Na den slag.... de jeugd, sfttafes-irnk. -kkijkeu, Donderdag 20 April 1939 Groote belangstelling voor onze redactiebureaux Aspirin Tweede Blad Uit onze Omgeving W1ER1NGERWAARD MIDDENSTANDSBOND. Dinsdagavond vergaderde de plaatselijke -{deeling van den Kon. Ned. Middenstands- j>ond in het lokaal van den heer Breed. Aanwezig waren 13 leden. Ka opening door voorzitter Rezelman ivolgt voorlezing van de notulen, welke on der dankzegging worden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukkon bevindt zich een verzoek om bijdrage aan den gedemk- #leen op het graf van den onlangs gestor ven voorzitter van den Middcnstandbond, den heer Schührmann. Ka eenige discussie wordt, tot het geven yan een kleine bijdrage besloten. Voorts zal op de a.s. districtsvergadering té Anna Paulowna de vraag besproken worden of plaatselijke verkoopacties wel of niet gewenscht zijn. Over 't algemeen wordt door de vergadering een korte actie b.v. niet St. Nicolaas meer op prijs gesteld dan het geven van reisbonnen gedurende éen langere periode. Volgende punt is bespreking uitstapje reis bonnen. Besloten wordt 2 dagen op reis te ^aan en wel 's Zondags en 's Woendags, terwijl wegens de tamelijk hooge onkosten van het maken van een film wordt afge-, zien. Het doel van de reis blijkt een zeer moei lijk punt. Nadat de hceren Marrees en Spaans elk een voorstel hebben gedaan en toegelicht wordt een commissie benoemd, Bestaande uit de heeren Marrees, Kuijper <n Spaans, welke de verschillende plannen zal onderzoeken. Bij de rondvraag klaagde de heer A. Braaf over de slechte postbestelling éénmaal per dag in de buitenwijken en vroeg op de afdeeling daar niets aan kon doen Voorzitter wilde wel eens een ver zoek tot verbetering doen, maar betwij felde of het zou helpen. Door den heer Kuijper werd de wensohe- lijkheid naar voren gebracht om bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing met een eigen Middenstandscandidaat uit te komen, die biet aan een partij gebonden is. Hoewel men het een eoede gedachte vindt, weer een middenstander in den raad te hebben, blijken de bezwaren toch dusdanig groot, dat hiervan wel niets zal komen. Uit de vergadering althans wenschte niemand zich beschikbaar te stellen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit, voor- ziter dan de vergadering, die een prettig (verloop had. LANGEND1JK 'Het edele natuurproduct verleent KING PEPERMUNT die kenmerkende heerlijke geur en smaak. FA. TONNEMA Cie. SNEEK NOORSCHARWOUDE. COSP. BOERENLEENBANK IL De Coöp. Boerenleenbank II te Noord- Scharwoude vergaderde gisteravond in „De Burg". Voorzitter, de heer Jb. Zijp Dz., opende de vergadering op de gebruikelij ke wijze. De notulen, voorgelezen door den heer Th. Duijves, werden aldus ongewijzigd vastge steld. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat 664 spaarboekjes in omloop zijn. Er staan 255 voorschotten uit, terwijl er 22 loopende re keninghouders zijn. Het aantal leden be droeg per 1 Januari 239. De rekening gaf een totaal-cijfer van f 257.636.68. Aan spaargelden was ontvangen f 104.703.44, te rugbetaald f 114.369.59. Aan voorschotten werd afgelost f 11.001.35, nieuwe voorschot ten uitgegeven f 5900.Ontvangen in loo pende rekening van rekeninghouders f 29.293.19, van de Centrale Bank f 84.154.67. Uitgegeven in loopende rekening aan reke ninghouders f 26.859.23, aan de Centrale Bank f 83.992.27. Ontvangen rente: van ivoorschotten f 8024.71, in loopende rekening 1314.83, van de Centr. Bank f 125.87. Uit gegeven rente: aan de spaarbank f 5204.20, in loopende rekening f 622.69, aan de Centr. Bank f 215.8S. De Balans sloot op een totaal van f 244.636.18. Aan voorschotten slaat, uit f 194.570.14. Van re keninghouders is te vorderen f 35.812.51. Nog te vorderen rente van voorschotten 1 3947.15. De schuld aan de spaarbank was per 31 Dec. 1938 f 172.820.69. De schuld in loopende rekening: aan rekeninghouders f 5300.aan de Centr. Bank f28.169 33. Het reservefonds was f 18380.06. De reserve du bieuze debiteuren f 5703.06. Het saldo winst was f 1167.22. Men besloot het winstsaldo aan de reser ve voor dubieuze debiteuren toe te voegen. Bij de bestuursverkiezing werd bet aftre dende bestuurslid de heer N. Sneekes, her kozen. De heer C. Duijves werd herkozen als lid van den Raad van Toezicht, evenals de heer J. Kos Kz. Tot plaatsvervangend bestuurslid werd de heer D. Bruijn herkozen. Nadat eenige mededcelingen waren ge daan over uitgetreden leden, werden de heeren A. Schuffelen, W. Kuin en J. van Kleef benoemd in de commissie voor het nazien der rekening 1939. De rondvraag leverde niets op. Daarna sluiting. OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst van de Emmahloemcollecte was te Noordscharwoude f 32.48 en te Zuid- Bcharwoude f 39.68. HARENKARSPEL AUTOBOTSING. Woensdagmiddag had voor het Raadhuis een aanrijding plaats tusschcn twee automo bielen. De botsing was niet ernstig en de wagens bekwamen weinig schade. Naar we vernemen is een en ander onderling gere geld. POLITIE. Verloren: een portcmonnaie met inhoud. Gevonden: een jas met portefeuille. Aan komen vliegen: een postduif. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot M. Sijtsma slaagde voor het gehouden examen voor melkcontroleur. SPOEDEISCHENDE VERGADERING VAN DEN RAAD. Spoedvergadering van den Raad der gem. Winkel, op Woensdagavond 19 April 1939, onder leiding van den Burgemeester, den heer J. Zwart. Afwezig wegens ongesteldheid is de heer de Veer. De voorz. opent de vergadering, de notu len van de vorige vergadering worden aan gehouden. De voorz. deelt mede, dat B. en W. thans machtiging hebben een kasgeldlecning aan te gaan tegen een rente van ten hoogste 1 pet.,., welke 'li «f. aBpopt. ,G<t»pacht 4is deze lêenirig f#'verl én gen," "doch"dl t* is niet "riteer mogelijk tegen een rente van 1 pet. Van de. Bank voor Nederlandschc Gemeen ten is telefonisch de mededeeling ontvan gen, dat zij een kasgeldleening kan verstrek ken tegen 2% pet., zoodat thans deze spoed vergadering noodig is. B. en W. stellen den Raad thans voor een kasgeldleening aan te gaan van ten hoogste f 23.000 tegen een rente van 2*4 pet. Aldus wordt besloten. De rondvraag leverde niets op, waarna de vergadering werd gesloten. BARSINGERHORN - DIRKSHORN. VERLOTING „V.V.O." Dinsdagavond had de verloting plaats ten bate van de Vereeniging voor Ontwikkeling Ontspanning in het Wapen van Haren karspel. In zijn openingswoord bracht de voorzitter na heer W. Kistemaker, dank aan allen die n«t mogelijk hadden gemaakt deze verlo- hn? te doen slagen. Oe lot- en prijsnummers werden getrok- kan door de jongchceren Reijer Vader en kinion de Vries. he hoofdprijs: een dames- of heerenrij- ^ial, of stofzuiger werd gewonnen door den heerCor Kos op het lot 889. Da gelukkige winnaar die in de zaal aan zie \vas, nam met een glunderend gezicht 2'jn prijs in ontvangst. Aa een woord van dank behoorde deze Terloting weer tot het verledcne. WEGENVERBETERING WAARDPOLDER. Aanbesteding. Gistermiddag hebben Dijkgraaf en Heem raden van den polder Waard en Groet in het openbaar aanbesteed het opnemen der aanwezige verharding op den hoofdweg in den Waardpolder, het aanbrengen van een nieuwe verharding, alsmede het uitvoeren van bijkomende werken. De uitslag van deze aanbesteding is als volgt: Dikkerboom, Waterlander N.V. Oudehaske f 54.820. Aann. Mij. de Moei en Hermes, N.V., Alkmaar 49.98 J. Ooms Pz., Avenhorn 52.000. Fa. Gebr. Min, Bergen 54.000. H. A. Jaartsveld, Apeldoorn 55.900.-- Mij. Wegenbouw N.V., Utrecht 57.990. P. Daalders Aann. Bedrijf, Alkmaar 49.944. N.V. Jaartsveld Wegenbouw Mij., Silvolde 51.900. N.V. Aann. en Wegenbouw P. C. Zanen, Heemstede 54.650.— J. Bruin, Bobeldijk 60.500.— N.V. de Geruischlooze Weg. Heemstede 55.200.- C. de Wit, Alkmaar 49.934.- J. J. Bosker, Haukes 50.300.- J. J. de Groot, Alkmaar 47.100. De gunning werd aangehouden. W1ERINGEN GESLAAGD. Dinsdag J.l. slaagde te Hoorn onze plaats genoot Jan Scheltus Nz. voor het diploma Melkcontroleur. POLITIE, t Verloren: een actetasoh, inhoudende een oliejas en papieren. Inl. bij den gem.-bode. ALKMAAR BELANGRIJK WERK GEGUND. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft na aanbesteding op 20 Maart, waarhij de gunning was aangehouden, aan den hr. C. de Wit, alhier gegund voor een bedrag van f 65967. Het verrichten van grond- en heiwerken met bijbehoorende werken voor den bouw van twee nafilters op het terrein van het pompstation Weesperkarspel der Gemcenie- waterleidingcn te Weesperkarspel. DE VOORJAARSMARKT. Begunstigd door het mooiste weer, dat men zich kan denken, had gisteren de gewone voorjaarsmarkt plaats. Het Waagplein en omgeving vertoonde het bekende drukke en roezige beeld. Alkmaar was gedurende een morgen en een "deel van een namiddag het Noordholland Noord blijft de democratie getrouw. De N.S.B. gekraakt. Groote winst voor de Vrijz. Dem. Hoe men het ook bekijkt: In Noord- holland Noord is men nog niet be ducht voor den dreunenden stap van de zwarte soldaten van den heer An- ton Mussert. De eerste stevige klap aan het N.S.B.-heir in 1937 ter gele genheid van de Kamerverkiezingen toegebracht, is gisbaren door een ge volgd, die nog gevoeliger was. In 1937 teruggcloopcn van 3305 stemmen op 1812 stemmen, is het resultaat thans een schamel restant van 1559 stemmen. Neemt men in aanmerking dat het totaal aantal stemmen ruim 10 pet. meer is dan in 1935, en dus normaal alle partijen een stijging in stemmen moeten vertoonen tot een gelijk percentage, dan komt men tot de conclusie dat de N.S.B. meer dan 60 pet. is achteruitgegaan. en thans in ons district weinig meer te be tcekenen heeft. Wat de groote partijen be treft (Musserts partij is thans tot dwerg partij gedegradeerd) valt in de eerste plaats op de geweldige stijging in stemmen- aantal der Vrijzinnig Democraten. Van 9615 in 1935 tot 12098 in 1939! De normale stijging meegerekend, een vermeerdering van 17 pet. ongeveer. De S.D.A.P. vertoont met een stemmen winst van 1120 (van 12685 op 13805) oogen- schijnlijk vooruitgang. Zij moest echter normaal gestegen zijn met 1268 dus feitelijk is de grootste arbeiderspartij iets terugge- loopcn. De anti-revolutionnaircn kunnen nog tevreden zijn, van 4854 op 6975 stemmen beteekent wist. Echter... vergeleken bij de Kamerverkiezingen in 1937, toen Colijn's partij 8943 stemmen behaalde een leelijkc terugslag! De R.S.A.P. is gehalveerd en de Troelstrabeweging blijkt nog weinig in de melk te brokken te hebben. Duidelijk is ook in ons district gebleken dat deze kleine partijen sfemimenversnippering bcteekcncn. UIT DE GEMEENTEN. Beginnen wij met de grootste gemeente uit ons district Den Helder, dan moet ook alweer dadelijk de aandacht gevestigd wor den op de zielige figuur van de N.S.B.. Van 949 op 383 stemmen! Daarnaast degeweldige stijging van de Anti rfe'v. "van r252Q op -tOJD? en de flinke winst der Vrijzinnig Democralen. Duidelijk blijkt: rechts of links, Kieskring Den Hel der wcnscht democratisch geregeerd te worden! Wat Schagen betreft, doet zich ten aanzien van de N.S.B. geen ander verschijnsel voor: opnieuw ge halveerd. De Vrijzinnig. Democraten boek ten een flinke winst en ook de communis ten hebben niet te klagen. Opvallend is de zeer grooten groei van de liberalen. Hiertoe heeft de candidatuur \an den heer de Veer zeker bijgedragen. Im mers het steinmental steeg van 149 tot 217 waarvan de heer de Veer alleen al 129 stemmen op zich vereenigde en dan ook in de gemeente Schagcn zelfs de lijstaan* voerder ver achter zich liet. Anna Paulowna is het eerste wat opvalt den geweldigen te rugloop in het stemmenaantal van den Vrijheidsbond, van 217 op 149. Waarschijn- lijijk zijn de deserteurs overgeloopen naar het kamp van de Vrijzinnig Democraten, die van 463 op 616 sprongen. Naar "de N.S.B. zeker niet, want deze werd in den polder ook flink in- den hoek gezet. De communisten klommen een stuk om hoog, van 34 op 85 stemmen, de S.D.A.P. leed een klein verlies. Over. Wieringen is thans moeilijk een oordeel te vellen. Het nieuwe land is afgevallen en daarmede zijn de verhoudingen geheel anders geworden. De N.S.B. en liberalen lieten eendge staart- vecren. Ook de Vrijz. Dem. konden zich niet handhaven. Barsingerhorn met Kolhorn en Haringhuizen, eens een sterke burcht der*N.S.B., is door de zwarte troepen schromelijk verlaten In de Zijpe ging het niet veel beter. De overige par tijen hebben geen daverende verrassingen gebracht. De vrijzinnig democratische ge dachte heeft ook in de hoofdstad Schager- brug en de omliggende residenties Oude- sluis, 't Zand enz. veld gewonnen. De ove rige gemeenten in ons district bieden over het algemeen hetzelfde beeld. Opvallend is ook de Vrijz. Dam. winst aan de Langen- d ij ken; speciaal in het rechtsche Broek op Langcndijk waar van 44 op 105 stemmen is gesprongen. De S.D.A.P. heeft in het kool land een flinke tik gekregen. Zij zal alle zeilen bij moeten zetten en onderlinge ru zietjes volkomen moeten liquideeren, om bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen on geschonden uit den strijd te komen. Ook de eilanden hebben den heer Mussert c.s. den rug toe gekeerd. Op Texel van 447 op 227, op Vlie land van 14 op 6, op Terschelling van 116 op 24! Het communisme heeft op de eilanden weinig te beteekenen. Resumeeren de: de kieskring 'Den Helder geeft geen an der beeld dan elders in ons land, Noord- holtoncFNoerd wil- <-zèlf «bü.rvcnf.'denkeiu -c» zètf hét récht hoüden redelijke critibk uit te oefenen op gebeurtenissen, die met het algemeen belang in strijd worden ge acht! hart van het platteland, dat zich rondom het stadje uitstrekt. Aangevoerd waren in totaal 1645 runderen en 12 kalveren, de handel was redelijk goed. De prijzen bedroegen: Kalfkoeien f 150—250; melkkoeien f160280; gelde koeien f95235; gelde vaarzen f 110—160; pinkstieren f 100 f 160; pinken f S0125; 1-jarige Noordholland- schc stieren f 150340. SCHAGEN TOT 'S NACHTS TWEE UUR WERD GEWACHT OP DEN VERKIEZINGSUITSLAG. Ze waren er gisteren vroeg bij. de kie zers, die de uitgebreide en actueele afkon diging van den uitslag der Prov. Staten verkiezingen, door onze courant georgani seerd, wilden meemaken! Nauwelijks was de klok van vijven koud, hetgeen betceken- de dat de leden der stemburcaux aan "t turven gingen, of we telden een twintigtal belangstellenden voor ons gebouw op de Laan, een groep, die weldra tot ettelijke honderden aangroeide! Ze hadden gedurende het eerste half uurtje niet veel meer te zien, dat de groote aanplakborden, waarop de cijfers van 1935 reuzengroot waren aangegeven, doch de vakjes, waarin de getallen van 19 April 1939 zouden komen te staan, nog leeg wa ren Verder keken vier groote schijnwer pers met hun holle blikken oogen de Laan in. De geluidsinstallatie van de fa. Jan Groot alhier hield er den moed in! Pittige schla gers weerklonken door den frisschen lente avond en ondertusschen kwamen de eerste gcge\ens onze redactie binnen; telefoon en telex begonnen te rinkelen en na eenige se conden verscheen in duidelijke blauwe cij fers de eerste uitslag op de bulletins. De eer was aan Petten! Een complimentje voor het tempo van het Pettemer stembureau! En toen volgden de cijfers elkaar snel op! Van alle plaatsen in het Hollands Noorder kwartier bereikte ons in verrassend korten tijd het resultaat van de verkiezingen! Een pluim op den hoed van onze actieve cor respondenten! De blanke staatj'es op de aanplakborden werden ras met sprekende blauwe teekens gevuld"; de muziek schetterde; de menschen verslonden gretig de getallen, applaudis seerden soms bij verrassingen en hielden gewichtige politieke gesprekken. Toen het donker werd, begonnen de schijiv werpers hun hel licht uit te stralen, ver mengd met den zachten neongloed van de letters op ons gebouw: „Schager Courant". De stem van de omroepster wisselde de muziek af: „Hallo, hallo, dames en hee ren, hier de Verkiczin-gsdicnst van de Schager Courant!" En cijiers weerklonken dat ik nog zoo opgeruimd ben. Het is toch zoo eenvoudigik bekijkalle» van den vroolijken kant. Natuurlijk - ook wel eens wat rheumatiek of spit, maar dan neem ik één of twee Aspirintjes en...het leed is geledenl HET riODUCT VAN VERTROUWEN! door den aether honderdtallen en dui zendtallen vonden gretige ooren Hoewel tegen middernacht de schare op de Laan langzamerhand kleiner werd, bleef er een kern van getrouwen. Eerst om twee uur sloten wij on zen omroep; toen stond daar, in het felle licht der schijnwerpers, nog een drietal getrouwen belangstellend bijeen èn bij dit drietal bevond zich een raadslid onzer gemeente, die ook in 1937 met hardnekkige vast beradenheid het eindpunt haalde. Toen doofden de lichten; de radio zweeg, doch het licht in ons redactielokaal bleef nog lang branden, want de verkiezingsploeg kiende alles uit, om onze lezers vandaag in populairen vorm de uitslagen te geven. VAN CANDIDATEN UIT ONZE OMGEVING. Er zijn uit onze omgeving verschillende bekende figuren candidaat gesteld voor de gisteren gehouden verkiezingen. Het zal onzen lezers zeker interesseeren hoe in onze plaats op deze vertrouwensmannen is ge stemd. Wij zien dan de resultaten aldus: Vrijzinnig Democraten: de Boer 461, Niestadt 93, Kooiman 31, Bosker 5. Hoorns man 1, Schroevers 4, Schermer 8, Wijdenes Spaans 6, H. K. Koster 2, v. d. Sluijs 2, Steenmeijer 2, Rezelman 1. Vrijheidsbond: de Veer 129, Stapel 75, Jaring 1, Schardam 1, Lovink 1, v Leersum 4, Koolhaas 1, S. Breebaart 2, van Galen 1, Bakker 1, Blaauboer 1. STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 15 April stonden 47 werkloo- zen ingeschreven, waarvan 6 in de steunre geling, 15 in de centrale werkverschaffing en 22 in de gemeentelijke werkverschaffing (4 in het Rietbosch, 3 in de baggerregeling cn 15 bij de uitbreiding van de Algemeenc Begraafplaats); 2 wcrkloozen maken een wachtwcck door, terwijl 2 wcrkloozen uit hun bondskas trekken. STAND DER ARBEIDSBEMIDDELING. Op Zaterdag 15 April stonden 54 personen als werkzoekenden ingeschreven, waarvan 12 grondwerkers, 1 timmerman, 1 metselaar, 1 opperman, 2 arbeiders-chauffeur, 1 electri- cien, 23 landarbeiders, 6 losse arbeiders, 1 typograaf en 6 kleine kooplieden. Het vorig jaar bedroeg dit aantal 106. Hiervan werkten in werkverschaffing: bag gerregeling 12, Schager Kogge 35 en 29 stem pelden. VERGUNNING INGEVOLGE DE HINDER WET. Aan de Standard Amerikaansche Petro leum Compagnie N.V. te 's-Gravenhage, is door B. en W. ingevolge de Hinderwet ver gunning verleend tot het oprichten van een ondergrnndsche benzine-bewaarplaats met af- tapfnrichting op het perceel gelegen aan de Loet van den heer D. Broertjes. VERGUNNING. Aan den heer J. P. T. de Vries van de E.S.M.I., is door B. en W, vergunning ver leend tot het bouwen van een bovenwoning met pakhuis. LANTAARNPAAL GERAMD. Vanwege de stemmerij in de o. L school was er gisteren op den hoek Torenstraat Lauriestraat een voor dat punt ongewoon druk verkeer, waarvan een gaslantaarnpaal de dupe is geworden. De paal werd door een door den heer P. Deutekom bestuurde luxe auto aangereden en knapte bij den grond af. De auto liep bij de botsing geen noemens waardige schade op. Personeel van ons gas bedrijf heeft de gebroken paal door een nieu we vervangen. EEN MOOIE AVOND BIJ HUIBERTS. Als de voorteekenen niet bedriegen, zal er Zondagavond in „De Roode Leeuw" veel te genieten zijn. Een zeer bekend en zeer mooi tooneelstuk, «De Vreemdeling" van Anton Coolen, en «en goed békend staande too- neelverceniging „Kunst en Vriendschap" uit Assendelft. Deze club won verleden jaar een eersten prijs bij het concours te Schager- brug. De Zaansche pers schrijft; Een ontroerend mooi stuk hetwelk op meesterlijke wijze door de spelers werd ver tolkt. Speciaal willen wij vermelden het spek van de hoofdrolspelers, den heer en me vrouw Kroon—Nagel, die een prachtige creatie gaven van den smid en zijn vrouw. Verder, ook een extra pluim (dit is niet om dqn, «uulfreiWg Kwm# .doen), aan den klei nen Mart ij n, xWe-mét-eeht kindprlijke na- iviteit zijn rol speelde. Wij zien Kunst en Vriendschap gaarne zoo spoedig mogelijk eens terug. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. „SUEZ" IN THEATER ROYAL. De film „Suez" vertolkt de wordingsge schiedenis van het Suez-kanaal. En dit in genieurswerk is feitelijk een der allerlaat ste ingenieursprestaties van voor het tech nische tijdperk. Ik bedoel: qua techniek staat het graven van dit kanaal dichter bij den pyramidenbouw, dan bij onze woderne ingenieurverrichtingen. De groote evolutie in de gereedschappen dateert juist van na dien tijd. Toen het Suezkanaal ontstond leefde en streefde Ferdinand de Lesseps. Een film moet romantisch zijn en daarom dichten de makers van dezen rolprent den genialen Franschman een liefde toe voor Eugénie de Montijo, de latere gemalin van Keizer Na poleon III. Deze grandioze film brengt ons inderdaad een verzonken wereld terug uit het niet. De Tweede Fraqsche Republiek en het Tweede Keizerrijk, Disraeli, Gladstone, Franz Liszt Victor Hugo... namen en gestalten, schim men uit het jongst verleden... zij leven voor ons op in een voor hen herbouwde wereld. We rijden in een rijtuigje door Parijs van 1860 en verbazen ons over de realiteit er van, tegelijkertijd: over het ten eenenmaal voorbije... Middelerwijl gaat het om het Suezkanaal. Een grootsch project, omdat het logisch en voor de hand liggend was en... niemand er aan wou. Een merkwaardig plan, omdat het zulk een victorie werd, die zou worden ge volgd door de nederlaag van het Panama- kanaal, dat veel modernere hulpmiddelen zou krijgen. Domheid, bekrompenheid en bijgeloof waren vijanden, waartegen de Les seps moest strijden. Maar evenzeer tegen list, lage politiek, intriges Het Haarlemsch Dagblad schrijft over de ze film o.m.: „De massascénes zijn verbluffend, de door kwaadwillige Turken veroorzaakte dyna- mietexplosies die het met veel moeite ge graven kanaaldeel weer doen instorten, heb ben een enorme uitwerking, de storm, die alle mcnschenwerk vernield, een heel werk- liedendorp vernietigt, tanks omblaast als speelgoed, baggermolens doet kantelen en zandmassa's gulzig in het water doet stor ten, blijft ons bij als hadden we het zelf meegemaakt. T.a.v. deze scènes van het gra ven van het Suezkanaal is het woord ver bluffend, dat zoo vaak ten onrechte in de filmwereld wordt gebruikt, geheel verant woord. U ziet in deze film de historie herle ven. Geen historie van pruiken en hoepel rokken, maar een geschiedenis van cnor- men arbeid. Tvrone Power speelt de rol van Ferdi nand de Lesseps, Loretta Yong treft door haar eenvoudig optreden zeer in de rol van gravin de Montyo. en Annabella is Toni Pelerin. Opmerkelijke creaties zijn voorts Rene de Labour (door .Tosenh Schildkraut) graaf Mathieu de Lesseps (Henrv Stephen- S *fin S'r Malcolm Cameron (Nigel Bru- ce) Allan Dwan voerde de regie, en hij heeft daarmede lauweren voor zijn filmkroon ge oogst. Vanaf Zaterdag a.s. draait deze bijzonde re film in Theater Royal.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5