Mussolini ziet geen oorlogsnoodzaak DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verzekeringsagent bekent moord De Europeesche knoop en behoeven niet met den degen te worden doorgehakt. Melkauto van dijk gekanteld ft Alle doeleinden zullen worden bereikt' Wildrijk voor het nageslacht behouden Arbeider op kermis doodgestoken Laan, Schagen, Tel. 20. MAANDAG 15 MEI 1939. 83e Jaargang. No. 10880. UffgAM» "N.V. Uitg.-Mif «HoMoed» Neofdei*wef*ief' Moeilijkheden bij het Dnitsch Italiaansche verdrag? De „Matin" onthult den inhoud. Volgens inlichtingen uit verschillende kringen heeft men te Berlijn den indruk, dat de Duitsch-ltaliaansche onderhandelin gen over vorm en inhoud van liet militaire en politieke verdrag eenige moeilijkheden ondervinden. In een voor het buitenland be stemde Duitsche mededceling werd gezegd, dat het voorbarig was, den 2Qsten Mei als datum voor de onderteekening van 't ver drag te nemen. In doorgaans goed ingelichte kringen ver neemt men. dat bij de onderhandelingen op het oogcnblik twee punten op den voor grond staan: dat van het automatische ka rakter van de militaire hulpverleening in geval van een conflict en dat van de verdee ling der invloedsferen in het zuidoosten van Europa. Wat het eerste punt betreft, zullen de spilgenooten wel tot overeenstem ming komen ten aanzien van een formule, waarin voorzien wordt in een overleg, dat het automatische van de hulpverleening zou verzachten. Ten aanzien van de invloeds sfeer meent men te weten, dat Italië te Ber lijn zeer sterk den nadruk zou hebben ge legd op zijn bijzondere belangen in Honga rije en Zuid-Slavië, zonder dat men met ze kerheid zou kunnen zeggen, dat het zijn po- litieken voorrang in die landen als condi- tio sine qua non zou hebben gesteld. Een onthulling. Het Fransche blad de „Matin" publiceert den inhoud van het DuitschItaliaansche verdrag. De verantwooi*delij'kheid voor de juistheid van de inlichtingen blijft geheel voor rekening van het blad. Volgens den Romcinschen correspondent van de „Matin" heeft de Italiaansche am bassadeur te Berlijn op 8 Mei hot Palazzo Chigi in kennis gesteld van de Duitsche Noorstellcn betreffende de redactie van het militaire en politieke verdrag. Deze voor dellen voorzien in acht punten: het ver drag zou voor tien jaar gelden en daarna voor herziening vatbaar zijn. De tekst van het militaire gedeelte, door Hit Ier zelf aangegeven, bepaalt: 1. In geval van een Europeesch conflict zullen Berlijn en Rome onmiddellijk tot militair overleg overgaan. De persoonlijk heid, belast met dit overleg, wordt met name aangeduid in een geheim toegevoegd protocol. 2. De contracteercnide partijen zullen zich verplichten haar belangen als een on- opzegbaar verbond te beschouwen. Dit be- teokent, dat in geval van een conflict, waarbij slechts een der partijen direct be trokken is, beide landen een militair blok zullen vormen cn onmiddellijk zullen over gaan tot vereeniging van hun commandos en hun strategische actie. 3. de contracteerende partijen zullen zich verplichten de wapenen slechts gelijktijdig en na een overeenkomst neer te leggen. Het politieke gedeelte van het verdrag be vestigt de grondbeginselen van de spil, doch voegt daaraan twee punten toe: 1. de contracteerende partijen zullen zich verplichten wederkeerig elkanders vriend schapsbetrekkingen, reeds tot stand geko men door welomlijnde verdragen of ver bonden te eerbiedigen. 2. Do contracteerende partijen zullen zich verplichten, niet te onderhandelen en a fortiori niet te zullen overgaan tot teekening van eenig nieuw accoord van welken aard ook, zonder dat tevoren tus schen Berlijn cn Rome overleg is gepleegd. De andere door Hitier voorgestelde hoofd punten behooren lot de categorie van de gewone diplomatieke en militaire over eenkomsten. Op den Lingedijk ter hoogte van De Klomp te Buurmalsen zijn Zaterdagmiddag een melkauto, welke uit de richting Buren kwam en een uit. een zijweg komenide per sonenauto, bestuurd door iemand uit Cu- lemborg, met elkaar in botsing gekomen. Laatstgenoemde wagen kwam aan den kant van den weg terecht, terwijl de melk auto dwars door een heg reed, van den hoogen dijk kantelde en op zijn kop in het weiland neerstortte. He melkbussen vlogen met een ontzettend lawaai in het rond, de deksels vielen er af en ruim tweeduizend liter melk stroom de over het land. Op het hooren van den geweldigen klap van de botsing snelden omwonenden toe, die de twee inzittenden van de totaal vernielde melkauto bevrijd den. Zij hadden diepe hoofdwonden en ver wondingen aan de handen opgeloopon. Het waren de gebroeders Bauw uit Ravens- Waay. Een dokter uit Trieht verleende de eerste hulp. Daarna werden de gewonden naar hun woning vervoerd. De eenige in zittende van de personenauto, welke aan de voorzijde geheel vernield werd, bleef ongedeerd. italië's binnenlandsche toestand rampzalig GROOTE REDE TE TURIJN. In een groote rede te Turijn heeft Mussolini o.m. ver klaard: Terwijl ik tot u spreek vragen millioenen, misschien honderden millioenen, zich in alle deelen der wereld van hoog tot laag, optimistisch of pessimistisch af: blijft het vrede of wordt het oorlog?" Het is voor allen een ernstig vraagteeken. Ik ant woord er op met te verklaren, dat bij een objectief en kalm onderzoek van den toestand blijkt, dat er thans in Euro pa geen vraagstukken zijn van een omvang en scherpte welke een oorlog zouden rechtvaardigen, die van een Eu- ropeeschen oorlog tot wereldoorlog zou kunnen worden. Er zitten knoopen in de Europeesche politiek, doch om deze knoopen te ontwarren, is het misschien niet noodza kelijk naar het zwaard te grijpen. Mussolini deelde verder mede, dat einde dezer maand te Berlijn een militair verdrag zal worden onderteekend. In diplomatieke kringen te Rome is men algemeen van oordeel, dat de rede van Mussolini, waarvan we hier onder den inhoud weergeven, hfet stempel van 'n afwach tende houding draagt en den zorg verraadt, de dingen niet op. de spits te-drijven. Men beschouwt het als een rede, die geen nieuwe elementen in den internationalen toestand brengt, doch geen enkele brug afbreekt, o.a. tusschen Ita lië en Frankrijk. Ten slotte meent men er een aanwijzing in te zien, dat Italië, evenmin als Duitschland, de gebeur tenissen wil overhaasten, doch dat beiden vastbesloten zijn tot daden over te gaan, als men afwijzend blijft staan tegenover hetgeen Rorrto en Berlijn rechtvaardige en rede lijke aanspraken achten. Gemarcheerd, gebouwd, gestre den en overwonnen hevft het Italiaansche volk, aldus begon Mussolini zijn rede. In Afrika overwon het een vijand, die volgens de op militair gebied meest deskundigen onverslaanbaar was. Wij versloegen en overwonnen de coalitie van toepassers van sancties, ingesteld door dien Volkenbond (gefluit), welke voortaan zonder verdriet is opgeborgen in dat groote mausoleum van marmer, dat is opgericht aan de oevers van het Lac Leman. Versla gen en overwonnen Spanje aan de zijde der heroieke infanterie van Franco (applaus) te gen de democratisch-bolsjewistisehe coali tie, welke letterlijk verpletterd uit den strijd te voorschijn kwam. De synthese van deze zeven jaren is: de verovering van het rijk, de vereeniging van het koninkrijk Al banië met het koninkrijk Italië cn de toeneming van macht op ieder ge- bied. Na dan de bovenaangehaalde zinsneden over de oor logs- of vredesmogelijkheden ge zegd te hebben verklaarde de Duce: Toch moeten deze knoopen worden door gesneden, omdat men vaak een harde wer kelijkheid verkiest boven een langdurige on zekerheid. Dat is niet alleen de gedachte van Italië, doch ook van Duitschland en dus van de as (geroep: Hitier!) Van die as, welke na vele jaren een evenwijdig loopen- de actie te zijn geweest tusschen twee re- giemen en twee revoluties door het pact van Milaan tot een militair bondgenootschap zal worden, dat in den loop der maand te Ber lijn zal worden geteekend. Zij, die iederen morgen uitkijken naar mogelijke barsten of ommekeer, kunnen vandaag beschaamd en vernederd zijn. Dat niemand zich illusies make, want mijn wil is onbuigzaam als te voren en beter dan te voren. Wij zullen met Duitschland op- marcheeren om Europa dien vrede van rechtvaardigheid te geven, wel ke innige wensch is van alle vol ken. De polemisten van de groote de- mocratiën worden uitgenoodigd, een zoo mogelijk, rechtvaardig, oordeel te geven over ons standpunt Wij wenschen niet den vrede, omdat onze binnenlandsche toestand zooals men weet, rampzalig is. Dat is hij sinds 17 jaar. Maar zij, die op de ca- tastrophe wachten, kunnen nog lang wachten. Het is ook niet uit fysieke vrees voor den oorlog, daar dit ge voel ons volkomen onbekend is. Ziet daar, waarom de bedenksels van die kaïnerstrategen van de andere zijde der dichtstbijzijnde grens gefluit, herhaald geroep: „Tunis, Nice, Corsica" waarin gesproken wordt van een gemakkelijke wandeling door het dal van de Po absurd zijn. De tijden van Frans 1 en Karei VIII zijn voorbij. Oorlogen van het gebaar wa ren niet mogelijk zelfs niet in den tijd, dal er achter de Alpen geen volk leefde van 45 millioen menschen. De souvereiniteit der groote de mocratieën onaangetast In de laatste tijden is dc geografische kaart van Europa gewijzigd. Er moet wor den opgemerkt, dat noch Japan, noch Duitschland noch Italië een vierkanten me ter gronds noch een enkelen bewoner aan de souvereiniteit der groote Democratieën hebben ontnomen. Maar hoe dan toch is die woede te ver klaren? Willen zij ons misschien doen gelooven, dat er sprake is van moreele scrupules? „Een witte oorlog". Dat de groote democratieën niet oprecht zijn toegewijd aan de zaak van den vrede bewijst het feit, dat zij reeds begonnen zijn met den „witten oorlog", dat wil zeggen een oorlog op oeconomisch terrein. Men koestert de illusie ons te verzwakken. Niet alleen met goud wint men' oorlogen. Boven goud is van meer belang nog de wil en nog meer de moed. Tenslotte zeide Mussolini: De reden waax-- om wij ons steeds machtiger wapenen ten einde in staat te zijn onzen vrede te ver dedigen en iedere bedreiging met agressie, welke dan ook, af te slaan, zal u dus duide lijk voox'komen. De binnenlandsche toestand schetste Mus solini in een enkelen zin: „Het volk en het regiem vormen in Italië een onafscheidelijk blok". Na gespxoken te hebben over de verwe zenlijking van een nieuw physiek en zedelijk Italiaansch type, wees Mussolini op de nood zakelijkheid de overzcesche gebieden produc- tief te maken, hetgeen een strenge discipline en groote volharding vereischt. Mussolini besloot: „Dat niemand aan onze toekomst twijfele! kamex-aden. Wat ook gebeure: ik zeg u in alle zeker heid, dat alle doelen zullen worden be reikt"» „Het Noord Hollaodsch Landschap" besluit tot aankoop In zijn vergadering van gepasseer de Zaterdag, gehouden te Hilversum, heeft het bestuur van de stichting het Noord-Hollandsehe Landschap" besloten het dagelijksch bestuur te machtigen om tot aankoop over te gaan van het in de gemeente Zijpe gelegen bosch „Wildrijk", groot pl.m. 17 H.A. en toebehoorende aan Graaf Bentinck. In verband met de te nemen maatregelen voor den aankoop zal, naar wij vernemen, binnenkort een oproep lol finantieele mede werking woi'den gericht aan allen die voe len voor de bescherming van het Noox'd- hollandsche landschapsschoon. heizij door een vrijwillige bijdrage, hetzij door leening van geld voor aankoop tegen vergoeding van rente of wel door lid te worden van de stichting, waarvoor aller belangstelling wordt gevraagd. BOERDERIJBRAND TE EDE. Gistermiddag om vier uur is in de boex-- derij van den landbouwer H. J. Achter- straat in de buurtschap Maanen, onder de gemeente Ede, bx-and xxitgebi-oken. De bewoners bevonden zich op eenigen afstand op het land, waardoor zij niet onmiddellijk konden ingrijpen. De brandweer van Ede, die ter plaatse verscheen, kon de boerderij niet meer redden. -Het gebouw brandde geheel uit, evenals de hooibex*g cn een schuurtje. Een gedeelte van den inboedel kon worden gered. Alles was laag verze kerd. Met dc hoofden tegen elkaar gebotst Zaterdagmorgen gebeurde er bij de Stoom- zuivelfabriek van de firma Van den Ende te Vlaardingen een oogenschijnlijk niet ern- slig ongeluk. Des middags echter is een der betrokkenen aan de gevolgen overleden. Twee jonge ax-beidex-s waren Zaterdagoch tend bezig aan het' laden van kisten fles- schen melk op een vrachtauto, toen op een gegeven moment de hoofden tegen elkaar botsten. Aanvankelijk voelde geen van bei den pijn, doch later werd de eene, de 15-ja- rige Th. G. J. Kloosterman, onwel cn kreeg hij hevige pijnen in het hoofd. De jongeman werd op advies van een dokter naar huis gebracht, waar hij in den loop van den dag is ovex-ledeix. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT t Venvaclvting: Betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk re gen, koeler dan gisteren, zwakke tot matige Noord oostelijke wind. Om een vrouw De Groningsche „dx-oge" kermis is Zaterdag ingezet met een vechtpar tij, waarbij de 40-jarige W. te Weert uit Groningen is gedood. De dertigjarige gehuwde arbeider J. J. Visser uit Groningen, in dienst bij de werk- vei-schaffing, bezocht Zaterdagavond om streeks elf uur in gezelschap van W. te Weert, los arbeider, eveneens uit Groningen, een café aan het Binnendamsterdxep. Het ge sprek in het café liep over de vrouw van V. Laatstgenoemde verweet namelijk zijn kame raad, dat hij een ongeoorloofde verstandhou ding met zijn echtgenootc zou hebben. Hij zeide op een gegeven moment tegen te W.: „Ik wil jou wel eens even spreken", waarop tc W. antwoordde: „Ga maar mee naar bui ten". Toen zij bij de Steenlilbrug waren, ont stond tusschen de mannen een hevig ge vecht. De mannen gingen zoo te keer, dat het publiek dat in drommen kwam tocloo- pen, de vechtenden niet durfde te scheiden Plotseling ti-ok te W. een mes, waarmede hij V. een snede in de hals toebx-acht. V., die licht gewond was, ging toen naar het café terug om hulp in te roepen van zijn broer, die bij het twistgesprek aanwezig was ge weest. Samen gingen zij toen naar te W. toe. V. had inmiddels ook een mes gegx-e- pen, waarmede hij zijn tegenstander twee steken toebx-acht, namelijk in de horst en in het onderlijf. Het slacht offer zeeg ineen. Dokter J. Barth, de waarnemend politiearts, die vlak in de buurt woont, snelde te hulp en vervoerde te W. naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij even na aan komst is bezweken. De dader wiens verwonding van weinig bctcekenis was en die ter plaatse is verbon- den, werd onmiddellijk gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Heden zal hij ter beschikking van den offi cier van justitie woi'den gesteld. Haarlemmer neergeslagen DAARNA EEN VREESELIJKE DOOD IN DE VLAMMEN. De Haarlemmer de la Chambre, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag tijdens een brand in zijn woning aan de Hertzogstraat is om gekomen, blijkt het slachtoffer te zijn geweest van een moord. Zater dagavond werd als verdacht van het misdrijf aangehouden de 32-jarige verzekeringsagent V., die, na een verhoor door den commissaris van politie, gisteravond bekend heeft, de la Chambre, na een twistgesprek, met een zwaar voorwerp in de keu ken te hebben neergeslagen. Hij ont kent echter ten stelligste, daarna brand gesticht te hebben, teneinde zijn misdaad te verbergen. V. had aanvankelijk hardnekkig ontkend, iets van de tragische gebeurtenis in de wo ning aan de Hcrtzogstraat af te weten, doch de politie had zooveel bezwarende aanwij zingen tegen hem verzameld, dat hij ten slotte wel inzag, in deze houding niet te kunnen volharden. Er was o.a. vastgesteld, dat de fiets, welke op den noodlottigen avond geruimen tijd voor het huis van de La Chambre had gestaan, zijn eigendom was. Voorts had het argwaan gewekt, dat hij zich niet bij de politie had aangemeld, Het was de politie nl. hekend, dat het slachtoffer den avond vóór den brand be zoek had gehad en zij plaatste daarom een dringende oproep in dc plaatselijke bladen, «lat de bezoeker zich op het bureau zou mel den. Bloedsporen Een der nieest bezwarende aanwij zingen was echter, dat op zijn klee- ren bloedsporen werden aange troffen, die van recenten datum ble ken te zijn. Toen gisteravond commissaris Tenckinck den man opnieuw aan een vex-hoor ondei'- wierp, bekende hij, dat hij zijn collega in een opwelling van drift had neergeslagen. Iiij was dien avond om tien uur naar de woning van de la Chambre gegaan, omdat hij meende, dat deze hem op oneerlijke wij ze concurrentie aandeed. De beide mannen voex-den in de woonkamer een gesprek, over deze kwestie, dat tot half twaalf 's avonds duurde. Het meeningsverschil was toen ech ter geenszins opgelost. Er ontstond integen deel een hevige woordenwisseling, waarbij V. zijn collega een klap gaf. Deze snelde daarop naar de keuken, blijkbaar om iets te halen, dat als wapen kon dienen. V. liep hem achterna, greep een zwaar voorwerp - wat het geweest is kan hij zich niet herin neren en sloeg de la Chambre daannede op het hoofd. Hevig bloedend viel het slacht offer op den vloer. V. heeft, naar hij ver klaarde, onmiddellijk daax-na de woning verlaten. Het was toen omstreeks half twaalf. Het raadsel van den brand. Hij ontkende brand gesticht te hebben. Wel wist hij zich te herinneren, dat in de keuken een brandende petroleumvergasser stond. Er is indien V. de waarheid heeft gespx-oken reden om te ver ondex-stellen. dat de heer de la Cham bre, die door den slag op het hoofd bewusteloos is gewoi'den, eenige uren later bij kennis is ge komen en toon geprobeerd heeft zich op te richten. Mogelijk heeft hij daarbij den vergasser, die op het aanrecht stond, omver getrekkon waardoor brand is ontstaan. Niet hij mach te zichzelf te redden, moet de heer de la Chambre een vreeselijken dood in de vlam men hebben gevonden. Berouw V. toont zeer veel berouw over zijn daad, die zulke noodlottige gevolgen heeft gehad. Het stoffelijk overschot van het slachtof fer is door de Justitie vrijgegeven cn zal Woensdag om tien uur op het R.K. Kerkhof Buitenveldert te Amsterdam ter aarde wor den besteld.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1