BOLDOOT Koningin Geraldine Vurig verlangt de Vorstin naar een eensgezind Nederland Dollar-goochelaar ontmaskerd Drie kinderen door trein gegrepen Anderhalve eeuw Een tweede vaderland ging voor verloren Haar secretaresse vertelt van de bange uren der vlucht. De jeugdige ex-koningin van Albanië, Ge raldine, hield er een secretaresse op na, die tevens een harer intiemste vriendinnen en, evenals zij, van oorsprong een Hon gaarse he gravin is. Deze is thans te Boedapest teruggekeerd', zij is de eerste en de ecnige, die alles wat er te Tirana gebeurd is zelf met eigen oogen aanschouwd en meegemaakt heeft en tezamen met het koninklijke echtpaar op de vlucht is gegaan. Zij vertelde een en ander aan een medewerker van het Boeda pest er dagblad „Az Est", waaraan het Hsbl. het volgende ontleende: De Koningin was gelukkig. Koningin Geraldine, aldus de gravin, voelde zich in Albanië zeer gelukkig. Ge durende den mooien tijd van het jaar woonde zij met den Koning en de hofhou ding in bungalows, welke aan de kust bij Durazzo op palen boven het water van de zee waren gebouwd. In de hoofdstad Tira na bewoonde men een mooi en modern in gericht paleis, waarvan alleen de groote marmeren zaal er Oostersch uitzag. Ko ningin Geraldine hield zich eiken morgen met de studie van het Albaneesch bezig, waarin zij al aardige vorderingen had ge maakt. Ook de gravin had geprobeerd die taal te lecren, maar had het niet verder dan tot maar enkele woorden en uitdruk kingen gebracht. Vaak ontmoette men de echtgenooten van de buitenlandsche diplomaten. Af en toe kwamen ook de Albaneesche stamhoofden uit de hooge bergstreken naar de hoofdstad afgedaald. Het is niet waar, zegt de gravin, dat deze mannen, die prachtige kleeder krachten bezitten, slechts oparettcfiguren zijn. De jongere generatic in Albanië heeft voor een deel in het buitenland gestudeerd en spreekt dus vreemde talen. Met de vrou wen van do Albaneczen kon men zich min der goed onderhouden, daar deze doorgaans alleen maar de taal van haar eigen land spreken. Veel vrouwen hadden tot voor kor ten tijd nog sluiers gedragen, wanneer zij zich in het openbaar vertoonden. Ook de harems waren nog niet zoo lang geleden op geheven. Iedere Albanees had maar één vrouw in zijn huis mogen houden. Meestal liet men de eerste bij hem blijven. Koningin Geraldine wilde alle ex-haremvrouwen in tapijtweverijen onderbrengen. Hierin worden prachtige kunstwerken gemaakt, waarvan de patronen verschillen van die van de ta pijten in andere landen. De vlucht uit Tirana. Omtrent de vlucht uit Tirana vertelde de gravin, dat men 's nachts om half twee plot seling opdracht kreeg alles in te pakken op dat men nog vóór zonsopgang op reis kon gaan. De gravin had de kleertjes van Gcral- dine's nog geen twee dagen oude kindje bij eengepakt. Men legde Koningin Geraldine in een auto, waarin men eerst twee matras sen had gebracht, opdat zij zich eenigszins behaaglijk zou gevoelen. Geraldine had een sluier over het gelaat, en men dekte haar met een bontjas van den Koning toe, daar deze warmer was dan Geraldine's eigen bontmantels. Geraldine wond er zich wel over op dat men het kindje in een andere auto plaatste. Zoo welgemoed mogelijk; Nu begon de avontuurlijke tócht over ber gen en door dalen. Een vrachtauto, waarop men tal van goederen had geladen en waar op zich ook de bezittingen van de gravin bevonden, was onderweg verloren gegaan Men nam aan dat de wagen in een ravijn was gestort. Bij de Grieksche grens lag nog halfgesmolten sneeuw. Slechts langzaam kwmen de wagens voorwaarts. Te Florina werd, zooals men reeds weet, oponthoud ge maakt. Hier voedde Geraldine haar kind zelf. Aanvankelijk kon men alleen maar brood en kaas krijgen. Geraldine leefde twee dagen van niets anders. Eindelijk kon men een stuk vlcesch machtig worden, dat de gravin en een nurse op den kachel van de hotelkamer hebben gebraden. Geraldine trachtte zoo welgemoed moge lijk te zijn. Zij glimlachte en troostte den Koning. Ook probeerde zij haar schoonzusters, die voortdurend huilden, te kalmeeren. Zr be- heerschte zich op wonderbaarlijke wijze, maar brak soms ook in tranen uit, wanneer de anderen er niet bij waren en het dus niet konden zien. Zij had altijd gehoopt in Albanië een tweede vaderland te vinden, dat zij nu, waarschijnlijk voorgoed, verloren heeft. Hare Majesteit antwoordt de studenten. Naar aanleiding van het adres, door de Xederlandsche studenten en studentencor poraties aan de Nederlandsche universitei ten en hoogescholen op initiatief van de Ko ninklijke Utrechtsche Studentenvereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel tot H.M. de Koingin gericht als uitvloeisel van den oproep van Hare Majesteit in het bijzonder tot de Nederlandsche jongeren be treffende de geestelijke en moreelc herbewa pening, heeft de kamerheer van H. M. de Koningin, mr. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas NVyborgh, in Hoogstderzclver op dracht, het volgende schrijven tot den pdaeses van genoemde vereeniging, den heer J. Dieleman te Utrecht, gericht: 's-Gravenhage, 21 April. In opdracht van Hare Majesteit de Ko ningin heb ik de eer U Haren dank over te brengen voor het door U, namens de Neder landsche studenten aan de Nederlandsche Universiteiten en Hoogescholen, aan Hare Majesteit gericht adres, waarvoor Hoogst- dezclve zeer gevoelig is geweest. Hare Majesteit draagt mij op u te ver zoeken alle studenten en studentencorpora ties, namens welke u het adres heeft on derteekend, te doen weten, dat de Koningin met groote belangstelling en ingenomenheid van den inhoud van het adres heeft kennis genomen. De verzékering door alle studenten het opkomend geslacht dus gegeven van hunne offervaardige aanhankelijkheid en trouw en hunne getuigenis, dat zij, in het belang van het Vaderland, hunne beste krachten zullen wijden aan de verwezenlij king der nationale bezinning en samenwer king, met ter zijde stelling van alle bestaan de verschillen, heeft de hooge waardeering van Hare Majesteit gevonden. Met vol ver trouwen ziet Hare Majesteit tegemoet, dat de tegenwoordige studenten de gedachte van offervaardigheid en saamhoorigheid niet alleen ook op de komende jongere genera ties zullen overplanten, maar ook, dat zij zelve, na het beëindigen hunner studies, de ze gedachte met zich in de groote maat schappij zullen mededragen en in hunne werkkring tot uiting zullen brengen, waar deze werkkring ook moge zijn, in Neder land in Europa of tusschen de keerkringen, opdat het vurig verlangen van Hare Ma jesteit naar een eendrachtig en daardoor sterk en tevens gelukkig groot Vaderland bewaarheid moge worden. De kamerheer van Hare Majesteit de Koningin, w.g. Sweerts. En de bedrieger bedrogen Een 39-jarige diamanthandelaar, afkomstig uit Antwerpen, doch geboren in Polen, stond gisteren in de hoofdstad terecht wegens een brutale oplichting. Samen met twee andere mannen zou hij een Amsterdamschen dia- mantmakelaar een bedrag van f5000.op een hoogst geraffineerde manier afhandig hebben gemaakt. Hij zou, betrokken in een complot, aan den makelaar hebben wijsge maakt, dat een zekere Sterk, waar mee hij den makelaar in kennis bracht, door een „uitvinding" in staat was om met ccn geheimzinnige vloeistof dollarbiljetten tc verdub belen. De makelaar voelde wel iets voor deze valsche munterij. Hij stelde voor een bedrag van füOOO.— aan dollarbiljetten ter beschik king. De uitvinding bleek een slimme truc. Twee mannen maakten zich met het geld uit de voeten. De aanstaande bedrieger, die er zoo happig op was om dollarbiljetten na te maken, was bedrogen. Hij klaagde zijn nood tegen de politie en het gelukte nog den Antwerpenaar te arresteeren. De twee an dere mannen verdwenen spoorloos met het geld Hocuspocus.... Nadat verdachte ontkend liad het „kunstje" met de bankbiljetten te hebben uitgehaald („ik sta bekend als een eerlijk diamantklo- ver, dood-eerlijk", zei hij!) werd het slacht offer, de makelaar P. gehoord. Getuige beschrijft de hocus-pocus, die op de kamer van verd. plaats had. Sterk deed zeer geheimzinnig. Hij nam een paar papiertjes, goot er een sterk ruikende vloeistof over, pakte daar het biljet in. Drukte er eenigen tijd op en eenigen tijd later kwamen er twee biljetten van 60 dollar uit het pakje te voorschijn. Getuige had de truc natuurlijk niet be grepen. Het pakje was handig verwisseld, te gen een ander, dat vooraf was klaargemaakt. Ook had hij niet gemerkt, dat de nummers van beide biljetten verschilden. Na lang heen en weer gepraat was ge tuige tot het besluit gekomen om aan deze voordeelige zaken mee te doen. Hij stelde Sterk een bedrag van f5000.aan dollar biljetten ter hand. Weer werd een plechtige zitting gehouden. Er werd van de gefour neerde biljetten een keurig pakje gemaakt. Getuige werd even naar een andere kamer gestuurd om een pers le halen. In dit qogen- blik werden de pakjes weer verwisseld, maar getuige zou de truc helaas te laat doorzien. De „dollarbiljetten" moesten ongeveer drie kwartier onder de pers zitten Met groote spanning wachtte getuige op het resultaat van de proef. Onder groote spanning werd de pers losgedraaid. Een schreeuw van Sterk: „De boel is verbrand Uit het pakje, dat de kostelijke, echte dol lars had bevat kwam niet dan wat verbrande en verkoolde papieren te voorschijn. De officier tot gct.: Voelt u dan niet, dat u een allergemeenste rol speelde? Getuige (verontwaardigd): Ik gemeen? Verd. vertelt nog, dat hij huilde, toen hij merkte dat alles mis was. Officier. Hadt u een ui bij u? Verdachte houdt vol dat liij er zelf ook in is gevlogen. Requisitoir. De Officier van Justitie wijst er in zijn requisitoir op, dat verd. in de nauwste rela tie stond met beide andere mannen. De dol lars, die op hem zijn gevonden, roken naar carbol. Ilij stelde bovendien zijn kamer ter beschikking, terwijl hij de mannen nauwe lijks zegt te kennen. Wegens medeplichtigheid aan oplichting vorderde de officier van justitie twee jaar gevangenisstraf. Pleidooi. De verdediger hield een uitvoerig betoog, waarin hij de onschuld van verd. bepleitte. Verd. was te goeder trouw en is zelf opge licht. Verd. is een sukkel, die zich voor het kar retje van iemand anders laat spannen. PI. drong aan op vrijspraak. Vonnis: 11 Mei. IJselmeervisscherij slecht in Maart Opbrengst aanzienlijk lager dan het vorig jaar. Aan het maandoverzicht van het. Dep. van Economische Zaken omtrent de uitkomsten der visschcrij over Maart 1939 is het volgende ontleend: De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg volgens voorloopige op gave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 69.436 427.143) kg, en f1817 (6979), in de Waddenzee en het niet-afgcslotcn ge deelte van de Zuiderzee 1.916.046 (1.347.662 kg en f 12.302 (75:261). De geldelijke uilkomsten der IJssclmeer- visscherij waren slechter dan in Maart van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde visch bedroeg volgens voor loopige opgaaf 24.747 (123.412 kg. en f 5647 (26.873). De Duitsche vloot ia de Spaaasche waterea Het Duitsche slagschip „Admiral Graf Spee" is met een torpedojager, zes onder zeeërs en een duikboot-moederschip voor Ceuta voor anker gegaan. Het zusterschip van de „Admiral Graf Spee", de „Deutsch- land", bevindt zich met twee torpedojagers te Malaga. Op slag dood I Tragedie op onbewaakten over- weg. Een ontzettend ongeluk is gisterochtend gebeurd op den onbewaakten overweg in den Waalbandijk te Waardenburg. Drie kinderen zijn daar door den trein uit Zaltbommcl gegrepen en op slag gedood. Om half twaalf passeerde een trein uit Den Bosch in de richting Utrecht. Een landbouwer zag plot seling, dat drie kinderen den over weg overstaken, juist toen de trein naderde. Een ongeluk was onver mijdelijk: de vijfjarige 'Klaas van Oort, zijn vierjarig broertje Aart en het achtjarige nichtje Gerrie van Oort werden door den trein gegre pen en onmiddellijk gedood. De slachtoffertjes zijn zoontjes en het nichtje van den landbouwer van Oort, die in de onmiddellijke nabij heid van den overweg wonen. In verband met dit vreeselijke ongeval deelt de burgemeester van Waardenburg ons mede, dat hij meermalen de spoorwe gen op de 'gevaarlijke situatie ter plaatse heeft gewezen. In twee jaar tijds zijn hier reeds zes on gelukken gebeurd. ONZE OOST. Rebellenleider leefde in een boom Meer dan 100 onwilliqe belas- tinqbetaters qearresleerd. In een kampong van het district Telok Dalam in Zuid-Nias zijn 121 personen door het militair bestuur gearresteerd daar zij onwillig waren de belasting voor hceren- diensten te betalen. De diepere oorzaak hiervan is echter ontevredenheid over de aanstelling van een vreemd kamponghoofd. De leider dezer actie, iemand die aan „zwarte kunst" doet, in een boom leefde en bovendien gewapend was met ccn lans, wist eerst Ie ontsnappen, doch word later ook ingerekend. Verzet heeft, aldus de N. R.Crt., niet plaats gehad. Het departement van binnenlandsch be stuur heeft nog geen bevestiging van dit relletje ontvangen. 18e EEUWSCHE APOTHEKER GROND LEGGER EENER WERELD-INDUSTRIE. Boldoot vindt men zelfs in 't Nederlandsche Woordenboek! In een tijdperk, waarin gebeurtenis sen op allerlei gebied elkander in een koortsachtig snel temp'0 op volgen, zoodat de menschelijke geest als het ware geen steunpunt vindt, om die groote verscheidenheid van belangwekkende evenementen aan zijn geestesoog te doen voorbijtrek ken, doet het waarlijk goed, voor ecnige oogcmblikken rustig te ver wijlen bij een feit van industrieel- en commercieel-historische betecke- nis. Als zoodanig toch mag onge twijfeld beschouwd worden het zeld zame jubileum dat de N.V. Eau de Cologne Fabriek J. C. Boldoot te Amsterdam viert, nu het 150 jaren geleden is, dat de stichter dier Fir ma, aan den Nieuwe Zijds Voor burgwal te Amsterdam zijn apo theek vestigde, in welke zaak te vens het cérst het geurig reuk water werd bereid, dat lal er als „Boldoot-Eau de Cologne" zijn weg over de geheelc wereld vindon zou. Het is met zoo weinig woorden en zoo spoedig gezegd: „De zaak bestaat 150 jaar maar realiseert men zich wel, wat het zeggen wil, een handelsfirma door de branding van alle gebeurlijkheden heen door de stormen welke soms tot orkanen aangroeiden van binnen- en buitenland sche concurrentie, zóó te besturen (en dat anderhalve eeuw lang!) dat bij het be reiken van dien driewerf gouden mijlpaal met groote voldoening on de afgelegde baan kan worden teruggezien? Het begin Om de oorsprong van de firma Boldoot na te gaan moeten wij teruggaan tot de 18c eeuw en wel in 't bijzonder het jaar 1789. In dat jaar verwierf J. CTffildoot van den magistraat van Amsterdam toestemming om een apotheek voor het publiPk te ope nen, nadat hij daarvoor met goed succes zijn „meesterproef" had afgelegd. De be langstelling van den jongen apotheker bleek echter niet alleen naar de nharmarie uit te gaan. Ook het cosmetisch terrein trok hem aan. In zijn laboratorium nam hij talrijke proeven ter bereiding van geurig reukwater of zooals wij thans zouden zee gen: Eau de Cologne. En zoo ontstond in de apotheek aan den N.Z. Voorburgwal te Amsterdam de eerste eau-de-colognefa- briek. Het reukwater van Boldoot bleek zeer in den smaak van onze 18e eeuwsche voorouders te vallen, zoo zelfs dat de neef van den stichter, die ziin oom, wiens hu welijk kinderloos was gebleven, opvolgde, zich reeds spoedig genoodzaakt zag het pand uit te hreiden. Behalve eau-dé-colog- ne werden thans ook reeds andere cosme- Vijzel en stamper afkomstig uit de apo theek van J. C. Boldoot. Beide attributen wegen niet minder dan 132 pond! tische producten vervaardigd, zooals tand poeder en crèmes. Reeds spoedig bleek echter ook deze ruimte te klein te zijn en besloot men de zaak over te brengen naai' een nieuw pand, Singel 92, waar zij tot 1 Mei 1938 gevestigd is gebleven. Aan het einde van 1871 ging neef Boldoot met zijn zoon een vennootschap aan. Een mijlpaal. Ook liet jaar 1S75 werd voor do firma J. C. Boldoot van groote bcteckcnis. De nieuwe vennoot J. J. Boldoot had zijn op voeding in het buitenland voltooid en was zoodoende ook in nauwere relatie ge komen met het bekende huis Johann Ma ria Farina, Sternengassc 9 en 11 te Keu len en.door het opnemen van die firma in de Vennootschap J. C. Boldoot, waren de Amstcrdamsche fabrikanten in de gelegen heid, de eigen receptuur, welke aan Bol doot de groote vermaardheid had gebracht, te toetsen aan hetgeen Keulen gewoon was te fabricecrcn. Van toen af hebben de Bol- doot-producten over de geheele wereld vas ten voet gekregen. Hiertoe werkten ook niet weinig mede, de, vooral in het tijdperk na den grooten oorlog van 187071 op groote schaal gehouden wereldten toonstellingen. Boldoot greep gaar ne deze gelegenheid aan, om zijn producten alom te exposeeren en de vele bekroningen en onderschei dingen, welke de Boldoot-fabrika- ten ten deel vielen, leverden het bewijs, dat het kleine Nederland industrieelcn bezat, die den strijd tegen de buitenlandsche fabrikaten met vertrouwen konden aanbinden. In dit verband mag zeker ook niet onvermeld blijven, dat niet minder dan 5 Europeesche vorstelijke ho ven aan de Vennootschap J. C. Boldoot het recht verleenden, den titel te voeren van Hofleverancier. Hoe bekend het merk Boldoot is moge voorts blijken uit het feit, dat het zelfs in het woordenboek der Nederlandsche taal is opgenomen met de verklaring „cau-de-co- logne-soort, naar den fabrikant genoemd". Een nieuw fabrieksgebouw. Tegen het einde der 19e eeuw zag de fir mant J. J. Boldoot de dringende noodza kelijkheid in om naar een ruimere gele genheid tot fabricceren om te zien, omdat zelfs het gebouwencomplex aan den Singel en in de Langestraat, hoe uitgebreid dit ook mocht zijn, niet meer voldoende was, om de lange rij van cosmetische producten (vooral de toiletzeep was een zéér voorna me rol .in het bedrijf gaan spelen), de ver schillende Eau de Cologne-merkcn, enz. in zoo'n vlug tempo te fabriceeren, dat de duizenden afnemers prompt op tijd konden worden bediend. In 1898 n.1. kwam J. J. Boldoot plotseling te overlijden en ook hij liet geen kinderen na. Ingevolge zijn laatste wilsbeschikking werd de zaak voortgezet door zijn familie leden in een nieuw gestichte vennootschap. Inmiddels kwam de gelegenheid, de wen- schen door J. J. Boldoot nog bij zijn leven gekoesterd, te verwezenlijken, en in 1902 verrees aan de Haarlemmervaart in de toenmalige gemeente Sloterdijk, aan den rand van de hoofdstad, een fabrieksge bouw, waar toen ook inderdaad voldoende ruimte was, om aan de groote vraag naar Boldoot-producten tc voldoen. Maar in den loop der jaren bleef het steeds crescendo gaan en zoo bleek het in 1912 en in 1922 noodzakelijk de fabriek tc vergrooten. Steeds is daarbij getracht de fabricage-mo- gelijkheden aan de hoogste eischen te la ten voldoen. De moeilijke oorlogsjaren. De moeilijke oorlogsjaren gingen ook Boldoot niet ongemerkt voorbij, doeji toen de periode van algemcene opleving aan brak, was Boldoot paraat. Er werden fili alen le' Parijs, Keulen en Londen gesticht nadat reeds veel eerder in Brussel een filiaal van J. C. Boldoot, Amsterdam, was gevestigd. Vermelding verdient, dat de zaak in Keulen tot op den dag van heden nog steeds gevestigd is geweest in het pand, waar eertijds de Firma Johann Ma ria Farina haar zaak gevestigd had, n.1. aan de Sternengasse 9 en 11. Ongetwijfeld verdient ook vermelding de bijzonder prettige verhouding, welke bi' dit uitgebreide bedrijf sleeds heeft bestaan (en nog bestaat!) tusschen werkgevers en werknemers. Van den hoogst geëmployeerde tot den eenvoudigsten arbeider werkt men met toewijding mede aan de taak, die de firma zich heeft gesteld. En dat cendrach tig samenwerken, die uitstekende verhou ding tusschen Directie, chefs en verder personeel (dat altijd onder zeer goede ar beidsvoorwaarden tc werk werd gesteld), zijn mede factoren geweest, welke oen be langrijk woord hebben medegesproken in liet groote succes, dat J. C. Boldoot die driemaal 50 jaren mocht ten deel vallen. Artikelen naar behoefte. Intusschcn bleef de vraag naar Boldoot- producten groeiende en werden steeds nieu we producten aan de reeds uitgebreide collectie toegevoegd, zoodat men thans zonder overdrijving kan zeggen, dat vrij wel alles wat op het gebied van parfumerie en verzorging van het uiterlijk schoon noodig is, door Boldoot gefabriceerd wordt. De uitbreiding van de collectie maakte ook de uitbreiding van de fabricage-moge- lijkheid noodig. Daar de tegenwoordige di rectie ook een centralisatie van do twee fabrieken Singel en Haarlemmerweg nood zakelijk achtte, werd in 193S het. hoofdkan toor met magazijn, expeditic-afdeeling en fabriek Singel overgebracht haar de Haar lemmerweg, waar het bestaand gebouw aanzienlijk was uitgebreid. Over de geheelé lengte werd een verdieping bijgebouwd, terwijl een nieuwe vleugel aan de bestaan de fabriek werd toegevoegd, waardoor de beschikbare ruimte meer dan verdubbeld werd. Zóó bestaat J. C. Boldoot op 1 Mei a.s. anderhalve eeuw en op dien datum zal des morgens tusschen 11 *4 en 1 uur in de kantoren der Vennootschap ter gelegen heid van dit 150-jarig bestaansjubileum een herdenkingsbijeenkomst worden ge houden. Luchtfoto van de nieuwe Boldootfabriek aan den Haarlemmerweg te Amsterdam.

Schager Courant | 1939 | | pagina 8