Firma G. DE WAARD Firma G. DE WAARD OUDERS Duitsche actie in Pitapië DRUKKERS Xo& ftacMt! Overhemden Bleyle tricotages Verassching Theo Mano-Bouwmeester 't HOEKJE Nog geen datum van Franco's overwinninsdefilé Scholen vervormd tot fascistische organisaties 0 Een Duitsche aanval op Pata- gonië strategisch onmogelijk, tenzij Engeland zijn rechten op de Falklands-eilanden ooit zou afstaan. Naar aanleiding van de opwinding in Chili over de beweerde actie van Nazi- Duit- schers in Argentinië en de Patagonië-kwes- tie, schrijft een medewerker te Buenos Ai res aan de N.R.Ct.: Geheel afgezien van de vraag of het veel besproken document over Patagonië echt dan wel valsch is, wordt de mogelijkheid, dat Duitschland ooit trachten zou, zich van Argentijnsch Patagonië meester te maken, hier met bet grootste scepticisme beoordeeld Ofschoon van de bevolking van Patagonië ongeveer de helft uit niet-Argentijnen be staat, zijn daaronder betrekkelijk weinig Duitschers, en ook dezen wonen er niet in gesloten groepen doch verspreid. Van de niet-Argentijnsche elementen zijn de mees ten Chilenen, Spanjaarden, Engelschen of Italianen. Strategisch is een Duitsche aanval op Patagonië vrijwel een onmoge lijkheid. Men denke zich een vloot met transportschepen, talrijk genoeg voor een invasie van een land met bijna 13 millioen inwoners, eu een goed georganiseerd leger, een sterke vloot, als Argentinië en op zulk een afstand van Europa! Indien het document echt mocht blijken, zou het wijzen op een overdreven ijver van Duitsche nationaal socialisten in Argentinië, gepaard aan een buitengewone onvoorzich tigheid in het omspringen met belangrijke brieven. Een glimlach. Over het vermoeden, dat in deze quaestie van Noord-Amerikaansche zijde zou zijn ge stookt, glimlacht men hier. De Noord-Aifie- rikanen zijn in Argentinië niet populair. In de continentale politiek heeft Argentinië in de laatste tientallen jaren, cn nog onlangs op het congres der Pan-Amerikaansche Unie te Lima, steeds oppositie gevoerd tegen Noord-Amerikaansche voogdij over Zuid- Amerika. Argentinië, dat zich beschouwt als woordvoerder van Latijnsch Amerika, en door geheel Latijnsch-Amerika, behalve mis schien in Brazilië, meent, dat het zichzelf wel kan beschermen tegen eiken aanval van niet-Amerikaansche zijde, en dat voor som mige gedeelten van Latijnsch-Amerika de Vereenigde Staten eventueel een grooter ge vaar zouden kunnen opleveren dan eenig land van Europa. Wantrouwen tegenover Noord- Amerika. Argentinië heeft steeds met groot wan trouwen gestaan tegenover de kapitaal-ex pansie van Noord Amerikaansche zijde, is op het oogenblik in een handels en devie zen-conflict met de Vereenigde Staten ver wikkeld, en zou Noord-Amerikaansche sug gesties ten opzichte van zijn internationale politiek stellig energiek afwijzen. In beza digde Argentijnsche kringen worden dan ook suggesties van Noord-Amerikaanschen invloed en anti-Duitsche intriges in Argen tinië als een soort beleediging opgevat. Voor zoover men er niét de voorkeur aan geeft, erom te lachen. Anti-fascistische Duitschers. De reactie, in Argentijnsche kringen door het gepubliceerde document verwekt ik spreek hier natuurlijk alleen over de opi nie van de bezadigde elementen, niet over de reactie van linksche partij-politiek is een zekere irritatie. Deze bestaat trouwens reeds tegenover de Duitsche politiek hier te lande. Niet tegenover de Duitschers, die over liet algemeen in Argentinië een gezien element vormen. Maar tegenover de neiging, van nationaal-socialistisch Duitsche zij de, om van de Duitsche bevolking in Argentinië en de door de Argen tijnsche wet als Argentijnen be schouwde in Argentinië geboren af stammelingen van die Duitsche ele menten een soort staat in den staat te maken. Een neiging, die ook van Duitsche zijde niet onver deeld gunstig beoordeeld wordt. Er zijn, nog afgezien van de talrijke Duit sche Joden, Oostenrijkers, Tsjechen enz., in Argentinië heel wat Duitschers, die, zonder de liefde van hun land op te geven, niets willen weten van de Duitsche politiek, en nog minder van overplanting daarvan op Argentijnsch gebied. „Mijn belangen liggen in Argentinië; mijn kinderen zijn in Argen tinië geboren en hun toekomst ligt in Ar gentinië. Wat zal ik mij of mijn kinderen het hoofd op hol laten brengen door die po- litiekerij van mijn landgenootcn, cn vooral van elementen onder hen, die hier niet thuis liooren, maar uit Duitschland hierheen gezonden zijn om het ons lastig te maken, en straks weer daarheen terugkeeren." Al dus het oordeel, dat ik veelal in bezadigde Duitsche kringen hoor. Duitsche school vervormd. Maar Argentinië heeft in de laatste jaren met wrevel gezien, dat de Duitsche scholen en vereenigingen, vroeger vreedzame, non- politieke organisaties, langzamerhand onder politieken drang en met financieele hulp vanuit Duitschland, vervormd werd tot cen tra van nationaal-socialistische organisatie voor volwassenen en kinderen. De Argen tijnsche regeering heeft daarvoor een stokje gestoken door politieke propaganda in die scholen te verbieden en de voorwaarde te stellen, dat geen subsidies uit het moeder land aanvaard mogen worden. Bij deze er gernis voegt zich nu de veronderstelling dat men in Duitschland Argentinië werkelijk zoo zwak zou achten en dat een Duitsche begeerte naar Argentijnsch Patagonië daar ernstig opgevat zou kunnen worden. Om de Falklands. Hierbij komt één bijzondere omstandig heid. Voor de Patagonische kust ligt een eilandengroep, welke de Engelschen „Falk lands" noemen, de Argentijnen „Malvinas". Die eilanden zijn Britsch bezit, en elke vijf jaren protesteert de Argentijnsche ambas sade te Londen plechtig daartegen met het uitsluitend doel, Argentinië's rechten op deze eilanden niet te laten* verjaren. In deze tijden van beroering op het ge bied van internationale politiek hoort men menschen, die misschien al te ver zien, hier in Argentinië wel eens zeggen: „Stel je voor dat tengevolge van internationaal gescharrel, van een oorlog misschien, Engeland genoopt, gedwongen, overgehaald werd, zijn rechten welke Argentinië ontkent, op de Malvinas aan Duitschland af te staan. Dat zou Argentinië, dat zich als rechtmatig eigenaar van die eilandengroep beschouwt, nooit kun nen gedoogen. Enhet zou ook té gevaarlijk zijn. Want mochten ooit die eilanden, zoo vlak op dp Patagonische kust, in handen komen van een op expansie en op koloniën belust Duitschland, dan zou het oogenblik van ge vaar voor Patagonië kunnen aanbreken. Ik herhaal: dergelijke overwegingen zijn zeer ver gezocht. Maar men hoort ze hier te lande thans nu en dan uiten. En ze werken er niet toe mede, den wrevel tegen Duitsch land, door liet Duitsche nationaal-socialis tische school- cn vereenigings-particularis- me gewekt, en door de geschiedenis van het „Patagonische document' aangewakkerd, tot bedaren te brengen. Wi] brengen naar voren een keurige collectie in voortreffelijke kwaliteiten. KREUKVRIJE DASSEN in rijk gevarieerde voorraad. SOKKEN - BRETELS - POLO SHIRTS SLIPOVERS. SPORTKOUSEN. HOEDEN en PETTEN in de moderne tinten. Alleenverkoop alhier van de bekende Momenteel voor Dames de keurige MAN TELPAKKEN en JAPONNEN. Leuke vlotte MEISJESJURKEN. Voor Uw jongen de IJzersterke SCHOOL- BROEKEN. PULLOVERS, enz. Aanbevelend, De tonen van „Jeugdige Liefde" ruischen over de baar. Gisteren had op Westerveld de plechtige verassching van Neder lands groote actrice, mevrouw Theo Mann—Bouwmeester plaats. Zij heeft zelf nog kort voor haar heengaan gezegd te hopen, dat de zon volop zou schij nen op den dag dat men haar weg zou bren gen. Zij heeft ook gewild dat het geen tries te plechtigheid zou worden; hierom heeft zij als een van haar laatste wenschen ken baar gemaakt, dat de bloemen, welke zij wel verwachtte dat men haar mee zou ge ven niet in rouwkleuren zouden zijn, maar in bonte, levendige tinten zouden pralen rondom haar stoffelijk overschot. Zij wensch- te ook, zoo hebben wij aldus de N.R.Ct. ver nomen, dat haar nabestaanden, haar vele kunstzusters en kunstbroeders, de talloos velen, die in al weer ver achter ons liggen de jaren zich in haar triomfen op het too- neel verheugd hebben, haar op haar laatsten gang volgen zouden niet in plechtige zwarte begrafenisdracht. En ook heeft zij aan haai baai' geen lofspraken of plechtstatige rede voeringen verlangd. Oorspronkelijk is zij ook geweest in de toch wel zeer treffende keuze van de muziek, die gespeeld moest worden bij haar verassching._ Toen de baai- in de groote, nieuwe aula van het crema torium op Westerveld, die tot de laatste plaats met bewonderaars van de groote too- ncelkunstenares gevuld was, binnengedra gen werd, heeft de organist eerst een een voudige improvisatie ten gehoore gebracht; daarna, onder het langzaam dalen van de kist, klonken lieflijk-melodieus de tonen van Jeugdige Liefde, een compositie van haar echtgenoot Gottfried Mann, wien zij reeds had moeten verliezen nog voordat zij het hoogtepunt van haar triumfen bereikt had. En ten slotte, toen allen diep onder den in druk van de zeer eenvoudig gehouden plech tigheid de aula verlieten, is een andere compositie van Gottfried -Mann uitgevoerd, een luchtig en boertig volksliedje, dat eigen lijk bij een rouwplechtigheid niemand ver wachtte: Van een mulderinneke. Zeer velen uit de Nederlandsche tooneel- wereld, alsook vertegenwoordigers van het Amsterdamsche gemeentebestuur woonden de plechtigheid bij, welke nauwelijks 10 mi nuten geduurd heeft. Toen de kist langzaam gedaald was, heeft de zoon van mevrouw MannBouwmeester diep ontroerd gezegd: Een van Nederlands grootste dochters is heengegaan. Ik dank u allen voor de liefde, mijn moeder bewezen. ZPx&atcen KERES WINT TE MARGATE. Onze landgenoot Van Scheltinga eerste in de reservegroep A. Paul Keres heetf aan zijn successen dei- laatste jaren een nieuwe overwinning toe gevoegd, met 7% uit 9 eindigde de Estlan- der in het schaakloumooi te Margate op de eerste plaats vóór Flohr en Capablanca, die tezamen de tweede plaats bezetten. Van Scheltinga heeft een zeer fraai suc ces geboekt door in het Premier Reservetour nooi groep A. den eersten prijs te behalen. Hij won gisteren van Bierley en aangezien Landau en Koenig het niet verder dan eniise konden brengen, bezette van Schel tinga de eerste plaats met 8 uit 11. Het bijzondere van dit goede resultaat is, dat onze landgenoot geen enkele partij heeft verloren. De spannende race tusschen hein en Landau is dus ten gunste van Van Schel tinga beslist. Prins verloor, dit maal van Kitto. Hij ein digt op een van de onderste plaatsen. Bij de. Premier Reserves B werd van Doesburgh vijfde met 6*4 put., dr. Mulder behaalde 5/4 pnt. Van Schelfhout tenslotte neemt in den eindstand van Premier Resen egroep C de vierde plaats in. Chineezeo zijn meesters in het opbreken van spoorwegen Guerillatroepen hebben zich lang zamerhand tot uitstekend georga niseerde eenheden ontwikkeld. Het moet steeds onwaarschijnlijker worden geacht, dat Japan Kanton als basis voor penetratie in China zal kunnen gebruiken. Een bijzondere medewerker van het Hdbld. vertelt* (lat het thans door de Japanners hij Kanton bezet gehouden gebied niet meer dan een honderdste der provincie beslaat. Bui ten de versterkte zone v. d. stad bcheerschen de Japanners alleen een tweetal wegen. Daartusschen liggen dorpen, waar de Chi- neezen voortdurend vrij spel hebben gehad. De guerilla-voorposten in deze dorpen staan voortdurend in contact niet het Chincesche hoofdkwartier. Van deze vooruitgeschoven centra uit is de jongste aanval op Kanton be gonnen. De Japansche divisies weten zich nog staande te houden, dank zij hun over weldigend veel groolere bewapening, maar zij bevinden zich in een belegerde stad. Merkwaardige samenstelling der vrijscharen. De guerilla-troepen zijn zoo langzamerhand een belangrijk element in den strijd gewor den. Over de organisatie van deze vrijscha ren vertelde generaal Tsai-Ting-Kai den bij zonderen medewerker van het Hdbld. het vol gende: De soldaten hebben hun eigen geweren. Munitie en bijzondere wapens, zooals lichte mitrailleurs cn snelvuur geweren worden hun door het leger verstrekt. Zij werken bij •groepjes van tien man. Zes groepen vormen een sectie welke georganiseerd zijn tot di visies van 500 a 600 mannen. De vrijscharen zijn merkwaardig om hun samenstelling: boeren, oud-officieren, kooplieden, studenten, arbeiders, Chineczen uit het buitenland, alle groepen en klassen der bevolking ontmoeten elkaar in deze vrijwilligers „benden" en ver binden zich tot een hechte, met patriotisme geladen eenheid. Geen boutje blijft achter! Hun vornaamste doel is verkennen, den vijand verrassen, hem in de val lokken, spoorwegen opbreken. Waar zij komen be zielen zij de plattelandsbevolking en on dermijnen zij het gezag der Japansche over heerschers. Zij houden den vijand voortdu rend bezig en beletten hem zijn strategi sche plannen voor te bereiden. De Chineezen zijn meesters geworden in het opbreken van spoorwegen. Met de grootste zorg worden rails en dwarsleg- gers losgemaakt en op wagons geladen. Geen boutje blijft achter. Het gcheele ma teriaal wordt naar 't Oosten gebracht waar het dient om de spoorlijn verder het land in uit te breiden. In de spoordijken worden om de twee honderd inter wijde gaten gegraven. Brug gen worden gedemonteerd. In de rivieren worden dammen gelégd van boomstam men en bamiboe. Om Kanton heen is een menigte kleine fortificaties gebouwd. Over al zijn loopgraven. Bovendien is Kwang- toeng bergachtig en ook direct hij Kanton zonder goede wagen vrijwel ondoordring baar voor een leger. Gevechten ten Noorden van Tsjentsjeng. Volgens berichten van het front in Kwan- toeng zijn de Japansche troepen sedert eenige dagen in gevecht met 12.000 Chinee zen ten Noorden van Tsjengtseng. De Chi neezen zouden zware verliezen lijden. Vol gens sommige berichten zouden de Chinee zen 3000- dooden op het slagveld achtergela ten hebben, terwijl aan Japansche zijde slechts 34 man waren gesneuveld en 140 ge wond. Van het front hi Kiangsi is een telegram ontvangen, waarin wordt toegegeven, dat Chineesche troepen Koeling hebben ont ruimd. VOOR DE Ideaal en doelstelling in de opvoeding I. Bestaat er wel een menschelijk gedrag, dat nijt op een doel gericht Ls? Het komt mg voor en ik weet, in gezelschap te zijn van uitnemende paedagogen dat het vraagstuk der doelstelling het belangrijkste is in de zielkunde. Wanneer ik dit hier zoo zeg, weet ik ook, dat juist op dit onder deel der zielkunde zoo dikwijls het minst gelet wordt. Eigenaardig moet dit heeten, wanneer men denkt aan de eenvoudigheid van het vraagstuk. Eenvoudig is het in dezen zin, dat ieder onzer in zijn leven meermalen heeft kunnen constateefen, van hoe groot belang de doelstelling voor hem is. Doel loos werken doet niemand, en als hg het doet, dan verricht hij niets, In deze dagen komt dit weer sterk tot uiting. De vrees, dat een wereldbrand zal uitslaan, heeft bg vele menschen de doelstelling weggeslagen. Men vraagt zich herhaalde malen af: Waarom zou ik dat doen, als straks de boel toch fout loopt. Het heeft geen doel meer In deze dagen van zenuwsloopende span ning is dit dan ook het gevaarlijkste: men gaat twijfelen aan de waarde van het doel, of misschien nog beter: men stelt geen doel meer, men leeft van den dag in den dag. Het ontbreken van een doel verlamt alle geestelijke activiteit. Dit klinkt zoo heel eenvoudig en men zou er zoo gemakkelijk toe kunnen komen, er geen aandacht aan te schenken, ware het niet, dat juist in deze uitspraak de fun- damenteele basis ligt van alle opvoeding. Geeft den mensch een doel! Geeft het kind een doel! De opvoeding van vele kinderen mislukt hopeloos, door het ontbreken v—een doel stelling. En nu bedoel ik hiermee niet te zeggen, dat elk deel direct waarneem baar zou zijn, maar wanneer we over ons weik en ons leven gaan praten, wanneer we ons verdiepen in den achtergrond der dingen komen we toch telkens weer tot het doel. De ervaring leert, dat de bewustwording van het doel den mensch en ook het jonge kind tot eer: geestelijk verhoogde activiteit br°ngt. Wie overtuigt is van de beteekenis der doelstelling, beseft, hoe ernstig het is, dat onze kinderen zoo dikwijls dingen moeten doen, waarvan zg het doel niet beseffen of weten. „Ja, zelfs de ouders doen dit maar ten deele", zegt Dr. Hamaker zeer terecht in zjjn werk „Karakter en Karaktervor ming". De opvoeding moet zich allereerst bezig houden met de doelstelling. In de vorige bijdragen heb ik u gesproken over den z.g. meerderheidsjongen en we hebben toen gezien, hoe weinig positiefs en hoeveel negatiefs in dezen jongen leeft. Er varing leerde niet eens, maar tallooze ma len, dat de levenshouding dezer jongens terstond veranderde, toen zij een levens doel voor oogen kregen. Ik herinner me nog een geval van een jongen, die nergens lust in had, steeds mopperde en verkeerd wilde. De vader wist den knaap aan de padvinderij te krijgen en dadelijk trad een opmerkelijke verbetering in het leven van dezen jongen. Het geheim ligt naar mijn volle overtuiging in het feit, dat bg de padvinderij het doel op de voorgrond staat. Het ligt niet op mijn weg dit nader uiteen te zetten, maar hij, die ietr van deze jeugdbeweging afweet, weet, dat ik hier niets te veel zeg. Spaansche treiler botst tegen Fransche torpedoboot en zinkt. Voor het ovenvinningsdefilé te Madrid is officieel nog geen datum vastgesteld. Alleen is de datum vastgesteld voor het défilé te Burgos, dat 2 Mei zal worden gehouden. Maarschalk 1'etain is te Burgos aangeko men. Gistermiddag werd hij door Jordana ontvangen. Petain heeft zich vervolgens naar San Sebastian begeven. Jose Aranguren Rol- dan, vroeger generaal der Guardia Civil, die ter dood veroordeeld was, is terechtge steld. Spaansche treiler gezonken. De Spaansche treiler „San Vicente" is ter hoogte van kaap Spartel gezonken. De Fran sche torpedojager „Volta" heeft de beman ning gered. Volgens het procesverbaal dat geteekend is door de bemanning van de „San Vicen te" was de treiler op weg naar Algericas, toen de „Volta" last gaf bij te draaien. De „San Vicente" volgde dit bevel op, doch toen de beide schepen naast elkaar lagen, brak door de golfslag de kabel tusschen beide schepen en de „San Vicente'' werd tegen de „Volta" lek gaslagcn, zoodat het schip in enkele mi nuten zonk. De negen opvarenden werden onmiddellijk door de „Volta" aan boord ge nomen. Spinazie draait door Door liet zonnige weer der laatste week is de spinazie op den z.g. kouden grond snel gaan groeien, met het gevolg, dat er aan de Westlandsche veilingen in de afgeloopen week zeer veel spinazie werd aangevoerd. Zoodra er, zooals thans, sprake is van een flinke aanvoer, kunnen de prijzen voor dc tuinbouwproducten zich niet handhaven. Zoo gaat het thans ook met de spinazie. Gis ter werd aan de Westlandsche veilingen voor spinazie besteed van IV2 (minimum prijs) tot 4 cent per kg., terwijl er reeds dui zenden kilo's doordraaiden. Aan enkele veilingen werd er vanwege de lage prijzen reeds ingekocht door de con servenfabrikanten. ZVVAAG, 21 April. Veilingsvereen. „Bangert en Omstreken". Blauwe aardappelen 2.70—2.90, bloemkool 0—15, sla 3.20—8, andijvie 1216, wasoh- pcen 1014, breekpecn 4—4.G0, uien 2.40— 3.50, prei 10.20—11.20, gele kooi 5.30—5.80, roodc kool 10.10, spinazie 2.10—5.10, poste lein 11—16, komkommers 6—11, slabooncn 50—71, witlof 10—16, rabarber 2.90—5.50, bieten 22.S0, radijs 11.80, tomaten 57. ALKMAAR, 21 April. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aan gevoerd 7180 stuks, verkocht 6130 stuks, prijs f 1617; Ed. Kruid, aanbod 150 stuks, verkocht 100 stuks, prijs f 17.—. Totaal: aan bod 7330 stuks, verkocht 6230 stuks. Aan wezig 1 fabriek. ALKMAAR, 19 April. Op de heden gehouden groote voorjaars veemarkt waren in totaal 1044 runderen en 12 kalveren vorig jaar resp. 2167 en 26 aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: kalfkoeieu f 150—250, melkkoeien f 100—2S0; geldckoeien f 90—235, gelde vaarzen f 110160, pinkstieren f 100—160, pinken f 80125, 1-jarige Xoordholl. stie ren f 150—340. Handel redelijk. ALKNL.VAR, 19 April. Andijvie 10—31, bloemkool I 2233, idem II 15, bieten 1.60—2.60, gele kool 4—6, krop sla 2—9.60, prei 69, peterselie 3.604.60, postelein 0.901.03, rabarber 47.50, raap stelen 0.501.60, radijs 1.202.60, roodc kool 12.20, selderie 0.70—2, spinazie 0.12 0.26, uien 1.204.60, wortelen 1.60—5.30, witlof I 57, idem II 2.504. Koopers cn verkoopers Alles verandert. Een nieuw ge zichtspunt ls nnodig. Men koopt een van de tientallen merken van stofzuiger, radiotoestel, vulpenhouder of electrisch strgkgzer. Waarom? Dat is de vraag die de fabrikanten, wier merk wjj niet gekocht hebben, zich stellen. Het betalen in termijnen heeft vasten voet gekregen. Er is niets tegen, zoolang men er geen misbruik van maakt. Ingeval iemand met een klein vast inkomen een radiotoestel wil koopen, uat 120.kost, kan hg dit afbetalen met 10.per maand. Terwijl het een heele toer is om 120.op te sparen, en hg daar waar schijnlijk heel wat langer dan een jaar over zou doen. Waardoor? Omdat men herhaal delijk de neiging heeft om kleine luxe-uit gaven van 5.k 10.te doen. Wan neer men de radio op afbetaling koopt, en de 10.prompt op de eerste van iedere maand opzg legt, blijkt het daarna vanzelf, dat men momenteel van andere luxe-uit gaven moet afzien. „Ik moet 10.afbe talen" is een veel positiever en beter rem dan de gedachte: „Ik was van plan om voor een radio te gaan sparen". Wanneer een klant met genoegen iets koopt, maar het land heeft wanneer hg moet betalen, dan hapert er waarschijnlijk iets bg den verkooper. Sommige vertegenwoordigers maken de fout, hun artikel te sterk op te dringen. Wanneer een klant het aannemelijk maakt, dat hij een duur artikel niet wenscht te koopen, omdat hij het absoluut niet noodig heeft of omdat het hem niet schikt, doet men beter zgn geluk bij een volgende te beproeven. Want gesteld, dat de ver tegenwoordiger erin slaagt, zoo iemand te bewegen om tegen zijn zin te koopen. Zoo dra hg weg is, zal de kooper spijt van zijn daad hebben. Er is echter niets meer aan te doen, het contract of de vereenkomst is geteekend. Een maand later wordt de eerste termijn kwitantie aangeboden. Het schikt den klant niet, om te betalen. Dit argument heeft hij ook aangevoerd, toen de vertegenwoordiger hem tot koopen trachtte te bewegen. Deze heeft dat bezwaar toen uit den weg geruimd, door beminnelijk te verklaren, dat „dat wel terecht kwam". Maar nu is alle beminnelijkheid verdwe nen. De man met de kwitantie verlangt op luiden toon zijn geld, zet zijn voet tusschen de deur en weigert heen te gaan. Denkt u dat de klant een aangenamen indruk van de betrokken firma krijgt of een prettige herinnering behoudt aan de trans actie met haar? Natuurlijk niet! Waar schijnlijk zal de firma zijn naam nooit meer in haar order-boeken aantreffen. En het zgn juist de vaste klanten, die een stevige basis vormen a x>r elk bedrijf! Daarom moet de opdracht aan verkoopers niet luiden: „verkoopt tot eiken prijs", maar: „werkt voor den goeden naam van de firma". Legt er U in de eerste plaats op toe om den menschen duidelijk te maken, dat zij ons artikel noodig hebben en regelt met hen de betalingsvoorwaarden zoodanig, dat ze hun verplichtingen geregeld kunnen voldoen en zoodanig, dat wij geen kwade kansen loopen. Noch die van geldelijk ver lies, noch die, dat wij onze nieuwe klanten tot vijand zouden maken. Maakt eerst van een nieuwe relatie een vriend, en vervolgens van dien vriend een klant. Dat is de juiste methode! Dr. JOS DE COCK. NOORDSCHARWOUDE, 22 April. BI. eigenheimers 1.70, Bevelanders 1.60, uien 3.604.10, drielingen 1.702, grove 3.80 4.10, peen 4.70, kleinep een 2—3.S0, kroten 0.802.40, roode kool 10.7012.10, gele kool 4.70-6.10, D. witte kool 4.60—5.40. BROEK OP LANGENDIJK. 22 Anril. Aanvoer: 5200 Kg. uien 3.40—4.30. drie lingen 1.80, grove 3.50—4, stek 0.00—1.20, 5900 Kg. roode kool 10.30—11.60, 19.000 Kg. gele kool 4.405.80, 57000 Kg. Deensch witf te kool 4.50—5.30.

Schager Courant | 1939 | | pagina 11