48 boerderijen disponibel A.NW.B. krijgt kampeerneigingen Veelbelovende knapen Koopt Goebbcls bij Joden? DE SAMENVOEGING VAN DE DRIE NOORDELIJKE LANGENDIJKER GEMEENTEN. Naar wij vernemen, zal Dinsdag a.s., een vergadering worden gehouden van alle raads leden der gemeenten Oudkarspel, Noord- scharwoude en Zuidscharwoude, over de sa menvoeging van deze gemeenten. LANGENDIJKER BESTUURDERSBOND. Onder leiding van den heer J. van den Abeele, hield de Langendijker Bestuurders- bond Maandagavond zijn jaarlijksche alge- meene vergadering in het lokaal van den heer G. Oud, te N'oordscharwoude. Een twintigtal personen was aanwezig. Voorzitter opende de vergadering, waarna de secretaris, de heer R. Rijkeboer, de no tulen voorlas. Deze werden onveranderd vast gesteld. De penningmeester, de heer A. Kwadijk, legde rekening en verantwoording af van het door hem gevoerde beheer. De rekening over 1938 sloot met een nadeelig saldo van f 12. De secretaris, de heer R. Rijkeboer, las hier na zijn jaarverslag voor, waarin de verschil lende acties, welke in het afgeloopen jaar zijn gevoerd, werden weergegeven. Vermeld werd, dat het aantal bij den Bestuurdersbond aangesloten afdeelingen 12 bedraagt. Het aantal bij deze afdeelingen aangesloten leden is 283. Het jaarverslag van het Bureau van Ar beidsrecht, voorgelezen door den heer Rijke boer, gaf aan, dat in 1938 in totaal 55 onder werpen werden behandeld. Daarvan waren 19 zaken van verschillenden aard, terwijl 36 adviezen werden gegeven. Het Bureau heeft, op zeer uiteenloopend gebied, goed werk ver richt. Er werd door 12 personen gebruik ge maakt van de diensten van het bureau. Hiervan waren 29 modern georganiseerd. Vervolgens werden eenige voorstellen be handeld. De afd. Oudkarspel van den Landarbeiders- bond had een 1 voorstel ingediend, om het bestuur zoo in te deelen, dat er uit elke ge meente een vertegenwoordiger zitting in heeft. Na eenige bespreking trok de voorstel lende afd. dit voorstel in. Van de Fabrieksarbeiders waren voorstel len ontvangen over een te voeren actie voor de uitbetaling van de carenz-dagen en de verbetering van de regeling van de reduc tie op de zieken fondspremiën. Deze voorstel len werden in handen gesteld van het be stuur. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende heeren J. van den Abeele, B. Blom en K. van Graft, herkozen. De heeren D. Bakker, A. Kwadijk en K. van Graft werden benoemd tot gedelegeer den in den Plaatselijken Raad van de S.D.A.P. en N.V.V. VIER-WEEKSCHE UITKEERING KLEINE TUINDERSSTEUN. De Ministers van Economische en Sociale Zaken hebben goedgevonden, om, als de be trokken kleine tuinders dit wenschen, den steun niet wekelijks, doch om de 4 weken uit te keeren. Voor hen, die ver van het uitbetalingsbureau verwijderd zijn, is deze regeling wel aanlokkelijk. NIEUWE OPMETING BEDRIJF KLEINE TUINDERS. Vanwege den Rijkstuinbouwconsulent worden de bedrijven der kleine tuinders op nieuw opgemeten. Men deelt ons mee, dat daarbij een snees op 2 Are wordt gerekend. Waar de tuinders hier ook met sneezen re kenen, doch daarbij gewoon zijn een H.A- op 42 sneczen te bepalen, is het duidelijk, dat de nieuwe opmeting niet overeenstemt met de indertijd door de betrokken tuinders opgegeven oppervlakte en de steun wijzi ging zal ondergaan, veelal ten nadeele van de tuinders. EXTRA STEUN WEGENS VORSTSCHADE Nu de Minister heeft goedgevonden, een extra steun wegens vorstschade aan tuinders uit te keeren, rijst de vraag, of ook de Lan gendijker tuinders daarvoor in aanmerking zullen komen. Dit zal, als dit het geval mocht zijn, wel in geringe mate geschieden. Een aantal tuinders hebben schade gehad, doordien, toen de strenge vorst inviel, zij nog gele kool op den akker hadden, die waardeloos werd. Indertijd is door enkele tuindersorganisaties aan den Minister het verzoek gericht, gezien den precairen toe stand, waarin de tuinbouw verkeert, voor een extra-steun wegens vorstschade in aan merking te mogen komen. Het zal nu wel spoedig blijken, of dit verzoek zal worden ingewilligd. Hoofdbedoeling van dezen er- tra-steun is echter, in het bijzonder aan de Westlandsche tuinders, die door de vorst aanzienlijke schade leden, hulp te verleenen ZUIDSCHARWOUDE DAMMEN. Bij den damwedstrijd ten lokale van den heer P. Kramer alhier tusschen Damlust uit deze gemeente en Voorwaarts te Alk maar was de uitslag 2414 in het voordeel van Voorwaarts. NOORDSCHARWOUDE. JAARVERGADERING BOND VAN BEGRAFENISVEREENIGINGEN. De Bond van Begrafenisvereenigingen hield gisteravond haar jaarvergadering in „Con- cordia" alhier. Voorzitter was de heer R. v. d. Laan van Dirkshorn, die de vergadering opende met eenige hartelijke woorden van welkom, Alvorens de agenda verder af te werken werden de afgevaardigden in de gelegen heid gesteld een automatisch hegraaftoestel en een rouwkamer te bezichtigen. De notulen, voorgelezen door den secreta ris, den heer L. Molenaar, werden onver anderd goedgekeurd. Mededeelingen. De voorzitter deelde me de, dat 12 van de 14 aangesloten afdeelin gen vertegenwoordigd waren. Van de afd. Sint Pancras was een schrij ven ingekomen, dat zij wcnschte te be- danken als lid van den bond als gevolg van een kwestie met de afd. Broek op Lan gendijk. Voorzitter deelde nog mede, dat dit waar schijnlijk door de arbitragecommissie zal worden opgelost. Dit ging over de over schrijving van een lid dat verhuisd is van Broek op Langendijk naar Sint Pancras. Een bespreking met de betrokken afdeelin gen heeft geen resultaten opgelverd. Spr. is teleurgesteld dat de afd. Sint Pancras niet aanwezig is. Ook tusschen Warmenhuizen en St. Maartensbrug heeft zich een soort gelijke kwestie voorgedaan, welke naar ge noegen werd geregeld. Hierop ontstond een uitgebreide discussie, waarbij door de afgev. van Broek op Lan gendijk de concrete vraag gesteld werd of het bestuur van plan is om het reglement te handhaven. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur dit zeker zal doen. Voorgesteld zal worden art. 25 en 30 van het huishoudelijk regle ment te wijzigen. Namens de financieele commissie werd door de afd. Oudkarspel verklaard, dat alles in de beste orde is bevonden. De rekening gaf de volgende cijfers aan: ontvangsten f 296.33, uitgaven f 247.17, batig saldo f 49.16. In kas was in totaal f538.40. Het jaarverslag. Hieruit blijkt, dat de bond 8406 loden heeft met een totaal bezit an f 25.590.76. 205 begrafenissen vonden plaats, waarvan 106 van leden en 99 van niet-leden. Het ledental is met 94 vermin derd, terwijl het bezit der afdeelingen met •uim f 1600 is vermeerderd. Na eenige wijziging werd het verslag goedgekeurd. Geen reglementswijziging. Op voorstel van den heer de Vries werd besloten nog niet tot reglementswijziging over te gaan, doch dit eerst in de afdeelin gen zelf te behandelen. Bij de bestuursverkiezing, aftredend de heer L. Molenaar, niet herkiesbaar, werd na eenige stemmingen gekozen de heer H. ~"inke te Broek op Langendijk. •.Nadat nog eenige besprekingen plaats vonden, werd de vergadering gesloten. OUDKARSPEL. ARBEIDERS IN WERKVERSCHAFFING STAKEN. Naar wij vernemen, heeft een zevental in de werkverschaffing bij Zonneveld en Phi- lippo te Zjjpe geplaatste werkloozen het werk neergelegd. Men was bezig met diepspitten, doch kon, doordat het loon te laag was, niet aan het basisloon toekomen. Het waren hoofdzake lijk arbeiders, die niet bekend waren met het werk. Men deelde ons mede, dat zelfs arbeiders, die goed in het diepspitten thuis waren, slechts met moeite het basis-uurloon konden bereiken. MEN ZOEKT HET HOOGER OP. De kostwinnersvergoedingen. De kostwinnersvergoedingen, welke in de ze gemeente worden uitgekeerd, zijn volgens de betrokkenen te laag. Aangezien men op de secretarie van meening is, niet hooger te kunnen gaan ingevolge de voorschriften, hebben verscheidene personen zich met een request tot den minister van Defensie ge richt LANGENDIJK. JAARVERGADERING E.H.B.O. Gisteravond hield de afd. Langendijk van de E.H.B.O. haar alg. jaarvergadering in hotel Concordia te Noordscharwoude. De voorzitter, de heer C. Schrieken, open de de vergadering met welkom. De secr., mej. E. Paslerkamp, las de no tulen voor, die onveranderd werden vast gesteld. De secr. deelde mede, dat van het Oran je Kruis f 12 subsidie is ontvangen, omdat de cursisten geslaagd zijn. Medegedeeld werd, dat verzocht is het Oranje Kruisboekje nog eens door te nemen op de oefenavonden. Er zullen eenige onge vallen-boekjes worden aangeschaft om oefe ningen te houden. In het vervolg zullen de insignes van de E.H.B.O. in bruikleen wor den gegeven, opdat ze, als het diploma niet meer geldig is, kunnen worden ingenomen. Hierna werd aan dokter De Wit de gele genheid gegeven de diploma's uit te reiken. Het deed spr. zeer veel genoegen, dat zoo veel diploma's konden worden uitgereikt. Er is hard voor gewerkt. Door de groote toe loop van leden is een nieuwe indeeling der oefenavonden noodig. Spr. deed hierover eenige mededeelingen. Zuster Gorissen zal haar medewerking verleenen, om de dertig leden een avond be zig te houden. Het is noodig, dat steeds wordt geoefend, om de verworven kennis te onderhouden. Spr. dankte de cursisten voor de hem aan geboden geschenken. Spr. feliciteerde de ge slaagden met hun succes. Het was wel een succes: 100 pet. is geslaagd!! Het jaarverslag van mej. Pasterkamp ver meldde, dat het afgeloopen jaar goed is ge weest voor de vereeniging. Er is 44 maal hulp verleend. De rekening 1938 gaf aan, dat in totaal was ontvangen f 318.69V2, uitgegeven f 188.83, ba tig saldo f159.861/*. Het aanvangssaldo was f 140.33. In de kascommissie werden benoemd mej. Buyze en mevr. KaanSwager. De materiaal-commissie rapporteerde, dat het materiaal in goede orde \vas bevonden. De heeren Schol te en Peijs werden in de materaal-commissie benoemd. Mevr. Glas—Wagenaar bracht verslag uit van de presentielijst. Bij de Bestuursverkiezing werden de da mes E. Pasterkamp en W. GlasWagenaar en de heeren C. Schrieken en A. G. Visser herkozen, met zoo goed als algemeene stem men. Vervolgens werd de Bondsvergadering be sproken. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer K. Ruiter. Plaatsvervangers de hee ren A. Scholte en P. Molenaar. In de rondvraag vroeg de heer P. Mole naar hoe het stond met de pogingen om te komen tot de oprichting van een R.K. E.H.B.O. Voorzitter kon daarover geen mededeeling doem Ook de heer Tromp wist er niets van. Hun is wel meegedeeld, dat er plannen be stonden bij het Wit Gele Kruis. Spr. heeft direct gevraagd, waar of dit goed voor is. In de W.-Gele Kruisvergadering is er niet over gesproken. Voorzitter: We kunnen er niets aan doen als het gebeurt. Het gaat bij ons om E.H.B.O. te verleenen, anders niet. Spr. zou het wel zeer betreuren, als een afd. werd gesticht naast de bestaande. Na nog eenige besprekingen volgde sluiting. WIERTNGERMEER Honderden gegadigden. Evenals vorige jaren is ook thans een prospectus verschenen voor ver pachting van boerderijen in de Wie- ringermeer, zulks ingaande 1 No vember 1939. Dit jaar zal de uitgifte bestaan uit 48 boerderijen, nl. 25 akkerbouw-, 21 gemengde- en 2 weidebedrijven met een totale oppervlakte van pl.m. 1600 H.A. Tot heden is in de Wieringermeer ver pacht een oppervlakte va*n pl.m. 11.750 H.A. waaronder 268 boerderijen met gezamenlij ke oppervlakten van pl.m. 10.800 H.A., ter wijl het resteerende gedeelte is uitgegeven als onbehuisd land, gedeeltelijk voor uit breiding van het bedrijf van in randgemeen ten wonende landbouwers, gedeeltelijk voor de uitoefening van den groven tuinbouw. Dit voorjaar zijn, met ingang van 1 No vember 1939, in pacht aangeboden: IS kleine gemengde bedrijfjes bestemd voor landarbeiders, die aan het in cultuur- brengen van de Wieringermeer hebben me degewerkt en een 28-tal kleine gemengde akkerbouw-tuinbouwbedrijfjes, bestemd voor tuinbouwers in de noodlijdende tuinbouw streken in Noordholland, tezamen ter op pervlakte van pl.m. 460 H.A. voorts is een oppervlakte van pl.m. 1000 H.A. aangewe zen voor blijvende staatsexploitatie. In 19i0 alles uitgegeven In 1940 zal nog een oppervlakte van pl.m. 2500 H.A. worden verpacht waaimede de geheele Wieringermeer haar bestemming zal hebben verkregen. Dan zal de uitgifte van Zuiderzeegronden moeten worden on derbroken tot het tijdstip waarop gronden in den droog te leggen Noordoostpolder kun nen worden verpacht. De belangstelling voor de nieuwe bedrij ven is ook thans zeer groot. Reeds hebben zich enkele honderden candidaten, die in vorige jaren moesten worden teleurgesteld, opgegeven, terwijl zich ook vele nieuwe ge gadigden voor een bedrijf hebben aange meld. SCHOORL Gevraagd werd aan de aanwezigen hoe de proef: den geheelen Zaterdag vrij, inplaats van den Woensdag- en Zaterdagmiddag, is bevallen. In 't algemeen vindt men van goed. Na eenige discussie werd besloten om met 15 Mei a.s. de gewone schoolregeling weer in te stellen en alleen dus met wintertijd den vrijen Zaterdag te doen gelden. Door den voorzitter werd vervolgens het nut der vacantiekolonies besproken met het gevolg dat zich 10 nieuwe leden opgaven. De contributie is geheel vrij, met als mini mum f 1 per jaar. Bij de hierop volgende rondvraag dankt de heer Glas voor de tot hem gesproken woorden en zeide, dat de gelden, benoodigd voor den schoolartsendienst, van Ged. Sta ten niet op de begrooting mogen worden ge plaatst, zoodat in deze een nadere regeling getroffen moet worden. Hierop werd gelegenheid gegeven om het schriftelijk werk der kinderen te bestudee- ren, waarvan een ruim gebruik werd ge maakt Het hoofd der school hield een lezing, met als onderwerp: „Het verwende kind", Aandachtig werd hiernaar geluisterd en wij allen kregen de overtuiging dat het ver- wennep heel funest is voor beide partijen. Hierna sluiting. DIT JAAR GEEN LANGEBAAN- DRAVERIJEN. De Schoorlsche Harddraverij vereeniging had gehoopt, dit jaar eenige langebaan- wedstrijden te kunnen houden in het beken de sportpark. De Kon. Ned. Harddraverij en Renvereeniging meende echter de baan, die aan den binnenkant een lengte van 545 meter heeft, niet te mogen goedkeuren, zoo dat de plannen helaas niet kunnen worden uitgevoerd. Intusschen is besloten, de korte- liaan draverij en op 800 meter gewoon te doen doorgaan, en wel voor de eerste maal op ker- mis-Dinsdag, 13 Juni a.s. BERGEN ARBEIDSBEMIDDELING. Bij het agentschap der arbeidsbemidde ling stonden op 22 April j.1. als werkzoe kenden ingeschreven: 2 bakkers, 1 bloemist, 7 chauffeurs, 1 electricien, l electromonteur, 1 emballeur, 1 exportslachter, 2 fietsenrepa rateurs, 8 grondwerkers, 2 handelsreizigers, 2 huisknechten 1 huisbewaarder, 3 kantoor bedienden, 2 kellners, 2 koks, 7 landarbei ders, 30 losarbeiders, 1 metaalbewerker, 10 metselaars, 1 meubelmaker, 6 monteurs, 3 opperlieden, 3 schilders, 1 schoenmaker, 2 sigarenmakers, 1 stucadoor, 12 timmerlieden 1 transportarbeider, 4 tuinlieden, 1 wissel- looper, totaal 119. Vrouwelijk personeel: dagmeisjes 2, werk sters 1, Totaal 3. WINKEL VRIJSTELLING HERHALINGS OEFENINGEN. Door den Minister van Defensie is aan C. .T. Butter, ingeschrevene van de lichting 1938 uit deze gemeente, vrijstelling van herhalingsoefeningen verleend. BENOEMING. Onze plaatsgenoot E. A. Bakker is be noemd tot ambtenaar bij de Ned. Heide Mij De benoemde was boekhouder bij de Malerij „De Ster" te Barsingerhorn. VERGUNNING VERLOTING. Door B. en W. is aan Winkels Harmonie en aan de Gemengde Zangvereeniging West Frisia vergunning verleend tot het houden van een verloting. SINT MAARTEN OUDERAVOND. Gisteravond had een ouderavond plaats in de openbare lagere school alhier. In to taal waren 27 ouders aanwezig. De heer Wolters, hoofd der school, open de de bijeenkomst en sprak een extra woord van welkom tot don heer Glas, loco-burge meester. Door den secretaris werden hierna de no tulen gelezen, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Voorz. bracht verslag uit over den school artsendienst, die alhier vanaf het laatste kwartaal 1939 werkt. Hieruit blijkt dat de groote keuring bij de helft der kinderen is toegepast en de andere helft bij het eerst komende onderzoek aan de beurt is. De kinderen, die op hel tijdstip der keuring verhinderd waren, de school te bezoeken, zullen alsnog onderzocht worden. Bij het onderzoek is gebleken dat onze schooljeugd in het algemeen over een goede gezondheid beschikt. Voorts deelde voorz. mede dat het met de tandheelkunde op school minder goed gaat, daar er ouders zijn, die de vastgestelde bij drage vergeten af te dragen. Dit, moet ver beterd werden, anders kan deze dienst niet blijven bestaan, hetgeen tot schade der kin deren zou zijn. Voorz. deelde mede, dat de schooljeugd gedurende het speelkwartier het schoolplein niet meer mag verlaten, omdat anders het noodige toezicht op hen niet kan worden uitgeoefend. Een commissie ingesteld. De te Amsterdam gehouden, drukbezoch te vergadering van den Alg. Ned. Wielrij- dersbond heeft haar goedkeuring gehecht aan de balans voor 1939 en deze vastgesteid op een eindcijfer van f 541.873.56 en heeft vervolgens goedgekeurd de voorgestelde re glementswijzigingen van internen aard. Als uitvloeisel van de door het dage- lijksch bestuur gevoelde noodzakelijkheid. de bemoeiingen van den bond op het gebied van het kampeeren uit te breiden, door den inlichtingsdiens van den A.N.W.B. en de door den bond op kampeergebied samenge stelde uitgaven ter beschikking te stellen van kampeerders, is besloten, een buitenge woon kampeerlidmaatschap van den ANW B. in te stellen, dat het contact met deze groep van toeristen, waarbij vele jeugdige lersonen en onbemiddelden. zal vergemak kelijken. Dit lidmaatschap, waarvan de jaarlijksche kosten één gulden zullen bedra gen, geeft uitsluitend recht op gebruikma king van de voorlichting van den bond, de bondsdiensten en bondsuitgaven, voor zoo ver deze voor kampeerders van belang zijn. In verband hiermede is besloten tot de in stelling van een commissie voor het kam peeren. Diefstal en qros Een varensgezel liep er in. Gisteravond bood in een goudsmidswin kel aan de Boekhorststraat te Den Haag een varensgezel een gouden horloge met ketting te koop aan, hetgeen voor den winkelier aanleiding was om de politie te waarschu wen. Toen de man, die op verzoek van den winkelier lgeitimatiepapieren was gaan halen, daarmede terugkwam, liep hij in de armen van de politie, die hem arresteerde. Daar hij verklaarde, het horloge in op dracht van den lS-jarigen J. P. te koop aan te bieden, heeft de politie dezen P. aange houden. Na verhoor bekende hij, het hor loge van zijn vader te hebben gestolen. De vader- heeft hiervan klaclitf gedaan. Tevens kwam aan het licht, dat P. nog meer op zijn geweten had. Tezamen met den 18-jarigcn lossen werkman J. T. en den 16- jarigen N. V. had hij enkele weken geleden na opensluiting uit een rijwielzaak vijf dy namo's gestolen, welke later zijn verkocht. J. T. bekende bovendien enkele maanden geleden een rijwiel te hebben ontvreemd en eveneens verkocht. De varensgezel, die de oorzaak van deze aanhoudingen was, bleek onschuldig te zijn. De drie jeugdige delinquenten zijn in bewa ring gesteld. Een handelsverdrag Duitschland-Spanje 1 Een begeerlijk land, om de talrijke delfstoffen. Binnenkort zal een nieuw handelsverdrag gesloten worden tusschen Duitschland en Spanje. Hel tijdschrift „Sud-Ost-Echo" dat dit be richt publiceert, zegt uit bevoegde Duitsche kringen vernomen te hebben, dat dit ver drag waarschijnlijk eenzelfde strekking zal hebben als het onlangs tusschen Duitsch land en Roemenië afgesloten verdrag. Het zal in de eerste plaats streven naar de exploitatie der rijkdommen aan delfstof fen in den Spaanschen bodem. In dit verband wijst bovenvermeld tijd schrift er op, dat tot aan het uitbreken van den burgeroorlog, Spanje uitsluitend grondstoffen leverde aan de industriecle landen van West-Europa. Spanje heeft in zijn bodem verschillende delfstoffen, als kwik pyriet, welke zoob elangrijk zijn voor de oorlogsindustrie, voorts homatiet, wolf ram, antimoon, enz. Duitsche sportlieden niet naar Frankrijk Verbod om op wedstrijden alt te komen. Naar aanleiding van het feit, dat enkele landenontmoetingen tusschen Frankrijk en Duitschland door de Fransche regeering zijn uitgesteld, heeft de rijkssportleider besloten dat geen Duitschei op wedstrijden Frankrijk mag starten, zoolang de Fransche regeering den Franschen sportinstanties niet den waarborg geeft, dat afspraken voor wedstrijden tusschen Fransche en Duit sche vertegenwoordigende ploegen niet op zoodanig korten termijn worden verboden als onlangs het geval was. Daarentegen bestaat er geen bezwaar tegen het uitko men van Franschen op wedstrijden in Duitschland. toninklijk bezoek aan Den Helder Prins Bernhard aan boord van de .Tromp". Gisterochtend arriveerde Z.K.H. Prins Bernhai*d in Den Helder voor het meema ken van oefeningen, aan boord van H.M.'s flottieljeleider „Tromp". Om elf uur kwam de Prins per auto uit Soestdijk, vergezeld van den adjudant van H M. de Koninein, Kapitein-Luitenant ter Zee jhr. E. J. van Holthe en zijn adjudant kapitein J. K. H de Roo van Alderwerelt. Bij zijn aankomst werd de prins begroet door den marine-commandant, schout bij nacht H. Jolles, die met zijn adjudant, luite nant ter zee eerste klasse B. J. Velderman, ter begroeting, aanwezig was. Terstond begaf Zijne Koninklijke Hoog heid zich met den marine-commandant en zijn gevolg aan boord van de commandants sloep, waarop de prinselijke standaard wrerd geheschen. De sloep zette daarop koers naar de reede, waar H.M.S. „Tromp" onder stoom lag. Aan boord van deze flottieljeleider heeft de prins den geheelen dag de oefe- ningen bijgewoond. Een merkwaardig bericht uit Egypte. De correspondent van de Jewish Chronicle (de Joodsche Kroniek) te Cairo zendt aan zijn blad eenige opmerkelijke mededeelin gen omtrent het verblijf van den Duitschen Minister van Propaganda in zijn stad. Het bezoek van dr. Goebbels was als particulier aangekondigd, en zoo bezocht hij na de con-- ferentie met de nat. socialistische agenten in zijn hotel, een aantal interessante plaat sen in de stad en begaf zich vervolgens naar .de Khan Khalil Bazaar, waar toeris ten Egyptische souvenirs plegen te koopen. Verschillende winkelzaken in deze wijk zijn in handen van Joden, en zo gebeurde het, dat de Duitsche minister, ofschoon hij de artikelen van vele andere winkels in oogen- schouw nam, slechts in Joodsche zaken zijn in koopen deed. Hij kocht aldus de Jewish Chronicle voor een waarde van 40 Pond aan zilveren voorwerpen van 'n Joodschen handelaar en voor een bedrag van 4 pond aan Egyptische zijde van een andei'en. Later op de dag keerde de Duitsche ambtenaar, die den mi nister op zijn tocht door de winkelbuurt had vergezeld, naar een dezer Joodsche za ken terug om er nog voor 20 Pond te koo pen. In verband met deze bedi'agen merkt de Jewish Cronicle op, dat zij eenigszins vreemd aandoen in vergelijking tot de Duitsche bepalingen, die immers dpn bui- tenlandschen reiziger verbieden, mror dan 10 Mark uit Duitschland mee te nemen. Dr. Goebbels betaalde het door hem gekochte contant! De volgende dag vertrok de Duitsche mi nister naar Rhodes. Na zijn aankomst hield hij een redevoering voor de leden der fascis tische pers, waarin hij zei, dat Italië en Duitschland hun rassenpolitiek zouden hand haven zonder zich van de Wijs te laten bren gen door de „Joodsche oorlogsophitsers," aldus het Joodsche blad, voor welks reke ning wij dit bericht natuurlijk laten. ROTTERDAM, 25 April. Totaal aanvoer 5769 stuks; 154 paarden; 8 veulens; 1748 magere runderen; 958 vette runderen; 48 vette kalveren; 121 graskalvc- ren; 2040 nuchtere kalveren; 298 Schapen; 278 lammeren; 18 varkens; 98 bokken en geiten. Vette koeien 725836-46; vette ossen 665638-48; stieren 5859—46; vette kal veren 1109060-75; schapen 484332; graskalvei'en 5240; nuchteren kalveren 30 2520; slachtpaai'den 5648—37; schapen 241916; zuiglannmeren 8—64; nuchtere slachtkalveren 6)45)44; nuchtere fokkal- veren 201512; slachtpaarden 150210 130; werkpaarden 360280140; hitten 260—200—130; stieren 250—185—135; melk koeien 280210155; varekoeien 200160 140: vaarzen 170150110; pinken 130110 90; graskalveren 553525; bokken en geiten 10—75. Vette koeien en ossen aanvoer als vorige week, handel redelijk, prijzen als gisteren pr. k. tot 75 ct. pi\ os tot 70 ct.; stieren aan voer flink, handel traag, prijzen iets hoo ger; vette kalveren aanvoer gewoon, handel kalm, prijzen als gisteren pr. tot 1.20; Scha pen en lammeren aanvoer iets kleiner, han del tamelijk, prijzen als gisteren; zuiglam- meren aanvoer veel grooter, handel matig, prijzen als vorige week; nuchtere slacht- en fokkalv. aanvoer korter, handel sleepend, prijzen stabiel; paarden aanvoer iets korter handel lui, prijzen prijshoudend; kalf- en melkkoeien aanvoer gi'oot, handel zeer kalm prijzen onveranderd; varekoeien aanvoer als vorige week, handel sleepend, prijzen beste en iets hooger, overigens onveranderd vaarzen en pinken aanvoer als vorige week handel traag, prijzen constant; graskalve- ren aanvoer iets ruimer, handel flauw, prij zen onveranderd; hokken en geiten aanvoer iets kleiner, handel vlot, prijzen prijshou dend. PURMEREND, 25 April. Gemeentel, kaasbeurs. Verhandeld 19 par tijen, wegende 69000 kg., handel kalm. Hoog ste pi*ijs f 17.4 part. kleine boeren f 18; 1 partij volvette f 20.50; 17.20 kg. boter 1.25- 1.30;; Runderen, totaal 1129 stuks; 240 vette* koeien 6080 stug; 544 gelde, koeien 1.10 1.70, stug; 313 melkkoeien 1.80—2.60 stug; 32 stieren 4448, matig; 1 paard; 39 vette kalveren 6090, matig; 1163 nuchtere kalve ren, voor de slacht 510 matig; nuchtere kalveren, voor de fok 12—18 matig; 241 vet te varkens voor de slacht 44—46 matig; 78 magere varkens 23—28 matig: 323 biggen 1318, matig; 1185 schapen 1428 matig; 42 bokken 311 matig; 171 lammeren, matig kipeieren 3.203.40 p. 100 st.; eendeieren 2.05, p. 100 st.; 8S00 piepkuikens 82^—90 p. kilo; 5100 oude kippen en hanen 45>152 K; 2300 jonge hanen 50—55; Konijnen 30—1.70 200 eenden 201.45; duiven 40; Aanvoer 140.000 eendeneieren f 2.903.05; 10.000 kip peneieren 70—80 kg. 3.55—3.60; 63—64 kg. 3.50—3.55; 60-62 kg. 3.35—3.50; 58—59 kg. 3.30—3.40; 50-57 kg. 3.25—3.30.

Schager Courant | 1939 | | pagina 6