Cl*l*Q Schandelijke misdaad DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Palestina wordt een onafhankelijke staat Franco biedt den Almachtige zijn degen van beschonken chauffeur Ned. Joden tegen het Witboek De kindermoord te Barneveld Polen worden „statistisch vermoord" Italianen terechtgewezen Twintig milliard naar Frankrijk terug Laan, Schagen, Tel. 20. VRIJDAG 19 MEI 1939. 83e Jaargang. No. 10883. Man en twee kinderen doodgereden Meisje zwaar gewond. Rouw te Lonneker. Gisteravond omstreeks half ze ven is op den rijksweg Oldenzaal- En schede in het dorp Lonneker een vreeselijk ongeluk gebeurd. Een per sonenauto, waarvan de bestuurder onder invloed van sterken drank verkeerde, is van den weg afgewe ken en ingereden op een wielrijder en twee wandelende meisjes, ter wijl ook een kinderwagen, waarin zich een baby bevond, werd getrof fen. De wielrijder, de ongeveer 35- jarige heer Moddejonge, het twaalf jarige meisje Smink en de zuige ling werden op slag gedood. Het tienjarig meisje Smit bekwam zeer ernstige verwondingen. De bestuur der van de auto, een zekere S. uit Enschede, chauffeur van beroep, werd door de politie gearresteerd. Alle slachtoffers zijn afkomstig uit Lonneker. Uit het onderzoek in verband met het auto-ongeluk te Lonneker is gebleken, dat de bestuurder van de auto, de 34-.jarige chauffeur C. S., die bij een Enschedesche expeditiefirma in dienst is, reeds vroeg in den middag in aangeschoten toestand in de stad is gezien. In een café maakte hij kennis met een ingezetene van Winterswijk. Er werden verschillende rondjes gegeven, waarna werd overeengekomen, dat S. de auto eenigen tijd zou mogen leenen. Hij nam twee andere personen mee naar Oldenzaal, een man en een vrouw, die zich eveneens aan drank te buiten gingen. Daarna werd de terugreis naai Enschede aanvaard, waarbij mot zeer groote snelheid pien zegt van 100 tot 120 K.M., gereden werd. In het dorp Lonneker raakte de be stuurder in een bocht van den weg bij de bakkerij van Baveld de macht over het stuur kwijt. Het scheelde een haar of de auto reed; tegen een boom. De bestuurder wist dit nog te voorkomen, doch de auto schoot met onverminderde vaart door,, het rijwielpad op. De 14-jarige Stientje Smit, die in de omgeving woont, reed daar met een kinderwagen, waarin zich haar broertje van een half jaar, Willem Jan, bevond De kinderwagen werd verpletterd en de kleine op slag ge dood. Het meisje, wier beide bee- nen werden verbrijzeld, is in hope- loozen toestand naar bet ziekenhuis „Ziekenzorg" vervoerd. Ongeveer vijftien meter voor den kinderwa gen liep de 12-jarige Annegje Smink, op nog geen honderd meter afstand van de ouderlijke woning. Dit meisje werd door de auto gegre pen en op slag gedood. Voorbijgangers haalden de leven- looze baby uit den modder van een sloot aan den wegkant op Verder raast de autodemon. De chauffeur raasde echter door en kwam enkele tientallen meters verder in botsing met de 32-jarigen hr. A. Moddejonge, ar beider op een melkfabriek, die tegen een boom vloog en met verbrijzelden schedel dood'bleef liggen, Zijn vrouw, die met een kind op den bagagedrager dicht bij haar man fietste, werd rakelings door de auto gepasseerd. Nog reed de chauffeur door, maar bij het café Nijkamp werd hij door den rijksveld wachter Smit uil Lonneker gesommeerd te stoppen, aan welk bevel hij voldeed. Hij werd onmiddellijk in arrest gesteld. Nadat geneeskundige hulp was verleend, is het zwaar gewonde meisje in zorgwek- kenden toestand naar het ziekenhuis Zie-' kenzorg getransporteerd. Het onderzoek is in handen van den com missaris van politie te Enschede, die spoe dig op de plaats van het ongeluk aanwezig was. Ook de substituut-officier van Justitie uit Almelo, heeft persoonlijk een onderzoek naar het gebeurde ingesteld. De verslagenheid te Lonneker is groot. Frankrijk bemiddelaar tnsschen Engeland en Rusland? Tegenstrijdige berichten over de onderhandelingen. Opname der Baltische landen nog in reserve. Tegenstrijdige berichten doen de ronde betreffende de vordering der Britsch-Russisohe besprekingen. De diplomatieke correspondent van Reu ter verneemt, dat Sovjet kringen te Londen uitdrukking hebben gegeven aan pessimisme na de bijeenkomsten van Maisky en Van Sittart. Deze kringen hadden den indruk, dat de laatste Britsche opmerkingen nog niet voldoende zijn en geen grond slag bieden voor een regeling. In ieder geval is nog geen antwoord van Moskou ontvangen. In Britsche kringen had men een hoop voller opvatting en aohtte men de vooruit zichten geenszins zoo duister als dit door de Sovjet critici wordt afgeschilderd. De grootte en ingewikkeldheid van het pro bleem ziet men volkomen in, doch de be langen der beide landen zijn identiek voor wat de voornaamste kwesties betreft, n.I. behoud van den vrede en weerstand tegen agressie. Britsche kringen zijn van gevoelen dat het probleem van zoeken eener formule derhalve niet onoplosbaar behoort te blij ken. Er verluidt dat de Franschen ac tief een rol spelen bij de pogingen om een compromisoplossing te zoe ken, die de bestaande verschillen zou oplossen. Wat het eventueel opnemen van de Bal tische landen in het systeem der garanties, dat uitgewerkt wordt, betreft, schijnt het, dat de kwestie voorloopig in reserve gehou den moet worden. Men denkt, dat zij weer ter hand zou kunnen genomen worden en het voorwerp uitmaken van een nuttig on derzoek ten gunste van latere ontwikkelin gen van den toestand. Men geloofde gisteravond in welingelich te Fransohe klingen niet, dat voor het oogenblik een reis van Halifax naar Mos kou onder oogen zou worden gezien. Het lot der Mata Hari's Spionnen in Rusland veroordeeld. De krijgsraad van Kief (Rusland) heeft twee vrouwelijke spionnen, die in dienst stonden van een vreemde mogendheid, ter dood veroordeeld. Het betreft een vroegere huiseigenares en haar dochter, die ge huwd was met een militairen chauffeur, van wien zij geheime inlichtingen verkreeg De bladen in Leningrad melden voorts, dat ook een spion is ontmaskerd die zich voor deed als hoogleeraar in de biologie aan het instituut van wetenschappen. Hij zou t|e zoon zijn van een Baltischen baron, die ge- neraal-majoor was in het Tsaristische le ger. Hij is thans onschadelijk gemaakt. Hetzelfde lot heeft een naar Rusland te ruggekeerde emigrant ondergaan, die een contra-revolutionnaire terroristische groep wilde organiseeren. Zijn actie is onlangs aan het licht gekomen. Hij zou een vroege re revolutionnair socialist zijn, en officier van het leger van Wrangel. GEEN JOODSCH NATIONAAL TE HUIS. ARABIEREN BLIJVEN IN DE MEERDERHEID. Geen der partijen tevreden gesteld Woensdagavond heeft de Britsche regeering het aangekondigde Wit boek over Palestina uitgegeven. De inhoud is een bevestiging van het geen reeds werd verwacht: Palestina zal over tien jaar een onafhankelijke staat zijn, en een overgangspe riode zal vooraf gaan, gedurende wel ke de Britsche regeering de ver antwoordelijkheid blijft dragen. De Joodsche immigratie wordt zeer beperkt. Noch de Joden noch de Ara bieren gaan met den inhoud van het witboek accoord, de eersten om dat zij door de Britsche voornemens blijvend in de minderheid zullen zijn, de laatsten omdat zij de termijn van tien jaar te lang vinden. De inhoud van het witboek. De Britsche plannen komen aldus meldt Reuter in hoofdzaak hierop neer: Na een tijdsverloop van tien jaren zal een onafhankelijke Palestijnsehe staat worden geconstitueerd. Het cijfer van de Joodsche immigratie wordt beperkt tot 75.000, ver deeld over een periode van vijf jaren. Na Pinksferverlof voor militairen Voor het niet bij de „buitengewone oproe ping uitwendige veilghed" ngedeeld per soneel is door den commandant van het Veldleger bepaald, dat ter gelegenheid van het Pinksterfeest van Zaterdagnamiddag na afloop van den dienst tot Maandagavond, dus van 27-28 Mei, aan 50% der aanwezige sterkte, bewegingsvrijheid kan worden ver leend. De andere helft van het personeel kan een hiermede overeenkomende bewegingsvrijheid genieten van Zaterdagmiddag 3 Juni tot en met Maandag 5 Juni. Resolutie zal ter kennis worden gebracht van de Britsche Re geering. Naar aanleiding van het Woensdagavond te Londen gepubliceerde Witboek, waarin de Britsche regeering haar plannen ten aanzien van Palestina heeft uiteengezet (zie elders op deze pag.) hebben gisterochtend in de vergaderzaal van de Nederlandsch-Israeli tische hoofdsynagoge te Amsterdam, de vertegenwoordigers van eenige belangrijke Joodsche organisaties beraadslaagd over de door de Nederlandsche Joden daartegen over aan te nemen houding. Vertegenwoordigd waren o.m. het Ned. Israëlitisch en het Portugeesch Isr. Kerkge nootschap: Nadat verschillende aanwezigen het Woord hadden gevoerd, werd een resolutie aange nomen, waarin geprotesteerd werd tegen de nieuwe koers in de Britsche politiek ten aanzien van Palestina. Besloten werd deze resolutie ter kennis te brengen van den Volkenbond, de Britsche regeering als mandaat mogendheid en de Nederlandsche regeering. De Nederlandsche Zionistenbond heeft Maandagavond 22 Mei a.s. in de Beurs van den Diamanthandel en protestvergadering belegd. Ofschoon de landbouwer uit Kootwijker- broek, die met zijn huishoudster op vermoe den van kindermoord vorige 'week door de Barneveldsohe politie gearresteerd en in het Huis van Bewaring te Utrecht opge sloten werd, nog steeds het stilzwijgen blijft bewaren is 't thans door enkele uitlatingen der vrouw zekerheid geworden, dat er in deze afgelegen buurtschap een afschuwelijk misdrijf gepleegd is. Volgens de verklaringen van de huis houdster heeft de reeds op leeftijd gekomen landbouwer, hij wien zij in betrekking was, haar levend geboren kindje, waarvan hij vader was, kort na de geboorte bij haar weggenomen. Zij zei de voorts, naar het Hsb. meldt, haar kind niet meer te hebben teruggezien en niet te weten wat er verder mee gebeurd is. De vrouw trekt zich de arrestatie sterk aan en vooral in het begin moest er voort durend bij haar gewaakt worden, daar zij telkens poogde zich van het leven te be- rooven. Alles schijnt er ook wel op te wij zen, dat de vrouw weinig of niets van het misdrijf afweet, en het stilzwijgen omtrent de verdwijning van haar kind slechts be waarde uit vrees voor den landbouwer. Te gen hem stapelen de bewijzen zich echter meer en meer op en spoedig genoeg zal zijn hardnekkig stilzwijgen hem niet meer baten, ondanks het feit, dat de politie er tot dusver nog niet in mocht slagen het afloop van deze vijf jaren wordt de Jood sche immigratie in Palestina definitief stop gezet. De Britsche regeering weigert den eisch der extremistische Arabieren, Palestina tot een Arabischen staat te maken, in te wil ligen, doch verwerpt eveneens den Jood- schen eisch, Palestina tot een Joodschen staat te verklaren, aangezien de regeering meent, dat in strijd zou zijn met de uit het mandaat voortvloeiende verplichtingen van Engeland tegenover de Arabieren. Zij heeft daarom een middenweg geko zen, die beoogt Palestina te maken tot een staat, die noch Joodsch, noch Arabisch als Palestijnsch land, gegrondvest zal zijn op het samenleven en samenwerken binnen de landsgrenzen van het Joodsche en het Arabische element. De Joden zullen na afloop van de in het plan voorziene periode van tien jaar zich numeriek verhouden tot de Arabieren in een verhouding van 1 op 2. Er zullen dus de eerst volgende vijf jaren 75.000 emigranten worden toegelaten. Dit houdt, in dat elk jaar 'n quotum van 10000 zal zijn toegestaan terwijl als bijdrage tot de regeling van het Joodsche vluchtelingen vraagstuk een aantal van 25.000 vluchtelin gen zal worden toegelaten. Ontevredenheid onder de Joden. De ontevredenheid onder de Joden heeft zich geuit door groote betoogingen in Je ruzalem. Gistermiddag trokken vijftienduizend Jo den onder leiding van opperrabijn Herzog en andere rabbijnen in een ordelijke betoo ging door de hoofdstraten van de Joodsche wijk van Jeruzalem, ón den stoet werden borden met de volgende opschriften mee gedragen: „Wij willen ons niet overgeven aan de politiek van de regeering" en „Wij willen geen minderheid vormen onder Ara bische heerschappij". Dit nummer bevat 8 pagina's j EERBERICHT DE BILT SEINT i Verwachting: Iets koeler dan gisteren, ehkele plaatselijke regenbuitjes, meest zwaar bewolkt, zwakke tot matige wind uit richtingen tus- schen West en Noord. kinderlijkje of de resten daarvan terug te vinden. Tal van- mogelijkheden worden nog onderzocht en in verband daarmede blijft de politie nog steeds spaarzaam met mededeelingen. Het verschrikkelijke ver- möeden wint echter veld, dat de landbou wer het pasgeboren kindje in een varkens trog heeft gegooid. Verontwaardiging over de Duit- sche volkstelling. De Duitsche volkstelling heeft te Warschau verontwaardiging gewekt. Men verklaart daar dat meer dan een millioen Pol^n statis tisch vermoord worden. De betrouwbaarste Poolsche cijfers stellen het aantal leden van de Poolsche minderheid in Duitschland op ongeveer anderhalf millioen. Men vreest, dat als gevolg van intimidatie slechts een paar honderdduizend als Polen op de volkstel- lingsstaten zullen voorkomen. Men verklaart, dat aan een aantal Polen te Oppeln (Silezië) het verblijf aan de Duitsch-Poolsche grens ontzegd is en dat tal rijke Polen is aangezegd, dat zij binnen 24 uur moeten vertrekken. Dijkgraaf van het Hoogheem raadschap benoemd DE HEER D. KOOIMAN TE PURMEREND DE NIEUWE FUNCTIONARIS. Met ingang van 1 Juli 1939 is In de vacature van den heer C. Wijde- nes Spaans benoemd 1«ot dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Noord- Hollands Noorderkwartier, de heer D. Kooiman te Purmerend, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land. Daar deze beide functies onvereenigbaar zijn, zal de heer Kooiman aftreden als Ge deputeerde. Alen hoopt, dat, daar de Vrijzinnig de mocraten de grootste vrijzinnige fractie in Provinciale Staten vormen, opnieuw een vrijzinnig democraat tot Gedeputeerde zal wordengekozen. De Vrijzinnig Democraten hebben, naar wij vernemen, Mr. Slingenberg candidaat gesteld. Te Tel Aviv hebben 1500 Joodsche betoo- gers de bureaux van de districts-overheid bestormd. Zij verwoestten de inventaris en stichtten brand. Een Joodsche politie agent is ernstig gewond, toen uit de .me nigte werd geschoten, nadat de politie een charge had gemaakt. Een algemeene sta king is begonnen, welke naar wordt ver wacht minstens 10 dagen zal duren. Ook elders zijn Joodsche demonstratief geweest. Het Joodsch agentschap voor Palestina deelt officieel mede: „De nieuwe politiek kom hierop neer, dat het Joodsche volk het recht ontzegd wordt wederom een natio naal huis op te bouwen. Zij draagt het ge zag over Palestina over aan de tegenwoor dige Arabische meerderheid, levert "de Jood sche bevolking aan de genade van deze meerderheid over en stelt voor de Joden in hun eigen vaderland een territoriaal ghetto in. Zulk een regiem kan slechts met ge weld ingesteld en gehandhaafd worden. De Joden zullen nooit toelaten, dat de poorten van Palestina voor hen gesloten worden. Ook de Arabieren verwerven het witboek Het hooge Arabische comité heeft de in het witboek vervatte regelingen verworpen. Arabische kringen te Londen zijn teleur gesteld over de overgangsperiode van tien jaar. Zij zijn van oordeel, dat de uiterste limiet drie jaar had moeten zijn en voeren aan, dat Palestina niet tien jaar verder kaïn gaan met als einddoel een Arabischen bondsstaat. De regeering van Egypte heeft de Britsche regeering officieel medegedeeld, dat zij de Arabieren van Palestina niet kan aanraden het witboek te aanvaarden. Egypte voect zich derhalve in de heoordeeling van witboek bij Saudia-Arabië en Irak. Als dank voor de „zuivering" van Spanje De overwinningsfeesten ingezet. Vandaag houdt Franco zijn triom falen intocht in Madrid. In den nacht van Woensdag op Donderdag, pre cies om 12 uur, zijn de overwinnings feesten, welke twee dagen duren, reeds begonnen. Op dat oogenblik werden op alle bergtoppen des lands vuren ontstoken als symbool van Spanje's zuivering; de trompetten werden gestoken Aan Franco wordt heden het lauwerkruis van Sint Ferdinand overhandigd, terwijl een troepensterkte van 220.000 man, onder wie 15.000 Italianen en 2500 Duitschers voor den zegevierenden generaal zal defileeren. De godsdienstige plechtigheid zal Za terdag plaats vinden in de kerk van St. Barbara in den vorm van een Te Deum, onder leiding van kardi naal Goma, den primaat van Spanje. Franco zal daarbij als dankbetuiging zijn degen aan God aanbieden. De diplomatieke plechtigheid zal des mid dags gehouden worden. Men weet nog niet of Franco de van hem vefwachte redevoering zal uitspreken. Terechtstellingen. Nadat Woensdag tien vooraanstaande „roo- den" te Alicante zijn terechtgesteld, werden gisterochtend te Madrid acht leden van den Socialistischen Jeugdbond gefusilleerd. Ook de deken der Madrileensche advocaten tij dens het republikeinsche bewind, kreeg den kogel. Overigens hadden verschillende ar restaties plaats. Onder de gearresteerden be vond zich behalve 'n groep republikeinsche politici, ook de vroegere procureur der repu bliek, Vardecabre, die het doodvonnis van Jose Antonio Primo de Rivera heeft onder teekend. Hun aanvalspositie in Libye slecht. Bij zijn bezoek aan de Libysehe grens heeft de Duitsche generaal Walther von Brauchitsch zijn ontstemming uitgesproken tegenover zijn Italiaansche vrienden over de militaire positie van het Italiaansche Kolo niale leger in Libye. Hij voorspelde een mislukking van elke Italiaansche aanval op Egypte, Tunis of Al giers, daar een operatie in deze woeste stre ken, zonder een behoorlijke voorziening van transportmiddelen en water tot een ramp moest leiden. Von Ribbentrop in ongenade? Straf wegens het falen van zijn buitenlandsche politiek? In Berlijn vraagt men zich af, waarom von Ribbentrop den laatsten tijd zoo op den achtergrond blijft. Zijn vrienden -mompelen van „lichte on gesteldheid", maar men hoort hier en daar verluiden, dat Hitier hem heeft gestraft, we gens het falen van de onder zijn leiding staande Nazi-politiek in de Balkan, welke mislukking is onderstreept door het En- gelschTurksch militair accoord. Niet naar Roemenië. Volgens inlichtingen van particuliere zij de zal de Duitsche minister van Buitenland sche Zaken, von Ribbentrop, niet, zooals eerst was bepaald, 24 Mei een bezoek aan Roemenië brengen, als tegenbezoek voor het bezoek van Gafencu aan Berlijn, aangezien hij zeer veel werk heeft. Op het oogenblik bevinden zch zes Duit sche studie-commissies in Roemenië, n.1. een commissie voor bosch-economie, een bank- commissie, een commissie voor de zware in dustrie en een commissie van de Tsjechische industrie, een soheepvaartcommissie en com missie van de I. G. Fanben en de Aluminium Trust. Verder brengen talrijke groepen Duit sche ingenieurs een bezoek aan het land, evenals talrijke studenten, handelsreizigers en toeristen. In de afgeloopen maanden heb ben 4000 Duitschers de grens overschreden. Naar verluidt zal ook Baldur von Sc'hi- rach binnenkort een bezoek aan Boekarest bréngen. Reynaud voor de financieele Kamercommissie. De financieele kamercommissie in Frank rijk heeft den minister van Financiën, Rey naud gehoord. Reynaud wees op de verschillende resul taten, die reeds met den herstelarbeid bereikt zijn. Voorts zou hij te kennen hebben gegeven, dat Frankrijk vooralsnog geen besprekingen zou hébben geopend over een aan Spanje te verstrekken leening en voorts, dat de hef fing van retorsierechten zou worden overwo gen voor het geval Duitschland niet de Tsje- choslowaaksche schulden zou erkennen. De minister schatte de hoeveelheid goud, die sedert October teruggekeerd is op onge veer twintig milliard.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1