"AKKERTJES" RAED-PRAET De fouten van meneer Doedens Wegenplannen, Jtewetjei Ik kijk altijd even bij de Raat Simplex rijwielen - veilig rijden - 465C in nevelen gehuld.,.. Tijdstrijd in de Heerhugowaard ZIJPE De wraak van een verdoolde of het goudster drama bij de halte van Oudesluis Zaterdag 20 Mei 1939 Derde blad En als tweede nummer: Neen meneer Doedens heeft geen beste beurt gemaakt, toen hij zoo erg van leer trok tegen het voorstel om het subsidie voor het Centraal Ziekenhuis te verlengen. En vooral niet toen hij eigenlijk kwam vertel len dat de behandeling der zieken in het Centraal Ziekenhuis zooveel te wenschen overlaat, dat er Protestante patiënten zijn die alsjeblieft naar het Katholieke zieken huis wenschen te worden overgebracht... Laten we eens voor een oogenblik aanne- inen dat alles wat meneer Doedens vertelt volkomen juist is en dat het omgekeerde nimmer plaats vindt, dus dat een zieke die eenmaal in het R.K. Ziekenhuis ligt nimmer over denkt overplaatsing te vra gen. Dan eischt nog het politiek fatsoen dat een raadslid die tot een groep behoort, wel ke dat R.K. Ziekenhuis exploiteert over der gelijke zaken niet vanaf de „onschendbare" raadszetel spreekt en zich eventueel bepaalt tot een zakelijke critiek over het finantieel voor of nadeel van de gemeente welks be lang hij heeft gezworen te zullen dienen. Hier maakte de heer Doedens misbruik van zijn onschendbaarheid als raadslid om din gen te zeggen, die wel zeer misplaatst wa ren. Is er critiek op leiding of behandeling in het Centraal Ziekenhuis dan behoort, in de allereerste plaats een Katholiek, zijn aanmerkingen te plaatsen öf in besloten zit ting óf ze kenbaar te maken aan het Be- ituur der stichting. De Protestante leden waren zoo ver standig niet te antwoordden op de krasse be schuldiging van minder goede behandeling. Wij zullen dat ook niet doen, het is bene den onze waardigheid, het is ons te goed koop, het is ons te min. Meneer Doorn gaf precies de meening weer van alle raadsleden, behalve dan waar schijnlijk die van de fractiegenooten des Heeren Doedens: het was preeken voor eigen parochie, maar... het is de groote vraag of meneer Doedens met deze preek de parochie wel zoo'n groote dienst bewijst, «Is hij zich wellicht heeft voorgesteld. We komen nog wel eens op de ziekenhuis- kwestie terug. Thans willen wij aantoonen, dat meneer Doedens er ook voor wat het schamele zakelijke deel van zijn critiek er glad naast is. Er is plaats genoog in het Centraal Zie kenhuis, zegt de heer Doedens. Het Centraal Ziekenhuis is berekend op 1S5 bedden, over 1937 bedroeg het aantal pa tiënten gemiddeld 200 en het is nadien steeds boven, soms ver boven het feitelijke maximum gebleven. Het is alleen een belang voor Alkmaar vertelde meneer Doedens. Bijna tweederde van het aantal patiënten kwam in den loop der jaren uit de buitengemeenten, doch niettegenstaande dat betaalt Alkmaar verre weg het grootste gedeelte van de onkosten. Het aantal patiënten is steeds stijgende. De stichting van het Centraal Ziekenhuis heeft de vestiging van vele specialisten in Alk maar tengevolge gehad. Deze specialisten be handelen hun patiënten bij voorkeur in de ziekenhuizen, meervoud. Ziekenhuizen, en een bewijs hiervoor isdat ook het aau- tpl patiënten in het R.K. Ziekenhuis steeds stijgende is. Hieruit valt zelfs te concludee- ren, dat... het R.K. Ziekenhuis profiteert van de komst van het Centraal Ziekenhuis, en de gemeenten, waar een" R.K. meerder heid elk subsidie afwijst, mochten hier wel eens beter aan denken, dunkt ons. Tenslotte nog dit. De samenwerking tusschen beide zieken huizen is voortreffelijk, beide hebben be staansrecht, beide doen hun zegenrijk werk. Laat men dan toch niet zoo kleinzielig zijn de ziekenhuizen tegen elkaar uit te spelen, laat men zich niet zoo in zijn kaart laten kijken Het staat zoo gek, niemand gelooft voor de oogen, zóó moe en overspannen is ze. En dan die ellendige migraine! Geef haar een "AKKERTJE" en over vijf minuien is zij weer volkomen in orde! 13 ituks 12 stuivers - 2 stuks 2 stuivers Let op het AKKER-merk I bovendien dat er onder deze Doedensche grashalmen van algemeen belang geen grocpsadders als steigerpalen zoo dik zitten. Er was bovendien niets te winnen 't subsi die kwam, gezien de verhouding driekwart eenkwart tóch, waarom dan zoo'n demon stratie van enghartigheid? In den tijd toen Louis Bouwmeester nog een broekje was, in den tijd toen komedian ten niet per gestroomlijnde autobus maar in een hobbelende diligence voorbij trokken leefde er in ons land een zeer groot tooneel- speler. Veltman!!— Het was de man van de gróótc verraders rollen, de marqué, die steevast in het zes de bedrijf van Roze Kate, het treurspel der smëden, zijn verdiende loon op het tooneel kreeg, maar in de voorafgaande vijf be drijven reeds zooveel rotte sinaasappelen en bloemkoolstronken, benevens adellijke konij nenbouten (historisch) naar het hoofd kreeg geslingerd vanuit de zaal, dat hij er in zijn vrijen tijd een bloeiende groenten en fruit- nering en poeliefszaak van had kunnen drijven... Men zegt dat na zijn afsterven er geen artist meer op de planken heeft ge staan, die zóó met zijn oogen en met de r kon rollen, die zoo verschrikkelijk kon grijnslachen. Is ónze meneer Veltman, de gedistingeer de Sociaaldemocraat van Oudesluis een na-1 koraeling van den ouden Veltman? Natuur lijk, onze meneer Veltman en nu is elke spot of ironie ons vreemd speelt géén verradersrol en dient de aiheidersbelangen naar zijn beste weten, is als raadslid soms er naast soms er aan, maar steeds actief- strijdvaardig, maar... hij doet soms even „dik" als zijn voorganger, de groote plan kenridder gedaan heeft. Ach, de voordracht van meneer Veltman II is wat moderner dan die van meneer Veltman I, Meneer Veltman I zou over goudkragen die niet met hun zachte zitvlak (ach, had toch deze lieflijke alliteratie lie ver gebruikt, dan zoomaar blootelijk de bips van den vice-admiraal de bips te noe men...) op het harde hout willen zit ten, anders gesproken hebben. Zóó; De wraak van den verdoolde, of het drama bij de halte Oude sluis. (Het tooneel stelt voor de halte Oudesluis, anno 1890. Een schoone jonkvrouw staart smachtend langs de spoorlijn. In de verte is het gerommel van een naderkomenden trein. Langzaam nadert Jan- met de Pet (de groote Veltman) van achteren. J. m. d. P. Hawat ziet mijn oog? Wat 'hoort mijn geoefend oor? Wat ontwaren mijn vergrrrramde blikken? Ha... Wat staat gij hier Maartje van Klaas en Als ik ga winkelen loop ik nooit de étalage voor- bij. Er staan altijd zulke aar dige modelletjes. Deze week bijvoorbeeld die s n o e- z i g e wit met blauw Vlechtschoentjes. Voor f 3.95 staan ze geprijsd. Wat zouden die leuk staan bij mijn nieuw voorjaars toilet. Kijkt U ook eens. U bent het vast met me eens. LANGE/TP.AAT 60 -TEL. 3385 Alkmaar Alleenverkoop: „Bally", „Sa lamander", v. Schijndel. Onze pedicure-afdeeling is van MAANDAG 22 MEI tot ZATERDAG 27 MEI wegens Pinksterdrukte GESLOTEN. wacht op dingen die niet komen zul len? Maartje... Aach... J. m.. d. P. Hoort... Hij nadert... de ge- vlllloekte... met zijn driedubbel vermale dijde inhoud... Hij komt... Ha... Vreest mijn heilgen toorn, goudkraag met de vier sterren, mouw met gouden stre pen, arm met bananenschillen... Bah... Wat let mij of ik donder, ja ik don- derrrr, ik neem daar geen woorrrrd van terug-veracht publiek op het schellin- kie, deze schoone jonkvrouw voor deze wentelende wielen. Wat let mij haar te offeren als bloedig protest tegen de gruwzame schending mijns rechtvaardigen belangens... Hahahahah.. (lacht op vreezelijke wijze) Maartje: Ach, wee mij... arme onschuldige... Help mij help mij brave burgers... hihihi J. in. d. P.: Hahahahah... Schellinkje; Hou je poote thuis fader... (er valt een mandje overrijp fruit voor de voeten van Lm. d. P.) J. m .d. P.: Ha... ik zie ze... waar is mijn vlijme dolk opdat ik hun zachte hum- merdehum aan de banken vastnagele... Deze vervloekte goudkragen... Het uur is gekomen... (Heft de jonkvrouw bo ven zijn hoofd, de trein nadert... na dert... nadert...) Maartje: Bèèèè J. m. d. P.: Baaaè, Schellinkje: Boéééé... J. m .d. P.: Eén... twéé... Schellinkje: Hup Catóótje... J. m. d. P.: Drrrrrie... (Wil haar met een vreeselijke gil onder den trein werpen, maar krijgt een rheumatiekscheut in zijn knieën... Maartje valt bevallig. J. m. d. P. valt bouwvallig. Het scherm moet vallen maar is kapot en valt heele- maal niet... EINDE Zuidscharwoude Welke zijn de voornemens der Provincie? De vraag, of de groote plannen voor het aanleggen van een weg van den Waarddijk langs het Kerkepad door de Koog naar den verkeers weg door Lanigendij'k, nog' verwe zenlijkt zullen worden, is uiteraard niet, met eenige stelligheid te be antwoorden. Zij is weer meer een onderwerp van be spiegeling geworden, sinds het schrijven be kend is geworden, dat een voorloopige op schorting van de ten uitvoerlegging van den Oostelijken Procfpolder inhield. Van de juiste bewoordingen van dat schrijven hebben de lezers kennis kunnen nemen in het desbetreffende nummer van ons blad. Andere kranten volgden daarna met hun berichtgeving, doch hebben dat gedaan in een vorm, die niet gedekt wordt door den inhoud van bedoeld schrijven. Zoo is er 'n publieke opinie ontstaan, die uitgaat van een verwarde praermissie, met het gevolg, dat men nu allerlei meeningen hoort ver kondigen, waarvan het gevaarlijk is, ze als authentiek te beschouwen. Zoo is het een grove onjuistheid, als zou het gemeente bestuur het bericht omtrent den Oostelijken Proefpolder hebben ontvangen. Bouwt men nu op deze onjuistheid voort, dan kunnen allerlei conclusies worden getrokken, die an ders zouden zijn uitgevallen, als men niet van die onjuistheid was uitgegaan. Ongetwijfeld is er minder kans voor de totstandkoming van den weg. als de Lange Balk niet vervangen wordt, door 'n rijibrug Als de gemeente Zuidscharwoude zioh uit financieel oogpunt de weelde kon veroor loven, een dergelijke brug te laten bouwen, dan houden we ons ervan overtuigd, dat dde brug er kwam. Als noodlijdende ge meente hebben hoogere autoriteiten echter nog oen woordje mee te spreken, zoodat eenige twijfel mag worden geopperd over de vraag, of de toestemming zou worden verleend, als de gemeenteraad eventueel een besluit daartoe naon. Sommigen bewe ren, dat nu de totstandkoming van den Oostelijken proefpolder o<p losse schroeven is komen te staan, van den aanleg van den weg ook niets zal komen. Deze stelling is echter aanvecht baar, omdat reeds ernstige discus sies over dat onderwerp zijn ge voerd, toen er van een Oostelijken proef|k>lder nog geen sprake was. Bovendien is daar later nog bijge komen het Uitbreidingsplan der ge meente, op de voorbereiding waar van Ged. Staten herhaaldelijk bobben aangedrongen en waarmee, blijkens in een der raadsvergade ringen gedane mededeelingen een begin van uitvoering is gemaakt. Het wil ons voorkomen, dat de uitein delijke vaststelling van dit Uitbreidings plan nog wel van grooten invloed kan worden op de al of niet totstandkoming van een nieuwen weg. Zonder vooruit ie willen loopen op den inhoud ervan, lijkt het ons toch toe, dat de uitbreiding zal moeten worden gezocht naar het Oosten. En o.i. zou het uitbreidingsplan aan betee- kenis winnen, anders gezegd, zou er meer aanleiding bestaan de gemeente naar die kant uit te breiden, als er niet een doodloo- pende straat kwam, doch een weg voor het doorgaand verkeer. We laten nu nog de vraag rusten, of er een mogelijkheid bestaat naar een anderen kant uit te breiden. Van veel beteekenis zou het inderdaad zijn, als men met zekerheid wist, wat er inzake den O. proefpolder zal gebeuren. Daaromtrent mag het gemeentebestuur in het stadium der uitbreidingsplannen niet in het onze kere worden gelaten. Allicht, dat men zal trachten zekerheid in dezen te krijgen, en zoo die er is, zal het eenvoudiger zijn, ver dere plannen uit te werken. Aangezien het provinciaal Bestuur bij beide nauw betrok ken is, ja zelfs beide heeft aangesneden, dat Bestuur't eigenlijk in de hand heeft te bepa len, of en hoe een en ander zal geschieden of niet geschieden, bestaat er bij ons geen twijfel, of het gemeentebestuur zal volledig op de hoogte worden gesteld, omtrent de bedoelingen en voornemens der provincie. Men vraagt zich wel ecne af, waarom die hoogere colleges zich zoo vaak in een waas van geheim zinnigheid hullen, waardoor het voor de lagere colleges moeilijk is, hun standpunt te bepalen. We vemvachïen echter, dat er toch wel spoedig eenige opheldering zal komen, nu men voornemens is, met de werken voor den provincialen weg langs den Waarddijk spoedig te beginnen! welke werken daar ter plaatse rekening zullen moeten hou den met het al of niet tot stand komen van een rijweg en dus ook een rij brug. Nog is de vraag gerezen, of, mocht de rij weg er komen, het de aangewezen oplos sing zou zijn deze te leggen door de Koog. De situatie is daar een zeer moeilijke: ver schillende perceelen zouden moeten ontei gend worden, terwijl de weg precies langs de openbare school zou loopen. Bovendien lijkt het ons voor de veiligheid van het verkeer bijzonder gevaarlijk, als die weg op dc Dorpsstraat zou uitkomen juist bij het radhuis en café Kramer. Er zou wel een eenvoudiger, financiëël voordeeliger en minder gevaarlijke oplossing te verkrijgen zijn, als de uitgang meer noordelijker of zui delijker kwam te liggen, waar het uitzicht veel beter en ruimer kon zijn. Opmetingen zijn echter reeds in de Koog geschied, voor loopige, besprekingen met enkele eigenaars zijn reeds gehouden en naar verluidt, is reeds overeengekomen een strook grond van het weiland van De* Boer te koopen. Vooral met betrekking tot dit laatste wordt de vaste meening ver kondigd, dat een eventueel aan te leggen weg door de Koog zal gaan. We zijn echter zoo vrij, er in dit verband aan te herinneren, dat de Provincie met enkele landeigenaars ook reeds was overeengekomen hun land te koopen voor den proefpolder doch van een passeeren der acte komt nog maar niets. Zoo stapelt de eene onzekerheid zich op de andere en leven de ingezetenen voort onder 't houden van bespiegelingen over za ken, die toch eenmaal hun beslag zullen moeten krijgen, doch die wel wat veel ver gen van het geduld van hen, wier belangen er ten nauwste bij betrokken zijn. Ook meneer Veltman II speelde in dezen trant Het doet het heelemaal niet meer, deze V3011 ^cn tijd toen Albert Ilahn zijn heerlijke prenten in de Notenkraker teekendc en steevast dc kapita listen afbeeldde met een rand rijksdaalders om den hoed, een gezicht als een vette kik ker en een sigaar als een bezemsteel. Een terminologie uit clcn tijd die de arbeiders klasse niet meer noodig heeft om haar strijd te voeren. Oudesluis ook niet. Maar- voor het. overige, raadslid Veltman, had met zijn critiek ook alweer wat het zakelijke ge deelte aangaat, gelijk. Het platteland be taalt inderdaad 'n groote deel van de milli- oenentekorlen der Ned. Spoorwegen. Oude sluis verdiende een halte te hebben. Maar- woorden als worsten had partijgenoot Velt man raadslid Veltman niet' in den mond moeten geven, 't Is toch voor meneer Velt man niet noodig om een „Nou-jongcns-die- durft-het-ook-plalweg-tc-zeggen"-pluimpje te verdienen niet het oog op de groote Junige- beurtenis? Zonderlinge houding der oudetijd- maniakken. PROTESTVERGADERING, WAAR HET WARM TOEGING. 't Botert weer niet in dc Heerhugowaard. Het gesprek van den dag. Oude. Nieuwe. Nieuwe. Oude. Toen voor eenigen tijd terug de gemeenteraad een verordening aannam, waarbij vastgesteld werd dat alle openbare uurwerken, bij invoering den zomertijd voortaan zouden moeten aanwijzen, heeft menige voorstemmer zich vermoedelijk niet afgevraagd, welke verstrekkende gevolgen' dit nog zou hebben. Zooals gezegd, de „verordening" was er. Ze werd doorgegeven aan de Pastoors en Kerkbesturen, met het verzoek hierin mede te werken door ook de aanvangsuren der kerken en scholen op nieuwe tijd tc doen beginnen, 't welk bij bovengenoemde een gunstig onthaal vond. Edochmen had buiten de veehouders gerekend. Van 't Kruis begon de Victorie. Toen hier de kerkmeesters ter oore kwam dat met de traditioneele ,o,ude tijd" gebro ken zou worden, was de eerste wandeling naar de Pastorie. Een conferentie met Pas toor met als slot: men zou de parochianen laten stemmen, met als eindresultaat, de meeste stemmen geldenOf niet, want ziet, bij de gehouden stemming was het overgroote deelvóór nieuwe tijd en had den de heeren kerkmeesters een tegenvaller Doch de motieven tegen de nieuwe tijd wa ren bij de kerkmeesters (grootendeels vee houders) van zoo groot belang, dat ze naar „men" zegt bedankt hebben voor de eer, lan ger kerkmeester te blijven of wel Pastoor moest geen rekening houden met hen, die hun stem hadden uitgebracht vóór nieuwen tijd. Pastoor zwichtte, deed afkondiging dat de oude tijd gehandhaafd bleef en kerk en school weer op ouden tijd begonnen. Einde tafreel I Parochie St. Dyonisius! Ook hier had Pastoor het ernstig verzoek der edelacht bare heeren ontvangen om indien mogelijk den nieuwen tijd in te voeren. Inschikkelijk als deze pastoor is, had Zijn Eerwaarde dan ook direct aan dit verzoek voldaan en de kerk- en schooltijden op nieuwen tijd gezet. Resultaat: groote voldoening bij het mce- rendeel; een storm van verontwaardiging bij de veehouders en een enkele tuinder, met als gevolg een protest verg adering, uitgeschreven door den L.T.B. en gehouden in café Vecnboer, welks zaal tot in alle hoe ken gevuld was, niet alleen met voorstan- ders, doch ook met tegenstanders van den ouden tijd en enkele scnsatielustigcn. Voorzitter was de heer A. Quant. Harde noten werd gekraakt over de voor stemmers van de verordening, welke was aangenomen. Doch even werd het stil in de zaal toen het a.s. gemeenteraadslid, de heer Kok (arbeidersafgevaardigde), het woord kreeg en de vraag stelde of de Heerhugowaard alleen uit boe ren bestond. Spr. zeide, dat een niet onbelangrijk ge deelte arbeiders zich wettelijk aan dezen tijd moest houden en verplicht waren nieu wen tijd te werken. Ook dit woord kon de heeren L.T.B.'ers niet vermurwen, zoodat aan het eind der vergadering besloten werd een adres aan den pastoor te richten, waarin de wensch zou worden te kennen gegeven, den tijd, zooals sinds jaren bestaan, aan te houden en den nieuw ingevoerden tijd wederom af te schaffen. Inschikkelijk als deze Pastoor is, zooals wij eerder reeds meldden, willigde deze ook dit verzoek in en las Donderdagmorgen het besluit- van de kansel dat voortaan kerk en school weer op ouden tijd aanvingen, met als gevolg in vele gezinnen: vader om 12 uur, de kinderen om 1 uur eten en moeder de vrouw om 3 uur met de afwasch klaar en 's avonds de L.T.B.'ers geen haar knippen. Is het te verwonderen dat een storm van verontwaardiging opgaat bij dc voorstan ders van nieuwen tijd. Zou dit het einde zijn van het 2e tafreel? Wij meenen van niet! Stemmen gaan reeds op, een protestvergadering tegen deze han delwijze te houden. Te verwonderen na een dergelijke twee slachtigheid is dit niet daar reeds jaren de genen, die nieuwen tijd moeten houden, zich hebben moeten schikken en nooit een protestyergadering hebben gehouden. Dit ge deelte is ongetwijfeld van goeden wille! Dc tegenstanders echter (nu het reeds een feit was) doen een storm van verontwaardiging opgaan. Ons lijkt dit niet logisch, verstan diger was het geweest dit jaar eens te pro- beeren en beviel het niel, dan liever een volgend jaar tijdig te protestceren. Verdeeldheid en beroering heerscht thans in ons tijdperk al in voldoende mate, la ten wij dan om zulke kleinigheden niet iets op de spits gaan drijven, doch verdraagzaam ZJJUl

Schager Courant | 1939 | | pagina 9