V °f> Tegenvoorstel van Hitier te verwachten 21 April antwoordt tr omdat deze verkiezing een graadmeter is! IVi Daar gaat het morgen om! raum mui mm. DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Geen socialistische ministers in België vJJeerbericht Nog nimmer zijn de verkiezingen voor de Provinciale Staten zoo be langrijk geweest als dit jaar. Mannen en vrouwen weest op Uw hoede! Versterkt de democratie! *'e o* Een roode stembuszege beteekent een veroordeeling van het huidige regeeringsbeleid, dat ons geen stap verder brengt. Versterking van de S.D.A.P. beteekent, Beter onderwijs - kleinere klassen - Staatspensioen voor Ouden van Dagen - Arbeid voor de werkioozen - Welvaart voor de Middenstand - Ordening van het bedrijfsleven - - Zet deze eischen kracht bij. Fascisme - Communisme. Laan, Schagen, Tel. 20. DINSDAG 18 APRIL 1939. 83e Jaargang. No. 10857. IWeew Je» N.V. Uitg.-Mif. „VloMoxk Mop«el»T*woeker* DRIE UUR ZAL DE FüHRER SPREKEN. MEN VERWACHT EEN MINDER NEGA TIEF STANDPUNT DAN DE DUITSCHE PERS AANGAF. Italiaansche pers ontzegt Roosevelt het recht te bemiddelen» Het besluit van Hitier, den Rijksdag tegen 28 April bij een te roepen, geeft een nieuwe wending aan de ontwikke ling van de internationale politiek. Algemeen gelooft men, dat het besluit genomen is in overleg met de Italiaansche regeering. Ook gelooft men, dat Mussolini ernaar ge streefd heeft, niet de ongerustheid te vergrooten, die de openbare meening in het buitenland na de eerste reacties van Duitsche politieke kringen en de Duitsche pers aan den dag gelegd heeft. Het is, zegt men, niet onmogelijk, dat Hitier, in overeenstemming met de gemeenschappelijke politiek van de as Berlijn-Rome, zich op 28 April op min der negatieve wijze zal uitspreken dan de Duitsche pers heeft gedaan. In politieke kringen te Berlijn heeft men den indruk, dat Hitier in de bijeenkomst van den Rijksdag een soort tegenvoorstel aan Roosevelt zal doen. De rede, die Hitier op 28 April in den Rijksdag zal houden, zal, naar men zegt, ongeveer drie uur duren. Zij zal door alle Duitsche radiostations worden uitgezonden. Men venvacht dat als steeds Hitier niet „zachtzinnig' zal zijn, maar in zijn rede zou doorklinken een mogelijkheid die Duitsch- land in staat zou stellen de regeling aan de orde te stellen van de vraagstukken, die het na aan het hart liggen: dat van de ko loniën en dat van de grondstoffenvoorziening. gezwegen nog van het vraagstuk der ver grooting van den Duitschen uitvoer. Hitier zou nogmaals herinneren aan de voorstellen, die hij gedaan heeft inzake de beperking der bewapening en de ontwikke ling van de internationale economische be trekkingen. protectoraat troepenparades gehoudén zul len worden. Uit zeer betrouwbare bronnen wordt verno men, dat Hitler's vertrek aan de Ostmark gisteravond en de troepeninspectie te St. Poelten niets te maken hebben met de hui dige situatie en dat deze reis reeds eenigen tijd geleden vastgesteld was. Italiaansche pers onvriendelijk. De Italiaansche bladen, welke aanvanke lijk weinig commentaar gaven op de bood schap van Roosevelt, schrijven er thans iets uitvoeriger over. De toon is scherp, maar minder grof dan die der Duitsche bladen, welke Roosevelt feitelijk een politieken zwen delaar noemden. Enkele uitlatingen uit de Regime Fascista zijn: In de actie van Roose velt schuilt de typische Angelsaksische hui chelarij, want een oorlog dreigt de wereld slechts, omdat er staten zijn, die weigeren terug te geven, hetgeen zij ten onrechte in houden, of datgene uit te leveren, waartoe zij zich verplicht hadden. Hitier in Oostenrijk. Hitier heeft zich van St. Poelten naar Krems begeven, waar hij een uur bleef om vervolgens naar het stadje Stockerau, op 30 K.M. van Weenen, te gaan. Hier woonde hij militaire oefeningen bij. Tegen den avond ging Hitier naar het station voor de terug reis. Men verwacht dat hij morgen weer te Berlijn zal zijn. Uit Praag wordt omtrent de viering van Hitler's verjaardag gemeld, dat Donderdag in Praag en alle garnizoensplaatsen van het Den Rijksdag bijeengeroepen Het Duitsche Nieuws Bureau meldt De Amerikaansche president Roo sevelt heeft den Führer in een tele gram 't verzoek gedaan, in bepaal de kwesties zijn standpunt te bepa len. De Führer acht deze aangele genheid zoo belangrijk, dat hij be sloten heeft, het antwoord aan den Amerikaansohen president namens het Duitsche volk in den Rijksdag bekend te maken. Daarom heeft hij den Duitschen Rijksdag tegen 28 April bijeengeroepen om van deze verklaring kennis te nemen. Een eigenaardig geheugenverlies heeft zich meester gemaakt van den grooten demo craat. Roosevelt, wanneer hij spreekt over een bespreking der practische middelen ten gunste van den wereldhandel. Hij moet zich herinneren, dat het juist de Vereenig- de Staten zijn geweest, die als eerste mo gendheid de hoogste belemmeringen heb ben in den weg gelegd aan het internatio nale ruilverkeer. Italië en Duitschland zul len gemeenschappelijk een waardig ant woord geven op het zonderlinge document. Ook de Giornale d'Italia, het blad van Gayda. is thans ook uitvoeriger. Het or gaan schrijft o.a.: Roosevelt probeert heel openlijk door e.en nfleidingsmanoeuvre zijn natie in een don ker avontuur te storten om zijn mislukkin gen op binnenlandsch politiek gebied te be mantelen. Roosevelt vormt zeer zeker niet de geheele Vereenigde Staten. Tusschen dezen man, dien de geschiedenis zal rekenen onder de ..meest verderfelijke persoonlijkheden" en de massa van het Amerikaansche volk. dat hij met zijn ongecontroleerde initiatieven terroriseert, gaapt een diepe kloof. De lijst van landen, aan welke Duitsch land en Italië garanties zouden moeten ge ven. noemt het blad zeer zonderling samen gesteld. Deze lijst heeft slechts ten doel. den indruk te wekken van een geweldig gevaar, dat tegen al die landen gericht zou zijn, die op een of andere wijze zouden deel nemen aan de omsingeling der totalitaire staten door de groote plutocratieën. Inderdaad vindt men in de lijst de namen van landen, die Italië steeds als vrienden heeft beschouwd en nimmer als vijanden zal aanzien. Over het algemeen ziet de Italiaansche pers in Roosevelts boodschap dus een provo catie en kent zij Roosevelt geen enkel recht toe zich met de Europeesche aangelegenhe den te bemoeien. Belgische werkliedenpartij ver klaart zich tegen deelneming aan de regeering. TWEE PARTIJENREGEERING TE WACHTEN. Het congres der Belgische Werklieden partij heeft met 310.000 tegen 248.000 stem- Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT» Verwachting: Guur, regen- en hagelbuien, krachtige tot stormachtige N.W. tot N. wind. Alg. vooruitz.: Aanhouden van een periode met N. winden, waarbij na morgen flinke nachtvorsten kunnen wor den verwacht. men, bij 15.000 onthoudingen, de motie ver worpen ten gunste van deelneming der so cialisten aan de regeering. Na dezen uitslag hebben de socialistische ministers Pierlot in kennis gesteld van de onmogelijkheid, waarin zij zich bevinden, hun medewerking aan de regeering voort te zetten. Men denkt, dat het ministerie nu spoe dig zal worden herzien op de basis van twee partijen de katholieken en liberalen. Zooals wij gisteren reeds mededeelden had Pierlot bevestigd met een driepartijenregee- ring gereed te zijn. Dat ministerie telde vijf katholieken, vijf socialisten, drie liberalen en drie partijloo- zen. Pierlot heeft thans verklaard dat het nieuwe kabinet op de basis van een twee- partijenregeering dus, minder ministers zal bevatten. Op het congres spraken zich voor al de Walen, tegen deelneming uit. Voorts heeft men bezwaar tegen den terugkeer van den katholiek Sap en vooral tegen de aan wezigheid van den liberaal Devèze als mi nister van binnenlandsche zaken. Spaak heeft op het congres voor deelne» ming aan de regeering gepleit Wij mogen, zeide hij o.a., het buitenland niet het schouw spel bieden van een land, dat verdeeld is, klasse tegen klasse! 't Gaat am de toekomst Niet alleen om de samenstelling der Staten. Niet alleen om de vraag of de Sociaal-Demo cratie een of meer zetels zal winnen of ver liezen, maar Zullen de geweldmethoden van Nationaal- Socialisme en Communisme in Nederland zegevieren Met begeerige blikken slaat Duitschland de politieke gebeurtenissen in Nederland gadel Moet de werkloosheid in Nederland ten eeuwigen dagen duren 1 dat gij eischt. Vormt een groote macht tegen Reactie, S.D.A.P. 1. W. MIC HELS No. 1 van Lijst 1

Schager Courant | 1939 | | pagina 1