Verbod van pufaanvoer goedgekeurd Nederland komt goed uit! DE WERELD Scherp toezicht op Dnitsche spionnage Mr Rost beleedigde het Ambtenarengerecht Eden achter de Britsche regeering Postvluchten op Iodiè «"en™'*'" lA,hene 3 Mei lBaSr> 3 Mti SSE.W 3 Mei lR>n* 3 weinig woorden Ondanks de vele bezwaren TEGEN „UITMOORDING VAN DE NOORDZEE." D® tweede Kamer zette gisteren haar de bat over het pufaanvoerverbod voort. De heer Woudenberg (n.s.b.) zegt, dat het streven naar maatregelen tegen vernietiging van jonge visch zijn volle sympathie heeft. Spr. heeft echter geen hoogo verwachtin gen van dit verbod en bepleit het regionaal verbieden van de geheele visscherij. Dit zou internationaal kunnen worden overeengeko men. De heer Van Lidth de Jeude (lib.- meent, dat men mag aannemen, dat het groots'e gedeelte van de gevangen puf sterft en vindt dat eenig uitstelvan hét verbod wel aan vaardbaar zal zijn. De heer Zandt (staatk. geref.j vreest, dat werkloosheid van tal van visschers het ge volg van het verdrag zal zijn.' Spr. betwijfelt, of de achteruit gang van den vischsjand wel een gevolg is van opzettelijke puf-vissche- rij. De. verklaring licht in de inten- siveering van de vischvangst en de vernietigende werking der trawler- netten. De over boord geworpen visch is ten doode opgeschreven. Spr. sluit, zich aan bij de leden, die uit stel bepleit hebben. Ook de heer van den Heuvel (a.r.) betwij felt of het verbod den vischstand zal be vorderen. Hier moet naar andere middelen worden gestreefd. Zoolang de schadeloos stelling aan de verschillende gedupeerde groepen niet zeker is, bepleit spr. uitstel. De meeninq van mr. Stccnberghe. De minister van Economische Zaken, de de heer Steenberghe, zegt, dat wel zeker is, dat, wanneer er niets gebeurt, het uit is met de zee visscherij, een belangrijke tak van ons volkbestaan. Reeds acht a tien ja ren geleden hebben 's ministers ambtsvoor gangers gewaarschuwd togen uitmoording van de Noordzee. De aanvoer gaat van jaar lot jaar achteruit: de schol wordt in behoorlijke male niet mee aangevoerd. Alle tegenstanders hebben zich beijverd om de houding van de puf nadat zij gevan gen is, in het licht te stellen. De voornaam ste puf is echter de puf, die bii aanneming van dit ontwerp niet gevangen wordt. Het aanvoerverbod is het noodza kelijke sluitstuk van de maaswijdte regeling. Deze maaswijdte-regeling wordt herhaaldelijk overtreden. In 1935 en '36 zijn reeds nauwkeurige proeven gedaan op 't gebied van 't in le ven blijven der puf. Van duizenden vischers heeft men geen bezwaren gehoord, in tegenstelling tot het lawaai, dat enkele vischmeelfabrikanten hebben gemaakt. Steunverliooging toegezegd. Wat de kustvisschers betreft, deze zullen de eerste slachtoffers zijn, wanneer geen puf-verbod komt, daar er over enkele jaren zelfs geen puf meer zal zijn. Over enkele jaren zal men weer meer marktwaardige visch kunnen aanvoeren. Spr. heeft toege zegd, dat gedurende de te overbuggen pe riode steunverliooging zal worden gegeven. Ten aanzien van de vischmeelfabrieken merkt spr. op, dat de wijting gevischt zal mogen worden, evenals versche haring. Wan neer de prijs van de haring daalt beneden f 1.75 per kist, daH wordt deze beschikbaar gesteld voor de vischmeelfabrieken en de eendenhouders. De prijs zal dan zijn 1 cent per kilo, evenals die van de puf. Dezer da gen kan een besluit ten deze worden ver wacht. Wat de eendenhouders betreftbetoogt de minister, dat er 'een kosfenverliooging van 12V?, cent per honderd eieren zal zijn. Deze verhooging moeten de eendenhouders dragen, daar er anders in het geheel geen puf meer zal zijn. Voor de garnalen vischers is van groote belcckenis, dat de vangst van de Wijting vrij is. Deze vier groepen zullen in de toekomst, als er niets gebeurt veel grooter nadeelen ondervinden dan bij aanneming. De regeering heeft belangrijke redenen om bepaalde gronden af te zetten. De controle is onmogelijk. Men mag den minister geen bevoegdheid geven op die gronden mijnen te leggen! Zelfs de kleine verboden strooken in liet IJsselmeer zijn niet te controleeren! Spr. is bereid de verklaring af te léggen, dat er in Nederland geen maatregelen zul len worden genomen, voordat het verdag in werking is getreden. Het verdrag treedt n.1. niet in werking, als niet alle betrokken landen hebben gera tificeerd. Dit beteekent een uitstel. Doch wij moeten niet wachten tot anderen ratificeeren alvorens dit zelf te doen. Motie verworpen. Tijdens de replieken, waarin van verschil lende zijden bii den minister nogmaals op een nader onderzoek au de oorzaak der puf-verdwijuing wordt aangedrongen dient de lieer van den Heuvel (a.r.), mede namens tien andere Kamerleden een motie in, die beoogt de behandeling van het ontwerp te schorsen. Deze motie wordt verworpen met 47 tegen 38 stemmen (gemengde stemming.) Ten tweeden male verdedigt de minister krachtig het ontwerp, waarvan bij het voor deel ziet in het onmogelijk worden van de opzettelijke puf visscherij, al komt deze mis schien weinig voor. Het ontwerp, eindelijk* in stem ming komende, wordt aangenomen met 51 tegen 35 stemmen (gemengde stemming.) Opleiding tandartsen. Vervolgens maakt de Kamer een aanvang met de behandeling van het wetsontwerp aanvulling Iiooger Onderwijswet. Deze aanvulling beoogt van de tandartsenoplei ding een universitaire opleiding te maken aan. d^.yt^clitsgb^.ijpiv^isjtait. v.gp de Zes sprekers en, spreeksters, uiten als hun bezwaar, dat de Utrèchtsche' universiteitde ccnig aangewezene zat zijn voor deze oplei ding. Bovendien wordt gevraagd het docto raat in de tandheelkunde mogelijk te ma ken. Dc heer Mollcr (r.k.) meent, dat de rege ling, zooals zij thans wordt voorgesteld geen wetenschappelijk karakter draagt en als zoodanig niet in de Hooger Onderwijswet thuis behoort. Minister Slotemaker de Bruine ontkent, dat een doctoraat voor tandartsen zal zijn uitgesloten, en betoogde, dat slechts Utrecht voor de opleiding in aanmerking komt. Het ontwerp komt hedenmiddag in stem ming. Een der weinige paviljoens op de Wereldtentoonstelling, die reeds gereed zijn. (Van onzen New-Yorkschen correspondent.) Ofschoon het Nederlandschc pa viljoen op de wereldtentoonstelling te New York heden officieel zal worden geopend, was het reeds bij de officieele opening der wereldten toonstelling zelve, vrijwel gereed: een lofwaardige uitzondering, daar slechts van enkele der vele nationa le paviljoens hetzelfde gezegd kon worden. Wij hebben het interieur bezichtigd en kunnen met volle overtuiging voorspellen dat de wijze waarop Nederland hier voor den dag komt niet zal nalaten grooten indruk te maken op dc vele milli- oenon bczcokers die niet alleen uit de Vereenigde Staten zelve, doch ook uit alle werelddcelcn verwacht worden. Reeds naar zijn uiterlijke verschijning is het. Nederlandsehe pavijoen, dat tot de grootste vijf der wereldtentoonstelling be hoort. indrukwekkend. Hoog steken de klokketoren, waarin zich een heusch carillon bevindt, boven het for- sche gebouw uit. Van buiten wordt de aandacht getrokken door het reusachtige achterfront van de zoogenaamde eerehal: een aantal op glas geschilderde tableaux die den indruk geven van gebrandschilder de ramen van indrukwekkende afmetingen. Deze ramen, welke des avonds verlicht worden, zijn bedekt met symbolen uit het Nederlandsehe cultuurleven. Onze Archipel. Aan de Nederlandsehe inzending zelve, voor zoover deze onzen landbouw en vee teelt betreft, werd in dit blad dezer dagen reeds een uitvoerig artikel gewijd, dus kun nen wij hier volstaan met nog enkele no tities. Bijzonder imnosant is de Neder- landsch-Indiscbe afdeeling. die met zijn diorama van een Javaanscb landschap, ton volle recht doet wedervaren aan dc groot heid van het Nederlandsehe Rijk buiten Europa. Verder bevindt zich hier de eroote en in genieuze brievensorteermachine, inzending van de P.T.T. en uitvinding van den heer Marchand te 's Gravenhage. Door de bekende moeilijkheden die bij liet opbouwen van deze zeer groote machine van de zijde der Amerikaansche werkne mers, georganiseerd in de „Unions" zijn ondervonden, zal deze machine pas aan het einde van Juni in werking kunnen worden gesteld. Dat het „kleine" Nederland dat toch reeds zooveel genegenheid en bewondering bij het Amerikaansche volk ondervindt, zijn goeden naam op deze tentoonstelling zal bevesti gen, behoeft niet betwijfeld te worden. Dc nieuwe week-frajectkaarten der Spoorwegen Vanaf 6 Mei verkrijgbaar. Naar wij vernemen, zullen de nieuwe weektrajectkaarten der spoorwegen van 6 Mei a.s. af verkrijgbaar worden gesteld. Zooals men weet, zijn deze kaarten op het gewensclite traject zes achtereenvolgende da gen geldig, terwijl zij eiken willekeurigon dag kunnen ingaan. Zij behoeven niet te voren aangevraagd te worden. KONINKLIJKE HULP VOOR DOOVE KERKGANGERS. H. M. de Koningin heeft een gift doen toe komen aan het comité, dat zich ten doel stelt, verbetering van ket interieur der Ne- derlandsch Hervormde Kerk te Bunschoten. Deze gift is bestemd voor de aanschaffing van een kerktelefoon ten behoeve van doo- ve kerkgangers. AANBESTEDINGSNIEUWS. De Rijkswaterstaat heeft gisteren - aanbe steed liet. wijzigen van de verharding van den weg over den afsluitdijk Wicringen— Friesland tusschen de dijkspalen 17 en 19. Laagste inschrijfster was de NA'. Mij. „Wegenbouw" te Utrecht, voor f 51450. Voorts hebben de architecten ir. H. Thu- nissen en J. H. Ilendricks te Den Haag gisteren aanbesteed het bouwen van een klooster en paviljoen voor de St. Ursula- stichting te Nicuwveen (Z.H.), voor het bestuur van de St. Joseph-stichting te Ber gen (N.H.) Laagste inschrijver was L. O. Hoenders en Zn. te Utrecht, voor f 124.940.—* in Door Duitsohe agenten. Op de vraag van den heer Wijnkoop: 1. Heeft de minister kennis genomen van de tijdens het Engelsche spionnage-proces Kelly gedane mededeelingen, volgens welke in dienst van Duitschland staande agenten van Nederland uit zouden werken, welke agenten den schakel zouden vormen tus schen den Duitschen geheimen dienst en an dere landen? heeft, de minister.van Buitenlandsche Zaken bevestigend beantwoord. Verder vroeg de heer Wijnkoop: Is dc minister bereid, een onderzoek naar de juistheid van deze mededeelingen in te stellen, o.a. door het inwinnen van inlichtin gen ter zake lnj de Engelsche regeering, en zoo baar mocht blijken, dat die mededeelin gen op waarheid berusten, voor het vervolg den arbeid der genoemde agenten in en van uit Nederland door scherpe doelmatige maat regelen onmogelijk te maken? Dc minister antwoordde hierop: Door de daartoe bestemde organen in Ne derland wordt op de handelingen, als in de vragen bedoeld, een zoo zorgvuldig mogelijk toezicht gehouden. De verdeeldheid der kerken Afd. Noordholland van de Oecu menische Vereenlging opgericht. In de kerkeraadskamer van de Nieuwe Kerk te .Amsterdam heeft gisterochtend de oprichtingsvergadering plaatsgehad van een afdeeling Noordhollaud van de Oecumeni sche Vereéuiging in Nederland. Dr. J. C. Wising wees in zijn inleiding op de oecumenische beweging als boetebe- weging, waarin de schuld der verdeeldheid wordt beleden, waar in alle kerken luiste ren naar hun aller Heer, als zendings- en als gebedsbeweging. Een concept-reglement werd in principe goedgekeurd, terwijl een voorloopig bestuur werd benoemd, waarin zitting hebben ds. Fritsche (Ned. Herv.), ds. Attenia (Doops gezind), ds. Heering (Remonstrant), ds. H in lopen (Geref. Kerk in Hersteld Verband) pastoor Nieuwenhuizen (Oud-Kath.) en mevr. Pahud de Mortanges. Politierechter acht verdachte's verweer niet aanvaardbaar. Gisterochtend is voor den Maastrichtschen politierechter, Mr. Petit, behandeld de zaak tegen Mr. Rost van Tonningen, terzake be- lepdiging.van. een publiekrechterlijke instel ling, n.1. het ^Ambtenarengerecht, in een ver gadering van 1(| December 1938 te Nuth (L..). Mr. Rost had daarna de in de zaal aanwezige politiemannen attent gemaakt op zijn belee- digendo uitlating en daaraan rlo uitdaging vastgeknoopt, dat de regeering hem voor deze woorden zou vervolgen. Op 11 Maart van dit jaar was verd. bij ver stek wegens beleediging door den politierech ter veroordeeld tot veertien dagen gevange nisstraf, zulks in tegenspraak met den eisch van liet O.M., dat vijf en zeventig gulden boete of drie maanden hechtenis had ge vraagd. Hij ging van dit verstekvonnis in ver zet, zoodat de zaak opnieuw moest worden behandeld cn gisteren was verd. persoonlijk verschenen. Mr. Rost van Tonningen heeft voor den po litierechter uitvoerig betoogd, dat hij geen opzet tot beleediging heeft gehad. Het O. M. achtte het beleedigcnde karak ter van de uitlatingen wel degelijk bewe zen en vroeg bekrachtiging van liet, vonnis. Pleidooi. Mr. Nijgh uit 's-Gravenhage, de verdedi ger van Mr. Rost van Tonningen, betoogde, dat de felle bewogenheid van verdachte te gen wat hij beschouwt als onrechtmatig cn de diepe overtuiging van zijn cliënt, dat het volle recht alleen te vinden is bij historisch geschoeide volledig onafhankelijke rechts colleges, aanleiding waren geweest tot de ten laste gelegde uitlatingen. Van opzettelijke beleediging was zijns inziens geen sprake. Hij drong aan op vrijspraak. De politierechter achtte het verweer van verdaphte niet aanvaardbaar en bekrachtigde het door hem ter zake van beleediging van een openbare instelling gevelde vonnis: veertien dagen gevangenisstraf. Mr. Rost van Tonningen zal van dit von nis in hooger beroep gaan. De bouw van de Artillerie- inrichtingen gestaakt Wellicht kunnen de fundamen ten dienen, om er een flatge bouw op te zetten Het is met den in de Tweede Kamer afge- ketsten bouw van het Administratiekan toor voor de Artillerie-Inrichtingen, dat aan het Lyceumplein te 's-Gravenhage zou, ko men, een nog des te zonderlinger geval, daar, zooals men zonder veel moeite, on- daks een schutting welke het bouwterrein omringt, gewaar kan worden, het bouw werk in voorschot op de goedkeuring van de Kamers reeds een flink eind op streek is. De geheele fundeering, zit, naar de N. R. Crt. meldt, reeds in den grond, ook is de. gaskelder voor het gebouw klaar en bovengronds is de bekisting geplaatst voor bet-storten van beton ten behoeve van den bovenbouw, waarmee men op een enkele plaats zelfs reeds is begonnen. Men kan kortom veilig zeggen, dat er reeds voor duizenden is verwerkt. Wordt er geen oplossing gevonden, dan zou dit alles weer, met nieuwe groote kos ten ongedaan gemaakt moeten worden, op dat de gemeente het terrein, zooals het voor liet begin van de werkzaamheden was. terug kan krijgen. De oppervlakte van het terrein is ruim 2300 M2.. in twee stukken, waar van het eene 1665 M2. en het andere 570 M2. Wielïenrutt HET CRITERIUM VAN SCHEVENINGEN. Het internationale wielercriterium, dat Zaterdag 10 Juni a.s. te Scheveningen wordt gehouden, belooft een der hoogfepunten van het wielerseizOen te-worden.-Slechts de al lerbeste renners worden aangeworven, zoo dat' een wel zeer select veld aan de start zal verschijnen. r ■*- Alsnog zijn de volgende renners gecon tracteerd. de Franschman Charles Pelissier en onze landgenooten Frans Slaats (de winnaar 1936, die men hierboven ziet. afge beeld), Dirk Groenewegen en Boeyen. groot is Wellicht is een oplossing in dezen zin mogelijk, dat de Artillerie-inrichtingen alsnog een combinatie bereid vinden om het terrein, zooals het op hel oogenhiik is. over te nemen Hoewel niet overgroot is. het ze ker ruim vokloendp om er hij voorbeeld een flatgebouw op te zetten, waarbij de reeds bestaande onderbouw dienst zou kunnen doen. De gemeente zou tegen een dergelijke wijziging in de bestemming vermoedelijk geen overwegend bezwaar maken, daar op andere gedeelten \an het Lyccumplein reeds een paar flatcomplcxen staan. Zooals gisterochtend kon worden vastge steld. zijn de werkzaamheden op het bouw terrein gestaakt. Het werk lag stil. alleen waren er eenige werklieden bezig materia len, die zich buiten de schutting bevonden, op te ruimen. Het graf van koning Zir ontdekt Gedeeltelijk leeggekaapt Walter Emery heeft te Sakkara na bij Cairo het graf ontdekt van koning Zir uit de eerste dynastie. Het bevindt zich naast het graf van koning Menes, dat het vorige j&ar gevonden is. Zir was de opvolger van Menes, die on geveer 5000 jaar v. Chr. de Egyptische monarchie gesticht heeft. In dc graf tombe waren zeven verschillende ka mers en het bleek, dat grafschenders zich een toegang verschaft hadden en uit vier kamers het beste hadden weg gehaald wat er in was. De drie andere kamers waren echter intact. Hierin bevonden zich koperen gebruiksvoorwer pen en aardewerk, alsmede zwaarden, dolken, enz. Terugkeer van Churchill? De oudminister van buitenlandsche za ken, Eden, heeft te Learnïngton een rede voering uitgesproken, waarin hij de buiten landsche politiek der regeering de politiek noemde, die de beste kansen bood op een duurzainen vrede, hij legde tevens den na druk op de waarde van overeenstemming tusschen Groot Brittanje, Frankrijk en de U.S.S.R. De omstandigheden, aldus Eden, hebben gedwongen tot een terugkeer tot' de politiek van collectieve veiligheid Er is geen andere keus en de poiiliek, die de rcgecring thans aanvaard heeft en die wordt onderschreven door alle deelen van het Britsche volk. biedt de beste kansen, die ons geboden worden tot verzekering van den vrede. De eenige overgebleven weg, waarlangs de vrede be houden kan worden, is het voeren van die politiek met moed, inzicht en vertrouwen. Het moet een winst zijn voor den vrede, wanneer overeenstemming tot stand kan worden gebracht tusschen Groot Brittanje Frankrijk en Rusland. Het is duidelijk het algemecnc oordeel van het Britsche volk, dat de redevoering van Hitier van de vorige week niets veranderd heeft in den interna tionalen toestand. Eden voegde hieraan nog toe, dat hij" Di van overtuigd was, dat de natie zou wen- schen te zien, dat de uitzonderliike begaafd heden van Churchill te zijner tijd in haar dienst gebruikt zouden worden. 480ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 4e klasse, 3e lfjst Trekking van Woensdag 3 Mei 1939 Hooge Prijzen 200.— 21696 Prjjzen van 65. 1042 1206 2523 2571 2795 3037 3039 3297 3449 3597 3653 3664 4042 4133 4821 4885 *5210 5241 5307 5718 5874 6040 6075 6352 6611 6959 7178 7246 7277 7591 7650 8539 8781 9043 9218 9278 9367 9373 9472 9666 10267 10309 10519 10636 10700 10835 11018 11041 11310 11583 11727 11914 12321 12513 12660 12662 12666 12747 12906 12994 13071 13086 13130 13384 13846 13937 14473 14606 14678 14768 14885 15061 15448 16097 16153 16403 16507 16560 17047 17474 17579 17654 17805 18020 18211 18524 18933 18964 19314 19378 19659 20034 20590 20881 20949 21194 21377 21636 21647 .Verbetering 4e Klasse, 2e Lijst: 21381 mjs, 21383 Vertrek van Aankomst ts jRang. 3 Mei Jsingap. 3 Mei (Basra 3 Mei (Athene 3 Mei (heenreis) Valk (terugreis) Goud naar de Ver. Staten. Met de „Queen Mary" zijn gisteren 1U0 kisten met goud, ter waarde van 145 millioen franc, af komstig uit België, naar de Ver. Staten verscheept. Het goud is bestemd voor de Federal Reserve Bank. Voedsel voor hongerend Madrid. Te Bil. bao is 500 ton levensmiddelen aangeko men, een gift van de Britsche regeering voor de hongerende bevolking van Madrid. De Britsche ambassadeur is naar Bilbao gegaan, om toezicht te houden op het los sen. Verdere zendingen zullen volgen, zoo lang het noodig is. In de Spaansche pers zijn dankbetuigingen verschenen. Jodenwetten in Hongarije aangenomen. De llongaarsche Kamer heeft met groote meerderheid de Jodenwetten aangenomen, welke 28 April door den 'Senaat waren goedgekeurd, met de wijzigingen, welke door de arbitragecommissie waren aange bracht. De Senaat zal hiervan in kennis worden gesteld. Chamberlain eeredoctor. Minister-presi. dont Chamberlain heeft het eere-doctoraat van de universiteit van Straatsburg (Fr.) aanvaard. De doctorsbui zal hem op 22 Nov. a.s. worden overhandigd. Geld voor Palestina's opbouw. De alge. meene raad van Palestijnsche Joden deelt mede, dat in samenwerking met het Je- wish Agcncy en het fonds voor den op bouw van Palestina, ecii lecning van 1 millioen pond sterling tegen 4 procent rente en aflosbaar in twintig jaar, zal worden opgenomen, ten behoeve van nieu we economische ondernemingen in Pales tina. Eenzelfde leening wordt, naar ver luidt, opgenomen door het Joodsche Na tionale fonds in Jeruzalem, voor den aan koop van land. Prins-regent Paul naar Rome? In poli< tieke kringen te Belgrado verluidt, dat prins regent Paul van Joego-Slavië op 8 Mei naar Rome zal vertrekken. Het bezoek zou in Venetië tusschen Ciano en Marko- witsj fcijii geregeld. Men gelooft algemeen, dat voordien het definitieve accoord met d'e Kroateii zal worden afgekondigd. De fascistische propaganda in de Ver. St. De democratische afgevaardigde Samuel Dickstein uit New York, heeft voor de postcominissie uit het huis van afgevaar digden medegedeeld, dat de fascistische regeeringen de laatste vijf jaar ruim vijf tig millioen dollar besteed hebben aan een weloverlegd cn georganiseerd systeem voor propaganda in de Ver. Staten. Koning Zog in Turkije. Koning Zog van! Albanië is met zijn gevolg met een extra trein te Istanboel gearriveerd. De Turksche regeering heeft hem onbepaalden tijd van verblijf verleend. De koning beschikte nog over een autocolonne van dertig wagens met een omvangrijke bagage en vele kost- haarlieden. Duitsch consulaat weigert visa voor Polen, Met Duitsche consulaat te Kattowitz heeft visa voor doorreis door Duitschland geweigerd aan 600 Poolsche arbeiders, die zich \oor seizoenwerk naar Frankrijk wil den begeven. Vliegtuig gebouwd in 38 dagen. Een fa briek in het graafschap Lancaster ver klaart een vliegtuig te hebben gebouwd in een Europeeschen recordtijd, n.1. 38 dagen. Roemenië wil zijn oorlogsschulden regelen, Een fonneele nota met aanbiedingen tot een regeling van Roememe's oorlogs- schuld aan de Vereenigde Staten, groot ongeveer 64.000.000 dollar is door den Roe- meenschen gezant te Washington over handigd. Kardinaal Verdier in Algiers. Kardinaal Verdicr, de pauselijke legaat op het Eu charistische congres van Algiers, is te Al giers gisteren aangekomen. In een radio- medcdeeling tot Algiers zeide hij: „Door het voorbeeld van eenheid, dat wij de ge heele wereld geven, moeten wij, onder moeilijke omstandigheden, werken aan den vrede onder de volkeren. Klein maar dapper. De „Dobry Wieczor" schrijft, dat Littauen beschikt over 200.000 voortreffelijke soldaten, die zijn onafhan kelijkheid waarborgen. Burgers zoowel als deskundigen weten, dat dit legei, hoewel het niet groot is. op perfecte wijze is uit gerust en gedisciplineerd. Met de koffie op de koffie In ver band met de koffieschaarschte mogen de Italiaansche huisvrouwen slechts een ons van dit product tegelijk koopen Men zegt, dat de schaarschte een gevolg is van de Italiaansche economische politiek, die het doen van grootere aankoopen in het bui tenland verhindert. Ook de Duitsche ambassadeur te Parijs te- rug? In bevoegde kringen te Berlijn wordt, verzekerd, dat de Duitsche ambas sadeur te Parijs, von Welczek, morgen of overmorgen op zijn post zal terugkee- ren. Belangrijke rede van Daladier verwacht. In officieele kringen gaf men gisteravond te kennen, dat Daladier bij de opening van de nieuwe zitting van het parlement een belangrijke verklaring zal afleggen, die gewijd zal zijn aan den algemeenen toestand en waarin hij een uiteenzetting van de buitenlandsche gebeurtenissen, die zich sedert het uiteengaan van het parle ment hebben afgespeeld, zal geven.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2