De lasten met een gulden verlaagd HOOGHEEMRAADSCHAP SCHUDT UW LEVER WAKKER Donderdag 27 April 1939 Noordhollands Noorderkwartier Tweede blad De heer D. Kooiman candidaat gesteld voor de lunctie van dijkgraaf. Hulde aan den aftredenden dijkgraaf voor zijn verdediging van de belangen der oude werklieden. [De algemeene (tusschentijdsche) vergade ring van liet Bestuur van het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier werd gistermorgen in het Genieenlandshuis te Alkmaar gehouden. Voorzitter is de dijkgraaf, de heer C. Wij- 'denes Spaans Jr., secretaris de heer Broers- ma. OPENING. Na de opening vraagt de voorzitter of Iemand eenige aanmerkingen heeft op de notulen der vorige vergadering. Daar geen. der aanwezigen op- of aan merkingen heeft, worden deze onveran- anderd goedgekeurd. INGEKOMEN STUKKEN. Wij noemen hiervan: a. Een schrijven van Ged. Staten van Noordholland, waarin gemeld wordt, dat aan den Dijkgraaf C. Wijdcnes Spaans Jr. met ingang van 1 Juli 1939 eervol ontslag is verleend. b. Goedkeuring van de begrooting van het Hoogheemraadschap over het dienstjaar 1939. Voor kennisgeving aangenomen. VOORSTELLEN VAN HET DAG. BESTUUR GRONDAANKOOPEN. Voorstel tot verwerving van den eigendom van een gedeelte van den Westfrieschen binnendijk in de ge meente Koedijk, in eigendom toebe- hoorende aan de gemeente Oudkar spel. Het gemeentebestuur van Oudkarspel is bereid liet dijksgedeelte te verkoopen voor f 605.—. Conform besloten. Voorstel tot verwerving van den eigendom van een gedeelte van den Amsteldijk, in eigendom toebehoo- rende aan den Anna Paulowna- polder. Het Dag. Bestuur van den Anna Paulow- napolder is bereid de perceelcn over te dra gen voor een bedrag van f 2156.44. Als voren. Voorstel tot aankoop van grond te Avenhorn van C. Kwadijk aldaar, ten behoeve van een bochtverbete ring. •De kosten worden geraamd op f 70. Aldus besloten. Voorstel tot aankoop van grond te Egmondbinnen van mej. A. J. Pij per te Alkmaar, ten behoeve van den aanleg van een voetpad langs den Heerenweg. De kosten bedragen f 14.25. Aldus besloten. Voorstel tot aankoop van grond te Hensbroek van de erven J. van Die pen ten behoeve van de verbreeding van den Dorpsweg. De kosten zijn f 450. Aldus besloten. Voorstel tot aankoop van grond te Ursem van de R.K. Parochie „St. Bavo" aldaar in verband met een wegverbetering. De kosten bedragen f 1. Aldus besloten. AANDEELENRUIL. Voorste! tot ruiling van aandeelen der N.V. Maatschappij voor Ge- meentecrediet tegen obiigatiën dier naamlooze vennootschap. Dit betreffen aandeelen, destijds overge nomen van het Hoogheemraadschap van de Hondsbossche en Duinen tot Petton, tot een bedrag van f 32.500 nominaal. De Mij. voor Gcmecntecrediet, voor wie het door den toestand op dc geldmarkt moeilijk is, de aandeelen behoorlijk te laten rendecrcn, stelt voor ze over te dragen aan de Alg. Friesche Levcnsverzekerings Mij. Er zullen dan 3 obligaties voor komen tot een be drag van f 65.000.—. De rente der aandeelen draaide dc laatste jaren om de 6 zoodat geen schade wordt geleden en thans een vaste rente in uitzicht wordt gesteld. De voorzitter deelt mede, dat de rente zal ingaan op 1 Juni 1939. Conform wordt besloten. UITKEERING OUDE WERKLIEDEN, ENZ. Voorstel tot wijziging van de be grooting voor het dienstjaar 1939 in verband met de verhooging der uit- keering aan oude werklieden en hunne nagelaten betrekkingen. In de vorige vergadering bad de dijk graaf medegedeeld zoo mogelijk vóór zijn aftreden met een desbetreffend voorstel te komen en is dit punt in den breede be sproken. In de begrooting 1939 is bet totaal bedrag hiervoor geraamd op f 6440.—, het is nog noodig gebleken bet bedrag met f 1300.— aan te vullen. De uitkeeringen zullen be dragen: voor elk dienstjaar f 0.30 per week tot een maximum van f 12.—. voor dc cate gorie, die een weekloon minder dan f 25. en voor elk dienstjaar f 0.32V& voor de ca tegorie die f 25.of meer verdiende, tot een maximum van f 13.per week. De minimumdiensttijd behoort 350 weken be uragen te hebben. De uitkeering aan de weduwen bedraagt 70 van deze bedragen. De uitkeering omvat thans 26 oude werk lieden of hun nabestaanden. De heer Ham uit een woord van waar deering voor do wijze waarop een basis is gevonden, arbeiders die een lioogcn leeftijd hebben bereikt of invalide, worden, een bedrag uit te keeren. De heer G. v. d. Sluis sluit zich bij deze woorden van den heer Ham aan, en ver heugt er zich over, dat de aftredende Dijkgraaf een en ander nog mede tot stand heeft gebracht. De vergadering gaat dan met het voor stel aceoord. GRATIFICATIE UIT PUINVEREOOP. Voorstel tct het toekennen aan de daarvoor in aanmerking komende ambtenaren van een gratificatie uit de opbrengst van den verkoop van steenen en puin, afkomstig van dijksgiooiingen. Voorgesteld wordt de ambtenaren die daarvoor veel extra werk hebben verricht, een gratificatie van 1 van het nettowinst saldo uit te keeren. Aldus besloten. AANBEVELING DIJKGRAAF. Opmaken van een aanbeveling voor de benoeming van een Dijkgraaf, wegens aftreding op 1 Juli 1939 van den heer C. Wijdenes Spaans. Eerste op de voordracht: Uitgebracht werden 19 stemmen, waarvan op den heer D. Kooiman uit Purmerend 17 stemmen, op den heer Joh. de Veer 1 stem en 1 stem blanco. Als tweede op de voordracht werd ge kozen dc heer H. K. Koster uit Wieringer- waard met 13 stemmen. De derde op de voordracht werd de heer N. Dekker uit Obdam met 11 stemmen ge kozen. Hierna volgde sluiting, nadat de voor zitter had medegedeeld, dat hij in een vol gende vergadering afscheid van het Hoog heemraadschap hoopte te nemen. Bij den heer J. C. Benit aan den Boe keiweg te Hoogwoud heeft een koe zich over een paar moederlooze lammetjes ontfermd en de plaats van de schapen moeder ingenomen. Op ons plaatje ziet men de diertjes, terwijl zij zich juist togoed doeu aan de kostelijk koemelk. Het behoeft geen betoog, dat dit eigen aardige geval van moederliefde in de geheele buurt het onderwerp van ge sprek is! Zeldzaam mooi zijn dit jaar de bollenvelden in de Wieringermeer. Vele groote kweekers hebben bij de „Meer"-boeren groote stukken cultuurgrond gepacht, om hierop tulpen te verbouwen, die z.g.n. op contractbouw worden gekweekt. Hier ziet men een prachtig tulpenveld in het weideland. Zijpe en Hazepolder Drukke wegen is algemeen be lang, waarom moet de polder daar 't meest aan betalen? Molenmeesters in hun eer ge tast. De hoofdingelanden van Zijpe en Haze polder vergaderden gistel-middag in „Het Wapen van Zijpe" te Schagerbrug. Dijkgraaf C. Tiel was voorzitter; de heer Dignum secretaris. OPENING. Voorzitter opent met een hartelijk wel kom. NOTULEN. De notulen geven geen aanleiding tot bij zondere besprekingen en worden onveran derd vastgesteld. MEDEDEELINGEN, INGEKOMEN STUKKEN. Ged. Staten hebben eenige eerder geno men besluiten goedgekeurd, w.o. de leening van f 8000 voor slootwerk. De boeken en kas van den penningmees ter zijn accoord bevonden. Ontvangen was f 19248.36, betaald f 12889.42, saldo f G358.94. VOORSTELLEN VAN HET DAGELIJKSCH BESTUUR. Grondverkoop. Voorgesteld wordt een perceel duingrond ter grootte van pl.m. 8540 M2. te verkoopen aan Mr. J. Belonje te Alkmaar voor een bedrag van f 300. Het perceel is gelegen achter de boerderij van Zwemmer, aan de Zijpcrdijk. De heer Rademaker vraagt waarom de heer Belonje wil koopen. Voorzitter licht toe dat het een perceel woeste grond is, dat aansluit op andere grond aan den lieer Belonje tocbehoorcnd. Omwonenden zullen er geen last van heb ben, stelt, voorzitter den heer Rademaker gerust. De prijs is niet verhoogd, al was die eerst gebaseerd op een onjuiste opme ting van 7425 M2.. De grond is toch niet veel waard. De heer Dignum vraagt of er geen moei lijkheden zullen komen als er zand uitge haald wordt. Voorzitter: Ik denk het niet. De heer Dignum: Aan denken heb ik niets, de zanderij gaat toch in de richting van het land, en men moet zichzelf niet af sluiten ten behoeve van een ander. Het Dag. Bestuur blijft van meening dat er geen moeilijkheden kunnen komen. Conform besloten. Erfpacht. Voorgesteld wordt de erfpacht te vernieu wen van een perceel grond, groot 28 Are, aan de N.V. Baartman en Koning te Sas- senheim voor 28 achtereenvolgende jaren, legen een jaarlijksche canon van f 10. Vo rige periode werd f 3 betaald, met den nieu wen prijs gaat de firma accoord. Het is ook een hoekje aan den Zijperdijk. De erfpacht kan ten allen tijde met een jaar worden op gezegd. Het is ook gedeeltelijk woeste grond. Conform besloten. Rekening-cour ant-gvereenkomst. Voorgesteld wordt een overeenkomst aan te gaan voor het dienstjaar 1939 tot een be drag van f 15000 met de Coop. Boerenleen bank te Schagerbrug, tegen een rente van 3 pet. Vorig jaar was f 20.000 noodig, men meent nu met minder toe te kunnen. Conform besloten. WIJZIGING RENTEVERGOEDING. Voorgesteld wordt de rente van batige saldi der polderafdcelingen te wijzigen en wel Van de eerste f 400 voordeelig saldo zal 4 pet. aangehouden worden, daarboven 1 pet. De heer Dignum: Nou nou! Daar ben ik hard tegen. Voorzitter: We krijgen zelf ook maar 1% pet. Van de nadeelige saldi blijft het als vroeger 4 pet. De heer v. cL Oord dacht dat de afdeelin- gen geen saldi mochten houden. Voorzitter zegt van wel, maar als er groo- tere saldi kwamen, zou de groote polder er schade van hebben. Dc heer Rezelman vindt het juist goed, dat de afdeelingen een potje houden, maar voor grootere bedragen mag er niet meer rente gemaakt worden dan de groote pol der doet. De heer Bruin merkt op dat het don grooten polder niet te doen is om winst te maken ten koste van de kleine afdeelingen, maar de groote polder moet er zelf geen schade van hebben. Aldus besloten. WIJZIGING AMBTENARENREGLEMENT. In verband met een wijziging van de dienstplichtwet is wijziging van het Ambte narenreglement noodig. Conform betreffend bestuursvoorstel wordt besloten. RAPPORT BEGROOTINGS- EN REKENINGCOMMISSIE. Bij monde van den heer Swan rapporteert de commissie van onderzoek eerst over de rekening. De rekening 1938 is in orde bevonden. Dp cijfers zijn aldus: Hoofdstuk I. Algemeen Bestuur: ontvang sten f 23612.70, uitgaven f20544.18, batig saldo f 3068.52. Hoofdstuk II. Sloot- en weggelden: ontvang sten f S8S 17.67, uitgaven f77757.83, batig saldo f 11059.84. Het batig saldo van Hoofdstuk II ad f 11059.S4 is eenigszins geflatteerd, omdat op dit hoofdstuk in de ontvangsten is verant woord de per 1 Februari 1939 ontvangen geld- leening, ten behoeve van het slootwerk, ten bedrage van f 8.000.I, welk bedrag afgelost zal worden in het dienstjaar 1939 (per 1 Augustus 1939). Met genoegen heeft de commissie in de begrooting gezien dat de lasten met een gulden verlaagd kunnen worden. Met de begrooting gaat zij accoord. De rekening wordt hierop goedgekeurd. De cijfers der BEGROOTING zijn aldus: Hoofdstuk I. Algemeen Bestuur: ontvang sten f22926.uitgaven f22926. Hoofdstuk II. Sloot- en weggelden: ontvang sten f73S10.uitgaven f73810. De begrooting wordt hierop artikelsgewijze behandeld. De heer Rademakers acht liet bedrag voor wegenonderhoud ad f 43000.wal hoog. Voorzitter zegt dat de wegen dit jaar aan meer onderhoud toe zijn en zoo is liet ook met de slooten. De heer Dignum is het met den heer Ra- demaker eens. Het komt allemaal op den rug van den 1 andgebruiker neer. Er is geen aambeeld groot genoeg er op te hameren dat andere lichamen bijdragen. Als men de drukste wegen in het onder- houdsfonds opneemt, is de belasting zeer on rechtvaardig, want de grondgebruiker is de minste weggebruiker. Liever daarom ook de wegen, die 't minst gc bruikt worden, opnemen. De lieer Rezelman vindt, dat men voor zichtig moet zijn. Voorzitter wijst er op, dat die wegen op het plan worden gebracht, waarvan men de meeste kans heeft subsidie te krijgen. Alge- heele herziening van het wegenreglement was zeker noodig,,. maar daar is men nog niet aan toe. Het bedrag voor uitwaterende sluizen is iets hooger geraamd, omdat de lasten iets hooger zijn. Men vindt deze uitgave echter gerechtvaardigd, gezien het voordeel van uitwaterende sluizen in de laatste jaren. Vroeger verz..p men in den polder, zegt de lieer Dignum. De begrooting wordt aangenomen. RONDVRAAG. De heer Dignum zou graag weten, waarom de groote polder wel eens besluiten neemt zonder voorkennis van de molemueester van de kleine polders. Voorzitter vraagt een voorbeeld. De heer Dignum: In ons poldertje bij een duiker, 't Zal natuurlijk niet met kwade bedoelingen gegaan zijn. Voorzitter geeft dit toe. maar 't is een ver betering geweest, geen nieuwe duiker. De lieer Dignum wijst op het reglement. Voorzitter heeft het niet als fout aange voeld. 't Kon wel buiten molenmeesters. De heer Dignum: Dan kan alles wel bui ten ons om! Voorzitter: 't Was juist. De heer Dignum: 't Was juist niet juist! Voorzitter: 't Was de eerste keer. De heer Dignum: Laat 't dan de eerste keer blijven! Voorzitter: 't Is een idée. De heer Dignum: Van 't dagelijksch be stuur. Vo&s'zitter: We komen niet tot elkaar! De heer Dignum: Nee, maar we moeten niet over elkaar heen loopen! Het debat wordt gesloten. De heer Komen heeft een klacht over de vaak verstopte duiker tusschen 't Zand cn Groote Kectcn. Voorzitter weet er van Als verbetering noodig is, zal men er toe overgaan, voor- loopig wil het Dag. Bestuur 't nog maar aanzien. De heer Dignum zou willen dat 't be stuur de zaak eens inspecteerde en zoo noodig een krooshek plaatste. Aldus zal geschieden. Ook zal het Dag. Bestuur kijken naar een andere duiker in den Boschweg, die ver keerd geconstrueerd schijnt. De lieer Jimmink zegt, dat het laatste bruggetje bij den Belkmerweg slecht in or de is. Het Bestuur meent, dat de brug goed is. De heer Bos wil tegen den anderen win ter wat zand tegen gladheid deponeeren bij de spoorbrug aan de Keins. Voorzitter zegt dit toe. Hierna sluiting. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen, lederen dag moet Ow lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter s Leverpilletjes by apothekers en drogisten. L 0,75, SCHAGEN GOED AFGELOOPEN. Dat kon gistermiddag veldwachter Hene- weer van St. Maarten zeggen, nadat hij mej. K, die zich bij haar gang over de Gedemp te Gracht minder goed aan de verkeersregels hield, met zijn motorrijwiel had aangereden. De vrouw kwam wel te vallen, maar bezeer de zicli gelukkig niet. Alleen de ,stoom- fiets" van den ordebewaarder had eenige averij opgcloopen, doch deze was van zeer geringen omvang. THEATER ROYAL. Het programma vap Theater Royal ziet er deze week wel zeer aanlokkelijk uit.. Het geheim van den vuurtoren, het eerste hoofd nummer, is een detectivefilm, maar naast spannende zijn er tal van komische scènes in verwerkt. Men kan dus grieze- zelcnil lachen of lachend griezelen. Het is de fantastische geschiedenis van een groot ïiüscfadr'gèr „Ocloplis", die met groote middelen, o.a. onderzeeërs en de doodende straal werkt. In de tweede film speelt niemand minderd mee dan Maurice Cheva- lier. Dc film heet Spotternij en Zotternij, cn geeft een kostelijke ironie op het be grip „Reclame is alles". De spanning ont breekt ook in deze film niet! STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 22 April stonden 43 werkloo- zen ingeschreven, waarvan 5 in de steunre geling, 19 in dc centrale werkverschaffing en 14 in de gemeentelijke werkverschaffing (In het Rietbosch, 4 in de baggerregeling en 9 bij dc Algemeene Begraafplaats); 2 werkloozen maken een wachtweek door, ter wijl 3 werkloozèn uit hun bondskas trek ken. STAND DER ARBEIDSBEMIDDELING Op Zaterdag 22 April stonden 51 perso nen als werkzoekenden ingeschreven, waar van 12 grondwerkers, 1 timmerman, 1 met selaar, 1 opperman, 1 vlechter, 1 arbeider- chauffeur, 1 electricien, 20 landabeiders, 5 losse arbeiders, 1 typograaf en 7 kleine kooplieden. In 1938 bedroeg dit aantal 102 en in 1937 72 arbeiders. HERHALINGSOEFENINGEN De dienstplichtige Maarten Geel der lich ting 1935 is opgeroepen om op 8 Juni a.s. te 's-Gravenhage voor herhalingsoefeningen in werkclijken dienst te komen voor den lijd van 17 dagen. BOUWVERGUNNING. Door de N.V. Bataafsche Import Maat schappij Verkoopkantoor van Koninklijke Shell producten is aan B. en W. vergun ning gevraagd tot het stichten van een ben zine laadstation aan den Provincialen weg Scliagcn-de Stolpen, nabij de haven. Voor bedoeld laadstation is de bouwvergunning bereids verleend. STEMMING PROVINCIALE STATEN. Aan de stemming voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten in deze gemeente hebben 233 kiezers niet deelge nomen wegens ziekte of andere redenen. SCHAGEN NIEUWS. N.V.V. ISchagen I (Rauchbeker) Ver trek 1 uur. P. Schoorl A. de Wit M. de Haas A. Slikker, S. Grootes, G. C. Anneveldt J. Peetoom, Jb. Ypey, C. de Moor, G. J. Boontjes, L. Schoorl. Reserves: R. van Haren, J. v. d. Ben. Schagen II—Watervogels II. (Gouden Kruis) Aanvang 2 uur. J. J. Slikker J. Weeland, H. Middelbeek T. Moransart, S. Brcebaart, C. Slikker P. Dekker, J. Steen, P. de Vries, J. Boontjes. L. Komen Reserves: H. Ksitemaker, J. Slikker, i* Bosma. De adspiranten spelen Zaterdagmiddag tegen het schoolelftal o.l.s. Schagen I. Voor de samenstelling van het elftal verwijzen wij de jongens naar het nr. van gisteren Zie Plaatselijk Nieuws: schoolvoetbal). De training der adspiranten wordt Dinsdag avond van 7 tot 8 uur.voortgezet onder lei ding an ons lid L. SchoorL Komt allen ter training, jongensl

Schager Courant | 1939 | | pagina 5