Graskuilen Dinsdag 25 April 1939 ICTORIA h Arrondissements rechtbank te Alkmaar Tweede blad SCHAGEN TERAARDEBESTELLING JB. DE VRIES. Onder zeer groote belangstelling is gistermiddag op de Alg. Begraaf- plaats het stoffelijk overschot, van het Vrijdag plotseling overleden ge meenteraadslid, den heer Jb, de Vries teraardebesteld. Aan de groeve merkten wij op, het college van B. en W., inet den ge meentesecretaris, vele leden van den gemeenteraad, den gemeentearchi tect, het hoofd der Openbare school, den heer Jm. Blaauboer, oud-wethou der, den heer Schmalz Sr., vriend van den overledene, den heer Joh. Meurs, zijn oud-werkgever, en vele anderen. Een sohat van bloemen dekte de baar. Sprekers. De heer Joh", de Veer sprak" namens de raadsfractie van „Schapens Belang". Diep waren wij getroffen, aldus spr., door het plotseling verscheiden van onzen collega, den heer Jb. de Vries, met wien wij Dins dag en Woensdag nog zoo opgewekt de voorbereidingen voor de Statenverkiezingen hadden getroffen. 12 jaar is de overledene raadslid geweest, waarvan 4 jaar wethou der. Groot was zijn toewijding, hartelijk zijn persoonlijkheid, steeds gereed anderen met raad en daad bij te staan. Hij had een hel der, zakelijk inzicht en zijn vriendelijke vlotte persoon nam allen voor hem in. Een goede burger van Schagen, een goed vriend is heengegaan. Wij zullen hem in eere ge denken! Tweede spreker was de zoon van den oud- werkgever van den heer de Vries, de heer Jb. Meurs. Spr. schetste de trouw en on kreukbare eerlijkheid van den overledene. De spreuk, welke aan den ingang van som mige kerkhoven ih ons land is aangebracht, en vrij vertaald luidt: „Hier rusten de doo- den en liegen de levenden", zou thans mis plaatst zijn. Van Jb. de Vries is niets dan goeds te vertellen. Vijf en veertig jaren lang heeft hij de belangen van zijn firma voor gestaan, hij behoorde tot een categorie, die men nog wel kent, maar met een lantaarn tje moet zoeken. Het is mij daarom, aldus de heer Meurs, een behoefte des harten on zen trouwen medewerker een rust in vrede toe te roepen. Jacob de Vries, ving daarna de Wel- Ecnv. heer Ds. Kapteyn aan, deze bloemen op Uw graf getuigen van zoovéél liefde en hartelijkheid van Uwe familie en Uw vrien den. Hoeveel te meer zal dan de liefde des Vaders in den Hemel voor U zijn. Gij waart een goed burger, een goed vader, een goed man, maar wat meer zegt, gij waart een kind Gods. Jacob de Vries, de Heere zegene en behoede U, Hij doe Zijn aanschijn over U lichtien. Hij geve U vrede tot in eeuwig heid. Amen. Tot slot van de korte plechtigheid dank te de oudste zoon van den overledene, de heer J. J. de Vries, voor de vele Mijken van belangstelling. DE HEER VAN BARNEVELD LID VAN DEN RAAD. Naar wij vernemen heeft de heer Van Bar- heveld er in toegestemd voor de loopende zit tingsperiode, de plaats van wijlen den heer Jb. de Vries in den Raad in te nemen. De kiesverecniging zal dit in den heer Van Bar- neveld zeker waardeeren, daar de ziekte van zijn zoon het hem den eersten tijd feite lijk onmogelijk maakt zich aan andere dan zijn eigen zaken te wijden. Waardeeren, om dat hiermede de kiesvereeniging voor aller lei moeilijkheden bewaard gebleven is. On derlinge afspraak was destijds, dat de can- didatcn in volgorde van het behaalde stem- menaantal zitting zou nemen. De Kieswet houdt daarmede zeker geen rekening. Zou de heer Van Barneveld de benoeming niet aan vaard hebben, was volgens de afspraak de heer M. C. Tuinman aan de beurt. Voor deze \olgens de kieswet echter in aanmerking kwam, zouden andere candidaten, de heeren Bel, Kossen, Niestadt, Rus, v. Rijswijk en J. Schoor! Pzn. een acte van afstand heb ben moeten teekenen. Daar zat nu de kneep! Als onze ex-loco- burgemeester „dwars" wilde, (het is geble ken dat hij dit na zijn aftocht ui< Schagen nog gaarne is, in welk verband wij aan zijn treurige houding bij de ijsclub-aandeelen- geschiedenis herinneren) had hij alles kun nen stagneeren. Men was daar terecht of tien onrechte bevreesd voor. In ieder geval is thans alle gevaar voorloopig weer van de lucht, en zijn besluiten genomen, waarme de wij de kiesvereeniging gaame complimen teeren. THANS WORDEN BURGERS TOT SOLDATEN. De Schager luchtwacht is thans in het grijs-groen der infanterie gestoken en dus geheel gemilitariseerd. Commandant Ko ning en ploeg-commandant Niestadt hebben den rang van sergeant, enkele andere ploeg- comniandantcn die van korporaal. VRIJZ. DEM. JONGEREN ORGANISATIE. De afd. Schagen der V.D.J.O. slaagde er in voor de bespreking van het actueele vraagstuk der maatschappelijke ordening in een gewone vergadering der' veroeniging de medewerking te verkrijgen van den heer G. G. Loggers, burgemeester van Barsinger- horn. De zeer deskundige spreker gaf een duidelijk overzicht van de vele aspecten van dit onderwerp. Besproken werden o.m. de mogelijkheden, moeilijkheden en gevaren van de ordening door de bedrijfsgenooten, van die door de overheid en van tusschenvormen. De aan een en ander ten grondslag liggende begin selen werden behandeld, terwijl tevens aandacht werd geschonken aan wat de praktijk reeds te zien heeft gegeven. Na de inleiding bestond gelegenheid tot gedacbtcnwisseling. Eonige vragen werden uitvoerig beantwoord. De spreker had den haltelijken dank der afdeeling in ont vangst te nemen. Aan het eind van den avond hield ge zang en gezelligheid de leden nog even bij een. Na de in het huishoudelijke gedeelte der bijeenkomst gehouden verkiezing ziel hgi bestuur er als volgt uit: P. J. Ott, Schager- brug, voorzitter, J. Helder, Lauriestraat, Schagen, secretaris, C. Beers, Hoogzijde, Schagen, penningmeester, mej. R. de Wit, Keinsmerbrug, en mej. G. Jonker, Oude- sluis, leden. De aandacht is thans gericht op het feit, dat in de omgeving van Nieuwe Niedorp, Winkel, Barsingerhorn en Anna Paulowna nog slechts weinig afdeelingsleden wonen. Ook met Wieringen, Wieringermeer en Wieringerwaard is dit het geval. Overwogen wordt bestuursuitbreiding met leden uit de gebieden, die thans slecht vertegenwoor digd zijn. SCHAPEN OP HET KERKHOF. Dezer dagen vervoegde zich een ingezete ne aan ons bureau en deelde mede, dat schapen op de Alg. Begraafplaats waren gekomen en zich te goed hadden gedaan, aan de bloemen op enkele graven. Bij on derzoek bleek ons, dat er op enkele plaat sen geen andere afscheiding is tusschcn 't kerkhof en de omliggende weiden, dan een droge sloot. Wij vernamen dat er nog geen klacht is ingediend bij het gemeentebe stuur. Het komt ons voor, dat om piëteits- redenen, het euvel onmiddellijk hersteld dient te worden, zij het desnoods voorloo pig met een provisorische afscheiding. RECTIFICATIE. Tijdens de receptie van Schagens Harmo niekapel hebben niet gesproken de heeren A. C. Roggeveen en W. Schmalz, maar de heeren C. Roggeveen en C. Schmalz. BRIDGEDRIVE. Belanghebbenden verwijzen we naar de in dit nr. voorkomende advertentie omtrent een bridge-drive in „De Beurs", welke 2 Mei a.s. gehouden zal worden. Uit onze omgeving WIERINGERMEER ALGEMEENE JAARVERGADERING COöP. BOERENLEENBANK WIERINGERMEER. De boerenleenbank Wieringermeer verga derde in Hotel Smit te Middenmeer. De voorzitter, Dr. Hoogkamer, opende met een hartelijk woord van welkoïn tot de leden de vergadering en gaf een kort overzicht van den gang van zaken in het afgeloopen boekjaar. De resultaten waren, gezien de tijdsomstandigheden,* bevredigend te noe men. De verwachte kapitaalstoename had zich ook dit jaar weer gemanifesteerd. Voor het overige kon voorz. volstaan met het venvijzen naar het jaarverslag van den secretaris den heer J. G. Addens en het financieel jaaroverzicht van den kassier, den heer J. G. Woldering. Hierna las de voorzitter, wegens afwe zigheid van den secretaris door ziekte, de notulen van de vorige algemeene ver gadering, welke onveranderd onder dank zegging konden worden goedgekeurd. De heer v. Splunter las daarop voor het jaarverslag van den secretaris, dat hierna door de algemeene vergadering bij monde van den voorzitter werd geaccepteerd. Vervolgens gaf de kassier, de heer Wolde ring, een financieel overzicht, aan de hand van de cijfers van de rekening en balans, welke hieronder worden weergegeven. En kele vragen vanuit de vergadering werden door den kassier op duidelijke wijze beant woord. waarna de algemeene vergadering hare goedkeuring aan het gevoerde financi- eele beleid hechtte. De voorzitter dankte hierop den kassier voor zijn accuraat be heer. De heer N. van Bergen, die als aftredend bestuurslid herkiesbaar was, werd herkozen. Eveneens werden de beide plaatsverv. be stuursleden, eveneens herkiesbaar, de hee ren J. van der Oord en H. Smid. herkozen. Het aftredend lid van den Raad van Toe zicht, de> heer G. Smid, werd herkozen. Vervolgens kreeg het bestuur van de alg. vergadering machtiging tot toekenning van een bedrijfscrediet aan de Aankoop- vereeniging alhier, tot een bedrag van f 25.000.—. Bij de rondvraag kreeg het bestuur gele genheid op een vraag van de heeren Van der Oord en de Feijter, de credietaanvrage van de Coöp. Zuivelfabriek „Het Nieuwe Land" nader toe te lichten. Ook het Bestuur en de Raad van Toe zicht speet het ten zeerste, dat het ge vraagde crediet niet kon worden toegestaan. Alle besprekingen werden gevoerd in vol ledig overleg met de Centrale Banken te Utrecht en Eindhoven en de R.K. zuster organisatie onzer bankinstelling ter plaatse. De vraag van den heer Hoogschagen of de hooge boekingspost waarover reeds de heer de Graaf het woord had gevoerd, niet kon worden opgevangen door de benoeming van een hulpkassier tijdens de vacantie van den heer Woldering, moest door het bestuur ontkennend worden beantwoord. Ten slotte sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. Hieronder volgt nog een uittreksel uit de boeken: Ontvangsten: Inhoud der kas op 31 Dec. van het vorige jaar f 2116.75, ontvangen spaargelden f 156521.86, terugbetaalde voor schotten f 290.—. Ontvangen in loopende rekening: van de leden f 1987383.22, van de Centrale Bank f 961594.14, van verkochte waarden f 17567.89, afschrijving f 900. Postchèque- en Girodienst f 520471.47, te zaïmen f 3487916.72. Ontvangen rente: van voorschotten f 139.77, in loopende rekening f 2508.18, van effecten f 2831.45, van Cen trale Bank f 4115.77, van jaardepot C.B f 676.88. Ontvangen prov. en kosten: van voorschotten f 3.20, in loopende rekening f 2S00.31. Diverse ontvangsten f S36.63. To taal der ontvangsten f 3660757.52. Uitgaven: terug betaalde spaargelden f 109009.68, gegeven voorschotten f 5500. Uitgaven in loopende rekening: aan leden f 1917808.02, aan Centr. Bank f 1052521.02, gekochte waarden 20276.15, Postchèque- ei» Girodienst f 534451.39, te zamen f 3525146.58; voor spaargelden f 3062.31. Uitgegeven rente in loopende rekening f 5189.06. Bijdragen Centrale Bank f 262.51, salarissen f 2081.—. afschrijvingen f 900.—; diversen f 3619.31, Inhoud der kas op 31 Dec. van dit jaar f 5987.07. Totaal der uitgaven f 3660757.52. De balans sluit op een bedrag yan f 571410.68. DAT KUNNEN ZIJ DOEN Maar U later net zoo goed, als U er maar voor spaart. De beste manier is t een spaarverzekering bij de VICTORIA. Voor een weekpremie van 25 cents (thuis afgehaald) krijgt U later drie honderd gulden uitbetaald. Zend deze bon voor nadere Inlichtingen nog vandaag aan ons In. voor inlichtingen BON en brochure. v. TCTZEKÖ®""®"!* -;1 HARENKARSPEL UITSLAG STEMMING GROSLIJST R.K.S.P. De uitslag der stemming voor de gros lijst voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing was als volgt: Voor de afdeeling Waarland: 1. Jac. Beem sterbocr 1217 punten, 2. Joh. Molenaar 1508, 3. C. Bakker Jzn. 1666, 4. J. Zutt .Jzn. Jr. 1713 5. Henr. Dekker Sr. 2027, 6. C. Dekker Azn. 2378, 7. P. Dancnberg 2693, 8. D. Stoop 2763 punten. Voor afdeeling Tuitjenhorn: 1. Jac. Blok dijk 959, 2. S. Burger 1270, 3. Nic. Wester 1957, 4. P. Muileboom 2072, 5. C. Dekker 2096, 6. A. Duijvis 2175, 7. D. Entes 2525, 8. C. Bleeker 2882 punten. De rangschikking voor de officieele can- didatenlijst is als volgt: 1. Jac. Beemster- boer; 2. Jac. Blokdijk; 3. J. Molenaar; 4. S. Burger, 5. C. Bakker Jzn,; 6. Nic. Wester; 7. J. Zutt Jzn. Jr.; 8. P. Muileboom; 9. Henr. Dekker Sr.; 10. C. Dekker; 11. C. Dekker Azn.; 12. A. Duijvis; 13. P. Darwniberg; 14. D. Entes; 15. D. Stoop; 16. C. Bleeker. ZIJPE Naar wij vernemen zal het ïaarlijksch on derzoek van verlofgangers in 1939 geen door gang vinden. NIET MEER BESCHIKBAAR. Naar wij vernemen zal de heer C. Smit te Burgerbrug, die aan het eind van dit jaar van de beurt van aftreding is als bestuurs lid van de afd. Zijpe—Callantsoog van Het Witte Kruis, zich niet meer beschikbaar stellen voor een herbenoeming. SCHAGERBRUG GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer C. S. de Moor, slaagde gisteren aan de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen geneeskunde. Mijn toezegging gestand doende wil ik hieronder nog iets mededeelen over de tech niek van het graskuilen. In liet artikel, waarin de resultaten van het kuilgrasonderzoek over de winter 1938 1939 werden behandeld, kon men reeds zien, dat men 3 principes van graskuilen kan on derscheiden, te weten, het gewone graskui len zonder enige toevoeging, het inkuilen onder toevoeging van minerale zuren en het inkuilen onder toevoeging van suiker.. Het eerstgenoemde principe vindt nog steeds de meeste toepassing, hoewel bij het gevolgde systeem de verliezen aan voedings waarden het grootste zijn, en het risico van mislukking eveneens van de 'meeste bete kenis is! Hoe eiwitrijker het te ensileren materiaal is, des te meer is het nodig van de gewone inkuilmethode af te stappen. Teneinde niet te uitvoerig te worden, wil ik vervolgens enkele technische details ge ven, welke ten goede kunnen komen aan de kwaliteit van het straks beschikbaar ko mende ensilage materiaal. Om te beginnen wijs ik hier nog eens op het gemak en voor deel dat men kan hebben van een silo. De silo als zodanig heeft geen invloed op het systeem van inkuilen, wat men wil toepas sen, maar de silo geeft gemak bij het op bouwen van de grashoop, beschut tegen eenzijdige inwerking van de wind tijdens het aan de hoop rijden en vraagt tevens minder grondverzet! Het goed vast persen van de massa is in een silo ook veel betei mogelijk. Het gebeurt nogal eens dat de grasmassa niet goed tegen de silowand blijft zitten gedurende de bewaarperiode. Goed vasttrappen is hiervoor een eerste vereiste; een practische werkwijze is het opzetten van een grasrand tegen de avond. Na de eerste dag van inkuilen plaatst men op de bolvor mig opgestapelde kuilhoop een rand gras van ongeveer een meter hoog en een metei breed; gedurende de nacht werkt deze rand als pers voor de eronderliggende graslagen en zorgt voor goede aansluiting van het gras tegen de silowand. De volgende dag gaat men weer rustig optassen, ervoor zorg dragend dat men gedurende de dag het mid den hoger houdt dan de zijkanten. Gebruikt men geen zuur of suiker, dan OUDESLUIS. VERBETERING D.O.S.K.O.-TERREIX. De minister van Sociale Zaken heeft het volgende werk: „verbeteren van het voet balterrein van de Voetbalvereeniging D.O.S. K.O. te Oudesluis" als werkverschaffingsob ject goedgekeurd en heeft hiervoor een bij drage uit het Werkloosheidssubsidiefonds toegekend. LANGEND1JK OUDKARSPEL. DE HEER KOSTELIJK STELT ZICHT NIET MEER BESCHIKBAAR. Men deelt ons mede, dat de heer Kostelijk, die thans zitting heeft voor de kiesvereen. „Oudkarspel's Belang", zich voor de nieuwe zittingsperiode van den raad niet meer be schikbaar stelt. DE WERKLOOSHEID. Bij het correspondentschap van de Arbeids bemiddeling stonden ingeschreven: 45 werlc- loozen, waarvan 23 in de werkverschaffing baggeren en slooten zijn opgenomen, 8 in de werkverschaffing te Zijpe, 6 in de steunrege ling, terwijl er drie uit de bondskassen trek ken. V.D. CANDIDATEN VOOR DEN RAAD In de gisteravond gehouden vergadering van de afdeeling van den Vrijz. Dem. Bond werd de candidatenlijst voor de a.s. gemeen teraadsverkiezingen als volgt samengesteld: 1 N. Kaan. 2 Jb. Kroon Jbz., 3. A. Ootjcrs Jz., 4 C. Blokker, 5. K. Ruiter en 6 H. Tau- ber. Met deze lijst zal men .zooals wij reeds eerder berichtten, met de groep De Boer gaan combineeren. De definitieve lijst wordt nog nader vastgesteld. NOORDSCHARWOUDE. „CRESCENDO" NAAR HET CONCERT GEBOUW TE AMSTERDAM. Tct gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de gemengde zangverecniging „Zang- lust" te Amsterdam en het 40-jarig jubile um van den heer Willem Hespe als diri gent, werd Zondagavond* in het Concert gebouw een gemeenschappelijk concert ge geven door de zangvereenigingen „Cres cendo", alhier. „Zanglust", Amsterdam. „Polyhymnia", Haarlem, en „Con Amore", Haarlem, benevens het zoo bekende kinder koor van „Zanglust", dat uit ongeveer 500 leden bestaat. Behalve dat er door elk der verecnigingen afzonderlijk werd gezongen, werd gezamenlijk gezongen Die Ehre Gottes, Haleluja en Psalm 150, alles onder leiding van den heer Hespe, met orgelbegeleiding van den heear Jac. Bonset. Het was een in drukwekkend concert. (Zitting van Maandag 24 April.) Zijpe. EEN PSEUDO R.K. BROEDER. In of omstreeks Februari, was er bij den veehouder P. v. d. F. uit Zijpe een zekere J. J. B. uit Alkmaar aan de deur gekomen, gekleed als R.K. broeder. Verd. zeide, uit Oostenrijk naar Nederland te zijn gegaan, omdat hij in Oostenrijk geen les meer mocht geven. Verd. erkent het feit, en get. v.d. F. be vestigt het ten laste gelegde. Get. had twee rozenkransen gekocht van 35 cents per stuk. J. J. Z., bloemist uit St. Maartensbrug had ook den pscudo-broeder op visite gehad en hem werd 'n kerkboek aangesmeerd, daar hij geld noodig had om met andere broeders een Tehuis voor Ouden van Dagen te stichten. Beide getuigen hadden niets gekocht, als ze geweten hadden, dat alles leugen en be drog was. De politierechter Mr. Krabbe vond het een leelijke streek. doet men verstandig met iets eiwitarmer materiaal te kuilen. Inplaats van op 15 Mei te maaien kan men dan beter wachten tot b.v. 20 Mei! Ook verdient het bij het ensile ren aanbeveling een beetje geschikt weer af te wachten. Indien de grasmassa zo nat is, dat het water uit de wagens loopt, maakt men alle kans een verzuurd ensilage pro duct te krijgen. Bij droog weer mag bet gemaaide gras wel een dag op het land liggen om wat. te verwelken; het materiaal kuilt dan makke lijker en geeft in het algemeen een grotere kans op een goed eindproduct. Wil men suiker toevoegen dan geldt het vorenstaande eveneens; alleen bij de zgn. Finse ensilagemethode is men vrijwel onaf hankelijk van het weer; maar ook bij dit systeem ziet men gewoonlijk mooier resul taat van het inkuilen bij goed weer en be hoorlijk droog materiaal. Men mag wel zeg gen dat alle graskuilen, ongeacht de me thode, een beter resultaat geven, indien ge werkt wordt tijdens een vrij droge weerpe- riode. Laat men het gras een dag na het maaien op het land liggen, dan moet men tijdens het kuilen geregeld blijven aanvoeren en tempo houden; de massa behoeft dan niet meer sterk te broeien en is het gras aan de hoop dan moet er ook zo snel mogelijk do nodige grond op! Een gronddek (liefst zand!) van 60 tot 80 cm. is zeker nodig voor de gewone graskuilen. Waar het resultaat van de Holl. kuilen 6teeds erg onzeker blijft verdient dit systeem geen aanbeveling. Het is veel beter de ensilage gunstig te beinvloeden door hot toevoegen van zuur of suiker. Wat hierbij de voorkeur verdient hangt sterk af van de omstandigheden waaronder men gaat en sileren. Naarmate er meer gras wordt gc- ensileerd en er dus een lange periode kuil- gras zal worden gevoederd of er zeer grote portie's kuilgras aan het vee worden ge geven, verdient m.i. de suikertoevocging voorkeur boven het zuur. Bij de suiker ensi lage (plm. 400 kg. suiker is er nodig per ha. kuilgras) moet gedurende de eersle week de afvoer van het perssap worden be lemmerd. b.v. door het dichtstoppen van de uitmonding van de drain. Daarna mag het perssap onbelemmerd weglopen. Het is mo gelijk de bodem van de silo dichter te maken door b.v. de vloer met een leemlaag te bedekken. Het perssap zakt dan veel lang zamer weg en onder zulke omstandigheden kan men waarschijnlijk met een wat gerin- De officier van Justitie, Mr. v. d. Feen de Lille wil van verdachte weten, hoe deze aan het costuuin kwam? Verd.: Van m'n vader. Ik had het zoo goed mogelijk nagebootst, het was een gewone gekleede jas. Dc Officier, requisitoir nemend, wijst er op, dat het een leelijk feit is, temeer, daar verd. nog in een voorwaardelijke veroordee ling loopt. Maar daar schijnt verd. niets meer van te weten. Mr. v. d. Feen de Lille cischt een gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden. De politierechter wijst er verd. op, dat hij op deze wijze ongeveer f 20 van particulie ren heeft losgekregen. De verdediger van verd., Mr. van Meel, van het kantoor Mr. Leesberg, meent, dat deze verd. het slachtoffer is geworden van minder gunstige omstandigheden. Spr. ver zoekt een rapport van de R.K. Reclasseering, die hem gaarne zal bijstaan. De man heeft niet dc bedoeling gehad de menschen te be driegen, doch heeft de artikelen van de hand gedaan, beneden den winkelprijs. Politierechter: Nou, nou! Verdediger: .la, stom bedriegen wel, om z'n gezin te helpen! Wat moeten we met dat rapport doen? vraagt de officier zich af. We weten er al les van en daarom persisteert de officier bij z'n requisitoir. Nu zou verd. hulp en bijstand kunnen krijgen en voor zijn gezin gespaard kunnen blijven, meent de verdediger. Hij zal het ab soluut niet meer doen. Dc politierechter veroordeelt dan verd., wegens oplichting, meermalen gepleegd, tot een gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden en met verbeurdverklaring van de in beslag genomen kleeding. Zijpe. RUZIE OP DE MARKT. Het was niet mooi van J. N„ veehouder te Zijpe. dat hij op Donderdag 2 Maart op de markt te Schagen een zekeren P. H. K., een klap in z'n gezicht heeft gegeven. Nee, niet in z'n gelaat, zegt verd., wel een stomp. Get. P. U.K., veehouder uit Oudorp ver telt, dat hij een klap op z'n hoofd kreeg van den klep van den wagen van verd. Daar door ontstond een woordenwisseling en toen heelt get. drie klappen op z'n gezicht ge kregen. Ik tuimelde toen in een varkenshok. Nee, zegt verd., ik gaf hem een stomp en toen verloor die man z'n evenwicht. Heeft u er nadeelige gevolgen van ge had? vraagt Mr. Krabbe aan get. Dat. nu direct niet, zegt get. Dc vader van den vorigen get. S. K. was ook van de partij en verklaart hetzelfde als de vorige getuige. Ik heb er spijt van, zegt verd. De officier van Justitie, noemt dit een uiting van ruwheid en wil daarom een lich te geldboete van f 6 subs. 6 dagen eischen. Dc politierechter wijst er op, dat verd. gunstig bekend staat en veroordeelt verd. tot f 6 boete subs. 3 dagen hechtenis. Wieringen HIJ HAD BEHOEFTE AAN BRANDHOUT. G. L. uit Wieringen moest terecht staan, omdat hij op 10 Februari een partij hout had weggenomen dat toebehoorde aan een zekeren K. v. d. M. De getuige die in militairen dienst was, kon niet worden gemist en was dus niet aanwezig. Dat hout had geen waarde meer, want het was niet best, merkt verd. op. Bovendien het waren maar vier stukjes. Maar je hebt toch aan den aanvoerder v. d. M. gevraagd, je een paar stukken hout te geven? En toen deze weigerde, heb je, na dat v. d. M. weg was, de stukken weggeno men; nietwaar? De Officier van Justitie, vindt dc zaak van zeer weinig belang en hoopt dat verd. voor' taan voorzichtigheid zal betrachten. Mr. v.d. Feen de Lille vraagt daarom, wegens ge brek aan bewijs, vrijspraak. Conform dezen eisch word verd. door mr. Krabbe vrijgesproken. gcre hoeveelheid toe te voegen gedenatu reerde suiker volstaan. Veiligheidshalve zou ik liet suikerpercentage niet lager ^villen stellen dan op VA dus plm. 300 kg. per ha. kuilgras. De suiker moet zo regelmatig mogelijk door het gras worden verdeeld en men kan dit bereiken door geregeld de dro ge suiker te laten strooien tijdens het in brengen van het gras. De suiker in water op lossen kan een nog betere verdeling geven, maar is lastiger. Een tussenvorm is te ver krijgen door na het strooien van de suiker gedurende de meest drogende uren van de dag na te gieten met wat water. Bij afvoerbelemmcring van het perssap be houdt men grotendeels de voedingswaarde van de ingebrachte suiker en zo is het ver klaarbaar dal de uitgave van suiker weer terugkomt in de vorm van verteerbare molk- zuurproducten gedurende dc stalperiode. Het grote voordeel van dc suikertoevocging tegen over de zuurensilage is hel ongevaarlijke van dit hulpmiddel en de mogelijkheid om een grote massa kuilgras toe te dienen zonder enig risico voor het vee. Praktijkervaringen zouden er bovendien op gewezen hebben dat de goede suikerensilages door 't vee gepre fereerd worden boven de goed geslaagde zuurensilages! Tenslotte nog iets over de zuurensilage; de methode is wel zo algemeen bekend dat daar over weinig nieuws valt te vertellen. De ze kerheid van slagen, uit chemisch oogpunt be zien, is hier nog een ietsje groter dan bij de suikermethode, mits inen de voorschriften precies volgt! Een beetje smokkelen met de verdunning geeft hier vriiwel zeker teleur stellingen. Het eiwitrijkste materiaal (het erg korte gras) geeft met zuur nog geen moei lijkheden om een zuurgraad van 3,9 tot 4,2 te krijgen, Waar er in het algemeen dit voor jaar wol wat later gekuild zal worden en men toch ook gras in voldoende massa wenst, is het te verwachten dat het gras iets meer kan uitgroeien en dan zal het eiwitgehalte beter zijn voor suikercnsilage. Op grond van de resultaten van ons onderzoek over de af gelopen stalperiode geef ik in overweging om voor het graskuilen te kiezen uit de sui ker- of zuurniethode en dan bij deze keuze rekening te houden met de hierboven vermel de opmerking, welke op praktijk ervaringen is gebaseerd. De Rijkslandbouwconsulent voor Noordholland te Schagen: Ir. G. J, LIENESCH.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5