Vrees Moskou huldigt Roosevelt voor gezamenlijke actie der dictatuurlanden Italië wil de bruggen niet afbreken Moeilijkheid met sommige voedingsmiddelen Nieuwe moed voor jeugdige werkloozeo De dradea tusschen Engeland en Duitschland doorgesneden Ongeluk bij het leggen van mijnen Werklooze mishandelt zijn kind Niet alle militairen kunnen stemmen Amerika's vloot haast zich naar den Stillen Oceaan Het Amerikaansche departement van Ma rine heeft zonder eenige verklaring bevel gegeven aan de vloot der Vereenigde Staten naar den Stillen Oceaan terug te keeren. Deze maatregel zal vermoedelijk tengevolge hebben, dat de vlootschouw, welke op 21 April aan de Atlantische kust zou worden gehouden, niet zal doorgaan. De order kwam als een volledige verrassing. Vlootkringen zeiden in hun commentaar, dat deze stap beoogt het evenwicht te herstellen van de vlootst rij dkrach ten. Marine-officieren te Norfolk (Virginia) heb ben verklaard, dat de Pacificvloot Donderdag voor vertrek gereed zal zijn en dat de man schappen order hebben gekregen, Woensdag te middernacht op hun post te zijn. Te New York kwamen ambtenaren in de amusemcntsgelegcnhedcn om de matrozen van het bevel in kennis te stellen. In een theater in Broadway deelde de directeur op het tooneel mede, dat de manschappen van het hulpschip Kanawah onverwijld zich naar hun schip moesten begeven. Veertig matro zen vertrokken onmiddellijk, onder gejuich van het publiek. Un. Press, meldt nog, dat de vloot zoo juist de manoeuvres in de Caraibische Zee had beëindigd. Zij zou oorspronkelijk aan de At lantische kust blijven tot Mei, waarna de schepen zouden terugkecren naar de bases in den Stillen Oceaan. Deze plotselinge nieuwe order is van toepassing op de geheele vloot met uit zondering van het kortgeleden ge vormde Atlantische eskader dat slechts bestaat uit vijf kruisers, zes onderzeeërs en één vliegtuig-moeder schip. De marine-autoriteiten hebben geen uit leg gegeven van deze onverwachte bevelen, die mogelijkerwijs verband houden met de oorlogsdreiging in Europa. In diplomatieke kringen echter wordt, naar Reuter meldt, deze maatregel der vloot- autoriteitcn, welke de climax was op de sensationcele gebeurtenissen van Zaterdag morgen, geïnterpreteerd als een bewijs, dat de berichten, op grond waarvan de president handelt, ernstig rekening houden met de mogelijkheid, *dat Rome, Berlijn, Tokio en Burgos op het punt staan gemeenschappelijk op te treden, zoodat er hier sprake is van een voorzorgsmaatregel om de vloot der Vereenigde Staten het evenwicht in den Stil len Oceaan te doen herstellen. Zal het, evenals in September, bemiddelen tusschen Duitsch- land en de democratieën? In tegenstelling met de Duitsche pers onthouden de Italiaansche bladen zich van scherpe commen taren over de rede van Roosevelt. Zij wijzen slechts op de afwijzende houding van Duitschland. Ondanks de terughoudendheid van de fas cistische bladen, aldus Ilavas, is te ver wachten, dat de officieelc houding van Ita lië tegenover het voorstel van Roosevelt niet veel van die van den Duitschen bond genoot zal verschillen. Echter gelooft men hier en daar in bui- landsche kringen te Rome, dat het Italiaan sche standpunt in zooverre van het Duitsche zal afwijken, dat niet de bruggen met Ame rika worden afgebroken. Doch integendeel de mogelijkheid tot latere besprekingen blijft bestaan. Kortom, Italië zou de positie kunnen innemen van bemiddelaar tusschen de as en de democratische mogendheden, zooais reeds eerder het geval is geweest. Zoodoende gelooft men. dat, ondanks de koele ontvangst in fascistische kringen, Ita lië zal aarzelen, zonder meer voorstellen af te wijzen, die ook voor de totalitaire landen belangwekkende perspectieven ope nen, aannemende dat zij samenwerking met de andere naties wönschen. Men denkt in dezelfde kringen, dat Rome, hoewel het zijn houding naar die van Berlijn zal rege len, ernaar zal streven, dat het antwoord der beide hoofdsteden, naar den inhoud, zoo niet naar den vorm, negatief, er niet als een afwijizing zal uitzien. Volgens Reuter kan er geen twijfel bestaan over de reactie van den ge wonen burger, die op de knieën zou den willen liggen voor een ieder, die de belofte van vrede zou bren gen of den last der bewapening en belasting zou verlichten. Reclame Het Italiaansche persbureau Stefanï meent dat de boodschap geen goede pers zal krij gen. Er zit te veel reclame in, zegt men. Mien brengt vooral de volgende punten naar voren: 1. Handelingen, die een grondslag van ernst hebben, moeten geheim zijn en niet gepubliceerd worden met het oog op de re clame en met binnenlandsche bedoelingen. 2. Niet de geheele openbare meening in Amerika staat gunstig tegenover de these van Roosevelt. 3. de liist van landen, die waarborgen moeten krijgen, is kinderachtig. 4. Deze lijst toont groote onwetendheid van aardrijkskunde en geschiedenis. 5. De Boodschap is professoraal en aan matigend. 6. De fascistische regeering zal doen, wat zij doen moet, in overleg met de regeering te Berlijn. 7. De vrede is een zeer schoone zaak, maar deze reclamevormen kunnen geen positieve gevolgen voortbrengen-. DUITSCHLAND. Vleesch, vet en vruchten als prikkels tot „dubbelkoop." Fantastische prijzen en het groeiend voed seltekort in Berlijn, zijn volgens den corres pondent van de „Daily Tclegraph" dage lijks aanleiding tot heftige scènes op de Berlijnsche markten, zegt het Hsbl. Er zijn, zoo schrijft hij, voortdurend felle twisten tusschen grossiers en kleinhande laren en de huisvrouwen, die op de markt hun inkoopen komen doen, anderzijds. Aanleiding is meestal het tekort aan vet, vleesch en andere voedingsmiddelen. Dik wijls ook is de zg. „dubbelkoop" dc oorzaak Deze methode is streng verboden en over tredingen worden zwaar gestraft. Zij bestaat hierin, dat de verkooper waren, waaraan een tekort is, weigert te leveren, tenzij de kooper bovendien andere artikelen afneemt, die hij niet noodig heeft en waarnaar geen vraag is. Kleinhandelaars die bananen en sinaasap pelen willen koopen, twee artikelen die bei den ternauwernood te krijgen zijn in Duitsch land, kunnen dit alleen doen, als zij op den koop toe groote hoeveelheden spinazie, kool rapen en wortelen afnemen. Dikwijls zijn deze al bedorven voor de kooper er in ge slaagd is hen verder te verkoopen. Vele straathandelaars zagen zich hierdoor gedwongen den verkoop van fruit geheel en al op te geven. Op de vraag waarom zij geen klacht indienen bij dc politie, wanneer zij tot „dubbelkoop" werden gedwongen, gaven zij ten antwoord, dat zij in dat geval door do groothandelaars van alle markten in Berlijn geboycot zouden worden. Huismoeders, die telkens weer moeten hooren, dat dc gevraagde artikelen niet voorhanden zijn. of de thans geldede hoo- ge prijzen moeten betalen, maken herhaal delijk scènes. Kort voor Paschen werden op een Berlijn sche markt zeven vrouwen gearresteerd, om dat zij openlijk hadden geprotesteerd tegen de voedseltoestanden in Duitschland en te gen het zenden van heele scheepsladingen meel naar Spanje. Wat de Centrale voor Werkloo- zenzorg in 1938 deed. Naar wij vernemen, heeft de Centrale voor Werkloozenzorg in het jaar 193S, 4551 jon gens in haar kampen opgenomen, die daar tesamen 154798 dagen vertoefden. De Cen trale beschikt over negen kampen en wel te Ede, Rockanje, Bussuin, Ommen, Oudc- Mirdum, Roden, Rumpen, Chaam en Beek bergen. Het internaat te Haarlem leidde in het afgeloopen jaar 120 meisjes op voor het huisgezin en dezen werden allen daarin ge plaatst. De vrouwen van de werklooze mannen werden ook betrokken in de organisatie der Centrale. Dank zij de subsidie der Centrale werden 647 vrouwen gedurende eenige da gen naar vacantiehuizen gezonden om weer nieuwen moed te verzamelen. Ook het werk voor dc werklooze mannen werd bevorderd en 796 mannen brachten een week door in de kampementen der Cen trale. Practisch christendom. De Raad van Ned. Kerken voor practisch Christendom nam in 1932 het initiatief der Centrale. Alle Protestantsch-Cchristelijke Kerken en de Oud-Katholieken steunen het werk dezer „Centrale". Uit deze Kerkcnverbanden, waar onder zoowel de rechtzinnige als de vrij zinnige gerekend moeten worden, zijn de diverse Jeugd bonden van meisjes en jon gens, jonge vrouwen en mannen voortgeko men, die zich tot taak hebben gesteld mede werkers van de „Centrale" te zijn. Dit geldt ook voor de Christelijk-Sociale bonden en de Christelijke vakorganisatie van werknemers, middenstanders, boeren en tuinders en werkgevers. Heel de Protestantsche Christenheid in Nederland in al zijn geledingen steunt dus dit belangrijke werk. De Angriff over de omsingeUhgs- politlek. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Kenmerkend voor de stemming, welke de omsingelingspoliliek van Engeland in Duitschland heeft gewekt, is een artikel in de Angriff van Zaterdag. In dit artikel wordt o.m. verklaard: Men is in Engeland getroffen over de reactie, welke de Britsche houding in het Duitsche volk heeft teweeggebracht. Naar het schijnt heeft men de sympathieën, welke men meende te hebben, overschat of het poli tieke instinct van onze natie onderschat. Weet het Engelsche volk, dat zijn politici door hun turbulente en ongemotiveerde handelingen den draad met ons werkelijk geheel en al hebben doorgesneden? Is het het Engelsche volk duidelijk, wat het dezer dagen heeft verloren. Zoo willen wij in alle duidelijkheid uit spreken, dat wij met deze generatie die in Engeland het bewind voert, niet meer tot een overeenkomst wenschen te komen. Wij hebben geen belang bij een politiek van in ternationale conflicten, zooals Engeland die voert. Wij hebben geen vertrouwen in een diplomatie, welke voortdurend de zenuwen verliest. En wij hebben geen sympathie voor een heerschende klasse, welke alle bindingen der beschaving en geschiedenis en verstand vergeet. Wij hebben Engeland een half jaar geleden eens de kans gegeven uit een situatie, welke zijn ijdelheid had doen ontstaan, zonder verlies aan prestige te geraken, wij zullen het niet een tweeden keer deze kans geven. Doch wij wachten de slotblamage af met die absolute rust, waarmede de toeschouwer het knaleffect van een tragedie afwacht. Verstoorde verjaardags voorbereidingen Hitlcr en zijn staf zeer verrast over de boodschap van Roosevelt DIRECT NAAR BERLIJN VERTROKKEN. Zoodra de boodschap van Roosevelt in Duitschland was ontvangen is zij te Mün- schcn aan Hitier overhandigd. Onmiddellijk zette de Fuhrer zich ter bestudeering en riep zijn staf bijeen. Gisteravond is Ilitler per specialen trein in gezelschap v. zijn pereschef Dietrich naar Berlijn vertrokken. Minister von Rihbentrop niet wicn de Fuhrer langen tijd geconfe reerd had, had zich per vliegtuig reeds eer der naar Berlijn gespoed. Het telegram zou Hitier en zijn staf, die druk bezig waren voorbereidingen te tref fen voor den verjaardag van den Führer zeer hebben verrast. In vooraanstaande na- tionaal-socialistische kringen toont men zich zeer onverschillig. Uit een officieus com mentaar van den Duitschen dienst valt reeds af te leiden, dat het antwoord negatief zal zijn. Een communiqué zal pas uitgegeven worden, nadat tusschen Hitler en Mussolini algeheelc overeenstemming is bereikt. Men schijnt te Berlijn van oordeel zijn, dat er geen aanleiding bestaat, de afzending van het ófficiecle antwoord aan Washington tc verhaasten, temeer daar het standpunt van Duitschland reeds- voldoende duidelijk ge bleken is uit de reeds gepubliceerde offici euze commentaren. Van gczaghebewle zijde verluidt, dat. Hit lcr, die uit München vertrokken is, heden in Oostenrijk zal komen om zich reken schap te geven van den toestand in het land. Dinsdag zou hij weer naar Berlijn gaan., Fabrieksafdeelingen Hembrug worden verplaatst Mede uit een oogpunt van vei ligheid. In antwoord op opmerkingen uit de Twee de Kamer over een suppletoire begrooting voor 1938 van het Staatsbedrijf der artillerie- inrichtingen merkt de Minister van Defen sie, naar het Hdbld. meldt, o.m. het volgen de op: De bestaande administratiegabouwen a.an de Hembrug zullen niet worden afgebroken. Deze zijn, behalve voor 't achterblijvende gedeelte der fabrieks- administratie, dringend noodig voor fabricagedoeleinden, Behalve de verplaatsing van administratie- afdeelingcn is het noodig gebleken, ook fa brieksafdeelingen naar elders te verplaat sen, omdat de noodige ruimte aan de Hem brug ontbreekt en omdat een verspreide lig ging van deze afdeelingen uit een oogpunt van veiligheid in oorlogstijd noodzakelijk is. Reeds werden overgeplaatst het autobedrijf en de instrumentmakerij, terwijl het schei kundig laboratorium, de afdecling gasmas kers en de laboreerwerkplaatsen binnen af- zienbaren tijd worden overgeplaatst. Nader zal worden bezien in hoe verre overplaatsing van nog andere afdeelingen noodzakelyk is. Arbeider en paard gedood. Onder de gemeente Venray is Zaterdag een ernstig ongeluk gebeurd. Terwijl mili tairen bezig waren met het leggen van mijnen en zij hierbij werden geholpen door werklooze arbeiders uit de gemeente Deur- ne, trapte één van deze arbeiders op een mijn, tengevolge waarvan dit projectiel ex plodeerde. De arbeider, dc 35-jarige Linden uit Deurne, werd op slag gedood. Zijn mede arbeiders en de militairen, die zich in de onmiddellijke nabijheid bevonden, kregen geen noemenswaardig letsel Tengevolge van de hevige ontploffing schrok een paard, dat gespannen was voor een boerenwagen, wel ke wagen op een aangrenzenden weg na derde. Het paard sloeg op hol en trapte daarbij op een tweede mijn. Ook dit projec tiel ontplofte, waardoor liet paard werd ge dood en de kar vernield. De voerman kwam met den schrik vrij. Het lijk van den arbeider is naar het zie kenhuis te Deurne overgebracht. INSTEMMING ALLERWEGEN. De geheele wereld, behalve Italië en Duitschland waarover elders in dit blad heeft Roosevelts boodschap met verrassing en blijdschap ontvan gen. Engeland hoopt. De Britsche regeering legde terstond de volgende verklaring af: Dc Britsche regeering heeft met hartelijke instemming kennis genomen van de bood schap, welke door den president der Ver eenigde Staten van Amerika is gezonden aan den kanselier van het Duitsche Rijk en het hoofd der Italiaansche regeering en welke nu aan de pers ter publicatie is gegeven. De Britsche regeering onderschrijft geheel het oordeel van den president over den interna tionalen toestand. Zij gelooft, dat het staatsmansiniti atief, dat Roosevelt heeft geïnspi reerd, een werkelijke gelegenheid biedt een ramp te voorkomen, welke over Europa hangt cn welke, naar haar overtuiging, in ieder land wordt gevreesd. Thans moeten de antwoorden uit Duitsch land cn Italië worden afgewacht. De Britsche regecring harerzijds wenseht uitdrukking te geven aan de sicllige hoop, dat deze ant woorden den wegzuilen openen voor verdere stappen, waarover de president spreekt. Sensatie in Frankrijk. De boodschap van Roosevelt heeft in alle Fransche politieke kringen, waar de tekst onmiddellijk in omloop kwam, geweldige sen satie gewekt. Gezaghebbende kringen wijzen op de aan zienlijke beteekenis van dit spontane gebaar, dat een Amerikaansch voorstel beteekent waarbij niet geaarzeld wordt in feite een ver antwoordelijkheid voor de Vereenigde Staten aan te gaan. Zoodra Daladicr kennis had genomen van de boodschap van president Roosevelt heeft hij direct namens de Fransche regeering een mededeeling doen toekomen aan Bul- litt. Deze mededeeling houdt een volledige adhaesie zondér eenig voorbehoud in van Roosevelts voorstellen. De Petit Parisien schrijft: Roosevelt dwingt Duitschland, zijn mas ker te laten vallen. Sovjet pessimistisch. Kalinin heeft als voorzitter van het presi dium van den hoogsten Sowjet der U.S.S.F. een telegram gericht aan president Roose velt, luidende: „Ik acht hel mijn aangenanien plicht u mijn hartelijke gelukwen- schcn te doen geworden en de uit drukking van diepe sympathie met den nobelen oproep, dien gij hebt gericht tot de regeeringen van Duitschland en Italië. Gij kunt er van verzekerd zijn, dat uw initia tief het meest vurige antwoord zal vinden in de harten der volken van de N.S.S.R., die oprecht ver langen naar behoud van den alge- nieencn vrede." De Sovjet-pers gelooft niet, dat Mussoli ni en Hitler een bevestigend antwoord zul len geven. Polen en Littauen. Ook Poolsche kringen staan soeptisch ten aanzien van de mogelijkheden tot verwezen lijking der Amerikaansche voorstellen. Ver liest Roosevelt de tegenwoordige omstandig heden niet uit het oog? vraagt men. Overi gens is de openbare nieening in Polen diep onder den indruk. In Littauen hoopt men dat Roosevelts te legram succes zal hebben. Turkije. In gezaghebbende Turksclie kringen ge looft men, dat Roosevelts „aanmaning" tot een herziening der Amerikaansche Neutrali- tcitswet kan leiden naar gelang van het antwoord, dat er op ontvangen zal worden. China informeert. Hushih, de Ghincesche ambassadeur te Washington heeft een bezoek gebracht aan het departement van staat. Gemeld wordt, dat hij gevraagd heeft waarom China niet is opgenomen in de lijst van landen, welker Integriteit ntar het voorstel van Roosevelt moeten worden gegarandeerd. Zware beschuldigingen tegen Roosevelt Acht vragen, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten. EEN SCHERP ARTIKEL VAN EEN DUITSCH BLAD. In een blijkbar geïnspireerd artikel stelt de „Berliner Morgenpost" president Roose velt de volgende vragen: 1. Wilt gij door uw ophitsende redevoe ringen en openlijke inmengingen in Euro- peeschc aangelegenheden een oorlog tegen de volken, van Duitschland en Italië met alle geweld ontketenen? 2. Wilt gij het argelooze Amerikaansche volk over den oceaan ophitsen om de sterk ste pijlers der Europeesche ordening, Duitsch land en Italië, te vernietigen? 3. Wilt gij door uw agitatie Europeesche staten ophitsen tot een oorlog tegen de vol ken der orde met dc bedoeling, dat gij door leveringen van wapenon en gifgassen zaken kunt doen en daarmede uw binnenlandsch- politieke mislukkingen verdoezelen? 4. Wanneer gij dat niet wilt, waarom hetzt gij dan sedert 1933 op de meest schaam telooze wijze tegen het Duitsche volk en vernietigt gij daardoor gewetenloos de vreedzame betrekkingen tusschen Duitsch land cn Amerika? 5. Waarom hebt gij sinds 1933 door passie ve en tenslotte actieve steunverleening aan den Joodschen boycott den het gemeenschap pelijk welzijn bevorderenden handel tus schen onze beide volken ondermijnd? 6. Waarom hebt gij uw weigering van den heliumuitvoer voor Duitsche luchtschepen een bestaande brug van overeenstemming tot bevordering der vreedzame betrekkingen tusschen onze heide naties bewust vernie tigd? 7. Waarom hebt gij door uw weigering van landingsterreinen ten behoeve van het Duitsche luchtverkeer onze bemoeiingen tot de vorming van een verdere brug tusschen onze heide volken moedwillig weerstreefd? 8. Wanneer gij, meneer Roosevelt, ver wacht, dat uw grootsprakig beroep als ern stig wordt aangenomen en niet als plompe propagandazvvendel moet gelden, dan moet u allereerst het bewijs van uw goeden wil leveren. Dit bewijs kunt gij leveren door In uw eigen land de geheele hysterische oorlogs ophitsing tegen het Duitsche volk te sta ken en in pers, radio en film den weg van den vrede en eerlijke overeenstemming in te slaan. Pas wanneer gij ons dit bewijs van uw ge loofwaardigheid hebt gebracht .kunnen wij verder met u spreken! Politie houdt hem aan. i In het gezin van een werklooze in de In dische Buurt te Amsterdam, heeft zich Za terdagmiddag een ernstig geval van mishan deling voorgedaan. De 25-jarige man, die door zijn langdurige werkloosheid zeer nerveus is geworden, heeft nogal eens last van driftbuien. Zater dagmiddag, tijdens afwezigheid van de vrouw, die even weg was gegaan, om een boodschap te doen. heeft de man weer een driftbui gehad, welke hij heeft gekoeld op hun kindje van acht maanden. De man heeft het kind in zijn blinde woede zoo mishandeld, dat het met zwaar lichamelijk letsel in een ziekenhuis moest worden opge nomen. De beentjes vertoonden onder an dere ernstige kwetsuren. De politie heeft den vader aangehouden. Hij zal ter beschikking van den officier van justitie worden gesteld. Het grootste ondergrondsche station ter wereld, wordt eerstdaags aan de Pots- damer Platz te Berlijn in gebruik genomen. Een kijkje in de reusachtige hallen. Van het eene kamp naar het andere Illegale vluchtelingen uit Helle- voctsluis overgebracht naar. Mosterdveen. Naar vrij uit goede bron vernemen zal he denmiddag in het permanente barakken kamp Mosterdveen te Nunspeet een 150-tal illegale buitenlandsche vluchtelingen af komstig uit het kamp te Hellevoetsluit, tij delijk ondergebracht worden. Dit kamp vormt geen bedreiging voor het natuurschoon, daar het ver afligt van de toeristencentra. Conflict met 's lands veiligheid, Naar de Tel. verneemt, Is het niet moge lijk gebleken met het oog op de Woensdag a.s. te houden verkiezingen voor de Pro vinciale Staten een dergelijke regeling te treffen, dat de kiesgerechtigden, die zich in werkelijken dienst bevinden, alsdan hun! stem zouden kunnen uitbrengen. Er is een onderzoek ingesteld in samen werking met de militaire autoriteiten teni oinde na te gaan of vervoer in ploegen van militairen naar de gemeenten, waar ze kiesgerechtigd zijn practisch uitvoerbaar zou zijn, doch gebleken is, dat dit niet het geval is, noch bij vervoer per trein, noch in geval van gebruikmaking van hiertoe opgevoerde auto's. Met de eischen van een doeltref fende grens- en kustbescherming was het daarbij niet vereenigbaar, dat alle kiesgerechtigde militairen 's morgens gelijktijdig hun post zou den verlaten, om te worden overge bracht naar de gemeente waarin zij op de kiezerslijst voorkomen. Overigens is wel gebleken, dat Het aan tal dergencn, die nu niet hun stem zullen kunnen uitbrengen niet zoo bijzonder groot is, aangezien het meerendeel der man schappen die zich onder de wapenen be vinden, nog niet den leeftijd van 25 jaar heeft bereikt. Degenen, die dienst doen in of in de onmiddellijke nabijheid van de ge meente waar zij op de kiezerslijst voorko men, zullen, tenzij de eischen van den dienst dit onmogelijk maken. Woensdag in de .gelegenheid worden gesteld te stemmen-

Schager Courant | 1939 | | pagina 8