briefope ner met zilveren handvat. Verder speechen de heeren Kip cn Woudenberg, resp. na mens den Arb.sportbond en de Vara. Tijdens de receptie, die een gezellig ver loop heeft, meldt de heer Weeland het 100ste lid aan. AUTOBOTSING. Gistermorgen wilde de heer Nuijens met zijn bloemenbestelauto vanaf de Nieuwe Laagzijde het Willem van Beijerenplein oprijden. Hij moest daartoe dc Molenstraat dwars oversteken. Juist op dai oogenblik kwam de heer D. Kater van Wieringer- waard met zijn bruid, mejuffrouw Leeg water, in een personenauto de Molenstraat uitrijden in de richting van de Hoep. Met een hevige knal liepen de beide mo torvoertuigen op elkaar. Gelukkig werd geer. der inzittenden ge wond, doch het bruidje was danig van streek, en werd bij nabij wonenden binnen gebracht ter kalmeering. De heer Nuijens bood spontaan aan de schade te vergoeden. Daar de politie echter van meening was, dat hier van ernstige na latigheid moest worden gesproken werd pro ces-verhaal opgemaaki, terwijl veldwachter van Haren een drietal fotographische opna men maakte. De auto van den heer Nuijens bekwam slechts een ingedrukte radiator,, doch die van den heer Kater was vri; zwaar bescha digd. Het chassis is geheel verbogen, terwijl ook aan verdere doelen vrij ernstige schade is toegebracht. BOUWPLANNEN VAN GARAGE KEES KRUIT. De bekende automobilist en autohande laar Kees Kruit heeft aangekocht het dub bel woonhuis aan de Loet, eigendom van den heer Middelbeek te Barsingerhorn. Dit bijna 15 meter breede pand zal geheel wor den gesloopt. Onder leiding van het archi tectenbureau Dekker—Koster zal er een mo derne garage met bovenwoning worden ge bouwd. De Loet. wordt meer en meer zakenwijk en ook deze plannen, die reeds spoedig ver wezenlijkt worden, zullen ongetwijfeld het hunne bijdragen om het aspect van deze breede verkeersader te verbeteren.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5