De saneering van het Geestmerambacht Nieuwe klachten over lakschheid Landbouwers op excursie niet van de baan uit Waard cn Groet Hartjes Dinsdag 23 Mei 1939 Tweede blad Eenige mededeelingen omtrent de werken in het Geestmerambacht in het algemeen en den Ooste lijken proefpolder in t bijzonder. Onlangs ttietblben wij medegedeeld, dat gedeputeerde staten de tenuitvoerlegging ■van liet plan tot het stichten van den; Oos- telijken proefpolder in Geesümerambadht yoorloopig Ebben opgeschort. Naar aanleiding hiervan vernemen wij nader het volgende: Men heeft hier twee zaken wel te onder scheiden. De eene betreft de saneering van een op pervlakte van ongeveer 2500 hectaren aan de Westzijde van den Langenidijik in het Geestnneramibachit, door grondaanwinndng en veifoetering, door invoering van nieuwe cul tuur en verbetering van bestaande cultuur, gepaard gaande met werkverschaffing op ruime schaal. 'Het andere heeft betrekking op de stich ting van twee proef polders, waarmede de noodige ervaringen moeten worden opge daan alvorens het groote werk betreffende de 2500 hectaren kan worden ondernomen. Daartoe heeft 't van den anavang af in de bedoeling van gedeputeerde staten gelegen den Westelijlken proefpolder te stichten bij Koedijk, die thans gereed is en in bedrijf gebracht kan worden, en tevens den ooste lijken proefpolder onder Zuidscharwoude, (met den aanleg van welken proefpolder nog moet worden begonnen. Niet den oostelijken proefpolder wilde het niet vlotten ten aanzien van de eigendoms- verkrijging door de provincie en in het be gin van dit jaar zijn daarom vanwege den (minister van waterstaat ter visie gelegd de stukken, ten einde tot onteigening te gera ken van de benoodigde perceelen. Op de onteigenings'zitfing zijn vele bezwaren te gen den oostelijken proefpolder namens be langhebbenden ingebracht en in dit blijvou/I bezwaar hebben gedeputeerde staten nu aan leiding gevonden den minister van water staat te adviseeren het verkrijgen van een koninklijk besluit tot onteigening nog eeni- gen tijd uit te stellen, opdat gedeputeerde staten kunnen waarnemen welke ervaringen met den westelijken polder worden verkre gen, die als gezegd inmiddels tijdens den langen duur van de eigendomsverkrijging in den oostpolder is gereed gekomen. Hoewel gedeputeerde staten het niet verwachten, zou het toch kunnen zijn, dat bewaarheid wordt, wat soms beweerd is, dat met den wes telijken proefpolder alleen in die mate ervaring wordt opgedaan, dat reeds op grond van die ervaringen tot uitvoering van het geheele werk van 2500 hectaren zou kunnen wor den besloten. Wel verre dus van een terugtreden van gedeputeerde staten, zou er integendeel zelfs in dezen loop van zaken een bespoediging gelegen kunnen zijn van uitvoering van het geheel. In hun voornemens met betrekking tot het geheele werk (de 2300 hectaren), voor 't geval de proeven slagen, zijn gedeputeerde staten juist in den laatsten tijd (ook op grond van hetgeen wij onlangs in een ver gadering te Hoorn ter verbetering van tuin- bouwtoestanden van woordvoerders uit den Langenidijk mochten vernemen) zoo moge lijk nog versterkt. Het geheele plan blijft hun zeer ernstige aandacht bezighouden. Blijkt het voor het vormen van een goed oordeel noodig ook den oostelijken proef polder te ondernemen, waaromtrent spoedig zekerheid kan worden verkregen, dan zal het onteigeningsplan in den oostelijken proefpolder opnieuw onder het oog worden gezien en tevens de daarmede voor een deel gepaard gaande wegenaanleg, die evorigens naar wij meenen ook op zichzelf kan wor den bekeken. De plannen met betrekking tot Geestimer" ambacht blijven derhalve volop aan de or de. Het eenige, wat veranderd is, bestaat hierin, dat gedeputeerde staten, nu inmid dels de westpolder is gereed gekomen, ter tegemoetkoming aan de wenschen van be langhebbenden in den oostpolder den loop der onteigeningszaak even hebben stopgezet, om te beoordeelen of wel met den westpolder voor het nemen van proeven kan worden volstaan. Maar mocht dat, niet het geval blijken, dan staat dit wel vast, dat de ont eigening voor den oosfpolder met kracht zal worden doorgezet, omdat bezwaren tegen dezen aanleg is geen geval de uitvoerine van het geheele plan in den weg mogen staan en van den rechter bij eventueele onteigening is elk geval toekenning van een billijke schadeloosstelling aan de eige naren, voorgelicht door deskundigen, kan worden tegemoet gezien. Het verheugt ons deze mededeelingen te ktinncn doen, ter wegneming van mogelijke misvatting, die wij reeds hier en daar meenden waar te nemen, alsof de plannen met betrekking tot de saneering van Geestmerambacht nu reeds door dit besluit van gedeputeerde staten gevaar zouden kunnen loopen. De wenschelijkheid van uit voering van deze plannen is bij gedeputeer de staten den laatsten tijd nog versterkt en van proviuoiale staten mag ook in hun nieuwe samenstelling worden verwacht, dat zij even warm daarvoor zullen blijven voelen. reauchef van het verkoopbureau, maakten we hierna een autotocht door Zuid-Limburg Het ging berg op berg af slingerende we gen. Telkens zagen we een ander panorama nu eens uit het dal d<an weer vanaf een bergrug. Hellende bouw en weilanden die meestal met hoogstam appelboomen zijn be plant. We kregen te Slenaken de boerderij Broekhof te zien. Het is een Limburgsche bouwtrant, een groote poort geeft toegang tot een binnenplaats, waar de mestvaalt ligt en waaromheen de \y)ning, de stallen en schuren zijn gebouwd. De koeien stonden op stal. De meisjes waren juist klaar met mel ken en lieten ons het zuivellokaal zien waar de nuclk gecentrifugeerd, gekarnd en ge kneed werd. In verschillende kelders werd de boter, proviand en brood bewaard. Men bakt hier eens per week in een grootcn oven zelf zijn brood. In een der kelders la gen 24 groote brooden, zij die in de mobili satie aan den grens dienst deden kennen ze nog wel. Wte hebben met belangstelling dit typisch Limburgsch bedrijf, gelegen temid den van het mooie landschap aanschouwd. In Valkenburg werd, na hen dank te hebben gebracht, afscheid genomen van de heeren van het stikstofbedrijf. Naar de staalfabriek. Den volgenden morgen reden wij over Maastricht en Luik naar de Staalfabriek te Ougree. In de bekende Bessemer peeren werd 't ijzer gesmolten en werden de slakken afgeroomd het vloeibare staal in cilinders afgekoeld waarna het door verschillende walsen werd geperst tot dunne staven. De slakken wer den op een hoop geworpen om af te koelen. Na een week worden ze stuk geslagen, in draaiende horizontale cylinders door stalen kogels, fijn gemalen en in zakken afgewo gen als Thomas slakkenmeel. De bewerking in deze staal- en slakken- meelfabriek kan men goed zien en beter volgen dan die in het stikstof bedrijf waar verschillende processen onzichtbaar in ke tels en buizen plaats hebben. Huistoe! Na een korte verpoozing in Luik werd de terugreis begonnen. Uit Luik ging het steil omhoog en boven gekomen, hadden we een prachtig gezicht over de stad die aan de overs van de Maas ligt. Over Tongeren, door een vruchtbare akkerbouwstreck, Has selt, door de Kempen, bosch, heide en wa terplassen, en Valkenswaard reden we naar Eindhoven. Hier, werd gedineerd en op har telijke wijze afscheid genomen van den heer Visser, nadat de Voorzitter hem dank had gebracht voor de aangename vriend schappelijke wijze waarop hij ons had rond geleid. Ook aan den voorzitter en de hee ren van de Aankoopcommissie werd hulde gebracht voor het vlote verloop van de reis en hun verzocht maar weer eens uit te zien naar een plan voor het volgende jaar. Via den Bosch en Utrecht over de nieuwe bruggen ging het naar Amsterdam. Na een korte pauze ving de laatste étappe aan en het was reeds Hemelsvaartdag toen we thuiskwamen. We kunnen op een miooie ex cursie terugzien. RAAD HEERHUGOWAARD Een interessant bezoek aan Staatsmijnen en Staalfabriek. De Aankoop Commissie van de Afd. Waard en Groet der Holl. Mij. van Landbouw heelt wederom dit jaar een excursie samenge steld voor de leden, waaraan tevens deelna men eenige heeren van De Ster te Barsin- gerhorn. De reis ging deze keer op 16 en 17 Mei naar het Stikstofbindingsbedrijf van de Staatsmijnen in Limburg te Lutterade en een Staalfabriek met bijbehoorende fabriek van Thomasslakkenmcel te Ougree Hari- ihaije bij Luik. De aanleiding tot het bezoek aan deze fabrieken is wel, dat bij het grondonderzoek gebleken is, dat het kalkgehalte van den grond op ver scheidene bedrijven zoo laag begint te worden dat het gebruik van kalk- ammonsalpeter en slakkenmeel wordt aangevolen. Met een Habo reiswagen werd 's morgens vroeg vertrokken over Amsterdam, Arn hem en Nijmegen naar Lutterade. Het weer was een beetje regenachtig en nevelig, maar in de ontluikende natuur met het fris sche groen was het een genot langs de groote wegen en over de nieuwe bruggen te irijden. Na een korte pauze in de Gooische Boer en de Piasmolen kwam we te 12 uur in het Casino van de mijn „Maurits" te Lutterade. De heer H. Visser Directeur van het Tho- inasslakkenmeel-bureau. die bereidwillig de commissie bij de voorbereiding had bijge staan en ons bij de Directies der fabrieken introduceerde, benevens de heer Boudewijn Landbouwkundige van de Staatsmijnen cn leider van het Stikstofkantoór verwelkom den ons hier. De beteekenis van onze Staats- mijnen. Na de koffietafel die gereed stond en ons werd aangeboden hield de heer Boudewijn een korte uiteenzetting over het Staatsbe drijf. In 1901 is onze Regeering begonnen met het exploiteeren der Staatsmijnen; deze zijn uitgegroeid tot een groot bedrijf, waaraan thans werkzaam zijn 35.000 personen. Met de gezinsleden meegeteld leven er ongeveer 140.000 mcnschen van, welk getal overeen komt met de bevolking van de stad Utrecht Wekelijks wordt een millioen aan loon uit betaald. Het kauwen van WRIGLEY'S P.K, is goed voor Uw gezondheid; het kalmeert en voorkomt overspannen zenuwen. Behalve dat de verkwikkende P.K. na eiken maaltijd de zenuwen sterkt, bevordert het de spijsvertering en houdt het de tanden schoon, gaaf en sterk. P.K. kauwen is een goede gewoonte voor jong en oud. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bij de hand. h.t.s. Veel genot voor weinig geld: 5 cent. AAAAAAAAAAAAAA De Steenkool, die van 300 Meter en dieper wordt bovengebracht wordt gesorteerd in grove en fijne stukken. De grove worden verkocht als stukkolen voor het stoken van stoommachines, de fijne gebruikt men voor de fabrikage van cokes en gas. De cokes wordt afgeleverd naar alle landen, het gas gebruikt voor huisdoeleinden in de provin cies Limburg en Noordbrabant. De gaspro ductie van de Staatsmijnen is grooter dan die van alle gasfabrieken in ons land tc samen. Om het overschot aan gas produc tief te maken heeft men in 1930 nabij de Maurits een bedrijf gesticht, waarin men de waterstof van 't gas bindt aan stikstof uit de lucht. Men verkrijgt dan ammoniak, waaruit men met zwavelzuur de zwavelzure ammo niak maakt. Verder maakt men uit ammoni ak salpeterzuur dat met Limburgsche kalk mergel de kalkammonsalpeter vormt. Jaarlijks kan men 250.000 ton zwavelzure ammoniak en kalkammonsalpeter producee- ren, dat in de bekende zakken wordt ver kocht. De fabrieken in! Na dit overzicht werden de fabrieken be zocht, waar de verschillende bewerkingen nader werden uitgelegd. Groote machineka mers, gashouders en opslagplaatsen werden bekeken. Na vele bewerkingen ziet men ein delijk de kalkammonsalpeter in de zakken loopen; deze worden dichtgenaaid en in de wagons opgestapeld. Hierna liet men ons zien de eigen groote haven aan het Julianakanaal. waar de mij nen Maurits Emma en Hendrik de steen kolen, cokes en kunstmeststoffen leveren. Met eigen spoorweg worden de producten aan de haven gebracht en met groote kra nen bij halve wagons tegelijk in de schepen gestort. Bcrq-op, berq-af. Onder leiding van den heer Lauman bu De burgemeester zegt ernstig onderzoek toe Had de heer Dekkers niet ge waakt, Laan was zonder eed raadslid geraakt. Het Kabelpad- adxes in handen van B. en W. Of 't niet zoo lang duurt, vraagt de raad. Voorzitter kent rijen instanties die er over moeten ademen, langzamerhand uit het hoofd. Plaatselijke middenstand mag geen wollen dekens voor werkloozen leveren. Martelgang van een jonge moeder. De raad vergaderde gistermiddag onder presidium van den burgemeester, den heer B. J. F. Sutman Meijer. De heer Bancras is afwezig. Secretaris was de heer van den Wilden- bergh. Aan de orde is de beëediging van den heer Laan, die wordt binnengeleid door de heeren Dekker en Tromp. Voorzitter spreekt eenige hartelijke woor den, doch vergeet de beëediging. De heer Dekkers: Moet de heer Laai; niet beëedigd worden? Voorzitter: O, bliksem ja, da's waar ook. Na beëediging van het nieuwe raadslid, den heer P. J. Laan, wórden de notulen dei- vorige vergaderingen vastgesteld. De heer Poland: 't Heeft weer erg lang geduurd. Voorzitter: Dat is geen aanmerking op de notulen. INGEKOMEN STUKKEN. Art 13. Ingevolge verzoek van C. van Diepen wordt hem op grond van art. 13 der Lager Onder wijswet 1920 f 2.60 toegestaan als tegemoet koming in de kosten vervoer van een zij ner kinderen naar de Lagere School. Aldus besloten Kabelpadmisère. Een aantal bewoners van het Kalbelpad heeft verzocht aan genoemd pad eenige verbeteringen aan te brengen. Voorzitter vraagt of het adres in handen van B. en W. gesteld kan worden om prae- advies. De heer Dekkers is het hier mee eens, doch hoopt dat het prae-advies niet te lang op zich laat wachten. Het kan wel een jaar duren, gezien het verloop der andere werk- wcrkverschaffingsobjecten. De toestand is ter plaatse zeer slecht. Spr. hoopt dat als het prae-advies komt, alles klaar is, met tcekening en al. Voorzitter kan de suggestie van den heer Dek'kers, dat het de scfhuld van B. en W. zou zijn, dat de werkverschaffing zoo lang duurt, niet accepteeren, maar zal zijn besf doen bij den minister van Sociale Zaken. Ook de heer Tromp is van meenine dat spoed gewenscht is. Er zijn andere objecten, waar minder haast bij is. Voorzitter merkt op, dat het initiatief eigenlijk bij B. en W. berust heeft. Men is als proef met kleine objecten begonnen, maar men moet het goed bekijken en di verse instanties moeten erin meespreken. Het gaat niet in een vloek en een zucht De heer Laan (als voorzitter een heel rij tje instanties oplepelt): U kent 't goed uit Uw hoofd. Voorzitter: Langzamerhand wel. Wijziging Politieverordening. De afd. van den L.T.B. heeft verzocht art. 37 der Alg. Politieverordening te wijzigen. Om prae-advies in handen van B. en W. gesteld. MEDEDEELINGEN. Voorzitter deelt mede, dat eenige eerder genomen raadsbesluiten door hoogere in stanties zijn goedgekeurd. Voorts zijn nog ingekomen proces-verbaal kasopname bij den gemeente-ontvanger en eenige versla gen. Ged. Staten hebben het quotiënt, be- deold in het tweede lid van art. 16 van het financiecle verhoudingsbesluit voor het re keningsjaar 1936 vastgesteld. Voor kennisgeving aangenomen. VOORSTELLEN VAN B. EN W. Begrotingswijziging. B. en W. bieden een begrootingswijizigi,nj ter vaststelling aan. Ze zijn van administratieven aard en be treffen het hoofdstuk werkloozenzorg. OPHEFFING ZEKERHEIDSSTELLING GEMEENTEONTVANGER. B. en W. stellen voor, ter uitvoering van een betreffend Kon. Besluit van 4 Januari 1939 toestemming te verleenen tot ophef fing van de ten behoeve der gemeente dooi den gemeente-ontvanger gestelde zekerheid. Aldus besloten. B-STEUN. Evenals vorig jaar kan ook voor 1939 een subsidie verleend worden aan het Crisis comité B voor hulpverleening aan werk loozen, kleine boeren en kleine tuinbouwers. B. en W. stellen voor dit bedrag te be palen op f 592.45. Van dit bedrag neemt het Rijk f 387.45 voor zijn rekening, welk be drag gedeeltelijk aan de gemeente wordt uitgekeerd in natura. De heer Dekkers vraagt of de plaatselij ke middenstand wordt uitgeschakeld. Voorzitter: Ja, 't gaat van 't departement uit. 't Zijn meestal wollen dekens. VELDV/ACHTERSVERORDENING. B. en W. stellen voor de veldwachtersver ordening te wij-zigen. Deze wijziging houdt verhand met een van den Commissaris der Koningin ontvan gen circulaire betreffende meetellen van dienstjaren voor periodieke verhoogingen bij benoeming van een capitulant of een gewezen capitulant. Aldus besloten. AANKOOP EFFECTEN. B. en W. stellen op advies van Ged. Staten voor een wijziging te brengen in hun in de vorige vergadering verleende machti ging tot aankoop van effecten. De wijziging is van ondergeschikt belang- Aldus besloten. ZIEKENFONDSPREMIE VOOR WERK LOOZEN. In veihand met het feit, dat degenen, die in de steunregelingen voor kleine boe ren en kleine tuinbouwers zijn opgenomen over de geheele linie gelijk gesteld zijn met de werkloozen, n.1. ten aanzien von ver strekking van goedkoope levensmiddelen, spaarregeling, enz., achten B. en \V. het bil lijk de zi eke nfon ds p rem i ere d u c ti e regeling voor werkloozen eveneens toe tc passen op voornoemde en boeren en kleine tuinbou wers. Mede ook uit ovenveging, dat deze per sonen door de overheid worden gesteund, achten B. en W. het gewenscht, dat hun eveneens de verplichting wordt opgelegd tot verzbekering met toepassing van de dwa»** maatregelen, die in de regeling zijn opgeno men. B. en W. bieden daarom een wijziging der regeling ter vaststelling aan De heer Tromp vraagt of alle gesteund» kleine boeren eronder moeten vallen. De steun wordt bepaald naar het geraamde inkomen, en er kunnen er zijn, die zelf de premie kunnen betalen. Beter is elk geval op zich Self te beschouwen. Voorziter zal miet deze opmerking gaarne rekening houden, maar 't is moeilijk aan de algemeene verordening te tornen. De heer Tromp vreest toch onbillijkheden; waarop voorzitter opmerkt, dat als 't. gaat zoo de heer Tromp wil, alles wordt overge laten aan het subjectieve oordeel van B. en W. Zei men bij de baggerregcling ook niet, dat B. en W. daar subjectief over oordeelden? Beter is het alles over een kam te scheren. De heer Tromp: De nonnen houden niet altijd rekening met de werkelijkheid. Voorzitter geeft dit toe, vooral als het een kleine bijsteun betreft, maar wil het voorstel gaarne nog terugnemen om de zaak nog eens rustig te bezien. Overplaatsing Hoofd der SchooL Voorstel om den heer S. Post hoofd der Openbare Lagere School over te plaatsen van school 3 naar school 2 Er is een advies van den inspecteur betreffende deze zaak. Aan de school Noord kan dan een wacht gelder benoemd worden. Een en ander dient per 1 Juni te geschieden. Aldus besloten. Vragen. De heer A. van Ellen doet vragen betref fende maatschappelijke sic lui I-Ieni heeft een klacht bereikt dat de verzoeken zoo treurig lang onderweg waren en er veelal een negatief antwoord op is gegeven. Een zwangere vrouw had vrij verloslum- dige hulp gevraag begin Febr. Zij hoorde niets, de tijd harer bevalling naderde, zij ging nog eens vragen bij den heer Ruyter, die haar beloofde dat het terecht zou komen Het liep zoover, dat de verloskundige waar schuwde dat 't tijd werd voor de volmacht VAN MIJN HARDT, Bi] apothekers en drogisten, koker 12 st. 50 ct. - doosje 6 st. 30 ct. ander zouden de kosten voor eigen rekening komen. De vrouw ging naar raadslid Tromp deze verwees haar naar wethouder Krom. Deze beloofde, volgenden dag de zaak op de secretarie te behandelen. Inmiddels beviel de vrouw, en veertien dagen later was er nog geen bericht en de iaatste cent ging uit huis voor de kosten. Voorheen kwamen zulke klachten niet voor. Spr. vraagt nu: Wie gooide er de rem op? De mensdhen zijn in groote iwoeilijklhedcn. Verder heeft. spr. nog klachten over lang uitblijven antwoord op aanvrage spaarre geling. Mcnschen die kinderen moesten laten aannemen, kwamen in moeilijkheden. De burgemeester weet van niets. Voorzitter zegt van niets te weten, maar het geval komt hem vreemd voor. In den regel adviseert de vroedvrouw en dan is de zaak af. Zij moet volgens haar instructie gratis helpen. Bij steungevallen kan het langer duren door 't onderzoek naar den welstand. Voorzitter zal onmid dellijk een onderzoek instellen en als er schuld is bij een of andere instantiee, zal hij maatregelen nemen dat de mcnschen alle schade vergoed krijgen. Laat men toch steeds met klachten bij den burgemeester komen, hij en de secreta ris kunnen niet alles weten, er is te veel verscheidenheid. De heer Tromp bevestigt, dat de vrouw bij hem geweest is, doch weet ook verder van niets. Weth. Krom weet er ook van. Hij heeft de zaak waarschynlyk op de secretarie ter sprake gebracht, maar weet het niet goed meer. Als de klacht gegrond is, moet er ge holpen worden. Volks- en schoolbad. De heer Tromp heeft gevraagd wat men wil doen met het perceel grond van volks- en schoolbad. Voorzitter zegt dat men er eerst gerst op wou telen, doch er was sprake van dat men 1 Juni moest beginnen met werken op het terrein, doch later heeft men op advies van den inspecteur zich tot den minister ge wend, met verzoek het werk later te begin nen, om plaatselijke werkloozen in te scha kelen, die in den zomer in het vrije be drijf zijn. Inmiddels werd het te laat om gerst te zaaien, maar men zal het „knap" houden. De heer Tromp denkt dat het land nog wel tijdelijk te verhuren is. Wethouder Krom wil maar geen drukte maken, er zou misschien een dun sneedje kunnen worden omgeploegd. De heer Dekkers wil nog wat vragen, maar moet dat schriftelijk doen, ingevolge het reglement van orde. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5