Cf DE WERELD Ontwerp Autovervoer Personen aangenomen Nieuw torpedovliegtuig voor de Marine Sterfte aan tuberculose neemt af De vla van Mussert Geen tweede boodschap van Roosevelt Wreszynski gevonnist Vliegtuigen met stoom? PostvSucbten op Iodië weinig woorden Tweede Kamer Houders van electriciteitsbedrijven worden niet „opgehangen"! Na twee vergaderingen aan liet ontwerp auto-vervoer personen gewijd te hebben, heeft de Tweede Kamer gistermiddag dit ont werp aangenomen, docli niet dan nadat zij het groote wijzigingen had doen ondergaan. Werden Woensdag reeds drie amendementen behandeld, thans waren niet minder dan dertien amendementen en twee sub-amen dementen aan de orde. Twaalf hiervan zijn al dan niet gewijzigd aangenomen of door den minister overgeno men. Een amendement-Diepenhorst maakt het. mogelijk beroep bij bezwaarschrift in te stellen tegen het in bewaring stellen van motorrijtuigen door opsporingsambtenaren. Het ontwerp wordt tenslotte in zenr gewij- zigden vorm zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aanteekening, dat de hee- ren Woudenberg (N.S.B.) en Zandt (Staat kundig Gereformeerd) geacht wenschen te worden te hebben tegengestemd. Uitvoering Electriciteitswet. Minder fortuinlijk is minister van Buuren met het wetsontwerp tot aanvulling van de Electriciteitswet. Dit ontwerp beoogt, zooals bekend, een heffing van 0.2 pet. te heffen van de electrische bedrijven ter dekking van de kosten der door de electriciteitswet ge vorderde nieuwe afdeeling van liet Departe ment. van Waterstaat. Algemeen kant men zich tegen deze hef fing. Men acht het onjuist, dat een kring van belanghebbenden de kosten van een maatregel, in het algemeen belang genomen, zou moeten dragen. O.a. merkt de lieer Rutgcis van Rozen burg (c.h.) op, dat men thans de houders ■van electriciteitswerken de kosten wil laten betalen, van het koord, waaraan zij wor den opgehangen! Slechts de lieer Bonguerts (r.k.) denkt ei- anders over. Een amendement-Van den Heu vel om de heffing van 0.2 op 0.1 pet. te ver lagen, wordt ondanks dc bezwaren van den minister aangenomen. Het ontwerp zelf wordt met 39 legen 32 stemmen verworpen. Nadat nog een ontwerp tot wijziging van de Onteigeningswet zonder hoofdelijke stem ming is aangenomen, wordt de vergadering verdaagd tot de volgende week Dinsdag. Door Koolhoven ontworpen. Van welingelichte zijde, verneemt het I.A.P. dat tte'.V.Y. Koolhoven Vliegtuigen een eenmótofig torpedóvliegtuig ontworpen hééft dat teven» ingericht kan wordcu als lange- afstand verkenner. Het kwam den heer Koolhoven ter oore, dat onze Marine Luchtvaart Dienst een der gelijk vliegtuig zocht, en daartoe geïnfor meerd had bij eenigc buitenlandsche fabri kanten. Daarom wendde hij zich aldus het Hsb., tot de bevoegde instanties met de me- dedeeling, dat hij reeds in 1931 een dergelijk toestel had ontworpen en zich zeer wel in staat achtte een vliegtuig te bouwen, dat beantwoordde aan de thans door de Marine gestelde eischen. Het gevolg van een ert ander was, dat de heer Koolhoven onlangs aan de regeering een ontwerp heeft aangeboden van een tor pedovliegtuig op drijvers met een totaal ge wicht van 4.5 ton. De regeering heeft op de aanbieding van dit ontwerp echter nog niet gereageerd. Het toestel zal eveneens bruikbaar zijn als lauge-afstand verkenner. De bemun- ning bestaat dan uit drie personen, de plaats van den torpedo wordt door bommen inge nomen, terwijl een grootere hoeveelheid benzine meegenomen kan worden, waardoor het toestel een actieradius van 22UQ km. ver krijgt. Het is dus ook buitengewoon goed bruikbaar voor onze Indische wateren. Het is mogelijk om den verkenner van een twee de maohinegeweerpost te voorzien aan de onderzijde van liet toestel. Met een 900 pk. Wright Cyclone motor krijgt het vliegtuig een maximum snelheid van 325 kin. per uur. Het is mogelijk in de plaats daanan een Bristol Taurus of Her cules motor in te bouwen, of een Twin Wasp. Geheime kroeg Zeven arrestaties in Den Haag. Gisterpacht omstreeks twee uur lieeft de Haagsche politie ccn inval gedaan in het perceel Griftstraat 11 op vermoeden, dat daar een clandestiene drankgelegenheid was gevestigd. Inderdaad werden er zeven personen, o.w. drie vrouwen, onder gelag aangetroffen. De politie heeft het gezel schap per arrestantenwugen overgebracht naar het bureau, vanwaar zij in den loop van den nacht na verhoor werden heenge zonden. Tegen de hoofdbewoonster van liet perceel, de 42-jarige juffrouw Chr. K., is proces-verbaal opgemaakt Een groot aantal flesschen bier is door de politie in beslag genomen. 755 K.M. per uur Duitsch vliegtuig verbetert ab solute snelheidsrecord. Een jachtvliegtuig van het type Mes- sersehmitt me 109 r heeft gisteren bij het vliegveld Augsburg het wereld-snelheidare- cord verbeterd en gebracht op 755.11 per uur. Het record was pas enkele weken geleden door een Heinekelvlicgtöig op 71G.66 km. gebracht. De Messerschmitt. die gevlogen werd dooi den 2-i-jarigen piloot Fritz Wende!, was uit gerust met een More-des Bonz motor van 1175 P.K. GROEIEND AANTAL ZELFMOORDEN. Interessante cijfers over 1937. Vanwege het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage is dezer dagen bij de Rijksuitgeverij aldaar uitgege\en de statistiek van de sterfte naar den leeftijd en de ooizaken van den dood over het jaar '37. De algeniccne sterfte bedraagt voor liet Rijk over 1937 $.78 per 1000 der gemiddelde bevolking tegen 8.68 over 1930. Deze lichte stijging van liet sterftecijfer kan thans nog slechts als incidentieel beschouwd worden, de toekomst zal leeren of daaraan een ver der strekkende beteekenis moet worden ge hecht. In de groep van gemeenten met meer dan 20.000 inwoners is de sterftel gunstiger dan in die met minder dan 20.000 inwoners, resp. S.35 en 9.19 per 1000 der gemiddelde bevolking). Mannen- en vrouwensterfte. De mannensterfte, welke volgens een his torisch overzicht vanaf 1S40 steeds hooger was dan de vrouwensterfte, is in 1937 8.86 per 1000 mannen. De vrouwensterfte bedroeg 8.71 per 1000 vrouwen. Het verschil in de sterfte naar het geslacht nam in den loop der jaren aanzienlijk af. Zuigelingensterfte daalt. De zuigelingensterfte, waaronder verstaan wordt het aantal overledenen beneden het jaar op 100 geborenen, is voor het Rijk nog steeds dalende. In het tijdvak 1880—1889 bedroeg de zuigelingensterfte gemiddeld per jaar 18.28 en in de jaren 1936 en 1937 resp. 3.89 en 3.81. Het hoogst was deze sterfte in 1937 in Limburg (4.90) en Noord Brabant (4.84) en het laagst in Zuidhoiland (2.91), Noordbol land (3.06), en Friesland (3.09). Hierbij dient men rekening te houden niet het feit dat hooge geboortecijfers veelal gepaard gaan met een groote, lage met een kleine zuigelingensterfte. Doodsoorzaken. Dc sterfte aan kanker- en andere kwaad aardige gezwellen neemt met die aan hart ziekten de laatste jaren vrijwel de voor naamste plaats ijl. In 1937 bedraagt de sterf te aan beide genoemde doodsoorzaken resp. 14.93 pet. en 15.56 pet. van de totale sterfte. De sterfte aan tuberculose is daar entegen sterk aan het afnemen. De- zo bedraagt in 1937 5.46 pet. der to tale sterfte (5.76 pet. in 1936). Gewelddadige dood cischte in 1937 3.92 mannen per 10.000 der mannelijke en 1.54 vrouwen per 10.000 der vrouwelijke bevol king. Het aantal mannen, dat een geweld- dadigen dood stierf, is dus veel grooter dan dat der vrouwen. Bij de doodsoorzaak eisch- ten de verkeersongevallen de meeste slacht offers. Hier is het aantal mannen onge veer vier maal zoo groot als dat dor vrou wen. Zelfmoorden. Het aantal zelfmoorden blijkt in 1937 op 10.000 der gemiddelde bevolking van élk geslacht 1.05 voor de mannen en 0.55 voor de vrouwen te zijn. In vergelijking met de cijfers over de periode 1924—1928 liggen die van de iaren 1935, 1936 en 1937 aanzien lijk boven de eerstgenoemde. Het aantal doodgeborenen blijft vrij con stant en bedraagt in 1937 25 per 1000 ge borenen. Plaats voor de jongeren Mooi voorbeeld van de typogra fen. Op het „Kasteel van Aemstel" te Amster dam heeft Woensdagmorgen een vijftal ty pografen afscheid genomen, die krachtens de overeenkomst tusschen werkgevers cn werknemers in de typografie met vervroegd pensioen gingen, daardoor plaats makend voor werklooze collega's. Dc scheidenden werden in de directieka mer ontvangen door de directeuren, de hee- ren J. Boerrigter en L. J. Stolwijk, de pro curatiehouders en de chefs van de afdeelin- gcn. De heer Boerrigter sprak den typografen toe, waarbij hij in het bijzonder den vinger legde op het feit, dat een drietal ouderen heengaat om plaats te maken voor jonge ren. Deze maatregel, vrucht van de voor treffelijke samenwerking tusschen werkge vers, werknemers cn regeering, stelde spr. aan andere branches ten voorbeeld als mid del om de werkloosheid te helpen bestrijden Verschillende stoffelijke blijken van waar deering werden den scheidenden aangebo den. Ierland verzet zich tegen den dienstplicht De Valera stelt zijn bezoek aan A merika tut. ERNSTIGE VERWIKKELINGEN TE VERWACHTEN? De Iersche president De Valera heeft in den Dail medegedeeld, dat hij niet naar Amerika zal gaan „wegens de ernstige gebeurtenis van gisteren." De Valera zou heden naar Ame rika vertrekken en op 7 Mei de gast zijn van Pres. Roosevelt op het Wit te Huis. Hij zou het paviljoen van Eire op de wereldtentoonstelling te New York openen. DE VALERA Naar verluidt zou De Valera zich. zoolang de deeling van Ierland bestaat, verzetten tegen dienstplicht in cenig deel van Ier land. De Ainerikaansche onderstaatssecretaris Huil heeft verklaard, dat de afzegging van het bezoek van De Valera aan de Vereenig- de Staten een groote teleurstelling betce- kent voor de Amerikaansche regeering en het Amerikaansche volk. Hij hoopte, dat het afzeggen slechts een uitstel zou zijn. In antwoord op in den Dail gestelde vra gen heeft De Valera gezegd, dat elke regee ring weet, dat de rcgecring van Eire be sloten heeft neutraal te blijvenin geval van een Europceschen oorlog. Deze houding was de Britschc regeering zeer wel bekend. Op de vraag welke dc ernstige gebeurte nissen waren waarop hij doelde, antwoord de Dc Valera van meening te zijn, dat het niet in het openbaar belang was deze te onthullen. Reuter bevestigt, dat de wijziging in de plannen van De Valera inderdaad voort spruit uit de aanneming van de dienstplicht wet in Engeland en het verband met de al daar wonende Ieren en in het bijzonder dc nationalistische minderheid in Noord Ier land, welke naar de opvatting der regeering 'van Eire óttttdrde jurisdictie worden ge houden van ecn^ regecring (de Britsche Red.) 'Welke zij'met'wenschen. Men gelooft, dat het onderhoud van Du- lanty, den hoogen commissaris voor Ierland niet Chamberlain zeer belangrijk is geweest cn in verband heeft gestaan met den dienst plicht, in het bijzonder ten aanzien van Ulster, waar nationalisten onder de wet zouden vallen, hetgeen tot een onprettige situatie z.ou kunnen leiden, welke de re geering van Eire genoodzaakt zou kunnen zijn als zeer ernstig op te vatten. Ook gelooft men, dat Chamberlain een verklaring tegenover Dulanty kan hebben afgelegd over verdergaande zaken dan dienstplicht, hetgeen er toe zou kunnen hebben bijgedragen, dat De Valera zijn plan nen heeft gewijzigd. De premier van Ulster lieeft Chamberlain verzocht het dienstplichtplan op Noord Ier land toe te passen. Ontvluchtend vreemdeling beschoten Consternatie op het Amersfoort sche station. Op het station te Amersfoort heeft zich gistermorgen een geval voorgedaan, dat groote consternatie heeft gewekt. Een buitenlander, vermoedelijk uit Tsje- choslowakije afkomstig, zekere E. F. G., die door twee rijksveldwachters werd overge bracht van Rotterdam naar de Duitsche Minister legt uit, waarom dc auto van den fascistenleider werd gemolesteerd. En Os- sche nasmaak. Op vragen van den lieer van Vessem, in zake het molcsteeren van de auto's der hee- ren Arnold Meijer en Mussert bij verkie zingsvergaderingen resp. te Budel (N.B.) en Hoensbroek (Limb.) heeft de minister van Justitie als volgt geantwoord: 1. De toedracht van de in de vraag be doelde gebeurtenissen is zeer in het kort aldus geweest: In den avond van 24 Maart 1.1. heeft de heer A. Meijer, die met enkele geestverwan ten ter plaatse wasg ekomen in een café in de gemeente Budel een propagandistische bespreking gehouden. Bij de aankomst van den lieer Meijer c.s. is door een aantal omstanders gejoel en gefluit aangeheven. Tijdens de bespreking zijn de beide auto's van den heer Meijer en zijn geestverwanten, die door hen onbe heerd waren achtergelaten op een parti culier terrein dus niet op een door dc gemeentepolitie aangewezen parkeerplaats op zijde gekanteld en daarbij licht be schadigd. Voor handhaving der orde was'bij deze gelegenheid zorg gedragen door den burge meester van Budel en den brigadecomxnant der Koninklijke Marechaussee aldaar met personeel van het wapen. Op 27 Maart 1.1. heeft te Hoensbroek een openbare vergadering plaats geha<l van ue nationaal-socialistische Beweging, in wel ke als spreker o.a. optrad ir. A A. Mussert. De lieer Mussert heeft hetgeen eerst la ter bleek zijn auto .niet geparkeerd op de door de politie aangewezen parkeerplaats docli op particulieren grond, waar geen toe zicht was. Aldaar is tijdens de vergadering de linnen kap van het motorrijtuig bescha digd. Ter zake is een verdachte aange houden. Het is aannemelijk, dat het feit gepleegd is uit baldadigheid en voor zoover daarvan sprake kan zijn niet bijbedoelingen, die vreemd waren aan eenige politieke gezindheid, doch die meer terug te brengen zijn tot de aantrekkings kracht, die blijkbaar op den dader uitging van een zich in de auto be vindende vla. Op de vraag van den heer van Vessem of de minister niet vindt, dat in Noord-Bra bant en Limburg ook aan niet tot de R.K. Staatspartij behooreude redenaars bescher ming van persoon en goed behoort te wor den verleend; antwoordt mr. Goscling be vestigend. Oss? Tenslotte merkte dè heer van Vessem op, dat de gemeentepolitie nieti n staat is geble ken de vereischte bescherming te verlee- nen cn vroeg daarom dc ordehandhaving tijdens verkiezingsvergaderingen in Noord- Brabant en Limburg oj) te dragen aan de Kon. Marechaussee. De minister antwoordt hierop, dat hem van de ongeschiktheid der gem. politie niets gebleken is en wijst op den bijstand i.c. dei- Kon. Marechaussee» grens, wist bij het overstappen van den trein uit Utrecht in den trein naar Apel doorn, te ontvluchten. Hü sprong op het perron en rende over het uitgestrekte em placement van de spoorwegen in de richting van de wagenwerkplaats. Toen een drietal schoten in de lucht niet het gewenschte resultaat opleverde, loste een der politiemannen een schot op den vluchteling, die aan het dijbeen getroffen werd. Nadat hem de eerste hulp was verleend, is hij naar de rijksklinieken te Utrecht o\ ergebracht. Hitiers rede niet ais antwoord op de eerste boodschap beschouwd. Men wijst er op, dat de geruchten over de houding der Vereenigde Staten, in het ge val, dat de redevoering van Ilitler niet vol strekt negatief zou zijn, zuiver speculaties zijn, aangezien de houding der Amerikaan sche regeering ongewijzigd blijft. Men voegt hieraan toe, dat er op liet oogenblik geen sprake is van een terugkeer van den Ame- rikaanschen ambassadeur naar Berlijn, noch van een nieuwe boodschap van Roosevelt. In officieele kringen gaf men te verstaan, dat Roosevelt Hitiers rede niet zal willen beschouwen als een antwoord op zijn op roep. De president, aldus zegt men, ver wacht een schriftelijk antwoord op zijn schriftelijke boodschap, in overeenstemming met liet diplomatieke gebruik. Daarom zou op de rede van Hitlcr geen officieele com mentaar geleverd worden. Vier jaren voor zijn oplichterijen. De Amsterdamsche rechtbank heeft gisteren onder groote belangstelling uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den bekenden internationalen financier en oplichter, Wreszynski, en hem veroordeeld wegens oplich ting en verduistering tot een maxi mumstraf, n.1. vier jaar met af trek van twee maanden voorarrest. Wat Wreszynski op zijn kerfstok had. De officier van Justitie had vier jaar ge vangenisstraf geëischt. In zijn requisitoir, had hij uitvoerig de handelingen van ver dachte geschilderd, en ook diens aandeeJ besproken in de benadecling van de Am sterdamsche Bank voor vele millioenen. Een benadecling, die verdachte samen met den Engelschman, Norris zou hebben ge pleegd, doch die hem niet ten laste was ge legd. Hij heeft veertien dagen geleden terecht gestaan -woor twee misdrijven. Ten eerste zou hij" een Oostcnrijksch meisje, dat. reeds geruime»tijd in..-Nederland vertoeft, vier duizend gulden hebben afhandig gemaakt, waarvoor hij zou zorgen, dat dc familie van het meisje, die nog te We enen vertoeft, visa zou krijgen voor het emigroeren naar Ame rika. Deze oplichting achtte de rechtbank bewezen. Het tweede geval betrof de benadeeling van een Nederlandschen koopman uit Goes, die door Wreszynski als zijn particulier secretaris was aangesteld en die hem f 6000.— had gegeven, omdat Wreszvnski hem bad voorgespiegeld, dat hij groote za ken in Scandinavië kon doen, waarmode 150 procent winst zou worden behaald. In beide gevallen kwam van visa of zaken niets terecht en zoowel de Goezenaar als 't Weensche meisje waren hun geld kwijt. Voor de Amsterdamsche Bank zou verd. geblokkeerde credieten in landen met be perkt betalingsverkeer, zooals Duitschlaiid, Oostenrijk en Italië innen. Hij had met Norris de vorderingen gekocht van de Am sterdamsche bank cn zou 85 procent van de waarde storten. Dit is echter nooit ge beurd. Wreszynski hoorde het vonnis rustig aan. Londenaar bouwt kleine machine. De luchtvaart-medewerker van de „Ti mes" schrijft, naar het Hsb. meldt: Een klein model stoom/machine, ver vaardigd door een handwerksman in öcn kleine werkplaats te Londen, zal wellicht een idee blijken te be vatten om de stoommachine bruik baar te maken voor vliegtuigen. Het hart van de machine is dc kleine stoom-opwekkcr, welke in afwijking van den ketel van de normale stoommachine, een kleinere inhoud heeft dan de cylindcr, welke hij van stoom voorziet. Het gewicht van den normalen pijpcnkctcl is gewoonlijk zoo groot ten opzichte van het geproduceer de aantal paardekrachtcn, dat het tot dus ver bijna niet mogelijk is geweest de toe passing van stoom voor vliegtuigen in over weging te nemen. Een paar jaar geleden heeft oen door stoom voortbewogen vlieg tuig in de Vereenigde Staten gevlogen, maar lot dusver is dit vliegtuig niet verder ont wikkeld. Het idee van Ernest Clarkson is nu om het water niet in massa in ketelpijpen te doen koken maar een combinatie toe te passen van het sproeien van water in de pijpen en van het verzadigen van het water met pen arsorbeerendo stof. welke on zulk een temperatuur wordt gehouden, dat het vocht onmiddellijk verdampt. In zijn eerste eenvoudige model ver krijgt hij zijn warmte door een Bunscn-bran- dcr. maar in het model, dat thans wordt gemaakt, zal een vlam van brandende zware olie worden gebruikt. Het model toont duidelijk, hoe snel stoom wordt vcr- noodig om op gang tc komen. Dc energie kregen. De koude machine had 20 seconden ontwikkeld door een „ketel" van slechts drie-kwart inhoud van den cylinder, was verbazingwekkend. Vertrek van Aankomst te ü'e'feis) |Sin*ap- 27 App[Band- 27 (heenreis) |Basra 27 Apl' l,odhp' 27 Aw' towreis) lnanft' 27 Apr' l,odhp' 27 Apr- |Athene ^7 Apr|.Vdam 27 Apr, Kreis) lA'dam 27 Apr |Athene 27 Apt- ftalu'r") lBand' 27 Apr' lMed8n APr' Zij kwamen na jaren uit Spanje weerom. De Italiaansche bladen berichten, dat aan boord van de „Puccini" een afdeeling vrijwilligers uit Spanje te Genua is aan gekomen. Hoe groot de gerepatrieerde af deeling is.wordt niet medegedeeld, De manschappen kwamen uit Barcelona. Massavergiftiging in Amerika. In de laatste tien jaar moeten in vier staten aan de kust van den Atlantischen Oceaan 75 personen zijn vergiftigd door een bende gifmengers met liet. doel zich meester te maken van verzekeringsgelden. De leider van de bende is een vijftigjarig man, bijgenaamd „Rabbi". De politie heelt zeventien personen gearresteerd, waaron der een man, die reeds wegens moord is veroordeeld en een vrouw, die bekend heeft drie moorden te hebben gepleegd. De meeste beklaagden zijn vrouwen, die beschuldigd worden hun echtgenoot te hebben vergiftigd. Joodsche winkels te Bratislava gemerkt. Alle Joodsche winkels te Bratislava (Slo wakije) zijn met teer gemerkt. De woorden: „Joodsche winkel" zijn er op geschilderd. Duitscher maar ook Afrikaan. De Duit" schers in Zuid-West-Afrika, die in 1926 ge naturaliseerd zijn, bevinden zich in een vreemdsoortige iiositie, In een mededee- ling van den Duitschen consul-generaal wordt er op gewezen, dat „personen met dubbele nationaliteit een Duitsch paspoort vcreischen voor een reis naar Duitschland cn een Zuid-Afrikaansch paspoort voor de terugreis naar Zuid-West-Afrika. De ver wijzing naar dc „dubbele nationaliteit" geeft aan, dat de Duitsche regeering nog steeds weigert, de verklaring van de re geering der Unie te aanvaarden, volgens welke personen, die automatisch genatu- raliseerd zijn, slechts 'n nationaliteit heb ben, tw. de Zuid-Afrikaansche. Grieksche schepen zoo min mogelijk verkoo- pen. Krachtens een gisteren in Grie kenland gepubliceerd decreet is de ver koop van alle soorten schepen aan het buitenland aan strenge beperkingen ge bonden. Dit decreet verbiedt tevens den verkoop aan het buitenland van passa giersschepen, sleepbooten, reddingsboo ten, scheepskranen, voortbewegingsma- nerieën en drijvende kranen, alsmede van reparatieschqpen. Dit decreet treedt on middellijk in werking. ItaliaanschSlowaaksche handelsbetrekkin gen. Een vertegenwoordiger der Italiaan sche regeering, dr. Enea, is te Bratislava aangekomen voor het openen van bespre kingen over de Italiaansch-Slowaaksche handelsbetrekkingen. Amerikaansche vloot door het Panama-ka naal. De vloot der Vereenigde Staten is begonnen met haar doortocht door het Pa nama-kanaal naar den Stillen Oceaan. Het geheele verkeer der koopvaardij is stilge legd. De oevers van het kanaal en de slui zen worden bewaakt door mitraillisten, een voorzorgsmaatregel, welke nog nimmer in vredestnd is genomen. Slowakije voelt zich veilig. Het „Neue Wie ner Tageblatt" publiceert een artikel van tninister-president Tiso over „het nieuwe Slowakije", waarin deze. o.a. verklaart, dat de gevaren voor de nieuwe grenzen des lands practiscli zijn overwonnen en dat Slowakije hoopt in de toekomst met al zijn naburen, ook met Hongarije, vreedzaam te kunnen samonleven. Hamburgsche haven 750 jaar. Op 6 en 7 Mei zal tegelijk met den Hansedag 1939 het 750-jarig bestaan van de haven van Hamburg worden gevierd. Tot de talrijke buitenlandsche delegaties, die deelname aan dc viering hebben toegezegd, behoo- ren delegaties van Amsterdam en Rotter dam. „Heil Hitier" in den corridor. Te Chojnice jn den Poolschen Corridor, is een man tot tien maanden gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij „Heil Hitier" had geroe pen, hetgeen een provoceerende uiting werd genoemd. Twee anderen kregen ge vangenisstraf wegens beleediging van den Poolschen staat en het verspreiden van val- sche geruchten. Duilschlands opperbevelhebber naar Rome. De opperbevelhebber van het Duitsche le ger, generaal von Brauchitsch, wordt Za terdag te Rome venvacht, waar hij bespre kingen zal voeren met de Italiaansche mi litaire leiders. De generaal zal zich ver- volgens naar Libye begeven voor een be spreking met Balbo. Boycot Duitsche goederen. De Poolsclie or ganisaties van kleinhandelaren hebben be sloten de producten van de Duitsche fir ma Hcnckel, die in een propaganda-bro- chure een voor dc Polen beleedigend ar tl kei had opgenomen, te boycotten. De pro ducten dezer firma, onder meer de Persil- zeep, waren in Polen zeer gevraagd.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2