Incident in dc Amsterdamsche rechtszaal De droogleggerder Zuiderzee geëerd Het geschil in de kaaswereld Predikbeurten DE HEER O. NOBEL ANTWOORDT DEN HEER VELDSTRA. »Ik werk gaarne mee, maar het moet ook goed gaan, anders maar nietl" De heer G. Nobel heeft in de Tel. den heer Veldstra, directeur van de Zuivelfabriek Aurora, van antwoord gediend, naar aan leiding van een ingezonden stuk des heeren Veldstra, aan dat blad. Dit ingezonden stuk heeft dezelfde in houd als onze publicatie van gisteren over deze zaak. Wij volstaan dus met het ant woord van den heer Nobel over te nemen. De heer Nobel schrijft: Met veel genoegen las ik dat de heer Veld stra mijn beschouwingen óver het verbod voor het pasteuriseercn van de kaasmeik krachtig steunt; volgens Noordhollandsche opvattingen heb ik dat dus wel goed ge zegd, gelukkig! Ik hoop, dat ook buiten Noordholland vele voorstanders van een pasteurisalieverbod van de kaasmelk deze actie zullen steunen. Uit Utrecht en Zuidholland zullen dat er velen zijn en ook in het gebied van het Kaascontrólestation Friesland zullen er on getwijfeld ook zijn, die het verkeerde van het kaasnielkpasteuriseeren zeer goed in zien. Laat ons voor dat doel samenwerken. Verder heb ik het bij den heer Veldstra erg bedorven. Ik moet daarom direct beginnen met te verklaren, dat ik er prijs op stel, dat aan mijn beschouwingen geen verkeerden uit leg wordt gegeven, want ik heb speciaal ge wezen op de handelingen van die fabrieken, die op meer dan de helft der contróledagen, 26 per jaar, dus meer dan 13 keer, niet vol deden aan de gestelde voorwaarden. Anders heb ik niet gezegd en dat moet niet ver draaid worden, daar moet ik tegen opko men. Het is voor mij bij technisch goed inge richte zuivelfabrieken een groote teleur stelling, dat dit.gebeurd is, want het is treu rig. Stel u eens voor, dat alle leden van het station hetzelfde deden als deze fabrieken, dan zouden er 4410 overtredingen zijn ge weest in 1938, nu waren er 568, het verschil spreekt duidelijk. Alle producenten hebben te kampen ge had met een koude Meimaand en de tong- blaarperiode, maar die brengen het er beter af, hetgeen blijkt uit bovenstaande cijfers. De door den heer Veldstra genoemde bezwa ren mogen eenigen invloed hebben gehad, maar op verre na niet in die mate als de heer Veldstra het wil doen voorkomen, want dan moest het overal zoo zijn als bij genoemde fabrieken en zoo is het niet. Inderdaad waardeer ik dat ik als oprich ter van het kaascontrólestation en geduren de 20 jaar voorzitter steeds door den Bond als vertegenwoordiger ben aangewezen. Ik werk gaarne mee, maar het moet ook goed gaan, anders maar niet. De heer Veldstra kan als bestuurslid we ten, dat ik over de hier behandelde kwestie in het bestuur mijn afkeuring ook heb uit gesproken. En ten laatste over den moed van onzen directeur om de genoemde fabrieken te re- habiliteeren; daaromtrent wil ik opmerken, dat de meer genoemde fabrieken het beste doen door het beter te doen en niet steeds op de grens te werken, waardoor ze 14 keer, en moer, van de 26 keer de voorwaarden overschrijden. Deze fabrieken en zij, ^ie daarvoor verantwoordelijk zijn, moeten zich zelf verbeteren; dat ls 't middel, dan wordt het kwaad doeltreffend bestreden. Daarover gaat het voor mij en anders nergens over. Uit onze omgeving WIERINGERMEER VOGELSTAND IN DE MEER ZééR GOED. Bij een tocht door den Polder hebben wij kunnen opmerken, dat het nieuwe land nog steeds gaarne door de vogels als woon plaats wordt gekozen. Vooral ongewoon veel waterpobels, speciaal eenden kon men waarnemen. In sommige tochten kon men vier of vijf wilde eenden met een koppel jongen zien zwemmen. Hier naar geoordeeld zal het dus het a.s. jachtseizoen wel baten opleveren. SLOOTDORP WEZELS VERNIELEN DE VOGELNESTJES Herhaaldelijk werden hier klachten ver nomen over het uithalen en vernielen van vogelnestjes door kinderen. Thans is geble ken dat. de kinderen hieraan geen of althans niet alleen schuld hebben. Dikwijls reeds had men op en naast de wegen en in de boschjes bij Slootdorp wezels gezien, in veel grooter aantal dan men anders om dezen tijd van het jaar kan waarnemen. Bij een onderzoek in genoemde boschjes, waar gewoonlijk veel zangvogeltjes neste len, hebben wij na lang wachten kunnen constateeren dat de wezeltjes de schuldi gen zijn van de verstoorde nesten. Persoon lijk zagen we. hoe een wezel na een vergeef- sc.he klimpartij eindelijk van den grond af naar het lijsternest sprong en zich daaraan met bek en voorpooten vastklemde, waarna hij het nest uit de struik op den grond rukte. Hieruit volgt dus, dat de kinderen niet alleen de schuldigen zijn, hoewel er ook wel eens een jongen zal zijn die zich te buiten gaat. We leggen er daarom nog eens den na druk op, dat zooiets de vogelstand groote schade doet en gaarne wekken wij ouderen op om. mochten zij zulks zien, het de kin deren te verbieden. Een wereldkampioen in Barsingerhorn De wereldkampioen dammen, de Franschman Raichenbach, vertoeft op het oogen'blik in de gemeente Barsingerhorn. Gistermiddag kon men hem aantreffen in den tuin van den heer Jinvmink, met wien hij op genoeglijke wijze het dam spel beoefende. Meerdere bekende dammers uit onze omgeving brach ten den heer Jimmink een visite om zich nog meer in de fines ses van het spel te verdiepen. Van een wereldkampioen valt nu een maal nog het een en ander te lee- ren! Raichenbach's bezoek draagt overigens een officieus karakter en is voor 's werelds grootsten dam mer als ontspanning bedoeld. ALKMAAR EEN DERDE REDDINGSBOOT IN AANBOUW TE ALKMAAR. Naar we vernemen ls aan de weri „Nicolaas Witsen" en „Vis" een derde reddingsboot in opdracht gegeven door de N.- en Zd.-Hollandsche Red dingmaatschappij. Het zal echter ditmaal een grootere zijn, niet bestemd als strandreddings- boot, doch voor een der havens langs onze kust. POLITIEKE VRIJAGIëN. We leven in het zoete jaargetijde, waarin boven in het groenend hout de duif en de doffer elkaar kirrend zoeken en waarin he neden de bankjes de jonge menschenkinde- ren tot zitten nooden. En omdat toevallig de verkiezingen op handen zijn, nemen de politieke partijen of liever de politieke par tijtjes in Alkmaar ijverig deel aan het „cherchez la femme", dat overal het jonge leven schijnt te doordringen. De T.B.N., zeker geen zetel in den raad te kunnen bemachtigen, coquetteert met de communisten. Het zal bij een flirt blijven, want naar men ons meedeelt, zou de heer Bakker, lijstaanvoerder van de T.B.N., zulk een vrijagie al te Russisch vinden. Althans, hij zou er voor passen op een eventueele bruiloft als bruigom te fungeeren en wil onder deze omstandigheden niet als lijst aanvoerder optreden. Een deel van de T.B.N. zou meer voelen voor de C.D.U., die ook niet voldoende aanhang heeft voor een ze tel. De Alkmaarsche C.D.U.'ers, voor zoover wij ze kennen, zijn echter veel te kuisch en te zedig om aan te pappen met zoo'n wilde Troelstra-jongen. En de zomer zal hier wel geen paartje zien. De heer Bonsema zoekt zijn kracht in de eenzaamheid. Koud negeert hij iedere lief tallige blik, die hem wordt toegeworpen en velen zien in hem een verstokt vrijgezel Trouwens, zijn „begrafenisonderneming", 3 eandidaten-bestuursledcn van de associatie voor lijkbezorging, werkt nogal op de hila riteit. Welke partijen aan liet 21-Juni-feest zullen deelnemen, welke combinaties er zullen zijn, dat zal ons de 9de Mei eerst leeren. NIEUWE N1EDORP STAATSPENSIOEN. Woensdagavond vergaderde de plaatselijke afdeeling van den Bond voor Staatspensi- onnecring in het lokaal van den heer G. Grootes. De belangstelling van de zijde der leden was matig. Na opening en notulen volgde medcdeeling van een ingekomen schrijven van de afd. Winterswijk inzake contributieregeling. De tegenwoordige regeling van 50 et. af dracht aan het Hoofdbestuur plus 10 ct. aan de federatie maakt, dat er voor de afd. voor propaganda-doeleinden slechts weinig overblijft. Ook dit onderwerp zal een punt van bespreking op de algemeene vergade ring uitmaken. Uit het jaarverslag teekenden wij aan. dat het ledental stationnair is gebleven met 130. Afgeloopen jaar is met het oog op den finantieelen toestand der vereeniging geen propaganda-avond" gehouden voor de leden, omdat zulks altijd geld kost en de be trekkelijk groote afdracht van contributie aan het Hoofdbestuur zulks niet veroor looft. Komende winter zal evenwel weder om een propaganda-avond worden gehouden Dc heeren Kossen en C. Meuleveld hebben de rekening over 193S nagezien en in orde bevonden. Aangevangen was met een sal do van f 6.44 Ontvangsten f 98.05. Totaal f 104.49. Uitgaven f 94.03. Saldo f 10,46 De autotocht voor de ouden van dagen was geheel buiten deze rekening gehouden. De heeren H. Borst en L. van Dam wor den tot bestuursleden herbenoemd. Besloten werd uit financieel oogpunt dit jaar geen afgevardigde naar de algemeene vergadering te zenden, zulks ook met het oog op de minder belangrijke agenda. De behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering gaf derhal ve weinig stof tot bespreking. De heer C. v. d. Hagen werd benoemd in de commissie voor het nazien der reke> ning voor 1939, in de plaats* van den heer H. J. Kossen. Dit jaar zal wederom gepoogd worden een autotocht te organiseeren voor de ouden van dagen, zoo mogelijk een zoogenaamde groote reis van den geheelen dag. Het be stuur zal een en ander nader uitwerken. Hierna sluiting. VRIJZINNIGE LIJST. Naar we vernemen zal van vrijzinnige zijde voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing een lijst worden ingediend met de volgen de candidaten: 1. Jb. Kooij Cz., 2. Jn. Zijp, 3. Jn. Pijper, 4. N. Stammes, 5. C. Nieuwboer, 6. Jb. Wetsteen, 7. B. Persijn. DE ADVOCAAT MR. FRAN- COIS PAUWELS LEGT DE VER DEDIGING NEER. EN VERLAAT OPGEWONDEN DE ZAAL. EEN ZIJNER ROMANS WERD WERKELIJKHEID. BOEKENFIUREN KRIJGEN VLEESCH EN BLOED! In een der novellen uit zijn beken de boek „Ambtsgeheim" behandelt mr. Francois Pauwels de kwestie van een advocaat, die door een pre sident van de rechtbank naar zijn ooixlecl zoo wordt belemmerd in zijn verdediging van een verdachte, dat hij zijn papieren bijeenraapt en hoogst opgewonden de rechtszaal verlaat. Een unicum, zegt de schrijver. Dit unicum op papier is gisteren tot werkelijkheid geworden met meester Francois Pauwels als hoofd persoon. Mr. Pauwels achtte de lei ding van den president \an de Am- slerdamsche rechtbank zóó partijdig, dat hij de verdediging neerlegde en bos de rechtszaal verliet Het was de zaak van een oud-Indisch mi litair. die tezamen met zïin zoon een agent van politie met. doodslag had bedreigd toen deze een burenruzie wilde beslechten. Het lukte niet, en teneinde raad greep hij zijn proces-verbaalboekje Toen vielen de ver dachten den agent aan, ontnamen hem zijn sabel en brachten hem eenige steekwonden toe. De verdachten beweren echter, dat ze weliswaar de sabel hebben afgenomen, maar alleen omdat de agent dreigde en de schecde hadden ze erom gelalen. Óver deze kwestie nu kwam er een incident. Ik wensch nog eenige vragen te stellen over den sabel, zegt de verdediger, Mr. Pau wels... Dat hebben we nu al voldoende behandeld. Dat onderwerp hebben we tot in bijzonder heden besproken, antwoordt Mr. Dons, de President. Verdediger: Toch sta ik er op, die vraag over den sabel te stellen. Pres.: Toch moet ik u verzoeken van vra gen over dat punt af te zien. Verdediger: Ik acht het in het belang van de verdediging Pres.: En ik kan in het belang van de be handeling van de zaak geen nadere vragen over dit punt toelaten. Mr. Pauwels (opgewonden): Daaruit blijkt een dergelijke partijdigheid, dat ik de ver dediging niet langer kan voeren. Mr. Pauwels pakt zeer opgewonden zijn papieren in en wil zich verwijderen. Een oogenblik lijkt het incident te zullen worden bijgelegd. De verdediger en den president wisselen nog eenige opmerkingen over het al of niet mogen stellen van vragen over de geschiedenis van de eerste klap met den sa bel. Mr. Pauwels stelt echter de vraag- opnieuw en voor de zooveelste maal weigert de Presi dent de vraag. Mr. Pauwels: (hoogst opgewonden): U belemmert mijn verdediging me neer de president, ik laat me zoo niet behandelen, dat kunt u misschien met een jongen advocaat doen, maar niet met mij. U roept me daar toe: „Vooruit Ik zal, om mijn eerbied \oor de rechterlijke macht te bewa ren, de verdediging neerleggen. President: Ik zou ook wel weg kun nen loopen, dan was er tenslotte niemand meer in de zaal. Verdediger: Dat gaat mij niet*ian. Mr. Pauwels pakt zijn papieren in zijn tasch en gaat de zaal uit. „Dag meneer Pauwels", antwoordt de president en rustig zet hij de behan deling van de zaak voort. De officier cischt voor elk negen maan den gevangenisstraf. De oudste verdachte, een 71-jarige gepensioneerde met een rij medailles op de borst zegt zoo oud te zijn geworden, zonder ooit met de Justitie in aanraking te komen... Zijn zoon rakelt de questie van de sabel nog eens op: „Toch zat de scheede er nog om... Tot zoover de werkelijkheid. In het bovenbedoelde boek van mr. Pau wels ging het in de rechtszaal als volgt toe: President: Die vraag laat ik niet toe! Verdediger: En toch wensch ik haar te stellen, president... Daniël (de verdediger) zag in dat zijn laatste kans hem dreigde te ontsnappen Het zoeken naar de waarheid werd ook hier belemmerd uit donunc vooringenomenheid Het gordijn mocht nog niet. vallen... Toen sloeg Daniël met woedende slagen van zijn uitgestrekte armen boeken en paperassen van zijn tafel. "Een nïensch was tot razer nij gebracht, was in een hoek gedreven door een doelbewuste ovennacht en rukte nu de banden los, liet zich gaan in een bijna bronstig uitleven van haat en verontwaar diging. Dat noemt men recht... Dat is in ons land de rechtspraak... Onrechton recht, onrecht... Plots zag hij klaar, schaamde zich voor zijn gebrek aan zelfbeheersching en vlucht te de zaal uit..." Tot zoover het boek. Een roman ging leven, boekeufiguren kre gen vleesch en bloed! HUUGWUUU CANDIDATEN LINKSCHE PARTIJ. Door samenwerking van de vereeniging „Aardswoud's Belang", den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf en de Gemeentelijke Vrijzinni ge Kiesvereeniging te Hoogwoud, zal door de liiiksche partij de volgende candidaten- lijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing op 7 Juni 1939 worden ingediend: 1. L. Glas, 2. P. Bossen, 3. H. Ilamming, 4. K. Braak, 5. J. Grootcwal, 6. C. Kuiper, 7. E. List, 8. A. Drost, 9. P. Langcdijk, 10. Joh. Bakker, 11. Jb. Istha, 12. G. Rooker. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornelis, zoon van Pieter Slagter en Neeltje Slagter. Anna Maria Theresia, dochter van Jan Rood en van Emma Klaver. Jannetje Trijntje, dochter van Simon Glas en Aaltje Appel. Hermanus, zoon van Pieter Karsten en van Alida Poland. Gecrtruida Catharina, dochter van Cornelis Schouten en van I'etronella Hooijbocr. Agatha, dochter van Willem Rooker en van Trijntje Potgies- ser. Ondertrouwd: Hendrikus Antonius Droog, oud 31 jaax% van beroep landbouwer, wonen de te Beemster, en Maria Blauw, oud 21 jaar, zonder beroep, wonende te Hoogwoud. Ber- nardus Jacobus Velzeboer, oud 27 jaar, van beroep veehouder, wonende te Beemster, en Catharina Blauw, oud 26 jaar, zonder be roep, wonende te Hoogwoud. Nicolaas Johan- nes Ursem, oud 28 jaar, van beroep timmer man, wonende te Opmeer, en Catharina Groot, oud 21 jaar, zonder beroep, wonende te'Hoogwoud. Frans Ligthart, oud 31 jaar, van beroep tuinbouwer, won nde te Venhui zen, en Bertha Rinkel, oud 20 jaar, zonder beroep, wonende te Hoogwoud. Jan Hoog land, oud 35 jaar, van beroep landbouwer, wonende te Spanbroek en Alida Wagemaker, oud 30 jaar, zonder beroep, wonende te Hoog woud. Jacob Bakker, oud 30 jaar, van beroep veehouder, wonende te Nieuwe Niedorp, en Antje Elizabeth Kooij, oud 25 jaar, zonder beroep, wonende te Hoogwoud. Jacob Meijer, oud 24 jaar, van beroep landarbeider, wonen de te Hoogwoud en Grietje Wijdencs, oud 22 jaar, zonder beroep, wonende te Opper does. Getrouwd: Hendrikus Antonius Droog en Maria Blauw. Bernardus Jacobus Velzeboer en Catharina Blaauw. Johannes Nicolaas Ur sem en Catharina Groot. Jan Hoogland en Alida Wagemaker. Frans Ligthart en Bertha Rinkel. Jacob Bakker en Antje Elizabeth Kooij. Overleden: Grietje Nieuweboer, oud 79 jr., echtgcnoote van Pieter Mienis. Aris Smit, oud 74 jaar, echtgenoot van Jacoba Timmer man. Catharina Beerepoot, oud 82 jaar, wed. van Nicolaas van Stralen. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: Cornelis Vonk, land arbeider, van Willige Langerak in Gouwe H 66: Johannes Maria Groot, boerenknecht, van Schermerhorn in Zuideinde D 13; Ronimert Polsma, bakkersknecht, van Mid- woud in Aartswoud F 21; Martinus H. M. de Boer, van Spanbroek in Zuideinde D 23a; Jannigje de Rooij, geboren Monteban, van Nieuwpoort in Lambertschaag L 7; Cornelis Johannes de Rooij, landarbeider, v. Utrecht in Lambertschaag L 7; Cornelis Johannes Verburg, landarbeider, van Kats in Aartswoud E 24; Adrianus Schouten, vrachtrijder, van Abbekerk in Weere K 41; Albert Toonstra, boerenknecht van Leeuwarderadeel in Aartswoud E 62. Vertrokken personen: Cornelis Schippc- rijn, wagenmaker, van Zuideinde D 43 naar Vught (en echtgenoote)Dirk G. M. yan i der Made, landarbeider van Aartswoud F 9 naar Hensbroek; Christina Jong, dienstbo de, van Weere I 18 naar Spanbroek; Jacob Raa, landarbeider, van Aartswoud F 20 n. Sij'bckarspel; Pieter de Graaf, landarbeider, van Weere K 6 naar Amsterdam; Joannes Deken, slager, van Noordeinde D 63 naar Assendelft; Margaretha Hillegonda Klaver, dienstbode, van Weere K 33 naar Amster dam; Klaas Klomp, smidsknecht, van Gou we II 21 naar Oost woud; Jan Stap, bakker, van Weere K 13 naar Medenïblik; Dirk Rooker, veehouder van Noordeinde D 55 n. Oosthuizen; Petrus Smit, bakkersknecht, van Kerkelaan C 22 naar Zuidscharwoude Maria Manshanden, van Gouwe H 9 naar Tilburg; Dirk Ruiter, veehouder, en gezin, van Langereis 34 naar Nieuwe Niedorn; Aris Appel en gezin, landbouwer, van Lan gereis A 11 naar Kwadijk; Aagje Dekker, dienstbode, van Weere I 4 naar Abbe kerk; Johannes Petrus Koenis, landarbeider en gezin van Kerkelaan C 44 naar Nieuwe Niedorp. Z/JPfe BURGERLIJKE STAND. Van 28 April tjn. 4 Mei 1939. Geboren: Nicolaas Matthijs, zoon van Pie ter Roozing en Geertruida Adriaantje de Waard; Hendrik, zoon van Abraham Hci> drik Vogelzang en Cornelia Wouterina Ka lis. Ondertrouwd: Simon Petrus van Duin, 27 jr., landarbeider, te Harenkarspel en Corne lia Appelman. 20 jr., zonder beroep, te Zijpe Hendrik Kislemaker, 25 jaar, landbouwer, te Barsingerhorn en Wilhelmina Blaauboer, 25 jr., zonder beroep te Zijpe. Teunis de Waard, 20 jr., landarbeider en Johanna Jo- sephlna Huberlina Tolen, 19 jr., zonder be roep, beiden te Zijpe. Pieter Peetoom, 25 jr., landbouwer, te Zijpe en Grietje ter Hof stede, 21 jr., zonder beroep, te Venhuizen. Getrouwd: Johannes Koolman, 34 jr., vee houder en Engelina Zijdewind, 33 jr., zon der beroep, beiden te Zijpe. Outjer Bouw man, 27 ir., veehouder en Grietje Tiel, 27 jr., zonder beroep, beiden te Zijpe. Simon Sui ker 28 jr., tuinbouwer te Warrhenhuizen en Margaretha Catharina Bakker, 24 jr., zon der beroep, te Zijpe. Overleden: Simon Zwaan, 65 jr., weduwn. van Dieuwerije Zeeman. ZONDAG 7 MEL Ned. Herv. Gemeente. Schagen, geen dienst. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Doopsbediening. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Doop. Dirkshorn, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Drie Levenstijdperken. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Ondc Niedorp, 's av. 7 uur, Ds. de Leeuw. Winkel, geen samenkomst. Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. v. Wichen. Julianadorp, geen dienst. Callantsoog. voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Anna Paulówna, geen dienst, wegens kerk- h er stel. Burgerbrug, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Eenigenburg, geen dienst. Oudesluis, nam. 2 uur, Ds. Witkop. Petten, geen dienst. Schagerbrug, zie Oudesluis. Heerhugowaard, nam. 2.30 uur, Ds. Boeke, Ve'cnhuizen, geen dienst. Haringhuizen, vm. 10 uur, Ds. v. Biemen. Hoogwoud, geen dienst. Aartswoud, 's av. 7 uur, Ds. Baudet. Dr. Colijn onthult gedenksteen in de hoofdstad. Gistermiddag te kwart over drie is op initiatief van de vereeniging Jubileumfonds der eerste H.B.S. met vijfjarigen cursus in den gevel van het perceel Leidsehegracht 39, te Amsterdam, een gedenksteen onhuld ter nagedachtenis van wijlen den minister van Waterstaat, Dr. C. Le- ly, wiens naam in Nederland en daarbuiten zal blijven voortleven als de ontwerper van het grootsche plau tot afsluiting en gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee. Tegen drie uur verzamelden zich in het perceel 39 o.a. de minister-president, Dr. IL Colijn en de minister van Waterstaat, Mr. Dr. Ir. J. A. M. van Btiuren, de commissaris der Koningin in de provincie Noord Hol land, Mr. Dr. A. Baron Roëll, de burgemees ter van Amsterdam Dr. W. de Vlugt, de voorzitter van den Zuiderzeeraad Dr. Ir. H. Wortman, en vele familieleden van wijlen- Dr. C. Lcly. De voorzitter van de vereeniging Jubile umfonds Dr. S. Ch. Bokhorst, heette de aan wezigen welkom. Hij herinnerde eraan, dat Dr. Lcly van 1SG6 tot '71 leerling der eerste H.B.S. met vijfjarigen cursus was geweest. Vervolgens voerde de minister-president, Dr. H. Colijn, het woord. Rede Dr. Colijn. Het gedenktceken, hier aangebracht, wil aldus dr. Colijn, den naam van een grooten Nederlander aan de vergetelheid ontrukken en ertoe bijdragen, dat bewondering voor wat is tot stand gebracht in de afsluiting en gedeeltelijke drooglegging van de Zuider zee zich paart aan eerbied voor den man, wiens ruime visie en wiens ijzeren volhar ding ons land dit machtig werk deden on dernomen. Spr. schetst de periode van 30- jarigen taaien arbeid, dien Dr. Lely voor de volvoering van zijn grootsch plan verzet ten moest. In 1916 viel de definitieve beslissing tot drooglegging van de Zuiderzee. Het is voor het werk een niet te schatten voordeel geweest, dat de zoo bij uitstek des kundige vader van het plan de groote lij nen van zijn visie zelf in handen heeft kun nen houden èn als technisch deskundige èn als verantwoordelijk minister, èn als hoog ste adviseur van de regeering sedert 1918. Dank zij het sterke geloof, dal Lely in zijn plan heeft gehad, was het mogelijk om het werk met vaste hand aan te pakken en door te voeren langs duidelijk getrokken lijnen. Historische data. Bij zijn dood in 1929 was het werk in volle uitvoering, waren de kinderziekten over wonnen, en begon er duidelijke teekening te komen in de onderneming. Dit kan blij ken uit eenige der meest bekende data. Op 29 Juli 1929 wordt de Wicringermeerdijk gesloten, op 25 Augustus 1929 wordt de Am- stelmcerdijk gedicht. Mocht hij de voltooi ing van den Afsluitdijk niet meer aanschou wen, bij' zijn heengaan was ook het succes daarvan niet twijfelachtig meer. Wie thans de resultaten op het nieuw gewonnen land in de Wierin- germeer aanschouwt, die kan niet meer twijfelen aan den rijkdom van de mogelijkheden wanneer straks de inpolderingen alle zullen zijn lot stand gebracht. Dat is ten slotte het eind van alle tegenspraak bij het oordeel over Lely's werk. Nederland heeft in dat inpolderingswerk zichzelf een nieuw verschiet geopend, het heeft zichzelf wederom de eeuwige waar heid voor oogen gesteld, dat wie iets win nen wil ook den durf van het wagen moet bezitten. Wij hebben deze vaart naar onbe kende verten ondernomen onder de hoede van een stuurman, wiens oog scherp, wiens hand vast en wiens geloof brandend was en wij voeren wèl. Een volk dat leeft. Deze steen, zoo besloot de minister-presi dent, getuige voor het nageslacht van zijn bijzondere verdiensten voor land en volk, hij getuige tevens van ons vertrouwen in de toekomst van ons volk en van ons geloof, dat do zegen, dien de Spreukendichter voor de vlijtigen in uitzicht stelt, ook het deel zal zijn van den koenen arbeid, waarvan deze huldiging opnieuw getuigenis begeert af te leggen. De onthulling. Na deze woorden onthulde dr. Colijn den door beeldhouwer Haberman vervaardigden ge denksteen, die voorstelt het portret in gelief van Dr. Lely, met ter linkerzijde de omtrek ken van dc Zuiderzee in haar oude gedaan te en ter rechterzijde het IJsselmeer met de inpolderingen zooals deze eruit zullen zien, als het geheele plan Lely in de toekomst zal zijn uitgevoerd. Zuidscharwoude, 's av. 7.30 uur, Ds. Roobol. Koedijk, voorm. 9.30 uur, Ds. Bloemhoff. Valkkoog, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Schoorl, 's av. 7 uur, Ds. Boeke. Groet, zie Schoorl. Wanmcnhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, vm. 10 uur, Ds. de Wilde. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. J. L. de Wagemaker, van Den lip. Geref. Kerk. Schagen, voorm. 9.30 uur, Cand. Wamstee- ker. Hulpprediker. Nam. 5 uur, Cand. Wamsteeker. Kolhorn. voorm. 9.30 uur, Ds. Visch. Nam. 2.30 uur. Ds. Visch. Evangelisati& Schagen, vm. 10.15 uur, de heer W. Neijen- huis, theol. cand. van Haarlem. Breczand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Wicringerwerf, vm. 9.30 uur, Cand. Nijdam. Middenmeer, nam. 2 uur, de heer Boon. Slootdorp, nam. 2 uur, Cand. Nijdam. Extra collecte. Slootdorp, 's av. 7.30 uur, Jeugdbijccnkomst, Schagerbrug, Bijeenkomst Chr. Jongeman- nenvereeniging, Woensdagavond 8 uur in het Evangelisatiegebouw. The Star of Hope Mission. Julianadorp, voorm. 10 uur en 's av. 7 uur, de heer Donker, van Zaandijk.

Schager Courant | 1939 | | pagina 6