Incident te Kalthof uitgelokt? „China zal den oorlog winnen" De moeilijkheden vao de schapenhouderij Eogelands Koningin knst de Canadeesche vijflingen Het koningspaar te Toronto. Na onder luide toejuichingen een rit door de met vlaggen versierde straten van Toron to te hebben gemaakt, hebben de Engelsche koning en zijn gemalin, gezeten op schar- lakenroode troonen, welke voor het stadhuis waren opgesteld, de hulde der stad in ont vangst genomen. Vervolgens werden zij of- iicieel door de regeering verwelkomd in het provinciale parlementsgebouw, waar zij 2 uur lang door een uitgelezen gezelschap wer den verwacht. Vijfling aan het koningspaar voorgesteld. Terstond na de officieele plechtig heid in het kamergebouw werd de vijfling aan het koningspaar voorge steld. Nadat de speaker had aange kondigd, dat de vergadering thans vijf kleine koninginnetjes te zien zou krijgen, werden de vijf meisjes bin nengeleid. In plechtigen optocht schreden zij binnen met den minister-president Hepburn aan het hoofd. Twee hunner werden door de ouders aan de hand gehouden, terwijl drie kinder meisjes de anderen aan de hand hielden. Dr. Dafoe liep achter den premier. De kin deren droegen witte jurkjes en tuithoedjes met satijnen lintjes. Het laatste kind, dat binnenkwam, lokte applaus en gelach uit door beslist iedereen te willen toewuiven, niettegenstaande haar -pogingen om naar hoven op de tribunes te kijken, haar bijna deden struikelen. De koningin vereerde ieder kind met een blauw manteltje, terwijl de vijfling de ko ningin een door elk der meisjes ondertee- kende foto .aanbood. Na de uitwisseling der geschenken, legde elk der meisjes haar armpjes rond de hals van de koningin en gaf haar een klinkenden kus, welke zij be antwoordde. „Japan h««ft zijn kans voorbij laten gaan". Wij hopen niet den oorlog dit of het vol gende jaar te winnen, doch al duurt het drie of vijf jaar, den oorlog zullen wij win nen, aldus heeft generaal Tsjen Tsjen, een !van Tsjang Kai Sjek's bekwaamste leger aanvoerders, die thans de operaties aan het front in Hoenan en Kiangsi leidt, verklaard Japan heeft verzuimd te Nanking en Han- kau. toen de toestand voor China hoogst critiek was. een beslissende nederlaag toe te brengen en die gelegenheid zal niet terug- keeren. Tsjen Tsjen voegde hieraan toe, dat de Japanneezen thans zelfs niet alleen geen nieuwe vorderingen kunnen maken, doch dat de toestand zelfs in de onder hun con trole staande gebieden verre van veilig is. Behalve de mobiele guerilla-eenhedcn, die in de Japarisché achterhoede opereeren, zijn thans achter de Japansche linies zestig divisies geregelde Chineesché troepen sa mengetrokken. Ten aanzien van de gevechten in Noord Hoepeh zeide Tsjen Tsjen, dat de Japansche omsingelingsplannen na vijf dagen en nach ten van verwoeden strijd, ten noorden van Tsaoyang volkomen verijdeld zijn. Polen zon gedreven kannen worden tot daden, die Berlijn als een agressie zou kannen beschouwen, Na de krachtige vertoogen, welke de Pool- sche commissaris Chodacki tot den senaat van Dantzig heeft gericht, in verband met het incident in de grensplaats Kalthof, waarbij de Dantzigsche onderdaan Grueb- ner werd gedood, heeft dc Dantziger Senaat strenge politiemaatregelen gelast. Het verluidt, dat Chodacki gezegd heeft, dat tenzij Poolschen ambtenaren politiebe scherming zou worden verleend. Polen zelf de maatregelen zou moeten nemen voor dc veiligheid van zijn onderdanen. Men meent verder te weten, dat het ant woord van den Dantzigschen Senaat op de nota van den Poolschen commissarisgene raal niet zou worden gegeven, voordat het onderzoek naar de incidenten zal zijn ge ëindigd. Men heeft den indruk, dat deze zaak voor het oogenhlik geen ver dere consequentie zal hebben noch diepere reacties. In politieke Poolsclie kringen wijst men erop, dat de taktiek van Dantzig de strekking heeft Polen te enerveeren door incidenten en provocaties, die het zouden drijven - tot daden, die Dantzig of Berlijn zouden kunnen beschouwen als een agressie. Douanen weer op hun post Havas meldt, dat de Poolsche douane-in specteurs te Kalthof, die zich na de inciden ten naar Simosdorf hadden begeven, op dracht hebben gekregen hun functies te Kalthof onmiddellijk to hervatten. De Senaat zou de verzekering hebben ge geven, dat zij hun functie in volle veiligheid kunnen uitoefenen. De douanen, wier huis vernield is, hebben zich voorloopiz in het station geïnstalleerd. Zij voelen zich daar veiliger dan in een particuliere woning, doch de uitvoering van hun taak is er moeilijker door geworden. Dg rol van Gruebner. Gruebner, het slachtoffer van het inci dent, had naar het telegraafagentschap Pat te Warschau bericht, reeds eerder aanlei ding gegeven tot Poolsche stappen. Zoo richtte de Poolsche commissaris op 9 De cember 1937 een schrijven aan den senaat der Vrije Stad over een incident, dat door Gruebner uitgelokt was bij den Poolschen douanepost te Kalthof. De senaat ant woordde hierop den 28sten Februari 1938, waanbij uitdrukking gegeven werd aan spijt en waarbij de schuld van Gruebner er kend werd. Tien dagen geleden, 11 Mei deed de Poolsche commissaris stappen bij den senaat over een aanslag van dcnzelfden Gruebner te Kalthof op den Poolschen douane-inspecteur Szaja op 29 April 1939, toen een ernstiger incident slechts verhin derd werd door de arrestatie van Gruebner door de Dantzigsche politie Ten slotte nam Gruebner in den nacht van 8 op 9 Mei j.1. deel aan een aanslag met voetzoekers op den Poolschen douanepost tc Kalthof. Grensincidenten in Mongolië Buiten-Mongolen door Mands- Joekwo-Japansche grenswachten teruggedreven. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn twee honderd man van het leger van Bui- ten-Mongolië ten Zuidwesten van Nomonhan de grens overgetrokken. Zij werden evenwel teruggedreven door dc Mandsjoekwo-Japan- sohe grenswachten. Zondag trokken vierhon derd man over de grens ten oosten van het Buir Nor. Ook hier werden de troepen van Buiten Mongolië teruggedreven. De regeering moet lammeren op- koopen. In de te Den Haag gehouden vergadering van het Kon. Ned. Landbouw Comité werd de positie van de schapenhouderij zeer moeilijk genoemd. De prijzen der slachtbare zuiglammercn zijn onbevredigend. Tenein de daarin verbetering tc brengen is het nood zakelijk, dat van regeeringswege een vol doend aantal lammeren op daartoe geëigen de markten wordt opgekocht. Omtrent de uitvoering van een dergelijke maatregel zal nader overleg met belang hebbenden kunnen worden gepleegd. esloten werd eventueel in vereeniging met de andere centrale landbouworganisa ties stappen te doen bij het college van re- geeringscommissarisscn. Tevens zal er op worden aangedrongen de uitvoeringsmaat regelen eventueel zoodanig te maken, dat ook werkelijk de schapenhouders het pro fijt daarvan zullen trekken. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. Van 16 tot 23 Mei 1939. Wijzigingen: Harènkarsipel: Coöp. Tuinbouwv ereen„Sa menwerking" G.A., Tuitjenihom H 28, bestuurswijziging. Uit onze Omgeving LANGENDIJK BROEK OP LANGENDIJK OPRICHTING V.V.V. Nieuwe perspectieven voor mid denstanders,* schippers en tuin bouwers. Onder leiding van burgemeester Schelhaas werd gistera\ond een vergadering gehouden in het café van den heer J. de Boer, met het doel tot oprichting te geraken eener veree- niging voor Vreemdelingen Verkeer. Medegedeeld werd, dat in samenwerking met "de V.V.V. te Alkmaar het plan is rond vaarten te houden in „het Rijk der duizend eilanden" zooals Broek reeds op de recla me-kaarten wordt aangeduid. Een verordening zal in liet leven geroe pen worden, dat alleen de V.V.V. vergun ning krijgt tot het houden dezer rondvaar ten met vreemdelingen. Gememoreerd werden de voordeelen daar aan verbonden voor middenstanders, schip pers en tuinbouwers. Een ieder die zich met zijn vaartuig be schikbaar stelt voor het houden van rond vaarten krijgt als vergoeding plm. 25 cent p. persoon, die vervoerd wordt. Verwacht wordt dat Vrijdags na het bezoek aan de Kaasmarkt een groot aantal bezoekers van dc gelegenheid gebruik zal maken, daar ook dc reisbureaux hun volle medewerking ver- leenen; door kaarten te verspreiden over de gèheefe wereld. Het ligt in de bedoeling de tochten om 2 uur 's middags te doen aanvangen, welke zoo ongeveer 2 uur zuilen duren. De deelnemers aan den openingstocht, welke Vrijdag a.s. zal worden gehouden, waaraan 150 vooraanstaande personen zul len deelnemen, zullen gedeeltelijk eerst om kwart voor 11 samen komen op het gemeen tehuis, daarna zal om 11 uur gevaren wor den naar de Broekerhoek, alwaar het an dere gedeelte zal worden opgewacht, dat per spoor aan H.H. Waard aankomt. Het plaatselijk-fanfarccorps zal medewerking verleenen, waarna de tocht door het Rijk der duizend eilanden een aanvang zal ne men. Een gedeelte der genoodigden zal een koffietafel worden aangeboden in café Vij zelaar, door de gemeente Broek op Langen- dijk, terwijl dooi1 de directie der Spoorwegen oen koffietafel voor het andere gedeelte zal worden toebereid te Alkmaar. Staande de vergadering gaven zich een 50-tal personen op als lid waarna werd overgegaan tot vast stel van statuten en reglement. In het bestuur werden bij acclamatie be noemd de zittende comitclcdcn. Opgemerkt werd nog dat zij die vaartui gen beschikbaar wenschen te stellen voor cvcntueelc rondvaarten zich kunnen ver voegen bij de secretaris don heer J. Slot Pz. De heer S. de Boer, als vertegenwoordi ger der veiling aanwezig zijnde bracht dank voor de uitnoodiging en memoreerde het nut voor deze streek en de reclame, wel ke onwillekeurig uitgaat van de producten liier geteeld. De heer P. van der Molen zou gaarne zien dat onderwijzers en ouders medewerking verleenen, de kinderen er opmerkzaam op te maken zich behoorlijk tegenover de vreemdelingen te gedragen. Na eenige besprekingen van huislioudelij- ken aard volgde sluiting. ANNA PAULOWNA AUTO-ONGEVAL. Zondagavond botste P. Koster Fz. met een vrachtauto tegen een der hoornen in het zg. Bosohje. Dit ongeval, waarbij de bestuur der licht *aan gelaat en handen gewond werd, overkwam hem waarschijnlijk, door dat. hij, bij de snelheid, waarmee gereden werd, niet vlug genoeg z'n stuur kon wen den om ter plaatse de bocht goed te kun nen nemen. Dokter Olree verbond den be stuurder, de flink gehavende auto werd naar een garage gesleept. ATHLETIEKSUCCESSEN. Mej. Nel van Balen Blanken sprong Zon dag te Wieringenvaard buiten mededinging 1 M. 57.5, na Donderdag in Zaandam het seizoen met een sprong van 1 M. 18 te heb ben geopend. Over Nel s vorm behoeven wc ons dus niet ongerust te maken en we ho pen, dat ze eerstdaags haar Weener record- prestatie van 1 M. bi zal benaderen. Vermelding verdient de vooruitgang van haar jongsten broer, die tc WAV. 1 m. 70 hoog sprong. Anton Blok startte Zondag te Den Haag voor het eerst en werd no. 2 op de 300 me ter in 37 seconden. De pers roemt algemeen z'n optreden. VOORDRACHT ONDERWIJZER SCHOOL L De voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school no. I luidt: 1. A. D. de Veer te Winkel, thans tijd. on derwijzer aan de L'LO-schöol te Scha gen. 2. C. Veeneklaar te Den Haag. 3. K. Brandenburg te Beverwijk. SCHOOLFEESTVERGADERING. In Vcerburg werd gisteravond de gewone jaarlijksohe vergadering gehouden, waarin het schoolfeest voor de kinderen der open bare en r.k. scholen wordt georganiseerd. Nadat de heer G. Gcerligs had geopend en de notulen waren goedgekeurd, bracht dc heer Prins het financieel verslag uit over het verleden jaar gehouden feest. Inkom sten en uitgaven dekten elkaar vrijwel en bedroegen ongeveer f 750. De hceren J. Jongcjans, P, Kooipian en C. Gcerligs, die de rekening controleerden, bevonden deze in goede' orde. De aftredende bestuursleden Prins en De Wilde, resp. pen- ningm. en secr., wérden hij acclamatie her kozen. Op voorstel van het bestuur werd vervol gens het reglement zoodanig gewijzigd, dat voortaan, ieder die voor minstens 25 cent op de lijsten teekent, als lid der schoolfeestver- eeniging wordt beschouwd (was tot nu toe 50 cent). Een ander, meerderhqidsvoorstel van het bestuur, dat de benoeming dér geleiders re gelde, ondervond nogal wat bestrijding, maar werd toch met 33 tegen 20 stemmen aangenomen. De bedoeling van dit voorstel was, een soort rouleer-systeem bij de ver kiezing der geleiders in te voeren en, voor voor zoover het mogelijk was, tc voorkomen, dat ieder jaar vrijwel dezelfde personen als geleiders meegaan. Door dc defensie-maatregelen in de dui nen kon het aparte feestje voor de leerlin gen der tweede klassen minder goed geor ganiseerd worden dan andere jaren en daar dit jaar in Alkmaar van een bioscoop met. meer ruimte gebruik gemaakt wordt voor de groote groep kinderen, die naar Schoorl en Alkmaar gaan, werd besloten ook de tweede klas bij wijze van proef de Schoorl- sche reis mee te laten maken. Datum 14 Juni. Dc reis naar Amsterdam, voor de oudste kinderen, zal op 15 Juni plaats vinden. Als geleiders voor de openbare scholen werden gekozen de hecren P. Kooiman, Jb. Gcerligs, C. Gecrligs, H. Davids, G. Vergaay en C. de Schipper, reserve dc heer C. Wuis en mw. KosterKranenburg. Vóór de r.k. scholen: J. F. v. d. Berg, Winnubst, P. J. Komen, P. Brouwer, Jansen en Swakman. Reserve: Jb. Rozenbroek en Schol te. Na regeling van nog eenige zaken en rondvraag, volgde sluiting. DE DAMES OP EXCURSIE. Iwee met Persildoeken bevlagde auto's van de firma Naastepad brachten een zestigtal dames, leden van den Bond van Boerinnen e.a. Pl.vrouwen naar Amsterdam, om daal de Persilschool tc bezoeken en kennis te ma ken met de verschillende Persilproducten. Dit bezoek, dat in den middag plaats had. werd voorafgegaan door 'n bezichtiging van het Paleis, het oude in 1648 door Jacob van Campcn gebouwde raadhuis. Het gerestau reerde paleis, dat weer zooveel mogelijk in zijn oorspronkelijken toestand is terugge bracht, maakte met z'n prachtig, beeld houwwerk, mooie schilderstukken, kostbare kronen en meubelen, grooten indruk. Nadat bij Heek op 't Rembrandtplein den inwendigen mensch versterkt was, werd de wandeling naar de Persilschool gemaakt. Na een welkomstwoord namens de directie, werd een demonstratie gegeven met dc Persil-pro- ducten, waarna ook eenige komische en we tenschappelijke filmpjes de voordeelen van deze producten toonden. Tusschcn de filmp jes werden thee en gebak aangeboden en niet een „wasehstok", geschenk van de Persilfa- brick, togen de dames huiswaarts, nadat mevr. IveijzerDe Jong namens allen de di rectie der Persil-fabriek dank had gebracht. BREEZAND. AANBESTEDING. In café Rozenbroek is Maandag aanbe steed het uitbreiden van de R.K. school te Breezand met een klasselokaal, kantoor en opgang. Ingeschreven werd door: W. Laboul, Den Helder voor f 9030; R. Kuiper. Heiloo f 8100, P. Tuin, 't Zand, f 8390, Gchr. Boersen, Wie- ringen f 7970; P. Broers, Breezand f 7890; J. Schuit, Alkmaar f 7850; Bot en Rusten burg, Medemhlik f 7676; K. Klaver en J. Moo- lenaar, Koedijk f 7420; Doedens en Schilder, 't Zand f 71S7; en G. Roosloot, Bergen, f 6400. Gunning later. W1ER1NGERMEER SLOOTDORP. AANGESTELD. Naar wij vernemen is de heer J. Bij post, hulpbesteller hij de posterijen alhier, aan gesteld tot arbeider in tijd el ij ken dienst, zooals bij de Posterijen de term luidt. Deze benoeming wordt gerekend in te gaan op 20 Mei j.1. NIEUWE NIEDORP FEEST IN DE PRINS MAURITS. Het belooft den eersten Pinksterdag in de Prins Maurits wederom wat te worden! De danszaal zal er als steeds feestelijk uitzien en schitterend zijn verlicht, terwijl de bal leiding in handen is van Mr. W. Watts met zijn origineele Neger Band. We behoe ven toch hieraan verder niets toe te voegen. Het wordt zeker een succes. Maandag en Dinsdag is er volop gelegen heid tot kolven en biljarten. Met de feest dagen dus naar de Prins Maurits. Zie verder de adv. in dit nr. RIETSCHOUW. In ons nummer van Maandag plaatsten wij een ad verent ie van kroosscttiouw voor den Niedorperpolder, dit moet zijn Riet- sohouw. Zie ook de adv. in dit nr. W ARMENHUIZEN VERGADERING „DE NOORD". Gisteren had in café Wester een algemeene vergadering plaats van de tuinbouwvereeni- ging „Dc Noord". Voorzitter heette de aanwezigen welkom en memoreerde vervolgens het heengaan van den heer Klant. De secretaris las de notulen, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. De secretaris had met den heer Donin, tuinbouwondervvijzer, een onderhoud gehad en deze was er vrij zeker van dat dc cursus bemestingsleer door t Rijk gesubsidieerd zou worden. Vervolgens bracht secretaris naar voren het al reeds besproken arbeids contract. Tot dusver heeft Warmen huizen hierover nog niets gehoord van het Hoofd bestuur. Vermoedelijk zal het zitten in de klasse-indeeling, die onbillijk was gesteld, vast staat, dat als Warmenhuizen niet onder klasse B. wordt gerangschikt,, hiermede geen genoegen zal worden genomen. Ook onze zustcrvercenigingen zullen we in dit opzicht achter ons hebben. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief voor dc Algemeene Vergadering behandeld en werd de dan te nemen houding ten opzichte van de verschillende voorstellen bepaald. Bij de rondvraag werd besloten dit jaar wederom een dorschmachine te laten ko men. Er volgden nog besprekingen van huis- houdelijken aard, waarna sluiting. ie Kuop. 1 GAZELLE DAMESRIJWIEL, met remnaaf en lamp. als nieuw. U. BOSMA, Haring huizen. Gevraagd: HULP i. d. HUISHOUDING, bij Wed. K. KAAN Ivzn., mid delbare leeftijd, P.G., Zich te vervoegen bij den heer Jb. KAAN Kz., Groote Buurt, Wie ringenvaard. SCHILDERSKNECHT, gevraagd, bij C. GOET, Oude- sluis. Gevraagd terstond: EEN DAGMEISJE, niet beneden 15 j.. Mevr. ZWART, Boschstraat, Winkel. SCHAGEN GESLAAGD Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. G. Doves, is, naar wij vernemen, 20 Mei lj. te 's Gravenhage geslaagd voor 3den stuurman Groote Handelsvaart. PRIJZEN VOOR DE XAARTLEESRIT. Naar wij vernemen, is voor de deelnemers aan den Kaartleesrit, welke 2den Pinkster dag gehouden zal worden, een aantal fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Onze courant looft een beker uit. OVERGEPLAATST. De heer Bok, die belast was met. den bouw van de Centrale voor de automati seering der telefoon, zal per 19 Juni a.s. onze gemeente verlaten. Hij wordt overge plaatst naar Hoorn en zal zich verder be zighouden met den bouw der eindceivtrales van verschillende sectoren in de omgeving van Hoorn, Purmerend en Enkhuizen. TEXEL TWEEDE EN GROOTSTE LAMMEREN- MARKT. L.T.B.-VERGADERING. Gisteravond had in het lokaal van den heer Mosch een vergadering plaats van den L.T.B. De voorzitter, de heer W. Dekker, open de met den Chr. groet. De notulen door den secretaris, den heer C. Mosch, voorgelezen, werden goedgekeurd. De voorzitter - deelde mede, dat binnen kort Ir. C. Rictsema voor een vergadering van den L.T.B. een lezing zal houden over den bouw van koolbewaarplaatsen. Met het oog op de te benoemen afgevaardigden van de algemeene vergadtring der veiling stelt het bestuur van den L.T.B. voor de pre sentiegelden te bepalen op f 1.50. Aldus be sloten. Rekening en verantwoording. De voorzitter las de rekening voor en naar aanleiding hiervan werd geen enkele vraag gesteld of een opmerking gemaakt. Bij het bespreken van dc ingediende voor stellen voelde een lid er wel voor het voor stel van den L.T.B. afd. Tuitjenihom inzake de leeftijdsgrens voor Bestuursleden van de Veiling te steunen. De heer K. Molenaar bestreed echter dit voorstel, vooral op grond van het feit, dat het nog nooit is voorgekomen, dat een be stuurslid van de veiling op 70-jarigen leef tijd nog zitting heeft. Benoeming afgevaardigden al gemeene vergadering. Tot afgevaardigden, behalve het Bestuur van den L.T.B., werden benoemd de hee- ren: L. Komen, A. Mekken, P. Tesselaar, C. Dekker Hz., C. de Nijs, S. Ligthart, S. Ooijevaar, P. Jonker, P. Stet en Jn. de Nijs. Rondvraag. De heer P. Tesselaar besprak nog de be keuringen, die zijn gemaakt voor het telen van koolplanten onder platglas. Van be paalde zijde werd hem medegedeeld, dat po gingen aangewend zullen worden om de tuinders te bewegen, de eventueele boete af te koopen. Spr. raadde aan hiertoe niet over te gaan én niets te betalen. Laat het gerecht gerust maar zijn beloop hebben. De voorzitter was het hierme<l° eens. De heer Smit brak nog een lans voor het behoud van de tram. De heer K. Molenaar betreurde, evenals de voorzitter de geringe opkomst van leden. De heer Jonker vroeg nog naar de kost prijsberekening van de vroege aardappe len. De voorzitter zeide, dat vanwege de Prov. Commissie en de standsorganisatie thans een onderzoek naar de teelt van vroege aardappelen gaande is. BARSINGERHORN HARINGHUIZEN. DE VERANDERING BIJ DE CREMA. Omtrent de verandering in de leiding bij de Zuivelfabriek Crema vernemen wij na der, dat de heer Blom, tot dusver direc teur van het bedrijf, ongeveer vier weken geleden, om voor hem moveerende redenen ontslag heeft aangevraagd. Dit is hem in de aandeelhoudersvergadering van Vrijdag j.1. verleend op voorwaarde dat hij zijn op volger nog eenigen tijd zal inwerken. WIERINGERWAARD NUMMERING CANDIDATENLIJSTEN. De candidatenlijsten voor de op 12 Juni a.s. te houden gemeenteraadsverkiezing zijn genummerd als volgt: 1 Liberale Partij; 2 Neutrale Partij; 3 S. D.A.P.; 4 Vrijz. Dem. Bond gecombineerd met Algemeen Belang. Z1JPE ZAND EEN NOOTLÖTTIG FIETSTOCHTJE. Toen het 9-jarig zoontje van den heer L. Schild Zondagavond een stukje was gaan fietsen, kwam hij, doordat hij slipte zooda- nig te vallen, dat, hij 't dijbeen brak. Op medisch advies is hij naar 't ziekenhuis te Den Helder vervoerd. Bij het einde van de markt greep de regeering in. Evenals vorige week zette de lammeren- markt gistermorgen in met stuggen handel; enkele uitgezochte goede partijen werden be trekkelijk vlug verhandeld voor prijzen van f7.en hooger, doch daarna stond tot 9 uur de handel vrijwel stil Men wachtte blijkbaar op regeeringsbemoeiingen. Toch deze echter achterwege bleven, begon de verkoop vlotter te loojien. Aanvankelijk bedroeg de midden- prijs f6.later f6.25. Enkele partijen de den goede prijzen. De hoogste markt werd betaald aan W. de Haas, die f8.25 ontving. Aangevoerd werden 6215 lammeren (in 1938 6381) de prijzen liepen van f5.tot fS.25 (vorig jaar f9.tot f 13.50). Omstreeks half één, toen de markt ten ein de liep, begon dc heer H. Kêesom-, zooals wij elders in dit blad uitvoeriger berichten, in opdracht van aanwezige Regeerings-commis- sarissen, die het verloop van de markt had den gevolgd, plotseling lammeren te koopen voor prijzen, die slechts weinig uitgingen bo ven den marktprijs. De runderaanvoer aan de markt was ook vrij groot voor Texel. Er stonden ongeveer 20 koeien bij de Vischniarkt. Beste vette koeien waren er niet. Een zware koe gold f200.*—, d.i. pl.m. 57 cent per kg. Melkkoeien f150.tot f180.— Kalveren werden er dit maal weinig verhandeld. Nuchtere kalveren golden ongeveer f 10.50 per stuk, graskalve ren tot f 65. De vette varkens op de boerderij gelden 23 tot 231/» cent per pond, biggen op de markt fll tot f 12 per stuk. Aan de eierenveiling liepen de prijzen bij vorige week iets terug (ongeveer 5 cent per 100 stuks) zie noleering eierveiling. TEXEL, 22 Mei. Veemarkt. 4 paarden f 200—270, 20 koeien f 1G0—210, 7 graskalveren f 40—65, 18 nuchtere kalveren f 7—14, 27 biggen f10 —14, 4 geiten f 24, 6215 lammeren f 5-8.25. TEXEL, 22 Mei. Eierenveiling. Aangevoerd 86500 eie ren: 5S—62 Kg. f 3.10—3.30. 62—64 Kg. f3.25 -3.40, 66—70 Kg. f 3.45-3.70, 50-Ü6 Kg. f3 —3.10, per 100 stuks. ZWAAG, 22 Mei. Veilingsvereen. „Bangert en Omstreken". Aardappelen: Gr. Schotsche 10—13.10, kl. Schotsche 15.10—17.50, wortelen 10—16, bloemkool 19—31, sla 1.304.50, andijvie 13 15, spinazie 4.10—7.90, postelein 5.20—7.10, slaboonen 5178, doperwten 23, peulen 37 45, aardbeien 64112, rabarber 25.40, radijs 0.80—1.20, tomaten 28—34, Reine Vic toria 56 ct. per stuk, roode bessen 42, perziken per stuk 7—17 ct. ALKMAAR, 22 Mei. Aardappelen 2.20—2.70, aardbeien 10—25, andijvie 8-23, asperges 12—30, bloemkool I 2433, idem II 1520. kropsla 25, kom kommers 8—14, prei 8.50—10.40. peterselie 1 —2. postelein 0.18—0.59, peulen 2?—28, ra barber 3—6, raapstelen 0.60—1.70, radijs 0'602.60. selderie 0.50—1.20, spinazie 0.50— 0.62. snij-boonen 61.—. tomaten 18.—. uien 3—5, wortelen 8—16, witlof I 12—13, idem li 7.—. NOORDSCI-IARWOUDE, 23 Mei. Aanvoer: 450 Kg. Bevelanders 0.70, 50Ö Kg. uien 2—2.70, 18700 Kg. Deensche witte kool 2.70—4.20. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Mei. 5700 kg. deensche witte 3.30—3.60; 1550 kg. bieten 851.50; 1525 kg. Tomaten A 28.30 28.40; B 30.40—C 28.60 CC 20.80; 15000 bos rabarber 3.20—3.70: 300 kg. bevelanders 2.30 PURMEREND. 23 Mei. Veemarkt. Koeien, totaal 850 stuks? 290 vette koeien 64—70 ct. per Kg., gelde koeien f 110—170, melkkoeion f 180—260. 60 stieren 48—56 ct.p er Kg., 12 paarden f 70— 150, 40 vette kalveren per Kg. 60—00 ct., 750 nuchtere kalveren f 618. 280 vette varkens 0.45—0,47; 75 magere •£—32; 520 biggen 12—20; 600 schapen 17— '~o; 110 bokken 210; 1000 lammeren 5—6

Schager Courant | 1939 | | pagina 3