'o II l'<l lil beklaagdenbank Duitsche vloot in de Noordzee Hitler's verjaardag DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Blijde viering van De as wil niet op de C MUSSOLINI ANTWOORDT ROOSEVELT"*) R.A.P. verbindend verklaard Laan, Schagen, Tel. 20. VRIJDAG 21 APRIL 1939. 83e Jaargang. No. 10860. (fe# N.V. Uitg.-Mif. „HoMondc Noordfcwortter** „Italië wil slechts in vrede werken, en denkt er niet aan den lont in het kruit te steken. Naar een beperkte conferentie GOEDE INDRUK IN ENGELAND; VOOR AMERIKA BLIJFT DE DUCE „EEN VER DACHT PERSOON." Mussolini heeft gisterochtend een radio rede gehouden welke tien minuten duurde, in verband met de tentoonstelling, welke in 191-2 te Rome zal worden gehouden. De rede van Mussolini was zeer kalm en de Duc'e werd herhaalde malen door toejuichingen van zijn hoorders onderbroken. Hij verklaarde, dat de bewering, dat de as oorlog wil geheel onjuist is. De as wil vrede en samenwerking en daarom is het gemakkelijk de paniekzaaiers tot zwijgen tc bren gen. „Onze leus is „vrede met rechtvaardigheid." Mobilisatie van arbeiders. De bijeenkomst van vandaag zoo zeide de Duce verder, is het begin van een groo- te mobilisatie. Ik hoop, dat hysterische lieden over de grenzen hierdoor niet verschrikt zullen wor den, aangezien het een burgerlijke mobili satie van arbeiders is. Met het aanvaarden van de uitnoodiging deel te nemen aan de tentoonstelling van 1942 hebben vele landen getoond gelijke vredelievende denkbeelden ie hebben als wijzelf. Een verschrikkelijke geografische pyramide is opgebouwd door menschen, die niet het minste begrip heb ben van de Europcosche zaken." Doelende op de voorstellen van Rooscvelt tot een internationale conferentie zeide Mussolini, dat hoe meer menschen deelnemen aan een conferentie, des te minder kans op succes bestaat. Mussolini hield deze rede in de hal van het stadhuis voor de leden van de commis sie tot organisatie van de tentoonstelling. Hij deelde nog mede, dat de nieuwe ge bouwen de afmetingen zullen hebben van den Sint Picter en liet Colliseum. NAAR EEN BEPERKTE CONFERENTTIE? De woorden van Mussolini wijzen er dus op dat hij zich niet tegen een conferentie verklaart, maar het dan een conferentie op beperkter schaal moet zijn, dan Roosevelt voorstelde. Degenen, die voorspelden, dat Mussolini dus de rol van vredesstichter zou gaan spelen, nadat de indruk van Roose- velts boodschap door heftige persaanvallcn was verzwakt, krijgen gelijk. Indien, aldus zeide Mussolini ook nog, wij voornemens zouden zijn de lont in het kruit te steken en als wij agressieve plannen koesterden, dan zouden wij niet, zooals wij thans doen, het besluit nemen tot een werk van een dergelijken omvang als de organisatie van een wereldtentoon stelling en wij zouden andere naties niet hebben uitgenoodigd daaraan deel te nemen. Naties, onder welke er vele zijn, die door de uitnoodi ging aan te nemen er blijk van heb ben gegeven, dat zij onze denkbeel den omtrent de ontwikkeling der gebeurtenissen deelen. Als wij in weerwil van de onweerswolken, die den horizon overschaduwen, den moed hebben ons werk actief voort te zetten, dan moet dat beschouwd worden als een goed voorteeken, dan wil dat zeggen, dat wij niemand willen aanvallen, integendeel, wij willen blijven werken. Het is dus onjuist, besloot de Duce, de as op de beklaagdenbank tc brengen. Wij la ten ons niet beïnvloeden door perscampag nes, door brallende uitlatingen aan het slot van banketten of door Messiaansche Bood schappen, daar wij gevoelen een gerust ge weten te hebben, alsmede mannen en mid delen om zoowel onzen vrede als don vrede van allen te verdedigen! DE INDRUKKEN IN HET BUITENLAND. De rede van Mussolini is.in Britsche po litieke kringen met een zekere voldoening ontvangen. Hoewel, zoo verklaart men, Mussolini niets gezegd heeft omtrent de wijze, waarop de as-mogend heden op de boodschap van Roo scvelt willen antwoorden, kan toch opge merkt worden, dat hij er prijs op stelde, nogmaals uiting te geven aan den vredes- Nvil van Italië en Duitschland. Van de middagbladen levert alleen de Star commentaar op de rede. Hoewel het toegeeft, dat de toon van den Duce gema tigd was, is het liberale orgaan van oordeel, dat de rede „ons moet aanmoedigen, onze nieuwe politiek voort te zetten, omdat zij bewijst, dat alleen kracht de dictatoren zal tegenhouden." Ontstemming in Amerika. Het is te begrijpen, dat men in Amerika niet zeer is ingenomen met Mussolini's ant woord. Terwijl van officieelc zijde reserve in acht wordt genomen, veroordeelen de dag bladen en het publiek zonder omzichtigheid ,.het^ antwoord op de boodschap van Roose velt", dat zij voorstellen als een „eenvoudi ge verwerping van den oproep van den pre sident". Diplomatieke kringen toon en weinig ver rassing over het antwoord van Mussolini, aangezien zij er zich rekenschap van ga ven, dat het antwoord geen categorisch „ja" of „neen" kon zijn,, en dat de taal der dicta toren, zelfs wanneer zij verzoeningsgezind is, heftig moet zijn ten behoeve van hun open bare meening. Het publiek oordeelt echter: Wanneer dus de Duce geen ander ant woord langs diplomatieken weg zendt, zal hij voor de Amerikanen „verdacht" blijven en in staat om een oorlog tc provoceeren. Ambtenaren van het departement ver wachten, dat het antwoord van Hitier zal verwijzen naar de antwoorden, die dan waar schijnlijk van de Balkanstatcn ontvangen zullen zijn op de vraag, die, zegt men, Hitier hun gesteld heeft, n.1. of zij zich door Duitschland bedreigd voelen. inleiding tot Duitsche indruk: Hitler's rede. In welingelichte Berlijnschc kringen zegt men, dat de rede van Mussolini een eerste en algemeen antwoord der spilmogendhcden op de boodschap van Roosevelt beteekenen. Men voegt hieraan toe, dat Hitier op 28 April de boodschap omstandig en punt voor punt zal beantwoorden. Men krijgt meer en meer den indruk, dat Hitier een lang re quisitoir zal houden tegen „het egoisme en farizeeisme" der democratische mogendheden en tegen het verdrag van Versailles en een opsomming zal geven van de verschillende voorstellen, welke Duitschland voor een rechtvaardigen vrede gedaan zou hebben en die verworpen zouden zijn. Fransche regeering voor belangrijke besluiten Heden zitting van den minis terraad. EEN RADIOREDE VAN REIJNAUD. De Fransche ministerraad zal heden te 16 uur voor belangrijke besprekingen bijeen komen. In deze vergadering zullen talrijke gewichtige decreten den president der repu bliek ter teekening worden voorgelegd. REIJNAUD. Men meent te weten, dat de fi- nancieele en economische maatrege len waartoe heden besloten zal wor den. in strekking en doeltreffendheid alles zullen overtreffen, wat tot dus verre op dit gebied is ondernomen. In gezaghebbende kringen bewaart men een volkomen stilzwijgen. Men weet wel, dat de maatregelen den omvang zullen heb ben, die door de nationale defensie gebie dend wordt opgelegd en het land in staat zul len stellen de door~rie omstandigheden ge- eischte inspanning aan de wapening te wij den. In de heden te houden radiorede zal Rey- naud, de minister van financiën, naar men gelooft, met klem betoogen, dat ae offers, die het land zich voor zijn verdediging moet getroosten, onvermijdelijk zijn. Hij zal ver der een beroep doen op de vaderlandsliefde en het plichtsbesef van alle Franschen. De nieuwe wctsdccreten zullen zonder twijfel reeds Zaterdag in het Staatsblad verschijnen. K.L.M.-PILOTEN SIGNALEEREN EENHEDEN. Volgens een bericht van Lloyds zijn gister te Dover twee Duitsche slagschepen in de Noordzee gesigna leerd, die in Westelijke richting voeren. Door de mist waren de sche pen slechts ongeveer zeven minuten zichtbaar. De andere schepen van de naar de Spaan- sche wateren varende vloot heeft men, aldus de N.R.Ct. in Engeland nog niet kunnen waarnemen. De Nederlandsche piloot Moll verklaarde, na aankomst op het vliegveld Croydon, dat hij tijdens zijn vlucht boven de Noordzee verscheidene eenheden van het Duitsche eskader had gezien. De reactie der Britsche admira liteit Volgens Reuter hecht de Britsche admira liteit weinig belang aan het feit dat zoo weinig nieuws over de Duitsche schepen be kend wordt. Men achtte het waarschijnlijk dat de schepen tijdens den tocht oefeningen doen, een handelwijze, welke geheel over eenkomstig de normale vlootpractijk is. De vloot naar Lissabon. De geheele Port.ugeesche pers meldt, dat een Duitsche vlootdivisie, die deel uitmaakt van het eskader, dat een kruistocht in de Spaanschc wateren gaat maken, op 6 Mei een niet-officiecl bezoek zal komen brengen. De divisie zal tot 10 Mei te Lissabon blijven. Het Volk schrijft: Twee dagen geloden hebben de Duitsche schepen hun havens verlaten en volgens de berekening zouden zij dus- Woensdag mid den in de Noordzee moeten zijn. Maar die berekening was verkeerd de Duitsche schepen zijn Woensdag ten noorden van de Noordzee gebleven en pas in den nacht van Woensdag op Donderdag zetten zij koers naar het Kanaal. Hoogstwaarschijnlijk heb ben zij den Woensdag benut om zich te ver zamelen en in „slagorde" te stellen. Engelsche reporter zag niet veel. Mr. Millar, van de „Daily Express", vloog Woensdag met zijn vliegtuig van Amsterdam vandaan en zocht de Noordzee af. Hij vloog van Amsterdam naar het midden van de Noordzee ter hoogte van Scheveningen, van daar kruisend naar Terschelling en nog wat hooger, maar hij vond geen Duitsche vloot. In zijn verslag schrijft hij alleen het K.d.F. Grootsch militair vertoon Twee millioen menschen op de been DE FÜHRER EEREBURGER VAN DANT- ZIG. OOK DE BRITSCHE KONING FELICITEERDE. De viering van Hitiers vijftigsten verjaar dag is zeer hartelijk geweest. Reeds om middernacht heeft Hitier de eerste geluk- wenschen ter gelegenheid van zijn verjaar dag in ontvangst moeten nemen van de tienduizenden, die zich op de Wilhelmplatz hadden verzameld. De Führer verscheen ver scheidene malen op 't balkon van de Rijks kanselarij en telkens werd hij stormachtig toegejuicht. In den ochtend nam Hitier een zanghulde in ontvangst van de nationaal-socialistische jeugd, waaronder ook deputaties uit Japan, Italië, Spanje en Bulgarije. Om negen uur sloeg HiLler voor de oude Rijkskanselarij een défilé gade van de Leib- standarte, S.S. en Scliupo's. In spreekkoren riep de imenigte, die in grooten getale naai de binnenstad was gekomen, steeds weder: „Wij feliciteeren". Na het défilé keerde de Führer naai de Rijkskanselarij terug, waar hij de geluk- wenschen in ontvangst te nomen had van den apostolischen nuntius als deken van het diplomatieke corps, van de leden der regee ring, van den president van het Boheem- sclic protectoraat, Hacha, van den Slowaak- schcn premier Tiso, van vertegenwoordi gers van de weermacht, onder leiding van Göring, alsmede tal van andore vooraan staande personen. Eereburger van Dantzig! Voorts ontving de Fuehrer den gouwleider en de regeering van Dantzig. Gouwleider Forster overhandigde hem den eereburger- brief van de vrije stad. Vervolgens begaf Hitier zich op weg om de groote parade van de weermacht gade te slaan. Deze parade is de grootste gewor den, die sinds 1914 in Berlijn heeft plaats gehad en dus ook de groot ste, waarvan Hitier het middelpunt was. Het aantal manschappen, dat er aan heeft deelgenomen, is niet bekend gemaakt, maar het waren er naar ruwe schatting tusschen de 50.000 en 60.000. Het voorbij ma r- eheeren duurde 434 uur, vrijwel zonder hiaten. De troepen waren niet alleen uit Berlijn en Potsdam, maar uit vele andere garnizoenen gekomen. Ook ditmaal was de zware en zwaarste gemotoriseerde veldartillerie van de partij waarbij men zoowel mortieren als kanon nen van imposant kaliber te zien kreeg, Tal rijk waren de verschillende gevechtswagens vertegenwoordigd; de formaties der ponton niers, der genie en der speciale inlichtin gendienst maakten grooten indruk op de deskundigen. Ook voor den leek, aldus het Hsb., was het leerrijk te zien, welke sterke bereden afdeelingen tegenwoordig van een regi ment infanterie deel uitmaken en welke enorme technische eischen men aan den modernen soldaat stelt. Vierhonderd militaire vliegtuigen voor verschillend doel waren voor de parade naar Berlijn .gekomen. Een deel defeer ma chines opende het militair vertoon in cor recte formatie. Ook Nederlanders onder de eere- gasten. Op de tribune tegenover die, waarop Hit- Ier, veldmaarschalk Göring, grootadmiraal Rader, de generaals von Brauchitsch en Keitel, en de rijksprotector von Neurath, dr. Ilacba en dr. Tiso hadden plaatsgeno men, zag men ook de eeregasten van het corps diplomatique (voor Nederland was onze gezant aanwezig), op do noordelijke tribune o.a. de militaire en maritieme ver tegenwoordigers, de militaire attaclfé's (voor Nederland de kapitein van den gene- ralcn staf Ilasselman) en de hooge minis- terieele ambtenaren. Langs den weg door den Tiergar- ten hadden zich reeds in den nacht zeker twee millioen toeschouwers opgesteld. Gelukwenschen van den Engel- schcn Koning. De Engelsche koning heeft I-Iitler ter gelegenheid van diens vijftigstcn verjaardag een telegram gezonden. De viering te Dantzig. De viering van den verjaardag van Hitier is te Dantzig kalm verloopcn. Er werden talrijke meetings gehouden en optochten, des avonds werd een groep nationaal socia listen in uniform aangevallen door haven arbeiders. Twee nationaal socialisten wer den ernstig gewond en moesten in het zie kenhuis worden opgenomen. Het ziet er naar uit, dat de nationaal socialisten in Dantzig bevel hebben gekregen dezen dag kalm te laten verloopcn, opdat niets de spanning zou kunnen verergeren, die reeds bestaat tusschen de Poolsche en Duitsche bevolkingen in dit gebied zoowel als tus schen Berlijn en Warschau. Oli nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTi Verwachting: Toenemende be wolking, overwegend droog zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen, wei nig verahdering in tempera tuur. Alg. vooruit®.: Waarschijnlijk eenige regen en afkoeling. schip „Robert Ley" gezien te hebben. D$ Duitsche vloot bleef echter onzichtbaar. Onzichtbare schepen hebben de Duit- schërs echter niet. Dat bleek gister morgen, toen de K.L.M.-piloot Schott met het lijntoestel van Londen te- v rugkwam en vertelde, dat hij de Duit sche vloot gezien had ter hoogte van Scheveningen, netjes in verband op- stoonuen en nu met een flink gan getje. Er bestaat in Engeland groote belangstel ling voor de tocht. Op de krijtrotsen bij Do ver en langs de heele kust van Kent heb been talloozen zich met kijkers geposteerd om een glimp van de Duitsche schepen op te vangen. Het zicht was gisteren goed ge noeg, maar niemand beeft iets opgemerkt. Rond Gibraltar. Ondertusschen blijven de Britsche autori teiten inzake Gibraltar op hun hoede. Giste ren is aldaar het eerste bataljon Hooglan ders, dat 14 April met bestemming Palestina uit Southampton was vertrokken, aan land gegaan. Er is nog een tweede bataljon in aan tocht. Zij zullen in Gibraltar blijven tot een bataljon Gardes hen zal komen aflossen. Op Malta bevinden zich troepen, die uit Palestina zijn gekomen. Tegengesproken wordt, zoo besluit het Vk., dat de vrouwen en kinderen van de bezetting van liet eiland opdracht zouden hebben ontvangen, Malta te verlaten. Wel beeft men de officieren en manschappen geadviseerd, hun familieleden liever naar Engeland te laten gaan maar zij moeten dit zelf betalen. Reuter meldt uit Malta, dat het Brit sche slagschip Ramiilies Woensdag avond met drie torpedojagers en een onderzeeboot naar Gibraltar is ver trokken. Reuter verneemt te Londen, dat de Ramii lies, die in Februari opnieuw in dienst is gesteld, naar Gibraltar wordt gezonden om haar oefenprogramma af te werken. De vier andere schepen zullen tezamen met de Ra miilies oefeningen houden. Het betreft hier, naar men verklaart, een normale verplaat sing, waartoe reeds eenigen tijd geleden be sloten was. Eerste vonnis in hooger beroep tegen wilde busondernemer. De Amsterdamsche rechtbank heeft giste ren het eerste vonnis in hooger beroep ge wezen tegen een wilden autobusexploitant, die in strijd met art. 2 van het nieuwe R.A.P. (Reglement Autovervoer Personen), een bus dienst tusschen Amsterdam en Haarlem heeft onderhouden. De Officier van Justitie heeft 14 dagen geleden uitvoerig in deze zaak gerequireerd en f 300 boete geëischt, waartoe verd. ook in de eerste instantie was veroordeeld. De rechtbank heeft de desbetreffende be paling van het R.A.P. verbindend verklaard en verd. veroordeeld tot f 300 boete. Talrijke builenlaiidsche diplo maten woonden de viering van Hitiers verjaardag bij. Op de bovenste foto ziet men de leden der Hongaarsche de legatie na hun aankomst voor de Brandenburger Poort de ccrccompagnic inspectecreiu Beneden is afgebeeld de Boemeensche minister Gafehr cu (tweede van links), aan wezig bij het leggen van een krans bij het e ere gedenkt ce- ken TJnter den Linden.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1