Wij lazen voor U..., 0, Warme zon is goed voor Rheumatiek Kardinaal en rabbijn hand in hand De pers over de Perswet pconomische larometer Een vliegveld in de jungle Het innerlijk afgestorven huwelijk Tsjoengking, centrum van wapen-aanmaak MARGARETHA BiUit de Pers van heden EEN „ONZINSRIJMPJE". In de „Joodsche Middenstander" schrijft ir. De Casseres een ingezonden stukje, de aandacht vestigend op het volgende rijm pje, uit den montl van een jongen Bossche naar opgevangen: „Pief, paf, poef, Hitlcr is een boef, Hitier is een Jood, Slaat 'm dood". Dan vervolgt de heer de C.: Voor den niet-zuiderling is dit een onzins- lijmpje. Een vriend van mij, gedegen ken ner van r o 'o m s c h e mental i- teit., verklaarde het mij als volgt: „Ik zie dit rijmpje als gemaakt door een frater van een roomsche jongensschool, bedoeld om te worden verspreid op straat. Bedoeling: mogelijke verzwakking van dool' de Kerk 'door de eeuwen heen gemaakte anti-semi- tisme tegen te gaan. De Maasibode (r.k.), waaraan wij het bo venstaande ontlecnen, teekent hierbij aan: Het spijt ons, dat de heer de C. deze „wijsheid" van een vriend zóó belangrijk .vond, dat hij ze wereldkundig maakte. Noch diens stijl, noch diens kijk op de „roomsche mentaliteit" kunnen ons overi gens bekoren. De „niet-zuiderling" heeft groot gelijk, als hij dit versje beschouwt als een „onzins- rijmpje". En schrijver dezes, die zelf zui derling is, beschouwt het niet anders. Het draagt inderaaad alle sporen van de vaak zoo grillig onzinnige volkspoëzie, en een frater behoeft er waarlijk niet aan te pas te komen. Wij mogen aan onze religieuze onder wijzers nog wel zóó veel scherpzinnigheid toekennen dat zij inzien, Hitier niet den genadeslag toe te brengen met hem... tot Jood te verklaren! ZELFCRITIEK. Onder dït hoofd refereert Het Volk (s.d. a.p. aan de opmerking van prof. Schermer- horn in de jongste vergadering van „Een heid door Democratie" gemaakt, dat „de verkiezingsuitslag van 19 April geen recht laat wedervaren aan den hervormings- drang, zooals die in 't Nederlandsche volk leeft". Ook professor Schermerhorn wees, aldus het VK., op het feit, „dat de probleemstel ling van onze dagen niet meer klopt met de politieke groepsindeeling." Inderdaad, zoo gaat het blad voort, de partijen, die ons goede land rijk is, wortelen in het verleden, maar hebben ten deele in de levende wer kelijkheid van h*i heden geen voe dingsbodem. Met andere woorden: de volstrekte ver ouderde tegenstelling „rechts" contra „links" belet het kiezersvolk, zich duide lijk uit te spreken over de groote vraag stukken van economischen en socialen aard, welker oplossing beslissend is voor ónzen tijd. En als de heer Schermerhorn, mede in verband met het geldende kiesstelsel, rept van een .gemechaniseerde democratie" dan zijn wij geneigd, hem ook ten aanzien van deze bijkomstige fout bij te vallen. In ieder geval: zoolang het mogelijk is, dat er in Nederland algemeene verkiezin gen plaats hebben, die weliswaar voor vrij heid en democratie onmiskenbaar duidelijk uitvallen, doch tezelfdertijd ten aanzien van de actueele vragen van lands bestuur alles in het duister laten zoolang het mogelijk is, dat een zeer groot deel van ons volk een moedige grootscheepsche actie tegen de werkloosheid wenscht, doch tevens zóó stemt, dat de heeren Colijn en De Wilde aan de verkiezingsuitslag de vrijheid kun nen ontleenen met het oude slappe gange tje door te gaan zoolang is de Nederland sche democratie niet sezond. Juist nu de doodsvijand met bebloeden kop is afgeslagen, is er te meer reden, ons te zetten aan de innerlijke versterking van ons democratisch bestel. IN DE STILTE Het Volk over de Vrouwen Vredesgang, welke 17 Mei a.s. te Rotterdam wordt ge houden: Het lijkt bijkans een onbegonnen werk om in een wereld, die van een daverend wapengerucht is vervuld, de zaak van den vrede door een zwijgend rondgaan te willen dienen. En toch ligt in deze daad der Ne derlandsche vrouwen een diepe gedachte besloten, namelijk, dat de vrede slechts uit de stilte kan worden ge'boren. 'Als U last hebt van rheumatische 'pijnen, 'zoekt U de zon op. Die warmte brengt tij delijk verlichting. Maar één tochtje en Uw pijnen komen terug met hernieuwde scherp te, want bij lijders aan rheumatiek is de huid buitengewoon gevoelig voor wind en tocht. Maak een einde aan Uw kwelling! •Maar gebruik geen lapmiddelen Bestrijdt Uw kwaal in de oorzaak zèll: het urinezuur dat zich door een trage werking van Uw organen heeft opgehoopt. Verdrijf dat urine zuur en ge verdrijft Uw pijnen. Met Kru schen Salts! Kruschen is geen toovermid- del het doet Uw kwaa' niet plotseling verdwijnen, maar mei „d° kleine, dagelijk- sclie dosis" worden lever, nieren en inge wanden aangespoord tot hernieuwde actie en deze verjongde organen filteren het zuur uit Uw gestel. Uw rheumatische pijnen zul len zwakker en zwakker worden om op den duur geheel te verdwijnen. Wacht niet lan ger! Koop nog heden pen flacon Kruschen. Uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f0.40, 10.75 en fl.60 (extra groot pak). Katholieken, Mohammedanen en Joden beloven elkaar broederlij ke samenwerking. HET EUCHARISTISCH CONGRES TE ALGIERS. De eerste dag van het verblijf van den Franschen kardinaal legaat Verdier te Al giers werd gekenmerkt door oen plechtig heid, waarop de vertegenwoordigers van de drie godsdiensten te Algiers, de Katholie ken, Mohammedanen en Joden broederlijk samenwerking beloofden. De kardinaal legaat zette zich in de ont vangzaal van het Moorschc paleis, waar de 'bisschop van Algiers woont, op een soort Arabische troon, rijk met tapijten versierd. De vicaris-generaal stelde eerst den Groot- Moefti van Algiers en de imans van de drie voornaamste moskeeën voor. Kardinaal Verdier z°ide tot hen, dat hij wist dat zij medeniclpen aan het bewaren van de geestelijke waarden van den mensch en hij beloofde de Fransche regeering te zullen zeggen, dat hun tegenwoordigheid de loyali teit van de Algerijnsche bevolking betee- kende. De Groot-Moefti spreekt. De Groot-Moefti dankte voor deze woor den, waarna de aartsbischop van Algiers de leiders der Mohammedanen de verzekering gaf van de toewijding van den Heiligen Va der. De Groot Moefti antwoordde: Wii heb ben allen den-zelfden God, die ons gezegd heeft elkander te beminnen en niet elkan der te hinderen". Na de leider der Mohammedanen leidde een witte pater den opperrabijn van Al giers, Eisenbeth, binnen, gevolgd door de vertegenwoordigers van alle culturcele Joodsche vcreenigingen. Dc oppor-rabijn hield een toespraak, waarin hij hulde bracht aan de nagedachtenis van Z. H. Paus Pius XI, die zoo veel heeft gedaan voor den vrede en die in een encycliek de ideologieën heeft veroordeeld, welke de grondslagen van godsdienst en moraal vernielen. Mysterieuze banden tusschen katholieken en joden. In bewogen bewoordingen dankte kardi naal Verdier den opperrabijn voor zijn woor den en vervolgens, hem bij de hand ne mend, zeide hij: „Gij hebt beproevingen meegemaakt en kwade dagen maar wij zijn met u, op de eerste plaats omdat, wij uw broeders zijn en op de tweede plaats om dat wij ons de mysterieu ze banden tusschen katholicisme en Jodendom herinneren. Evenals wij denkt gij dat God in ecre moet worden hersteld voof het welzijn der gezinnen en vóór alles voor den vrede tus schen de mogendheden. De katholieken zullen tot het einde uw vrienden blijven in de beproevingen, welke niet altijd zullen duren". Ten slotte werd de kardinaal leeaat gefo tografeerd tusschen den Groot Moefti en den Opperrabbijn. Weer narcisbollen naar Amerika Sterilisatie-voorschrift wordt per 15 Augustus afgeschaft, maar een nieuwe wet Is in voorberei ding Het Hsbl. verneemt dat de Ameri- kaansche regeering heeft besloten om het voorschrift, dat narcissen- hollen alléén mogen worden inge voerd, wanneer zij gesteriliseerd zijn per 15 Augustus a.s. te doen verval len. Aangezien bollen, die door koking zijn gesteriliseerd, in het zelfde seizoen niet kun nen worden gebroeid (geforceerd) stond het Amerikaanschc sterilisatievoorschrift tot dusverre gelijk een invoerverbod. Af schaffing ervdn is derhalve van zéér groot belang voor onze bollencultuur. Helaas wordt de vreugde daarover getemperd door het feit, dat een groep parlementsleden een ont werp Plant Quarantinc Act hebben inge diend ter herinnering van de wet van 1912. Daarin is nu o.m. opgenomen een bepaling, dat ingevoerde narcissen-bollen zullen moe ten worden gesteriliseerd in de Ver. Staten Het hangt er nu dus maar van af, of dit wetsontwerp waartegen weliswaar een vrij sterke oppositie bestaat al of niet zal worden aangenomen, door Huis van Af gevaardigden en Senaat. En wat de export vooruitzichten voor het loopende jaar be treft, zal het er van afhangen, of een evcn- tueele aanneming zal geschieden vóór dan wel eenigen tijd na 15 Augustus, den begin datum n.1. van den bollen-uitvoer naar Ame rika. VOORJAARSEXAMEN VEREENIGING VAN LEERAREN IN HET BOEKHOUDEN. De Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden opgericht 1883 zal haar 112e praktijkexamen in het Boekhouden afnemen op 14 en 15 Juni a.s. (overdag) te Amster dam, Arnhem, 's-Gravcnhage, Groningen, 's-Hertogenbosch, Leeuwarden, .Maastricht, Meppel, Roosendaal. Rotterdam en Utrecht en in de Overzeeschc Gewesten. Deze Vereeniging heeft er onze aandacht op gevestigd, dat een combinatie van perso nen, zich noemende de „Vereeniging van Leeraren" waarop zij met kleine letters la ten volgen „in Boekhouden, Handelscorresp. en Stenografie" door het gebruik maken ken van den naam „Vereeniging van Leera- van den naam „Vereeniging van Leeraren" candidaten tracht te trekken voor een door hen ingesteld examen. „MINISTER VAN JUSTITIE EEN SLECHTE PSYCHOLOOG". „OVERBODIG EN SCHADELIJK" noemt de Telegraaf het ontwerp. Het blad schrijft o.m.: Men slaat te 1s-Gravenhage ons volk te laag aan. Het is een oude waarheid, dat on betrouwbaarheid en overdreven felheid het tegengif in zichzelf dragen. Bij onontwik kelde volken moge men met leugens en ver draaide voorstellingen de menigte in beroe ring kunnen brengen, bij ons volk is dat on mogelijk. Welk een slechte psycholoog de [minister van Justitie is, blijkt dui delijk uit het voorbeeld, dat hij tot staving van zijn wetsontwerp in de Memorie van Toelichting aanhaalt. De minister zou een orgaan willen vervolgen, dat schrijft, dat de regee ring niets voor de werkloozcn doet. Datzelfde orgaan zou niet vervolgd kun nen worden, indien het geschreven had, dat de regeering belachelijk weinig voor de werkloozen doet, want dan is nooit de kwade trouw van den schrijver aan te too- nen. Meent men nu te 's-Gravenhage werke lijk. dat de eerste formuleering schadelijker voor het prestige der regeering is dan de tweede? Beide uitdrukkingen zijn overdre ven, maar geen van beide kunnen zij door een rechterlijk vonnis voldoende worden ge corrigeerd. Bij het publiek geeft den door slag wat de regeering in werkelijkheid te gen de werkloosheid doet en niet door naar den rechter te loopen. maar door spreken de daden moet men zulke overdrijvingen onschadelijk maken. Zeker, er zijn overdrij vingen, die het volk op een dwaalspoor kun nen brengen, maar dan zijn het overdrijvin gen van misstanden, die in werkelijkheid bestaan. Hoe eerder zulk een misstand ver dwijnt. hoe spoediger ook de schade zal worden weggenomen, die dit soort van on welwillende critiek teweegbrengt. „OOK DE KATHOLIEKEN ZULLEN WORDEN GETROFFEN". Het Volk (S.D.A.P.) schrijft: Het gehele uitgangspunt van dit ontwerp ademt een streven om de katholieke denk wereld aan het Nederlandse volk op te leg gen. Het richt zich tegen critici, wie het niet om „de waarheid" is te doen. Net als of er, in de vrije strijd der meningen, spra ke zou kunnen zijn van een vaste waarheid van geval tot geval, door een of ander ge zagsorgaan te omschrijven voor heel het ko ninkrijk der Nederlanden. Overigens ge biedt de objectiviteit te erkennen, dat, al schijnt het ontwerp met name tegen dc N.S. B. te zijn gericht, ook de katholieke publi- citcitswereld door de voorgestelde strafbe palingen gevoelig kan worden getroffen. Wanneer wij denken wat van week tot week al zo in parochieblaadjes aan laster en verdachtmaking wordt uitgestrooid over de hoofden van andersdenkenden, niet se dert de laatste jaren, doch reeds tientallen jaren achtereen, dan vragen wij ons af waar om nimmer een katholiek minister van Jus titie zich geroepen voelde dit euvel te ach terhalen. Vanochtend tegelijk met minister Gose- ling's ontwerp, bereikt ons nog een proeve van katholiek journalisme uit het zuiden van ons land, die het klinkend bewijs levert dat er waarlijk niet alleen behoefte bestaat om de nationaal-socialistische persstal te kuisen. Wij hebben hier voor ons een cir culaire van het „Comité Kath. Pers-Offen sief-Maastricht", waarin o.m. te lezen staat: „Die vijand is de slechte en zogenaamd neu trale pers. De producten van deze pers wor den in Maastricht dagelijks met honderdtal len verspreid en aan deze pest dreigt het geloof van evenzovelen ten onder te gaan. Het is onbegrijpelijk hoe katholieken er toe komen een socialistische krant als het „Volksblad" te lezen. Zij bespot onze Chris telijke zeden en vergiftigt de onderlinge liefde." DE „ONTWAKENDE VOLKSZIEL" WORDT GESMOORD. Het Nationale Dagblad (n.s.b.) merkt op: Het politieke katholicisme bereidt een nieuwen aanslag voor op de Nederlandsche meenings- en persvrijheid door een wetsont werp tot kneveling der pers, waarbij bepaal de organen het verder verschijnen belet kan worden. Wie den laatstcn tijd de Staatspar tijpers heeft gevolgd, heeft begrepen, dat iets dergelijks te verwachten was. Onder het mom „leugen en laster" zullen de vereenigde machten van internationaal marxisme (sectie Nederland) internationaal politiek katholicisme (sectie Nederland) en internationaal Jodendom (kolonie Neder land) probeeren de ontwakende volksziel van het Nederlandsche arbeidende volk geestelijk te smoren. Weck Maandag ai Zatard Effectenmarkt Aandeelen koersen Betalingsverkeer Omzet postcheque- en girodienst Groothandel G root h and elsprijzen Omzet termijnmarkt Amsterdam Kleinhandel Omzet winkelbedrijf Goederenverkeer Gewerkte taken (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am sterdam Bevrachtingen wilde binnenvaart Arbeidsmarkt Aanvragen van werk gevers Aanbiedingen van werknemers Plaatsingen 24 April tot 23 April tot 29 April' 39 30 April '38 78.6 88.0 138.1 105.5 72.7 69.8 71.3 50.6 105.5 96.7 72.1 56.2 116.0 67.4 97.7 110.3 86.1 109.3 108.4 97.0 De Koninklijke Shell in Ecuador. Men meldt ons: Ongeveer 2 jaar geleden heeft de Kon. Shellgroep een concessie ver kregen in het Oosten van Ecuador. Het concessieterrein is practisch een woestenij met hier en daar groote gedeelte oerwoud. Men hoopt echter goede resultaten te kun nen krijgen door luchtkaarteering, waarme de men nog dit jaar zal aanvangen. Daartoe was echter noodig de aanwezig heid van een vliegveld, dat als hoofdbasis voor de vliegtochten en verdere expedities zou kunnen dienen. Men is er in geslaagd een terrein aan te koopen, dat voor het doel uitermate geschikt was. Het veld ligt bij El Puyo en heeft een lengte yan 1700 meter en een breedte van 300 meter. Enkele hon derden arbeiders hebben ruim een jaar ge werkt aan het effenen en het draineeien van het terrein. Vooral het „harden" van het veld is een langdurige en kostbaar werk geweest. Thans is het vliegveld echter gereed ge komen en officieel in gebruik genomen. Het heeft den naam van Shell-Mera gekregen. Men zal een indruk krijgen van wat het zeggen wil in deze streek een vliegterrein aan te leggen, in dien men weet, dat er practisch geen vervoersmogelijkheid is. Is de kwestie -van de toegankelijkheid echter nog op te lossen, minder gemakke- kelijk zijn de omstandigheden te ondervan gen, waarvoor de klimatologische omstan digheden in Ecuador de luchtfotografen plaatsen. Er is een zeer lange regenperiode (Octobcr-Augustus), welke in den regel veel wolken en nevel veroorzaakt. Men zal er dan ook op moeten rekenen, dat de vliegers vaak weken tot gedwongen werkloosheid zullen zijn gedoemd. Hoe de Vrijz. Protestanten over de echtscheiding denken. Het Moderamen der Centrale Commissie bracht ter kennis van den Minister van Justitie en van de leden van de Tweede Ka mer een aantal stellingen betreffende de echtscheiding, zooals deze in het algemeen beaamd worden in Vrijzinnig Protestant- schen kring. De stellingen behelzen voornamelijk liet volgende: De volstrekte onontbindbaarheid des huwelijks moet tot onwaarachtigheid en be stendiging van zedelijk-onhoudbare toestan den leiden. Indien het huwelijk kinderloos is geble ven, of wanneer de opvoeding der kinderen is voltooid, zal eerder ontbinding van een innerlijk afgestorven huwelijk zijn te bil lijken, hoewel ook dan tot dien maatregel niet anders dan na ernstig beraad en bii gebleken onmogelijkheid van herstel der harmonieuze verhouding zal mogen worden besloten. Zelfs in gevallen waar op grond van ge pleegd overspel recht op echtscheiding aan wezig is, zal toch zedelijk beraad hebben te rekenen met de mogelijkheid, dat tijdelijke afdwaling minder ernstige gevolgen voor het gezin met zich brengt dan echtscheiding Dc bij de Wet erkende gronden tot echt scheiding behooren in dien zin te worden uitgebreid, dat huwelijksontbinding krach tens onderlinge afspraak vrij staat. Huwelijksontbinding, op verlangen van een der partijen, worde wettelijk vergund na verloop van eenige jaren sedert uitgespro ken scheiding van tafel en bed. De huidige situatie, die deze mogelijkheid niet erkent, is zedelijk af te keuren. De aanval van Japan verklaar baar. De nieuwe bomaanval op Tsjoengking den zetel der Chineesche regeering, waarvan wij elders in dit blad melding maken, komt zeer ongelegen. Alles is daar in aanbouw. Ter vervanging van de bedrijven, die in Sjang hai en andere Oostelijke steden verloren gingen, wordt te Tsjoengking een geheel nieuw nijverheidsdistrict gebouwd. Er komt een gemengd staats-ijzer- en staalbedrijf met een kapitaal van 2.5 mill. Chin. dollars, dat sedert October in aanleg is en eerlang zal 'beginnen te werken. Het zal aldus de N.R.Ct. met de nieuwste machines en inrichtingen zijn toegerust. Een kleinere staalfabriek, een particuliere onderneming, werkt met twee electrische ovens; zij beschikt over groote ijzer- en staalgietcrijcn en uitstekend inge richte machinowerkplaatscn. Een der fabrieken maakt doelen van ma chinegeweren, loopgraafmortieren en hand granaten. Ook zijdefabrieken zijn er, ka toenspinnerijen en electrische centrales. Fij ne motoroliën worden vervaardigd uit hout olie en raapzaad; binnenkort zal maande lijks 136.500 liter gasoline kunnen geleverd worden. Gasoline en benzine worden zeer moeilijk aangevoerd en zijn peperduur. In dit nijverheidsdistrict waren duizen den arbeiders bezig, terreinen gereed te maken voor nieuwe fabrieken. In West Chi na, Setsjoewan, Joennan en Kweitsjan wor den overal fabrieken opgericht, waarvan er vele oorlogstuig maken. Dikwijls zijn ze goed verstopt; de journalisten werden in zulke fabrieken niet toegelaten. De moeilijkheid voor China tot het ver krijgen van wapenen in 't buitenland werkt deze bedrijvigheid in de hand. In de V.S. staan de bestellingen uit China achter bij die der Europeesche landen. Een Ameri- kaansche maatschappij bouwt thans een fabriek van vliegtuigen aan dc grens van Birma; deze kan evenwel niet voort, omdat ze geen motoren en tal van ondcrdeclcn uit Amerika kan krijgen; een vertegenwoor diger is naar San Francisco onderweg om te probeeren, voor 15 millioen aan oorlogs vliegtuigen te bekomen, die langs geheimen weg naar China moeten worden verzonden. Het is duidelijk, dat Japan groot belang heeft bij de verstoring der bedrijvigheid in dit nieuwe Chineesche industrie-centrum! IN PLAATS VAN KAARTEN. Gebore n: Dochter van K. DOEKES. C. M- DOEKES—Mul. Dirkshorn F 37, 4 Mei 1939. IN PLAATS VAN KAARTEN. Ondertrouwd: PIETER PEETOOM Jz. en GRIETJE TER HOFSTEDE Wd Grootesloot, Oudesluis, 4 Mei 1939. Leékerweg, Venhuizen, Receptie: Grootesloot op Zaterdag 6 Mei, van 2—5 en 7—10 uur n m. Lcekenveg op Zondag 14 Mei van 24 uur n.m. Te koop- Besie EETAARDAPPELEN goed bewaard. L. LEIJNSE, Middenweg 11, Anna Pau- lowna. Uoet&at N. H. V. B. Derde klasse D. D.T.S. 3 verloor Zondag thuis van Oudorp 2, de verwachtingen omtrent de thuiswed strijd tegen Schoorl 2, die thans op de agenda prijkt f 10 uur) zijn derhalve niet zoo heel hoog gespannen. Een revanche van de 52 nederlaag aan den duinkant ligt o.i. niet voor de hand. Oudorp 2 ont vangt Koedijk 2 (12 uur). Vierde klasse D. Ook D.T.S. 4 heeft geen zege in het ver schiet. Het ziet er n.1. eerder naar uit, dat N. Niedorp 3 ook in Oudkarspel royaal de meerdere zal zijn (2 uur). Adspix anten. Afd. M.: D.T.S. b—Alomaria e (12 uur). Promotie 1 C. De strijd om één plaats in 1 C neemt Zondag een aanvang. Het gaat tusschen hekkesluiter Andijk 2 en de kampioen van 2 F, Oudendijk. De eerste ontmoeting vindt te Andijk plaats (10 uur). GOUDEN KRUIS. District Alkmaar. Alle drie wedstrijden voor de tweede ronde zijn uitgeschreven. Dit, zijn: KoedijkMevo (10 uur), Oudorp— D.T.S. 2 (10 uur) en Schoorl—C.S.V. 2 (2 u.) Voor Schoorl ziet het er niet kwaad uit. Deze wedstrijd kan ze zeker winnen, en de loting is verder zeer gunstig. In de derde ronde waarin drie clubs komen is Schoorl nl. vrij en komt dan pas tegen de winnaar van de eerste twee wedstrijden, TTÖogsten^ hfeedc-kla'sSe fégeWfetand düi voor de club van Ilehneman. BURGERBRUG OPRICHTING ESPERANTOCLUB. Gisteravond werd in een lokaal der O. L. School alhier, de laatste les gehouden van den Esperantocursus, georganiseerd door de afd. Scliagen. Nadat de cursusleider de heer H. do Leeuw te Schagen, aan de cursisten verschillende vragen had gesteld die naar behooren werden beantwoord, kreeg de voor zitter der Schager afd. 't woord. Deze be dankte in de eerste plaats B. en W. der gem. Zijpe voor de beschikbaarstelling van een lo kaal en ook den heer Kaptein het hoofd der school alhier, voor de bereidwillige mede werking. Spr. uitte ook zijn tevredenheid over het werk der cursisten in den afgeloopen win ter en richtte eenige hartelijke woorden van dank aan den cursusleider. Hierna werd overgegaan tot oprichting van een Esperantoclub. Een twaalftal per sonen gaven zich hier voor op. Het bestuur werd als volgt samengesteld Voorzitter: Jb. v. d. Oord; Secretaris: P. Hooyenga; Pcnn.: Ma Rens; Boekendienst Annie Vos; Commissaris: Cor Rens; Tr. Kok Piet Breed. Tr. Bregman werden aangewe zen als leden van de kascontrolccomanissi^ Besloten werd om elke week op Donder dagavond een z.g.n. conversatieavond te houden, op welke avonden zooveel mogelijk in de Wereldtaal gesproken wordt. Na het zingen van een paar vroolijke lied jes ging de bijéénkomst uiteen. Onze plaats is dus weer een vereeniging rijker geworden, die naar wij hopen, op cultureel gebied nog veel van zich zal laten hooren. EIERVEILING SCHAGEN, 4 Mei. Aangevoerd: S0.000 kipeieren f 3.15—3.60 per 100 stuks. IIELDERSCHE EIERVEILING. 4 Mei. Aangevoerd: 376-40 kipeieren: 52—54 Kg. 3.—, 55—57 Kg. 3—3.50, 58—60 Kg. 3—3.70, 6163 Kg. 3.20—3.80, 64—70 Kg. 3.50—4, 900 eendeieren 2.30 per 100 stuks HOORN, 4 Mei. Aanvoer: 2 stapels kleine Boerenkaas, wegende 553 Ke., prijs f 18.—. Handel goed. WARMENHUIZEN, 4 Mei. Gele kool 6.507.10. Deensche witte kool 2.90—i.90. rabarber 4.50. Aanvoer: 1600 Kz. gele kool, 6600 Kg. Deensche witte kool, 500 bos rabarber. MEDEMBLIK, 4 Mei. Witlof f 22.60-23.10, II 17.80—18.50, III 12.50—12.80 per 100 Kz. NOORDSCHARWOUDE. 5 Mei. Aanvoer: 1000 Ke. uien 3.20, drielingen 1.80. BROEK OP LAXGENDIJK, 5 Mei 1939. 3700 bos rabarber 3.504.90: 256 kg. krop sla 5.20; 2 st. 38.11 kg. tomaten A 52. C 46. BOTERNOTEERING. De commissienoteerine voor Xederlandsche boter is vastgesteld op 73 cent per ke.

Schager Courant | 1939 | | pagina 3