Oost en Zuidgrens: DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER één gordel van stellingen en versperringen Drie dagen langs de grens 630 millioen pond voor de Britsche defensie Heden afkondiging Britsche dienstplichtwet verwacht Laan, Schagen, Tel. 20. WOENSDAG 26 APRIL 1939. 83e Jaargang. No. 10864. Uitgave tfe* W.V. Urtg.-Mif „HoKond* Noofderkwortier" 4 Langs het Niemandsland, waar de Dood de wacht houdt Veel ernst en... veel humor Aan de grens is men klaar (van onzen specialen verslaggever) Iedere brug een vesting. In deze drie dagen staan we bij vele bruggeu, Tientallen overgangen over rivie ren, kanalen en beken. Het is frappant zooveel bruggen er in grens-land zijn. Tel kens stuit men er weer op een. Iedeïe brug wordt bewaakt. Iedere brug is een vesting, een stelling, bewaakt door soldaten, mitrail leurs en versperringen. Bij iedere brug stuit men op „asperges", op prikkeldraad, op betonnen putten. Als er i e ts goed be waakt is, zijn het de waterovergangen in ons land. Een mogelijke indringer zal hier wanm ontvahgen worden. En ziet hij kans de stellingen te doorbreken dan zal hij wei nig plezier van de bruggen beleven. Onder bijna iedere bevinden zich springladingen. In enkele seconden kunnen deze millioe- nenwerken, deze prachtige uitingen van de Hollandsche brugbouw-industric, in de lucht vliegen. Over de rivieren glijden pontons. Onder de pontons... springlading. Het zou kun nen gebeuren dat ze vernietigd moesten worden. Er wordt wel eens smalend ge sproken over ons leger. Wat moeten die paar menschen doen bij een overval! De beste remedie tegen deze opvatting is een kruistocht door grensland. En te zien welk een voortreffelijk werk door het Nederland- sche leger is verrichta Soms in enkele da gen. Harde noodzaak. Langs de dorpen en gehuchten trekken wij, Overal liggen de stellingen. Soms ziet men ineens een weg, ter hoogte van het wegdek, een kier gluren. Daarin glanzen mitrailleurloopen. Eronder liggen menschen. Heel den dag cn heel den nacht. Ze lossen elkaar af. Geen minuut van den dag, of er zit een man bij. Er zou iets kunnen ge beuren. Het is niet alles oven prettig wat men ziet. In een klein dorp in het zuiden heeft men een kerkhof gebruikt als stelling. Het is een strategisch punt. De bevolking vond het niet leuk, maar zij begrijpt de noodzaak. En er is met piëteit door de verantwoorde lijke instanties gewerkt. Men heeft de be volking niet gekwetst. Tact is iets van groote waarde en vooral in deze dagen van gewicht bij de grensbevolking. Zoo trekken wij langs de grens. Van pro vincie tot provincie. Langs heel dien keten van versperringen. Langs kilometers en kilometers prikkeldraad, langs steeds maar weer de „bultjes', die kazematten zijn, langs kazerne's en keukenwagens. Er ligt machtig veel volk aan de grens. Men kan haast niet rijden of men ontmoet soldaten. Maar ze lig gen niet in het gras en kauwen niet op de paarse Pinksterbloemen. Ze werken. Ze sjouwen den dag door met graven, met spitten, met wroe ten in den grond. Er worden oefe ningen gehouden. Er wordt alarm geblazen op onbepaalde tijden. Uit alles blijkt dat men thans „klaar" is. Klaar, indien er iets mocht ge beuren, wat enkele weken geleden verwaoht werd, doch waaraan we thans al haast niet meer kunnen gelooven. De ideale grens. Maar bij al deze grensvercledigingcn, hij al de mitrailleurs, de kazematten, de ver- horgen stellingen is er een andere grensver- dediging, die op ons een nog dieperen in druk gemaakt heeft. Dat is liet grensland, waar zich de moe rassen en veenvelden uitstrekken. Er zijn veel moerassen en veel veenvelden aan de Xederlandsche grens. Kapitein Paters heeft, ze ons ge wezen: de eindelooze streken land, met wild en warrig onkruid er op. Bruin en grauw, met overal plassen, meertjes, beekjes en stilstaande wa tertjes. Het zijn de landen, waar over men in de oude boeken leest, de landen waarin diep, diep onder den bodem het skelet van menig Ilo- meinsch centurio verborgen ligt. En menig leger-deel, dat zich waagde in de verraderlijke hel der Nederland- sclie grensmocrassen. Er is geen sprake van dat een modern leger deze grenzen passeert. Noch tanks, noch vechtwagens, noch cavallerie of artil lerie hebben hier eenige kans. Ze zullen het enkele honderden meters ver brengen cn het dan moeten opgeven. Hier aanschouwt men een stuk land, dgt feitelijk geen land is. Een drassig niemandsland, waarin men tientallen nieters wegzinkt. Waar een groen gras-mozaiok slechts een huichelachtig be- deksel js van een modder-vla, waaruit ge U nimmer meer zult kunnen opwerken. Dit is het domeiu. van -den-Dood. Hij ligt hier verscholen achter gele brem, achter dotters cn rietpluimen. Hij neemt het graag op tegen alle tanks en vechtwagens van een groot en modern leger. Hij weet dat hij onoverwinnelijk is. Kapitein Paters heeft ons er ernstig van verteld, Over de rijke defensieve waarde van dit grensland, dat zich langs verscheidene provincies uitstrekt. En hij heeft er ook op gewezen hoe betreurenswaardig het is, dat deelen van dit land ontgonnen zijn, hoewel de opbrengst van deze ontginning niet ver antwoord was. Hierdoor is voor millioenen schade berokkend aan de Nederlandsche de fensie. Millioenen die bespaard hadden kun nen blijven. Het is begrijpelijk dat er thans maatrege len genomen zijn. De landen worden voor defensie bewaard cn alleen de individueele boer krijgt permissie z'n turf uit te steken. „Ruwlvervenen" noemt men dat. Het is feitelijk officieel werk, dit turfste ken, omdat iedere boer bij het uitgraven een nieuw meertje, een nieuwe ven maakt, en het land daardoor nóg meer ondoorgaan- baar... Waar dood en leven elkaar be grenzen. Weer een ander deel van grens-land. Een stuk moestuin, Volop in bloei. De aarde perst het leven bijna zienderoogen naar bo ven. Maar naast liet trillend en onihoogstre vend leven ligt de Dood op loer. Aan weers kanten van het veld zien wij de kanonnen 6-veld, valscli-glinsterende vuurmonden 'cn daarachte rhet blankgeschuurd mechanisme steeds twee man. Boerenwagens en prikkeldraad als versper ring langs verschillende Nederlandsche grenswegen, welke thans onder zware be waking staan. De geheele grensstreek met de haast onzichtbare smokkelpaadjes, met de glinsterende vennen en het warrige kreupelhout, staat in bloei. Overdadige bloesemtrossen hangen in de fel-blauwe lucht, waarin hoog witte wolken voortgestuwd worden door een milden voorjaarsbries* Wij zijn in een hoek van het land. Op gezichtsafstand zien we het nabuurland. Vlakbij staan krom vier boerderijen. Rieten da ken, kleine ruitjes met grauwe gordijnen, mestvaalten met ner veus koerende kippen-kinderen er op. Iedere boerderij is een soldaten- home geworden. En het is de moei te waard om de jongens te zien. Hoe ze hun geïmproviseerd bivak hebben opgeslagen. Boven de geiten en de dartele lammeren, die zich maar nauwelijks in het schemer duister van de schuur koest kun nen houden. Hier liggen ze in het stroo en in hun bonte dekens. Warm en knus. Luxueus Het lijkt er niet op, maar het zijn ferme kerels en als men soms denkt dat ze hier den ganschen lieven dag loopen te pro testeeren tegen de maatregelen der Nederlandsche regeeriug, heeft men het mis. Het lijkt er niet op! Ze nemen de zaken zooals ze zijn: officieren en manschappen. Ze voe len de noodzaak, de harde nood zaak. Ze begrijpen, dat deze maat regelen hoognoodikj waren cn heb ben er zich bij neergelegd. En het is prettig telkens weer te mogen constateeren, dat men hier beseft een taak te hebben. Inderdaad, hier aan de grens een zéér belang rijke. Eén commando, en deze monden zullen vuur braken. Van verschillende kanten zul len deze perfect verdeelde stellingen hun nrojeetielen wegslingcrèn om diegenen tegen te houden die het wellicht zou probecren dc grens te doorbreken. Maar wie denkt aan zoo iets in de lente, tusschen de bloesems en het prille leven?. Ernst en humor. Daar is veel ernst aan de grens. Het zijn moeilijke weken geweest voor de officieren. Van wie veel, zeer veel, geëischt werd. Ten slotte stond wèl alles op papier, maar in de praktijk moest ontzaglijk veel in record-tijd klaargemaakt worden. Het voornaamste was dat men kon bouwen op de menschen, op de soldaten. Op de Rotterdammers, de Noordhollanders, de Limburgers, op al die jonge kerels, die daar aan de grens liggen en waarvan ieder voor zich een belangrijke taak heeft. Op de strategische meest belang rijke punten ligt zorgvuldig geselecteerd personeel, doch waar is een grens-punt, dat niet strategisch van belang is...? Maar naast de ernst is de humor. Die prachtige soldaten-humor, waarvan wij ge hoord hebben in de mobilisatie en die thans weer tot volle ontplooiing gekomen is. Het is maar ongekuischte en meest wat „dubieuze" humor, maar ze doet weldadig aan. Omdat waar humor is. geen plaats kan zijn voor gedachten van wrevel en défaitis me. Geen plaats voor kanker-geest en onte vredenheid. De geest aan de grens hoe kunnen wij hem bettfr illustreeren dan met dat eene, Belastingbetalers moeten 942 milli oen pond opbrengen, terwijl 380 millioen pond uit leeningen moet worden gevonden. Geen verhooging der inkomstenbelasting, maar.... In het Engelsche Lagerhuis heeft Sir John Simon, de minister van Fi nanciën, gistermiddag zijn met groo te spanning verbeide begrootingsre- de gehouden. Hij begon met te zeg gen, dat de begrooting twintig maal zoo groot is als die van Gladstone in 1853. Het totaal der ontvangsten wordt geraamd op 942.600.000 pond. De uitgaven worden begroot op 942.444.000 pond. Dit geeft een ge raamd overschot van 165.000 pond. Het oorspronkelijke cijfer van 580 millioen pond veor de defensie is gestegen tot ongeveer 630 millioen. De uitgaven sluiten in een bedrag van 247.7:18.000 pond voor de verdediging. Deze gelden worden gedekt door ontvangsten. Bij dat bedrag zijn niet inbegrepen ongeveer 342.5 millioen pond, waarvoor de regeering merkwaardige geval, dat ons overkwam in een verlaten oord, ergens in Limburg. Wij hadden met interesse een mitrailleurstelling bekeken en werden plotseling aan ons jasje getrokken. Een dikke soldaat, met de mod der van vele dagen aan z'n poetie's, het zweet langs z'n gezicht en de kepi in een hoek van 160 graden op z'n verwarde ha ren: „of meneer effies mee wilde gaan om ook naar z ij n stelling te kijken. Die was minstens net zoo mooi als „de andere".— Kijk, zóó is het aan de grens. Zóo werkt thans de Nederlandsche soldaat. Het is de geest waarmede iets te bereiken valt. Laten wij hopen, dat die geest geconsoli deerd blijft! Kabinet zou reeds besloten heb ben vandaag het Kabinet in te lichten. In welingelichte perlementskrin- gen verklaart men, dat het kabinet gisteravond heeft besloten tot in voering van een verplichte militaire vorming voor jongemannen van 18 tot 21 jaar, die een eerste opleiding van vier maanden zullen ontvan gen en daarna voor vier jaar bij het territoriale leger zullen worden inge deeld. Naar verluidt zullen bij de eerste maatregelen der regeeringsplannen voor verplichten militairen dienst de jongemannen van 18 tot 20 jaar betrokken zijn. Men is er vrij algemeen van overtuigd dat de regeering hedenmiddag in het parle ment een verklaring zal afleggen, Men verwacht, dat op deze mededeeling dan spoedig de indiening van een wetsontwerp zal volgen, waarbij volmachten worden ge vraagd voor den specialen vorm van dienst plicht, waartoe waarschijnlijk zal worden overgegaan. Labour zal dienstplicht verwer pen. De nationale raad van den arbeid, welke bestaat uit de Labour partij, de onafhanke lijke arbeiderspartij en het vakvereenigings- congres, heeft een motie aangenomen, waar bij dc dienstplicht van de hana wordt ge wezen. De volgende verklaring werd afge legd: Wij hebben niet het minste bewijs, dat het stelsel van vrijwillige inschrijving is mislukt, hetgeen een nieuw beroep ten gunste van dienstplicht zou hebben gerecht vaardigd. Dienstplicht zal de verdedigings kracht niet doen toenemen, doch den ergsten slag toebrengen aan de eenheid en het eco nomische leven des lands ontwrichten. Onverschilligheid in Duitschland. Het Engelsche dreigement, den algemee- nen dienstplicht in te stellen, wordt door dc Berlijnsche bladen weinig effectief geacht. Wat men ook beslissen zal in Engeland, zoo schrijft dc „Dcutsch Allgemeine Zeitung', het zou in ieder geval dwaas zijn te mee- nen, dat de Britten daarmede de Duitschc regeering een verrassing zouden kunnen be reiden, of haar van den ingeslagen weg af brengen. Zoo veel moest men toch eindelijk ook ginds van de politiek van Adolf Hitier begrepen hebben. De „Angriff" schrijft, dat het den Duit- schers volkomen onverschillig is, hoe Enge land zijn landsverdediging organiseert. „Wij Duitschers, zorgen er voor, dat onze eigen landsverdediging zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Dat is onze eenige zorg." Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT» Verwachting: Meest matige N wind. Licht tot half bewolkt Weinig of geen regen. Kou de ochtend. Overdag zelfde temperatuur. Alg. vooruitz.: Aanhouden van het gure weer met toene mende kans op nachtvorst Marinevliegtuig neergestort Korporaal-vliegtuigmaker breekt beide beenen. Officier-vlieger licht gewond. Gistermiddag omstreeks een uur is een marineverkenner, afkomstig van de Mok, dat kort tevoren van het vliegkamp Schel- lingwoude was opgestegen, nabij üitdam, naar beneden gestort. De bestuurder, officie vlieger W. de Groot, werd licht gewond, de waarnemer korporaal-vlicgtuigmaker E. .T. ten Bosch, bekwam zware kwetsuren. Het vliegtuig is vrijwel geheel vernield. Hoe het gebeurde. Verschillende personen in de omgeving van Schellingwoude en Durgerdam, zagen, hoe een watervliegtuig ten noorden van Dur gerdam, in de buurt van den Ouddamnierdijk snel omlaag schoot, zoodat weldra gealar meerd werd, dat een marinevliegtuig was neergestort. De arts M. H. Bokslag, wonende aan den Schellingwouderdijk, begaf zich onmiddellijk per auto naar Uitclain, evenals politiebeamb ten uit verschillende omliggende plaatsen, terwijl de gemeentelijke geneeskundige dienst te Amsterdam eveneens werd gewaar schuwd cn met een ambulance-auto uitruk te naar de plaats van het ongeval. Deze ligt zeer geisoleerd en is moeilijk te bereiken. Inmiddels hadden reeds eenige personen, die het ongeluk zagen gebeuren de inzit tenden uit hun netelige positie bevrijd en was de gemeentearts van Broek in Water land gekomen om de eerste hulp te verlee- ncn. Eenige vrouwen van Uitdam, die de vorige week door den burgemees ter van Broek in Waterland waren gcinstalleerd als geoefende ver pleegsters bij de luchtbescherming, waren eveneens ter plaatse om hulp te bieden. Het toestel lag ongeveer duizend meter beoosten den dijk van Uitdam in het water dat gelukkig slechts twee meter diep was, zoodat de redding geen al te groote moeilijk heden opleverde. Toch moest de korporaal, die bekneld zat nog worden uitgezaagd. Hij bleek beide beenen te hebben gebroken. Bovendien had hij een hersenschudding opgeloopen, evenals de officier-vlieger de Groot. De beide gewonden zijn naar het burger- ziekenhuis te Amsterdam vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Een Amsterdamsche politieboot heeft met een motorbarkas van de marine het verniel de toestel naar de haven van Uitdam ge sleept. machtiging heeft een leening aan te gaan. Indien dit geheele (laatstgenoemde) bedrag zou worden uitgegeven. In het financicele jaar, dat op 1 April is begonnen, zouden de totaal uitgaven het enorme bedrag van 1285 millioen pond bereiken. Uitgaven voor de landsverdedi ging behcerschen het begroo- tingsbeeld. „De openbare financiën worden, aldus merkte Sir John Simon, in het verloop van zijn rede nog op, momenteel geheel be- heerscht door dc uitgaven voor de landsver dediging. Uit de inkomsten werden het af- geloopcn jaar. de uitgaven voor de lands verdediging gedekt tot een bedrag van 254*4 millioen en uit leeningen tot een be drag van 128 millioen, een totaal derhalve van. 382*/2 millioen. Tengevolge van de vorming van levens- middelenvoorraden en de luchlbeschermings maatregelen waren de defensie-uitgaven in het afgeloopen jaar op 400 millioen ge bracht. Simon deelde voorts mede, dat 20 millioen was besteed voor de aflossing van de nationale schuld, het egalisatiefonds voor de wisselkoersen^ bleef een batig saldo vertoonen. De totale uitgaven, die door de inkomsten moeten worden gedekt, bedra gen naar Simon verklaarde, 922*4 milliófen pond, waarbij nog gevoegd moeten worden de extra-uitgaven voor de defensie, die. de minister als een hoogst ernstige en belang rijke kwestie en als het kardinale punt van de tegenwoordige kenmerkte. liet totaal der geraamde uitgaven voor nel uch(bescherming is 42 millioen, waar van 37 millioen zal worden geleend. De uitgaven voor de voorraadsdienston (supply services) waarbij inbegrepen de ramingen voor het leger, de vloot, de lucht macht en de burgerlijke verdediging, wor den geraamd op 675 millioen pond. Het totaal der inkomsten op de bestaande belastingbasis wordt op 918 millioen ge raamd. Met betrekking tot de uitgaven voor de defensie zeide Simon nog, dat 223 millioen beschikbaar was, om de defensie-uitgaven van dit jaar te dekken, vergeleken met een oorspronkelijke raming van 230 millioen doch het oorspronkelijke cijfer van 580 mil lioen voor dc defensie over dit jaar 350 uit leeningen cn 230 uit de inkomsten was gestegen tot omstreeks 630 millioen voor dc defensie in alle ondcrdeelen cn het zou nog meer kunnen worden. „Alles tezamen, aldus vervolgde Simon, zullen de belastingbetalers 942 millioen pond moeten opbrengen, terwijl 3S0 millioen pond uil leeningcn moeten worden'gevonden. Geen verhooging der inkomst belasting. De regeeriug heeft evenwel beslo ten, riiet over le gaan tot een ver- Uooging van de inkomstenbelasting" zoo merkte Simon op. Een applaus volgde op" deze verklaring, dat even wel verstomde, toen dc minister mee deelde, dat de automobielbelasting met ingang van- 1 Januari j.1. met 10 shilling tot 25 sh. per P.K. was verhoogd en hij tevens nog enkele andere helastingverhoogingen aan kondigde o.a. een verhooging der ta baks- en successiebelasting en zwaar dere heffing.op,Jilms. Sir John Simon besloot met de opmerking, dat.allen hun deel van de last moeten dra gon, hoe zwaar die ook is. Het is bet ge deelte van dén prijs,, die liet land bereid is te betalen voor de zaak van den wereld vrede en de nationale veiligheid (applau»)

Schager Courant | 1939 | | pagina 1