Wal Londen aan Moskou voorstelde arbeidsboekje Een „vluchtelingendorp" in ons land Elk jeugdig persoon zijn DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Naar jeugdregistratie over het geheele land Vervanging van dienstplichtigen door werkloozen Afschuwelijke kindermoord Nauwe banden tusschen Italië en Zuid-Slavië Laan, Schagen, Tel. 20. DONDERDAG 11 MEI 1939. 83e Jaargang. No. 10877. UHgONr N.V. Uitg.-Mq! „Holto«(k Woo<dwtwo»>ief* 4 Sfeer van werk en opbouw in het Centrale Kamp Exploitatie voorloopig ten laste der ras- en geloofsgenooten Gezinswoningen. - Scholen. - Werkplaatsen - Ontspannings oorden voor legale en illegale uitgedrevenen. De minister van Binnenlandsche Zaken- heeft de Tweede Kamer ge antwoord op haar bemerkingen in zake het Centraal Vluchtelingen kamp. dat de regeering zich voor stelt te bouwen. Wat den aard der bewoners van dit kamp betreft, merkt de heer van Boeijen het vol gende op. Hoewel de regeering uitsluitend haar zorgen heeft uit te strekken over de cate gorie vluchtelingen, die zijn toegelaten on der de uitdrukkelijke voorwaarde van op name in een kamp, is uit doelmatigheids- overwegigen tegelijk het onder het depr- tement van Justitie ressorleerende kamp voor illegale vluchtelingen nabij het cen trale kamp ontworpen, terwijl ,uit dien hoof de tevens de voor het inrichten van het kamp voor illegalen benoodigde gelden door den minister zijn aangevraagd. Die gelden zullen te zijner lijd tusschen de de partementen van Binnenlandsche Zaken en van Justitie worden verrekend. Selectie. Die leden, die met het oog op de ge- wenschte selectie vijf of zes kleinere kam pen in plaats van 'n centraal kamp bepieit- L ten, antwoordt de minister, dat bij den op- ■^bouw van het kamp met den eisch der se- I tleetie volkomen rekening is gehouden. De V roomsch-katholickc en protestanlschc vluch telingen zullen in een afzonderlijk gelegen gedeelte worden ondergebracht. Voor de kinderen, voor zoover zij niet in gezinsver band zullen kunnen leven, wordt een, van de andere onderdeelen volkomen af te schei den, gedeelte gereserveerd. De jeugdige vrouwen en de jeug dige mannen krijgen afzonderlijke verblijfplaatsen. De gezinnen zul len een eigen woning hebben. Zooals uit het vorenstaande blijkt, denkt de minister zich het kamp als een klein dorp waarin de verschilende categorien van bewoners zooveel mogelijk aan elkaar dienstbaar ge maakt zullen worden. Juist in deze dienstbaarmaking liggen groote mo gelijkheden. De kampsfeer. De barakken zullen, met vermmijding van elke luxe, een bewoning in zomer en win ter waarborgen, die aan redelijk te stellen cischen voldoet. Zij zijn aldus gedacht, dat elke barak een kleine eenheid vormt met eigen eet- en recreatieruimte. De sfeer in het kamp zal een moeten zijn van werk en opbouw. De plaats voor het centrale kamp gedacht ligt in de naaste nabijheid van de bebouwde kommen Westerbork, Elp en Hooghalen, en ligt op slechts 11 kilometer van de Drent- sche hoofdstad. In het kamp komen werkplaatsen, waar in jongens van 13-18 onder deskundige lei ding verschillende ambachten zullen kun nen leeren. Verder is het plan een apart ▼tehuis voor speciaal-opleidingen te stich ten, benevens landbouwscholen, onder des kundige leiding. Op korten afstand van het kamp ligt een boerderij met 30 a 40 hectare reeds goed deels ontgonnen grond, eigendom van staats boschbchcer, waarover de beschikking zal kunnen worden verkregen. Voor de jonge kinderen zullen scholen worden ingericht. Groenten uit eigen tuin. Verder ligt het in de bedoeling, alle daar voor geschikte arbeidskrachten het omlig gend terrein te doen ontginnen. Venvacht mag worden, dat geleidelijk uit eigen land- tuinbouw- en vecteeltvoortbrcngselen in «en, goed deel van de behoeften van het kamp kan worden voorzien. Alle werkzaamheden in het kamp, welke daarvoor ook maar eenigszins in aanmer king komen, zullen door de vluchtelingen zelf worden verricht. Onder de in kampen (Tehuizen) ondergebrachte vluchtelingen be vinden zich in totaal 129 protestan ten en 258 r.k. waarvan 8 protestan ton en 28 r.k. in het kamp voor ille galen zullen worden ondergebracht. Het is niet uitgesloten, dat, nu het kamp m plaals van op de Veluwe. in Drente komt net mogelijk is dat de kosten, welke op 1 millioen werden geschat, iets lioogcr zul len worden, in verband niet de noodzakelij ke verharding van wegen, duurdere elcc- triciteits- en drinkwatervoorziening, enz. Tegenover ddZen tegenvaller staat, dat het kamp iets kleiner zal worden dan oorspron kelijk geprojecteerd. De jaarlijksche exploitatiekosten worden door den minister voor een kampbevolking van 2500 personen, geschat op ongeveer 1*4 millioen. Uiteraard is dit bedrag slechts een ruwe schatting. De minister heeft goe de gronden voor de verwachting, dat de Joodsche gemeenschap, gesteund door ue particuliere liefdadigheid in broeder kring dit bedrag althans gedurende een groot aantal jaren zal kunnen opbrengen. Zoolang mogelijk zal de eigen gemeen schap de kosten voor haar ras- en geloofs genooten moeten dragen. Alle kosten, door het departement van binnenlandsche zaken voor dc vluchtelingen gemaakt, zijn tot nog toe gefinancierd uit bankgaranties, door de verschillende comité's aan de regeering verstrekt. Van een terugbetaling van reeds gemaak te kosten is derhalve geen sprake. Het belang van emigratie. De regeering is doordrongen van het emi nente belang, gelegen in een zoo sterk mo gelijke bevordering van emigratie. Dit on derwerp heeft haar voortdurende aandacht. Zij zegt den leden, hier aan het woord, gaarne toe, ter zake diligent te blijven. Het Russische communiqué bracht sensatie. Verklaring van Cham- berlain. Het communiqué verstrekt door het Sowjet-telegraafagentschap, waarin de inhoud bekend werd gemaakt van de voorstellen, welke Sccds, dc En- gelsche ambassadeur te Moskou aan Mololov had overgebracht, heeft in Engeland veel sensatie verwekt. Chamberlain heeft zich genoodzaakt gevoeld in het Lagerhuis een verkla ring af te leggen, waarin hij trachtte aan te toonen, dat het communiqué gebaseerd was op eeif foutieve uitleg ging van datgene, wat in werkelijk heid was bedoeld. De regeering, aldus Chamberlain, heeft on langs een definitieve verplichting aanvaard ten opzichte van bepaalde Oost-Europeeschc staten en zij heeft dit gedaan zonder de Sov- jct-regeering uit te noodigen, er aan deel te nemen, met het oog op zekere moeilijkhe den, waartoe zulk een voorstel onvermijdelijk aanleiding zou geven. De regeering heeft daarom aan de Sovjet- regeering voorgesteld, dat deze zelf een ver klaring zou afleggen van dezelfde strekking als die welke reeds door de Britsche regee ring is afgelegd, in dien zin dat, zoo Enge land en Frankrijk bij het nakomen der eigen verplichtingen in vijandelijkheden mochten geraken, de Sovjet-regeering zich bereid zou verklaren, eveneens bijstand te verlcenen. Bestrijding der jeugdwerkloos heid door nieuwe middelen. Een wetsontwerp is ingediend betreffende een staat van dienstboekje voor jeugdige mannelijke personen. Het zal een overzicht geven van het werk, dat niet-leerplich- tige mannelijke personen beneden 21 jaar hebben ver richt en tevens omtrent hun activiteit met betrekking tot deelneming aan voorzieningen welke mogelijk is tijdens werkloosheid. Het komt den minister van Sociale Zaken noodzake lijk voor om, gezien den omvang en den duur van het euvel der werkloosheid onder de jeugd en de helaas be trekkelijke geringe deelneming van jeugdige mannelijke werkloozen aan de voor hen bestaande, van overheids wege gesubsidieerde voorzieningen als kampwerk, cen trale werkplaatsen, werkobjecten, cursussen e.d., wette lijke maatregelen te treffen, welke, in het belang van de handhaving der volkskracht, een meer intensieve bestrij ding van de gevolgen der jeugdwerkloosheid beoogen. Een krachtig middel daartoe ziet dc mi nister in de invoering vai\ een staat-van- dienst-boekje voor niet-leerplichtige man nelijke personen beneden den leeftijd van 21 jaar. Door de invoering daarvan zal het, zo meent de minister, mogelijk blij ken dien drang tot deelneming aan de verschilende vormen van jeugdwerkloozen- zorg uit te oefenen, welke blijkens de prac- tijk zoo zeer gewenscht, ja, naar de mee ning van den minister, noodzakelijk is. Die stimulans zal nog kunnen worden vergroot door te bevorderen, dat de bureaux cler arbeidsbemiddeling bij mogelijkheden tot plaatsing -van jeugdige personen van den aangegeven leeftijd in het bedrijf met den staat van dienst van betrokkenen re kening houden. Behalve het hierboven besproken voor deel, vloeit uit de invoering van een staat- van-dienst-boekje mede voort, dat op .een voudige en zekere wijze door werkgevers kan worden vastgesteld datgene, wat met betrekking tot den staat van dienst van een jeugdigen persoon voor hem van be lang kan zijn. In verband hiermede zullen ook, naar mag worden aangenomen, jeug dige personen, die den besten staat van dienst bezitten, de meeste kans hebben op het verkrijgen van werk. Getuigschriften verliezen waarde niet. hun Aanteekeningen omtrent verdiende loonen en gedragingen van den jeugdigen per soon zullen in het staat-van-dionstboekje niet mogen voorkomen, zoodat dit niet tot onaangenaamheden voor betrokkene kan leiden. De beteekenis van een getuigschrift blijft dus naast het staat-van-dienst-boekje volledig gehandhaafd. I Op basis van vrijwilligheid. Om in dienst van een ander arbeid te verrichten zal een jeugdig persoon een staat- van-dienst-boekje moeten bezitten, zonder hetwelk hij niet in dienst zal mogen worden genomen. De aan de voorgestelde wettelijke rege ling, met betrekking tot den jeugdigen per soon, ten grondslag gelegde gedachte is echter geheel op het vrijwillige gebaseerd. Vandaar dat niet de jeugdige persoon ver plicht wordt om in het bezit te zijn van een staat-van-dienst-boekje, het wordt hem uit gereikt op zijn verzoek. Slechts zal het den werkgever verboden zijn een jeugdigen per soon in dienst te hebben, zonder dat hij in het bezit is van een dergelijk, dien jcugdi- digen persoon betreffend, boekje. .Het staat-van-dienst-boekje zal vanwege den minister worden uitgereikt door het be trokken agentschap van den socialen jeugd dienst. Eventueel uitbreiding tot 25 jaar. In de memorie van toelichting wordt de wenschclijkhcid uitgesproken dat aan de Kroon bevoegdheid ware te geven om het geen ten aanzien van dit boekje is voorge schreven, mede van toepassing te verkla ren ten aanzien van de binnen het rijk wo nende," mannelijke personen van een oude ren leeftijd tot ten hoogste 25 jaar. Deze mo gelijkheid tot uitbreiding is, naar de mee ning van minister, noodig, uit hoode van het feit, dat de jarenlange werkloosheid meegebracht heeft, dat de 21- tot en met 24- jarigen den in het staat-van-dienst-boekje gelegen stimulans om bij werkloosheid deel te nemen aan de vorenbedoelde cullurcele voorzieningen, voorshands niet zullen kun nen ontberen. Vrijwel tezelfdertijd kwam de Sovjet-regee ring met een plan, dat direct veelomvatten- der en starrer was, hetgeen evenwel zou moeten leiden tot ernstige moeilijkheden, welke onze eigen voorstellen hadden willen omzeilen. De Britsche regeering wees der halve de Sowjet-regeering op het bestaan de zer moeilijkheden en bracht tezelfdertijd be paalde wijzigingen in haar oorspronkelijke voorstellen. In het bijzonder maakte zij het duidelijk, dat haar plan niet, behelsde dat de Sovjet-regeering zich zou verplichten, tus- schenbeide te komen ongeacht het feit, of Engeland en Frankrijk ter nakoming hunner verplichtingen zulks reeds hadden gedaan. De regeering deed voorts uitkomen, dat, zoo dc Sovjet-regeering haar eigen interventie af hankelijk wilde maken van die van Enge land en Frankrijk, de Britsche regeering hiertegen van haar kant geen bezwaar zou hebben. Halifax had gisteren een ondex-houd met den Sovjet-ambassadeur, die verklaarde, dat het de Sovjet-regeering nog steeds niet dui delijk was of zich op grond van het Britsche voorstel geen omstandigheden zouden kunnen voordoen, waaronder de Sovjct-regeering vei*- pliclit zou zijn tot een niet door Engeland en Frankrijk gesteunde interventie. Halifax gaf den ambassadeur de verzekering, dat dit heslist niet de bedoeling van de voorstellen der Bi-itsche regeering was. De Biïtsche ambassadeur te Moskou, aldus Chamberlain, heeft twee dagen geleden een onderhoud met Molotov gehad, waarin deze toezegde, dat de Sovjet-i-egeering onze voor stellen in zorgvuldige ovei*wcgihgen zou ne men en wij wachten thans liet antwoord af. Britsche voorstellen in vier punten. In de Times lezen wij, dat de Britsche voorstellen vier punten bevatten exi wel: 1. Handel en vrede met bevriende mogend heden. 2. Goede nabuurschap met buurlanden. 3. Steun aan volkeren, die door hun strijd voor de onafhankelijkheid slachtoffer van agressie zijn geworden. 4. Een dubbele slag terug bij iedere poging om de Russische grens te schenden. De minister antwoordt den heer Albarda. Op vragen van den heer. Albarda betref fende de vervanging van onder de wapenen geroepen dienstplichtigen, die voor onthef fing van den buitengewonen werkelijken dienst in aanmerking komen voor werk- looze dienstplichtigen heeft de heer van Dijk, minister van Defensie als volgt ge antwoord: De gronden zijn geen andere dan deze, dat ter vervanging van onder de wapenen geroepen dienstplichtigen, die voor onthef fing in aanmerking komen en derhalve niet werkloos zijn, dienstplichtigen worden opgeroepen bij voorkeur na vrijwillige aanmelding die, werkloos zijnde, tot nuttigen arbeid worden bestemd. De minister acht door den getroffen maat regel de werkloozen allerminst zwaar ge troffen. Indien de onder de wapenen zijn de dienstplichtigen, die voor onthef fing in aanmerking komen, weer tot hun arbeid kunnen terugkeeren, komen uit dien hoofde geen plaat sen in het bedrijfsleven beschik baar, weshalve niet kan worden in gezien, waarom vele werkloozen voor geruimen tijd de kans zouden kunnen verliezen opnieuw een plaats in 't bedrijfsleven te vinden. Degenen, die zich vrijwillig voor vervan- ging aanmelden, komen rekening hou dende met de functie, waarvoor zij gedu rende hun eerste oefentijd zijn opgeleid in de eerste plaats in aanmerking onder de wapenen te worden geroepen; aldus is van den aanvang af de opzet geweest, zoodat uit dien hooofde geen wijziging in de ontworpen regeling behoeft te worden gebracht. De plaatsen, welke aldus niet kunnen worden vervuld, dienen te worden ingenomen door daartoe op te roepen werkloozc dienstplichtigen, omdat anders weideenden, die wellicht met groote moeite een plaats in het bedrijfsleven hebben ver- ki'cgen, onnoodig op bevel van de overheid hun plaats moeten verlaten. Daarop mogen niet de maatregelen der overheid gericht zijn. De eerste „Hollandsche nieuwe" komt Schepen ter haringvisscherij ver trokken. Gisterochtend om 7 uur zijn uit de Sche- vcningsche haven de vijf eerste motorloggers. behoorende tot de eerste groep, ter haring- visscherij vertrokken. Gisteravond vertrok van dezelfde groep het zesde en laatste schip. Maandag 15 Mei a.s. wordt de eerste Hol- landsche nieuwe haring aan de markt ver wacht. Dit nummer bevat 12 pagina's DE BILT SEINT. Verwachting: Licht tot half bewolkt, droog weer, zelfde temperatuur als gisteren, meest matige N.O. tot N. wind. Alg. vooruitz. Aanhouden van het di'oge weer met N.O. wind, later kouder. Weduwe te Deil gearresteerd. Na ruim twee jaren is te Deil een af schuwelijk misdrijf aan het licht gekomen, in verband waarmede de politie aldaar is overgegaan tot de arrestatie van een 38-ja- rige weduwe uit deze gemeente, die inmid dels naar de gevangenis te Utrecht is over gebracht. Dinsdagmorgen vervoegde zich bij den burgemeester van Deil een zwa ger van de weduwe W. B.t die me dedeelde in 1936 een pas-geboren buitenechtelijk kind van deze vrouw achter zijn woning in den grond te hebben begraven en een jaar later een tweede pasgeboren buitenech telijk kind van dezelfde vrouw, na dat het gedood was, in zijn schuur in een kist te hebben gestopt. Na dezo ontstellende mcdedeeling waar schuwde de burgemeester terstond het pai*- ket te Utrecht en nog denzelfden middag stelde men een onderzoek in de schuur van den man in. Inderdaad vonden zij daar het lijk van het kind, bij het uitgraven van den grond achter de woning van den zwager heeft men niets meer kunnen ont dekken van het kind, dat hier drie-jaar ge leden moet zijn begraven. Onmiddellijk werd overgegaan tot de ai restatie van de weduwe, die naar Utrecht is overgebracht. Het onderzoek inzake dezen afschuwelij ken kindermoord is nog gaande. Bezoek van Prins Paul geeft Vic- tor Emmanuel hartelijke woorden in den mond. De koning en de koningin van Italië heb ben gisteravond in het Quirinaal ter eere van prins-regent Paul en prinses Olga van Zuid- Slavië een galamaaltijd aangeboden. Bij deze gelegenheid heeft koning Emanuel een toespraak gehouden, waarin hij zeide, dat de banden, welke Zuid-Slavië en Italië verbinden, in de harten der beide volken zijn verankerd. Met het pact van Belgrado zijn veilige grondslagen gevestigd voor een duurzamen vrede en vruchtbare samenwer king. Het gemeenschappelijk doel de orde en stabiliteit te bewaren en te verdedigen zijn onontbeerlijk voor den vooruitgang der na ties. In zijn antwoord zeide prins-regent Paul bewogen te zijn door de hartelijke woorden en de hem ten deel gevallen ontvangst. Hij verklaarde, dat de wcderzijdsche gevoelens van sympathie en hoogachting den besten grondslag vormen voor de hechtheid der overeenkomst, welke de beide landen ver bindt. De beide i'egeeringen werken samen in volkomen harmonie aan een nuttig en duur zaam werk, waarbij zij zich laten leiden door denkbeelden van orde en stabiliteit. Zij heb ben steeds de verdieping op het oog gehad der goede betrekkingen met de bevriende buren en de handhaving van de rust en den vrede in Europa. Engelsch Koninklijk Paar in November naar België Het agentschap Belga verneemt, dat de Ko ning en de Koningin van Engeland in No vember a.s. een officieel bezoek aan België hopen te brengen. BOEDAPEST EN DE OLYMPISCHE SPELEN VAN 1948. Boedapest zal een ernstige poging doen de Spelen der Veertiende Olympiade 1948 te organiseeren. De stad is van plan verschei dene groote sportcomplexen te bouwen. Het ligt in de bedoeling op de bijeenkomst van het I.O.C, welke begin Juni te Londen wordt gehouden, de eerste stappen inzake dc orga nisatie voor 1948 te doen.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1