Franco's liefde voor niet onverdeeld de as Mr. Stewart fiusiand, ongewenschtanuar onmisbare bondgenoot Moskou deed Londen een voorstel De Koningin huldigt zeehelden Wat zal zich uit de politieke stroomingen ontwikkelen? Phalangisten contra Monarchisten DE MERKWAARDIGE LOOPBAAN VAN DEN SPAANSCHEN GÖBBELS Het bericht, in ons blad overgeno men uit de Daily Mail, waarin werd verklaard, dat Franco niet blinde lings de as volgt, is niet zoo on waarschijnlijk als het op het eerste gezicht lijkt. Diegenen die gelooven mochten dat Franco zich aan de zijde der Euro- peesche dictators schaart, vergissen zich al evenzeer als zij die meenen dat Frankrijk en Engeland hem met geld voor zich kunnen winnen. In werkelijkheid is men het in het nieu we Spanje nog allerminst eens om trent de buitenlandsche politiek. Het hier volgende artikel van een bijzonderen medewerker geeft om trent het Spanje van heden en zijn bestuursrichtingen een duidelijk beeld. Toen de heer Léon Bérard na zijn eerste Spaansche reis afscheid nam van den heer Quinones de Leon, den laatsten gezant van Koning Alfonso, zeide hij glimlachend: „Wij jagen beiden hetzelfde doel na! Het herstel van de monarchie!" Tien dagen later nam de heer Léon het gebouw van het Spaansche gezantschap in de Avenue George V over en heesch er op zijn balcon de Koninklijke Standaard. Met dat gebaar verspeelde hij echter ter zelfder tijd al zijn kansen om ooit nog eens officieel vertegenwoordiger van de Spaany sche regeering aan den Quai d'Orsay te wor den. De „Phalanx" van Burggos, die met de monarchisten om de macht in den nieuwen staat strijd, liet hem terstond een telegram zenden om hem mede te deelen, dat hij bin nen <18 uur het gezantschapsgebouw had te verlaten. De carrière van Franco's zwager. De Phalangisten zijn het testament van den stichter hunner beweging trouw. Hij heette José Antonio Primo de Rivera, was een zoon van den vroegeren dictator van Madrid en hij werd in Alicante door de Re publikeinen gefusilleerd. Zijn programma be stond uit de stichting van een totalitair en een „nationaal-syndicalistisch" regiem. Zijn aanhangers waren en zijn voornamelijk jon ge menschen die in de voorste linies van het front gestreden hebben. Op 16 April 1937 or ganiseerden zij in Burgos een „Pionuncia- mento" en zij trachtten de conservatieve ele- meneen uit Franco's omgeving te verbannen. Hun opzet mislukte evenwel en 400 hun ner werden doodgeschoten. Rcdilla, hun hoogste chef moest zich in ballingschap naar Duitschland begeven. Op dat oogenblik begon de groote vlucht van Don Ramon Serrano Su- ner, de zwager van generaal Franco. Suener die in 1901 geboren werd, heeft in Bologna en Rome rechten gestudeerd en keerde als een harts tochtelijk bewonderaar van hot Ita- liaansche fascisme naar Spanje te rug. In het jaar 1033 werd hij als af gevaardigde in de Cortes gekozen en het was daar dat hij onder het re giem LerrouxGil Robles aan de am nestiewet meewerkte, waardoor de generaals Milan Astray, Mola en Lo- sada hun militair bevel terugkregen. Op die wijze won hij het vertrouwen der militairek ringen en in 1936 ar rangeerde hij de samenkomst tus- schen Mussoioni en Milan Astrang, waarbij de Duce den jongen Spaan- schen nationalist zijn ondersteu ning en hulp toezegde in geval van een eventueelen opstand. In de daar opvolgende maanden trok hij voort durend heen en weer tusschcn Ma drid en de Canarischc eilanden, waar Franco destijds resideerde en in ge meenschappelijk overleg met dezen bereidde hij de gebeurtenis van Juli 1936 voor. De Spaansche Göbbelsl In den aanvang van den burgeroorlog werd hij door de Republikeinen gevangen geno men, maar het gelukte hem in de zóne van de rebellen te komen en in April 1937 werd hij door zijn zwager tot leider der Phalanx benoemd. Sedert Januari 193S is deze kleine, vroeg vergrijsde heer met zijn luide stem, dien men al den Spaanschen Göbbels heeft genoemd, minister van Binncnlandsche Za- kén te Burgos geworden. Wanneer het zou gaan zooals hij het graag ziet dan zou het Spanje van morgen 'n natuurgetrouwe na bootsing worden van de dictaturen van Ber lijn en Rome. De monarchisten die Don Juan van Asturië, den jongsten zoon van ex- koning Alfonso graag zoo snel mo gelijk op den troon zouden zetten, hebben echter in Franco's omgeving belangrijke posities behouden. Fran co liet den Koningsmarsch als na tionale hymne invoeren en hij zorgde er voor dat de vriendelijkste betrek kingen met de ex-dynastie bewaard bleven. Zijn minister van Justitie, graaf Rodezno, is een even vurig Ka tholiek als monarchist en hetzelf de geldt voor generaal Jordana en den minister van Financiën Andres Amado. Graaf Rodenzo is historicus van beroep en in de regeering verte genwoordigde hij de partij dor oude Carlisten. Sinds hun pretendent Al fonso Carlos in 1936 gestorven is, schaarde hij zich openlijk achter de zaak van Don Juan. Zoo vormen Carlisten en Alfonsisten tegenwoor dig tegenover de Phalanx met hun Dultsche en Italiaansche bescher mers een hecht eenheidsfront. Generaal Jordana is voorts een vriend van de Franschen, aangezien hij langen tijd in groote vriendschap met maarschalk Lyautey in Marokko samenwerkte. In 1931 werd hij afgezet en door de stichters van de repu bliek in de gevangenis gestopt. Slechts door liet persoonlijke ingrijpen van Pain- levé werd hij spoedig daarop bevrijd, waar op hij als vluchteling in St. Raphael leefde toen in 1936 dc opstand uitbrak. Hij heeft de Franscl e gastvrijheid niet vergeten en wanneer Frankrijk lieden ten dage in Bur gos zoo hoffelijk bejegend wordt, dan is dat voor een niet gering deel aan zijn invloed te danken. Men zegt zelfs, dat hij voorgesteld heeft maarschalk Pctain als gezant naar Franco te zenden. Geen copie van Duitschland. Ook de lieer Amado is voorstander van een samenwerking met de as Parijs-Londen. Als minister van Financiën kan hij zich na tuurlijk niets schooneis voorstellen dan dat de Londenschc Citv zijn banken behoorlijk zou vullen. Dezelfde meening als hij is de heer Alfonso Peno Boeos toegedaan, den mi nister van Openbare Werken, die zijn groo te plannen tot nieuwe opbouw nimmer zon der geweldige credieten zal kunnen uitvoe ren. Ten slotte behoeft er niet aan te worden getwijfeld dat de generaals Queipo de Llano, Yague en Aranda geen al te vriendelijke ge voelens jegens Duitschland en Italië koeste ren. In het vraagstuk monarchie of dictatuur hebben zij openlijk nog geen stelling geno men, maar in het bijzonder Yague, die be kend staat als linksch Phalangist, heeft dc barbarij der Italiaansche en Duitsche vlie gers genoegzaam in het openbaar gegeescld en dc dapperheid der Spaansche tegenstan ders geroemd! Ook deze veldheeren zullen zeker niet geneigd zijn om Berlijn en Rome te copiccren! Een verklarinq van Maisku De ambassadeur van de Sovjet Unie te Londen, Maisky, die op zijn vliegtocht van Stockholm naar Parijs eenige oogenblik- ken te Kopenhagen heeft vertoefd, heeft den correspondent van de ..Berlingske Tidende" een interview toegestaan, waarin hij o.a. heeft gezegd: „De Sovjet Unie is bereid de mogendheden van Oost-Europa te hulp te komen met materieel indien zij zouden wor den aangevallen. De Sovjet Unie heeft En geland een voorstel gedaan en wacht thans op het antwoord. Minister Steenberghe onderscheiden Vreeinde eereteekenen. Bij K. B. van 19 April 1939, is aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen van de achter hunne namen ver melde vreemde eereteekenen: Mr. M. P. L. Steenberghe, minister van Economische Zaken, te 's-Gravenhage, dat van Grootkruis in de orde van de Kroon van Italië, mr. dr. A. Baron RoëlI, commis saris der Koningin in de Provincie Noord- Holland, te Haarlem, dat van Grootkruis der Orde van Leopold II van België; dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, te Amsterdam, dat van Grootkruis der orde van Leopold II van België. Bemanning van de „Zeemans- hoop" beleeft onvergetelijke oogenblikken. Aan den feestavond van de vereeniging ,De Reddingsmedaille" ter gelegenheid van haar 27-jarig bestaan in de foyer van „Seinpost" te Scheveningen gehouden, is gisteren bijzonderen luister bijgezet door het feit, dat H. M. de Koningin eigenhandig de Koninklijke onderscheidingen heeft uit gereikt aan don schipper en de bemanning van de reddingsboot „De Zecmanshoop", die op 9 Octobcr van het vorig jaar op zoo dappere wijze hulp heeft verleend bij de schipbreuk van de Sch. 102, die in het zicht van de Scheveningsche haven is vergaan. In het gevolg van de Vorstin bevond zich haar adjudant kapitein-ter-zec jhr. E. J. van Hol the. Bij den-ingang van de zaal werd H. M. henroot door den commissaris van de Konin gin jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, die tevens beschermheer van de Reddingsme daille" is, burgemeester de Monchy, eere voorzitter van deze vereeniging en den voorzitter den heer C. Ottes. Het groote oogenblik. Nadat de heeren de Monchy en Ottes ge sproken hadden, brak het groote oogenblik \an de huldiging aan. Allen verhieven zich van hun zetels en in enkele woorden heeft onze Koningin de dappere redders toege sproken. „Het is mij een voorrecht, zoo sprak onze Landsvrouwe, u geluk te wenschen met uwe moedige redding en tevens in de gelegenheid te zijn u persoonlijk deze bijzondere, door u zoo ten volle verdiende onderscheiding uit te reiken. Het zijn niet alleen degenen, die hier aan wezig zijn, doch het is ook een ieder, die een kranige daad en bereidwilligheid zijn le ven te offeren voor een ander, weet te waar- deeren, die u dankbaar is voor hel voorbeeld van offervaardigheid en naastenliefde, ja, desnoods wat u het kostbaarste is te geven om uw in doodsgevaar verkeerendc kamera den te redden. Nederland is trots op de stoere be manningen der rcddingsbootcn. Van Rottum tot Catzand staan zij gereed hun leven te wagen, waar wind en zee dreigen slachtoffers te maken. Ik zie in gedachten voor mij de zeer vele heldhaftige reddingen door de ze bemanningen verricht. Ontvang thans uit Mijn handen de door u verdiende medaille voor menschlievend hulpbetoon." H. M. spelde daarop de onderscheidingen op de revers der begiftigden, daarbij hen persoonlijk nog toesprekend Verscheidene van hen konden door hun ontroering geen woorden van dank vinden. De dapperen. De bemaning bestond uit: M. Bruin, schip per, die de gouden eerepenning voor mensch ïievend hulpbetoon, alsmede een loffelijk ee tuigschrift ontving. A. Kamp, monteur, A. Toet en J. Dijkhuizen, havenbedienden cn de vrijwilligers G. Groen en C. Grootvcld, die de zilveren eerepenning en getuigschrift kregen en O. Klaassen, opstapper, die de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ontving. Na dc plechtigheid werd het Wilhelmus gespeeld, dat door allen staande werd mee gezongen. Het was een avond, welke voor de „Red dingsmedaille" en speciaal de bemanning van de „Zeemanshoop" onvergetelijk zal blijven. Varkenspest heerscht te De'ft Zeventig beesten afgemaakt. In de omgeving van Delft en Pijnacker is de gevreesde ziekte, de varkenspest gecon stateerd. In de gemeente Pijnacker zijn zeventig varkens door deze uiterst besmettelijke ziekte aangetast. Ter voorkoming van ver dere uitbreiding der varkenspest zijn de zieke dieren afgemaakt. Regeering-Pierlot heeft goede kansen Financieele rede heeft veel indruk gemaakt. Het pessimisme over de levenskansen van het kabinet Pierlot heeft te Brussel plaats gemaakt voor een gematigd optimisme. Het door het kabinet Pierlot in de Belgische Ka mer behaalde succes wordt in politieke en financieele kringen zeer gunstig beoordeeld De verkregen meerderheid is een goed voor teeken voor do stabiliteit der regeering. De goedkeuring van speciale volmachten tot het einde van het jaar zal de regeering in staat stellen het opbouwende plan, dat zij op financieel oeconomisch en politiek ge bied heeft uitgewerkt tot een goed einde te brengen. De verklaringen van den minister van fi nanciën, waarbij hij categorisch iedere ge dachte van devaluatie van de munt uitsloot, heeft een sterken indruk gemaakt. De vaste koers van den Belgischen frank is de over- heerschende factor geweest op de voornaam ste markten en reeds thans verwacht men. dat binnenkort goud zal terugvloeien. De Senaatscommissie, die belast was met het hestudceren van het volmachtenontwerp heeft het ontwerp aangenomen met 12 tegen 3 stemmen bij 4 onthoudingen. wegberijder zijner majesteit Wanneer het Britsche koningspaar in Amerika vertoeft Vroolijk vraag- en antwoordspel. Geen pact zal v/orden gesloten. Van onzien Londenschen correspondent). LONDEN. Mr. Stewart, de leider van de pers- afdeeling van Downing Street nr. 10, heeft zich zoojuist naar Ameri ka begeven ooi de openbare mee ning der Vereenigde Staten op het bezoek van het Engelsche konings paar voor te bereiden. Alle buitenlandsche correspondenten in Londen kennen mr. Stewart en weten, dat Engeland geen beteren propagandachef over den oceaan had kunnen sturen dan dezen man. Hij weet als geen ander met persmenschen om te gaan, zelfs wanneer het Amerikanen zijn. En wanneer dezen hem zullen vragen „Draagt de koning bre tels of een riem?" of „Om hoeveel geld pleegt dc koningin bridge te spelen?", zal bij zonder een seconde te aarzelen daarop een even juist als geestig antwoord vinden! De Amerikaansche openbaarheid houdt zich steeds drukker met liet komende be zoek bezig. Bijzonder veel opzien heeft een artikel in „Scribner's Magazine" gebaard, waarin het heerscherspaar naar onzen smaak wel wat al te studentikoos werd voorgesteld. In het algemeen tracht de Amerikaansche pers de heide Majesteiten zoo democratisch mogelijk voor Ie stellen. De massa in Amerika heeft geen gevoel voor de verhevenheid hunner positie en beschouwt hen eenvoudig als „mr. and mrs. King", twee vriendelijke menschen, met wien mien familiaar kan oracaan! Wanneer de kranten bii het afscheid van de koninklijke bezoekers opschriften kunnen brengen als „George en Elizabeth zeggen good bve", zal de reis een succes geweest zijn. Het naat er om, dat de ko ning en de koningin als werkelijke men schen eeacceptcerd worden en niel als stij ve officieele poppen. Wie beleefd heeft, niet welk een nratie zij zich vorigen zomer in Parijs bewogen hebben, zal er niet aan twijfelen, dat zij ook in Amerika tegen hun taak opgewassen zijn. NIEUWE VOORSTELLEN AAN MOSKOU. - RUSLAND'S DRUK KE BESPREKINGEN MET DE BALTISCHE STATEN. Oplossing moeilijk maar mogelijk, oordeelt Londen De moeilijkheid voor de groote de mocratieën, om zich van den steun van het communistische Rusland te verzekeren, zonder genoodzaakt te zijn, deze als gelijkwaardige bondgc noot te erkennen, is nog steeds niet opgelost. Volgens de Daily Express heeft Sir William Seeds de Britsche ambassadeur te Moskou het Sovjet bewind verzocht te willen verkla ren, dat Rusland bii een aanval op een zijner buurstaten direct zou helpen, indien dit door dezen buur staat zou worden gevraagd. De buurstaat is klaarblijkelijk in dit ge val Polen, welks verhouding tot Duitsch land steeds slechter wordt, en welk land hij een Duitschen aanval reeds verzekerd is van de hulp van Engeland en Frankrijk. Polen heeft echter steeds bezwaar gehad om ook een Russische garantie bij voorbaat te aan vaarden, omdat het niet alleen Duitschland, maar ook Rusland wantrouwt. De thans door Engeland voorgestelde handelwijze zou Polen, zelfs op het laatste oogenblik nog zelf de leiding in handen doen houden en yan twee kwaden het beste kunnen doen kiezen; Het is natuurlijk zeer de vraag of Rus land een dergelijke tweederangs positie zal aanvaarden. De besprekingen met de Balti- sche landen. EeiF particuliere correspondent meldt: Be gin April hebben de regeeringen van Rus land en Letland besprekingen gevoerd over de handhaving van de neutraliteit der Bal- tische landen. Men gelooft, dat de Russische regecring -verklaard zou hebben aan de re- gceringen van Letland cn Estland, dat zij een vitaal belang hecht aan de onafhanke lijkheid dier landen en dat zij die tot voor waarde stelde voor de geldigheid der door Rusland te hunnen opzichte aanvaarde ver plichtingen: practisch beteekent dit, dat wanneer de regecringen van Letland en Estland met een anderen staat verplichtin gen zouden aangaan, die in de oogen van Rusland een vervreemding zouden beteeke- nen hunner souvereinitcit, de Russische re geering zich bevrijd zou achten van de aan gegane verplichtingen. Dat wil dus zeggen, dat dan de anti-agres siepacten tusschen Rusland, Letland en Est land zouden vervallen. In dit verband kan herinnerd worden aan de houding van Rusland jegens Hongarije, zulks tot beter begrip van wat verstaan wordt onder „vervreemding van de souverei- niteit van een staat ten opzichte van een anclcren staat". Zoodra Hongarije zich aan gesloten had bij het anti-komintcrnpact,, ver brak Rusland de diplomatieke betrekkingen, daar het van oordcel was, dat Hongarije in de afhankelijkheid van Duitschland was gc raakt. De Letlandsche en Estlandsche re^ geering zouden hebben geantwoord, dat niet gevreesd behoeft te worden, dat zij eenigerlei verplichting zou den aanvaarden, jegens derden, wel ke hun onafhankelijkheid zou kun nen vervreemden. Men gelooft, dat Rusland niet op dezelfde wijze gesnroken heeft tot Littauen, dat geen gemeenschappelijke grens met Rusland heef! m welks onafhankelijkheid het toch onge twijfeld belang inboezemt omdat de Rus sischLittausehe betrekkingen veel vertrou welijker waren dan de betrekkingen van Rusland met Letland en Estland. Men ge looft voorts, dht Rusland evenmin op deze wijze gesproken heeft tot Roemenië. In ieder geval schijnt het, dat Rusland een belangwekkend precedent heelt gescha pen door discreet aan sommige naburen te verstaan te geven, dat zij gevaar liepen zich te vergissen, wanneer zij zich zouden laten verleiden tot een capitulatie voor Duitsch land, door daarin het geringste te zien van twee kwaden. Hun zorgen zouden daardoor niet eindigen. Hieruit blijkt dus, dat Rusland niet geheel die passieve rol speelt, welke het de laatste weken werd toegeschreven. Wel degelijk heeft ook de Russische beer gegromd en zijn tanden laten zien. De besprekingen met Engeland. Er wordt te Londen nog steeds een groote reserve in acht genomen tegenover de be sprekingen te Moskou, docli bevoegde krin gen gelooven, dat het tenslotte mogelijk zal zijn volledigen militairen bijstand te ver krijgen van Sovjet Rusland of met de Sov jet Unie verbonden te worden door een for meel bondgenootschap. In welingelichte Russische kringen spreekt men het bericht tegen, als zouden de laatste Russische voorstellen aan Engeland betrelc king hebben op militaire hulp van Rusland op den rechtervleugel van het Poolsche le ger, actie van de Russische luchtmacht in de Botnische Golf en hulp van de luchtmacht aan Roemenië. Hoe men reporters behandelt. Natuurlijk speelt het voor de stemming der massa's in Amerika een grootere rol I dan elders, hoe de reporters behandeld wor den. Deze lieden zijn in Amerika belangrij ke persoonlijkheden, belangrijke! dan vele officieele figuren. De hesten onder hen zijn zeer ontwikkelde en beschaafde menschen. De slechtsten daarentegen paren aan een dikwijls groote onwetendheid een onverza- delijken dorst naar sensaties En helaas zijn de laatste in de meerderheid en mr. Ste wart zal met beide soorten te maken hebben. Om deze menschen tevreden te stellen, zal de koninklijke persheraut op dc eigen aardigste vragen antwoord moeten geven. Zij zullen willen' weten, wat de kleine prin sessen aan dc telefoon gezegd hebben. Zij zullen willen weten, hoe de koningin over de Amerikaansche mannen denkt en wat het oordeel van den koning over de Ameri kaansche meisjes is. Al deze vragen zal mr, George Stewart met geduld en diplomatie moeten beantwoorden. Vele onjuiste geruchten. Intusschcn zal het bezoek ook in zekere kringen aanleiding tot critiek geven en een vrees opwekken, die op geen enkele wijze gerechtvaardigd is. Reeds thans laten ver schillende Amerikaansche publicisten ver luiden, dat de koning trachten zal uit Was hington een militair verbond mede naar huis te nemen. Dat de koning den weg voor een leening in geval van oorlog zal trach ten te effenen. Dat dc koning de regeering van de Vereenigde Staten zal verzoeken, de kastanjes voor Engeland uit liet vuur te halen. Al deze hypothesen zijn natuurlijk volkomen ongegrond. Het Britsche konings paar komt slechts naar Amerika, om de vriendschappelijke banden tusschcn de bei de Angelsaksische naties nog steviger te ma kén dan zij reeds ziin. En hel heeft gene andere bedoelingen dan mr. cn mrs. Roose- velt krachtig de hand te schudden en zich te verheugen, wanneer de menigte op de pier koning George bij het verlaten van de staten zal toezingen: „For he is a jolly good fellow!" llaet&al Stam vervangt Bonsema Het Nederlandsch elftal tegen Zwitserland overigens ongewij zigd. De Keuzecommissie van den K.N.V.B. heeft, het Nederlandsch elftal, dat op Zon dag 7 Mei a.s. te Bern tegen Zwitserland zal uitkomen, als volgt samengesteld: Doel: Dijkstra (Z.F.C.) Achter: Wilders (Blauw Wit) en Calden- hove (DAV.S.) Midden: Stam (V.U.C.), Anderiessen, (Ajax, aanv.), en Pauwe (Feijenoord). Bas Pauwe, die tegen de Belgen zijn joyeuse rentrée vierde. Voor: Dracgcr (DAV.S.), van der Veen (Heracles), Vente (Feijenoord), Smit (Haar lem) en de Harder (V.U.C.) Als reserves zijn aangewezen: Van Male (Feijenoord), van Ierlandt (Willem II), Bon sema (G.V.A.V.) en de Bock (Sneek.) BELGISCH SELECTIE-ELFTAL—NEDER LANDSCH BONDSELFTAL Op 7 Mei te Tienen. In het kader van plaatselijke festivitei ten te Tienen (België) wordt op Zondag 7 Mei a.s. een voetbalwedstrijd gespeeld tus schen een Belgische keurploeg en het Ne derlandsch Bondselftal. Deze ontmoeting PIET DE BOER. vindt plaats op het terrein van Racing Tie nen. De Keuecommissie van den K.N.V.B. heeft het bondselftal voor deze ontmoeting als volgt samengesteld: Doel: Wille (E.D.O.). Achter: Blomvliet (Aj'ax) en Pienter (Be Quick). Midden Blatter (P.S.V.), Melchers (DAV. S.) en Jonkman (Achilles). Voor: van Zand (Achilles), Lenstra (Hee renveen), P. de Boer (K.F.C.), Timmer man (EDO.) en van Wijngaarden (Ajax). Als reserves zijn aangewezen Vos (H.S.C), Biemolt (Achilles), Leemhuis (Ajax) en Colthof (H.V.V.)

Schager Courant | 1939 | | pagina 6