0 Duitschland DE WERELD haalt officieel de schouders op J)e gemeenten en het gevaar uit de lucht Chineezeu actief aaa bijna alle fronten Dirigent verliest het van Barna p conomische arometer Drama op politiebureau berecht Gemeentebestuur krijgt invloed op busvergunning Postvluchten op Iodië m weinig woorden Bcitsch dienstplichtbesluit maakt echter in politieke kringen die pen indruk. Ook Italië neemt het gebeuren officieel en bagatelle. Het invoeren van den militairen dienstplicht in Engeland wordt in i Duitschland beschouwd als een po ging van de democratieën, het dyna- mismé van "de totalitaire staten in te dammen. Men neemt den wil van En geland, om eventueel oorlog te voe ren, niet ernstig op, evenmin als de onmiddellijke- resultaten van den dienstplicht. lp, politieke Duitsche wringen acht men het belachelijk, zich door wat ook te laten intimideeren. De Engelsche dienstplicht wordt, naar het D.N.B.* meldt, door de Duitsche pers in hoofdzaak beschouwd als een „geste", welke voornamelijk ten doel heeft, de politieke stemming in Europa te beinvloeden. De „Nachtsausgabe" staat daarbij op het standpunt, dat door het besluit der Engel sche regeering geen versnippering van krach ten intreedt. Het is veeleer een nieuw bewijs er voor, hoe weinig waarde gehecht moet worden aan de Engelsche beweringen, dat Engeland geen omsingelingspolitick tegen Duitschland voert. De „Lokalanzeiger" spreekt van een schier paniekachtig besluit. „Het Londensche kabinet, aldus het blad, heeft zijn coup met een haast uitgevoerd, dat men daarin een politieke bedoeling kan ver moeden. Thans verschijnt het groteske beeld der Oxford-studenten naast dat der man schappen der Roode Garde uit Siberië. „Berliner Boersonzcitung" noemt den En- gelschen maatregel een „breuk met alle tra dities en alle opvattingen over de vrijheid van een Britscli christenmenscli. Z'elfs wan neer wij in deze Engelsche maatregelen meer dan een geste, dan een plompe poging van een pressie zouden kunnen zien, zouden wij voor hèt Londensche gedoe slechts de schou ders ophalen." Een ondergrond van ernst. Al tracht men de beteekenis van den dienstplicht in Engeland te kleineeren, het ziet er wel naar uit dat politieke kringen de strekking van het besluit niet onderschat ten. In feite heeft het diepen indruk ge maakt, want men dacht dat in Engeland een sterke innerlijke tegenstand zou bestaan. Toch komt men verklaren, dat het besluit geen wijzigingen zal brengen in de politiek van Duitschland en vooral niet in de ver klaring van Hitier in, den rijksdag. Het Ham- -• burger Fremdenblatt, de spreekbuis van de Wilhelmstrasse schrijft dat de maatregel slechts een beperkte practisclie strekking heeft en dat hij getuigt van den invloed der totalitaire staten op de wereldpolitiek, „daar Groot-Brittannic breekt met zijn heiligste tra dities". Het blad vervolgt met een parallel te trekken tusschen 1914 en thans; waarna het op beteckenisvolle wijze besluit: „De mili taire dienstplicht is een slag zonder effect, zelfs wanneer hij den geringsten indruk zou maken op de duizendvoudig beproefde ze nuwen van het Duitsche volk". DE INDRUK IN ITALIë. De invoering van den Engelschen dienst plicht heeft in Italiaansche politieke krin gen een onmiskenbaar psychisch effect ge had. kwalijk verborgen door argumenten, die tot doel hebben de strekking van het gebeurde te kleinceren. Men durft evenwel te beweren, dat En geland niet in staat is zijn verplichtingen na te komen en doet zeer onverschillig. Een ander argument is dat men de invloed van het Engelsche leger de eerste jaren gevoe gelijk kan verwaarloozen, omdat het geen geoefend kader bezit en geen staf. Waar een heilige traditie is gebroken, wordt de Brit- sclie daad voorgesteld als een teckcn van zwakte tegenover de pe.itieke actie der spil mogendheden. De Telegrafo zegt zelfs, dat het aanvaar den van het militaire systeem een aan vaarden van de politiek der nieuwe groote naties op het vasteland beteekent! Voldoening in Amerika. In politieke kringen in Amerika beschouwt men het besluit der Britsche regeering om den dienstplicht in te voeren, dat met le vendige voldoening is begroet, als een tast baar bewijs van Groot Brittannië's wil, om met alle middelen weerstand te bietlen aan eventueele pogingen der as-mogendheden, die met geweld den status quo in Europa zouden willen wijzigen. Tevens wijst men er op, dat deze maat regel ook de veiligheid der Vereenigde Sta ten verhoogt. Tenslotte wijst men er op, dat, indien de gemeenschappelijke weerstand der demo cratieën kan worden gehandhaafd, de kan sen op een conflict in Europa zullen ver minderen. De Poolsche bladen maken in groote op maak melding van de Britsche besluiten in zake de dienstplicht Men noemt het een eerste stap naar heroriënteering van de po litiek van Groot-Brittannië. Zwitsersche bladens chrijven: In 1936 zou een dergelijk voorstel minstens de val der Britsche regeering beteekend hebben, thans wordt het aanvaard, al is men over tuigd, dat het besluit beteekent opnieuw water naar den Duitschen dienstpliclitmo- len te brengen. Voorstel van B. en W. van Den Haag tot aankoop van luchtaf weergeschut In de eerstvolgende raadsvergadering van Den Haag komt een voorstel van B. en W. aan de orde om over te gaan tot den aan koop v. luchtafweergeschut. Het ligt in de bedoeling drie batterijen met toebehooren aan te schaffen. Deze zullen dan bescher men de vrijwel aan elkaar grenzende be drijven van telefoon en de electriciteitsvoor- zicning, de fabrieken van het gemeentelijk gasbedrijf met de gashouders van dit be drijf en het centraal magazijn van het staatsbedrijf der P.T.T. Met een en ander zal een bedrag van f 110.000 gemoeid zijn. NANTSJANG BEDREIGD, TATSJENG VEROVERD. De Chineesche troepen hebben in hun opmarsch naar Nantsjang, de hoofdstad van Kiangsi, de stad Tatsjeng bezet. De voorhoede is nog slechts enkele kilometers verwijderd van Fen Sin, dat op 35 mijlen al- stand ligt van Nantsjang. Chinee sche vliegtuigen verleenen krachti- gen steun aan de grondstrijdkrach ten in Kiangsi. Japansche tegenaanvallen. In Noord China wordt in hoofdzaak ge vochten in Zuidoost Sjansi en Oost Honan. Vooral bij Foesjan wordt een feilen strijd gevoerd. Met het doel de Chineesche dreiging op Kaifeng en de Oostelijke sectic van den spoorweg naar Locnghai (Oost Honan) af te wenden, hebben 15U0 Japanneezcn bij Tai- keng en Tsjisjien den strijd aangebonden tegen de Chineczen, terwijl uit Kaifeng 1000 Japanneezcn aanvallen doen op een Chinee sche versterking, welke zich in deze buurt bevindt. De strijd in Noord Kiangsoe. Uit Tsjongking wordt gemeld, dat twee steden in Noord Kiangsoe (Oostelijk front in Oost China) door de Chineesche strijd krachten worden bedreigd. Het zijn Hsoetsjau, een knooppunt van spoorwegen en Joekau, een stad aan den Yangtse. Een privé „Onze Vader" voor Duitschland Protest der predikanten van de Belijdenlskerk. Een moedig protest, welks tekst gepubli ceerd wordt door den Evangelischen Pers dienst te Zuricli is van de preekstoel voor gelezen door de predikanten van de Duit sche bclijdeniskerk, de kerk der oude Prui sische Unie dus. Uit dit protest wordt ver nomen dat de predikanten der z.g. Duit sche christendom 't Onze Vader in rassisch beginsel hebben gewijzigd en de gelofte aan den Heiland hebben vervangen door „strijd tegen Rome en Juda". De Evangelische persdienst verklaart dat een en ander is geschied in samenwerking met de Duitsche autoriteiten, maar zegt, waar het Evangelie in zijn zuiverheid wordt onderwezen, houdt men slechts rekening met Christus en niet met de menschen. Uitspraak van de Utrechtsche rechtbank. Gistermorgen heeft de president van de Utrechtsche rechtbank uitspraak gedaan in het kort geding, dat Buma aanhangig had gemaakt tegen Piet van den Hurk, den di rigent van het N.C.R.V-orkest. Buma had gesteld, dat vanwege de N.C. R.V. geregeld zaaluitvoeringen worden ge geven, waarbij het N.C.R.V.-orkest onder lei ding van den dirigent Piet van den Hurk optreedt, zonder dat hiervoor Buma's toe stemming was verworven tot het spelen van beschermde muziek, zoodat dus bij de ze zaaluitvoeringen de rechten van Buma werden aangetast Op grond hiervan had Buma nu den president der rechtbank verzocht in kort geding haar rechten voor verdere aantasting te beschermen en aldus aan den dirigent van het N.C.R.V.-orkest een gerechtelijk ver bod op te leggen tot het spelen van Buma's muziek met oplegging van een dwangsom voor iedcren keer, dat dit verbod van den president mocht worden overtreden. De president der Utrechtsche rechtbank heeft deze vordering van Buma in kort ge ding toegewezen. De dwangsom bedraagt f 1000. Tevens werd de dirigent in de kos ten der procedure veroordeeld. Week t. Maandag tim Zatard Effect emnarkt Aandeelenkoersen Betalingsverkeer Omzet postcheque en girodienst Groothandel Groot handelsprijzen Omzet termijnmarkt Amsterdam Kleinhandel Omzet winkelbedrijf Goederenverkeer Gewerkte taken (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am sterdam Bevrachtingen wilde binnenvaart \rbeidsmarkt Aanvragen van werk gevers Aanbiedingen van werknemers Plaatsingen 75.7 117.3 71.1 99.4 117.0 123.8 84.6 113.2 97.7 113.7 89.4 81.8 70.9 36.2 87.5 74.8 60.1 101.8 87.0 Ouden van dagen versterken Duitsche grenzen Arbeidsdag van 15 uur. Naar te Metz gemeld wordt, zijn alle ge- pension neerde mijnwerkers in het Saarge- bied, tot dén leeftijd van G5 jaar, opgeroepen om-te werken aan de grensversterking. Hun dagtaak begint des morgens om 5 en eindigt des avonds om 3 uur. Het loon bedraagt tusschen 1 mark 30 pf. en 3 mark. De meesten hunner waren gepension- neerd wegens een hun overkomen mijnon geval. Hot werk duurt dag en nacht en ge schiedt, onder toezicht van ambtenaren uit Berlijn. Agent schoot zonder reden briga- gadier neer. Minder toerekenings vatbaar? EEN DEERNISWEKKENDE FIGUUR OP DE BEKLAAGDENBANK. Er zat gistermiddag in de zaal van de Amsterdamsche rechtbank een tragische fi guur als verdachte, liet was een 39-jarige politic-agent, die op 31 Augustus van het vorige jaar plotseling een brigadier neer schoot, toen deze hem op het bureau een order gaf. De brigadier was bijna direct dood. De dader richtte het wapen op zich zelf en verwondde zich zwaar. Maanden lang werd hij verpleegd en slechts chirur gisch ingrijpen, redde hem van den dood. Thans véiblaarde Ti-ij, nog-aaïV zware hoofd pijnen te lijden en zich weinig meer van het geval te kunnen herinneren. En dé psychiaters kwamen vertellen dat deze ver dachte verminderd toerekeningsvatbaar was Verdachte Rad vroeger, een Jaar voor hij dit misdrijf pleegde, een ongeluk gehad. Hij was door een aanrijding met een auto met een schedcltrauma in het ziekenhuis opgenomen. Van dit trauma was hij eigen lijk nog niet genezen, hoewel hij al weer dienstd eed Politiemanen als publiek. Een groot deel van het publiek bestond uit politiemannen. Verd., wien doodslag subs. zware mishandeling ten laste was ge legd, werd verdedigd door Mr. J. d, Vries. Terwijl de officier de dagvaarding voor las. zat de verdachte, een groote forsche 39- jarigc man, met gebogen hoofd in de ver dachtenbank. Op de vragen van den president antwoord de hij met zachte, monotone stem. De psychiater, die het eerst werd gehoord vertelde dat verdachte na de aanrijding hierboven genoemd, allerlei ondoordachte daden deed. Zoo lende hij b.v. links en rechts geld en gaf hij zelfs advies aan 'n •meisje, om een strafbare handeling te ple gen. De president merkte naar aanleiding van de conclusie van den deskundige op, dat 't schieten toch eigenlijk de daad van een volkomen krankzinnige was. Hij schoot op dien ongelukkigen brigadier, dien hij ei genlijk heelemaal niet kende en die met de zaak, waarvoor hij gehoord moest wor den, niets te maken had. De psychiater bleef echter verd. niet ge heel ontoerekeningsvatbaar noemen, het is een kwestie van meer of minder, verklaarde hij. President: Ik hen maar bang, dat de wetenschap nog niet zoo ver gevorderd is. Dan komen er later menschen, die den rechterlijken macht verwijten, dat zij een man levenslang heeft gegeven, terwijl die man niet, wist wat hij deed. Een inspecteur, chef van verdachte, ver klaarde dat verdachte vroeger een uitmun tend politieman was en zette daarna den loo pder gebeurtenissen uiteen. Het drama had zich 's morgens tijdens de centrale controle afgespeeld. De briga dier gaf verdachte order zich naar inspec teur van Slobbe van de zedenpolitie te bege ven. „Waarvoor?", vroeg verdachte. „Dat weet ik niet", had de Brigadier ge antwoord, maar ik zou maar meekomen, want het is een bevel van een superieur. Verdachte was toen de inspec teurskamer binnengestapt, gevolgd door den brigadier. De inspecteur had verd. ook gelast kalm mee te gaan. Plotseling werd verdachte spierwit, hij greep den brigadier vast en wierp hem in de vestibule, waarheen hij hem volgde. De twee mannen liepen het gebouw verder in, gevolgd door den inspecteur, op dat oogenblik draaide verdachte zich om, trok een revolver en vuur de op den brigadier. Deze greep naar zijn hals en wankelde. De in specteur trok den brigadier opzij, maar op dat moment vuurde verd. voor de tweede keer. De brigadier zakte in elkaar en direct daarop had verd. het wapen op zichzelf gericht. Verschillende getuigen gaven inlichtin gen over de vreemde handelwijze van verd. gedurende het laatste jaar. liet reclasseeringsrapport over verd. luid de zeer gunstig. Vroeger was verd. werk zaam bij de Spoowcgen, later bij de politie. Hij slond bekend als een goed politieman, die bij wijze van onderscheiding was inge deeld bij de Karabijnbrigade. „Hebt u nog wat te zeggen?" vroeg de president. Verd.: Neen, alleen spijt, alles wat er ge beurd is, mij ontzettend... EEN PIJNLIJKE ZAAK. Een uiterst pijnlijke zaak, ook voor mij als officier van Justitie zeide mr. de Muinck Keizer in zijn requisitoir. Door deze ontzettende daad is een plichts getrouw ambtenaar gevallen. Pijnlijk is deze zaak ook voor verdachte, die in zijn dienst een traume opliep. Ware dat niet gebeurd, dan zou verd. waarschijn lijk niet tot deze vreesclijke daad gekomen zijn. De officier ziet echter geen andere weg dan do gebruikelijke. Verdachte is niet ontoerekeningsvatbaar. Hij staat thans bij de volslagen ineenstor ting van zijn bestaan. Dit alles kan tot groo te deernis met dezen man in zijn gezin lei den. Hiermede rekening houdende vor derde de officier wegens doodslag een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van de voorloopige hech tenis. De straf zal moeten worden doorgebracht in de bijzondere straf gevangenis. De verdediger, mr. Jo de Vries, achtte het opleggen van gevangenisstraf onjuist. Het rapport over verdachte is zeer gunstig Naar pleiters meening kon verdachte, door zijn lichamelijken en geestelijken toe stand niet verantwoordelijk worden gesteld vonr zijn daad. Uitvoerig beschreef de verdediger de psychische gesteldheid van verdachte, ver oorzaakt door het nog niet genezen hersen- trauma. Pleiter refereerde zich, wat de straf be treft, aan het oordeel van de rechtbank, die op 10 Mei a.s. vonnis zal wijzen.- Tweede Kamer Instemming met de algemeene beginselen van het R.A.P. Voordat de Tweede Kamer de behandeling van het wetsontwerp autovervoer personen voortzette, heeft zij het verzoek van den hr. de Visser (comm.) om verlof tot het richten van vragen aan de regeering, naar aanlei ding van de genomen maatregelen en het door haar gevoerde beleid in verband met den huidigen internationalen toestand, toe gestaan. De interpellatie zal worden gehouden op 'n nader te bepalen dag. De vragen zullen worden gesteld aan den minister van Bui- tenlandsche zaken. R.A.P. Den geheelen verderen middag heeft de Kamer gevuld met de voortzetting van de behandeling van het wetsontwerp Autover voer personen. Algemeen kan men zich met het ontwerp en' liet daarin vervatte systeem van vergun ningen verecnigen. De heer Krijger (C.II.) acht het vergunningsstelsel noodzakelijk voor een doeltreffende coördinatie. De mees te sprekers uiten de vrees, dat. nu de richt lijnen voor de verlecning der vergunningen niet in de wet zullen worden vastgelegd, de overheid de haar verleende groote be voegdheid niet op de juiste wijze zal gebrui ken. De heer Diepenhorst (a r.) is van oordeel, dat de beteekenis van dit wetsontwerp groo- tendcels afhangt van de wijze van hnntce- ring dezer bevoegdheden. De meeste spre kers begrijpen, dat het niet wel mogelijk is, deze richtlijnen in de wet vast te leggen. Het belang der kleine gemeenten. De heer Sweers (r.k.) vreest, dat het pu bliek, tengevolge van de inkrimping van de vervoergelegenheid, in minder mate van de spoorwegen gebruik zal maken. Vele kleine en middclgroote gemeenten zullen dan van vervoermoge lijk beid verstoken zijn, daar de onrendabele lijnen zullen worden opgeheven. Gemeentebesturen niet uitschake len. Spr. vreest dat de gemeentebelangen ge heel verwaarloosd zullen worden, indien 't gemeentebestuur uitgeschakeld wordt bij de verlecning van een vergunning. Slechts het communistische lid de heel de Visser en het nat.-soc. lid de heer Wou denberg, kanten zich tegen het voorstel. De minister antwoordt. In zijn antwoord constateert minister van Buuren, dat de overgroote meerderheid zich met de algemeene beginselen van het ontwerp kan vereenigen. De minister ver zet er zich tegen enkele aangegeven richt lijnen in de wet op te nemen. Wel verklaart hij zich bereid, den ge meentebesturen invloed op de verleening van vergunningen voor intercommunale buslijnen te geven. Amendementen* Van de vele ingediende amendementen komen er drie in behandeling. Een amen dement-Diepenhorst, dat strekit om het niet-bedrijfsmatjge vervoer vrij te laten van vergunning, wordt aangenomen; een amen- dement-Bon.<raerts, dat beoogt voor bedrijfs- commissie te lezen advies-commissie en het advies imperatief te stellen, wordt door den minister overgenomen, terwijl een amende ment-van Braambeek, strekkende tot uit breiding van de bedrijfscommissie met ver tegenwoordigers van andere takken van vervoer en van de werknemers wordt ver worpen. Hedenmiddag zal de behandeling van dit ontwerp worden voortgezet» Reiger (heenreis) Uil (heenreis) Vertrek van Aankomst te [Rang. 26 Apr. Jsingap. 26 Apr j Athene 26 Apr. Basra 26 Apr. talreis) lMadan 26 A°r' lRan*' 26 Aar- Torenvalk (terugreis) Emoe (heenreis) Pelikaan (terugreis) Basra 26 Apr. Athene 26 Apr I A'dam 27 Apr I Band. 27 Apr. I Groote mijnramp in Japan. Na een ont* ploffing in een kolenmijn in Foesjoen (Mandsjoekwo) worden dertig mijnwerkers vermist. Een doode en acht gewonden zijn uit de mijn te voorschijn gebracht. De mij nen van Foesjoen bohooren tot de be langrijkste in het Verre Oosten. Anti-Amerikaansche betooging te Genua. Passagiers van de Amerikaansche mail boot „President Garfield", die uit Genua te New-York is aangekomen, vertellen, dat Italianen te Genua bij de aanlegplaats van het schip betoogd hebben. Men zou r vijandige kreten aan het adres der Ameri- I kanen hebben geuit en die door dreigende gebaren hebben doen vergezellen. Deensche oorlogsbodems blijven thuis. De t minister van landsverdediging, Andersen, j heeft verklaard, dat alle Deensche oor logsbodems in de Deensche wateren moe ten blijven. Engelsche troepen in Gibraltar. De Brit« sche kruiser „Dorsetshire" is met een aan tal compagniën van de Welsh Guards aan boord, te Gibraltar aangekomen. De Welsh Guards moeten het garnizoen van Gibraltar versterken. De troepen zullen ver- I moedelijk heden aan land gaan. Vijf Franschen moeten het land uit. Vijf I Fransclie zakenlieden te Berlijn hebben I aanzegging ontvangen binnen een tijdvak I van vier tot twaalf dagen het land te 1 verlaten. Een opgaaf van redenen werd niet verstrekt. De oudste van deze zaken- lieden is 70 jaar en woont reeds 50 jaar in Duitschland. De ijtd, gedurende welke de overigen in Duitschland vertoeven, varieert tusschen 10 en 25 jaar. Heden accoord met de Kroaten? De Joe- go-Slavische minister-president Tsvetko- vitsj is gisterochtend naar Zagreb vertrok ken. Men gelooft, dat heden een accoord tusschen Serven en Kroaten tot stand zal komen. De Engelsche league. Voor de voetbal* competitie van de Engelsche league be haalde het Londensche Chelsea een gelijk spel tegen Birmingham, waardoor het de gradatiegevaar, dat voor de Londenaars bestond, zoo goed als bezworen is. Toch arrestaties in 't Memelgebied. Of schoon officieel is tegengesproken dat de Duitsche politic onlangs in het Memelge bied arrestaties heeft verricht, geeft de Danziger Vorposten toe, dat er honderd personen gearresteerd zijn, waarvan de meesten reeds weder op vrije voeten zou den zijn gesteld. Het gaat hier volgens het blad om Litausche Joden en meer nog om individuen,, die van spionnage verdacht werden. De terreur in Palestina. In den afgeloo- pen nacht is in de Jodenwijk van Haifa een autobus aangevallen. De chauffeur werd gewond. -Toodsche politie achtervolg de de aanvallers, doch deze wisten te ontkomen. Von Papen In Turkije. De Duitsche am bassadeur in Turkije, Von Papen, is te Istanboel aangekomen. Het Turksche blad „Tan" bericht van welingelichte zijde te hebben vernomen, dat Turkije, in antwoord op de vraag van Hitier, heeft medegedeeld, dat het zich niet bedreigd voelt en dat zijn positie ie dere bedreiging uitsluit. Dit antwoord zou ook zijn medegedeeld aan de andere Bal- kan-mogendheden. Groenland blijft Deensch. De minister president van Denemarken heeft verklaard niets te weten over vragen van een lid van den senaat van de Vereenigde Staten aan het congres of Amerika Groenland zou willen koopen. Beroep op de Staatshoofden. De hond Vereenigd Europa, welke in Zwitserland is gevestigd, met het doel een geest van verzoening en samenwerking tot stand te brengen, heelt allen staatshoofden en par lementen in Europa een adres doen toe komen. waarin wordt aangespoord het ge vaar voor oorlog te vermijden en een overeenstemming in Europa tot stand te brengen. De bond keurt de boodschap van Roosevelt goed en verklaart dat 'n nieuw Euorpa kan worden opgebouwd op een wcdcrkecrig begrijpen Franco niet naar Berlijn? De Danziger Vorposten heeft gesproken van een a.s. bezoek van generaal Franco aan Berlijn. Te ingelichter plaatse alhier is daar niets van bekend. Geen bezoekers op Fransche passagiers schepen. Uit vrees voor sabotage wor den op de groote Fransche passagiers schepen geen bezoekers meer toegelaten. Geen totalitaire regeering in Bolivia. De gezant van Bolivië tc Washington, Gua- challa. heeft ontkend, dat de nieuwe re geering totalitair is. Hij verklaarde, dat de politieke en financieele toestand van het land zoo ernstig was, dat zekere bui tengewone maatregelen noodzakelijk wa ren. De gebeurtenissen in Boliviè werden evenwel niet beinvloed door „zekere Eu- ropeesche leerstellingen".

Schager Courant | 1939 | | pagina 2