EM PI De Zomerdienst der Ned. Spoorwegen vaart uit Geen lachgas voor den kiespijnlijder Honderdduizend werklooze jongens Een nieuw gebouw op Ypenburg Radioprogramma DOOR EDQAR RICE BURROUGHS Tarzan liep onbevreesd naar de grommen de hyena's toe. Nu keerde de aapman zich tot Tantor, de olifant, wiens vei ruim om hem heen hing, een bewijs, dat hg gedurende vele dagen geen eten of drinken had gehad. De vriendschap tussen Tarzan en Tantor was bijna even oud als Tarzan zelf. Hy had dezen olifant nooit te voren gezien, maar voor Tarzan was hij Tantor. De naam en de vriendschap behoorden by alle olifanten. Dus sprak Tarzan zacht in de taal, die hij tegen de dieren in de jungle gebruikt. Misschien verstond Tantor de woorden niet, die hij sprak wie zal het weten? Maar iets, mis schien de klank, gaf het idee, dat hier een vriend was. Deze olifant had echter nog aan iets anders behoefte dan aan vriendelyke woorden en Tarzan plukte gauw wat jonge bamboescheuten voor hem af. Daarna zette hy zich aan de moeilijke taak, Tantor uit de kuil te bevryden. Voor Tanzan was dit een voudig een vriendschapsdaad, maar hy zou er voor beloond worden, gedurende de gevaar lijke dagen, die spoedig voor den koning van de jungle zouden aanbreken. Wijzigingen in de internationale verbindingen. In een dezer dagen gehouden pers conferentie in een der hoofdgebou wen der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht werden nadere mededee- lingen verstrekt betreffende de in ternationale verbindingen in de zomerdienstregeling. Tal van belangrijke wijzigingen moesten worden aangebracht, voornamelijk in ver bod met de invoering van de halfuurs- diemst op het middennet, alsmede door de maatregelen, welke door het buitenland werden getroffen ten opzichte van de inter nationale treinen. In vele gevallen werden belangrijke ver tragingen voorkomen door in Nederland het rangeeren zooveel mogelijk tot een mini mum terug te brengen, waardoor in tal van gevallen een aanmerkelijke tijdsbesparing werd verkregen en in enkele zelfs 'n vertra ging in een versnelling kon worden omge zet. Nationaal vóór! Toch kan met vreugde geconstateerd wor den, dat de Nederlandsche Spoorwegen het in 193S ingenomen vrijwel unieke standpunt ten opzichte van de internationale treinen hebben kunnen vasthouden, waarbij de nati onale trein de voorrang heeft voor de in ternationale trein. Zoo zal het voor reizigers die geen ernstig bezwaar hebben tegen overstappen en veel haast hebben, mogelijk zijn het eindpunt sneller te bereiken, dan de internationale trein die aan de grensplaatsen den voor rang zal moeten geven aan de nationale trein. Door dus plaats te nemen in een nati- onalen trein, in veel gevallen een snelleren electrischen trein, kan de reis op Neder- landsch gebied aanmerkelijk worden be kort. Ongetwijfeld zullen velen hiervan gebruik maken. Naast de wijzigingen, die verband houden met de invoering van den zomertijd, waar door de internationale treinen welke van, naar en over Duitschland loopen, alsmede enkele treinen over België naar en van OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN FEUILLETON. Ethel M Dell Toen de motorboot eindelijk haar gewone landingsplaats aan het eind van de pier be reikte, had het meisje achterin het gevoel of ze ontwaakte uit een droom. Ze bleef stil zit ten kijken, hoe de „Circe" door haar bekwa men meester werd vastgemaakt. Het zachte kabbelen van 't grijze water klonk als een melancholiek slaapliedje. Ze maakte er zich geen zorgen over, dat hier geen trap was, enkel een ijzeren ladder, waarlangs je de kade kon bereiken. Ze wist, dat Rolfe Britton wel voor de veiligheid van zijn passagier zou zorgen. En zoo was het ook. Hij kwam naar haar toe, zijn pijp in een hoek van den mond. Ze had haar handen om de knieën gesla gen en keek zoo naar hem op. Dank u voor het overvaren. U hebt een fijne boot. Ze is niet kwaad, stemde Rolfe toe. Wilt u een kop thee, voor u aan land gaat? Ze vond dat heel aardig van hem. Maar niettegenstanade dat, sloeg ze zijn uitnoodi- ging af. Nee, liever niet. Dank u. Mijn... vader zal nu wel gauw komen. Van hem zult u geen thee krijgen. In ieder geval niet voor het avondeten. Drink maar liever een kop met mij. Hij is waar schijnlijk teruggegaan, om nog een borrel te pakken. Hij is niet bepaald een liefhebber van thee. O! Is hij er zoo een? vroeg Julie, niet Zwitserland, een uur later van Nederland vertrekken en een uur later daar aankomen wordt een aantal der internationale verbin dingen belangrijk gewijzigd. Directe boottrein Amsterdam Ylissingen. Ingelegd is een directe boottrein Amster dam C.S. Vlissingen, met doorgaande rij tuigen le, 2e en 3e klasse, welke te 10.20 uur van Amsterdam C.S. vertrekt. Van 15 Mei tot en met 30 September zul len dagelijks aan alle stations verkrijgbaar ziin twee-daagsche retours naar Harwich over Vlissingen. In Juni. resp. Juli a.s. zul len de nieuwe motorschepen der maatschap pij „Zeeland", genaamd „Koningin Emma" en „Prinses Beatrix" in de vaart komen. Gebruik strafbaar geacht. Tandarts in hooger beroep. De Haarlemsche rechtbank heeft gisteren vonnis gewezen in de bekende zaak tegen een tandarts uit Bloemendaal, tegen wien destijds op zijn verzoek proces-verbaal was opgemaakt, aangezien hij een principieele beslissing wilde uitlokken, over de vraag, of het aan tandartsen geoorloofd is bij de behandeling hunner patiënten gebruik te maken van lachgas als verdoovingsmiddel. Er bestaat namelijk een wetsbepaling, waar bij 't aan thandartsen bij de uitoefening van hun practijk verboden is, een algemeen ge voelloosmakend middel te gebruiken en tot dusverre was nimmer uitgemaakt of het gebruik van 't z.g. Minnetts-lachgasapparaat onder deze bepaling valt. In eerste instantie was de tandarts door den Haarlemschen kantonrechter conform den oisch van het O.M. veroordeeld tot zes gulden boete, subsidair een dag hechtenis. Veertien dagen geleden heeft de Officier van Justitie bij de Haarlemsche rechtbank, bevestiging van het vonnis van den kanton rechter geëischt, nadat eenige getuigc-des- kundigen waren gehoord. De rechtbank besliste gisteren dat het gebruik van het lachgasap paraat strafbaar moet worden ge acht en bevestigde het vonnis van den kantonrechter. Ook van dit vonnis zal de verdachte in hooger beroep gaan. Het rijk op post voor 't gemeentebelang Hoofdsom vermogensbelasting ongewijzigd, teneinde inkom sten uit opcenten te handhaven Verdedigingsbelasting afge schaft. Uit de memorie van toelichting inzake het nieuwe belastingwetsontwerp, blijkt ton aanzien van de veimogensbelasting, dat het rijk het berekeningstaiief onveranderd wil laten, teneinde de hoofdsom niet aan te tas ten. Verschillende gemeenten en provincies heffen opcenten op deze hoofdsom, en zou den hij verlaging inkomsten derven. De regeering is dan ook van mecning, dat een tegemoelkoming aan de eigenaren van kleine vermogens liet beste kan worden ver leend, door, met behoud van het tegenwoor dige tarief van de vermogensbelasting de 75 rij kso peen ten die thans óp de hoofdsom diei belasting worden geheven, te laten vervallen voor de vermogens van minder dan f30.000 en ze te verminderen voor de vermogens van f30.000 tot f 100.000. Daarnaast dient dan. met het oog op de groote vermogens, de vcr- dedïgingsbelasting te worden gehalveerd. De nog bestaande vcrdedigingsbelasting zal verdwijnen als zoodanig, doch het daarvoor tot heden geraamde terugkomen in den vorm van nieuwe opcenten. Een en ander zal in gaan per 1 Mei 1910. Schipperskamp van de stichting „Nederlands Volkskracht" ge opend. Het schipperskamp van de stichting „Ne derlands Volkskracht" is gisteren op IJs- selsteijn nabij Zwolle, door den minister van Sociale Zaken, prof. dr. C. P. M. Rom- mc, officieel geopend. Voor deze gelegenheid bestond groote be langstelling. De leerlingen van het eerste werkkamp, dat op de „Koningin Wilhelmina" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Am sterdam is gevestigd, warmen met het in structievaartuig „Prins Hendrik" naar Zwolle gekomen om bij de opening van „IJsselsteijn" aanwezig te zijn. Voordat minister Romme het woord nam. spraken dr. J. Evkman, directeur van de A.M.V.J. (Amsterdamschc Mij. voor Jonge mannen), en de heer G. J. C. Nieuwenhuis, voorzitter van „Nederlands Volkskracht". De minister schatte in zijn openingsrede het aantal jongens, dat werkloos is, op hon derdduizend. Hoe ouder men wordt, hoe langer de werkloosheidsduur wordt. Zoolang deze werkloosheid nog aanhoudt, is het een levensbelang van het Nederlandsche volk, dat in de bestrijding zoo goed mogelijk wordt voorzien, in de eerste plaats door het kampwerk. Spr. richtte zich tenslotte tot de jongens en zeide, dat zij, door den nood der om standigheden gedwongen, in dit kamp zijn opgenomen. De kampopleiding biedt hun groote mogelijkheden. Wanneer zij deze mogelijkheden werkelijkheid hebben ge maakt, zullen zij in hun leven de cijns kunnen betalen aan hen, die zich geen moeite gespaard hebben om deze kampen in te richten. Hierna verklaarde spr. het kamp voor geopend, waarna men „IJsselsteijn" bezich tigde. Voor houders van het M-brevet. Gisteren is een begin gemaakt met de vervulling van een lang gekoes- terden weiisch van de Nationale Luchtvaart School. Het eerste graaf werk voor een gebouw voor hou ders van hd M-brevet is verricht. Over 5 a 6 maanden zal Ypenburg een nieuw gebouw rijk zijn. De plannen van den architect ir. H. F. Mertens uit Bilthoven zijn goedgekeurd en met de N.V. Wernink's Beton Mij. te Leiden, de aanneemster, is overeenstemming be reikt. Wie de vliegsport een warm hart toedraagt, zal zich over dat nieuws zeker verheugen. In het nieuwe gebouw zullen elke maand de houders van het M-brevet samenkomen om onderwezen te worden in aerodvnamica. motorkennis en 'andere onontbeerlijke vak ken. Leider van deze cursussen is de heer N. W. Sluvtcr, instructeur van de N.L.S. op het vliegveld Ypenburg. De overige in structeurs van de N.L.S. zullen hem natuur lijk ter zijde staan. Op deze wijze wordt een veel degelijker opleiding verkregen dan tot nu toe. De fi-onthreedte van het gebouw, dat comfortabel zal worden ingericht, wordt ongeveer 30 meter. Maandag a.s. wordt de proefpaal geheid en omstreeks 1 Juli kan de eerste steenleg ging verwacht worden. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat de verwezenlijking van dezen bouw te danken is aan een lecning van het Natio naal Luchtvaart Fonds aan de N.L.S. heelemaal bij machte haar moedeloosheid uit haar stem te houden. Jawel, zei Rolte, zoo eentje is hij. Maar komt u binnen, als u daar kans toe ziet, zonder mijn verfpotten om te gooien. U hebt tijc in overvloed en straks ga ik met u mee, om uw bagage te dragen. Hij leidde haar het half dozijn treden af, dat de kajuit in voerde. En bijna voor ze het zich bewust was, zat ze op lage kastjes, die bedekt waren met een smalle strook rood pluche over hun geheele lengte, terwijl aan de beide uiteinden een rood kussen lag. Doe- maar of u thuis bent zei Rolfe en stapte langs haar heen het kleine hokje in, waar zich een waschtafel en eenig kook gerei bevond. En er was niet veel licht meer en ze kon maar vaag onderscheiden wat hij uitvoerde, maar ze hoorde een lucifer aanstrijken en ze zag de blauwe vlam van een spiritusstel op lichten. Onmiddelijk daarna hoorde ze een heel fyn fluiten, dat denken deed aan de eerste tonen van een vogel, die in den och tend ontwaakt. Het verschrikte haar bijna, zoo helder was het en toch zoo fyntjeg, dat ze een oogenblik nauwelijks kon zeggen, waar het vandaan kwam. Dan wist ze al wel, dat de man het voortbracht, die met den rug naar haar toe, zich over de vlam boog, die hij juist had aangestoken. Ze luisterde aandachtig. Ze wachtte in spanning op wat verder komen zou. Op de een of andere manier wist ze, dat het niet een van de moderne schlagers zou worden en toen ze de Cavaleria Rusticana hoorde, was ze niet verwonderd, alleen vreemd ontroerd. Het was bijna een betoovering, die over haar kwam in dit schemeruur, misschien niet bestemd om haar lang vast te houden, maar die ze zich zoo lang ze leefde, herin neren kon. De mist, die in het avondrood een rose tint had, gaf de wijde riviermonding een sprook jesachtig aanzien. Langs de kade en langs het strand begonnen kleine lichten te schijnen. Ze blonken op als menschelyke verwachtingen en idealen, om voor een korten tijd stand te houden en zich dan op te lossen in het Groote Onbekende. Ze voelde zich aangetrok ken en afgestooten tegelijk. Ze was als iemand, die aan het eind is gekomen van een lange reis en voor wie het niet noodig is nog verder te gaan. Eindelijk hield de melodie op, even zacht als ze begonnen was. De figuur in de kleine kombuis bewoog zich. Ze hoorde blikken kopjes rammelen en bij het licht van de blauwe vlam zag ze den stoom vau kokend vvaler uit den kelel. Enkele oogenblikken later kwam haar gastheer naar haar toe met een kop en scho tel. Ze merkte in de schemering op hoe breed gebouwd hij was, maar zijn gang was Licht en veerkrachtig als van een athleet. Alstublieft, zei hij, en nu zal ik de lamp opsteken. Maar het is licht genoeg, protesteer de Julie. Neemt u zelf geen thee? Zoo meteen. Ze honrde hem rommelen in zy'n kombuisje en even later kwam hij terug met twee trommels, waarvan de een suiker bevatte en de ander biscuits. Hij zette ze naast haar op de bank en keerde terug naar zijn thee pot. Toen hij terugkwam, droeg hij een tin nen beker met zijn eigen thee. Hij ging aan het eind van de bank zitten. Ga uw gang! Neem wat biscuits! Hij rammelde met den trommel en ze nam er een uit. Zoo is het beter. U zult wel hongerig zijn. Dat geloof ik ook stemd& Julie toe. Ze hapte een stuk van het biseuitje af en ontdekte, dat ze heusch erg hongerig was. Dus u blijft thuis wonen? vroeg hij na een pauze. Julie knikte een beetje twijfelend. Het is hier wel prettig, hè? zei ze op goed geluk. Dat hangt ervan af. Ik mag de plaats wel. Maar ik ben mijn eigen baas, zie je. Ik leef op zee en als het me verveelt kan ik ergens anders naar toe gaan. Dat klinkt wel leuk. Maar in den win ter zou ik toch liever aan land wonen. Kent u Honeyballfarm eigenlijk? Ik ben er nu niet bepaald een veelge- ziene gast. Hij glimlachte een beetje spottend. En ik zou niemand kunnen noe men, die dat wel was. Stark is niet wat je noemt gastvrij. Wie wonen er nog meer? vroeg ze be klemd. Rolfe gaf een tamelyk cynische omschry- ving van de verdere huisgenooten. Zoo? zei Julie bedenkelyk. En die vrouw... Ernily... doet zy het huishouden? Dat zal wel. Julie fronste haar zwarte wenkbrauwen. Ik ben benieuwd, of ze me aardig zal vin den. Het komt er meer op aan, of u hóAr aardig zult vinden, merkte Rolfe op. U is toch... de dochter des huizes. In het halfdonker hadden haar oogen een diepen glans als ae oogen van een of ander nachtelijk wezen. Het is raar, zei ze, maar ik voel me heelemaal niet zoo. Toch zal het wel waar zijn, dat ik daar thuis hoor. Stark is in ieder geval van die meening. Ik denk wel, dat u gauw wennen zult. Ze bleef hem strak aankijken, alsof ze er niet zeker van was, dat hij meende wat hij zei. Anders blijf ik er ook niet, zei ze Dan ga ik weg en verdien myn eigen brood. Makkelijker gezegd dan gedaan. O, niet voor een vrouw. Een vrouw kan altijd wel ergens een plaatsje vinden, als ze wil. Het zou zelfs zoo'n nauw plaatsje kun nen zijn, dat ze er niet meer uit kon ko men. zelfs éls ze wou. Julie's oogen leken grooter en donker der te worden. Ik begrijp u niet, zei ze Hy bracht zijn kroes naar zijn lippen en. ZATERDAG 6 MEI 1939. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. KRO-Uitzending. 4.00—5.00 HIRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Ber.), 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten en solist. 1.00 Zangplaten (Om ca. 1.15 Berichten). I.20 Vervolg concert. 2.00 Voor de rypere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Causerie over den bond ter bescherming van de belangen van het Kind. 4.20 Gramofoonmuziek. Hierna: Causerie: „Het scheppen van een betere wereld". 4.40 Gramofoonmuziek: Hierna: Causerie van wege den Centralen Bond van Werkmees ters, Opzichthouders en Technici. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Internationaal sportoverzicht. 5.30 Filmmuzie.: (gr.pl.). 5.45 De KKO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. Ca. 6.45 Berichten. Hierna: Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15' Causerie: „Ons land vóór de invoering van het Christendom". 7.35 Actueeie aetn rflitsen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Overpeizing met muzikale omlijsting. 8,35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevrieerd programma. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Declamatie met muziek. II.1012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n, 301,5 m. VAR A-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek (ca. 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek (ca. 12.15 Berichten). 2.00 Filmpraatje. 2.15 Zan g met pianobegeleiding. 2.30 De Ramblers. 3.00 Reportage (opn.). 3.30 VARA-orkest en soliste. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Economisch overzicht. 4.45 Residentieorkest en solist (opn.). 5.30 Filmland. 6.00 Uit de roode Jeugdbeweging. 6.28 Berichten. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.406.55 Trompet en orgel. 7 00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Lezing „Amerikaansche Hotels". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 VARA-Orkest en solist. 9.00 Puzzle-uitzending. 9.15 „En nu... Oké". 10 30 Berichten ANP. 10.40 Radiotooneel. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. dronk bedachtzaam, terwijl ze hem aan bleef kyken. U zult me gauw genoeg begrijpen. U hebt nog heel wat te leeren. Ik weet misschien meer dan u denkt. Ze wist geen anderen uitweg dan veront waardigd te doen. Ik ben geen kind meer. Nee, dat is het juist. De zaak zou heel wat eenvoudiger zyn, als je wel een kind was. Doe niet zoo idioot! zei Julie. Hij trok zijn wenkbrauwen op. Ze waren dicht en blond. En toen, plotseling, lachte hy. All right. U moet het zelf maar klaar spelen. Maar zeg niet, dat ik u niet gewaar schuwd heb. Nog een kop thee? Hij verklaarde niet, wat hij bedoeld had. Hij was van nature zwijgzaam en gaf zelden uitleg. Als menschen hem niet begre pen, was het niet zijn zaak een oplossing te vinden. Hij nam haar kopje van haar over en ging terug naar zijn spiritusstel, om het opnieuw te vullen. Toen hij het terugbracht had ze zich omgewend en staarde door het ronde venstertje naar buiten over het licht bewogen water van de riviermonding. Haar houding had, volkunen onbewust, de gratie van een nymf en de lijn van haar hals en halfafgewend gezicht was prachtig. Rolfe Britton stond stil met het kopje in zijn hand en keek naar haar met een uit drukking in zijn zee-blauwe oogen, die daar voordien niet was geweest. Het was of ze zijn blik voelde. Tenminste ze keerde zich plotseling bijna uitdagend om. En hij bukte onmiddellijk en zette het kopje naast haar neer. Ik zal de lamp opsteken, zei hij. De lamp hing aan een haak tegen den wand en hy stak haar aan, terwijl Julie haar thee dronk. Er was iets gedwongens in hun samenzijn gekomen. Het klotsen en kabbelen van het water tegen de boot leek op het spottend gelach van een boosaardigen zee geest. Uit de mist kwam het puffend geluid van een motor tot hen. (Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1939 | | pagina 7